C945 Li devre şeması (ton kontrol)

Başlatan Malicarpar, 04 Ocak 2019, 18:01:11

Malicarpar

merhaba arkadaşlar C945 transistorle  yaılan bir ton kontrol devresinden esinlenerek çizmiş olduğum devre şemasını sizlerin görüşnü almak için resimlerini buraya yükledim inceleyip bi bakarmısınız iki farklı devre tasarladım çeşitli devreleri kendime feyz alarak ustalardan ricam devreler çalışırmı ve yanlış yer yada hatalı kompenent varsa benimle paylaşırsa sevinirim

taydin

Devrenin giriş ve çıkışındaki kuplaj kapasitörleri çok düşük değerde, o yüzden bu devre alçak frekansları iyi geçirmez. Yani iyi bass vermez.

Ama devrenin tam olarak performansını anlamak için simulasyon yapmak lazım. Proteus'ta çizdiyseniz proje dosyalarını yükleyin simulasyon yapalım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 20:04:43Devrenin giriş ve çıkışındaki kuplaj kapasitörleri çok düşük değerde, o yüzden bu devre alçak frekansları iyi geçirmez. Yani iyi bass vermez.

Ama devrenin tam olarak performansını anlamak için simulasyon yapmak lazım. Proteus'ta çizdiyseniz proje dosyalarını yükleyin simulasyon yapalım.
Devreyi ares ile cizdim ben nasil yapilacagini bilmedigim icin similasyon testini yapamadim nasil test edecegim tarif edermisin kullandigim ares 8.7 versiyonu

taydin

AC transfer fonksiyonu simulasyonu yapmanız lazım. Mesela girişe 1Vrms genliğinde bir sinüs sinyal vereceksiniz, frekansını 20 Hz - 20 KHz arasında süpürteceksiniz, Bu sırada da her nokta için kazancın grafiğini çizdireceksiniz.

taydin

Bendeki proteus version 8.8 SP1. Şemayı yüklerseniz ben burada simulasyon yaptırabilirim

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 21:30:02Bendeki proteus version 8.8 SP1. Şemayı yüklerseniz ben burada simulasyon yaptırabilirim
Tamam yukleyecem birazdan bilgisayari internete baglayabilirsem bana da ogretsrydin keske bu simülasyon olayini boylece diger cizdigim yada cizmeye niyetlensigim devre semalarinin da testini yapabilirdim

Malicarpar

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Ocak 2019, 22:08:10Tamam yukleyecem birazdan bilgisayari internete baglayabilirsem bana da ogretsrydin keske bu simülasyon olayini boylece diger cizdigim yada cizmeye niyetlensigim devre semalarinin da testini yapabilirdim

Yapılması gerekeni yazdım, neyi anlamadığınızı sorun açıklamaya çalışayım. Ama eğer bir tek menüye tıkla, istediğin bütün herşeyi önüne döksün diyorsanız, öyle birşey yok. AC transfer fonksiyonunun ne olduğunu, işin arkasındaki teoriyi detaylı bir şekilde biliyor olmanız lazım. Yoksa simulasyonun parametrelerini de doğru ayarlayamazsınız, sonuçları da yorumlayamazsınız.

Malicarpar

USTAM YANLIŞ ANLAMAYIN MAKSADIM UKALALIK ETMEK DEĞİL SADECE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUM DEDİĞİNİZ GİBİ AC TRANSFER OLAYINI SİZDEN DUYDUM BEN PRETOUS DAN ANLAMAM ZATEN KARIŞTIRA KARIŞTIRA BİRŞEYLER ANLAYIP ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUM ARES DE DEVRENİN PBC BASKISINI DA ÇIİZDİM FAKAT DOĞRULUGUNDAN EMİN OLMADIGIM İÇİN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BURAYA YAZDIM ONLARIN RESİMLERİ DE AŞAĞIDA

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 22:23:30Yapılması gerekeni yazdım, neyi anlamadığınızı sorun açıklamaya çalışayım. Ama eğer bir tek menüye tıkla, istediğin bütün herşeyi önüne döksün diyorsanız, öyle birşey yok. AC transfer fonksiyonunun ne olduğunu, işin arkasındaki teoriyi detaylı bir şekilde biliyor olmanız lazım. Yoksa simulasyonun parametrelerini de doğru ayarlayamazsınız, sonuçları da yorumlayamazsınız.
Ustam dosyayi aldin mi

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Ocak 2019, 22:34:19USTAM YANLIŞ ANLAMAYIN MAKSADIM UKALALIK ETMEK DEĞİL SADECE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUM DEDİĞİNİZ GİBİ AC TRANSFER OLAYINI SİZDEN DUYDUM BEN PRETOUS DAN ANLAMAM ZATEN KARIŞTIRA KARIŞTIRA BİRŞEYLER ANLAYIP ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUM ARES DE DEVRENİN PBC BASKISINI DA ÇIİZDİM FAKAT DOĞRULUGUNDAN EMİN OLMADIGIM İÇİN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BURAYA YAZDIM ONLARIN RESİMLERİ DE AŞAĞIDA

Rica ederim soru sormanınn ukalalığı olur mu hiç? Ama işin kapsamını bilmeyen bazı hobiciler çok genel soru sorabiliyorlar. Konu çok geniş, o yüzden spesifik sorulara ancak cevap verilebilir.

Sizin devreyi proteus'ta açtım, ama seçilen grid'in standart grid'den farklı olduğunu görüyorum. Bu durumda devre elemanlarının elektriksel olarak doğru bağlandığının bir garantisi yok. Şemada grid'i kesinlikle değiştirmeyin, varsayılan neyse onu kullanın.

İkinci sorun, direkt olarak piyasa komponentleri kullanarak tanımlamışsınız devreyi. Simulasyon komponentlerini kullanmanız lazım, yoksa proteus onları nasıl simule edeceğini bilemez.

Transistör olarak da TIP31 güç trasistörü kullanmışsınız, onun da modeli doğru mu değil mi bilemiyorum. 2N2222 ile deneyin, bunun modelini daha önce denemiştim doğru çalışıyor ve zatan bu uygulama için de daha uygun.

Devreyi tekrar çizdim ve 20 Hz - 20 KHz arasında AC transfer fonksiyonuna bakınca şöyle birşey çıkıyor:

[attach type=image]10497[/attach]

Hakikaten düşük frekanslarda kazancı düşük, 500 Hz den sonra 20 KHz'e kadar 18 dB sabit bir kazancı var.

Ama bass, orta ve tiz potlarının devrenin çalışmasına neredeyse hiç etkisi yok. Yani devre tasarımı doğru değil gibi duruyor. Veya RC filtrelerin hesabı doğru değil.

Proje de ekte. Açıp aynı şekilde simule etmeyi deneyin.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 23:20:14Rica ederim soru sormanınn ukalalığı olur mu hiç? Ama işin kapsamını bilmeyen bazı hobiciler çok genel soru sorabiliyorlar. Konu çok geniş, o yüzden spesifik sorulara ancak cevap verilebilir.

Sizin devreyi proteus'ta açtım, ama seçilen grid'in standart grid'den farklı olduğunu görüyorum. Bu durumda devre elemanlarının elektriksel olarak doğru bağlandığının bir garantisi yok. Şemada grid'i kesinlikle değiştirmeyin, varsayılan neyse onu kullanın.

İkinci sorun, direkt olarak piyasa komponentleri kullanarak tanımlamışsınız devreyi. Simulasyon komponentlerini kullanmanız lazım, yoksa proteus onları nasıl simule edeceğini bilemez.

Transistör olarak da TIP31 güç trasistörü kullanmışsınız, onun da modeli doğru mu değil mi bilemiyorum. 2N2222 ile deneyin, bunun modelini daha önce denemiştim doğru çalışıyor ve zatan bu uygulama için de daha uygun.

Devreyi tekrar çizdim ve 20 Hz - 20 KHz arasında AC transfer fonksiyonuna bakınca şöyle birşey çıkıyor:

[attach type=image]10497[/attach]

Hakikaten düşük frekanslarda kazancı düşük, 500 Hz den sonra 20 KHz'e kadar 18 dB sabit bir kazancı var.

Ama bass, orta ve tiz potlarının devrenin çalışmasına neredeyse hiç etkisi yok. Yani devre tasarımı doğru değil gibi duruyor. Veya RC filtrelerin hesabı doğru değil.

Proje de ekte. Açıp aynı şekilde simule etmeyi deneyin.

Ustam benim kullandigim program da her kompenenti bulmak mumkun degil o yuzden bir cogunu benzeriyle yapmaya calisiyorum dedigim gibi ben sadece semayi cikarmak icin onume gelenle cizdim fakat yinede kutuphanede mumkun oldugunca kompenent degerlerinde elemanlari secerek yapmaya calistim

Malicarpar

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Ocak 2019, 23:33:19Ustam benim kullandigim program da her kompenenti bulmak mumkun degil o yuzden bir cogunu benzeriyle yapmaya calisiyorum dedigim gibi ben sadece semayi cikarmak icin onume gelenle cizdim fakat yinede kutuphanede mumkun oldugunca kompenent degerlerinde elemanlari secerek yapmaya calistim
dosya da iki tane devre vardi ikiside mi olmadi ustm

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Ocak 2019, 23:34:53dosya da iki tane devre vardi ikiside mi olmadi ustm

Diğerini de tekrar çizmem gerekiyor o yüzden onu denemedim. Benim yaptığım çizimi kontrol edin, yanlış birşeyler olmasın. Simülasyonda da aynı şeyleri gördüğünüzden emin olun.

taydin

TINA simulatörü ile de ikinci devreyi denedim. Proteus ile aynı sonucu veriyor. Ve gene potların değiştirilmesinin devreye neredeyse hiç etkisi yok.

[attach type=image]10500[/attach]

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 23:40:51TINA simulatörü ile de ikinci devreyi denedim. Proteus ile aynı sonucu veriyor. Ve gene potların değiştirilmesinin devreye neredeyse hiç etkisi yok.

[attach type=image]10500[/attach]
USTAM ekteki dosyayı açamadım bendeki 8.7 oldugu için

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Ocak 2019, 23:42:28USTAM ekteki dosyayı açamadım bendeki 8.7 oldugu için

Malesef proteus eski versiyona export edemiyor ...

Mr_YAMYAM

@taydin  hocam.
C2 kondansatörünü 2.2uF, P4 potunu da 500K yaparak tekrar test edebilirmisiniz?

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 04 Ocak 2019, 23:50:18Malesef proteus eski versiyona export edemiyor ...

O zaman bende ekran resminden yola çıkarak tekrar düzenleyecem tabi yapabildiğim kadarıyla

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Ocak 2019, 23:50:35@taydin  hocam.
C2 kondansatörünü 2.2uF, P4 potunu da 500K yaparak tekrar test edebilirmisiniz?

C2 kondansatörünü artırınca alçak frekanstaki problem düzeliyor. Ama potların çalışmaması sorunu hala devam ediyor. Belki de devrenin orijinali doğru çalışıyor ama @Malicarpar devreyi belki de orijinalinden farklı çizmiş olabilir. Mesela potların alt uçları şaseye gidiyor olmasın?  ;)

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 05 Ocak 2019, 00:39:49C2 kondansatörünü artırınca alçak frekanstaki problem düzeliyor. Ama potların çalışmaması sorunu hala devam ediyor. Belki de devrenin orijinali doğru çalışıyor ama @Malicarpar devreyi belki de orijinalinden farklı çizmiş olabilir. Mesela potların alt uçları şaseye gidiyor olmasın?  ;)
USTAM DEVRE orjinal değil zaten amac yeni bir devre yapmak devrenin orjinalleri diyorum tek bir devre değil zaten bu sebeble bu testleri yapıyoruz başlığa dikkat ederseniz başka devreden feyz aldığımı söylemiştim ben C945 transistorlu mono 3 band devreyi ares kullanarak stereo olarak çizdim daha sonra aklıma bunu 4 band olarak yapmak geldi bende videoroccola sitesinden indirdiğim bir çok ton kontrol devresini inceleyip bunlardan ortaya karışık birşey yapmak istedim kafam bastığında işte ben amator biriyim kendimce devreler yapıyorum ben burda c945 li mono devrenin ses girişi ile güç kısmını aldım sonrada diğer 4558 li devrelerden birini de pot kısmını aldım ve ortaya karışık böyle iki tane devre çıktı dilerseniz tüm detayları  buraya yükleyebilirim

Mr_YAMYAM

Potların şaseye irtibatından ziyade çıkış yükü üzerindeki gerilime olan etkileri bence önemlidir.
Buradaki çıkış yükü 50K pot olduğuna göre, devrenin çıkış empedansını bu parametre doğrultusunda test etmeliyiz.
Bass seslerdeki azalmanın sağlanabilmesi yük empedansının düşürülmesi ile sağlanabilir. Direnç ile düşürülmesi gerektiğinden HF geçişleri için bir kondansatör kullanılmalıdır.
Tiz bölgesi için ise empedansa parelel bir kondansatör düşünürsek, bu kondansatörün empedansla olan ilişkisi bir ayarlı direnç ile değiştirilebilir olmalıdır. Demekki tiz potansiyometresinin bağlı olduğu kondansatör değerleri ve bağlantıları gözden geçirilmelidir.
Devredeki bağlantı yanlışlıkları haricinde bana göre potların orta uçları şaseye bağlı olmalı gibi görünüyor.

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 05 Ocak 2019, 01:00:28USTAM DEVRE orjinal değil zaten amac yeni bir devre yapmak devrenin orjinalleri diyorum tek bir devre değil zaten bu sebeble bu testleri yapıyoruz başlığa dikkat ederseniz başka devreden feyz aldığımı söylemiştim ben C945 transistorlu mono 3 band devreyi ares kullanarak stereo olarak çizdim daha sonra aklıma bunu 4 band olarak yapmak geldi bende videoroccola sitesinden indirdiğim bir çok ton kontrol devresini inceleyip bunlardan ortaya karışık birşey yapmak istedim kafam bastığında işte ben amator biriyim kendimce devreler yapıyorum ben burda c945 li mono devrenin ses girişi ile güç kısmını aldım sonrada diğer 4558 li devrelerden birini de pot kısmını aldım ve ortaya karışık böyle iki tane devre çıktı dilerseniz tüm detayları  buraya yükleyebilirim

Tamam orijinal olmasın, devreyi değiştirdiniz derken bunu zaten olumsuz anlamda söylemedim. Hatta farklı şeyler deniyor olmanız son derece olumlu!

Böyle bir devrenin nasıl çalışması gerektiğini, mantığını öncelikle anlamanız lazım. Eğer sadece bass/treble ayarı gerekiyorsa, bunun için bir tane high pass filtre, bir tane de low pass filtre olmalı. Kesim frekanslarını siz belirlemeniz lazım. Mesela bass için 100 Hz, treble için 10 KHz.

Ama eğer bass/orta/treble yapacaksanız, "orta" için bir bandpass filtre kullanmanız lazım. Bunun da merkez frekansı ve bant genişliğini gene sizin belirlemeniz lazım. Mesela merkez frekansı 5 KHz, bant genişliği de 8 KHz.

Yani ya filtreleri peş peşe sıralayacaksınız, her filtre sinyali ya geçirecek veya geçirmeyecek, veya filtreleri paralel bağlayacaksınız ve her filtre ya sinyali etkilemeyecek, veya sinyali şaseye akıtacak.

Malicarpar

ustam devrenin orjinal şeması ve benim birleştirdiğim yerler resimlerde işaretli

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 05 Ocak 2019, 01:12:07Tamam orijinal olmasın, devreyi değiştirdiniz derken bunu zaten olumsuz anlamda söylemedim. Hatta farklı şeyler deniyor olmanız son derece olumlu!

Böyle bir devrenin nasıl çalışması gerektiğini, mantığını öncelikle anlamanız lazım. Eğer sadece bass/treble ayarı gerekiyorsa, bunun için bir tane high pass filtre, bir tane de low pass filtre olmalı. Kesim frekanslarını siz belirlemeniz lazım. Mesela bass için 100 Hz, treble için 10 KHz.

Ama eğer bass/orta/treble yapacaksanız, "orta" için bir bandpass filtre kullanmanız lazım. Bunun da merkez frekansı ve bant genişliğini gene sizin belirlemeniz lazım. Mesela merkez frekansı 5 KHz, bant genişliği de 8 KHz.

Yani ya filtreleri peş peşe sıralayacaksınız, her filtre sinyali ya geçirecek veya geçirmeyecek, veya filtreleri paralel bağlayacaksınız ve her filtre ya sinyali etkilemeyecek, veya sinyali şaseye akıtacak.
ustam benim niyetim mono  ton kontrolu stereo olarak çizmekti küçük ve basit olması hoşuma gitmişti  o yüzden de ares te aynı devre şemasını bozmadan stereo olarak çizdim bi sıkıntı yok sonuçta orjinal degerlerde ve şemaya birebir çizdim sonra aklıma bir fikir geldi yine daha önce yaptığım 4558 li bass orta tiz li ton  kontrol devresi aklıma geldi bu devrenin hoşuma giden tarafı 45558 li devrelere göre daha düşük oranda thd si olması uğultu 4558 li devrelere göre çok daha düşük ayrıca 12v ta bağımlı değil 35v ta kadar çalışıyor ben daha yukarısını denemedim bu yüzdende hem çalışma voltajının geniş aralıklı olması hemde diğer devrelere göre daha az gürültü oranı olması sebebiyle bu devreyi geliştirmek istedim bu yüzdende diğer devrelerle birleştirmeyi denedim malesef okul okumamış temel elektromik bilgisine sahip olmadıgım için formülle hesaplamalar yapmayı bilmiyorum  böyle denemeler yapabiliyoeum sadece

taydin

En sağdaki devrenin simulasyonunu yapınca beklenen sonucu verdiğini görüyoruz. Bütün potlar ortada iken, az çok düz bir transfer fonksiyonuna sahip:

[attach type=image]10517[/attach]

Bass ve ortayı iyice kısıp, treble'i sonuna kadar açınca da, sadece üst bandın geçirildiğini, alt ve orta bandın zayıflatıldığını görüyoruz:

[attach type=image]10519[/attach]

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 05 Ocak 2019, 20:12:52En sağdaki devrenin simulasyonunu yapınca beklenen sonucu verdiğini görüyoruz. Bütün potlar ortada iken, az çok düz bir transfer fonksiyonuna sahip:

[attach type=image]10517[/attach]

Bass ve ortayı iyice kısıp, treble'i sonuna kadar açınca da, sadece üst bandın geçirildiğini, alt ve orta bandın zayıflatıldığını görüyoruz:

[attach type=image]10519[/attach]
Fskat bu 4558 li ben bunu c945 le yapmaya çalışıyorum yani guc kati olarak  4558 değil c945  kullanmak istiyorum

Malicarpar

Sun gece bende sabaha kadar sema uzerinde calismalar yaptim fakat ben daha cok program uzerindeki osiloskop ve sinyal genarotoru ile denemeler yaptim daha cok oda anlayabildigim kadar cok dusuk bir salinim oldu bende frekans ayarlariyla oynayip bir nevi büyüttüm tam bir sonuc elde ettim mi bilemiyorum bu ac swep analizor le deneme yapmak istedim fakat cok karmasik oldugu icin yapamadim benim buradaki amacim 4558 entegresine bagimliligi kaldirmak 4558 gibi bir entefre yerine geniş voltaj araligi olan gurultu orani cok daha az olan bu transistorle yeni birseyler ortaya cikarmak dun sizin yazdiklarimizdan yila cikarak bazi fikirler olustu kafamda elimse bass croserver tiz croserver mid croserver semasi var ben bu semadan yola  cikarak bazi devreler olusturdum tekli cidtli üçlü  gibi siz soyle birsey yazmistiniz frekanslari ya seri olarak siralayin yada paralel olarak siralayin demistiniz simdi bende bundan yola cikarak elimdeki croserver devresinin frekans bolumlerini once seri olarak siralayip birbirine baglayacam daha sonrada paralel olarak birbirine baglayip deneyecem ac swep analizor ayarlamasini yapamadigim icin ya osiloskop la deneyecem salinimini yada buraya atar sizden rica ederim tabi banasa su ac swep olayinin temelini en azindan ogretirseniz müteşekkir olurum

Malicarpar

Bu ac swep analsis in ayar parametrelerinin kismini bir resim cekip buraya atabilirmisin rica etsem en azindan bana temel bir fikir verir

taydin

Transfer fonksiyonları ile ilgili sınırsız sayıda yapılabilecek analiz var. Benim burada yaptığım analiz ile ilgili dialoglar aşağıda:

Öncelikle AC SWEEP penceresini oluşturuyoruz. Sonra ayarlarına girip devrenin girişini referans olarak seçiyoruz. Sonra frekans süpürme aralığını tanımlıyoruz (20 Hz - 20 KHz). En son olarak da bu aralıkta kaç nokta için ölçüm yapılacağını belirtiyoruz (100).

[attach type=image]10523[/attach]

Sonra da "Add trace" menüsü ile devre girişini (IN) ve devre çıkışını (OUT) ekliyoruz

[attach type=image]10521[/attach]

taydin

Öncelikle RC low pass filtre, high pass filtre ve band pass filtre devreleri kurun ve bunları AC sweep ile simule edin. Bu RC filtre olayı temel konulardan birisidir, bunu iyi anlamak lazım.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 05 Ocak 2019, 23:02:04Öncelikle RC low pass filtre, high pass filtre ve band pass filtre devreleri kurun ve bunları AC sweep ile simule edin. Bu RC filtre olayı temel konulardan birisidir, bunu iyi anlamak lazım.
Bu bilgiler dogrultusunda yeni bir devre olusturup deneyecem tabi yapabilirsem deneme yanilma da olasilik cok bakalim bir basari yakalama sansimiz olacakmi verdigin bilgiler icin tesekkur ederim ustam eve gidince bu bilgilerle birşeyler yapmaya calisacam takıldığım yer olursa yada elde ettiğim sonuclari burada paylasacam

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 05 Ocak 2019, 23:02:04Öncelikle RC low pass filtre, high pass filtre ve band pass filtre devreleri kurun ve bunları AC sweep ile simule edin. Bu RC filtre olayı temel konulardan birisidir, bunu iyi anlamak lazım.
ustam bu ac swep olayını biraz kurcaladım lakin çok ilginç sonuçlar çıkıyor

Malicarpar

bu sonuçlar normal mi

taydin

high pass, low pass, band pass RC filtre için sadece direnç ve kondansatörlerden oluşan devreler ile test edin. Diğer ilave komponentler RC filtre ile alakalı değil ve sonuçları değiştiriyor.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 06 Ocak 2019, 23:08:22high pass, low pass, band pass RC filtre için sadece direnç ve kondansatörlerden oluşan devreler ile test edin. Diğer ilave komponentler RC filtre ile alakalı değil ve sonuçları değiştiriyor.
yani bu sonuç doğrumu şimdi bass olarak

Malicarpar

@taydin ustam bunu sen bir test edebilirmisin ben elimden geldiğince yapmaya çalıştım fakat nede olsa bir bilenin incelemesi daha iyi olur düşüncesindeyim

taydin

Daha önceki mesajımda ifade etmiştim, test ettiğiniz devre, net bir RC filtre değildir. O yüzden ortaya çıkan sonucu nasıl değerlendireceğiz? Bu şuna benzer: rastgele 10 tane elektronik elemanı rastgele birbirine lehimleyelim, sonra da AC sweep yapalım. Sonucu nasıl yorumlayacağız? O sonucun bir faydalı anlamı var mıdır?

Eğer transistörlü ton kontrol yapmak istiyorsanız, en basit şekliyle tek transistörlü yükseltici, hemen sonrasına da low pass filtre koyun (gene en basit şekliyle). Sonra da bu devreyi AC sweep yapın. Bunun bir anlamı olur ve sonucu tartışırız.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 07 Ocak 2019, 13:19:15Daha önceki mesajımda ifade etmiştim, test ettiğiniz devre, net bir RC filtre değildir. O yüzden ortaya çıkan sonucu nasıl değerlendireceğiz? Bu şuna benzer: rastgele 10 tane elektronik elemanı rastgele birbirine lehimleyelim, sonra da AC sweep yapalım. Sonucu nasıl yorumlayacağız? O sonucun bir faydalı anlamı var mıdır?

Eğer transistörlü ton kontrol yapmak istiyorsanız, en basit şekliyle tek transistörlü yükseltici, hemen sonrasına da low pass filtre koyun (gene en basit şekliyle). Sonra da bu devreyi AC sweep yapın. Bunun bir anlamı olur ve sonucu tartışırız.
Ustam haklisiniz fakat ben o kadar bilgili degilim ki mesela ac swep yapiyorum da sadece dalgalanmaya bakiyorum ben elemanlar arasindaki formul hesaplamalarini yapabilecek biri degilim
Mesela low pass filitreyi yapmak icin ben elimdeki semalara bakiyorum oyle yola cikiyorum fakkat sinyal anizini yapmakta pek basarili degilim o yuzden elimden bu kadar geliyor sizi yorduysam ozur dilerim

Malicarpar

@taydin  Ustam yazdıklarını okurken low pass ve high pass band pass filitreelerini  yapmamı söylemiştin bu filitreleri nasıl yapacğımı bilmiyorum işin doğrusu sonra RC filitreden bahsettin onun ne oldu hakkında hiç bir fikrim yoktu bende google amcaya bi sorayım dedim bir kaç seçenek sundu en eniş kapsamlı bilgiyi diyot netten edindim ve sanırım sizin low high band pass filitre dediğiniz RC FİLİTRE olayı resimdeki gibi oluyor
şimdi benim kafama takılan şu bu resimdeki gibi rc filitre yaptım diyelim bir direnç ve bir condanstor le ve ac swep le frekans ölçümü yaptım benim anlamadıgım şu acswep penceresinin yanında GAIN (db) yazan yerin aralığı kaç olmalı frekans başlangıcı 0 db den başlayıp yükselmeli yada alçalmalı mı yoksa başlangıcının db sinin bir önemi yokmu çünkü bazen bakıyorum -45db görünüyor bazen -200db görünüyor bunu çözmeye çalışıyorum şuan

taydin

AC sweep'in yaptığı, değişik frekanslarda sinyallerin devre tarafından nasıl değiştirildiğini göstermek. bir RC low pass filtre, düşük frekanslarda 0 dB kazanca sahip olmalı, frekans yükseldikçe de gittikçe daha negatif bir kazanca sahip olmalı. Kazancın -3 dB ye düştüğü frekans, filtrenin "kesim frekansı" olarak adlandırılır.

AC sweep'i yapıp değişik komponent değerleri için nasıl sonuç alıyorsun gör. Sonra iki tane lowpass'i peş peşe bağla, ne değişiyor onu gör. kesim frekansını artıran ne azaltan de? Bu şekilde sistemi tanımaya çalış.

Sonra da aynı şeyleri high pass filtre ve band pass için yapabilirsin.

taydin

Eğer dB nin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan, bunun için öncelikle logaritmayı öğrenmen gerekir. Onu öğrendikten sonra dB nin hesabı kolay. Voltaj bazında kazanç hesaplamak için:

dBgain = 20 * log(Vout / Vin)

eğer çıkış ve giriş aynı ise:

dBgain = 20 * log(1) = 0 dB

Eğer çıkış, girişin 0.707 katı ise:

dBgain = 20 log(0.707) = -3 dB, ve bu kazanç değeri de filtrenin kesim frekansına denk gelir.

Peki bu dB dalgası nereden çıktı? Çıkış, girişin 0.707 katı demek varken niye log ile kasıyoruz kendimizi? Çıkışın, girişin 0.000001 katı olduğunu düşün. "Çıkış girişin 0.000001 katı" demek, ve sıfır sayısını yanlış yazmamaya çalışmak mı daha kolay? Yoksa "Çıkış, girişin 120 dB aşağısında, veya kazanç -120 dB" demek mi kolay? İşte dB olayı bu yüzden var. Çok geniş aralıktaki kazanç değerlerini basit birkaç hanelik bir rakam ile ifade edebilmek için.

Malicarpar

BÖYLE birşeymi bahsettiğin @taydin  ustam

taydin

Alıntı yapılan: Malicarpar - 07 Ocak 2019, 22:09:06BÖYLE birşeymi bahsettiğin @taydin  ustam

Evet olayın mantığını görmeye başladın sanki :) Sabırlı ol ve deneme yapmaya devam et. Eğer ingilizce bilmiyorsan, öğrenmeye başla.

Benim memlekette bir televizyon tamircisi ustam vardı, ilkokul mezunu. Televizyon tamirinin yanında, VHF ve UHF bantlarında çalışan yüksek güçlü RF yayın aktarıcıları yapıyordu. RF elektroniği, bu işin en zirve noktasıdır ve adam o işte para kazanacak kadar kendini geliştirdi. Yeter ki azim ve sabır olsun.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 08 Ocak 2019, 00:21:57Evet olayın mantığını görmeye başladın sanki :) Sabırlı ol ve deneme yapmaya devam et. Eğer ingilizce bilmiyorsan, öğrenmeye başla.

Benim memlekette bir televizyon tamircisi ustam vardı, ilkokul mezunu. Televizyon tamirinin yanında, VHF ve UHF bantlarında çalışan yüksek güçlü RF yayın aktarıcıları yapıyordu. RF elektroniği, bu işin en zirve noktasıdır ve adam o işte para kazanacak kadar kendini geliştirdi. Yeter ki azim ve sabır olsun.
ustam peki diyelim ki rc filitleri yaptım biri alçak frekans diğeri yüksek frekans için peki bunlara sesi ayrı ayrı mı gireyim yoksa birbirine seri mi bağlayayım yani filitrelerin girişini paralel çıkışını seri yada girişini de çıkışınıda paralel mi bağlayayım

Malicarpar

DİYELİM Kİ C945 TRANSİTÖRÜNÜ kullanarak yükselteci yaptım fakat daha filitrelere aktarmadım ses sinyalini tranasistöre girdikten sonra çıkışı kaç DB  olmalı yani ac swep yaptıgımda kaç db olmalı başlangıcı 0 DB de mi olmalı yoksa +db yada -db lerde mi olmalı RC FİLİTRELERE  girmeden önce mesela şuan transistör çıkışından +9 DB görünüyor

taydin

dB bir orandır, relatif bir kavramdır. "Transistörün çıkışı kaç dB olmalı?" yanlış bir soru. Transistörün çıkışı, bir sonraki devrenin beklentisine uygun seviyede olmalı. Eğer çok yüksek olursa, bir sonraki devre satürasyona gidebilir. Çok düşük olursa, ses seviyesi fazla düşük olur.

Malicarpar

Alıntı yapılan: taydin - 08 Ocak 2019, 20:05:01dB bir orandır, relatif bir kavramdır. "Transistörün çıkışı kaç dB olmalı?" yanlış bir soru. Transistörün çıkışı, bir sonraki devrenin beklentisine uygun seviyede olmalı. Eğer çok yüksek olursa, bir sonraki devre satürasyona gidebilir. Çok düşük olursa, ses seviyesi fazla düşük olur.
burda doğru oranı okuyabilmek için ares deki transistörün elektiriksel verilerinin de doğru olması gerekir fakat ares de c945 Adında bir eleman yok  bende 2N2926 kullandım değerleri ise 200mw 125derece olarak görünüyor  c945 datasheet dosyasında 4,5pf -6pf 0,25w100-180mhz VE 125derece SICAKLIK GÖSTERİYOR

Malicarpar

bu yaptıgım devrenin orjinal degerleri ile yeni bir şema oluşturdum c945 tranasistörünüde 2n2926 yı editleyip 200mw yazan yeri 250mw yaptım yani bu durumda 0,25w olur diye duşundum ve şuan ekranda 20hz de -20,3db olarak görünüyor 6,50khz e geldiğinde +23,9Db ye geldiği görülüyor

Malicarpar

bu durumda devrenin yükselteç kısmında hata mı var yoksa bu sonuçlar normalmi -20den +24 de yükselmesi normal mi yoksa örnek +bir değerde yada eksi bir değerde düz olarak ileriemesi mi gerekir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın