Ana içeriğe git
Konu: C945 Li devre şeması (ton kontrol) (2488 Kez okunmuş)

Ynt: C945 Li devre şeması (ton kontrol)

Yanıt #30
Öncelikle RC low pass filtre, high pass filtre ve band pass filtre devreleri kurun ve bunları AC sweep ile simule edin. Bu RC filtre olayı temel konulardan birisidir, bunu iyi anlamak lazım.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #31
Öncelikle RC low pass filtre, high pass filtre ve band pass filtre devreleri kurun ve bunları AC sweep ile simule edin. Bu RC filtre olayı temel konulardan birisidir, bunu iyi anlamak lazım.
Bu bilgiler dogrultusunda yeni bir devre olusturup deneyecem tabi yapabilirsem deneme yanilma da olasilik cok bakalim bir basari yakalama sansimiz olacakmi verdigin bilgiler icin tesekkur ederim ustam eve gidince bu bilgilerle birşeyler yapmaya calisacam takıldığım yer olursa yada elde ettiğim sonuclari burada paylasacam

Yanıt #32
ustam bu ac swep olayını biraz kurcaladım lakin çok ilginç sonuçlar çıkıyor

Yanıt #33
bu sonuçlar normal mi

Yanıt #34
high pass, low pass, band pass RC filtre için sadece direnç ve kondansatörlerden oluşan devreler ile test edin. Diğer ilave komponentler RC filtre ile alakalı değil ve sonuçları değiştiriyor.

Yanıt #35
high pass, low pass, band pass RC filtre için sadece direnç ve kondansatörlerden oluşan devreler ile test edin. Diğer ilave komponentler RC filtre ile alakalı değil ve sonuçları değiştiriyor.
yani bu sonuç doğrumu şimdi bass olarak

Yanıt #36
@taydin ustam bunu sen bir test edebilirmisin ben elimden geldiğince yapmaya çalıştım fakat nede olsa bir bilenin incelemesi daha iyi olur düşüncesindeyim

Yanıt #37
Daha önceki mesajımda ifade etmiştim, test ettiğiniz devre, net bir RC filtre değildir. O yüzden ortaya çıkan sonucu nasıl değerlendireceğiz? Bu şuna benzer: rastgele 10 tane elektronik elemanı rastgele birbirine lehimleyelim, sonra da AC sweep yapalım. Sonucu nasıl yorumlayacağız? O sonucun bir faydalı anlamı var mıdır?

Eğer transistörlü ton kontrol yapmak istiyorsanız, en basit şekliyle tek transistörlü yükseltici, hemen sonrasına da low pass filtre koyun (gene en basit şekliyle). Sonra da bu devreyi AC sweep yapın. Bunun bir anlamı olur ve sonucu tartışırız.

Yanıt #38
Daha önceki mesajımda ifade etmiştim, test ettiğiniz devre, net bir RC filtre değildir. O yüzden ortaya çıkan sonucu nasıl değerlendireceğiz? Bu şuna benzer: rastgele 10 tane elektronik elemanı rastgele birbirine lehimleyelim, sonra da AC sweep yapalım. Sonucu nasıl yorumlayacağız? O sonucun bir faydalı anlamı var mıdır?

Eğer transistörlü ton kontrol yapmak istiyorsanız, en basit şekliyle tek transistörlü yükseltici, hemen sonrasına da low pass filtre koyun (gene en basit şekliyle). Sonra da bu devreyi AC sweep yapın. Bunun bir anlamı olur ve sonucu tartışırız.
Ustam haklisiniz fakat ben o kadar bilgili degilim ki mesela ac swep yapiyorum da sadece dalgalanmaya bakiyorum ben elemanlar arasindaki formul hesaplamalarini yapabilecek biri degilim
Mesela low pass filitreyi yapmak icin ben elimdeki semalara bakiyorum oyle yola cikiyorum fakkat sinyal anizini yapmakta pek basarili degilim o yuzden elimden bu kadar geliyor sizi yorduysam ozur dilerim

Yanıt #39
@taydin  Ustam yazdıklarını okurken low pass ve high pass band pass filitreelerini  yapmamı söylemiştin bu filitreleri nasıl yapacğımı bilmiyorum işin doğrusu sonra RC filitreden bahsettin onun ne oldu hakkında hiç bir fikrim yoktu bende google amcaya bi sorayım dedim bir kaç seçenek sundu en eniş kapsamlı bilgiyi diyot netten edindim ve sanırım sizin low high band pass filitre dediğiniz RC FİLİTRE olayı resimdeki gibi oluyor
şimdi benim kafama takılan şu bu resimdeki gibi rc filitre yaptım diyelim bir direnç ve bir condanstor le ve ac swep le frekans ölçümü yaptım benim anlamadıgım şu acswep penceresinin yanında GAIN (db) yazan yerin aralığı kaç olmalı frekans başlangıcı 0 db den başlayıp yükselmeli yada alçalmalı mı yoksa başlangıcının db sinin bir önemi yokmu çünkü bazen bakıyorum -45db görünüyor bazen -200db görünüyor bunu çözmeye çalışıyorum şuan

Yanıt #40
AC sweep'in yaptığı, değişik frekanslarda sinyallerin devre tarafından nasıl değiştirildiğini göstermek. bir RC low pass filtre, düşük frekanslarda 0 dB kazanca sahip olmalı, frekans yükseldikçe de gittikçe daha negatif bir kazanca sahip olmalı. Kazancın -3 dB ye düştüğü frekans, filtrenin "kesim frekansı" olarak adlandırılır.

AC sweep'i yapıp değişik komponent değerleri için nasıl sonuç alıyorsun gör. Sonra iki tane lowpass'i peş peşe bağla, ne değişiyor onu gör. kesim frekansını artıran ne azaltan de? Bu şekilde sistemi tanımaya çalış.

Sonra da aynı şeyleri high pass filtre ve band pass için yapabilirsin.

Yanıt #41
Eğer dB nin ne olduğunu öğrenmek istiyorsan, bunun için öncelikle logaritmayı öğrenmen gerekir. Onu öğrendikten sonra dB nin hesabı kolay. Voltaj bazında kazanç hesaplamak için:

dBgain = 20 * log(Vout / Vin)

eğer çıkış ve giriş aynı ise:

dBgain = 20 * log(1) = 0 dB

Eğer çıkış, girişin 0.707 katı ise:

dBgain = 20 log(0.707) = -3 dB, ve bu kazanç değeri de filtrenin kesim frekansına denk gelir.

Peki bu dB dalgası nereden çıktı? Çıkış, girişin 0.707 katı demek varken niye log ile kasıyoruz kendimizi? Çıkışın, girişin 0.000001 katı olduğunu düşün. "Çıkış girişin 0.000001 katı" demek, ve sıfır sayısını yanlış yazmamaya çalışmak mı daha kolay? Yoksa "Çıkış, girişin 120 dB aşağısında, veya kazanç -120 dB" demek mi kolay? İşte dB olayı bu yüzden var. Çok geniş aralıktaki kazanç değerlerini basit birkaç hanelik bir rakam ile ifade edebilmek için.

Yanıt #42
BÖYLE birşeymi bahsettiğin @taydin  ustam

Yanıt #43
BÖYLE birşeymi bahsettiğin @taydin  ustam

Evet olayın mantığını görmeye başladın sanki :) Sabırlı ol ve deneme yapmaya devam et. Eğer ingilizce bilmiyorsan, öğrenmeye başla.

Benim memlekette bir televizyon tamircisi ustam vardı, ilkokul mezunu. Televizyon tamirinin yanında, VHF ve UHF bantlarında çalışan yüksek güçlü RF yayın aktarıcıları yapıyordu. RF elektroniği, bu işin en zirve noktasıdır ve adam o işte para kazanacak kadar kendini geliştirdi. Yeter ki azim ve sabır olsun.

Yanıt #44
Evet olayın mantığını görmeye başladın sanki :) Sabırlı ol ve deneme yapmaya devam et. Eğer ingilizce bilmiyorsan, öğrenmeye başla.

Benim memlekette bir televizyon tamircisi ustam vardı, ilkokul mezunu. Televizyon tamirinin yanında, VHF ve UHF bantlarında çalışan yüksek güçlü RF yayın aktarıcıları yapıyordu. RF elektroniği, bu işin en zirve noktasıdır ve adam o işte para kazanacak kadar kendini geliştirdi. Yeter ki azim ve sabır olsun.
ustam peki diyelim ki rc filitleri yaptım biri alçak frekans diğeri yüksek frekans için peki bunlara sesi ayrı ayrı mı gireyim yoksa birbirine seri mi bağlayayım yani filitrelerin girişini paralel çıkışını seri yada girişini de çıkışınıda paralel mi bağlayayım