Stk4040ile anfi devresi

Başlatan Ghostfame, 02 Ocak 2019, 19:25:08

Ghostfame

Hocalarım ben seslendirme öğrencisiyim ve proje ödevim anfi yapmaktı bende araştırdım stk4040 2yi buldum ama devresi internettekilere güvenemiyorum yardımcı olurmusunuz

gokrtl

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 19:25:08Hocalarım ben seslendirme öğrencisiyim ve proje ödevim anfi yapmaktı bende araştırdım stk4040 2yi buldum ama devresi internettekilere güvenemiyorum yardımcı olurmusunuz

Böyle direk yardım istersen birinin çizip sana vermesi gerekir ki bu senin açından pekte öğretici olmaz. En azından stk4040'ın datasheet'indeki devreyi çizip olmuş mu, olur mu? Şeklinde paylaşırsan varsa hatalar yardımcı olunur.

Furkan KELEŞOĞLU

@gokrtl  adam öğrenci ya uğraştırma adamı :D bilirim böyle şeyleri yardımcı ol arkadaşa :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ocak 2019, 20:15:25@gokrtl  adam öğrenci ya uğraştırma adamı :D bilirim böyle şeyleri yardımcı ol arkadaşa :D
Hocam ben ilk merak sardığım da 1 hafta araştırma yapıp döküman inceledim. Hiç bilmediğim halde 1 haftanın sonunda tda2003 den amfi yapmıştım delikli karta. Sonradan proteus filan geliştirdim işi. Eğer öğretmen proje istediyse, şuan bu arkadaşın benden iyi biliyor olması lazım. Şimdi desekki al şu projeyi ver, elemanları lehim yapıp götürecek. Hiç mantıklı değil.

Ben biraz ketumum bu konuda. Açıktan lise okurken geçemediğim ders için öğretmen bilgisayar laboratuvarına pc monitörğ al geçireyim dedi. Almadım. O dersi öğrenip geçtim inatla.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Ocak 2019, 20:29:14Hocam ben ilk merak sardığım da 1 hafta araştırma yapıp döküman inceledim. Hiç bilmediğim halde 1 haftanın sonunda tda2003 den amfi yapmıştım delikli karta. Sonradan proteus filan geliştirdim işi. Eğer öğretmen proje istediyse, şuan bu arkadaşın benden iyi biliyor olması lazım. Şimdi desekki al şu projeyi ver, elemanları lehim yapıp götürecek. Hiç mantıklı değil.

Ben biraz ketumum bu konuda. Açıktan lise okurken geçemediğim ders için öğretmen bilgisayar laboratuvarına pc monitörğ al geçireyim dedi. Almadım. O dersi öğrenip geçtim inatla.

gokrtl

Bikere kriterler neler?
Öğretmen ne istiyor?
Mono mu? Stereo mu?
Kaç watt olacak?

Stk4040 ii dediği entegre 70w yazıyor datasında.
Simetrik 40v civarı trafo lazım ellam.
Hadi yaptı diyelim bunu sürecek hoparlörler nerede?

taydin

Seslendirme bölümünü ilk defa duyuyorum. İnternette seslendirme dublaj bölümleri görüyorum ama, filme dublaj yapan adamdan niye amfi yapması istensin :) Nedir tam olarak bu okuduğun bölüm? Konserlere ses sistemi kurma üzerine bir bölüm mü?
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Ghostfame

Görüntü ve seslendirme sistemleri olarak geçiyor televizyonu ve ses sistemlerini falan görüyoruz

Ghostfame

Kriterler mono veya stereo farketmez dedi ve stk4040 ii entegresini kullanmamı söyledi

Ghostfame

Kriterlerde bide şey vardı bas tiz ve genel ses kontrolü

gokrtl

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 22:07:07Kriterler mono veya stereo farketmez dedi ve stk4040 ii entegresini kullanmamı söyledi
Trafo ne var elin de?

gokrtl

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 22:09:30Kriterlerde bide şey vardı bas tiz ve genel ses kontrolü
Ohoo @Mr_YAMYAM lık iş bu.  Ton kontrol filan

taydin

Öncelikle elektronik ile iştigal seviyesi nedir onu öğrenmek lazım değil mi? Hiç havya ile elini yakmışlığı var mıdır, 220'ye çarpılmışlığı var mıdır, multimetre kullanmışlığı var mıdır, bunu bilmemiz lazım. En azından bir led'i yakıp söndüren flip flop devresi yapmışlığı var mıdır. Eğer bunlardan hiçbirisi yok ise, boşuna ümit vermeyelim, çünkü o iş olmaz.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Ghostfame

Her hafta üç farkşı iş yapıyoruz zorunlu olarak ve ev ödevi olarak verdikleri devreyi yaparken daha yeni elimi yaktım hocam

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 22:46:29Her hafta üç farkşı iş yapıyoruz zorunlu olarak ve ev ödevi olarak verdikleri devreyi yaparken daha yeni elimi yaktım hocam
:DDDDDDDDDDDDDD geçmiş olsun

gokrtl

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 19:25:08Hocalarım ben seslendirme öğrencisiyim ve proje ödevim anfi yapmaktı bende araştırdım stk4040 2yi buldum ama devresi internettekilere güvenemiyorum yardımcı olurmusunuz

Hem araştırdım buldum diyorsun,

Alıntı yapılan: Ghostfame - 02 Ocak 2019, 22:07:07Kriterler mono veya stereo farketmez dedi ve stk4040 ii entegresini kullanmamı söyledi

Hem öğretmen söyledi diyorsun?

Şu işin adını koy.
Stk4040 için 2x42v trafo lazım. Var mı elinde?
Bu devreyi yaparsan 70w hoparlör lazım var mı elinde?

Ben öğretmen olsam ve ne yaptığımı bilen biri olsam bu devreyi sana önermem için daha öncesin de 3-5w lık devreler yaptırmış olmam lazım.
Farkında mısın bilmiyorum ama istediğin sistem ciddi güçlü bir sistem.
Yani hobi olarak merak sarar bütçe ayırır uğraşırsın ayrı ama öğrenciye verilecek bir ödevi aşıyor bu iş.

Sana iki seçenek;
1. İmza toplayıp öğretmenin tayinini isteyin.
2. Sen bu entegreden vazgeç daha basit bir şeyi biz önerelim?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Ocak 2019, 23:10:30Hem araştırdım buldum diyorsun,

Hem öğretmen söyledi diyorsun?

Şu işin adını koy.
Stk4040 için 2x42v trafo lazım. Var mı elinde?
Bu devreyi yaparsan 70w hoparlör lazım var mı elinde?

Ben öğretmen olsam ve ne yaptığımı bilen biri olsam bu devreyi sana önermem için daha öncesin de 3-5w lık devreler yaptırmış olmam lazım.
Farkında mısın bilmiyorum ama istediğin sistem ciddi güçlü bir sistem.
Yani hobi olarak merak sarar bütçe ayırır uğraşırsın ayrı ama öğrenciye verilecek bir ödevi aşıyor bu iş.

Sana iki seçenek;
1. İmza toplayıp öğretmenin tayinini isteyin.
2. Sen bu entegreden vazgeç daha basit bir şeyi biz önerelim?
@gokrtl Dostum resmen a-daletttt dağıtıyorsun :D

Kazasker

:D  :D  bence cay entegresini yapmalı. Veya ahmet yerli hocanın ton kontrollü 7377 sini. Biraz sıkı devre ama gayet sipirdek çalışıyor.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Ocak 2019, 00:28:20:D  :D  bence cay entegresini yapmalı. Veya ahmet yerli hocanın ton kontrollü 7377 sini. Biraz sıkı devre ama gayet sipirdek çalışıyor.
ÇAY mı? Abi o entegreden ben az çekmedim, tabi TEA2025B entegresinden bahsediyorsak.
3 devre kurdum, hadi birisi yandı, ikincisi de yandı ona da diyecek yok da hepsi yanar mı ya? O entegreyi adam gibi çalıştıramadım bir türlü.
Sen yapmışsın sanırım. Nasıl yaptın onu da anlatıversen çok iyi olur. Elimde ilk zamanlardan kalma bir tane var, taa 8 ay önce almıştım. 4 tane aldım ucuzdu diye, 3 tanesini yaktım. Diğerini de numune olarak bekletiyorum :)

Kazasker

Nasıl yaktın yahu.. bu şekildeki basit devreleri yaparken eksi girişe diyot köy. Basit ama yanlışlıkla yapilan bağlantılarda iyi koruma yapıyor. Adaptörle besliyorum. Bendeki adaptörlerin bir çoğu iki uçta canlı.. 9-10defa tda 2822 yakınca bu çözümü buldum. :D  Ondan sonra yanmadı bu tur basit entegreler.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Ocak 2019, 16:08:32Nasıl yaktın yahu.. bu şekildeki basit devreleri yaparken eksi girişe diyot köy. Basit ama yanlışlıkla yapilan bağlantılarda iyi koruma yapıyor. Adaptörle besliyorum. Bendeki adaptörlerin bir çoğu iki uçta canlı.. 9-10defa tda 2822 yakınca bu çözümü buldum. :D  Ondan sonra yanmadı bu tur basit entegreler.

2822 i bende çok yaktım

Mr_YAMYAM

GROUNDING kuralları uygulanmayan devrelerde osilasyonlar çok olur.
Bu osilasyonlar ampli devresini OSİLATÖR gibi çalıştırarak, daimi bir geribesleme ile max yükler.
Böylece osilasyonlara zaten acık olan ve belli bir tahammül gücü olan entegreler yanarlar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 19:20:42GROUNDING kuralları uygulanmayan devrelerde osilasyonlar çok olur.
Bu osilasyonlar ampli devresini OSİLATÖR gibi çalıştırarak, daimi bir geribesleme ile max yükler.
Böylece osilasyonlara zaten acık olan ve belli bir tahammül gücü olan entegreler yanarlar.

Hocam senden bir şey rica etsem yapabilir misin?
Biliyorum böyle basit şeylerle uğraşmıyorsun ama eğer zamanın var ise TDA2822M entegresi ile bir devre çizebilir misin?
Bir de buna uygun besleme devresi. Ama besleme devresi için bir ricam olacak, köprü diyot yerine normal diyotlardan köprü yapar mısın? Burada aldığım köprü diyotlar oraya uymuyor da :)

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Ocak 2019, 20:35:40Hocam senden bir şey rica etsem yapabilir misin?
Biliyorum böyle basit şeylerle uğraşmıyorsun ama eğer zamanın var ise TDA2822M entegresi ile bir devre çizebilir misin?
Bir de buna uygun besleme devresi. Ama besleme devresi için bir ricam olacak, köprü diyot yerine normal diyotlardan köprü yapar mısın? Burada aldığım köprü diyotlar oraya uymuyor da :)

Bence normal 2822 lere GROUNDİNG uygula sorun olmaz. Nette bolca çizimleri var.
Bir de proteus öğrenmeni tavsiye ederim. Hem öğrenmesi çok kolay hem de başka birinin çizdiği devreyi elindeki elemana göre kolayca düzenleyebilirsin.

http://www.faxter.es/Default.aspx?TabId=109

bu güzel çalışıyor ben yaptım. Ama biraz hor kullandın mı yanıyor. Datasheet deki değerlere sadık kal ve grounding olayını hallet sorun kalmaz...
Bu arada gönderdiğim link kulaklık için

Kazasker

Ben çizmiştim. Yarin atayim gayet sipirdek çalışıyor.  :))

gokrtl

Ghostfame

Ya onu aldım bile o yüzden onun pcb si yeterli olacaktır güç kaynağı ile birlikte

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın