Amplifikatör testleri.

Başlatan Mr_YAMYAM, 29 Aralık 2018, 21:14:36

Mr_YAMYAM

Bu konu içerisinde ses yükselteçlerinin bazı ölçümlerine değineceğim.
Önce güç testi.
Bir amplifikatörün verebileceği güç çıkış gerilimi ile ölçülmektedir.
Çıkış geriliminin yük üzerinden geçen akımı hesaplandığında, gerilim ile akımın çarpımı bizlere doğrudan çıkış gücünü verecektir.
https://youtu.be/rkgeZ7mpMos
Sizler için yapmış olduğum güç testi videosunu sunuyorum.
Test içerisinde STK465 entegresi kullanılmış olup, çıkıştan 20V RMS değeri elde edilmiştir.
Bu değeri normal yük için hesaplarsak.
20V 8 ohm yükten 2.5A lik bir akım akıtmaktadır.
20V ta 2.5A akım geçtiğine göre güç formülümüz P=UxI üzerinden 20X2.5=50W a eşdeğerdir.
Ancak yapılan testte hoparlör devre dışı kaldığı için biraz fazla gerilim görünmesi normaldir.
Amplifikatörümüzün çıkış akım kapasitesi doğrultusunda bu gerilim elbette düşecektir.
Ben bu ölçümü 8ohm yük altında yaptığımda çıkış geriliminin 16V RMS olduğunu gözlemledim.
Dolayısı ile yük altında ki gerçek çıkış gücümüzü hesaplarsak...
16/8=2A yük akımı.
16X2=32W çıkış gücü olduğunu tam olarak görmekteyiz.
Zaten STK465 için verilen değer de 30W olarak belirtilmiştir.

gokrtl

Bu sessizliğin altından birşey çıkacağını tahmin etmiştim

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Gürültü test videosu hazırlanmıştır.
https://youtu.be/W3MF4Z5_WT8
Testte elde edilmiş sonuçlar basit bir voltmetre ile ölçülmüş sonuçlar olup, RMS olarak doğru değerlerdir.
Teknikte bu ölçüm için bazı kriterler de bulunmaktadır.
Gürültü bölgesinin hangi frekanlarda olduğunun belirlenmesi veya peak olarak ölçülmesi de gerekli olabilmektedir.
Ancak bu ölçümler için Weighted, U-Weighted ölçüm yapabilen ölçü aletlerine ihtiyacımız bulunmaktadır.
Bu tür ölçü aletleri daha pahalı oldukları için bu detaylara girmesek te olur.
Zaten ölçüm full spectrumda yani tüm frekans bölgesinde yapıldığı için elde edilmiş olan gürültü değeri toplam gürültü değeridir.
Bu değer ölçü aletimizin band genişliği doğrultusunda belirlenmiş olup, 300KHz e kadardır.
Kendi tasarımım olan amplimizin çıkış modülünün gürültü seviyesi -74db olduğu görülecektir.
Çıkış modülümüzün kazancı referans seviyesinden (0db) 30db yukarda olduğu için, yani ampli kazancımız 30db olduğu için, sadece çıkış modülümüzün dinamik alanı yani S/N değerinin -74+30=104dbA olduğunu hesaplayabiliriz.
Bu ölçüme ön devrelerin gürültüleri de dahil olacağı için dinamik alanımız biraz düşecektir.
Cihazın toplam gürültü seviyesi -68db civarı olduğuna göre, bu cihazımızın bize sağlamış olduğu dinamik alan 98db dir.
Eh bazı cihazlar ile yarışabilmesi de gayet olağandır :D
İlerleyen zamanlarda bir amplifikatör için başka testleri de çekip yayınlamayı düşünüyorum.

Kazasker

Eline sağlık abi. Ayrıca diline de sağlık.. :)  Harika bilgiler teori ile birleşince daha etkili oluyor. Şimdi ölçüm için yeniden başlayabiliriz. Ama. Önce kayda değer bir multimetre şart. Bi bakınayım nete.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Bu ölçümler bir amplinin en basit ölçümleridir.
Basit olmasına karşın en gerekli ölçümleridir.
Bu sebeple amatör arkadaşların bu tür ölçümleri anlayabilmesi ve tekniğine uygun yapabilmesi gerekmektedir.
En önemli ölçümlerden olan gürültü ölçümü bize çok şey anlatacaktır.
Bir ampli tasarlayıp montajını yaptığımızda iyi bir gürültü seviyesi elde edemeyebiliriz.
Başta grounding teknikleri olmak üzere, diğer ölçümler de bir araya gelince, bir ampli yapımında, bir devrenin yerinin birkaç cm bile değişmesi gürültü faktörüne çok fazlaca etki edebilir.
Bir örnek verecek olursam...
Testte elimi yaklaştırdığımda gürültü seviyesinin fazlaca arttığını görüyoruz. Bir pre amplinin elimden ne denli etkilendiği açıkça bellidir.
Peki bu pre ampliye trafo etki ediyorsa ne yapacaksınız? :D
Trafoların manyetik alanları da bir çeşit elektromanyetik dalgadır ve havadan yayılarak, kazançlı devrelerin iletkenlerinde gerilim oluştururlar. Bu gerilim belli bir seviyenin üzerinde ise, o devre bu 50Hz lik frekansları yükselterek ampliye gönderecektir. Ampli de bu frekansı iyice yükselterek hoparlöre verecektir.
Bilinçsiz bir kişi burada duyduğu 50Hz lik HUM sesini bastırabilmek için ana kondansatörlere dayanacak, 1000 lerce hatta 100 binlerce mikrofaradlık kondansatörler ilavesi yapacaktır.
AMA SONUÇ NAFİLE olacaktır :D
Keza pre ampli devremizin ground bağlantısında ana çıkış katının ground hatları geçiyorsa, buradaki voltaj dalgalanmaları da aynen yükseltilerek hoparlörden duyulacaktır. İşte bu gibi ince detaylar ne yazık ki kesin olarak bir montaj planında anlatılamaz. Her ürünün kendine has bir tasarım prosedürleri bulunmaktadır.
Tasarım prosedürleri farklı olsa da grounding kuralları temeldir ve tek bir kuralı bulunmaktadır.
SİSTEM SIFIR NOKTASI her durumda sıfır potansiyel olarak kabul görüp, devrelerin ground bağlantıları da sıfır potansiyelde olmalıdır.
Bu sıfırlığı sağlayabilmek kullanıcıların kendi tasarımlarına özgüdür.

gokrtl

Çok eğitici harika videolar. Emeğine sağlık abi. İnşallah birgün ben de bu testleri yapabilicem sayende.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
Frekans karakteristiği testi için bugün bazı ölçümler yaptım.
Bu ölçümde öncelikli olarak kaynak değerleri önem arzettiği için PC bazlı sinyal jeneratörü çıkışını ölçüme tabii tuttum.
Ne yazık ki sonuçlar iyi çıkmadı.
15KHz ten sonraki frekanslar stabil olmayıp, genliği de doğru değildi.
OLASI SEBEPLER:
1) Kullanılan program ücretsiz olup, üst frekanslar için yeterli olmayabilir.
2) Ses kartı üst frekanslarda yeterli olmayabilir.
Kullanmakta olduğum ses kartı iyi bir marka olup, eski bir modeldir. Teknik verilerinde 96KHz e kadar örnekleme yapabildiği belirtilmiştir. Bunun doğruluğu ispat edilmiş olsa da kesin kriter değildir. Çünkü ucuz ses kartlarında, üst frekans örneklemeleri kötü olabilmektedir.
Sinyal üretimi için güvenilir cihazlar pahalı oldukları için, ben bu testi işyerinde NEUTRIK A2 ile yapmakta idim. Ancak işyerinde böyle bir test videosu hazırlayabilmem mümkün değildir.
Güvenilir bir sinyal jeneratörü temin edebilirsem bu testi de yapıp videosunu paylaşmak isterim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın