Ana içeriğe git
Konu: Biraz da Müziği Anlayalım. (872 Kez okunmuş)

Biraz da Müziği Anlayalım.

Oturduk ampli yaptık. Süper oldu, gören bana da yap diyor, sesi çok güzel vs.
Öyle ampliyi yapıp kenara çekilmeyelim. Bu ampliyi sürecek playerları ve en önemlisi kaliteli müziği de ele alalım. Göreni kıskandıracak kadar kaliteli ampli yapıp, bu amplide kalitesiz bir player ile 2-3mb'lık bol kayıplı bir mp3 çalmak bence çokta mantıklı olmayabilir.
Bu amplilere sinyal sağlayan playerlar,
Ne kadar kaliteli olmalı?
Kaç bit olmalı?
Bit nedir?
Dac (Digital -Analog Converter) nedir.
Bu konular hakkında parça pinçik bilgilere sahibim.
Bir iphone da kulaklıkla müzik dinlerken sanki sanatçı yanında söylüyormuş hissiyatına kapılırken, bazı diğer telefonlar da bu iş işkenceye dönüşebiliyor. Bunun sebepleri nelerdir?
Müzik konusunda ise bir nebze daha geniş bilgiye sahibim. Bir kaç ay önce yaklaşık 30bin şarkılık mp3 arşivimi 2 bin civarına düşene kadar sildim.
Mp3 dediğimiz olay orjinal bir müziği kayıplı yada kayıpsız sıkıştırarak boyutunun küçültülmesi olayıdır.
Bir şarkının boyutu 50mb dan 5mb'a düşürülüyorsa bilin ki o şarkı kaliteli bir şarkı değildir. Bunun bilimsel olarak test edilmiş bir videosu da vardı youtube ta.
Geçenlerde eski ama paketi açılmamış sıfır müzik cd si satan bir dükkan buldum çarşıda. Daldım içeri yaklaşık 2 saat kadar yüzlerce cd ye baktım. Beğendiklerimi aldım hemde 3-4 lira gibi parça başı fiyatına. Geldim eve açtım pc yi. Hani şu windowsun meşhur media playeri varya herkesin bilip kimsenin kullanmadığı. Onda güzel bir özellik var. Okuyucuya taktığınız cd yi çok basit bir kaç tık ile müziğin orjinalini bozmadan bilgisayarınıza kayıt edebiliyorsunuz. Seçenekler arasında flac(Kayıpsız), aac(Kayıpsız) waw ve yanlış hatırlamıyorsam mp3(Kayıpsız) seçeneği de vardı. Sonuç olarak Dinlememin pekte mümkün olmadığı 30bin mp3 den kurtulup yerine çok çok daha az miktarda ama çok kaliteli müziklerim oldu. Bu işin tek dezavantajı kaliteli müziğin yer kaplıyor olması. Ancak günümüz teknolojisinde de pek sorun olmuyor. At goole drive'a veya one drive'a veya icloud, samsung cloud, yandisk vs. Seçenek çok ve her birinde gb larca ücretsiz alanınız var. Ve üstelik nerede olursanız olun internetiniz varsa cep telefonundan bile ulaşabiliyorsunuz.

Yanlış bildiğim, yanlış yorumladığım konular olabilir. Düzeltmekten çekinmeyiniz. Ve yukarıdaki konular hakkında bilgileriniz paylaşınız lütfen. Ampli yaptıktan sonra nasıl bir player alacağımı bilemiyorum şahsen.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Ynt: Biraz da Müziği Anlayalım.

Yanıt #1
Genelde   Türk İnsanı  olarak müziği sizin yaptığınız gibi orjinal cd satın alarak elde etmediğimizden ve web ortamında da müzikleri kayıpsız olarak ( waw, flac, aac)   bulamadığımızdan,  bazen de bulsak bile  her evde bu müzik formatlarını çalabilen playerlerimiz olmadığından  mp3 e mecbur kalıyoruz.   Ben mümkün mertebe  mp3 convertlerini 320 kbps  yaparak bir nebze daha kaliteli olmasını sağlamaya çalışıyorum.  Zaten  orjinal bir cd yaklaşık 10-12 adet şarkı alırken, bir cdye 300 mp3 sığdırmamızdan anlaşılmalı kayıplar.

Yanıt #2
Öyleyse baştan anlat bakalım BİT nedir? Pireler ile ilgisi varmıdır? :D

Yanıt #3
Ben, sen anlatırsın diye konu açtıydım @Mr_YAMYAM  ustam :))

Aslın da bu konular sayfalar dolusu döküman demek. Ama birinin bizim işimize yarayan kısımlarını cımbızlaması lazım.
Şimdi sen anlat dersen kopyala yapıştır yaparım bizim işimize yarayan kısmı arada kaynar gider.
Konumuzun ana amacı kaliteli amplimize, kaliteli sinyal vermek. Bunu da siz ustalar sunabilir bize.

Yanıt #4
Bak bu Resimde Mavi cizgi ananlog sinyali  , Kırmızı cizgi ise Dijital Sinyali ifade eder. Kafanın karışabileceğinden dolayı sana daha basit bunu anlatacağım.

Analog sinyali görüyorsun değilmi ne kadar hassas bir şekilde yükseliyor. Dijital sinyal ise Analog sinyali TAKLİT etmeye calışır fakat gördüğün gibi kayıplar bir okadar da fazla bakıyoruz ki bu 3 bitlik bir dijital sinyal eğer sen bu bit sayısını ne kadar arttırsan dijital sinyal ANALOG SİNYALİ OKADAR SIKLIKLA TAKLİT EDER. nekadar sık ÖRNEKLEME yaparsa bir okadar daha ANALOG SİNYALE yaklaşır. ( okadar daha iyi taklit etmeye calışır )

Analog sinyale nekadar yaklaşır ise ses okadar düzelir Bunu BANT GENİŞLİĞİ olarak düşünebilirsin geniş band ne kadar daha fazla hassas ayrıntıyı barındırıyorsa buda öyle ne BİT sayısı fazla ise Çözünürlüğü okadar iyi olur.

mesela elimizde 5 volt luk bir sinyal var ve biz bunu ADC yani dijitale cevirmek istiyoruz. bizim ADC birimimizde 10 bitlik bir ADC değerine sahip olsun.(10 bit adc değerinin Desimal yani bizim günlük hayatta kullandığımız sayısal karşılığı 1023 tür.)  ozaman bit başına nekadar düşüyor 5/1023=0,0048875 Dİye gidiyor yani bizim bit başına düşen okuduğumuz sinyal değerinin potansiyel değeri buna denk geliyor.  şimdi  24 bit olarak okusak ne olurdu ?

24 bitin desimal karşılığı 16.777.215 ediyor. yani 16 milyon 777 bin 215 :D  şimdi bunu 5 volt sinyal okuttuğunu ve bit başına düşenn sinyalin potansiyel değerine yani voltajına baktığın zaman analog sinyale 10 bite nazaran ne kadar daha fazla yaklaştığını görebilirsin.

Aynı mantıkta cıkıştada bit cözünürlüğü ne kadar fazla olursa analog sinyal yaratması okadar daha kolay ve taklidi iyi bir sinyal elde edilebilir tabiki DAC cıkışlarına alçak geciren filtre koyulup dijital sinyali analoğa biraz daha yaklaştırıyorlar ama yinede bu anlattıklarım esas temelleridir.  

bit lerden bir şey anlamadıysan dijital elektronik derslerini izlemeni tavsiye ederim yotubeden hiç olmazsa binary ,desimal , oktal, hexadesimal gibi kavramları öğrensen birşeyler anlarsın.

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #5

Konumuzun ana amacı kaliteli amplimize, kaliteli sinyal vermek. Bunu da siz ustalar sunabilir bize.
Anlatırım da birilerini köteklemek lazım :D
Öncelikle @Furkan41  i iyice bi köteklemeliyiz.
Ben BİT dedim o böcüklerden bahsetti. Daha böcüklere gelinceye kadar çook yolumuz var.
Şimdi Furkan'a DOSF (Digital Oversampling Filtre) desem, JITTER desem, çuvallayacaktır.
Bunlar çok ilerdeki konulardır. Bizim öncelikli olarak müziklerdeki BIT'lerin ne ifade ettiğidir.
1) Örnekleme derinliği.
Her ses dalgası 4 BYTE FLOAT olarak işlenmektedir. Bu sayede bu bit akışlarının, ses mi görüntü mü, resim mi yoksa data akışı mı olduğu ayırt edilmektedir.
Örnekleme derinliğindeki bit'ler ise bir örneklemedeki USB ve LSB arasındaki ondalık alabileceği değeri belirtmektedir.
16 bit'lik bir örneklemede bir ses dalgası 10 luk sisteme göre kaç değeri alabilmektedir?
Önce bunları yalayıp yutmalıyız ki, konu google kaynakları gibi karmaşa yaratmasın.
Konumuzun amacı amplimize kaliteli sinyal vermek olduğuna göre, bitlerle böcüklerle neden cebelleşiyoruz.
1 Plak okuyucular.
2 CD okuyucuları. (Devamında PC tabanlı ses akışları incelenebilir)
3 Tunerler.
4 Kaset veya band okuyucuları.

Yanıt #6
Bak bu Resimde Mavi cizgi ananlog sinyali  , Kırmızı cizgi ise Dijital Sinyali ifade eder. Kafanın karışabileceğinden dolayı sana daha basit bunu anlatacağım.

Analog sinyali görüyorsun değilmi ne kadar hassas bir şekilde yükseliyor. Dijital sinyal ise Analog sinyali TAKLİT etmeye calışır fakat gördüğün gibi kayıplar bir okadar da fazla bakıyoruz ki bu 3 bitlik bir dijital sinyal eğer sen bu bit sayısını ne kadar arttırsan dijital sinyal ANALOG SİNYALİ OKADAR SIKLIKLA TAKLİT EDER. nekadar sık ÖRNEKLEME yaparsa bir okadar daha ANALOG SİNYALE yaklaşır. ( okadar daha iyi taklit etmeye calışır )

Analog sinyale nekadar yaklaşır ise ses okadar düzelir Bunu BANT GENİŞLİĞİ olarak düşünebilirsin geniş band ne kadar daha fazla hassas ayrıntıyı barındırıyorsa buda öyle ne BİT sayısı fazla ise Çözünürlüğü okadar iyi olur.

mesela elimizde 5 volt luk bir sinyal var ve biz bunu ADC yani dijitale cevirmek istiyoruz. bizim ADC birimimizde 10 bitlik bir ADC değerine sahip olsun.(10 bit adc değerinin Desimal yani bizim günlük hayatta kullandığımız sayısal karşılığı 1023 tür.)  ozaman bit başına nekadar düşüyor 5/1023=0,0048875 Dİye gidiyor yani bizim bit başına düşen okuduğumuz sinyal değerinin potansiyel değeri buna denk geliyor.  şimdi  24 bit olarak okusak ne olurdu ?

24 bitin desimal karşılığı 16.777.215 ediyor. yani 16 milyon 777 bin 215 :D  şimdi bunu 5 volt sinyal okuttuğunu ve bit başına düşenn sinyalin potansiyel değerine yani voltajına baktığın zaman analog sinyale 10 bite nazaran ne kadar daha fazla yaklaştığını görebilirsin.

Aynı mantıkta cıkıştada bit cözünürlüğü ne kadar fazla olursa analog sinyal yaratması okadar daha kolay ve taklidi iyi bir sinyal elde edilebilir tabiki DAC cıkışlarına alçak geciren filtre koyulup dijital sinyali analoğa biraz daha yaklaştırıyorlar ama yinede bu anlattıklarım esas temelleridir.  

bit lerden bir şey anlamadıysan dijital elektronik derslerini izlemeni tavsiye ederim yotubeden hiç olmazsa binary ,desimal , oktal, hexadesimal gibi kavramları öğrensen birşeyler anlarsın.

O zaman şöyle diyebilir miyiz?
Amplimiz için alacağımız bir sinyal kaynağının (player'ın) DAC işlemcisinin bit'i ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli sinyal üretir.
Peki bu bit'lerin seviyeleri nelerdir? Ben 24bit ile 44bit olarak hatırlıyorum.
Daha üstü var mıdır?
İdeal bit aralığı nedir?
Player alırken DAC işlemcisine göre mi alıcaz yoksa özel bir adı var mı bunun? Yani demek istediğim gidip de "Bana 44bit DAC işlemcili player ver" dersek döverler bizi :)) :))

Yanıt #7
Anlatırım da birilerini köteklemek lazım :D
Öncelikle @Furkan41  i iyice bi köteklemeliyiz.
Ben BİT dedim o böcüklerden bahsetti. Daha böcüklere gelinceye kadar çook yolumuz var.
Şimdi Furkan'a DOSF (Digital Oversampling Filtre) desem, JITTER desem, çuvallayacaktır.
Bunlar çok ilerdeki konulardır. Bizim öncelikli olarak müziklerdeki BIT'lerin ne ifade ettiğidir.
1) Örnekleme derinliği.
Her ses dalgası 4 BYTE FLOAT olarak işlenmektedir. Bu sayede bu bit akışlarının, ses mi görüntü mü, resim mi yoksa data akışı mı olduğu ayırt edilmektedir.
Örnekleme derinliğindeki bit'ler ise bir örneklemedeki USB ve LSB arasındaki ondalık alabileceği değeri belirtmektedir.
16 bit'lik bir örneklemede bir ses dalgası 10 luk sisteme göre kaç değeri alabilmektedir?
Önce bunları yalayıp yutmalıyız ki, konu google kaynakları gibi karmaşa yaratmasın.
Konumuzun amacı amplimize kaliteli sinyal vermek olduğuna göre, bitlerle böcüklerle neden cebelleşiyoruz.
1 Plak okuyucular.
2 CD okuyucuları. (Devamında PC tabanlı ses akışları incelenebilir)
3 Tunerler.
4 Kaset veya band okuyucuları.

Abi Flash belleklere, bluetooth aktarıcılara doğru gelsek olmaz mı?
Bildiğim kadarıyla listedeki en güncel alet CD okuyucu. Ama ben cd'lerim  eskimesin, çizilmesin diye bu aralar FLAC'a çevirip ya flash belleğe atıp usb den okutuyorum yada telefona atıp bluetooth ile okutuyorum. Tam da bu nokta da araya player giriyor.
Benden aldığı müziği ampliye kaliteli şekilde sürmesi lazım. (Bu çıkışımla kesin kötek yerim ellam :))  )

Yanıt #8
O zaman şöyle diyebilir miyiz?
Amplimiz için alacağımız bir sinyal kaynağının (player'ın) DAC işlemcisinin bit'i ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli sinyal üretir.
Peki bu bit'lerin seviyeleri nelerdir? Ben 24bit ile 44bit olarak hatırlıyorum.
Daha üstü var mıdır?
İdeal bit aralığı nedir?
Player alırken DAC işlemcisine göre mi alıcaz yoksa özel bir adı var mı bunun? Yani demek istediğim gidip de "Bana 44bit DAC işlemcili player ver" dersek döverler bizi :)) :))
BUNLARI UNUT. Bitleri böcükleri kafana takma.
ÖNCE ŞUNU ÖĞRENMELİSİN.
1978 yılında SONY ve PHILIPS bir araya gelerek yeni bir plak teknolojisi oluşturdular.
44.1KHz ile örnekleme, 16bit çözünürlükteki ses formatlarının adı PCM (Pulse Code Modülation) idi.
Mikropsoftun hıyarlığı nedeniyle bu formata sahip çıktı ve adına da WAV dedi hıyarlar :D
O yıllardaki arabirim ise 1500Kb/sn veri akışı sağlayabilen S/PDIF (Sony/PhilipsDigital InterFace) arabirimi idi.
Tekniğin gelişimi ile birlikte bu arabirim OPTİK olarak ta kullanılır oldu.
44.1KHz örnekleme frekansının band genişliği 44.1KHz tir. İki kanalımız olduğuna göre band genişliğimiz 22KHz olacaktır. Küsüratları sayma.
Bu formatta (PCM) teorik olarak sıkıştırmasız (Kayıpsız) olarak ses örneklenmektedir. Burada bilinmesi gereken ilk şey, sesin bu formatta doğrudan kaydıdır. Daha sonra da okunması için aynı formatı kullanmaktır.
Bu kayıttaki VERİ AKIŞI 1411Kb/sn dir. Yani saniyede 1411Kb veri akar. Bizim MP3 lerin ise en babası 320Kb/sn dir.
Yani işlenmesi için DAC e gönderilen data miktarını burada anlamalıyız.
Elimizdeki DAC 44 böcüklü bile olsa kaynak sesimiz kaydedilirken 128Kb/sn ile kaydedilmişse veya bu formata dönüştürülmüşse DAC birtaraflarını bile yırtsa 22KHz band genişliğine ulaşamaz.
Çünkü sıkıştırılmış formatlarda (PCM haricindeki) aradaki çoğu sesler atılmaktadır.
Yanil ilk olarak bilmemiz gereken şey KAYIT TEKNOLOJİSİDİR.
Bu teknolojiye etken en önemli unsur ise ADC (Analog Digital Converterler) dir ki bir ses kartımızın İNPUT donanımı bu işi yapmaktadır. Ses kartının kalitesi doğrultusunda işlenen frekanslar o denli kaliteli olarak digital hale getirilir.
Bir MAVİ DİŞ (Blue tooth) sistemi 1Mb/sn ile veri aktarımı yapmaktadır. Yani 1024Kb/sn. Erkeksen sen bu aktarıcıdan CD formatındaki eserleri (44.1KHz 16Bit, 1411Kb/sn) biryerlere ilet te görek boyunun ölçüsünü :D
X

Yanıt #9
1411 kilobyte mı oluyor yoksa 1411kilobit mi?
Kilobit oluyor ise kaç megabyte'a eşittir?

Yok eğer 1411 kilobyte ise Bluetooth dan 411kb fazla demektir.

Buraya kadar okudum anladım. Burdan sonra okuduklarım neticesin de baş tarafı da unuttum. Kafam karıştı :))

Yanıt #10
@gokrtl ,
KB: KiloBayt
Kb: Kilobit
MB: MegaBayt
Mb: Megabit

Anladığım kadarıyla kaliteli ses istiyorsun. Kaliteli amplim var buna yaraşan nedir diyorsun.
Plak, orjinal CD'dir. Plak ve plakçalar bulmak zor olabilir. Orjinal CD'dir.

Bir de şu ayarları yapmanı öneririm bilgisayarda:

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #11
1411 kilobyte mı oluyor yoksa 1411kilobit mi?
Kilobit oluyor ise kaç megabyte'a eşittir?

Yok eğer 1411 kilobyte ise Bluetooth dan 411kb fazla demektir.

Buraya kadar okudum anladım. Burdan sonra okuduklarım neticesin de baş tarafı da unuttum. Kafam karıştı :))
Kafanın karışması normaldir.
Benim amacım ise bu gibi kafa karışıklığlığını bir nebze azaltabilmektir.
Kilobit mi kilo byte mı kendin anlamalısın.
Bunun için orijinal CD deki bir eseri olduğu gibi PC ye kopyala.
Veriler şöyle olmalıdır. 44.1KHz 16bit 1411Kb/sn PCM (WAV)
Sonra bu eserin uzunluğuna bak. Diyelim ki 50MB 5dk.
Sonra her bir datayı dk dan saniyeye analiz ederek saniyede ne kadar veri aktığını gör.

Yanıt #12
Bir de şu ayarları yapmanı öneririm bilgisayarda:

Kaynak ses 126Kb/sn ve örnekleme frekansı 44.1KHz ise noolacak :D
Hatta onu da bırakalım Kaynak ses 44.1KHz 16bit PCM yani CD olsun. Okuyucu yani DAC band genişliği 192KHz olunca ne değişecek ki :D

Yanıt #13
@Mr_YAMYAM  Abi 3 dür kötekliyorsun beni. Kaldıracak mı bu nacizane eşşek bedenim bu köteği :D

Birşey sormak istiyorum Yotubede PLAK KAYDI diye koyulan şarkıları dinleyip cidden plak kaydı dinlediğini sanan var mı ? Bazıları psikolojik olarak mı yahu sadece plağın bozukluğundaki cızırtı yüzünden mi etkileniyor bilmiyorum ama çok fark deyip duruyorlar halbuki ikiside aynı formatta yükleniyor youtube ye.   Spofity midir nedir orada özel üyelik vardı sanırım alınca daha yüksek kalitede dinliyorsun şarkıları ama bende yine değişen bir şey olmamıştı neden çünkü telefonun amfisi belli ne yapacağı belli bunun gibi şeyler için mini DSP Ampfilikatörler var. ve bunları takıp dinlenildiğinde büyük fark olduğunu söylüyorlar.

Ozaman 2 faktör var.
1-Yüksek Kaliteli kaydedilmiş müzik
2- yüksek kaliteli müziği bozmadan sana duyuracak olan bir yükseltici.

Yani sen kaliteli müziği 5 para etmez amfide  dinlesen ne olur dinlemesen ne olur. yüksek kaliteli bir yani DSP yi örnek alsak normal müziği de dinletir sana yüksek kaliteli müziği de dinletir ama Bir YÜKSEK KALİTELİ MÜZİĞİ Her amfi işleyip veremez.

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #14
@Mr_YAMYAM  Abi 3 dür kötekliyorsun beni. Kaldıracak mı bu nacizane eşşek bedenim bu köteği :D

Ozaman 2 faktör var.
1-Yüksek Kaliteli kaydedilmiş müzik
2- yüksek kaliteli müziği bozmadan sana duyuracak olan bir yükseltici.

Konumuz için bunların bilinmesi gerekmektedir.
Yüksek kaliteli kayıtların ilmi nedir?
Yüksek kalite dinlemenin teknik detayları nelerdir?
Bunları bilen kişiler konumuzu çözmüş demektir.