Fototransistörlü Işığa Duyarlı Devre

Başlatan raptor94, 24 Aralık 2018, 19:44:47

raptor94

Arkadaşlar yeni bir devre projesi aldım adı başlıkta belirttiğim gibi fakat ISIS'de çizerken bi yerde hata yapıyorum galiba hatanın Röleden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat resimde öyle bi çizlmiş ki anlayamadım Yardımcı olabilirmisiniz. Devreyi çalıştıramadım yani ışık geldiğinde lamba yanıcak ışık olmadığında lamba sönücek.

İstenilen Devre :

İsisde çizdiklerim  :

Nothing is true everything is permitted....

taydin

Hata yapıyorum demişsin de, neyin olmasını bekliyorsun, ve ne oluyor, onu anlatmamışsın :) Röle çekmiyor mu?, Röle hep çekik mi oluyor? Anlat da ona göre yardımcı olmaya çalışsın millet.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

raptor94

Alıntı yapılan: taydin - 24 Aralık 2018, 19:51:18Hata yapıyorum demişsin de, neyin olmasını bekliyorsun, ve ne oluyor, onu anlatmamışsın :) Röle çekmiyor mu?, Röle hep çekik mi oluyor? Anlat da ona göre yardımcı olmaya çalışsın millet.
çok özür diliyorum lamba yanmıyor ldrye ışığı hissedince led yanacak röle değişip pot ayarı yapıldığında daha sonra ldr ışığı hissetmeyince led sönük kalıcak ama yapamadım hatayı bende anlamadım. Nerde hata yapıyorum onu soruyorum

taydin

raptor94

taydin

Proteus proje dosyalarını koy mesaja da, ben de Proteus'u burada çalıştırayım ve aynı problemi göreyim, problemin sebebini de anlamaya çalışayım. Yoksa bütün şemayı tekrar çizmem gerekecek, o kadar da vaktim yok malesef :(

raptor94

Alıntı yapılan: taydin - 24 Aralık 2018, 20:02:37Proteus proje dosyalarını koy mesaja da, ben de Proteus'u burada çalıştırayım ve aynı problemi göreyim, problemin sebebini de anlamaya çalışayım. Yoksa bütün şemayı tekrar çizmem gerekecek, o kadar da vaktim yok malesef :(
http://s7.dosya.tc/server12/bafdrd/FOTO.rar.html
buyur madem

seron

Hocam rölenin bobin uçlarına tıkama yönünde bir diyot bağlamayı unutmayın.

raptor94

Alıntı yapılan: seron - 24 Aralık 2018, 20:19:53Hocam rölenin bobin uçlarına tıkama yönünde bir diyot bağlamayı unutmayın.
Devrenin aslında gözükmüyodu deneyim bi

raptor94

taydin

Aslında devre çalışıyor. Ama LDR'ye gelen ışığı iyice azaltınca bu hata ile karşılaşılıyor.

Şöyle dene: Potansiyometrenin değerini maksimum yap. Sonra da LDR'yi değiştir. 5 gibi değerlerde röle bırakıyor, 12 üstü değerlerde çekiyor.

Simulatörün yapılandırması ile ilgili bir sorun var. Muhtemelen gerçek devre çalışacaktır.

raptor94

Alıntı yapılan: taydin - 24 Aralık 2018, 21:17:05Aslında devre çalışıyor. Ama LDR'ye gelen ışığı iyice azaltınca bu hata ile karşılaşılıyor.

Şöyle dene: Potansiyometrenin değerini maksimum yap. Sonra da LDR'yi değiştir. 5 gibi değerlerde röle bırakıyor, 12 üstü değerlerde çekiyor.

Simulatörün yapılandırması ile ilgili bir sorun var. Muhtemelen gerçek devre çalışacaktır.
ama devre zaten başta 0.1de bile yanıyor :( gerçek devrede çalışacaktırda emin olmam lazım hocaya denetiminde çalıştırıyoruz

taydin

Sanırım problem devrenin bir ground'unun olmaması. @Mr_YAMYAM abi görmesin, kötekler seni :D

Bir ground sembolü yerleştir pilin - ucuna.

0.1 de yanmasına gelince, 0.1'de yanacak mı sönecek mi onu sen belirliyorsun. Rölenin diğer kontağını kullanırsan 0.1 de sönük olur.

raptor94

Alıntı yapılan: taydin - 24 Aralık 2018, 22:34:55Sanırım problem devrenin bir ground'unun olmaması. @Mr_YAMYAM abi görmesin, kötekler seni :D

Bir ground sembolü yerleştir pilin - ucuna.

0.1 de yanmasına gelince, 0.1'de yanacak mı sönecek mi onu sen belirliyorsun. Rölenin diğer kontağını kullanırsan 0.1 de sönük olur.
çok teşekkür ediyorum devre istediğim hale geldi fakat rölenin diğer kontağı derken tersmi çevirmem gerekiyor nasıl yapmalıyım yeniyimde

taydin

rölenin bir normalde açık, bir de normalde kapalı olan kontağı var. Uygun tarafı seçip lambanın durumunu belirleyebilirsin. Biraz üzerinde kafa yor bulacaksın :)

seron

@raptor94  merhaba.
Sana yardımcı olmak için hafızamda kalan benzer bir başlığı araştırdım, anam! o da ne... O başlık da seninmiş. :D Orada sorun neredeyse çözüm noktasına gelmiş. Son iletiyi yazan kişi, ki kendisi hiç de cahil değil tanıdığım kadarıyla, birşeyler yazmış. O yazdığı şeye bakarak soruyorum: senin LDR nasıl bir LDR? Adı ne soyadı ne? Sıfır ışıkda direnci ne? Biz diğer elemanları neye göre seçeceğiz? O potu kime sordun da oraya koydun? ( ;) )Bobin uçlarına neden ters diyot takmalıyız? Bu soruları bir irdele sonuca garantili şekilde git.

@raptor94  merhaba.
Sana yardımcı olmak için hafızamda kalan benzer bir başlığı araştırdım, anam! o da ne... O başlık da seninmiş. :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8105.15.html

Orada sorun neredeyse çözüm noktasına gelmiş. Son iletiyi yazan kişi, ki kendisi hiç de cahil değil tanıdığım kadarıyla, birşeyler yazmış. O yazdığı şeye bakarak soruyorum: senin LDR nasıl bir LDR? Adı ne soyadı ne? Sıfır ışıkda direnci ne? Biz diğer elemanları neye göre seçeceğiz? O potu kime sordun da oraya koydun? ( ;) )Bobin uçlarına neden ters diyot takmalıyız? Bu soruları bir irdele sonuca garantili şekilde git.

Bir de senden bir ricamız var:

TAMAMI BÜYÜK HARFLE ATILAN BAŞLIKLAR solda gördüğün gibi, yüksek öneme sahip, ana başlıklardır. Forum başlığı açarken kullanılmazlar.
Sadece Bazı Harfleri Büyütülmiş Başlıklar, solda gördüğün gibi, önem derecesine bakılmaksızın, forumlara, makalelere, tutanak ve rapor gibi birçok yerde açıklama, yanbaşlık, gibi durumlara uygun başlıklardır.

Çok çok önem taşıyan haber, konu anlatımı, kişisel sunum, makale, ... gibi şeyler paylaşmıyorsak, ikinci seçeneği; aksi takdirde birincisini seçiyoruz.

Kolay gelsin :)

i3uz

Alıntı yapılan: raptor94 - 24 Aralık 2018, 19:44:47Arkadaşlar yeni bir devre projesi aldım adı başlıkta belirttiğim gibi fakat ISIS'de çizerken bi yerde hata yapıyorum galiba hatanın Röleden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat resimde öyle bi çizlmiş ki anlayamadım Yardımcı olabilirmisiniz. Devreyi çalıştıramadım yani ışık geldiğinde lamba yanıcak ışık olmadığında lamba sönücek.

İstenilen Devre :

İsisde çizdiklerim  :

Besleme ve şase ucunu yanlış yapmışın dogrusu bu tıkır tıkır çalışıyor.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

taydin

Simulatörün mutlaka bir referans noktasına ihtiyacı vardır, o yüzden o GROUND sembolü şart. Eğer o sembol konmazsa devrenin referans noktası bulunmuyor ve devre bazan çalışıyor bazan çalışmıyor. Voltaj değerleri de çok mantıksız görünüyor. Adeta simulatör random bir referans noktası seçiyor :)

GROUND konduğu anda devre stabil hale geliyor. Tek geriye kalan, potansiyometre ile ışık eşik değerini ayarlamak.

seron

Tamam şimdi anlaşıldı ustam. Ben bilmiyorum. Proteusdan da anlamam.

raptor94

Hepinizin ilgisi için çok teşekkür ediyorum. Özür dilerim konu başlığını büyük yazdığım için.

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Aralık 2018, 17:11:58Besleme ve şase ucunu yanlış yapmışın dogrusu bu tıkır tıkır çalışıyor.
Led yok ama yada lamba bilerekmi koymadınız benmi koyucam :)

asma

Alıntı yapılan: raptor94 - 27 Aralık 2018, 23:50:21Hepinizin ilgisi için çok teşekkür ediyorum. Özür dilerim konu başlığını büyük yazdığım için.
Özür dilemeyin , yanlışı fark ettiğinizde düzeltin.
Bu benden olsun , öncekiler için fırsat sizin.

Teşekkürler seron

i3uz

Alıntı yapılan: raptor94 - 27 Aralık 2018, 23:50:21Hepinizin ilgisi için çok teşekkür ediyorum. Özür dilerim konu başlığını büyük yazdığım için.
 Led yok ama yada lamba bilerekmi koymadınız benmi koyucam :)

buyur ledlisi
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: asma - 28 Aralık 2018, 01:01:11Özür dilemeyin , yanlışı fark ettiğinizde düzeltin.
Bu benden olsun , öncekiler için fırsat sizin.
Teşekkürler seron
Birşey değil.
Yalnız öncekilere biz müdahale edemiyoruz. Bir başlık ya da mesaj farketmez, gönder dedikten 24 saat sonra kullanıcı tarafından müdahale edilemez, değiştirilemez, silinemez oluyor. Önlem. Şayet göze çok rahatsızlık veriyorsa adminler olarak siz değiştirebilirsiniz bizde değiştirme butonu süre dolunca pasif oluyor.

NOT: LED direnci 12V gerilim altında min. 820 Ohm. Şayet "devre gerilim düşümü nedeniyle LED'e güç bırakmıyor" diyorsanız, yine de riske değmez. 12Volt'ta 1K diye biliyorum ben. Yine de işi tecrübeli olana bırakmak daha doğru olur.  Ben sustum.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2018, 14:34:04Birşey değil.
Yalnız öncekilere biz müdahale edemiyoruz. Bir başlık ya da mesaj farketmez, gönder dedikten 24 saat sonra kullanıcı tarafından müdahale edilemez, değiştirilemez, silinemez oluyor. Önlem. Şayet göze çok rahatsızlık veriyorsa adminler olarak siz değiştirebilirsiniz bizde değiştirme butonu süre dolunca pasif oluyor.

NOT: LED direnci 12V gerilim altında min. 820 Ohm. Şayet "devre gerilim düşümü nedeniyle LED'e güç bırakmıyor" diyorsanız, yine de riske değmez. 12Volt'ta 1K diye biliyorum ben. Yine de işi tecrübeli olana bırakmak daha doğru olur.  Ben sustum.

senimi kırcam yenisini yükledim.. evet dogrusu 1k dır ama 5voltluk wifi röle ile  devre yapıyordum. bu devreyide 5voltla tasarladım sandım. dolasıyla 390 yapmışım. dogrusu 1k dır. 390 ohm 12volt için iyi bir değer değildir. çok ısınır.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın