Ana içeriğe git
Konu: Fototransistörlü Işığa Duyarlı Devre (290 Kez okunmuş)

Ynt: FOTOTRANSİSTÖRLÜ IŞIĞA DUYARLI DEVRE

Yanıt #15
@raptor94  merhaba.
Sana yardımcı olmak için hafızamda kalan benzer bir başlığı araştırdım, anam! o da ne... O başlık da seninmiş. :D Orada sorun neredeyse çözüm noktasına gelmiş. Son iletiyi yazan kişi, ki kendisi hiç de cahil değil tanıdığım kadarıyla, birşeyler yazmış. O yazdığı şeye bakarak soruyorum: senin LDR nasıl bir LDR? Adı ne soyadı ne? Sıfır ışıkda direnci ne? Biz diğer elemanları neye göre seçeceğiz? O potu kime sordun da oraya koydun? ( ;) )Bobin uçlarına neden ters diyot takmalıyız? Bu soruları bir irdele sonuca garantili şekilde git.

@raptor94  merhaba.
Sana yardımcı olmak için hafızamda kalan benzer bir başlığı araştırdım, anam! o da ne... O başlık da seninmiş. :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8105.15.html

Orada sorun neredeyse çözüm noktasına gelmiş. Son iletiyi yazan kişi, ki kendisi hiç de cahil değil tanıdığım kadarıyla, birşeyler yazmış. O yazdığı şeye bakarak soruyorum: senin LDR nasıl bir LDR? Adı ne soyadı ne? Sıfır ışıkda direnci ne? Biz diğer elemanları neye göre seçeceğiz? O potu kime sordun da oraya koydun? ( ;) )Bobin uçlarına neden ters diyot takmalıyız? Bu soruları bir irdele sonuca garantili şekilde git.

Bir de senden bir ricamız var:

TAMAMI BÜYÜK HARFLE ATILAN BAŞLIKLAR solda gördüğün gibi, yüksek öneme sahip, ana başlıklardır. Forum başlığı açarken kullanılmazlar.
Sadece Bazı Harfleri Büyütülmiş Başlıklar, solda gördüğün gibi, önem derecesine bakılmaksızın, forumlara, makalelere, tutanak ve rapor gibi birçok yerde açıklama, yanbaşlık, gibi durumlara uygun başlıklardır.

Çok çok önem taşıyan haber, konu anlatımı, kişisel sunum, makale, ... gibi şeyler paylaşmıyorsak, ikinci seçeneği; aksi takdirde birincisini seçiyoruz.

Kolay gelsin :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Arkadaşlar yeni bir devre projesi aldım adı başlıkta belirttiğim gibi fakat ISIS'de çizerken bi yerde hata yapıyorum galiba hatanın Röleden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Fakat resimde öyle bi çizlmiş ki anlayamadım Yardımcı olabilirmisiniz. Devreyi çalıştıramadım yani ışık geldiğinde lamba yanıcak ışık olmadığında lamba sönücek.

İstenilen Devre :

İsisde çizdiklerim  :

Besleme ve şase ucunu yanlış yapmışın dogrusu bu tıkır tıkır çalışıyor.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #17
Yanlışlık nerde? ben göremedim.  :-\

Yanıt #18
Simulatörün mutlaka bir referans noktasına ihtiyacı vardır, o yüzden o GROUND sembolü şart. Eğer o sembol konmazsa devrenin referans noktası bulunmuyor ve devre bazan çalışıyor bazan çalışmıyor. Voltaj değerleri de çok mantıksız görünüyor. Adeta simulatör random bir referans noktası seçiyor :)

GROUND konduğu anda devre stabil hale geliyor. Tek geriye kalan, potansiyometre ile ışık eşik değerini ayarlamak.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #19
Tamam şimdi anlaşıldı ustam. Ben bilmiyorum. Proteusdan da anlamam.

Yanıt #20
Hepinizin ilgisi için çok teşekkür ediyorum. Özür dilerim konu başlığını büyük yazdığım için.

Besleme ve şase ucunu yanlış yapmışın dogrusu bu tıkır tıkır çalışıyor.
Led yok ama yada lamba bilerekmi koymadınız benmi koyucam :)
Nothing is true everything is permitted....

Ynt: Fototransistörlü Işığa Duyarlı Devre

Yanıt #21
Hepinizin ilgisi için çok teşekkür ediyorum. Özür dilerim konu başlığını büyük yazdığım için.
Özür dilemeyin , yanlışı fark ettiğinizde düzeltin.
Bu benden olsun , öncekiler için fırsat sizin.

Teşekkürler seron

Yanıt #22
 Led yok ama yada lamba bilerekmi koymadınız benmi koyucam :)

buyur ledlisi
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #23
Özür dilemeyin , yanlışı fark ettiğinizde düzeltin.
Bu benden olsun , öncekiler için fırsat sizin.
Teşekkürler seron
Birşey değil.
Yalnız öncekilere biz müdahale edemiyoruz. Bir başlık ya da mesaj farketmez, gönder dedikten 24 saat sonra kullanıcı tarafından müdahale edilemez, değiştirilemez, silinemez oluyor. Önlem. Şayet göze çok rahatsızlık veriyorsa adminler olarak siz değiştirebilirsiniz bizde değiştirme butonu süre dolunca pasif oluyor.

NOT: LED direnci 12V gerilim altında min. 820 Ohm. Şayet "devre gerilim düşümü nedeniyle LED'e güç bırakmıyor" diyorsanız, yine de riske değmez. 12Volt'ta 1K diye biliyorum ben. Yine de işi tecrübeli olana bırakmak daha doğru olur.  Ben sustum.

Yanıt #24
Birşey değil.
Yalnız öncekilere biz müdahale edemiyoruz. Bir başlık ya da mesaj farketmez, gönder dedikten 24 saat sonra kullanıcı tarafından müdahale edilemez, değiştirilemez, silinemez oluyor. Önlem. Şayet göze çok rahatsızlık veriyorsa adminler olarak siz değiştirebilirsiniz bizde değiştirme butonu süre dolunca pasif oluyor.

NOT: LED direnci 12V gerilim altında min. 820 Ohm. Şayet "devre gerilim düşümü nedeniyle LED'e güç bırakmıyor" diyorsanız, yine de riske değmez. 12Volt'ta 1K diye biliyorum ben. Yine de işi tecrübeli olana bırakmak daha doğru olur.  Ben sustum.

senimi kırcam yenisini yükledim.. evet dogrusu 1k dır ama 5voltluk wifi röle ile  devre yapıyordum. bu devreyide 5voltla tasarladım sandım. dolasıyla 390 yapmışım. dogrusu 1k dır. 390 ohm 12volt için iyi bir değer değildir. çok ısınır.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME