Trafo doğrultucu devre yapımı

Başlatan gokrtl, 24 Aralık 2018, 14:37:22

gokrtl

Merhaba
Aşağıda resimlerini paylaşacağım trafo doğrultucusunu delikli pcb den normal plakete taşıyacağım. Ancak daha düzenli ve filtrelenmiş Grounding kurallarına uygun kısacası daha gelişmişini yapmak istiyorum. Bunun için @Mr_YAMYAM  ustanın bir çizimini götmüştüm ama bulamadım.

Mr_YAMYAM

Dökümanlar şu konu içeriğinde mevcuttur.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
İlk mesajda zip dosyası eki ile güç kaynağı verilmiştir.
Güç kaynağının resmini bir arkadaşımız eklemiş.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.45.html

Bu güç kaynağında çıkış katı haricindeki devreler için simetrik regüle de bulunmaktadır.
Yani ampline ton kontrol veya pre ampli devreleri yapacaksan regüle kısmını da kullanmalısın.

gokrtl

gokrtl

Şunlara 50tl verdim. Kalite olsa içim yanmayacak.
Bir dahakine 6 ay da sürse yurt dışından alıcam.  >:(

Mr_YAMYAM

Sadece trimpotları beğenmedim.
Ana kondansatörlerin low-esr olmamasına rağmen iki adet kullandığında ESR düşecektir.
Bu sebepledir ki devremiz iki adet kondansatör için tasarlanmıştır.
Konu içeriğindeki benim devreye bakacak olursanız sadece 1 er adet 6800uF kondansatör bulunmaktadır.
Bu kondansatörler LOW-ESR olup STK beslemesi için  oldukça yeterli gelmektedir.
LM337 ye dikkat etmelisin. @Kazasker  in başına çok bela oldu :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Aralık 2018, 19:05:01Sadece trimpotları beğenmedim.
Ana kondansatörlerin low-esr olmamasına rağmen iki adet kullandığında ESR düşecektir.
Konu içeriğindeki benim devreye bakacak olursanız sadece 1 er adet 6800uF kondansatör bulunmaktadır.

Trimpot senin resimdekinden 10k var elimde olursa kullanayım yoksa 2 ay beklicez. Çünkü aldıklarımı bende beğenmeyip aliexpressten yeni sipariş verdim.

Ana kondansatör devredeki gibi 4 adet olacak. İkişer tane 50v ve 63v evde vardı tamamlamak için ikişer tane daha aldım. Buradaki hiç bir satıcı low-esr'nin ne olduğunu bilmiyor.

10w direnç yerine 11w bulabildim sanırım sıkıntı olmaz?

LM337 sanırım proteus ta bacağı tersti ondan sıkıntı yaşamıştı galiba. 31 sayfa konunun tamamına bakmadım. Ben direk senin çizimi basıp elemanları yerleştireceğim için sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Bir sıkıntı olursa da senden ötürüdür. :)) :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Aralık 2018, 21:58:40Trimpot senin resimdekinden 10k var elimde olursa kullanayım yoksa 2 ay beklicez. Çünkü aldıklarımı bende beğenmeyip aliexpressten yeni sipariş verdim.

Ana kondansatör devredeki gibi 4 adet olacak. İkişer tane 50v ve 63v evde vardı tamamlamak için ikişer tane daha aldım. Buradaki hiç bir satıcı low-esr'nin ne olduğunu bilmiyor.

10w direnç yerine 11w bulabildim sanırım sıkıntı olmaz?

LM337 sanırım proteus ta bacağı tersti ondan sıkıntı yaşamıştı galiba. 31 sayfa konunun tamamına bakmadım. Ben direk senin çizimi basıp elemanları yerleştireceğim için sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.
Bir sıkıntı olursa da senden ötürüdür. :)) :))
GED ULA :D
Benim devrelerim tested'tir. Yani test edilmiştir.
[attach type=image]10367[/attach]
Bak LM337 orijinal :D
Forumda paylaşmış olduğum tüm o devreler üst seviye bir cihaz içerisinde ve gayet ŞİPİRDEK çalışmaktadırlar.
O dirençleri o şekilde monte edersen ayarlayamazsın. O yüzden beğenmedim.
O elektronikçide eski BOURNS trimpotların taklidi BARON'lardan olması lazımdı sanırım.
Direnç oldukça ideal olmuş. İsterse 20W olsun .

Mr_YAMYAM

TÜM ARKADAŞLARA ÖZEL BİLGİ.
LOW-ESR kondansatörlerde (M) ibaresi bulunmaktadır.
Hiçbir satıcı bu tür ibareleri bilmez. Genellikle alacağı kar'a göre malzemeleri değerlendirmektedir.
Ben bunu bildiğim için rastladığım bu gibi ürünleri param oldukça kapıyorum :D
Satıcıya çaktırmıyorum, çünkü aaa bunlar LOW-ESR imiş dediğim anda, bir dahaki gelişimde fiyat güncellemesi yapıyorlar.
Örnek resimler ve muhtelif ürünler.
[attach type=image]10369[/attach]
[attach type=image]10371[/attach]
Bu gibi markalı ve tested ürünlerin üst kısmında aynı zamanda özel bir kod bulunmakta idi. Ancak yazılar zamanla silinmiş. Bazı ürünlerde bu yazılar oyularak yazılmaktadır. Bunlar değerli ürünlerdir. Bulursanız KAPIŞIN.
Diğer LOW_ESR  kondansatörlere dikkat edersek...
[attach type=image]10373[/attach]
[attach type=image]10375[/attach]
[attach type=image]10377[/attach]
İşte benim devreler bu gibi ince detaylarda gizlidir.
Çoğu kişi kondansatör kondansatördür diyip yakışıklılığına bakarken, ben ecik kimliğini sorgulamaktayım.
Gezinirken de biryerlerde görürsem hemen tepesine çöküyorum :D

gokrtl

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Aralık 2018, 19:05:01Sadece trimpotları beğenmedim.

hem de ne bela. dikkat et 337 ler can yakar  :D  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

@Mr_YAMYAM  usta ben yaptığım çizimler de PCB'nin boşta kalan kısımlarını şase ile dolduruyorum hep. Bu yanlış bir hareket mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 25 Aralık 2018, 14:56:35@Mr_YAMYAM  usta ben yaptığım çizimler de PCB'nin boşta kalan kısımlarını şase ile dolduruyorum hep. Bu yanlış bir hareket mi?
Yanlış değil.
Ancak yanlış olma ihtimali de var.
Akımın yollarını hesap edemiyorsan, doldurmuş olduğun bölgelerin kısa bölümünden başka bir akım ile karışırsa, o zaman facia olabilir.
PCB deki bu gibi hataların etkileşimi %6 civarıdır.
[attach type=image]10379[/attach]
Ama önemli bir dönüş yoluna fazlaca etkileşim yapıyorsa, bu %6 lık oran çok ciddi boyutlarda hata oluşturabilir.

Esasen senin yapmış olduğun en büyük hata kabloları sıfır ohm saymandadır. :D
Önceki devrene baktığımızda bol miktardaki kablolar ile cebelleştiğini görmekteyiz :D
[attach type=image]10381[/attach]
10cm uzunluğundaki bir kablo bile olsa etkileşimi son derece büyük olabilir.
Her ne kadar senin devreler amatör devreler olsa da tekniğine uygun hareket etmelisin.
Kablo etkileşiminden kaçınmanın en basit ve pratik yolu metal GROUND PLANE kullanımıdır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Bunu ne yazık ki çoğu kişilere anlatamadım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Aralık 2018, 16:18:26Kablo etkileşiminden kaçınmanın en basit ve pratik yolu metal GROUND PLANE kullanımıdır.
Bunu ne yazık ki çoğu kişilere anlatamadım.

Ben şuanda uygulama da çok başarılı olamasam da demek istediğinizi anlıyorum. Zamanla bazı şeyler yerine oturduğun da herşey daha güzel olacak

Mr_YAMYAM

Gayetlene HOOŞŞT olmuş :D
Tek anlaman gereken şey oradaki SİSTEM SIFIR NOKTASI'dır.
Şase metaline vidalanacak şekilde tasarlanmış olan bu bağlantı son derece önemlidir.
Çünkü devredeki tüm akımlar bu noktaya dönmektedir.
İlgili konular içerisinde uygulama örnekleri bulabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.135.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8145.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html

Bu noktanın bağlantı direnci ne denli küçük olursa o kadar iyi netice alınmaktadır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Aralık 2018, 17:03:47Gayetlene HOOŞŞT olmuş :D
Tek anlaman gereken şey oradaki SİSTEM SIFIR NOKTASI'dır.
Şase metaline vidalanacak şekilde tasarlanmış olan bu bağlantı son derece önemlidir.
Çünkü devredeki tüm akımlar bu noktaya dönmektedir.
İlgili konular içerisinde uygulama örnekleri bulabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.135.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8145.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html

Bu noktanın bağlantı direnci ne denli küçük olursa o kadar iyi netice alınmaktadır.

Ustam sen link verdikçe benim hepsini yapasım geliyor.
Yine browser oldu 30 sekme. Paylaştığınız devreleri bütçe elverdikçe yapacağım.

Aşağıdaki resim geçen sene bu zamanlar elektroniğe merak salıp işe koyulduğum ilk transistörlü ampli projemdir :)) :)) :))

Mr_YAMYAM

Gardaş entegre ve trimpot bacakların gıpgısa devre olmuş.
Eritmeden önce bakmadınmı?

gokrtl

Yok ustam sana güvendim bakmadım.
Normalde kendime bile güvenmeyip çizdiğim projeyi photoshopta açıp bacak aralarını bir gıdım seyrekleştirirdim.
Bu transistörlerin alayının bacakları böyle areste. illa seyrekleştirecen. Artık sana nasıl güvendiysem hiç bakmak aklıma gelmedi. Bastım geçtim. Falçatayla filan girecez artık yapacak bişey yok :)) :))

Şaka bir tarafa görüntü nasıl? Elemanlarda yanlış görünen bir şey var mı?
Trimpotları gelince takıcam. LM337'yi Sol tarafa, LM317 Soağ tarafa taktım.
Gri kutupsuz kondansatörler 1UF 63V. Sizin resimlerde daha büyük görünüyor. Onlar Yüksek voltajlı ellam.

Mr_YAMYAM

Gayet HOŞŞT :D
@memleket  @Kazasker  @Mustafa281 den sonra seni de gözüm ısırdı.
PAD'lerin o şekilde çıkması senin printer ile ilgili.
Düşük çözünürlükte koyu çıksın diye BOLD seçeneği seçilince genelde böyle taşmalar olur.

NOT:
Madem ki PCB basmakta bu kadar maharetlisin, LM1875 li iyi kalite ampli yapımı konusu ile ilgilenebilirsin.
Ancak max. 2X20V trafo lazım. 2X24V olmaz. En ufak hatada LM1875 ler yanar. 2X24V trafo için en iyi seçenek STK463 tür.
Konu içerisinde verilmiş olan ton kontrol ve loudness devrelerini de yapabilirsen dadından yinmez.

İKİNCİ NOT:
Soğutucusu ince olan LM337 değilse yanlıştır.
Bu gibi konularda soru sorarsan fena kötek yersin :D
Çünkü iyi bir elektronikçi artı voltajın hangi entegreye eksi voltajın hangi entegreye gideceğini bilmelidir.
Üstelik datasheetlerde bu entegrelerin bağlantı uçları açık açık yazmıştır.

gokrtl

Hepsini yapıcam ustam. Sadece maddiyat yavaşlatabilir beni. Ama engelleyemez. Leimlemeden önce datasheetleri kontrol edicem. @kazasker 'in düştüğü duruma düşmeyecem :)) :))

Kazasker

sindire sindire daha güzel oluyor Yam yam abi :)
goktrl ; taş dirençler rahmetli ikiz kuleler gibi olmuş. gayet şıklar . hadi hayırlısı

gokrtl

[attach type=image]10417[/attach]

Arkadaşlar @Mr_YAMYAM ustanın devresini bu gün bitirdim. Çalıştırdım. Test ettim. Test videosu aşağıdadır.

https://youtu.be/cO5tJFaNMtU

Ayrıca acemi arkadaşlar için de bir görsel hazırladım.
[attach width=300]10415[/attach]

@Mr_YAMYAM usta bu lm entegreleri 45 derecelik açıyla dışa doğru çevirmeliyiz bence. Soğutucuları vidalarken akla karayı seçtim

i3uz

şu tda2040 simetrik besleme ile hiç randumanlı çalışmıyor. tda serilerinin yüz karası. tek besleme ile daha tatlı ses veriyor ama oda maalesef yeterli değil. hiç bir yapıda bu entegre ile karşılaşmadım. sanki tda 2030dan tda2050 2052 ye atlamışlar. sende tda2040 yapmışın senlede husrana ugradığını gördüm. artık bu entegre tamamen hafızamdan çıkmıştır.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gokrtl

Alıntı yapılan: i3uz - 28 Aralık 2018, 16:56:17şu tda2040 simetrik besleme ile hiç randumanlı çalışmıyor. tda serilerinin yüz karası. tek besleme ile daha tatlı ses veriyor ama oda maalesef yeterli değil. hiç bir yapıda bu entegre ile karşılaşmadım. sanki tda 2030dan tda2050 2052 ye atlamışlar. sende tda2040 yapmışın senlede husrana ugradığını gördüm. artık bu entegre tamamen hafızamdan çıkmıştır.
Ben hiç bir zaman bilimsel olarak bir devre yapmadım. Çünkü bilgim yok. Sadece datasheet deki şemayı yaptım. Ve o devreyi test edecek besleme ve hoparlörüm yoktu şimdiye kadar. O yüzden ne desem yanlış olur.
Belki bu gün yarın daha mantıklı bir test yapabilirim.

Mr_YAMYAM

@gokrtl 
Seni de iyice köteklemek lazım.
O kadar anlattım METAL ŞASE diye. Sen hala krokodillerle cebelleşiyorsun.
Bu konuyu iyice oku. Metal şase plakası bul. Devrelerini tekniğine uygun olarak şaseye vidala.
Benim besleme de aynı şaseye vidalanacak.
NOT:
LM317 leri önce soğutucuya vidalar, sonra da yerine lehimlersen böyle gudurmazsın :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Aralık 2018, 17:12:20@gokrtl 
Seni de iyice köteklemek lazım.
O kadar anlattım METAL ŞASE diye. Sen hala krokodillerle cebelleşiyorsun.
Bu konuyu iyice oku. Metal şase plakası bul. Devrelerini tekniğine uygun olarak şaseye vidala.
Benim besleme de aynı şaseye vidalanacak.
NOT:
LM317 leri önce soğutucuya vidalar, sonra da yerine lehimlersen böyle gudurmazsın :D

Abi şaseleme durumunun farkındayım da test amaçlı yaptığım için önemsemedim. Eski bir bilgisayar kasasının ana kart bağlantı sacını kesip bu test işleri için kullanabilir miyim? Altında bol bol delik var. İş görür sanki

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Aralık 2018, 17:49:28Abi şaseleme durumunun farkındayım da test amaçlı yaptığım için önemsemedim. Eski bir bilgisayar kasasının ana kart bağlantı sacını kesip bu test işleri için kullanabilir miyim? Altında bol bol delik var. İş görür sanki
Her bir metal sacı kullanabilirsin.
Tek dikkat etmen gereken konu PCB deki şaseleme noktalarıdır. Bu noktalar PCB hazırlanırken metal şaseye vidalanacak şekilde hazırlanmış olmalıdır.

i3uz

Alıntı yapılan: gokrtl - 28 Aralık 2018, 17:09:25Ben hiç bir zaman bilimsel olarak bir devre yapmadım. Çünkü bilgim yok. Sadece datasheet deki şemayı yaptım. Ve o devreyi test edecek besleme ve hoparlörüm yoktu şimdiye kadar. O yüzden ne desem yanlış olur.
Belki bu gün yarın daha mantıklı bir test yapabilirim.
İnsani deli eder 2040 , bence 2030 tak onun yerine daha güzel calisir devren. Nasil olsa yanar o 2040 ozaman 2030 alirain.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gokrtl

Alıntı yapılan: i3uz - 28 Aralık 2018, 22:18:46İnsani deli eder 2040 , bence 2030 tak onun yerine daha güzel calisir devren. Nasil olsa yanar o 2040 ozaman 2030 alirain.

2003, 2005, 2030, 2040, 2050 hepsinin devresi var elimde ve hatta 2'şer 3'er entegreleri de var. Geçen kış bayağı haşır neşir olmuştum onlarla :))

Kazasker

Bunlar içinde 2052 çok fena. Ve orjinali bolca var piyasada . 60w ama bası müthiş. 1- 2 ay kadar önceydi yapmıştım. Yeterli güçte hoparlörüm olmayınca Bir arkadaşım aracına taktı. Gümbür gümbür çalıyor.

Benim 337 ler patates çıktı. O çok uğraştırdı. Tabi sorunu tam anlayamayınca  böyle oldu.  :)

gokrtl

Hayır madem yanıcan neden yükteyken yanmıyorsun da boştayken durduk yere yanıp beni @Kazasker ve @Mr_YAMYAM ustama rezil ediyorsun

gokrtl

@i3uz senin için test videosu çekeyim dedim LM317 yandı. Onu değiştirene kadar da vakit geç oldu. Sesli test edemedim. Yarın gündüz deneyecem. Ama şunu söyleyeyim kısık seste çok ısınıyor. Fan üfletmeme rağmen soğutucu bu seviye için sıcak geldi bana. Muhtemelen yarın sesi açınca tda2040 yanar. Ama yine de deney deneydir

Kazasker

:D  :D
@gokrtl  geçmiş olsun.  tecrübe 1...  amfi zorluyor sanki 317 yi. bendeki ton katını besliyor. hiç ısınma yapmadı.

Mr_YAMYAM

24V AC yi doğrultup ta 12-15V alarak bir ampli beslemek akıl kar'ı değildir.
Bu şartlardaki LM317 den 1A bile zor alınmaktadır. Eğer çıkış katı da 10W üzeri güç harcaması varsa LM ler hem güç harcanmasından, hem de ripple etkileşiminden yanarlar.
Vermiş olduğum devre ampliye yapılabilecek ton kontrol veya ön devrelerin simetrik beslemesi içindir.
Çıkış katını doğrudan beslemek yanlıştır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 29 Aralık 2018, 00:10:20:D  :D
@gokrtl  geçmiş olsun.  tecrübe 1...  amfi zorluyor sanki 317 yi. bendeki ton katını besliyor. hiç ısınma yapmadı.
Yok hocam kablo bile bağlı değildi beslemede. Sadece trafoyu bağlayıp fişe taktım. Önce trimpottan bir fıss sesi geldi, peşinden direnç yandı. Anladım zaten 317 de bir halt olduğunu. Çıkardım ölçtüm kısa devre :)) Sanırım patates entegre. Zaten yarın da 2040'a full ses verince diğeri yanar. Sonra ben kalitelisini aramaya başlarım :))

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Aralık 2018, 00:17:3524V AC yi doğrultup ta 12-15V alarak bir ampli beslemek akıl kar'ı değildir.
Bu şartlardaki LM317 den 1A bile zor alınmaktadır. Eğer çıkış katı da 10W üzeri güç harcaması varsa LM ler hem güç harcanmasından, hem de ripple etkileşiminden yanarlar.
Vermiş olduğum devre ampliye yapılabilecek ton kontrol veya ön devrelerin simetrik beslemesi içindir.
Çıkış katını doğrudan beslemek yanlıştır.

Ustam ampli bağlı değildi de, yarın bağlamayı düşünüyordum. O zaman hiç bulaşmayayım. Bile bile yakmanın manası yok.

H_SerhatY

@gokrtl
Abi o taş dirençleri nereden buldun? Çok güzel görünüyorlar.

gokrtl

i3uz

Alıntı yapılan: gokrtl - 29 Aralık 2018, 00:05:35@i3uz senin için test videosu çekeyim dedim LM317 yandı. Onu değiştirene kadar da vakit geç oldu. Sesli test edemedim. Yarın gündüz deneyecem. Ama şunu söyleyeyim kısık seste çok ısınıyor. Fan üfletmeme rağmen soğutucu bu seviye için sıcak geldi bana. Muhtemelen yarın sesi açınca tda2040 yanar. Ama yine de deney deneydir
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

gokrtl

Alıntı yapılan: i3uz - 31 Aralık 2018, 02:49:04Hiç uğraşma ben  cok ugrastigim tda 2040 entegresi ile. Anladim ki bu entegre simetrikte sorunlu. Ama uygun hoparlörler ile tek beslemeli sekilde cok tatli ses veriyor.  ev ortami icin yeterli ama onun yerine baska entegreler kullanmak daha mantikli. Dolasiyla bu entegreyi hic eve sokma cok zamanimi harcadigi icin Zararim cok büyük..

Bende bir zamanlar tda2005 stereo olamayacağı kanısına varmıştım. Uzun zaman harcayıp bir türlü stereo çalıştıramamıştım. Aradan biraz vakit geçtikten sonra tekrar denedim ve gördümki pes etmemek lazım.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8179.0.html

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın