Ana içeriğe git
Konu: Trafo doğrultucu devre yapımı (723 Kez okunmuş)

Ynt: Trafo doğrultucu devre yapımı

Yanıt #30
Bunlar içinde 2052 çok fena. Ve orjinali bolca var piyasada . 60w ama bası müthiş. 1- 2 ay kadar önceydi yapmıştım. Yeterli güçte hoparlörüm olmayınca Bir arkadaşım aracına taktı. Gümbür gümbür çalıyor.

Benim 337 ler patates çıktı. O çok uğraştırdı. Tabi sorunu tam anlayamayınca  böyle oldu.  :)

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #31
Hayır madem yanıcan neden yükteyken yanmıyorsun da boştayken durduk yere yanıp beni @Kazasker ve @Mr_YAMYAM ustama rezil ediyorsun 🤣🤣

Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #32
@i3uz senin için test videosu çekeyim dedim LM317 yandı. Onu değiştirene kadar da vakit geç oldu. Sesli test edemedim. Yarın gündüz deneyecem. Ama şunu söyleyeyim kısık seste çok ısınıyor. Fan üfletmeme rağmen soğutucu bu seviye için sıcak geldi bana. Muhtemelen yarın sesi açınca tda2040 yanar. Ama yine de deney deneydir 🤣
Acaba Mr_Yamyam hocam gibi termik mi bağlasam 🤔🤣

Yanıt #33
 :D  :D
@gokrtl  geçmiş olsun.  tecrübe 1...  amfi zorluyor sanki 317 yi. bendeki ton katını besliyor. hiç ısınma yapmadı.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #34
24V AC yi doğrultup ta 12-15V alarak bir ampli beslemek akıl kar'ı değildir.
Bu şartlardaki LM317 den 1A bile zor alınmaktadır. Eğer çıkış katı da 10W üzeri güç harcaması varsa LM ler hem güç harcanmasından, hem de ripple etkileşiminden yanarlar.
Vermiş olduğum devre ampliye yapılabilecek ton kontrol veya ön devrelerin simetrik beslemesi içindir.
Çıkış katını doğrudan beslemek yanlıştır.

Yanıt #35
:D  :D
@gokrtl  geçmiş olsun.  tecrübe 1...  amfi zorluyor sanki 317 yi. bendeki ton katını besliyor. hiç ısınma yapmadı.
Yok hocam kablo bile bağlı değildi beslemede. Sadece trafoyu bağlayıp fişe taktım. Önce trimpottan bir fıss sesi geldi, peşinden direnç yandı. Anladım zaten 317 de bir halt olduğunu. Çıkardım ölçtüm kısa devre :)) Sanırım patates entegre. Zaten yarın da 2040'a full ses verince diğeri yanar. Sonra ben kalitelisini aramaya başlarım :))

Yanıt #36
24V AC yi doğrultup ta 12-15V alarak bir ampli beslemek akıl kar'ı değildir.
Bu şartlardaki LM317 den 1A bile zor alınmaktadır. Eğer çıkış katı da 10W üzeri güç harcaması varsa LM ler hem güç harcanmasından, hem de ripple etkileşiminden yanarlar.
Vermiş olduğum devre ampliye yapılabilecek ton kontrol veya ön devrelerin simetrik beslemesi içindir.
Çıkış katını doğrudan beslemek yanlıştır.

Ustam ampli bağlı değildi de, yarın bağlamayı düşünüyordum. O zaman hiç bulaşmayayım. Bile bile yakmanın manası yok.

Yanıt #37
@gokrtl
Abi o taş dirençleri nereden buldun? Çok güzel görünüyorlar.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #39
@i3uz senin için test videosu çekeyim dedim LM317 yandı. Onu değiştirene kadar da vakit geç oldu. Sesli test edemedim. Yarın gündüz deneyecem. Ama şunu söyleyeyim kısık seste çok ısınıyor. Fan üfletmeme rağmen soğutucu bu seviye için sıcak geldi bana. Muhtemelen yarın sesi açınca tda2040 yanar. Ama yine de deney deneydir 🤣
Acaba Mr_Yamyam hocam gibi termik mi bağlasam 🤔🤣
Hiç uğraşma ben  cok ugrastigim tda 2040 entegresi ile. Anladim ki bu entegre simetrikte sorunlu. Ama uygun hoparlörler ile tek beslemeli sekilde cok tatli ses veriyor.  ev ortami icin yeterli ama onun yerine baska entegreler kullanmak daha mantikli. Dolasiyla bu entegreyi hic eve sokma cok zamanimi harcadigi icin Zararim cok büyük..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #40
Hiç uğraşma ben  cok ugrastigim tda 2040 entegresi ile. Anladim ki bu entegre simetrikte sorunlu. Ama uygun hoparlörler ile tek beslemeli sekilde cok tatli ses veriyor.  ev ortami icin yeterli ama onun yerine baska entegreler kullanmak daha mantikli. Dolasiyla bu entegreyi hic eve sokma cok zamanimi harcadigi icin Zararim cok büyük..

Bende bir zamanlar tda2005 stereo olamayacağı kanısına varmıştım. Uzun zaman harcayıp bir türlü stereo çalıştıramamıştım. Aradan biraz vakit geçtikten sonra tekrar denedim ve gördümki pes etmemek lazım.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8179.0.html