Bit pazarı clup

Başlatan stk4221, 23 Aralık 2018, 16:27:26

stk4221

Alıntı yapılan: Furkan41 - 31 Aralık 2018, 04:09:54LCD nin arkasına bağlı olan modülü sök  normal pinleri kalsın arduino gibi bir hazır kurulmuş mikro denetleyici yapısı var ise bağlayıp bir test programıyla calıştırıp kontrol edebilirsin. ARKASINDAKİ HARİCİ KARTIN ÜSTÜNDE BİR ENTEGRE VAR sanırım serial gelen datayı paralel dağıtan bir entegre entegre isminide yazarsan biraz daha bilgilenmiş oluruz modül hakkında. ama bana kalırsa bir kaç şekilde kontrol edilebilir yapıda kurulmuş gibi geldi dediğim gibi söküp normal bağlayıp bir test edersen iyi olur
evet dostum dedigin gibi 74hc tipi entegre var biraz zor oldu ama söktüm şimdi deniyecegim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Kazasker

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

@Mr_YAMYAM  Abi eko ayarı yok. Dijital 3 kademe bas ayarı var. Bizim ampli yüzde 70 basta cay bardağında  tusunami halkası oluşturuyor. Bunda son basta tik yok.  Büyük kabinde 1875 in hissini alamadım. Belki arızalıdır bilemiyorum. Yarin mıncıklarım biraz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 31 Aralık 2018, 23:42:56@Mr_YAMYAM  Abi eko ayarı yok. Dijital 3 kademe bas ayarı var. Bizim ampli yüzde 70 basta cay bardağında  tusunami halkası oluşturuyor. Bunda son basta tik yok.  Büyük kabinde 1875 in hissini alamadım. Belki arızalıdır bilemiyorum. Yarin mıncıklarım biraz.
ŞAVALAK ŞABAN @Kazasker  :D
çay bardağına tsunami oluşturmak için amplileri mi kullanıyorsun :D
Şaka gardaşım şaka.
Elbete ki oluşturur. Çünkü LM1875 li amplimizin band genişliğini aşağılara doğru yani 30-40Hz lere çekmiştik.
AIWA'da usulen 60Hz civarı turnover frekansı vardır.
Digital ayarlanıyorsa 5-6 hadi bilemedik 10db artırmaktadır. Ama benim amplimdeki 30Hz kazancı 20db dir.
Bu anlattıklarım teknik şeyler olduğu için çoğumuz anlamayabiliriz.
Hatta forumda bulunan ve kendini FİL sanan AUDIO'cular da anlamazlar :D
Ancak o AYVA cihazın da kendine has teknik değerleri vardır. Belki de çıkış amplisi bizimkinden daha kaliteli bile olabilir. (Yüksek çıkış gücü değil haa)
Bu cihazın amplisine bizim ton kontrolü bağlarsak ve yeterli güç üretebiliyorsa AYVA da bardakda tsunami oluşturabilir.

Kazasker

:D  :D  bardaktaki dalgalanma hoşuma gidiyor . Yarin bakayım resimlerim yedek ton kontrolü deneriz ona göre. Yapabilirsem az modifiyeli orjinal haliyle saklamak istiyorum bu cihazı. Biraz modifiye fena olmaz. Gibi Umarım on göğüste boşluk vardır biraz  ;)

Kazasker

Alıntı yapılan: venom - 31 Aralık 2018, 22:02:04gençliğimizin efsanelerindendir aıwa :)  walkman ler vardı o zamanlar :)
Bitane yeşil de benim vardı. Şeffaf olanlardan. 99 yılı idi. Üniversite 1 deydim.  Kız arkadaşıma hediye etmiştim üçtu gitti.   :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 01 Ocak 2019, 00:00:16:D  :D  bardaktaki dalgalanma hoşuma gidiyor . Yarin bakayım resimlerim yedek ton kontrolü deneriz ona göre. Yapabilirsem az modifiyeli orjinal haliyle saklamak istiyorum bu cihazı. Biraz modifiye fena olmaz. Gibi Umarım on göğüste boşluk vardır biraz  ;)
Cahal civelek @Kazasker
Senin şu aralar üst seviye hoparlör yapman lazım.
Böylece tüm cihazları sağlıklı olarak karşılaştırabilir, kendi müzik keyfine de bakabilirsin.
Ancak hoparlör işi ucuz olmaz haa.

Kazasker

Abi şubatta evin kredisi bitiyor bi güzel hoparlör yapalım iyisinden kısmetse. Ben de güzel hoparlör istiyorum. @taydin abi tuzlada ki pazarın on keşfini yaparsa bi ara oraya gidip ucuza da bulabilirim belki.

Mr_YAMYAM

AIWA'nın bende ödüllü walkman' i vardı.
1988 yılında almanyadan özel getirtmiştim. 300 MARK ödemiştim.
Bir kasetin kutusundan 2 şer mm daha küçük olmasına rağmen kaset içerisine rahatlıkla giriyordu.
Özellikleri.
1) Auto reverse
2) DSL sistem iki lineer kontrollü.
3) Dolby (TM) B-C NR
4) Digital future kontrol.
5) 2 adet AAA alkaline pil ile 12 saat daimi çalışma. (Pil kutusu ŞARJÖR şeklinde idi)
6) Remote kontrol. Volüme, Play, stop, reverse. (Kulaklık kablosunda.)
Alıntı yapılan: Kazasker - 01 Ocak 2019, 00:13:18Abi şubatta evin kredisi bitiyor bi güzel hoparlör yapalım iyisinden kısmetse. Ben de güzel hoparlör istiyorum. @taydin abi tuzlada ki pazarın on keşfini yaparsa bi ara oraya gidip ucuza da bulabilirim belki.
Sen şimdiden hoparlör aramaya başla.
İyi kalite bir takım uygun fiyata düşürebilirsen hemen KAP.
Eskicileri takip et. Gerekirse yüzlerini ısır.
Konu komşuyu tırtıkla.
Gerisini forumda hallederiz.

Adnancoskun

@Mr_YAMYAM hocam
Diyorum ki şöyle çıkışında AD161 162 olan ( ton kontrolü , vumetresi vs de dahil) komple transistörlü bir ampli mi yapsak?
Ne alaka demeyin hemen..  :-)
Avantajları , dezavantajları ne olur ki acaba?

Bu arada
Yeni yıl başta 320 volt ailesi dahil tüm insanlığa huzur, mutlukuk, sağlık ve barış getirsin....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 00:22:33@Mr_YAMYAM hocam
Diyorum ki şöyle çıkışında AD161 162 olan ( ton kontrolü , vumetresi vs de dahil) komple transistörlü bir ampli mi yapsak?
Ne alaka demeyin hemen..  :-)
Avantajları , dezavantajları ne olur ki acaba?

Bu arada
Yeni yıl başta 320 volt ailesi dahil tüm insanlığa huzur, mutlukuk, sağlık ve barış getirsin....
ET'li ve de kıym'ETli @Adnancoskun  hocam.
AD161-162 transistör ikilisini ben 1978 yılında yapmıştım :D
O yıllardaki bilgim ile ELEKTOR dergisindeki şema dahilinde 3W çıkış güçlü olarak yapılmıştı.
3W diyip geçmeyin, son derece güçlü idi. Köyde hoparlörleri balkona koyup millete müzik dinletiyordum :D
Stereo olarak yapmış olduğum amplimi pikap içerisinde kullanmakta idim. Ayrıca ton kontrolü de vardı.
2 adet 7W AFA hoparlör ile de o yıllara göre cenıfır bir sistem elde etmiştim.
10 adet büyük boy BEREC pil ile de çalışmakta olup, toplam pil ömrü olsa olsa birkaç gün idi. Tabii ki evde elektrikle kullanabiliyorduk.
Birgün bağ'a arkadaşlarla keyfetmeye gitmiştik. Pikabımız da yanımızda idi. Akşama kadar plak dinleyip keyfettikten sonra pılımızı pırtımızı toplayıp dönüş yoluna koyulmuştuk.
Dönüş yolunda harman yerinden geçerken, bizlerin KALAYCI dediğimiz seyyah kişilerin harman yerine kamp kurdukları görüldü. Yanlarından geçerken bu vatandaşlardan birisi bize dönüp,
O MÜZİKLERİ ÇALAN sizlermiydiniz dedi.
Bizler de HEE dedik.
Elimizdeki pikabımıza bulaşmaya başladı.
Satmak istemedim desem de o yılların parası ile 2000TL gibi bir parayı çıkartıp önüme koyunca dayanamadım :D Sattım.
Günümüzde aynı transistörleri kullanarak bir ampli yapmanın ne gibi avantajları olabilir?
Germanyum yarıiletken teknolojisinin avantajlarını kullanarak B sınıfı iyi bir tasarım ile yüksek güç üreten, ve uzun pil ömrüne sahip iyi bir ampli yapılabilir.
iyi bir B sınıfı ampli için ise çıkış transformatörü gereklidir.
Bu durumda böyle bir tasarımın gerekliliği tartışılabilir olup, getirileri ve götürüleri hesaplandıktan sonra AD transistörler ve sürücü transistörlerini temin edebilirsek, BİLİM ADINA böyle bir proje yapılabilir.

taydin

Alıntı yapılan: Kazasker - 01 Ocak 2019, 00:13:18@taydin abi tuzlada ki pazarın on keşfini yaparsa bi ara oraya gidip ucuza da bulabilirim belki.

Şu sıralar iş yoğunluğundan gidemedim, ama ilk fırsatta gideceğim inşallah.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın