Hi-End AudioFİL'ler vs. Hi-Fi

Başlatan H_SerhatY, 23 Aralık 2018, 16:15:31

H_SerhatY

Arkadaşlar öncelikle hepinizden özür dileyerek başlıyorum...
Ya Allah...

AudioFİL'ler:
Amplide sadece bir pot olur. Volume. Gerisi boştur...
EQ saçmalıktır. Ses kalitesini bozar...
Loudness nedir arkadaş? Seste detay kalmayacak...
Hoparlör olacaksa tek kabinde en az 6 adet olacak. Birim fiyatı da 3000 dolar...
Ses kablosunun birim uzunluk başına fiyatı 100 dolar olmalıdır...

Hi-Fi'cı Adamlar:
Ampli dediğin en az 5 potlu olur. Tone Control, Balance ve Volume...
Ama Tone Control yerine 10 Band EQ da olur. Hem de müthiş olur...
Super Dynamic Loudness olacak. Yoksa geceleri rahat uyunulmaz...
Hoparlör 3 yollu olur. Fazlası olmaz. Bass, Mid, Treble...
Eski amplinin kablosu kullanılır, problem yok...

Yanlışım varsa düzeltin. Bence gayet doğru. Biraz daha yazardım ama sıkıntı çıkarmanın anlamı yok.

Mr_YAMYAM

Bunları kimden ve nereden duyduğun önemli.
Zaten çoğu kişiler işin tekniği ile değil PARASAL  getirisi ile ilgilenirler.
Ses yükselticiler hakkında bir gram teknik bilgisi olmayan kişiler, bir de hoparlörlere LAF atarlar ve kendilerine pay çıkartmaya çalışırlar :D
Forumlarda senin gibi bilgi arayışında olan kişileri karmaşa içerisine sürükleyerek, böyle kafalarının karışmasına sebep olurlar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 16:39:34Bunları kimden ve nereden duyduğun önemli.
Ses yükselticiler hakkında bir gram teknik bilgisi olmayan kişiler, bir de hoparlörlere LAF atarlar ve kendilerine pay çıkartmaya çalışırlar :D
Forumlarda senin gibi bilgi arayışında olan kişileri karmaşa içerisine sürükleyerek, böyle kafalarının karışmasına sebep olurlar.

İşte ben de bu kişilere karşı olan öfkemi dile getirmeye çalışıyorum.
Neyse ki sizin gibi kişiler var ki doğru bilgiler alabiliyoruz.

Bunları kimden duydum? Forumdaki bir üyemizden. Sizin bildiklerinizi bile yok sayabilecek kadar bilgili(!!) bir üyemizden.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 16:42:23İşte ben de bu kişilere karşı olan öfkemi dile getirmeye çalışıyorum.
Neyse ki sizin gibi kişiler var ki doğru bilgiler alabiliyoruz.

Bunları kimden duydum? Forumdaki bir üyemizden. Sizin bildiklerinizi bile yok sayabilecek kadar bilgili(!!) bir üyemizden.
Kendisini gizleyen kişileri ben yok sayarım. Muhattabım dahi değildirler.
Delikanlı olsaydı iddialarını açıkça dile getirir, bir tartışma konusu açarak herkese sunardı.
Belli ki sana gizlice birşeyler söyleyerek, seni yönlendirmeye çalışmış :D Sor bakalım amacı ne imiş :D
Bu kişi forumda bilgi talep eden acemi arkadaşlarımıza ne kadar bilgi vermiş?
Ben en azından acemi arkadaşlarımızı KÖTEKLEYEREK O'nların bir cihaz yapabilmelerini sağlıyorum.
İyi ya da kötü olsa da, çoğu arkadaşlar bir cihazı yapıp memnun oluyorlar.
@memleket  @Kazasker  örnek verilebilir.  Daha başkaları da vardır sanırım.
Ancak o kişi hakkında şu konudan şüpheliyim.
Herhangi bir cihaz satın almak isteyen birisi olursa o zaman ortalara çıkacaktır. İşte o zaman RENK DETAY KOKU gibi unsurlardan bahsederek, cihazını erişilmez bir cihaz gibi tanıtacaktır :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 16:59:57Kendisini gizleyen kişileri ben yok sayarım. Muhattabım dahi değildirler.
Delikanlı olsaydı iddialarını açıkça dile getirir, bir tartışma konusu açarak herkese sunardı.
Belli ki sana gizlice birşeyler söyleyerek, seni yönlendirmeye çalışmış :D Sor bakalım amacı ne imiş :D
Bu kişi forumda bilgi talep eden acemi arkadaşlarımıza ne kadar bilgi vermiş?
Ben en azından acemi arkadaşlarımızı KÖTEKLEYEREK O'nların bir cihaz yapabilmelerini sağlıyorum.
İyi ya da kötü olsa da, çoğu arkadaşlar bir cihazı yapıp memnun oluyorlar.
@memleket  @Kazasker  örnek verilebilir.  Daha başkaları da vardır sanırım.
Ancak o kişi hakkında şu konudan şüpheliyim.
Herhangi bir cihaz satın almak isteyen birisi olursa o zaman ortalara çıkacaktır. İşte o zaman RENK DETAY KOKU gibi unsurlardan bahsederek, cihazını erişilmez bir cihaz gibi tanıtacaktır :D

Zaten herif ortalıkta yok ki...
Burada olsaydı zaten karşınıza çıkardı. Çünkü bundan önce de başka bir başlık açmış, orada sizin gibileri eleştirmiş, ve haklı çıkamayınca konuşmayı kesmişti.

Ayrıca amplisine bir LPF yapmaya çalışan bir arkadaşa önce ders vermeye kalkışmış, ancak baş edemediğini görünce "bunlar sesin doğasını bozan şeyler, ben bunlarla uğraşmam, daha da bu konuya yazmam" demiş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 17:02:33Zaten herif ortalıkta yok ki...
Burada olsaydı zaten karşınıza çıkardı. Çünkü bundan önce de başka bir başlık açmış, orada sizin gibileri eleştirmiş, ve haklı çıkamayınca konuşmayı kesmişti.
Öyleyse bırak kafasına göre takılsın :D
En azından benim yazdıklarımı uygulayabiliyor ve sana bahsettiği gibi zeki birisi ise zaten tekniği zamanla öğrenecektir :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 17:02:33Ayrıca amplisine bir LPF yapmaya çalışan bir arkadaşa önce ders vermeye kalkışmış, ancak baş edemediğini görünce "bunlar sesin doğasını bozan şeyler, ben bunlarla uğraşmam, daha da bu konuya yazmam" demiş.
Öyleyse kendisi LPF yapmasın. Doğal ve ORGANİK olarak tasarımlarını yapsın.
Eminim büyük ilgi görecektir.
Biliriz ki organik ürünler günümüzde oldukça popüler :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 17:09:12Öyleyse kendisi LPF yapmasın. Doğal ve ORGANİK olarak tasarımlarını yapsın.
Eminim büyük ilgi görecektir.
Biliriz ki organik ürünler günümüzde oldukça popüler :D

;D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 17:05:38Öyleyse bırak kafasına göre takılsın :D
En azından benim yazdıklarımı uygulayabiliyor ve sana bahsettiği gibi zeki birisi ise zaten tekniği zamanla öğrenecektir :D

Sizin yazdıklarınızı uygulamak için değil, anlamak için bile çaba sarfetmiyordur. Buna eminim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 17:14:07Sizin yazdıklarınızı uygulamak için değil, anlamak için bile çaba sarfetmiyordur. Buna eminim.
Sizler ona uymayın.
Benim forumda anlattıklarım amatör bir elektronikçi için bile ağır olabilmektedir.
Üstelik anlattıklarım işin tekniğinin sadece %25 i gibi birşey. Çünkü daha detaylı anlatmaya kalkışırsam, sen bile acaba ne demek istedi küfür mü etti gibi düşünceye kapılabilirsin.
Basit anlatımlarla mümkün olan en iyi tasarımı yapabildiğin anda o zaman bu sözlerimin doğruluğunu anlamış olursun.
Bir örnek vereyim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.420.html
Konu içeriğinde arkadaşımıza KABİN YAPIMININ da bir tekniği olduğundan bahsetmiştim.
Tabii ki bir hoparlör kabinini tam tekniğine uygun olarak yapması mümkün olmaz. Tam tekniğine uygun kabin yapımı, hem malzeme hem de işçilik olarak son derece pahalı olacaktır.
O halde ben ne yaptım?
Eldeki imkanları kullan. Mümkünse Bİ-DON gibi birşey kullan, kabin yapabiliyorsan sen yap. İçerisine de ÇUL ÇAPUT ne bulursan doldur.
Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Aralık 2018, 00:31:27Bu arada ses harika geliyor büyük kabinde.
en düşük seste bile tonlar net ve harika. 
içine de çaput bez ve sünger ne bulduysam attım. ....
Bir başkası bu yazılanları görse ÇUL ÇAPUT ile kabin yapmış. diyerek dalga geçmeye bile çalışır.
Ama çulların ve çaputların teknikteki analizini yapamaz :D
Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Aralık 2018, 01:10:22abi yaptığım çalışmadan ve desteklerinizden çok memnunum.  hele askşam o sesi duydum ya harika hissettim. yarın ilk iş orjinal 337 bulmak olacak.  geç olsun güç olmasın. :)  kabin artık şart oldu. bendekileri kabin sanırdım meğerse boş tenekeymiş. aynı hoparlör uluyor resmen büyük kabinde... ;D
Şimdi arkadaşımıza bu önerileri sunarken epeyce kötekledik. Fena mı oldu ? :D
En azından eldeki imkanlarla DAHA İYİ KABİN yapabilmenin küçük bir sırrını öğrendi.
İlerde yapacağı ya da yapmak istediği daha iyi kabinler olursa buradaki anlatılanlar eminim işine yarayacaktır.
Senin için de anlatmıştım bunları.

H_SerhatY

İşte bu konu hepimiz için bir ders olmalı...
ASLA bir bilginin doğru olduğunu bilmeden doğru kabul etmeyin.
Teşekkürler @Mr_YAMYAM ve diğer üstadlarım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 16:15:31AudioFİL'ler:

Ses kablosunun birim uzunluk başına fiyatı 100 dolar olmalıdır...
Şu mesele üzerinden bilgi alışverişi yapabiliriz.
Öncelikle bir ses kablosuna 100$ fiyat biçebilen birisi o ses kablosunun teknik özelliklerini açıklayabilecek mi ?
Yoksa elinde bulunan ses kablolarını satmaya mı çalışıyor :D
Sen ne dersin  @H_SerhatY  bu kadar para verilebilir mi?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 18:13:23Şu mesele üzerinden bilgi alışverişi yapabiliriz.
Öncelikle bir ses kablosuna 100$ fiyat biçebilen birisi o ses kablosunun teknik özelliklerini açıklayabilecek mi ?
Yoksa elinde bulunan ses kablolarını satmaya mı çalışıyor :D
Sen ne dersin  @H_SerhatY  bu kadar para verilebilir mi?

Verebilecek birini tanımıyorum, şahsen ben de bu parayı vermem. Zaten şu anda elime 100$ para geçse amplimi yapıcam, keyfime bakıcam.
Haa, teknik olarak da verilmez. Zaten o paraya ses kablolarının amacını anlayabilmek de güçtür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 18:24:53Verebilecek birini tanımıyorum, şahsen ben de bu parayı vermem. Zaten şu anda elime 100$ para geçse amplimi yapıcam, keyfime bakıcam.
Haa, teknik olarak da verilmez. Zaten o paraya ses kablolarının amacını anlayabilmek de güçtür.
Sen vermezsin ama ben verebilirim :D
1 metrede kapasitif etkileşimi 5pF veya daha düşükse veririm :D
Sen o satıcıya sor bakiim. O kablonun 1 metredeki kapasitif etkisi ne kadarmış :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 18:53:36Sen vermezsin ama ben verebilirim :D
Sen o satıcıya sor bakiim. O kablonun 1 metredeki kapasitif etkisi ne kadarmış :D

Sordum abi. Yanıt gelir ise burada paylaşırım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 18:53:36Sen vermezsin ama ben verebilirim :D

La bu ne ya...
100 dolara kablo satıyorsun, ama hiçbir teknik özelliğini bilmiyorsun. Ne anladım ben bu işten.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 19:13:21La bu ne ya...
100 dolara kablo satıyorsun, ama hiçbir teknik özelliğini bilmiyorsun. Ne anladım ben bu işten.
KIKIRRDAK :D :D
Ne demiştim daha önce...
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 16:39:34Bunları kimden ve nereden duyduğun önemli.

taydin

Beyler, amfinizden en üst seviyede ses almak istiyorsanız, en üst seviyede kablo kullanmalısınız!

Aranızda "En iyisini istiyorum, para önemli değil" diyenler varsa, size şu kabloları önerebilirim:

http://www.theabsolutesound.com/articles/masterbuilt-audio-reference-cables/

2.5 metresi sadece 35 bin dolar. Her ilave metre için de sadece 3 bin dolar!!!

Bunları aldıktan sonra birkaç bin dolar para kaldıysa cebinde, sana satabileceğim bir de az kullanılmış boğaz köprüsü var  :D
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

taydin

En üst seviye ses için en üst seviye kablo önemli tabii, ama güç kaynağında kullanılan SİGORTA çok daha ÖNEMLİ !!!

Amfinin çok SIKI BİR BAS ve doğal, sakin bir ses vermesini istiyorsan, şu sigortaları kullanman lazım:

https://highend-electronics.com/products/audio-magic-ultimate-beeswax-shd-fuse?variant=2513608638493

Bu sigortaların içinde gerçek arıların ürettiği balmumu kullanılıyor ve yapımı çok zor. Ama sadece 220 dolar karşılığında elde edeceğin daha büyük ve derin "ses sahnesi" için değer doğrusu.

Bu sigortalardan 5 tane aldıktan sonra geriye paran kalırsa, Mars gezegeni'nde arsa satış kampanyamız var, onunla ilgili de detaylı bilgi verebilirim  ;)

Mr_YAMYAM

@taydin  abi.
Konu içeriğinde 5pF gibi bir şey saçmalamıştım. :D
Bunun ne demek olduğunu siz daha iyi bilirsiniz.
Ama benim amplimin band genişliği 15KHz ise 470pF kablo kapasitesi bile olsa kullanılır.
Yani amplimizin karakteristiği kötü ise, 25 kuruşluk kablolar neyimize yetmiyecek :)

taydin

Evet abi odyofil pazarında saçmalığın abzürtlüğün bini bir para.

Geçenlerde şöyle bir test yapmışlar: iki eşdeğer amfi ve hoparlör sistemi kuruyorlar (A ve B sistemi). İkisine de çok üst seviye bir CD çalardan ses veriyorlar. CD çalar ile A sistemi arasında 5 bin dolarlık odyofil (enayi) kablosu var. CD çalar ile B sistemi arasında ise telden yapılmış elbise askısının teli açılıp çekiçle düzeltilmiş ve bu askı teli ile bağlantı yapılmış  :D

Sonra sektörün ünlü odyofillerinin gözlerini kapatıp iki sistemi de dinletiyorlar. Yaklaşık yarısı A sistemini, yarısı B sistemini beğeniyor. Testi tekrarlıyorlar, bu sefer daha önce A yı beğenen B yi beğeniyor vs. Yani çekiçle düzeltilmiş tel elbise askısı, 5 bin dolarlık enayi kablosundan duyulabilir bir farkı yok  :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Aralık 2018, 21:00:58Evet abi odyofil pazarında saçmalığın abzürtlüğün bini bir para.

Geçenlerde şöyle bir test yapmışlar: iki eşdeğer amfi ve hoparlör sistemi kuruyorlar (A ve B sistemi). İkisine de çok üst seviye bir CD çalardan ses veriyorlar. CD çalar ile A sistemi arasında 5 bin dolarlık odyofil (enayi) kablosu var. CD çalar ile B sistemi arasında ise telden yapılmış elbise askısının teli açılıp çekiçle düzeltilmiş ve bu askı teli ile bağlantı yapılmış  :D

Sonra sektörün ünlü odyofillerinin gözlerini kapatıp iki sistemi de dinletiyorlar. Yaklaşık yarısı A sistemini, yarısı B sistemini beğeniyor. Testi tekrarlıyorlar, bu sefer daha önce A yı beğenen B yi beğeniyor vs. Yani çekiçle düzeltilmiş tel elbise askısı, 5 bin dolarlık enayi kablosundan duyulabilir bir farkı yok  :D
;D
Abi gece gece güldürdün beni ya :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: taydin - 23 Aralık 2018, 21:00:58Evet abi odyofil pazarında saçmalığın abzürtlüğün bini bir para.

Çok merak ettim...
Testin videosu falan var mı?
Gerçekten sadece merak ettim...   :-)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Aralık 2018, 01:37:53Çok merak ettim...
Testin videosu falan var mı?
Gerçekten sadece merak ettim...   :-)
Kıym'ETli @Adnancoskun  hocam.
Bu test için herhangi bir belgeye gerek yoktur.
Yüksek kaliteli de olsa ara kablosu belli bir kapasite etkisi gösterir. Madem iyi kaliteli, kapasitif etkisi de elbette düşüktür.
İki cihazı birbirine bağlamak için askı aparatı teli bile kullanılsa blendaj olmayacağı için hiç kapasitif etkileri yoktur :D
Elbette ki bu tel aparatı yaparken iki cihaz arasında belli bir şekilde bükülmelidir. Ki şase metaline belli yakınlıkta olsun ve nispeten havadan gürültü kapmasın.
Bunu yapabilmek ise hiç te zor olmasa gerek.
CNC (LALE) jacklara tam girecek şekilde ve fazlaca uzaklaşıp kıvrılmadan doğrudan ampliye giriş yapılırsa, EMI etkileşimi farkedilmeyecek derecede düşük olacaktır. İki cihaz üstüste ise, arasındaki mesafenin de 15-20cm olduğunu varsayarsak, gürültü sorunu sorun olmayacaktır.

taydin

taydin

Ha, bu arada öyle demir tozundan ferrite çekirdeği kabloya geçirmek optimal değildir. Bu işin doğrusu, değerli bir ağaçtan bir çekirdek geçireceksiniz! Mesela ceviz ağacı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Aralık 2018, 01:56:59Kıym'ETli @Adnancoskun  hocam.
Bu test için herhangi bir belgeye gerek yoktur.
Yüksek kaliteli de olsa ara kablosu belli bir kapasite etkisi gösterir. Madem iyi kaliteli, kapasitif etkisi de elbette düşüktür.
İki cihazı birbirine bağlamak için askı aparatı teli bile kullanılsa blendaj olmayacağı için hiç kapasitif etkileri yoktur :D
Elbette ki bu tel aparatı yaparken iki cihaz arasında belli bir şekilde bükülmelidir. Ki şase metaline belli yakınlıkta olsun ve nispeten havadan gürültü kapmasın.
Bunu yapabilmek ise hiç te zor olmasa gerek.
CNC (LALE) jacklara tam girecek şekilde ve fazlaca uzaklaşıp kıvrılmadan doğrudan ampliye giriş yapılırsa, EMI etkileşimi farkedilmeyecek derecede düşük olacaktır. İki cihaz üstüste ise, arasındaki mesafenin de 15-20cm olduğunu varsayarsak, gürültü sorunu sorun olmayacaktır.

Sayın hocam
Onu değil
A ve B sistemini kiyaslayanlarin test videosunu merak etmiştim.   :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

taydin

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Aralık 2018, 17:44:41Sayın hocam
Onu değil
A ve B sistemini kiyaslayanlarin test videosunu merak etmiştim.   :)

O video'yu çektilerse bile, test sonucunda keklendiklerini anyalınca silmişlerdir  :D Ama yapılanın anlatımı verdiğim liklerde var.