El kurutma cihazi alici verici ledi

Başlatan Öğretmen27, 22 Aralık 2018, 12:10:53

Öğretmen27

Ustalarim merhabalar. Bir el kurutma cihazi var. 2 adet kizilotesi verici led bir tane de siyah renkli alici ledi (foto transistor var)
Bunun alici ledi bozuk saglamdan sokup arizaliya taktim calissti.
https://www.hobidevre.com/index.php?route=product/product&product_id=1355&gclid=CjwKCAiA3vfgBRB9EiwAkfpd3JZYnbzo8iD3Kur801vwMsFyXhvqFwrqL30TCSb9EUyZ0UML3SgSpRoC2-oQAvD_BwE
Isimleri asagida dosyalarinda 940 nm dalga boyu yaziyor.
1 Adet TSAL6200

1 Adet PT334-6C
Bu parcalar uygunmudur?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Aralık 2018, 12:10:53Ustalarim merhabalar. Bir el kurutma cihazi var. 2 adet kizilotesi verici led bir tane de siyah renkli alici ledi (foto transistor var)
Bunun alici ledi bozuk saglamdan sokup arizaliya taktim calissti.
https://www.hobidevre.com/index.php?route=product/product&product_id=1355&gclid=CjwKCAiA3vfgBRB9EiwAkfpd3JZYnbzo8iD3Kur801vwMsFyXhvqFwrqL30TCSb9EUyZ0UML3SgSpRoC2-oQAvD_BwE
Isimleri asagida dosyalarinda 940 nm dalga boyu yaziyor.
1 Adet TSAL6200

1 Adet PT334-6C
Bu parcalar uygunmudur?

Gayet uygundur...
Bu tür cihazlarda band oldukça geniştir sıkıntı çıkarmaz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 22 Aralık 2018, 14:04:11Gayet uygundur...
Bu tür cihazlarda band oldukça geniştir sıkıntı çıkarmaz.
Sizi görmek ne kadar güzel Adnan hocam. Bundan 4 adet var elimizde. Arızalı 2 tanesini yaptım. 2 tanesi için parça bekliyorum.
Benim bu cihazda merak ettiğim bir şey var. Alıcı led( foto transistör) arızalı. Bu transistörün devre üzerinde bir bacağına cımbızla dokundugumda cihaz çalışıyor. 2 cihazda da aynı durum var diğer yaptıklarımda denemedim. Soguk lehim felan yok. Mantiken 2 bacağı kısa devre ettiğimizde çalışması lazım değil mi? Cımbızı izole edip bacağa dokundurdugumda  çalışmıyor.
Entegre olarak cd4093 kullanılmış. Vücumuzdaki statik elektrikten entegre start alıyor olabilir mi?
Fotoları da yükleyeyim.

Öğretmen27

Fotolar. 2 kızıl ötesi verici bir tane de alıcı led( sökülmüş) var.

Öğretmen27

Ustalar kimsenin fikri yok mu? Neden fototransistörün bir ucuna cımbızla dokundugumuzda sistem çalışıyor? 2 tane arızalı aynı üründe bu var.
Parçaları sipariş ettim gelesini bekliyorum.
Bir de ustalar kumanda ır ledi ile bu cihazdaki ır led verici arasındaki fark ne ? Dalga boyları aynı mı?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 25 Aralık 2018, 09:24:44Ustalar kimsenin fikri yok mu? Neden fototransistörün bir ucuna cımbızla dokundugumuzda sistem çalışıyor? 2 tane arızalı aynı üründe bu var.
Parçaları sipariş ettim gelesini bekliyorum.
Bir de ustalar kumanda ır ledi ile bu cihazdaki ır led verici arasındaki fark ne ? Dalga boyları aynı mı?
Foto transistörün dokunduğun ucu
Entrgrenin ( pic veya up down counter) clock giriş ucudur
Sen o uca dokunarak entegrenin girişine sinyal ( puls) vermiş oluyorsun...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 25 Aralık 2018, 10:35:33Foto transistörün dokunduğun ucu
Entrgrenin ( pic veya up down counter) clock giriş ucudur
Sen o uca dokunarak entegrenin girişine sinyal ( puls) vermiş oluyorsun...

Hocam bir sey daha sormak istiyorum. Cimbizi izole edip fototransistorun 2 bacagini kisa devre ettigimizde neden calismiyor?

Öğretmen27

Gelen parçalar 2 si de verici led çıktı.
Emin olmak için 2 sine de kumanda da denedim. 2 si de kumandayı çalıştırdı.
Bir fototransisör tv kumandasını çalıştırır mı?
Cep kamerasıylada ışık yaydıgı gözüküyor.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 27 Aralık 2018, 09:21:36Gelen parçalar 2 si de verici led çıktı.

FotoTransisör TV kumandasını calıştırmaz zaten yapısıda led gibi değildir. hiç olmadı bir hurda tv nin alıcı gözünü sökün
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 27 Aralık 2018, 09:21:36Gelen parçalar 2 si de verici led çıktı.

el kurutma cihazında yayılan ışığın frekansı sabittir, yani belli bir dalgaboyunda ışık yayar ve bu ışık engele çarpıp geri yansır, foto transistörü iletken hale getirir ve pic veya herhangi bir entegrenin girişini aktif eder...
Yani el kurutma cihazında gereken işlem sayısı 1 tanedir ve bunun için sabit dalgaboylu bir ır ışık yeterlidir...
Tv kumandasında acaba kaç değişik komut yada kaç değişik işlev vardır?_
Her bir tuş'a bastığınızda IR ledden çıkan ışığın dalgaboyu sabitmidir?
sabit dalgaboylu olsa alıcı cihazda farklı fonksiyonlar nasıl çalışır? farklı işlevler nasıl yapılır?

bence yayılan ışıkta garipşeyler olmalı.... her komutta farklı dalgaboyu yada , farklı bir pulsler olmalı... mı acaba?

Öğretmen27

Ben şahsen kısıtlı bilgilerim ışıgında fototransistörün kumandayı çalıştırmyacagını düşünüyorum.
Ayrıca bende arızalı 4 tane fotoselli el kurutma cihazı vardı ve arızalı. 3 tanesini yaptım biri kaldı.
Şunu denedim ama! Çalışan bir fotoselli el kurutma cihazının 2 tane verici ledi var. Bana gelen mavi ve beyaz ledi bu verici ledlere taktım Cihaz çalıştı ve fototransitör olmadıgı ortaya çıktı.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Aralık 2018, 10:40:28FotoTransisör TV kumandasını calıştırmaz zaten yapısıda led gibi değildir. hiç olmadı bir hurda tv nin alıcı gözünü sökün
Furkan ustam tesekkurler. Tv nin alici gozunun 3 bacagi var. Hangi bacak bosta olacak? Calisma mantigi farkli degilmi?

seron

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 27 Aralık 2018, 14:06:19Furkan ustam tesekkurler. Tv nin alici gozunun 3 bacagi var. Hangi bacak bosta olacak? Calisma mantigi farkli degilmi?
Bazıları üç ayaklı oluyor fototransistörlerin. bazıları da iki ayaklı oluyor. İki ayaklıları ayırdetmek çok güç. Ama bende bir tane var mesela bacaklarının altın kaplama gibi sarı olmasından ayırdediyorum. Eğer orjianli iki ayaklı ise iki ayaklı bulacaksınız. Üç bacaklı olanın hangisinin ne olduğu test edip sonuca gitmek zorlaştırabilir. Eski VCD player, TV falan varsa furkanın dediği gibi içlerinden çıkıyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 27 Aralık 2018, 13:36:34Ben şahsen kısıtlı bilgilerim ışıgında fototransistörün kumandayı çalıştırmyacagını düşünüyorum.
Ayrıca bende arızalı 4 tane fotoselli el kurutma cihazı vardı ve arızalı. 3 tanesini yaptım biri kaldı.
Şunu denedim ama! Çalışan bir fotoselli el kurutma cihazının 2 tane verici ledi var. Bana gelen mavi ve beyaz ledi bu verici ledlere taktım Cihaz çalıştı ve fototransitör olmadıgı ortaya çıktı.
Gelenlerden biri mavi biri beyaz demişsin
İşte onlardan biri foto transistör.,.,
Yani her ikisi birden ir led değil
Foto transistörler 3 bacak ( beyzi dışarıda) da olabilir
2 bacak ( beyzi içeride) da olabilir
Şekil led'e benzeyebilir, 2 bacaklı da olabilir. Ama foto transistör dür....

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Aralık 2018, 14:50:23Gelenlerden biri mavi biri beyaz demişsin
İşte onlardan biri foto transistör.,.,
Yani her ikisi birden ir led değil
Foto transistörler 3 bacak ( beyzi dışarıda) da olabilir
2 bacak ( beyzi içeride) da olabilir
Şekil led'e benzeyebilir, 2 bacaklı da olabilir. Ama foto transistör dür....
Gelen mavi ve beyaz ikisi de ır leddi. Çalışan bir fotoselli  el kurutma cihazında 2 rengi de denedim.
Ayrıca satıcı beyazın fototransistör oldugunu söyledi. Beyazları verici lede olan kısma taktım tıkır tıkır çalıştı. Maviyi de fototransistör olarak denedi sonuç sıfır.

seron

O satıcı kutukarı karıştırmış.

Ben size bir teknik göstereyim çok basit. Parçacıya gitme şansınız var mı?
Gidince aldığınız şeyin fototransistör mü IR LED mi olduğunu anlamak için;

Parçacıdan bir adet 3V BIOS pili isteyin.
Size fototransistör diye verdiği ledi pile bağlayıp telefon kamerasından gözlemleyin.
Açık morumsu bir ışık görüyorsanız, parçacıya durumu anlatın. Bu bir IR-LED deyin.
Kutudaki diğer parçaları böyle test ede ede kontrol edip doğru olanı alın. Fototransistörler ışık yaymıyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 27 Aralık 2018, 14:59:41Gelen mavi ve beyaz ikisi de ır leddi. Çalışan bir fotoselli  el kurutma cihazında 2 rengi de denedim.
Ayrıca satıcı beyazın fototransistör oldugunu söyledi. Beyazları verici lede olan kısma taktım tıkır tıkır çalıştı. Maviyi de fototransistör olarak denedi sonuç sıfır.

yani sen gelen iki IR ledleri devreye ( birini vericiye, diğerini de alıcı yerine taktın) ve cihaz çalıştı öyle mi?

Öğretmen27

Alıntı yapılan: seron - 27 Aralık 2018, 15:05:53O satıcı kutukarı karıştırmış.

Ben size bir teknik göstereyim çok basit. Parçacıya gitme şansınız var mı?
Gidince aldığınız şeyin fototransistör mü IR LED mi olduğunu anlamak için;

Parçacıdan bir adet 3V BIOS pili isteyin.
Size fototransistör diye verdiği ledi pile bağlayıp telefon kamerasından gözlemleyin.
Açık morumsu bir ışık görüyorsanız, parçacıya durumu anlatın. Bu bir IR-LED deyin.
Kutudaki diğer parçaları böyle test ede ede kontrol edip doğru olanı alın. Fototransistörler ışık yaymıyor.
Ben Antepteyim parça İzmitten geldi.
Seron aynısını evde yaptım. Ama ölçü aleti buzzers ile yaptım. Bu durumda kamera ile test edince ikisi de ışık yayıyordu. Ölçü aleti lede voltaj veriyor bildiiğin gibi...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 27 Aralık 2018, 15:13:49
Hayır Adnan Hocam. Dediğin gibi olsa neden sorun olsun ki?
Ben çalışan cihaza gelen mavi ve beyaz ledleri alıcı kısmına taaktım olmadı. Ama vericilere iki rengi de taktıgımda cihaz çalışıyor.
Yani bu iki led mavi ve beyz ır  verici led.
Ayrıca ikisini de kumandaya taktım çalıştı.
Bir de ölçü aleti buzzers de denedim kamera ile baktım ışık yayıyordu.

seron

Hocam evet ikisi de IR LED onların yanılmıyorsun.
Mecburen emin olarak almak lazım. Acelesi yoksa aliexpressden al diyecem ama bir ayda anca gelir.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: seron - 27 Aralık 2018, 16:11:54Hocam evet ikisi de IR LED onların yanılmıyorsun.
Mecburen emin olarak almak lazım. Acelesi yoksa aliexpressden al diyecem ama bir ayda anca gelir.
En guzeli o aslinda biliyormusun? Bu gidisle oradan alacam. Ucuz ve bol.

Öğretmen27

Alıcı iadeyi kabul etti. Meger o alıcı led değil foto diyotmuş. Foto diyotda ışık yayabilirmiş. Tartışmak istemedim.
Foto diyotla fototransistör arasındaki fark nedir?

Öğretmen27

Ustalarım arızanın sebebini söylemeyi unuttum. Verici  ledler zayıflamış. Şu tv kumandalarında ır led ile aynı.  IR Ledleri değişince düzeldi.
Devamlı enerji altında oldugu için ır ledler zayıflamış.
Saygılar..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın