Çamaşır Makinesi Motorundan Daire Testere Yapımı

Başlatan OZZY, 15 Aralık 2018, 23:39:52

OZZY

Bir aydır kendime dairesel testere ile bir tezgah yapmak için arayış içerisindeyim. Elimde olan üç adet eski çamaşır makinesi motorunu yeniden değerlendirmek istiyorum. Teknik bilgim maalesef yok. Fikri olan ve paylaşmak isteyen?

taydin

Nasıl bir kesim kapasitesi gerekiyor onu da belirtirseniz daha iyi fikir verilebilir. Ona göre uygun güçte motor olması lazım. Bosch PTS10 için 1400W diyor, Bosch GTS 10 XC için 2100W diyor. Kesin bilgim olmamakla birlikte, çamaşır makinası motorunun bu kadar güçlü bir motor olduğunu sanmıyorum. Ama uçak ve gemi modelleri gibi minyatür şeyler kesecekseniz, iyi sonuç alırsınız.

Elektronik herhangi birşey gerekmiyor, iş tamamen mekanik. Torna ile testere bıçağının bağlantı pulu yapılacak ve bu motor miline takılacak. Bir de motoru yüksüz çalıştırmamaya dikkat edeceksiniz. Genelde üniversal motorlarda bir soğutucu fan vardır arkada, onun bile olması yeterlidir. Eğer üniversal motoru yüksüz çalıştırırsanız, devri sürekli artar ve bu durum, motor kendini parçalayana kadar devam eder  :o
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

OZZY

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Aslında, dairesel testere alıp, onu bir tezgahın altına monte etmek suretiyle basit marangozluk işlerimi yapmak için yola çıkmıştım önce. Sonra, eski çamaşır makinesi motorlarını kullanarak hem motorları yeniden değerlendirebilmek hem de ilave harcama yapmamak istiyorum. En fazla 5cm x 10cm ağaçları kesebileceğim bir testere yapabilir miyim acaba onu merak ediyorum. Kazasker adlı kullanıcının başka bir konu başlığındaki gönderiminde; motor hızının ayarlanabilmesi ve düşük devirde de aynı güçte çalışmasına yönelik bir takım bilgiler vardı. O yüzden teknik bilgiye de ihtiyacım olacağını değerlendirmiştim.

Kazasker

Merhaba @OZZY 
daire testere yapım işine 2009 da karar verdim. yurt dışında pek çok örneği var idi. önce senin düşündüğün gibi daire testere alıp tahtanın altına montaj suretiyle kullandım. bu tür çalışma verimli ama oldukça kaliteli cihaz alman lazım. bir de bu tür çalışmada motor rezonansı yüksek oluyor. ve çok gürültü çıkıyor. çalışırken ciddi rahatsızlık veriyor. bu daire testereyi alttan kullanma işi yaklaşık bir yıl sürdü. bu sırada 2 makine yaktım. çünkü daire testereler uzun kullanıma uygun değil. ve çok zaorlamaya gelmiyor. makita 4bile 4 plaka playwooda fazla dayanamadı.
unutmadan yazayım ahşap işinde max 6000 deviri geçmemelisin.
2. olarak kaliteli bıçak kullanmalsın

gelelelim çamaşır makinesi motoruna. bu konuda ilk denemeyi 2011 de yaptım. burada iki tür uygulama var.
birincisi dimmer mantığı ile kullanım.  bu tür çalışmada devir düştükçe  güç te düşer. ayrıca ahşabı sürerken çok yavaş sürmelisin. ama yinede 10*10 gibi parçayı sabırla keser.  :D motor yanabilir.

2. çalışma ise ilk olarak devresini kendim yaptığım tda1085 c li devre. bu devre takoyu kullanarak en düşük devirde bile en yüksek gücü veriyor. kullandığım sistem bu. şimdi daha gelişmişini yapıyorum. yukarı aşağı ve 45 derece gönyeli hareketli şekilde. mekanizması bitti. uygun tabla yapmalıyım. biraz da araya lm1875 girdi diyelim :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

tda 1085c entegreli çamaşır makinesi motorundan tezgah tip testere yapacaksan şu parçalara ihtiyacın olacak.  kayış kasnak sisteminin en önemli avantajı SIKIŞMA VE ACİL DURUMDA KAYIŞ ATMASI VE SESSİZLİK....
fiyatlar geçen mayıs ayında bir arkadaşa yapmıştık güncel sayılır.

min 12mm mil 10 tl
1 adet v kayış   10 tl
2 adet kasnak    40 tl ( göbeği ayarlı. daha ucuz ama işlevsel :) )
2 veya daha fazla 12mm iç çaplı yataklı rulman   30 tl
1 adet testere adaptor
tda1085 veya dimmer devresi
tahta 

mili 16 mm veya 30 de yapabilirsin.  bu da hazırı sadece motora kasnak takman yeter. bu da bunun haricinde ekstra 20 tl masraf eder. yani toplam 120 tl
yada ben geçen ay 100 tlye bunu almıştım. ömürlük bir sistem. hem elinde kalmaz rahat satarsın.  https://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-odun-kesme-daire-milleri-561339705/detay

benim sistem:  resimler cepte geliyor...
2011 den beri aktif kullanırım. 3 mm metal bile kestim. 10*10 kestim.  3-5 bin tltlik çoğu yatar testerenin kesemediği inşaat playwoodunu belki binlerce parçaya böldüm banamısın demedi. bu arada sırf hobi merakından bosch pts10 makita h100 aldım onlardan daha iyi verim verdi. onları ikinci el sattım. şimdi devalt alacağım. ama seneye :)
yarın video atarım.

OZZY

Kazasker çok teşekkür ederim. Yine tez zamanda cevap verip kafamdaki birçok soruyu yanıtladınız. Videoyu sabırsızlıkla bekliyorum. Mil önerisi harika. Her şey hazır gibi. O halde proje başlasın... Bu arada router için bir çalışmanız oldu mu? Birçok sitede, el frezelerini daire testere gibi tezgahın altına ters monte ettiklerini gördüm.

Kazasker

Alıntı yapılan: OZZY - 16 Aralık 2018, 01:49:11Kazasker çok teşekkür ederim. Yine tez zamanda cevap verip kafamdaki birçok soruyu yanıtladınız. Videoyu sabırsızlıkla bekliyorum. Mil önerisi harika. Her şey hazır gibi. O halde proje başlasın... Bu arada router için bir çalışmanız oldu mu? Birçok sitede, el frezelerini daire testere gibi tezgahın altına ters monte ettiklerini gördüm.
frezeyi kastediyorsan evet onuda yaptım. buralarda ufak bir foto vardı atayım dur.
ruter basit.
bir tane kriko
uygun fiyatlı ruter
tahta  :D

OZZY

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Aralık 2018, 01:56:29frezeyi kastediyorsan evet onuda yaptım. buralarda ufak bir foto vardı atayım dur.
ruter basit.
bir tane kriko
uygun fiyatlı ruter
tahta  :D

Tamamdır. Elinize sağlık. Şık olmuş. Öğreneceğimiz çok şey var. Soru geliyor aklıma ancak çok geç oldu. Daha fazla meşgul etmek istemem. Önümüzdeki günlerde inşaallah... Tekrar teşekkür ederim. Hayırlı geceler.

Kazasker

Kazasker

OZZY

Merhaba Kazasker,

Ellerinize sağlık. Tebrik ederim. Çok başarılı.
Ben de bahsettiğiniz pcb nin siparişini vereceğim bugün. Saat farkından olsa gerek, AliExpress ödeme linkini göndermelerini bekliyorum. Devre elemanlarını da yine Aliexpressten isteyeceğim. Biraz uzun sürecek lakin çok daha uygun fiyata temin edebileceğimi düşünüyorum.

Bu arada frezeyi de benzer bir düzenekle yapamaz mıyız? Bu defa mil dikey olsa, hiç denediniz mi?

Hayırlı ve keyifli haftalar dilerim.

Kazasker

Aliexpreste benim devreden alma. Yeni devre var ondan al.  Freze yi de çamaşır mak. Motorundan yapacaksan freze adaptörü almalısın. Ayni sitede 30  tl civarı. Motorun milini 10mm sayiyorum  çok nadir değişir yinede kontrol et.

OZZY

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Aralık 2018, 09:43:28Aliexpreste benim devreden alma. Yeni devre var ondan al.  Freze yi de çamaşır mak. Motorundan yapacaksan freze adaptörü almalısın. Ayni sitede 30  tl civarı. Motorun milini 10mm sayiyorum  çok nadir değişir yinede kontrol et.
AliExpress deki yeni kart Alman birinin yaptığı değil mi? Ya da link var mı inceleyebileceğim?

Kazasker

OZZY

Tamamdır çok teşekkür ederim. İkinci linkte yer alan kartı Alman sanmıştım ben de. Ondan sipariş edeceğim. Gelişmelerden haberdar ederim. Hayırlı ve sağlıklı günler...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın