Pillerimi Neden Seri Bağlayamıyorum?

Başlatan ibrahimbb, 12 Aralık 2018, 17:11:15

ibrahimbb

Arkadaşlar merhaba, forumda daha önce 0.5'yi 5V'ye yükseltmek için yardım istemiştim arkadaşlar sağolsunlar yardımcı oldular ama onları seri bağlasan daha iyi önerisini de yaptılar. Ben daha önce denemiştim ama olmamıştı o zaman sebebini sorayım dedim.

Öncelikle pillerim: tuzlu suya sokunca elektrik veren çinko ve bakır elektrotlardan ibaret. Katodum bakır, anodum ise çinko. Şimdi ben iki kaseye su koyup bir de tuz ekliyorum. İki kaseye de bakır ve çinko elektrotlarımı koyuyorum. Sonra birinci kasemdeki bakır ile 2. Kasemdeki çinkoyu birleştiriyorum yani iki pilden birincisinin +, ikincisinin - ucunu kabloyla birleştiriyorum. Ardından serbest elektrotlara multimetre bağladığımda işe yaradığını yani her bir pilden 0.75 olmak üzere 1.5 volt elde ettiğimi görüyorum.

Aynı işlemi farklı kaplar yerine tek kapta denediğimde sonuç ne yazık ki 0.75V oluyor yani piller seri bağlanmış olmuyor. Bunun sebebini biliyor musunuz acaba?

Mr_YAMYAM

Elektrolit iletkendir.
Yani aynı kaptaki elektrodlerı seri bağlamaya çalışırsan iki kutbu kısa devre etmiş olursun. Böylece boştaki iki kutup pil görevi görür.

ibrahimbb

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2018, 17:17:21Elektrolit iletkendir.
Yani aynı kaptaki elektrodlerı seri bağlamaya çalışırsan iki kutbu kısa devre etmiş olursun. Böylece boştaki iki kutup pil görevi görür.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz bana da mantıklı gelmişti fakat sonra dedim ki kendi kendime: her durumda bir kapta biri anod diğeri katod olmak üzere en az 2 elektrot bulunuyor. Bunları kendi elimle birbirlerine değdirdiklerimde kısa devre oluyor multimetre 0ı gösteriyor ama tuzlu suda birbirlerini nasıl kısa devre yapmıyorlar?

Mr_YAMYAM

Tuzlu suda da kısa devredir. Ancak ohmmetre ile bunu sağlıklı ölçemeyebilirsin.
Çünkü pilin kendi voltajı ohm ölçmene engel olur.
Tuzlu suyun içerisindeki iki elektrod arasında bir gerilim olur. Elektrodlar aynı metalden yapılırsa iki uç arasında gerilim farkı olmaz.
İki farklı metali dışardan kısa devre edersen iki elektrod arasındaki gerilim farkı sıfır oluncaya kadar elektrik akımı geçer.
Bu olayı aynı kap içerisinde bulunan ve uçları birleştirilmiş iki elektrod olarak ta düşünülebilirsin.
Yani sen aynı kap içerisindeki iki farklı elektrodu dışardan seri bağlamak amacıyla birleştirdiğinde aslında bu iki elektrodu dışardan kısa devre etmiş oluyorsun.

ibrahimbb

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2018, 18:25:54Tuzlu suda da kısa devredir. Ancak ohmmetre ile bunu sağlıklı ölçemeyebilirsin.
Çünkü pilin kendi voltajı ohm ölçmene engel olur.
Tuzlu suyun içerisindeki iki elektrod arasında bir gerilim olur. Elektrodlar aynı metalden yapılırsa iki uç arasında gerilim farkı olmaz.
İki farklı metali dışardan kısa devre edersen iki elektrod arasındaki gerilim farkı sıfır oluncaya kadar elektrik akımı geçer.
Bu olayı aynı kap içerisinde bulunan ve uçları birleştirilmiş iki elektrod olarak ta düşünülebilirsin.
Yani sen aynı kap içerisindeki iki farklı elektrodu dışardan seri bağlamak amacıyla birleştirdiğinde aslında bu iki elektrodu dışardan kısa devre etmiş oluyorsun.

Aklımın erdiğince anladım. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Elinize sağlık  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın