TDA2005 Entegresi hakkında.

Başlatan gokrtl, 10 Aralık 2018, 13:55:48

H_SerhatY

Alıntı yapılan: seron - 18 Aralık 2018, 18:17:08Burası Antalya adamım :D  Soduğun hiçbirşey bulunmaz. Sorun fiyatta değil. Yav kaynatmayacaktım ama yazmadan edemeyeceğim.

Ben de gokrtl ile aynı ilde, Antalyadayım. Buradaki elektronikçilerin sayısı bellidir ve İstanbul'daki gibi tek bir yerde toplanmamışlardır. Bir malzeme aramak istersen, bir dükkandan diğerine gitmek muazzam sıkıntı. Zira İstanbul trafiği gibi olmasa da labirentimsi, zamanla kapatılmış ve tek yönlü yollar ulaşımı iyice felç etmiştir.

Bu parçalılardan birine gittiğinizde "bunun şöyle olanından yok mu?" diye sormak yasaktır. Sorarsanız içinden küfür ettiğini hissedersiniz. Adamın beden dilinden, yaydığı enerjiden anlarsınız. Elinizdeki listeyi alıp çıkabilirseniz şanslısınız. Çünkü malzemelerin tamamının bulunamıyor olması (mesela 47 ohmluk bir direnç olabilir) bir yana, müşteri ile ilgilenme, müşteriye saygı, müşterinin hakkını gözetme sıfır değil; eksi yirmi! Sen dükkana girersin, bekle ki sıra gelsin. Sıra diye birşey yok zaten. İnsanımız da afedersin şerefsiz. Sen tezgahın önünde beklerken gelir yanına senden önce ister ihtiyacını. O ihtiyaç karşılanana kadar sen 1 saat daha beklersin. Çalışanın umrunda değilsindir, müşteri hakkını gözetmekten maksat bu. Sıra beyefendide dersin değil mi? Yok jetskinde değilsindir sen onun.

Arkadaşımla bu tür olayların doğal olduğu bir elektronikçiye gittik. Bu elektronikçinin bildiğim iki yerde şubesi var. İkisinde de durum aynı. Neyse efendim, siparişi vermek için bekiyorum, müşteri yok. Biri eline bir kangal kabloyu almış bir yandan sarıyor, bir yandan yanındakiyle konuşuyor. Muhabbet. Biri de dönüp bakmıyor bize. Sinirden çatlıyorum. Hani kabadayılığım falan olsa kitap çarpsın döve döve kan işeticem adamı. Neyse 5 dakikada alıp çıkmamız gereken üç beş parça malzemeyi 1-1 buçuk saat sonra alabildik. Aslında daha alacaktık ama baktık böyle olacağı yok. Çıkalım dedik. Kasanın önünde bekliyoruz. Kimsenin yine jetskinde değiliz. Birkaç dakika daha bekledik. Sonunda nasıl oldu bilmiyorum, hatırladılar bizi. Ödedik çıktık. Sonra aklımıza geldi: "Ulan keşke ödemeden çıksaydık... Ceplerinden ödesin pezevenler"

Bu sıkıntıları yaşadığım "mal"ların iki yerde şubesi var demiştim. Arkadaş! iki dükkanın ikisinde de aynı şey mi olur? Oluyor işte. Sahibinden ve sahibinin alıp çalıştırdığı "mal" zihniyetli elemanlardan oluyor bunlar.  Ben bugüne kadar aradığım malzemeyi alıp da oh be diyerek çıktığım olmamıştır. Zaten biraz da bu yüzden ilgimi ve sevgimi kaybettim elektroniğe karşı.

Yıllar evvel bir oto yedek parçacıda işe girdim. Tabii ki 12. gün kendi isteğimle ayrıldım. Müşteri geldiği zaman ben çırpınıyorum. Müşterinin isteğini bir an önce vermek istiyorum. Ama yeni olduğum için ne nerededir bilmiyorum. Diğer tecrübeli elemanlara soruyorum. Onlar da bilgisayar başındalar rahatlar. Yerlerinden kalkmıyorlar. Bir gün yine bir müşteri geldi, hemen karşıladım adamı. Bilmemne marka ne model aracın şarj dinamosu. Bizim rahat elemanlardan birisi rafları karıştırıyor. Dedim "şundan var mı?" Yanıt:
-Bakarız.
-Abi müşteri bekliyor...
-Bekleyecek adamım, bekleyecek. Mecbur. Bize muhtaç. Ske ske bekleyecek.

Dayanamadım. 12. gün çıktım işten. Patron anlamadı. Beni eve bırakırken sordum: benden yana bir sıkıntın var mıydı abi?
Abim yoktu da çok yatıyordun yaa.. (yani çalışmıyormuşum boş duruyormuşum)
ALLAH BELANIZI VERSİN!

Şimdi maksat burada dert anlatmak değil. Sadece burada mı böyle bir durum var bilmiyorum. Ama Antalya'da isen, elektronik ile uğraşamazsın.

@gokrtl kardeşim, o fiyata jak yerine hazır kablo isteseydin ya... Sanıyorum merkezdeki elektronikçilere gidiyorsun. Muratpaşa camisini güllük caddesine bağlayan caddenin adını bilmiyorum orada ELEKTROMARKET var. Gerçi onda da malzeme sıkıntısı var ama en azından müşteriyle adam gibi ilgileniyorlar. Dalşeylik yapmıyorlar. Orayı tavsiye ediyorum. "Yıldız"a gitme onlar benim parçacı dükkanının hesap müşteriyi takmıyor: Bekleyeceksin, ske ske bekleyeceksin.
Abi keşke birkaç yer olsa...
Burada tek dükkan var. Üstelik çarşının gezmediğim yeri kalmadı. Dükkana girdim bir gün, transistör alacağım. PNP transistör lazımdı. Ne sorduysam yok dedi. BC557 bile yok, var mı ya böyle bir şey? Neyse. Liste yapmıştım. Listenin %90 kadarını alamadım. Adama şema uzatıyorum, bana şemadaki değerleri soruyor, tam bir saçmalık.

gokrtl

@seron

İlk gittiğim yer elektro market. Gözlüklü arkadaş gerçekten sabırlı ve ilgili, yerine göre olmayan parçanın muadilini öneriyor veya bilmiyorsa pc den hemen bakıp buluyor muadilini. Ama gerçekten parça sıkıntısı var. Orada istediğimi bulamadım mı güney elektroniğe gidiyorum muratpaşa caminin arkasında goldmaster tabelalı yer. Star en son çare. Hatta parça acil lazım değilse stara hiç gitmeden internetten sipariş ediyorum. Bu son iki dükkanın şubeleri var ancak ne sorsan "burada olmaz, bizim merkeze de bulursun" diyorlar. Resmen o mahallenin müşterisini merkeze yönlendirmek için dükkan açmışlar bana sorarsan.
Başka da bildiğim elektronikçi yok. Allahtan internet var da alabiliyoruz. Eskiler ne yapıyorlarmış acaba internet filan yokken?

özkanözkaya

Sizden ricam güç kaynağının akım ,voltaj değerlerini yazabilirmisiniz ? Arkada dikkatimi çekiyor baslarda ışığı sürekli yanıyor ve baslarda çatlama oluyor.Çıkışta dc voltaj ölçüyormusunuz birde o bilgileri görmek isterim saygılar.Güç kaynağı yeterli akım değerlerine sahip ise çıkış kondansatörleri kurumuş olma ihtimaline dayanarak probleme yorum yapabiliriz.

Not: Çıkışta dc akım gözüküyor ise bias ayarlarında problem yaşanır hoparlörler böyle bir soruna da sebep olabilir. Saygılar.

Mustafa281

Alıntı yapılan: gokrtl - 18 Aralık 2018, 20:41:36@seron

İlk gittiğim yer elektro market. Gözlüklü arkadaş gerçekten sabırlı ve ilgili, yerine göre olmayan parçanın muadilini öneriyor veya bilmiyorsa pc den hemen bakıp buluyor muadilini. Ama gerçekten parça sıkıntısı var. Orada istediğimi bulamadım mı güney elektroniğe gidiyorum muratpaşa caminin arkasında goldmaster tabelalı yer. Star en son çare. Hatta parça acil lazım değilse stara hiç gitmeden internetten sipariş ediyorum. Bu son iki dükkanın şubeleri var ancak ne sorsan "burada olmaz, bizim merkeze de bulursun" diyorlar. Resmen o mahallenin müşterisini merkeze yönlendirmek için dükkan açmışlar bana sorarsan.
Başka da bildiğim elektronikçi yok. Allahtan internet var da alabiliyoruz. Eskiler ne yapıyorlarmış acaba internet filan yokken?
@gokrtl Çok iyi yapıyorsunuz dediginiz gibi ilk önce elektromarkete gidin sonra ise güneyler baktınız bu iki dükkanda da aradığınız ürün yok star elektroniğe hiç gitmeyin onlar aldığı malı 5 katına satarlar 5 e yakın şubeleri var bende onlardan birşey almıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: özkanözkaya - 18 Aralık 2018, 21:45:25Sizden ricam güç kaynağının akım ,voltaj değerlerini yazabilirmisiniz ? Arkada dikkatimi çekiyor baslarda ışığı sürekli yanıyor ve baslarda çatlama oluyor.Çıkışta dc voltaj ölçüyormusunuz birde o bilgileri görmek isterim saygılar.Güç kaynağı yeterli akım değerlerine sahip ise çıkış kondansatörleri kurumuş olma ihtimaline dayanarak probleme yorum yapabiliriz.

Not: Çıkışta dc akım gözüküyor ise bias ayarlarında problem yaşanır hoparlörler böyle bir soruna da sebep olabilir. Saygılar.

14.4v 0.20A çekiyor. Akım ışığı sizi aldatmasın. O güç kaynağı 0.001 ampede bile ışığı yakar. Amacı sadece yükün bağlı olduğunu belirtmek. Akım derecesine göre yanmıyor yani. El yapımıdır o. 20v 6A laptop adaptör ile çalışıyor. İçinde voltaj converter var.

özkanözkaya

Peki anfinin çıkışlarında dc voltaj ölçüyormusunuz ?

gokrtl

Alıntı yapılan: özkanözkaya - 19 Aralık 2018, 15:25:10Peki anfinin çıkışlarında dc voltaj ölçüyormusunuz ?

Onu akşam deneyip yazayım. Şuan mesaideyim.

özkanözkaya

Alıntı yapılan: gokrtl - 19 Aralık 2018, 16:07:45Onu akşam deneyip yazayım. Şuan mesaideyim.
Tamam akşam bakın bir kaç direnç değeri ile oynamak gerekecek.Direnç değerleri töleranslı olduğu için genellikle problem yaratırlar.Avometre ile takmadan önce ölçün değerlerde fark bayağı çıkan dirençler gözlenir.Bias değerlide sıkıntı çıkar.Transistörlü profesyonel anfilerde genel itibari ile trimpot olur sebebi ise çıkış dc akımını silmek.

Not:( Bias ayarı )Hoparlör bağlıyken ve amplifikatör açıkken girişte sinyal yokken sadece misal MP3player bağlı ama ses açık değilken...+ besleme hattına ampermetre bağlıyorum. Ampermetreden geçen akımı ölçüyorum. Genelde 20-30 ma civarında çıkıyor bu değeri 100 ma kadar bias trimpotunu döndürerek çıkarıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: özkanözkaya - 19 Aralık 2018, 16:19:49Tamam akşam bakın bir kaç direnç değeri ile oynamak gerekecek.Direnç değerleri töleranslı olduğu için genellikle problem yaratırlar.Avometre ile takmadan önce ölçün değerlerde fark bayağı çıkan dirençler gözlenir.Bias değerlide sıkıntı çıkar.Transistörlü profesyonel anfilerde genel itibari ile trimpot olur sebebi ise çıkış dc akımını silmek.

Not:( Bias ayarı )Hoparlör bağlıyken ve amplifikatör açıkken girişte sinyal yokken sadece misal MP3player bağlı ama ses açık değilken...+ besleme hattına ampermetre bağlıyorum. Ampermetreden geçen akımı ölçüyorum. Genelde 20-30 ma civarında çıkıyor bu değeri 100 ma kadar bias trimpotunu döndürerek çıkarıyorum.
Şemadaki direnç değerlerine çok sadık kalamadım.
1R yerine 1.2R kullandım. 2.2 yerine 2.7 kullandım. Üstelik bunların toleransı da yüksek. Maalesef antalyada metal film direnç bulamıyorum.

Bias konusunu çok duyuyorum ama nedir ne değildir kafamda tam oturtamadım.

özkanözkaya

Bias ayarı kısaca şudur çıkışta dc voltajı silme anlamına gelir.Genellikle çıkış dc korumalı protect devrelerinde hoparlörü dc voltajdan koruma amaçlı yapılır.Hoparlörün gövdesinde bulunan bobinleri ac voltaj ile tetikleriz yani manyetik alan oluştururuz.Çıkışta dc voltaj bu oluşumu engeller çatlamalara neden olur. Hatırladığım kadarı ile yanlış hatırlamıyor isem  giriş uçları birbirine bağlanır ( sinyal uçları ) amfiye voltaj verilir çıkışta dc akım silinene kadar amfi üzerindeki pot hareket ettirilir.Sizde problem direnç değer farklılığından kaynaklanan bias sorunu olması muhtemeldir.Önce şöyle yapalım normal direnç kullanın sorun devam edecek mi eğer sorun biter ise metal film direnç sonra temin edersiniz.

Genel itibari ile artık bende isteklerimi Çinden alıyorum.Mecbur kaldım artık Türkiye içindeki bazı firmalar yüzünden paramla rezil oluyorum.Müşterilere geç kalıyorum.İsim vermeyeceğim bir firmadan çok bilinen bir internet sitesi olan firmadan pazartesiyi salıya bağlayan gecede çok basit malzemeler aldım 10 kalemi geçmez ve piyasada çok yaygın. Sonraki hafta pazartesi anca elime geçti.Saygılar.

gokrtl

Devrede sinyal varken müzik çalarken ölçtüm. Sanırım sinyal yokken yapacaktım yanlış ölçtüm...
Bu şekilde 200mv, 2000mv ve 20v kademelerinde ölçüm yaptığım video aşağıda.
Bir de sinyal yokken ölçüm yapacağım.

https://youtu.be/QJhz_vNsmEU

özkanözkaya

Gökhan bey birde şöyle ölçüm yapın size zahmet.Önce müzik giriş uçlarını birleştirin.Sonra amfiye güç verin.Krokodilleri hoparlöre bağlamayın.Uçlarını dc ölçüm kademesinde getirerek ölçüm yapın sonucu bir görelim.

taydin

Bir saniye beyler, amfi en son zaten çalışıyordu, sadece feeback sinyallerinin ters bağlandığını YAMYAM abi tespit etmişti. Bunun sadece düzeltimesi lazım. Onun dışında farklı bir problem daha mı çıktı benim kaçırdığım? Nedir bu bias ölçümleri vs :)

Bir de zaten hoparlör burada amfiye kapasitif kuplaj ile bağlı. Hoparlör uçlarında DC voltaj zaten ölçülemez, çünkü DC oradaki 2200 uF kondansatörü geçemez. O ölçümün direkt olarak entegrenin çıkış pininde yapılması lazım, ama yapılmasını gerektirecek birşey yok ...

Şimdi bu feedback hatlarının ters bağlanış olması bir sorun, ama bu sorun kendini ancak şu senaryoda belli eder:

sağ ve sol girişlerde birbirinden çok farklı sinyal var ise, o durumda seste bozulmaya sebep olabilir. Ama birçok piyasa müziğinde sağ ve sol ses içeriği birbirine çok yakındır. Hele heavy metal falan dinliyorsanız, yakın olmasına da gerek yok :D O yüzden denemelerde herhangi bir bozulma duyulmamış olabilir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Ben işin şurasına takıldım
Amfi normal şartlarda çalışıyor. Bunda hemfikiriz.
Amfi açık ve müzik yokken telefona dokununca hoparlörden cızırtı alıyorum. Bunu denemek için 6tl ye kıyıp 3 yüzüklü jack almadım

Kazasker

orada transistörlü amfi var ölçümü yaplan o mu yoksa tda 2005 mi :)
bu arada transistörlü sistem kaç vvat ve besleme nedir?
soğutucu  :o  :o   :D 
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 20 Aralık 2018, 01:05:04orada transistörlü amfi var ölçümü yaplan o mu yoksa tda 2005 mi :)
bu arada transistörlü sistem kaç vvat ve besleme nedir?
soğutucu  :o  :o   :D 

İlk çalışmam o. 100w. Soğutucudan anlaşılıyor zaten ilk çalışmam olduğu

gokrtl

Alıntı yapılan: özkanözkaya - 19 Aralık 2018, 23:05:46Gökhan bey birde şöyle ölçüm yapın size zahmet.Önce müzik giriş uçlarını birleştirin.Sonra amfiye güç verin.Krokodilleri hoparlöre bağlamayın.Uçlarını dc ölçüm kademesinde getirerek ölçüm yapın sonucu bir görelim.

Sıkışık zaman da test ettim. Tam kafamı veremedim. Doğru ölçtüysem eğer videolar aşağıda...

https://youtu.be/ktRUfol2Kq8

https://youtu.be/S1CdKq4U6uY

özkanözkaya

Evet Gökhan bey bias sorunu olduğu ortaya çıktı.Bias akımı 0,1a olması gerek çıkışta Dc voltaj olmaması gerek.Dirençlerde oynama yapacağız. Mecburuz saygılar sevgiler.Arıza yaratan ve yaratmayan kanalları karşılaştırın aradaki farkları göreceksiniz. Yeni yapılan ve transistörleri değişen anfilerde ortaya çıkan sorun malesef.Çünkü genel itibari ile daha önce bahsettim anfilerin kurulu matematiksel hesaplamalarında birebir malzeme kullanılması gerekiyor.%10-%5 töleranslı malzemeler matematiksel hesabı bozuyor bu da çeşitli arızalara sebep oluyor.

gokrtl

@taydin  @Mr_YAMYAM

Elime 3 yüzüklü bir jack geçirdim. çalışmayan bir telefon kulaklığından. içinden 5 tane kablo çıktı.
Her birini olabilecek bütün kombinasyonlar ile değiştirdim ama feedback sesinde gram oynama olmadı.

taydin

O vınıltının sebebi, telefonun şasesi ile amfinin şasesinin birbirine temas ETMEMESİ. O teması sağlarsan vınıltı kesilir. Belki de telefonun içindeki 3.5mm jack sorunlu ve şase teması sağlanmıyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Son çizimim bu şekilde.
Şema ve çizimleri düzelttim. yol kalınlıklarını iki katına çıkardım.
Maalesef entegrenin bacak sıralaması yüzünden atlama yapmak zorunda kaldım.
Bu şemaya onay verirseniz hemen basıcam?

memleket

J4 e bağlı 2.2u olan kond. biraz daha aşağı alıp J3 de bağlı kond. ile aynı hizaya alabilirsin.Birde bağlantı yolları köşeli olmasa daha iyi olmaz mı. Mesela 45 derece açılı olabilir..

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 20 Aralık 2018, 16:24:44J4 e bağlı 2.2u olan kond. biraz daha aşağı alıp J3 de bağlı kond. ile aynı hizaya alabilirsin.Birde bağlantı yolları köşeli olmasa daha iyi olmaz mı. Mesela 45 derece açılı olabilir..

Kondansatörü oynatamıyorum çünkü toprak hattını kesiyor orada. Köşelere dikkat edicem

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Aralık 2018, 16:40:45Kondansatörü oynatamıyorum çünkü toprak hattını kesiyor orada. Köşelere dikkat edicem
Kesmemesi lazım. Bayağı mesafe var gibi görünüyor..

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 20 Aralık 2018, 16:54:04Kesmemesi lazım. Bayağı mesafe var gibi görünüyor..

Hallettim. Çok uğraşınca beyin yanıyor tabi  :D
Köşeleri de açılı yaptım.

Mr_YAMYAM

Bazı teknik hatalar yeni bir PCB çizimi ile halledilemez.
Teknikte oldukça önemi olan GROUNDING tekniği bilinmeden yeni bir PCB tasarlamak, grounding hatalarını düzeltmez. Taa ki çizilen PCB grounging tekniklerine uygun çizilinceye kadar.
GROUNDING NEDİR?
Grounding kelimesi Türkçeye çevrildiğinde TOPRAKLAMA anlamı taşımaktadır. Ancak teknikte açıklaması topraklama değildir. Topraklama kelimesinin ingilizce karşılığı EARTHING demektir.
Grounding'in tam açıklaması, devre akımlarının gidiş yolları ve bu yollar üzerindeki gerilim farklarının sıfırlanması anlamındadır ve SON DERECE ÖNEMLİDİR
[attach type=image]10348[/attach]

Her elektronik devre bir veya birkaç gerilim ile çalışabilir. Bu gerilimler doğrultusunda ortaya iki ana akım dönüş hattı belirlenmiştir.
1 LOAD RETURN.
Yük dönüş hattı. Bir amplifikatörde yük dönüş hattı hoparlörlerin dönüş hatlarıdır. Tüm devrenin verebileceği max. akım bu hatlar üzerinden akmaktadır. Öyleyse bu hattın etkileşimi devreye max. seviyede olacaktır.
Devreye etkisinin en aza indirilebilmesi için bu hattın diğer devre elemanlarını etkilemeyecek şekilde ayrı hattan iletilmesidir.
2 SUPPLY RETURN.
Kaynak akımı dönüş hattı. Bir amplifikatöre giren sinyal, kendi başına bir akım kaynağıdır. Konumuz içerisindeki örnek cep telefonudur. Bu kaynağın akımı amplinin girişine uygulandığında, yine aynı devreden çıkarak kendi ground noktasına akmak zorundadır. Yani bir cep telefonundan elde edilen ses sinyalleri, amplimizin girişinden itibaren giriş empedansından akarak, yine cep telefonuna dönmek zorundadır. Bu akım akmıyorsa, ampli girişine sinyal uygulanmıyor demektir.
Kaynak akımının sadece kaynağa dönmesi yeterli olmayıp, kaynak GROUND noktası ile ana sistem ground noktası arasındaki gerilim farklarının da ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çünkü her iki ground noktası arasında çok farklı potansiyel farklarının olması son derece normaldir.
Kaynak groundu ila diffrential ampli arasındaki gerilim farkları ise daha farklı olup, diff girişteki gerilim farklarının da sıfırlanması son derece önem arzetmektedir.
[attach type=image]10350[/attach]
Bu unsurlar teknikte PRE-STATE GROUND ve POWER STATE GROUND olarak belirtilmiştir, Bu iki ground noktası asla birbirleri ile ilişki içerisinde olmamalıdır. Bu ilişki bir hattın diğerini ne kadar etkilediği ile belirtilebilir.

Bir PCB hazırlanirken yukardaki esaslara göre hazırlanmazsa, sonuç binlerce bilinmeyen denklem haline gelecektir.
Yani gerek load return, gerekse sinyal return dönüşleri ciddi hesaplamalarla ve tekniğine uygun olarak yapılmalıdır.
Aynı zamanda bir PCB hazırlanmasında diğer elemanların etkileri de grounding hesaplamalarında önem arzetmektedir.
Devreye bağlanılması kaçınılmaz olan ve büyük değerli bir dekuplaj kondansatöründen geçen AC bileşenli akımların da etkileri bulunmaktadır. Bu akımların da dönüş yollarının etkileri büyüktür.

gokrtl

@Mr_YAMYAM  peki hocam var mı örnek gösterebileceğiniz bir pcb? Yada benim gibi bilmeyenlerin anlayacağı adım adım hesaplamalar ile birlikte anlatılmış bir konu?
Hiç bilmeyince size göre basit olan bir konu şahsen beni tamamen fransız kategorisine sokabiliyor  ;D
Ben bazen araştırma yapıyorum, okuyorum ama çok zorlandığım noktalar oluyor, anlayamadığım yerler oluyor. Hal böyle olunca da sıkılıp başka konulara atlıyorum. Sonra daldan dala atlarken bir bakıyorum ki en baştayım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Aralık 2018, 18:56:09@Mr_YAMYAM  peki hocam var mı örnek gösterebileceğiniz bir pcb? Yada benim gibi bilmeyenlerin anlayacağı adım adım hesaplamalar ile birlikte anlatılmış bir konu?
Hiç bilmeyince size göre basit olan bir konu şahsen beni tamamen fransız kategorisine sokabiliyor  ;D
Ben bazen araştırma yapıyorum, okuyorum ama çok zorlandığım noktalar oluyor, anlayamadığım yerler oluyor. Hal böyle olunca da sıkılıp başka konulara atlıyorum. Sonra daldan dala atlarken bir bakıyorum ki en baştayım...
PCB ler örnek gösterilemez. Çünkü her PCB tasarlanırken belli montaj kuralları dahilinde hesaplanarak hazırlanırlar.
Halbuki senin belli bir montaj prosedürünün olmadığı açıkça görülüyor. Yani devreyi plakete monte edip çıplak olarak çalıştırman gibi :D
Konu ile ilgili olarak yapabileceğin birkaç öneri sunmuştum. Ancak tekniği ve ne demek istediğimi anlayamamandan dolayı üzerinde durmadığın açıkça görülüyor.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Aralık 2018, 21:54:57Parazit veya videodaki gibi HUMM sesinin temel açıklaması GROUNDING kuralıdır.
ÇARESİ:
Öncelikli olarak hoparlörlerin eksi bağlantılarını plakete değil, doğrudan besleme kaynağının eksi ucuna (Güç kaynağına) bağlayınız.
Sonuca göre diğer teknikler önerilecektir.
Ne demek istedim? :D Acaba hakaret mi ettim arkadaşımıza :D :D Elbette hayır. Bir grounding tekniğinin en temel unsuruna değindim.
İlk temel unsurlardan olan SYSTEM ZERO POINT (sistem sıfır noktası) besleme kaynağına en yakın ground ucudur.
Yani devredeki tüm akımlar bu noktaya döneceklerdir.
Peki akımlar bu noktaya dönerken ne gibi etkileri olabilir veya diğer devreleri ne ölçüde etkiler?
Basit anlamda bir tel bile belli bir dirence sahiptir. Bu direnç sadece omik olarak değil, farklı olarak ta ele alınmaktadır. Yani senin güç kaynağın ila ampli arasına yapmış olduğun krokodilli iletken, aslında bir dirençtir, bobindir, ve hatta kondansatördür :D
[attach type=image]10352[/attach]
Ancak ölçüm tekniklerimiz bu iletkenin etkilerini ölçebilmek için yeterli olmadığı için elbette etkilerini de tahmin edememekteyiz.
[attach type=image]10354[/attach]
Düz bir telin etkileri resimde temel olarak anlatılmış olup, sadece frekans ilişkisi ele alınmıştır. Bu iletkenin üzerinde düşen gerilim ve etkileri zor ölçülmekte olup, etkileri de son derece büyüktür.
Eğer montaj planı yapmamışsan PCB yi de değiştirmenin anlamı olmayacaktır. PCB değiştirmen sadece bağlantı hatalarını düzeltmeni sağlar ama grounding etkilerini düzeltemez.
Bu etkilerin düzeltilebilmesi için montaj planı belirleyebilirsen, PCB yi o plan doğrultusunda yeniden çizmene yardımcı olabilirim. Ama devrei kutuya monte etmeyip dışarda çalıştırmak istersen, bu plan dahilinde önerilerde bulunabilirim.

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Hocam video da gördüğünüz 2 x tda2003 stereo devre.
Bunun gibi kutular yaparak devreleri içine koyuyorum. Amaç boş zamanlar da elektronik ile uğraşıp boombox tarzı kutular yapmak.
Malzeme dekota adında bir şey. Reklamcılarda bulunuyor. İçi standart pcb devre ve duruma göre 1-2-4 adet hoparlör.
Yaptığım kutuyu kenara koyup yenisine başlıyorum. Daha sonra kendimi geliştirdikçe en başa dönüp ilk yaptığımı geliştirmeyi amaçlıyorum. Bu işin hobi kısmı.

Planlı olarak 2 adet sistem yapmayı düşünüyorum. Biri bağlamam için amfi, diğeri motorsikletim için bluetooth'lu stereo bir müzik çalar.  Bu ikisi için sonra ayrı ayrı başlık açıp gayet planlı ilerlicem ve kafanızı şişiricem  :D

https://youtu.be/9ByeR4ofapU

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 20 Aralık 2018, 20:46:04Planlı olarak 2 adet sistem yapmayı düşünüyorum. Biri bağlamam için amfi, diğeri motorsikletim için bluetooth'lu stereo bir müzik çalar.  Bu ikisi için sonra ayrı ayrı başlık açıp gayet planlı ilerlicem ve kafanızı şişiricem  :D
Benim kafam şişmez. Zaten DAVUL gibi :)
Ancak ilmine öre yapılmayan bir tasarımın aksaklıklarını düzeltebilmek için çok fazla yazılar gerekiyor.
Bu sebeple ben işin temel tekniklerinden bahsediyorum. Kullanıcı bu teknikleri elinden geldiğince doğru yaparsa, sonuç daima iyi oluyor.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Uygulamalarda görülen aksaklıklar olursa konu içerisinde rahatlıkla çözümlenebiliyor.
Tekniği anlatabilmek kolay olmadığı için haliyle önerilerle arkadaşları yönlendirebiliyorum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Sabır ve disiplin ile uygulayan arkadaşlar daima iyi sonuç elde ediyorlar.

Tabiiki bir ampli yapmak mesele değildir. Daha iyi kalite ampli yapımı da istenebilir.
Daha iyi kalite ampli tasarımı çıkış katı ile ölçülmez. Yani çıkış katımız TDA2003 te olsa, TDA da olsa LM3886 da olsa teknik olarak farketmemektedir. Çıkış katlarının önemi yüke verebileceği max gerilim ve akım doğrultusunda çıkış gücü doğrultusunda öncelikli olarak ele alınır. Ama istenilen her güçte yükleri sürebilme kabiliyeti ve teknik özellikleri elbette önem arzeder.
Örnek verirsem:
Yıllardır kendi tasarımlarımda STK465 entegresi kullanmaktayım. Çünkü istemiş olduğum güç 30W civarı. Daha fazla güce ihtiyaç duymuyorum.
Ama STK 465 i incelediğimizde band genişliğinin 100KHz e kadar olduğunu görüyoruz.
Bu bir avantajdır.
Kazancının oldukça yüksek olması da bir avantajdır.
Teknik verilerde belirtilen S/N değerine de iyi bir tasarımla ulaşabiliyorsak, ortaya ŞİPİRDEK bir ampli çıkabiliyor ki, günümüzdeki birçok üretimden kat kat üstün diyebiliriz.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Tabii ki bazı teknikleri de uygulayabilmeliyiz. En önemlisi GROUNDING tekniği olup, ampliyi komple bir cihaz olarak ele aldığımızda işlenebilmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Bu bahsettiklerimi öncelikle iyice okumalı ve uygulamalarını birer birer yapabilmelisin.
Böylece hangi çıkış devresini yaparsan yap, belli bir disiplin dahilinde yapacak, böylece tasarım tekniklerini de zamanla öğrenebileceksin.
Ama ben hemen öğrenirim demeyeceksin. Sadece grounding konusunda bile ben 15 yıldır çalışıyor ve hala problem çözümü ile uğraşıyorum. Yani kolay değildir.

gokrtl

@Kazasker

Tda2005'in videosunu çekerken yanda görünen transistörlü amfiyi tamir ettim.
100W verebiliyor ama ben trafodan dolayı 100W ya alıyorum ya almıyorum emin değilim.
Bir ara şu watt, desibel, frekans gibi şeyleri ölçmeyi öğrenmem lazım :))
SC5200 transistörlü amfinin videosu aşağıda

https://youtu.be/IKZYWs421NU

Mr_YAMYAM

Watt bu kadar ucuz değildir :D
C5200 lü transistörlerden de bu kadar güç alamazsın.
NASIL ÖLÇÜLÜR?
Ampli çıkışına bir seri AC ampermetre ve normal yük omajında bir güçlü direnç bağlanır.
Bu dirence parelel bir de AC voltmetre bağlanır.
Ampli girişine 100Hz frekans verilir. Çıkışın bozulmaya gitmediği andaki çıkış voltajı ve akımı ölçülür.
Çıkış voltajının ve akımının çarpımı bize o amplinin Po, Power output yani çıkış gücünü gösterir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Aralık 2018, 20:32:24Watt bu kadar ucuz değildir :D
C5200 lü transistörlerden de bu kadar güç alamazsın.
NASIL ÖLÇÜLÜR?
Ampli çıkışına bir seri AC ampermetre ve normal yük omajında bir güçlü direnç bağlanır.
Bu dirence parelel bir de AC voltmetre bağlanır.
Ampli girişine 100Hz frekans verilir. Çıkışın bozulmaya gitmediği andaki çıkış voltajı ve akımı ölçülür.
Çıkış voltajının ve akımının çarpımı bize o amplinin Po, Power output yani çıkış gücünü gösterir.

100W' mış usta. internette bakındım biraz. Teee o zamanlar ne hikmetse 150w yazmışım. :))
Yarın ölçmeye çalışayım ama 2 tane multimetrem yok. Bir tane dijital volt ve amper ölçen zımbırtıdan var ama sanırım dc ölçüyor sadece. Muhtemelen ölçemicem...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Aralık 2018, 21:20:39100W' mış usta. internette bakındım biraz. Teee o zamanlar ne hikmetse 150w yazmışım. :))
Yarın ölçmeye çalışayım ama 2 tane multimetrem yok. Bir tane dijital volt ve amper ölçen zımbırtıdan var ama sanırım dc ölçüyor sadece. Muhtemelen ölçemicem...
En kötü mültimetre bile AC akım ve gerilim ölçer.
Önce voltmetre olarak dirence parelel bağlarsın.
sabit 100Hz sinyal verirsin ve çıkış gerilimini ölçersin.
Sonra ampli ayarları ile oynamadan aynı cihazla çıkış akımını ölçersin.
İki değeri birbiri ile çarptığında çıkış gücünü bulmuş olursun.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Aralık 2018, 21:49:30En kötü mültimetre bile AC akım ve gerilim ölçer.
Önce voltmetre olarak dirence parelel bağlarsın.
sabit 100Hz sinyal verirsin ve çıkış gerilimini ölçersin.
Sonra ampli ayarları ile oynamadan aynı cihazla çıkış akımını ölçersin.
İki değeri birbiri ile çarptığında çıkış gücünü bulmuş olursun.

Ustam çıkış uçları boşta mı olacak yoksa yük olarak hoparlör bağlayacak mıyız?
Direnç değeri ne olacak?
Direnci çıkışın artı ve eksi kısmına paralel bağlayıp ACV ölçücez,
Akım ölçme olayını tam anlamadım. Onda da direnç kullanıcaz mı? Tek artıya seri mi bağlıcaz yoksa direnci eksiyle paralel bağlayıp artı kısmına multimetreyi seri mi bağlıcaz?
Aslında şema gibi bir şey olsa  daha anlaşılır olur benim için. Kafa az basıyor benim  O:)  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Aralık 2018, 22:37:54Ustam çıkış uçları boşta mı olacak yoksa yük olarak hoparlör bağlayacak mıyız?
Direnç değeri ne olacak?
Direnci çıkışın artı ve eksi kısmına paralel bağlayıp ACV ölçücez,
Akım ölçme olayını tam anlamadım. Onda da direnç kullanıcaz mı? Tek artıya seri mi bağlıcaz yoksa direnci eksiyle paralel bağlayıp artı kısmına multimetreyi seri mi bağlıcaz?
Aslında şema gibi bir şey olsa  daha anlaşılır olur benim için. Kafa az basıyor benim  O:)  :))
Hoparlör yerine direnç bağlayacaksın. Hoparlöründen emin isen sadece hoparlörü de bağlayabilirsin.
Yani ampli normal çalışırken hoparlör uçlarına AC voltmetre bağlayıp uçlarındaki voltajı ölçeceksin.
Bu ölçümü doğru yapabilirsen gerisi çözülür.
Hoparlörünün 8 ohm olduğunu varsayalım.
Çıkış voltajın 16V AC RMS ise 8 ohm hoparlörden 2A akım geçer. 16X2=32W eder.
Çıkış voltajın 24V ise 8 ohm hoparlörden 3A akım geçer. 24X3=72W eder.
Çıkış voltajın 32V ise 8 ohm hoparlörden 4A akım geçer. 32X4=128W eder.
32V RMS değerinin peak değeri yaklaşık 45V tutar.
O transistörü 45V ile çalıştırırsak SOA yani güvenli çalışma bölgesine bakalım.
[attach type=image]10361[/attach]
Bu demektir ki o transistör hiç ısınmıyorsa, yani üzerinde hiç güç düşümü olmuyorsa, veya anormal bir soğutucu ile soğutulup 25'C yi geçmiyorsa kollektöründen 6A akıtılabilir demektir.
Böyle bir olasılık olamayacağına göre o transistörden elde edebileceğin güç olsa olsa 50-60W gibi bir değer olacaktır.
Bu da tasarımın gerçekten çok mükemmel ise :D

gokrtl

Anladım ustam. Yarın ölçecem bunu. Sonucu paylaşırım. Konu tda dan çıktı biraz ama  :))

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Ustam ölçemedim.
45 RMS 400W 3 yollu hoparlör taktım. 100HZ sinyal verip son ses açtım.
Multimetreyi bağladığım sırada koku gelmeye başladı. Multimetre de 3.4 ACV görüp fişi çektim.
Akım ölçme aşamasını hiç denemedim. Zaten 3.4 ACV voltun doğru olduğundan da emin değilim.
Sisteme simetrik 34 DCV giriyor.
Hoparlör yerine hangi direnci bağlayabilirim diye araştırma yaptım. Yerli halkın bulduğu çözümlere hayran kalmamak elde değil :))
Bir tanesi soba rezistansın dan bahsetmiş, mantıklı geldi ama bu gün pazar her yer kapalı.

Mr_YAMYAM

Ölçüm ve güvenlik kuralları bilinmezse bu gibi olaylarla karşılaşılabilir.
Normal çalıştığı varsayılan bir amplinin çıkışına sadace bir voltmetre bağlanarak ölçülmesinde bu sorun oluyorsa normal olmayan bazı şeyler vardır.
100Hz giriş sinyalin kaç volttur. Ampli max. giriş sinyalin kaç volttur.
Önce bunu tespit edebilmelisin.
Elindeki ölçü aleti uyduruktan olsa da göreceli olarak bir ölçüm yapabilir. Üç aşağı 5 yukarı değer doğru kabul edilebilir. Hassas bir ölçüm gerekmeyebilir.
Ölçü aletinin giriş empedansı yüksek ise 100Hz sinyal kaynağının çıkışı öncelikle ölçülmelidir. Bu çıkış 300mV civarı ölçülüyorsa doğrudur.
Bu sinyal ampliye girilir ve seste bozulma olmayan max seviyeye kadar ses açılır. Bu arada çıkış voltajı okunmalıdır.
Seste bozulma hissedilmeye başlandığı anda ses biraz düşürülmelidir.
Aksi takdirde sesi max. açarak sırf kare dalga çıkış veren bir amplinin ölçümleri doğru olmaz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 14:16:37100Hz giriş sinyalin kaç volttur. Ampli max. giriş sinyalin kaç volttur.
Ölçü aletinin giriş empedansı yüksek ise 100Hz sinyal kaynağının çıkışı öncelikle ölçülmelidir. Bu çıkış 300mV civarı ölçülüyorsa doğrudur.

Sadece telefonun çıkışına bağlayıp mı ölçmeliyim giriş sinyalini yoksa ampliye bağladıktan sonra mı ölçmeliyim?
DC mi AC mi ölçücem sinyali?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Aralık 2018, 15:26:15Sadece telefonun çıkışına bağlayıp mı ölçmeliyim giriş sinyalini yoksa ampliye bağladıktan sonra mı ölçmeliyim?
DC mi AC mi ölçücem sinyali?
Ampli girişine bağlı iken ölç. Her durumda da ölçü aletinin empedansı önem arzedecektir.
Ampli giriş empedansın ölçü aletinin empedansından büyükse, ölçü aletini bağladığında, ampli ses seviyesi düşecektir.
Ampli giriş empedansın ölçü aletinin empedansından küçükse, ölçüm esnasında ses farkı olmaz.

SES SİNYALLERİ AC dir. BUNU UNUTMAYALIM. BİZLER SİNYAL ÖLÇÜYORUZ.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 16:49:34BEN BURADA ANCAK BİRKAÇ WATT  ÇIKIŞ GÜCÜ GÖRÜYORUM :D

Aslında ses birkaç watt gibi çıkmıyor. Komşu gelecek diye korkuyorum.
Ama benim bu ölçü aletiyle imtihanım yenisini almadan bitmez.
Amperi hiç ölçemedim. Direk 000 gösteriyor. Aynı şekilde Giriş sinyali de 000 gösteriyor.
Birde bu devrede sc5200'ün 1.bacaklarına 100R diren takılı ama her seferinde yanıyor. Acaba direnç değerini mi yükseltmek gerek yoksa watt'lı direnç mi takmak gerek?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Aralık 2018, 17:17:04Aslında ses birkaç watt gibi çıkmıyor. Komşu gelecek diye korkuyorum.
Amperi hiç ölçemedim. Direk 000 gösteriyor. Aynı şekilde Giriş sinyali de 000 gösteriyor.
Birde bu devrede sc5200'ün 1.bacaklarına 100R diren takılı ama her seferinde yanıyor. Acaba direnç değerini mi yükseltmek gerek yoksa watt'lı direnç mi takmak gerek?

Sen daha Yamyam abinin amplisini dinlememişsin.
Daha benim de öyle bir fırsatım olmadı ama 30Hz frekansı 100dBA ses şiddeti ile verebiliyor ise büyük ihtimalle evi sallıyordur ;D

gokrtl

Bende böyle bir ölçüm çıkıyor telefona göre ama doğrumu bilmiyorum tabi :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 17:21:42Sen daha Yamyam abinin amplisini dinlememişsin.
Daha benim de öyle bir fırsatım olmadı ama 30Hz frekansı 100dBA ses şiddeti ile verebiliyor ise büyük ihtimalle evi sallıyordur ;D
Benim ampli sadece 30Hz ile sınırlı değildir.
Amplimin band genişliği 5Hz ten başlıyor. 40KHz e kadar gidiyor.
Ancak insan kulağı 30Hz altını pek duyamadığı için referans olarak bu frekans alındı. Üstelik çoğu müzik eserlerinde bu frekansı verebilecek enstruman bulunmaz.
Ancak altyapı ve diğer enstrumanlardaki 30Hz bileşenlerinin doğru olarak yükseltilebilmesi gereklidir.
İşte benim amplim bu frekansı referans seviyesinde yükseltebilmektedir.
Yani odanın neresine gidersen git, tüm frekanslar teorik olarak eşit duyulmaktadır. Oda dışına çıkıldığında ise, tiz ve medium sesler azalacak, alçak frekanslar daha çok duyulacaktır.
İşte bizim @memleket  e bu testi yapmıştım :D
Salonda yaklaşık 100dbA ses şiddetinde dinlerken, WC ye gittiğinde 30Hz ve alçak frekansları daha az kayıpla duyduğu için, bu odadaki bass seviyesine hayran kalmıştı. Çünkü içine işleyen bir bass karakteristiği vardı.
Benim sistemim 30W lık çıkış gücüne sahip bir sistemdir. Bass kompanzasyonu için 80W çıkış gücüne sahiptir.
Sistemimi teknik olarak incelediğimizde tüm frekanslardaki eşitliğe sadık kalmak koşulu ile salonda 105dbA ses gücüne ulaşabilmekteyim. Hoparlörlerim 90db SPL duyarlılığa sahiptir.

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Aralık 2018, 17:17:04Aslında ses birkaç watt gibi çıkmıyor. Komşu gelecek diye korkuyorum.

Kulaklar ölçü aleti değildir. Komşu gelebilecek ses şiddeti bina durumuna göre 85dbA da olabilir 90dbA da olabilir.
Hoparlörlerin duyarlılığı doğrultusunda bu güce birkaç wattlık bir çıkış gücü ile de ulaşabilirsin.
Benim sistemde 1W lık ses çıkışında 90dbA ya ulaşabiliyorum ki, anında duvarlar dövülüyor :D
Amper ölçümünü şimdilik yapma. Gerekli bilgiler, hoparlörlerin empedansı ve üzerindeki AC voltajdır.
Max çıkış gücü ölçümü için ses bozulmayacak sekilde max açabilmelisin. Aksi takdirde ölçüm olmaz.
İşte bu sebeple direnç önerilmiştir.
Direnç değeri yük empedansı olup, amplin kaç ohm çıkış gücüne göre tasarlanmışsa o değerde bir direnç kullanmalısın. ÖRNEK 8 ohm.
Amplinin ulaşabileceği tahmini en yüksek değer de direncin gücünü ifade eder. Sen amplin için 100W gibi bir öngörü sunduğuna göre 100W lık bir direnç kullanmalısın.
Bu güçte bir direnç zor bulunur olduğu için tek seçenek elektrikli ısıtıcıların rezistanslarıdır.
Ölçü aletinle 8 ohm bulacak şekilde ölçüp, teli oradan kestiğinde al sana 8 ohm yüksek wattlı direnç.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Aralık 2018, 17:48:29Bende böyle bir ölçüm çıkıyor telefona göre ama doğrumu bilmiyorum tabi :))

Bu değerler normal konuşma tonuna yakın değerlerdir.
Yani ölçüm yaptığında normal sesle dinlediğin müziğin seviyelerini görmüşsün.
Bu ölçümü yaparken ses seviyesini max a kadar açabiliyorsan elde edeceğin değer max ses seviyesidir.
NOT: Bu ölçümlerde kural vardır.
Hoparlörün ölçülme mesafesi 1 metredir. Yani telefon ile ölçüyorsan hoparlöre olan uzaklığın 1 metre olmalıdır.
Hoparlörün yönü ise telefona doğru olmalıdır..
Bu gibi ölçümler relatif (Göreceli) olsa da bir referans teşkil edecektir. Yani senin ölçtüğün değer 76dbA değil de 80dbA olsa da bunun doğruluğu için uğraşma. Çünkü doğru olarak ölçebilen aletler gerçekten pahalı aletlerdir.

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Aralık 2018, 20:02:58@Kazasker

Tda2005'in videosunu çekerken yanda görünen transistörlü amfiyi tamir ettim.
100W verebiliyor ama ben trafodan dolayı 100W ya alıyorum ya almıyorum emin değilim.
Bir ara şu watt, desibel, frekans gibi şeyleri ölçmeyi öğrenmem lazım :))
SC5200 transistörlü amfinin videosu aşağıda

https://youtu.be/IKZYWs421NU
harika olmuş eline sağlık. ben şöyle 20-30 wat max. bir  transistörlü düşünüyorum.  hele şu lm ler gelsin ona bakacağım. teşekkürler.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Benim trafo 2X24v 100watt. Onu da eğer yanlış hesaplamadıysam ( 100w÷48v =2.08A) 2 amper yapıyor.
2 amper de amfide ancak birkaç watt güç veriyor.
(Kesin yine yanlış hesaplar peşindeyim) :))

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın