TDA2005 Entegresi hakkında.

Başlatan gokrtl, 10 Aralık 2018, 13:55:48

memleket

Başka bir ses kaynağından ve ses kaynağı kablosunu deneme şansınız var mı?

cevat1

Devredeki yol aralarını iyice  temizleyin. Toner parçacıklarının altında kalan, asitte çözülmeyen bakırlar sorun oluşturuyor.
Resimde işaretlediklerimi düzeltin. Sorun devam ederse, devrenin yüksek çözünürlüklü yeni bir resmini çekin, bakayım.
]

seron

Merhaba @gokrtl
Ben elektronik konusunda iyi değilim. Ama resme bakar bakmaz bazı sıkıntılar gördüm. İşini hızlandırmak için yüklüyorum:

resmi zumlayarak bakarsan bazı sıkıntılar var gibi görünüyor. ya da resimde mi öyle çıkmış anlamadım. Bir bakarsın sen artık.

gokrtl

O zaman şöyle yapayım. Plaketin boyunu biraz daha büyütüp yolları kalınlaştırayım. Plaketin altındaki sonradan yapmak zorunda kaldığım atlamaları üstten yapayım. Yol aralarını biraz daha açayım. Böyle içinden çıkamayacağız galiba

taydin

Daha önce aynı hoparlör her iki çıkışta çalışıyor demiştin. Ama bu son testte durum böyle değil. Çıkışın birisi çalışmıyor. Böyle olunca birçok ilave şüpheli ortaya çıkıyor  ;D

Entegre bozuk olabilir, stere girişlerden birisine sinyal gelmiyor olabilir, yukarıda belirtildiği gibi PCB'de sorunlar olabilir, birçok şey olabilir. Sistematik çalışman lazım.

300 Hz lik bir test tonu üret iphone'dan. ya bir uygulama bul bunun için, yada bir wav dosya oluştur ve bir şekilde iphone'dan çal. Eğer rahmetli "Steve Jobs" amca iphone'dan wav dosya çalınmasına izin vermemişse (vermemiş olabilir >:( ) o zaman Steve'in değil de senin istediğin şeyi yapan başka bir telefon bul ve ondan 300 Hz üret  :D

Sonra da multimetre ile telefon çıkışını ölç, iki çıkıştan da sinyal çıktığını teyit et. Volümü değiştirince iki sinyalin de arttığını teyit et. Böylece güvenilir bir sinyal kaynağın olur. Sonra diğer aşamalara geç. Sinyal böyle takip edilir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 16 Aralık 2018, 17:41:49Daha önce aynı hoparlör her iki çıkışta çalışıyor demiştin. Ama bu son testte durum böyle değil. Çıkışın birisi çalışmıyor. Böyle olunca birçok ilave şüpheli ortaya çıkıyor  ;D

Entegre bozuk olabilir, stere girişlerden birisine sinyal gelmiyor olabilir, yukarıda belirtildiği gibi PCB'de sorunlar olabilir, birçok şey olabilir. Sistematik çalışman lazım.

300 Hz lik bir test tonu üret iphone'dan. ya bir uygulama bul bunun için, yada bir wav dosya oluştur ve bir şekilde iphone'dan çal. Eğer rahmetli "Steve Jobs" amca iphone'dan wav dosya çalınmasına izin vermemişse (vermemiş olabilir >:( ) o zaman Steve'in değil de senin istediğin şeyi yapan başka bir telefon bul ve ondan 300 Hz üret  :D

Sonra da multimetre ile telefon çıkışını ölç, iki çıkıştan da sinyal çıktığını teyit et. Volümü değiştirince iki sinyalin de arttığını teyit et. Böylece güvenilir bir sinyal kaynağın olur. Sonra diğer aşamalara geç. Sinyal böyle takip edilir.
İphonr şart değil samsung da var. Sorun şuki 300 hertzlik bir waw dosyasını nasıl oluşturacağım?

gokrtl

Play Store dan 2 farklı frekans generator buldum. 300hz ayarladım. Siz bana nasıl ölçeceğimi söyleyin

seron

Agam bilgisayar yok mu?

Ölçümü
miliVolt, veya varsa miliAmper seçeneği varsa onunla ölçeceksin.
AC konumunda olursa ve dijital değil de analog ölçüm aleti olursa daha iyi olur.
Sesi arttırdıkça ibrenin sapması değişir.

gokrtl

Peki 300hz'i multimetrede 300mv olarakmı ölçücem? Yani ne değer görmem gerek?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Aralık 2018, 19:53:26Peki 300hz'i multimetrede 300mv olarakmı ölçücem? Yani ne değer görmem gerek?
Aslında 1kHz olarak yapılmalı. Tabii kulaklarınız buna dayanıklı ise :)
Öncelikle giriş voltajı 1kHz tonda ölçülür.
Sonrasında yine 1kHz sinyal var iken iki kanalında çıkış voltajı ölçülür.
Çıkış voltajı giriş voltajına bölünür ve kazanç hesaplanır. dB olarak çevirildiğinde amplifikatörün kazancını göstermelidir.

taydin

1 KHz aslında kullanılan bir konvensiyon. Yoksa 1 KHz'in bir özelliği yok ... Piyasa'daki en kıytırık multimetrenin bile 400 Hz bant genişliği var, o yüzden 300 Hz demiştim.

Ölçümü VAC veya varsa mVAC kademesinde yapacaksın. Ne kadar voltaj görmen gerektiği önemli değil. Önemli olan sağ ve sol için aşağı yukarı aynı voltajı ölçmek, ve volüm artırıldığında/azaldığında voltajın da bunu takip etmesi.

gokrtl

Yüklediğim uygulamadan 300Hz sinyal verdiğim de sol kanaldan VAC modun da 1.6vac ölçtüm, sinyali 600Hz'e çıkardığımda yine sol taraftan 7.7vac ölçtüm. Bu değerler sağ kanalda hep 00 olarak göründü.
Aşağıya kalınlaştırdığım ve yol aralarını açtığım yeni çizimi atıyorum. Bunu basıp deneyeceğim.

cevat1

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Aralık 2018, 10:21:43@taydin
Abi böyle bir alet buldum. Sizce alınır mı?
Link
ATmega8 (AVR) programlayıcınız varsa, dosya/dokümanları göndereyim. Kendiniz hazırlayın.

Mr_YAMYAM

PCB çizimi şemaya göre hatalı görünüyor.
[attach type=image]10334[/attach]
1 No lu girişin inverter girişi 2 nolu uçtur.
5 nolu input ise 4 numara ile olmalıdır.
Şema dikkatlice takip edilerek PCB basılmalıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2018, 22:45:11PCB çizimi şemaya göre hatalı görünüyor.
[attach type=image]10334[/attach]
1 No lu girişin inverter girişi 2 nolu uçtur.
5 nolu input ise 4 numara ile olmalıdır.
Şema dikkatlice takip edilerek PCB basılmalıdır.

Ustam şema bu. Buradan bakıp onaylar mısın?
Şema doğruysa çizimin doğru olması gerekir çünkü Auto Router ile çizdirdim.

gokrtl

Girişteki 2.2uf lardan birinin kısa devre olduğunu keşfettim. Değiştirip sonucu yazıcam hemen.

taydin

Yaptığın ölçümler hiç mantıklı değil Gökhan. İçinde 3V pil olan bir telefon nasıl 7.7V veriyor? Bir de frekans değişince voltaj niye değişiyor?

Elinde sinyal jeneratörü olmadığına göre, bunu çözüp telefonu işe yarar bir sinyal jeneratörü haline getirmen lazım. Ölçü aleti RMS ölçer, ve ölçtüğüm voltaj maksimum volümde 2Vrms gibi birşey olmalı. Minimum volümde bu 100 mVrms veya daha aşağısı olabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Aralık 2018, 23:09:48Ustam şema bu. Buradan bakıp onaylar mısın?
Şema doğruysa çizimin doğru olması gerekir çünkü Auto Router ile çizdirdim.

Bu şema yanlış.
AUTOROUTER lere asla güvenmeyin.
Şemanın doğruluğu öncelikli olarak iyi bir kaynaktan takip edilmelidir.
İki ayrı ampli girişleri tek tek gösterilmiş olup, hangi girişlerin hangi bacaklarda olduğu açıkça görülmektedir.
ISIS altında şema çizilirken yapılan hatalar doğrudan PCB ye yansıyacaktır.
Vermiş olduğum şema dahilinde PCB yolları kontrol edilmelidir.
Hata takibi için şema.
[attach type=image]10336[/attach]
Görüleceği üzere her bir giriş ucunun kendisiyle ilgili gidiş şekli vardır.
1 nolu giriş ucundan sinyal girersek 2 nolu eviren ucu referans alınmalıdır. Keza aynı girişin çıkış ucu 10 nolu uçtur.
1 nolu giriş ucunun BOOTSTRAP ucu 11 nolu uç iken 5 nolu girişin bootstrap ucu 7 nolu uçtur.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2018, 22:45:11PCB çizimi şemaya göre hatalı görünüyor.

Yamyam abin'den kaçmaz  :D Ben hiç farketmemişim o hatayı ...

Ama datasheet'teki şemada da hata var sanki  >:( Alttaki kanalın çıkışındaki 2200uF ters bağlı ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 16 Aralık 2018, 23:33:26Yamyam abin'den kaçmaz  :D Ben hiç farketmemişim o hatayı ...

Ama datasheet'teki şemada da hata var sanki  >:( Alttaki kanalın çıkışındaki 2200uF ters bağlı ...
Evet abi ben de baktım kondansatör ters.
Olsun biz doğru polaritede bağlarız sorun yok :D

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 16 Aralık 2018, 23:11:16Yaptığın ölçümler hiç mantıklı değil Gökhan. İçinde 3V pil olan bir telefon nasıl 7.7V veriyor? Bir de frekans değişince voltaj niye değişiyor?

Elinde sinyal jeneratörü olmadığına göre, bunu çözüp telefonu işe yarar bir sinyal jeneratörü haline getirmen lazım. Ölçü aleti RMS ölçer, ve ölçtüğüm voltaj maksimum volümde 2Vrms gibi birşey olmalı. Minimum volümde bu 100 mVrms veya daha aşağısı olabilir.

Ustam öncelikle söylemeliyim ki bulduğum kısa devre kondansatörü değiştirdikten sonra sağ kanal devreye girdi. Şuan 2 hoparlörden de sağlıklı çıkış alıyorum. Yarın gündüz yüksek ses denemesi yapacağım. bu saatte yapamadım.

Ölçümlere gelince; şuan 15tl lik ölçü aleti var elimde. 200v AC kademesi var.  Oradan ölçüm yaptım ve gösterdiği rakam 600hz için 7.7v du. Arızalı kondansatörü değiştirdikten sonra iki hoparlörden de bahsettiğim yöntem ile 4.1v stabil voltaj aldım.
Büyük ihtimalle ya ben bir yanlışlık yapıyorum yada 15tl lik ölçü aletinin elinden gelen bu  ;D
Yarın hem test ile ilgili hemde nasıl ölçüm yaptığımla ilgili bir video atayım.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2018, 23:37:21Evet abi ben de baktım kondansatör ters.
Olsun biz doğru polaritede bağlarız sorun yok :D

Evet zaten Gökhan o kondansatörü yanlışlıkla doğru bağlamış  :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2018, 23:17:53Bu şema yanlış.
AUTOROUTER lere asla güvenmeyin.
Şemanın doğruluğu öncelikli olarak iyi bir kaynaktan takip edilmelidir.
İki ayrı ampli girişleri tek tek gösterilmiş olup, hangi girişlerin hangi bacaklarda olduğu açıkça görülmektedir.
ISIS altında şema çizilirken yapılan hatalar doğrudan PCB ye yansıyacaktır.
Vermiş olduğum şema dahilinde PCB yolları kontrol edilmelidir.
Hata takibi için şema.
[attach type=image]10336[/attach]
Görüleceği üzere her bir giriş ucunun kendisiyle ilgili gidiş şekli vardır.
1 nolu giriş ucundan sinyal girersek 2 nolu eviren ucu referans alınmalıdır. Keza aynı girişin çıkış ucu 10 nolu uçtur.
1 nolu giriş ucunun BOOTSTRAP ucu 11 nolu uç iken 5 nolu girişin bootstrap ucu 7 nolu uçtur.

Şuan için kondansörü değiştirip sağlıklı ses alıyor olmam sen böyle söyledikten sonra hiç umurum da değil. Gösterdiğin şekilde nasıl olması gerekiyorsa öyle yapacağım. Nizam, disiplin ve belli kriterlere uymak önemli...

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 16 Aralık 2018, 23:44:36Evet zaten Gökhan o kondansatörü yanlışlıkla doğru bağlamış  :D

Yok onu geçen kış yanlış bağlamıştım data sheete güvenip. Sonra öğrendim ki data sheetler de yanlış olabiliyormuş. Bu sefer bilinçli doğru bağladım  :):):))

taydin

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Aralık 2018, 23:42:16Ölçümlere gelince; şuan 15tl lik ölçü aleti var elimde. 200v AC kademesi var.  Oradan ölçüm yaptım ve gösterdiği rakam 600hz için 7.7v du. Arızalı kondansatörü değiştirdikten sonra iki hoparlörden de bahsettiğim yöntem ile 4.1v stabil voltaj aldım.
Büyük ihtimalle ya ben bir yanlışlık yapıyorum yada 15tl lik ölçü aletinin elinden gelen bu  ;D
Yarın hem test ile ilgili hemde nasıl ölçüm yaptığımla ilgili bir video atayım.

Tamam ölçü aletinin sadece 200Vac kademesi varsa, hakkaten yapılacak birşey yok :D Ama yeni ölçü aletini alınca buna mutlaka geri dön. Burada öğrenilecek birşeyler var, mutlaka anla.

gokrtl

İşte iki kanalın da çalıştığını gösterir video.
Ayrıca nasıl ölçüm yaptığımı da gösterdim. Yanlışım varsa söyleyin lütfen.

Son Olarak kafama birşey takıldı. Kullandığım hoparlörler 40w rms, 80w peak değere sahip. Entegre ise 2x10w. Ama sesi yarısına kadar bile açınca hoparlörler patlayacak gibi oluyor. Nedir bu işin sırrı?

https://youtu.be/yv5MJoYS9KY

taydin

En kısa zamanda sana bir u139c veya u61e lazım  :o

Bu senin ölçü aleti tek bir işe yarar: Bir ölçü aletinin nasıl OLMAMASI gerektiğini birine öğretmek için  :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 16 Aralık 2018, 22:39:23ATmega8 (AVR) programlayıcınız varsa, dosya/dokümanları göndereyim. Kendiniz hazırlayın.
Bu mu oluyor?
https://www.direnc.net/atmega8a-pu-pdip28-8bit-16mhz-mikrodenetleyici
Eğer bu ise alırım da, neye bağlayıp programlayacağım?

cevat1

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 17 Aralık 2018, 17:02:29Bu mu oluyor?
https://www.direnc.net/atmega8a-pu-pdip28-8bit-16mhz-mikrodenetleyici
Eğer bu ise alırım da, neye bağlayıp programlayacağım?
ATmega8 mikro işlemcidir. Bu işlemciye program yüklenmesi için, programlayıcı gerekli...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 17 Aralık 2018, 17:10:51ATmega8 mikro işlemcidir. Bu işlemciye program yüklenmesi için, programlayıcı gerekli...
Bu oluyor galiba. Bilmediğimden soruyorum, kusura bakmayın :-[
https://www.direnc.net/usb-avr51-isp-programmer-10pin-adaptor

taydin

Serhat, düzgün bir LCR metre al, öyle şeyler genel elektronik laboratuvar için uygun olmaz.

Onun otomatik belirlediği ve ölçebildiği komponentleri, senin manuel olarak belirleyip ölçebililecek bilgiye sahip olman lazım. Bunun için de sana iş görecek manuel ölçü aletleri lazım. Yoksa bunun belli bir komponent'i doğru ölçüp ölçmediğini nereden bileceksin? Her komponenti doğru mu belirliyor bu? Peki doğru ölçümü yapıyor mu? Eğer bunu yapan çinlinin mesleki bilgisi ve tecrübesine güvenmek zorunda kalmadan, sağlam iş yapmak istiyorsan, iş görecek manuel aletlere sahip olman lazım.

Akıllı ol, "Akıllı" cep telefonunu yenileme zamanı gelince, babana bir düşük modelini aldır ve aradaki fark ile UNI-T UT612 LCR metresini aldır  ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 17 Aralık 2018, 18:02:29Serhat, düzgün bir LCR metre al, öyle şeyler genel elektronik laboratuvar için uygun olmaz.

Onun otomatik belirlediği ve ölçebildiği komponentleri, senin manuel olarak belirleyip ölçebililecek bilgiye sahip olman lazım. Bunun için de sana iş görecek manuel ölçü aletleri lazım. Yoksa bunun belli bir komponent'i doğru ölçüp ölçmediğini nereden bileceksin? Her komponenti doğru mu belirliyor bu? Peki doğru ölçümü yapıyor mu? Eğer bunu yapan çinlinin mesleki bilgisi ve tecrübesine güvenmek zorunda kalmadan, sağlam iş yapmak istiyorsan, iş görecek manuel aletlere sahip olman lazım.

Akıllı ol, "Akıllı" cep telefonunu yenileme zamanı gelince, babana bir düşük modelini aldır ve aradaki fark ile UNI-T UT612 LCR metresini aldır  ;)
Abi ben transistör test etmek için bir cihaz arıyorum. Yoksa onunla direnç vs. ölçülmez, onun farkındayım :)

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 17 Aralık 2018, 18:06:52Abi ben transistör test etmek için bir cihaz arıyorum. Yoksa onunla direnç vs. ölçülmez, onun farkındayım :)

O çin malı alet direnç de ölçüyor, mesele o değil ...

Transistör test etmek için de o dalgaya ihtiyacın yok. İş görecek bir multimetre (mesela UNI-T U139C veya U61E) ile transistör de ölçersin, MOSFET de ölçersin, diyot, LED, hepsini ölçersin.

cevat1

@taydin doğru söylüyor. Önce kaliteli multimetre al. Ölçmeyi multimetre ile öğren.
Transistor tester dediğin, su tabancası gibi bir şey...

cevat1

Kendinizi multimetre ile gelistirdiğiniz zaman hobi devreleri yaparsınız.
Öncelikle multimetre kullanmayı iyice öğrenmeniz lazım.

Mr_YAMYAM

Parazit veya videodaki gibi HUMM sesinin temel açıklaması GROUNDING kuralıdır.
ÇARESİ:
Öncelikli olarak hoparlörlerin eksi bağlantılarını plakete değil, doğrudan besleme kaynağının eksi ucuna (Güç kaynağına) bağlayınız.
Sonuca göre diğer teknikler önerilecektir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Aralık 2018, 21:54:57Parazit veya videodaki gibi HUMM sesinin temel açıklaması GROUNDING kuralıdır.
ÇARESİ:
Öncelikli olarak hoparlörlerin eksi bağlantılarını plakete değil, doğrudan besleme kaynağının eksi ucuna (Güç kaynağına) bağlayınız.
Sonuca göre diğer teknikler önerilecektir.

Bağladım hocam. Hiç bir değişiklik olmadı.
Tabi bu haliyle 6 tane krokodil kablo bağlı. Onunda etkisi vardır heralde

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Aralık 2018, 23:03:51Bağladım hocam. Hiç bir değişiklik olmadı.
Tabi bu haliyle 6 tane krokodil kablo bağlı. Onunda etkisi vardır heralde

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Aralık 2018, 23:09:53Mutlaka değişiklik olması lazımdır. Başka bir yere irtibatlı olmaması lazımdır.
Bir diğer bağlantı da telefondan gelen şase ucunun doğrudan güç kaynağının eksi ucuna bağlanmasıdır. Başka hiçbir yere bağlı olmamalıdır.
Bu kurallar GROUNDING tekniğinin kuralıdır ve şakaya gelmez.
Kaynak şasesi ve yük şaseleri doğrudan ana kaynağa bağlanmalıdır.
Hiç önemsenmese de aradaki kabloların bir direnci olduğu ve, bu direnç doğrultusunda bu kablolarda indüklenen gerilimin seviyesi olduğudur.

Telefondan gelen şaseyi güç kaynağının eksi hattına bağlayınca kulaklarımın dayanamayacağı bir gürültü alıyorum hoparlörlerden

taydin

Bağlantı ile ilgili gene bir problem var o zaman. İşte, sinyal üretecine güvenmek dediğim şey de bu. Hem sağ ve sol uygun bir sinyal olmalı, bir de şase gitmeli.

Şimdi cep telefonlarının kulaklık fişleri 4 yüzüklü oluyor. Birisinden kontrol bilgisi gidiyor, diğer üçü standart sağ/sol/şase. Senin oraya bağladığın fiş eğer 3 lü ise oradan da sorun çıkabilir. 4 lü fiş bulup, oradan sadece sağ/sol/şaseyi almayı dene.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Aralık 2018, 23:14:27Telefondan gelen şaseyi güç kaynağının eksi hattına bağlayınca kulaklarımın dayanamayacağı bir gürültü alıyorum hoparlörlerden
O zaman o şase şase değildir.
Telefon yerine PC veya başka bir kaynak ile test et.

seron

Alıntı yapılan: taydin - 18 Aralık 2018, 00:15:26(...)
Şimdi cep telefonlarının kulaklık fişleri 4 yüzüklü oluyor. Birisinden kontrol bilgisi gidiyor, diğer üçü standart sağ/sol/şase. Senin oraya bağladığın fiş eğer 3 lü ise oradan da sorun çıkabilir. 4 lü fiş bulup, oradan sadece sağ/sol/şaseyi almayı dene.
Mikrofon.
Telefonu açıp kapamak için kullanılan buton, hangileri olduğunu bilmediğim iki ucu kısadevre yapıyor.  O fazladan uç kontrol bilgisi değil abi mikrofon için.

taydin

Alıntı yapılan: seron - 18 Aralık 2018, 11:43:38Mikrofon.
Telefonu açıp kapamak için kullanılan buton, hangileri olduğunu bilmediğim iki ucu kısadevre yapıyor.  O fazladan uç kontrol bilgisi değil abi mikrofon için.

Evet olabilir. Bazı kulaklıklarda buton da oluyor, o yüzden kontrol bilgisi olarak yorumlamıştım. Ama belki mikrofon girişi ile o butonu yorumluyor olabilir.

seron

Alıntı yapılan: taydin - 18 Aralık 2018, 14:43:21Evet olabilir. Bazı kulaklıklarda buton da oluyor, o yüzden kontrol bilgisi olarak yorumlamıştım. Ama belki mikrofon girişi ile o butonu yorumluyor olabilir.
Aynen abi. Ben temas kombinasyonunu bilmiyorum. Ama mesela telefon çalınca aç/kapat yapan tuşlu olanı, bir de ilaveten volume up-volume down yapan tuşlu olanları var. Bunlardan birini söktüğümde bir iki SMD dirençle karşılaştım. Nasıl bağlandığını şimdi hatırlamıyorum ama böyle kısıtlı bir bağlantı durumunu güzel değerlendirmişler. Herşey telefonun içindeki kontrol sisteminden yönetiliyor.
Ben konunuzu dağıtmayayım buyrun siz devam edin.
EK:
Örnek bir devre buldum bakarak fikir sahibi olabilirsiniz ampliye bağlarken hata yapmayın:

gokrtl

Bu gün 3 yüzüklü jack alayım dedim. 6tl dedi. Amadım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 18 Aralık 2018, 17:24:22Bu gün 3 yüzüklü jack alayım dedim. 6tl dedi. Amadım.
Abiler izninizle...
OHAAA!
Burada bile 1,5TL ya. Üstelik burası diğer malzemeleri internet fiyatına göre 5 kat pahalı satıyor.

seron

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Aralık 2018, 17:39:15Abiler izninizle...
OHAAA!
Burada bile 1,5TL ya. Üstelik burası diğer malzemeleri internet fiyatına göre 5 kat pahalı satıyor.
Burası Antalya adamım :D  Soduğun hiçbirşey bulunmaz. Sorun fiyatta değil. Yav kaynatmayacaktım ama yazmadan edemeyeceğim.

Ben de gokrtl ile aynı ilde, Antalyadayım. Buradaki elektronikçilerin sayısı bellidir ve İstanbul'daki gibi tek bir yerde toplanmamışlardır. Bir malzeme aramak istersen, bir dükkandan diğerine gitmek muazzam sıkıntı. Zira İstanbul trafiği gibi olmasa da labirentimsi, zamanla kapatılmış ve tek yönlü yollar ulaşımı iyice felç etmiştir.

Bu parçalılardan birine gittiğinizde "bunun şöyle olanından yok mu?" diye sormak yasaktır. Sorarsanız içinden küfür ettiğini hissedersiniz. Adamın beden dilinden, yaydığı enerjiden anlarsınız. Elinizdeki listeyi alıp çıkabilirseniz şanslısınız. Çünkü malzemelerin tamamının bulunamıyor olması (mesela 47 ohmluk bir direnç olabilir) bir yana, müşteri ile ilgilenme, müşteriye saygı, müşterinin hakkını gözetme sıfır değil; eksi yirmi! Sen dükkana girersin, bekle ki sıra gelsin. Sıra diye birşey yok zaten. İnsanımız da afedersin şerefsiz. Sen tezgahın önünde beklerken gelir yanına senden önce ister ihtiyacını. O ihtiyaç karşılanana kadar sen 1 saat daha beklersin. Çalışanın umrunda değilsindir, müşteri hakkını gözetmekten maksat bu. Sıra beyefendide dersin değil mi? Yok jetskinde değilsindir sen onun.

Arkadaşımla bu tür olayların doğal olduğu bir elektronikçiye gittik. Bu elektronikçinin bildiğim iki yerde şubesi var. İkisinde de durum aynı. Neyse efendim, siparişi vermek için bekiyorum, müşteri yok. Biri eline bir kangal kabloyu almış bir yandan sarıyor, bir yandan yanındakiyle konuşuyor. Muhabbet. Biri de dönüp bakmıyor bize. Sinirden çatlıyorum. Hani kabadayılığım falan olsa kitap çarpsın döve döve kan işeticem adamı. Neyse 5 dakikada alıp çıkmamız gereken üç beş parça malzemeyi 1-1 buçuk saat sonra alabildik. Aslında daha alacaktık ama baktık böyle olacağı yok. Çıkalım dedik. Kasanın önünde bekliyoruz. Kimsenin yine jetskinde değiliz. Birkaç dakika daha bekledik. Sonunda nasıl oldu bilmiyorum, hatırladılar bizi. Ödedik çıktık. Sonra aklımıza geldi: "Ulan keşke ödemeden çıksaydık... Ceplerinden ödesin pezevenler"

Bu sıkıntıları yaşadığım "mal"ların iki yerde şubesi var demiştim. Arkadaş! iki dükkanın ikisinde de aynı şey mi olur? Oluyor işte. Sahibinden ve sahibinin alıp çalıştırdığı "mal" zihniyetli elemanlardan oluyor bunlar.  Ben bugüne kadar aradığım malzemeyi alıp da oh be diyerek çıktığım olmamıştır. Zaten biraz da bu yüzden ilgimi ve sevgimi kaybettim elektroniğe karşı.

Yıllar evvel bir oto yedek parçacıda işe girdim. Tabii ki 12. gün kendi isteğimle ayrıldım. Müşteri geldiği zaman ben çırpınıyorum. Müşterinin isteğini bir an önce vermek istiyorum. Ama yeni olduğum için ne nerededir bilmiyorum. Diğer tecrübeli elemanlara soruyorum. Onlar da bilgisayar başındalar rahatlar. Yerlerinden kalkmıyorlar. Bir gün yine bir müşteri geldi, hemen karşıladım adamı. Bilmemne marka ne model aracın şarj dinamosu. Bizim rahat elemanlardan birisi rafları karıştırıyor. Dedim "şundan var mı?" Yanıt:
-Bakarız.
-Abi müşteri bekliyor...
-Bekleyecek adamım, bekleyecek. Mecbur. Bize muhtaç. Ske ske bekleyecek.

Dayanamadım. 12. gün çıktım işten. Patron anlamadı. Beni eve bırakırken sordum: benden yana bir sıkıntın var mıydı abi?
Abim yoktu da çok yatıyordun yaa.. (yani çalışmıyormuşum boş duruyormuşum)
ALLAH BELANIZI VERSİN!

Şimdi maksat burada dert anlatmak değil. Sadece burada mı böyle bir durum var bilmiyorum. Ama Antalya'da isen, elektronik ile uğraşamazsın.

@gokrtl kardeşim, o fiyata jak yerine hazır kablo isteseydin ya... Sanıyorum merkezdeki elektronikçilere gidiyorsun. Muratpaşa camisini güllük caddesine bağlayan caddenin adını bilmiyorum orada ELEKTROMARKET var. Gerçi onda da malzeme sıkıntısı var ama en azından müşteriyle adam gibi ilgileniyorlar. Dalşeylik yapmıyorlar. Orayı tavsiye ediyorum. "Yıldız"a gitme onlar benim parçacı dükkanının hesap müşteriyi takmıyor: Bekleyeceksin, ske ske bekleyeceksin.

taydin

Evet malesef Türkiye'de sattığı malı tanıyan bir elektronikçi esnaf, samalıkta iğne. Adama bir komponent ile ilgili bir soru sor, "Bana parça kodunu söyle kardeşim, ben frekanstan mrekanstan anlamam!!!" diye tersler. Halbuki hıyarın elinde benim istediğimin muadili vardır, satıp para kazanacak, ama yok ...

Bir de tok satıcı Karaköy selanik pasajı esnafı! Geçen bir tanesine telefon ettim, bunların internet sitesi var (baya bilinen site, ama adını söylemeyeceğim). Dedim bana her metalfilm dirençten 100 tane lazım. 100'e yakın da ayrı değer var. Beni internet sitesinde uğraştırmayın, parasını göndereyim banka hesabınıza, her değerden 100 tane gönderin dedim. Adam aynen şunu dedi "Sen o kadar değeri alışveriş sepetine atmakla uğraşmak istemiyorsun, ben niye uğraşmak isteyeyim? Yok kardeşim, satın almak istiyorsan o alışveriş sepetine onları atacaksın!"

Ben de onların internet sitesini çöp sepetine attım :D

Kazasker

O da bisey mi ben bizim ta yi yaparken acemiliğin en dip zamanları karaköyde  adama liste verdim. 21 farklı kalem urun. Eve geldigimde bir tek 100 uf capasitor ayni değerde idi... malum hıyar da çıkabilirdi... buna da sukur.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın