TDA2005 Entegresi hakkında.

Başlatan gokrtl, 10 Aralık 2018, 13:55:48

gokrtl

Merhaba. İlk elektroniğe başladığım zamanlar (yani geçen sene) Tda2005 entegresinden stereo amfi yapmak istemiştim. Bu entegrenin datasında 10+10w yazmasına rağmen datasındaki şemayı 3-4 kez yapıp sağlıklı ses alamadım. Köprü yapınca çok iyi ses vermesine rağmen stereo yapınca sapıtıyordu. Nette de günlerce aramama rağmen bu entegre ile yapılmış stereo bir sistem bulamadım. O gün bu gündür merak içindeyim. Acaba ben mi beceremedim yoksa bu entegre sadece köprü amaçlı mı üretilmiş?

taydin

Datasheet'ina bakınca, bunun hem köprü modda hem de normal modda çalıştırılabildiği görülüyor. Köprü modda mono oluyor tabiki.

Datasheet'teki devrelerden birisini kurdunuz ve çalışmadı mı? Eğer öyle ise, devrenin bir resmini, devre nasıl besleniyor, hoparlör empedansı nedir, genel olarak tüm sistem hakkında bilgi yazın.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

14v dc ile besliyorum. Frekans, Hz filan ölçmeyi bilmiyorum henüz. Multimetrem yetmediği için öğrenemedim. Zamanında çok uğraşıp bu tek kanaldan gelen sesi çözememiştim. Sonra sıkılıp bıraktım.

Hoparlör, kablo, besleme, entegre gibi bir çok elemanı alternatifleriyle deneyip bir sonuca ulaşamadım. İşin ilginci bu entegre ile nette stereo devre paylaşan kimseyi bulamadım.
Alta youtube videosu da ekliyorum...
Eksik lehim olan yerde pot vardı. belki ondandır diye söküp direk bağlamıştım.

https://youtu.be/fLniucXmjys

H_SerhatY

@gokrtl
Benim düşüncem bridge uygulamasından 2 adet yapılması, ve stereo olarak 2x20W güçte çalıştırılması.

Ama öncelikle bir adet 15VAC 100W transformatör temin etmeli, buna uygun bir besleme devresi yapılmalı, ve sonrasında LM338 voltaj regülatörü ile 15VDC'ye düşürülmeli. Sonrasında amplinin PCB çizimleri yapılmalı, ve bu şekilde çalıştırılmalı.

taydin

Devrede problem bulurken belli bir metot takip etmek gerekiyor.

Yapılacak ilk iş göz kontrolü. Devredeki lehimleri kontrol edin, soğuk lehim vs olmasın. Tüm komponentlerin bacaklarını kontrol edin, kopan falan olmasın. Büyük soğutucu entegreyi kasar, belki pin kopmuş olabilir.

İkinci adım, devreye hoparlör bağlamadan, hem + voltajdan hem de - voltajdan ne kadar akım çekiyor kontrol edin. Az akım çekiyor olmalı.

Üçüncü adım, temiz bir şekilde çalıştığı kesin olarak bilinen bir hoparlörü, amfinin SADECE SAĞ çıkışına bağlayın ve sağ girişe sinyal verin. Sağ kanal doğru çalışıyorsa, sonra hoparlörü SADECE SOL çıkışa bağlayın ve sol girişe sinyal verin.

Devreyi en basit, en minimal şekilde çalıştırıp, sorun olmadıkça ilave blokları devreye almak lazım.

taydin

Bir başka problem kaynağı, kullandığınız lehim pastası olabilir. Pastayı izopropil alkol, veya o yoksa selülozik tiner ile iyice temizleyin. Kartın her iki yüzünü de temizleyin. Klemenslere dikkat edin ama, selülozik tiner onları eritebilir.

Tiner'e dikkat edin, yanlışlıkla sentetik tiner kullanırsanız artık o devre çöp olur.  :o

gokrtl

Bu devreyi yeniden çizip denemeye karar verdim. İlk yaptığımda çok fazla acemiydim. Pcb nin hali gerçekten içler acısı.
Şuan biraz daha bir şeyleri kavramış durumdayım. Kaliteli baskı da yapabiliyorum. Tekrar yapıp burada paylaşıcam.

gokrtl

Çizimi Bitti :)

Elemanları kopyala yapıştır yapınca bazılarını düzeltmemişim. Bu şemadan bakıp yapmayın sakın :D
Çalışırsa sağlamını paylaşıcam.

taydin

Birkaç öneri:

1) Hoparlör çıkış terminalleri sıralı klemens yerine şöyle ikili konnektör yapın:

Her hoparlör için ayrı ayrı ikili konnektör olsun ve bunlar TDA2005 çıkış bacağına mümkün olduğunca yakın olsun ve bakır yol da geniş olsun.

2) Şase hattını daha geniş yapın, çünkü oradan her iki hoparlörün akımı geçecek. Hoparlörler için ne kadar genişlikte bakır kullanıldıysa, şase için iki misli olsun.

memleket

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 11 Aralık 2018, 01:08:48Birkaç öneri:

1) Hoparlör çıkış terminalleri sıralı klemens yerine şöyle ikili konnektör yapın:

Her hoparlör için ayrı ayrı ikili konnektör olsun ve bunlar TDA2005 çıkış bacağına mümkün olduğunca yakın olsun ve bakır yol da geniş olsun.

2) Şase hattını daha geniş yapın, çünkü oradan her iki hoparlörün akımı geçecek. Hoparlörler için ne kadar genişlikte bakır kullanıldıysa, şase için iki misli olsun.

Resimden tam belli olmuyor hocam. Sinyal yolları dışında kalan bütün boş alanlar komple şase.
Bacaklar konusunda tavsiyelerinize uyacağım

taydin

PCB güzel görünüyor. Olaya belli bir estetik anlayışıyla yaklaştığınız belli oluyor, bu da işinizi severek yaptığınızı gösteriyor :)

Hoparlör çıkış konnektörlerini aslında daha da yaklaştırabilirsiniz entegreye. Bir de, yüksek akım taşımayan yolları ince yapabilirsiniz. Böylece bunların da mümkün mertebe entegreye yaklaştırmış olursunuz ve parazit konusunda çok faydası olur. Üstelin ince yol kullanınca PCB de küçülür ve alttan üste atlama kullanmadan direkt kondansatörlerin bacak arasından yol da geçirebilirsiniz.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 11 Aralık 2018, 13:22:28PCB güzel görünüyor. Olaya belli bir estetik anlayışıyla yaklaştığınız belli oluyor, bu da işinizi severek yaptığınızı gösteriyor :)

Hoparlör çıkış konnektörlerini aslında daha da yaklaştırabilirsiniz entegreye. Bir de, yüksek akım taşımayan yolları ince yapabilirsiniz. Böylece bunların da mümkün mertebe entegreye yaklaştırmış olursunuz ve parazit konusunda çok faydası olur. Üstelin ince yol kullanınca PCB de küçülür ve alttan üste atlama kullanmadan direkt kondansatörlerin bacak arasından yol da geçirebilirsiniz.

İşte ben daha hangi yollar yüksek akım taşımıyor, hangisinden nekadar ne geçiyor bilemiyorum. O kadar ilerletemedim daha. Bilsem dediğiniz şekilde çizimler yapıcam aslında

taydin

Ben olsam şöyle bir yerleştirme yapardım (aynısını yapmak şart değil, mantığını anlamak önemli):

2200uF'ları entegrenin sağına soluna simetrik olarak yerleştir. Ama soğutucuya da çok yakın olmasın. Hoparlör konnektörleri de gene simetrik olarak entegrenin sağında solunda olsun. Buradaki amaç, her iki kanalın PCB yol uzunluklarının aynı olması, stereo sağ/sol devrelerin tam olarak eşdeğer olması.

Yüksek akım taşıyan yollar sadece entegrenin 6, 8, 9, 10 numaralı ayakları. 35 mikrometre bakır kalınlığı için, bunları en az 3 mm yaparsan, şaseyi de bunun iki katı yaparsan, geçecek akımlar için iyi bir düşük direnç elde edersin. Bu yolların dışındaki her yol ince olabilir. Tabi mikroskop ile ancak görülecek incelikte değil de, makul bir incelikte diyelim.

Şimdi çıkış devresinde maksimum simetri amaçladık, çünkü devrenin elektriksel olarak tıpatıp aynı olması, o akım seviyelerinde önemli. Ama giriş devresinde tam tersi, mümkün mertebe simetrik OLMAMASI için çalışmamız gerekiyor. Özellikle sinyal giriş hatları, kesinlikle birbirlerine paralel olarak ilerlememeli. Yakın geçmeleri gerekiryorsa, birbirine DIK olarak geçmeli. Bunun da amacı, sağ/sol devresi arasında sinyal sızıntısı olmasını engellemek (Crosstalk).

Bunun dışında, giriş devresi ile çıkış devresi arasında olabildiğince fazla mesafe olsun! Bunun da amacı, çıkıştaki yollardan geçen yüksek akımların manyetik kuplaj ile giriş devresini etkilememesi. Burada da gene aklıselim kullanmak lazım, sırf mesafeyi büyüteceğim diye tepsi gibi bir PCB de olmaz  :D Ama arada 1 cm bir boş alan olursa da faydası olur.

Belki bu derece detay, TDA2005 performansında bir entegre için abartı olabilir, ama bu alışkanlığı edinmekte de fayda var!

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 11 Aralık 2018, 14:42:31Ben olsam şöyle bir yerleştirme yapardım (aynısını yapmak şart değil, mantığını anlamak önemli):

2200uF'ları entegrenin sağına soluna simetrik olarak yerleştir. Ama soğutucuya da çok yakın olmasın. Hoparlör konnektörleri de gene simetrik olarak entegrenin sağında solunda olsun. Buradaki amaç, her iki kanalın PCB yol uzunluklarının aynı olması, stereo sağ/sol devrelerin tam olarak eşdeğer olması.

Yüksek akım taşıyan yollar sadece entegrenin 6, 8, 9, 10 numaralı ayakları. 35 mikrometre bakır kalınlığı için, bunları en az 3 mm yaparsan, şaseyi de bunun iki katı yaparsan, geçecek akımlar için iyi bir düşük direnç elde edersin. Bu yolların dışındaki her yol ince olabilir. Tabi mikroskop ile ancak görülecek incelikte değil de, makul bir incelikte diyelim.

Şimdi çıkış devresinde maksimum simetri amaçladık, çünkü devrenin elektriksel olarak tıpatıp aynı olması, o akım seviyelerinde önemli. Ama giriş devresinde tam tersi, mümkün mertebe simetrik OLMAMASI için çalışmamız gerekiyor. Özellikle sinyal giriş hatları, kesinlikle birbirlerine paralel olarak ilerlememeli. Yakın geçmeleri gerekiryorsa, birbirine DIK olarak geçmeli. Bunun da amacı, sağ/sol devresi arasında sinyal sızıntısı olmasını engellemek (Crosstalk).

Bunun dışında, giriş devresi ile çıkış devresi arasında olabildiğince fazla mesafe olsun! Bunun da amacı, çıkıştaki yollardan geçen yüksek akımların manyetik kuplaj ile giriş devresini etkilememesi. Burada da gene aklıselim kullanmak lazım, sırf mesafeyi büyüteceğim diye tepsi gibi bir PCB de olmaz  :D Ama arada 1 cm bir boş alan olursa da faydası olur.

Belki bu derece detay, TDA2005 performansında bir entegre için abartı olabilir, ama bu alışkanlığı edinmekte de fayda var!

@taydin  ustam tavsiyelerine uyarak çizmeye çalıştım.
Şuan gördüğüm tek sıkıntı 6 numaralı bacağın kendisi direk şaseye kalınca bağlı ancak ona giden şase yolu 3 ile 5. bacak arasından çok ince bir şekilde geçiyor. Eğer Soğutucuyu kalın bir bakır tel ile şaseye bağlarsak sorun kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü Entegrenin 6.bacağı direk sırtına bağlı. Bu şekilde olur derseniz basıcam pcb ye?
İkinci bir sorum; Hoparlörlerin kasasından şaseye bağlantı yapmak gerekiyor mu?

memleket

C3 ün – ucundan J2 nin + ucuna kadar olan yolda kalın olmalı. Aynı şekilde diğer çıkışta aynı olmalı. C6–J5 arası...

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 12 Aralık 2018, 20:22:44C3 ün – ucundan J2 nin + ucuna kadar olan yolda kalın olmalı. Aynı şekilde diğer çıkışta aynı olmalı. C6–J5 arası...
O iş tamam  ;D

memleket

Alıntı yapılan: gokrtl - 12 Aralık 2018, 21:01:47O iş tamam  ;D
Bakır kapladığın menüde Allow Nesting i seçersen sağ üst köşedeki boş alanıda bakırla kaplamış olursun... (C10 un olduğu bölge)

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 12 Aralık 2018, 21:09:53Bakır kapladığın menüde Allow Nesting i seçersen sağ üst köşedeki boş alanıda bakırla kaplamış olursun... (C10 un olduğu bölge)
Allow Nesting Seçili Olduğu Halde Böyle.

taydin

Sanırım tam olarak ifade edememişim bu yüksek akım ve düşük akım devrelerinin birbirinden ayrılmasını ...

Şu anda yaptığın şekliyle, parazit kapmaya müsait olan giriş sinyali, iki tane yüksek akım hattının TAM ortasında yer alıyor. Ha, belki parazit kapmaz, veya kapacağı parazit duyulamayacak seviyededir, ama prensip olarak bunlara dikkat ederek tasarım yapmak lazım.

Giriş devresinin sağında hoparlör çıkış hatları var. Giriş devresinin solunda da beslemeden gelen hat var. Bunların ikisi de yüksek akım taşıyor olacak.

Söyle ifade etmeye çalışayım: J5, direkt olarak entegrenin sağında olsun, minimum mesafede. C8 de hemen J5'in önünde. Aynı şekilde J2, direkt olarak entegrenin solunda, C7 de hemen onun önünde. Burası yüksek akım grubu.

Giriş sinyali devresini de entegreden biraz aşağıda, birbirine olabildiğince yakın, ama sinyal hatları paralel gitmeyecek şekilde.

Besleme konnektörü de gene yukarıda yüksek akım grubunun içinde bir yerde olsun. Bu şekilde yüksek akım ve alçak akım bölümleri net bir şekilde birbirinden ayrı ve etkileşim minimum olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 13 Aralık 2018, 02:42:58Sanırım tam olarak ifade edememişim bu yüksek akım ve düşük akım devrelerinin birbirinden ayrılmasını ...

Şu anda yaptığın şekliyle, parazit kapmaya müsait olan giriş sinyali, iki tane yüksek akım hattının TAM ortasında yer alıyor. Ha, belki parazit kapmaz, veya kapacağı parazit duyulamayacak seviyededir, ama prensip olarak bunlara dikkat ederek tasarım yapmak lazım.

Giriş devresinin sağında hoparlör çıkış hatları var. Giriş devresinin solunda da beslemeden gelen hat var. Bunların ikisi de yüksek akım taşıyor olacak.

Söyle ifade etmeye çalışayım: J5, direkt olarak entegrenin sağında olsun, minimum mesafede. C8 de hemen J5'in önünde. Aynı şekilde J2, direkt olarak entegrenin solunda, C7 de hemen onun önünde. Burası yüksek akım grubu.

Giriş sinyali devresini de entegreden biraz aşağıda, birbirine olabildiğince yakın, ama sinyal hatları paralel gitmeyecek şekilde.

Besleme konnektörü de gene yukarıda yüksek akım grubunun içinde bir yerde olsun. Bu şekilde yüksek akım ve alçak akım bölümleri net bir şekilde birbirinden ayrı ve etkileşim minimum olur.

Hocam adamlar entegreyi öyle bir yapmışki elemanları oynattıkça yol çizimi zorlaşıyor. O yüzden sıkıntı çekiyorum. Basabilsem çift-taraflı çizecem

gokrtl

@taydin ustam Umarım bu sefer doğru anlamışımdır. Yalnız power jack'ı ortaya almak zorunda kaldım.
    Sinyal girişleri yine birbirine paralel ama çok uzaktan geçiyorlar. 6. Bacak yine soğutucu ile dışarıdan GND'ye bağlanacak ve son olarak sinyal yolları biraz ince oldu gibi. Dizayn da mutabık kalırsak bacakları kalınlaştırma yolunu arıcam?

taydin

Bu çok daha iyi görünüyor. Mantığını anlamışsın. Mesafe uzak olduktan sonra giriş devresinin simetrik olması bir sorun teşkil etmez, önemli olan sinyal hatlarının etkileşmemesi.

Şemada görülmese de, besleme hattına 220 uF lik bir elektrolitik kondansatör atsan faydası olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 13 Aralık 2018, 12:03:04Bu çok daha iyi görünüyor. Mantığını anlamışsın. Mesafe uzak olduktan sonra giriş devresinin simetrik olması bir sorun teşkil etmez, önemli olan sinyal hatlarının etkileşmemesi.

Şemada görülmese de, besleme hattına 220 uF lik bir elektrolitik kondansatör atsan faydası olur.

100nf dan sonra 9 ile toprak arasına koyayım mı?

taydin

Alıntı yapılan: gokrtl - 13 Aralık 2018, 12:28:39100nf dan sonra 9 ile toprak arasına koyayım mı?

100nF ve 220uF birbirine paralel olacak ve tda2005'in besleme girişine olabildiğince yakın olsun

gokrtl

Bu gün tda2005'in baskı devresini çıkarıcam. Yarında bir aksilik olmazsa test videosunu paylaşırım.
Arada sormak istediğim bir şey var. Uzun zamandır piyasada 15-20tl ye satılan ölçü aletinden kullanıyordum.
Artık bir tane biraz daha kapsamlı bir şey almayı düşünüyorum. Biraz bakındım Unit 139C iyi gibi geldi. Bütçeye de uygun. Ancak siz işi bilenlerin önerilerini de göz ardı etmek istemem. Şöyle sinyaldir, frekanstır, hertz dir gibi kavramları ölçebileceğim bir alet istiyorum. Genelde amfi ve smps devreleri öğrenmeye çalışıyorum...

taydin

UNI-T nin 139C si zaten alınabilecek en asgari ölçü aletlerinden birisidir. Yani iyi birşey almış olmuyorsun, minimum alınması gerekeni almış oluyorsun. Hassasiyeti ve doğruluğu çok iyi olmayacaktır, çok yavaş ölçüm yapacaktır. Beton zemine düşürdüğün zaman da sağ çıkamayabilir.

Sinyal frekans gibi şeylerin ölçümü için ölçü aleti değil bir osiloskop bakman lazım. Eğer bütçe uygun değilse, alınması gereken en minimum cihaz da 2 kanallı Hantek 6022BE. Birçok limitasyonu olsa da bununla osiloskop mantığını öğrenebilirsin.

Eğer hızlı öğreniyorsan, bu aletler kısa zaman içinde artık sana hizmet etmemeye başlayacak ve daha iyilerini isteyeceksin. Bütçe kesinlikle fazlasına müsait değilse bunları değerlendir. Ama anne/baba'dan destek veya başka sponsorluk ihtimalleri varsa, bunları hiç alma. En ucuz Fluke multimetre ve osiloskop olarak da Rigol DS1054Z al.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 14 Aralık 2018, 13:23:24UNI-T nin 139C si zaten alınabilecek en asgari ölçü aletlerinden birisidir. Yani iyi birşey almış olmuyorsun, minimum alınması gerekeni almış oluyorsun. Hassasiyeti ve doğruluğu çok iyi olmayacaktır, çok yavaş ölçüm yapacaktır. Beton zemine düşürdüğün zaman da sağ çıkamayabilir.

Sinyal frekans gibi şeylerin ölçümü için ölçü aleti değil bir osiloskop bakman lazım. Eğer bütçe uygun değilse, alınması gereken en minimum cihaz da 2 kanallı Hantek 6022BE. Birçok limitasyonu olsa da bununla osiloskop mantığını öğrenebilirsin.

Eğer hızlı öğreniyorsan, bu aletler kısa zaman içinde artık sana hizmet etmemeye başlayacak ve daha iyilerini isteyeceksin. Bütçe kesinlikle fazlasına müsait değilse bunları değerlendir. Ama anne/baba'dan destek veya başka sponsorluk ihtimalleri varsa, bunları hiç alma. En ucuz Fluke multimetre ve osiloskop olarak da Rigol DS1054Z al.

Abi rigol zor ihtimal. Hantek alabilirim.
Unit 139c ye alternatif Fluke modeli söyleyebilir misin?
Öncelik multimetre. 15tl lik aletten kurtulmak istiyorum.

taydin

Fluke ile UNI-T tamamen ayrı kategoride yer alan aletler, birbirine alternatifleri yok. Birisini güvenerek kullanırsın, yerden yere atsan da birşey olmaz, ve datasheet'te söylenen bütün özelliklerini de garantiler. Ama en ucuz Fluke 15 serisi ve 900 TL gibi fiyat var.

Bu durumda gene 139C ile idare edeceksin gibi duruyor. Veya UNI-T nin 61E modelini düşünebilirsin, biraz daha pahalı, ama çözünürlük ve doğruluk daha iyi. Mümkünse görerek al, ölçme hızına bak. Bazı Çin malı aletler birkaç saniyede bir ölçüm sonucu yazıyor ekrana, adamı kahrediyor. Saniyede birkaç tane ölçüm yapabilen birşey al.

taydin

Bir de ölçü aletleri için reklamı yapılan bir sürü ıvır zıvır özellik var, yok duty cycle, frekans, transistör ölçümü, falan filan. Hatta bazı aletler kare dalga bile üretiyor  :)) Bunlar için ölçü aleti alınmaz. AC/DC Voltaj, Akım, Direnç, diyot ölçümü, temas testi olsun yeter. Kapasite ve sıcaklık da ölçüyorsa ne ala, ama ölçmese de olur. En önemlisi ölçü aletine güvenmektir.

memleket

Ben bundan kullanıyorum. İşimi fazlasıyla görüyor. TT-Technic VC 88E

gokrtl

SMPS devresi ile uğraşırken bunu asitin içinde unuttum. Biraz fazla eridi ama çöp olmadı.

Mr_YAMYAM

Benim AVO metrem BECKMAN INDUSTRIAL DM27XL
[attach type=image]10320[/attach]
Yıllar önce oldukça pahalı sayılabilecek bir ücretle almış olmama rağmen hala bana tahammül ediyor.

cevat1

Alıntı yapılan: taydin - 14 Aralık 2018, 14:34:52Bir de ölçü aletleri için reklamı yapılan bir sürü ıvır zıvır özellik var, yok duty cycle, frekans, transistör ölçümü, falan filan. Hatta bazı aletler kare dalga bile üretiyor  :)) Bunlar için ölçü aleti alınmaz. AC/DC Voltaj, Akım, Direnç, diyot ölçümü, temas testi olsun yeter. Kapasite ve sıcaklık da ölçüyorsa ne ala, ama ölçmese de olur. En önemlisi ölçü aletine güvenmektir.

Konuya  katkım olsun.
Ölçü aletinde bence önemli özellik yüksek doğruluklu ölçümdür.
Bir komponenti ölçtüğünüzde haaa... tamam arkadaş bu değer doğrudur diyebilmeliyiz.
@taydin  arkadaşa ilave olarak kondansatör ölçümü çok gerekldir. Direnç+diyot+kondansatör+Voltaj+akım bu özellikler vazgeçilmezdir.

Şimdi gelelim alınacak ölçü aletine
Burada önemli unsur. BÜTÇE dir. Alınacak cihaza bütçe müsaitse en iyilerinden alınabilir. Fakat bütçe sınırlı ise;

FLUKE 17B+ modeli. Bu model Çin piyasasında satılmak için üretilmiş. Ancak Çin 'li satıcılar yurtdışınada satıyorlar 100-120$ aralığında satılıyor alınabilir bir fiyat,
Daha ucuz bir model aranıyorsa
Tavsiyem ANENG 8008 olur. Bol çeşitli prob ve aksesuarları ile çok kullanışlıdır. 18-20$ fiyatına rağmen ölçümleri FLUKE 17B kadar başarılıdır. Bende 2 tane var. Saha da ve SMD ölçümlerinde kullanıyorum.
Dave amcanın zorlu test videosunu izleyebilirsiniz. Kullandığı test cihazları kalite ve binlerce dolarlıktır. İyi seyirler
https://youtu.be/xdGQEVdxmQQ
UNIT 139C  Her zaman favorim dir. Bunu da belirteyim. Bu cihazda dar bütçeler için alınası cihazdır.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

cevat1

Alıntı yapılan: gokrtl - 15 Aralık 2018, 00:59:21SMPS devresi ile uğraşırken bunu asitin içinde unuttum. Biraz fazla eridi ama çöp olmadı.

taydin

Alıntı yapılan: cevat1 - 15 Aralık 2018, 20:37:46@taydin  arkadaşa ilave olarak kondansatör ölçümü çok gerekldir.

Kondansatör ölçümünün gerekli olduğu konusunda hemfikiriz, ama bu işin multimetre ile yapılması gerektiği konusunda size katılmıyorum. Kondansatör ölçümü için doğru alet LCR metredir.

Multimetrelerin kapasite ölçümü ile, sadece sağlam olduğunu kesin olarak bildiğimiz kapasiteleri ölçmemiz lazım. Şaibeli kapasiteleri ölçersek bizi yanıltır. Ayrıca pikofarad mertebesinde ya hiç ölçüm yapmazlar yada çok büyük hatalarla ölçüm yaparlar. Aynı şey milifarad mertebesindeki kapasiteler için geçerlidir.

Her iş için doğru aleti kullanmak lazım. Eğer doğru aleti kullanma şansımız yoksa, o zaman onun yerine kullandığımız aletin bütün limitasyonlarını, nerelerde bizi yanıltacağını çok iyi bilmemiz lazım.

taydin

Alıntı yapılan: cevat1 - 15 Aralık 2018, 20:37:46Tavsiyem ANENG 8008 olur. Bol çeşitli prob ve aksesuarları ile çok kullanışlıdır. 18-20$ fiyatına rağmen ölçümleri FLUKE 17B kadar başarılıdır. Bende 2 tane var. Saha da ve SMD ölçümlerinde kullanıyorum.
Dave amcanın zorlu test videosunu izleyebilirsiniz. Kullandığı test cihazları kalite ve binlerce dolarlıktır. İyi seyirler

Aneng'in inceleme videosunu ben de seyrettim. Hakikaten 20 dolarlık Çin malı bir cihazın böylesine iyi performans göstermesi şaşırtıcı. Ama Aynı cihaz ile ilgili Dave Jones ileriki videolarda uyarmıştı, cihaz yüksek voltaj uygulamaları için güvenli değil. Eğer şehir şebekesi voltajları ile sürekli uğraşılacaksa, riskli bir cihaz.

Aslında şehir şebekesi ile sürekli uğraşan birisi (220V mesken ve 380V sanayi cereyanından bahsediyoruz), bütün güvenlik standartlarını garanti eden Fluke gibi bir marka kullanmak zorunda diye düşünüyorum.

cevat1

Aneng ' in yeni çıkan  modeli de var. Yazmayı unutmuşum.
https://s.click.aliexpress.com/e/jz94AQtV]ANENG Q1 Gerçek-RMS Dijital Multimetre Düğme Ile 9999 Sayımları Analog çubuk LED AC/DC Gerilim Ampermetre Akım Ohm otomatik/Manuel  https://s.click.aliexpress.com/e/jz94AQtV[/url]

gokrtl

@taydin  ustam devreyi tamamladım. iki hoparlör bağlayınca tek kanaldan iyi ses geliyor, diğer kanaldan çok az ses geliyor. Tek hoparlör bağlayınca ayrı ayrı iki kanalda iyi ses veriyor. Tam anlamadım nerede sorun. Plaketteki kısa devreleri giderdim, bazı yolları lehim ile kapladım.

https://youtu.be/HaFxMHXt0r0

taydin

Alıntı yapılan: gokrtl - 15 Aralık 2018, 22:53:17iki hoparlör bağlayınca tek kanaldan iyi ses geliyor, diğer kanaldan çok az ses geliyor. Tek hoparlör bağlayınca ayrı ayrı iki kanalda iyi ses veriyor. Tam anlamadım nerede sorun. Plaketteki kısa devreleri giderdim, bazı yolları lehim ile kapladım.

Video'da görüldüğü gibi test ettiysen gene metot ile ilgili hata yapıyorsun. Kesin iyi olduğunu bildiğin hoparlör ile, tek başına amfi kanallarını test et. Ama sen ne yapıyorsun? bir kanalı X hoparlörü ile, diğer kanalı Y hoparlörü ile test ediyorsun. Ya hoparlör iyi değilse?

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 15 Aralık 2018, 23:07:06Video'da görüldüğü gibi test ettiysen gene metot ile ilgili hata yapıyorsun. Kesin iyi olduğunu bildiğin hoparlör ile, tek başına amfi kanallarını test et. Ama sen ne yapıyorsun? bir kanalı X hoparlörü ile, diğer kanalı Y hoparlörü ile test ediyorsun. Ya hoparlör iyi değilse?
Yok hocam kesin çalışan hoparlörle test ettim. Kanallar tek tek normal çalışıyor. Ama aynı anda iki hoparlör bağlayınca birinden çok az ses geliyor

taydin

Şimdi emin olmak için şunu sorayım: Amfi girişine STEREO sinyal verdin.

Amfinin SAĞ çıkışına iyi hoparlörü bağladın, SOL çıkış boşta, ve ses iyi.
Amfinin SOL çıkışına iyi hoparlörü bağladın, SAĞ çıkış boşta, ses gene iyi.

Sonra hem SAĞ hem SOL çıkışa hoparlör bağladın. sadece bir çıkış güzei diğeri bozuk.

Eğer durum buysa, ilk akla gelen ihtimal bozuk çıkış veren kanala bağlı olan hoparlör sorunlu. Eğer test etmek için başka hoparlör yoksa, o zaman 8 ohmluk direnç bağlayıp, 300 Hz test tonu ürettirip çıkışta AC voltaj ölçebilirsin. İki kanalda da kabaca aynı AC voltaj değeri olmalı.

Mr_YAMYAM

İlginç bir olay.
Bir de ben el atayım kızmazsanız :D
Hoparlörlerin ground bağlantıları nasıl ve nereden yapılmıştır öncelikle bunun üzerinde duralım.

gokrtl

Yarın daha detaylı video göndericem ve ground hakkın da bilgi vericem

cevat1

Alıntı yapılan: taydin - 15 Aralık 2018, 22:12:23Kondansatör ölçümünün gerekli olduğu konusunda hemfikiriz, ama bu işin multimetre ile yapılması gerektiği konusunda size katılmıyorum. Kondansatör ölçümü için doğru alet LCR metredir.

Multimetrelerin kapasite ölçümü ile, sadece sağlam olduğunu kesin olarak bildiğimiz kapasiteleri ölçmemiz lazım. Şaibeli kapasiteleri ölçersek bizi yanıltır. Ayrıca pikofarad mertebesinde ya hiç ölçüm yapmazlar yada çok büyük hatalarla ölçüm yaparlar. Aynı şey milifarad mertebesindeki kapasiteler için geçerlidir.

Her iş için doğru aleti kullanmak lazım. Eğer doğru aleti kullanma şansımız yoksa, o zaman onun yerine kullandığımız aletin bütün limitasyonlarını, nerelerde bizi yanıltacağını çok iyi bilmemiz lazım.
Kullandığınız/önerebileceğiniz ESR metre var mı?

Kazasker

olaya ben de el atayım üstatların müsadesiyle.  :)
devre detaylı foto atarmısınız . belki de entegrenin bir çıkışı arızalıdır...
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

taydin

Alıntı yapılan: cevat1 - 16 Aralık 2018, 00:28:53Kullandığınız/önerebileceğiniz ESR metre var mı?

Benim kullandığım cihaz şu:

Keysight u1733C

100 KHz'e kadar ölçüm yapıyor. Onun dışında Mastech'in MS 5308 modeli de gayet iyi. Bütçe dar ise UNI-T UT612 düşünülebilir.

Bu cihazların arasındaki fark, sağladığı hassasiyet, doğruluk ve ölçüm aralığı. Bir de ölçüm frekansı arttıkça, özellikle RF uygulamalarında kullanılan kapasitörler ile ilgili daha ayrıntılı ölçüm yapma olanağı oluyor.

gokrtl

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın