Geri sayıcı devresinde 0'da devreyi otomatik durdurma

Başlatan ugur96, 30 Kasım 2018, 21:46:26

ugur96

Merhaba, foruma yeni üye oldum eğer yanlış yere konu açtıysam ya da yanlış şekilde sorduysam şimdiden özür dilerim.

Sizlere sormak istediğim sorum şu, 10'dan geriye sayan bir devre tasarlıyorum baştan ileri saydırarak devreyi 10'a kadar götürüyor daha sonra NE555 timer yardımı ile 10'dan geriye saydırıyorum fakat doğal olarak devre 0'dan sonra 99'a dönüp geri saymaya devam ediyor sorum sayım işlemini nasıl 0'da durdurabileceğim interneti bu konuda taradım bir kaç şey de buldum ama tam olarak anlayamadım. bu arada kullandığım komponentler NE555 timer, 74LS192 ileri-geri sayıcı, 74LS48 IC ortak katot ve 2 adet 7-segment display. şimdiden değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

taydin

Bana öyle geliyor ki, konu ile ilgili hiç bir araştırma yapmamışsın, internette bulduğun birkaç rastgele bilgiyi yazıp burada ödevini yaptırmaya çalışıyorsun ... Peki meslek hayatına atılınca ne yapacaksın? Sana verilen projeleri de başkasına mı yaptıracaksın?

Neden mi böyle düşünüyorum? Bir kere yaptığın devreyi buraya koymamışsın. Devrenin neden çalışmadığını nasıl anlayacağız?

Sonra kullandığın entegrelerin tam olarak ne işe yaradığını anlamamışsın. 74LS192 bir binary sayaçtır. Geriye sayarken 0'a ulaştığı zaman, bir sonraki değer 1111 olacaktır (desimal 15). yani bu sayaç, geriye doğru sayarken 15, 14, 13 ... 1, 0, 15, 14 diye gider.

Senin yapman gereken, çıkışlar 0'a ulaştığında, 1010 değerini "preset" pinleri ile set etmek. Datasheet'i oku, orada anlamadığın şeyler ile ilgili de soru sor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

ugur96

Kızmakta haklı olabilirsiniz ama bunun ödev olmadığına ve herhangi bir şekilde puan da almayacağımı da temin ederim. Yinede zaman ayırıp tavsiyede bulunduğunuz için teşekkür ederim. Daha ayrıntılı araştırıp daha nokta atışı sorular sormaya çalışacağım.

taydin

Yaptığın devrenin şemasını koy buraya, sonra da istediğin soruyu sor. Mutlaka yardım eden birileri çıkacaktır.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

ugur96

https://i.hizliresim.com/Nn90lk.jpg  çizimim böyle sonradan 4 girişlü or kapısı kullanarak 0 olunca paralel  yükleme pininden çözmeye çalıştım ama başarılı olamadım.

Furkan KELEŞOĞLU

bak TCD değil kesmesi var entegrede tam 0 geldiğinde kesme olucak o pinde orada kesme olduğu an entegreleri resetlet.
Yani MASTER RESET PİNİ OLAN MR pinine

zaten ilk entegre 1 den 0 düştüğü gibi 1.entegrenin TİMER COUNT DOWN (TCD- PİNİ LOJİK 0 OLACAK) bunu cepte tut şimdi bize birde 2. entegrenin 0 gelmesi lazım 2.entegrede 0 gelince 2.entegrenin TCD si lojik 0 olacak ikiside lojik 0 olduğunda lojik bir cıkış veren bir sistem kuracaksın. onuda bu cıkışlara birer değil kapısı atıp onlarıda AND kapısı ile birleştirip 2 entegrenin MR ucuna bağlayacaksın.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ugur96

Alıntı yapılan: Furkan41 - 01 Aralık 2018, 00:59:15bak TCD değil kesmesi var entegrede tam 0 geldiğinde kesme olucak o pinde orada kesme olduğu an entegreleri resetlet.
Yani MASTER RESET PİNİ OLAN MR pinine

zaten ilk entegre 1 den 0 düştüğü gibi 1.entegrenin TİMER COUNT DOWN (TCD- PİNİ LOJİK 0 OLACAK) bunu cepte tut şimdi bize birde 2. entegrenin 0 gelmesi lazım 2.entegrede 0 gelince 2.entegrenin TCD si lojik 0 olacak ikiside lojik 0 olduğunda lojik bir cıkış veren bir sistem kuracaksın. onuda bu cıkışlara birer değil kapısı atıp onlarıda AND kapısı ile birleştirip 2 entegrenin MR ucuna bağlayacaksın.
Dediğinizi yaptım ve çalıştı. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

Önemli değil madem bunlara ilgi ve merakin var guzel bir sey ama hazir paket entegreler ile degilde tamamen temel mantik kapilari ile yaparsan bu isleri bu isin temelini ve mantigini kavrarsin bu sefer entegreleri havada karada hoplatirsin sikinti olmaz. 

Bunlari mantik kapilari ile yapacagin zaman daha buyuk bir sema ve karisik bir devreyle karsilasabiirsin ve bir zamandan sonra kafadan yapmakla olmaz ha yaparsin ama cok ugrasirsin bunun yerine karnof haritalari var bunlari ogren nsil devre kuracaksin hangi kapiyi kullanacaksin hepsini sana bir formul ile cevap verir.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın