2.1 Amplifikatör için Yardım

Başlatan H_SerhatY, 30 Kasım 2018, 20:42:52

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 13:37:54@Mr_YAMYAM
Hocam şimdi SMPS devresinde Ground noktalarını nasıl yapayım?
Çünkü trafo üstünde hem +/-15V hem de +/-24V sargı var.
İki sargı için de bu filtreyi yapıp ayrı ayrı Ground noktaları oluştursam sorun olur mu?
Senin devrenin açık şeması ya da blok şeması lazım.
Önceden bahsetmiş olduğumuz 5 kondansatörlü filtre ve doğrultmaç devresinin ground noktası, alışılagelmiş ground noktasından farklı yerde olmalıdır.
Devrede yüksek frekanslı bileşeneler sözkonusu olduğu için, sistem sıfır noktası şase padi giriş tarafından yapılmalıdır.
Bu PAD ile irtibatlı olan ilk 100nF kondansatörler son derece kısa ve düz bir yol ile, hatta mümkünse PCB çiziminde çok kalın çizilmiş olan şase hattına gitmelidir. Bu kondansatörün bacakları çok kısa tutulup, endüktif dirençlere izin verilmemelidir.
15V simetrik besleme için de aynı prosedür uygulanmalı ve her iki beslemenin sistem sıfır noktaları birbirleri ya PCB üzerinde ya da metal ground plane üzerinde birleştirilmelidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 15:23:31Senin devrenin açık şeması ya da blok şeması lazım.
Önceden bahsetmiş olduğumuz 5 kondansatörlü filtre ve doğrultmaç devresinin ground noktası, alışılagelmiş ground noktasından farklı yerde olmalıdır.
Devrede yüksek frekanslı bileşeneler sözkonusu olduğu için, sistem sıfır noktası şase padi giriş tarafından yapılmalıdır.
Bu PAD ile irtibatlı olan ilk 100nF kondansatörler son derece kısa ve düz bir yol ile, hatta mümkünse PCB çiziminde çok kalın çizilmiş olan şase hattına gitmelidir. Bu kondansatörün bacakları çok kısa tutulup, endüktif dirençlere izin verilmemelidir.
15V simetrik besleme için de aynı prosedür uygulanmalı ve her iki beslemenin sistem sıfır noktaları birbirleri ya PCB üzerinde ya da metal ground plane üzerinde birleştirilmelidir.

https://320volt.com/wp-content/uploads/2008/04/ir2153_simetrik_smps.gif
Hocam şema bu. Şemadaki çıkışta sonra bulinan filtre katını kaldırıp sizin önerdiğiniz şekilde yapacağım.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam PCB çizimini malzemeler gelince yapıp '300W SMPS Yapımı' konusunda paylaşırım.
Orada PCB çiziminde ne gibi sıkıntılar var ona bakarız.

Mr_YAMYAM

Tasarım prosedürleri.
Sistem ground point trafonun ortak uçlarına çok yakın olmalıdır.
Önerilen yol kalınlığı T200 ve uzunluk max 2cm.
İlk mercimek kondansatör bu pad'e çok yakın konumlandırılmalıdır.
Kullanılan köprü diyotlar çok hızlı giden cinsten seçilmelidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 19:13:57Tasarım prosedürleri.
Sistem ground point trafonun ortak uçlarına çok yakın olmalıdır.
Önerilen yol kalınlığı T200 ve uzunluk max 2cm.
İlk mercimek kondansatör bu pad'e çok yakın konumlandırılmalıdır.
Kullanılan köprü diyotlar çok hızlı giden cinsten seçilmelidir.
Hızlıdan kastımız ne hocam? Yani hızlı diyotlarla mı yapayım?
Hızlı diyotlarla yapılması gerektiğini keşke önceden söyleseydiniz, malzemeleri aldım :-\
Neyse yine alırım :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 19:17:12Hızlıdan kastımız ne hocam? Yani hızlı diyotlarla mı yapayım?
Hızlı diyotlarla yapılması gerektiğini keşke önceden söyleseydiniz, malzemeleri aldım :-\
Neyse yine alırım :)
Forum içerisinde belirtilen diyottan almış isen sanırım o da hızlı giden bir diyot olması lazım.
Ama 1N4001 gibi seri pek olmaz sanırım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2019, 19:22:38Forum içerisinde belirtilen diyottan almış isen sanırım o da hızlı giden bir diyot olması lazım.
Ama 1N4001 gibi seri pek olmaz sanırım.
Hocam normal köprü diyot aldım işte 4 bacaklı olanlardan?
Olmaz derseniz yine alırım önemli değil.

Mr_YAMYAM

Bu konuda @Adnancoskun  hocamıza da danışalım.
Yüksek frekanslı gerilimlerin doğrultması için ecik hızlı diyot kullanılması gerekiyor diye biliyorum.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 16 Temmuz 2019, 19:24:47Hocam normal köprü diyot aldım işte 4 bacaklı olanlardan?
Olmaz derseniz yine alırım önemli değil.
Kesinlikle olmaz,
mr yamyam hocam haklı.
Diyotlarda hız iletim hızı ultrafast olmalı nanosaniye cinsinden.
O köprü diyodu taktığında bukadar yüksek frekansa cevap veremez ve kısadevre olur.
Sonuç
Kullanacağımız diyot ultrafast diyot olmalı..
Genellikle uf diyotlar köprü halinde olmuyor,
4 tane ultrafast diyot alıp köprü diyot yapılır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Hızlı giden diyot önerisi.
https://www.direnc.net/byv29-200-diyot--8a-200v-25ns
8A AV akım kabiliyetine sahip bir diyottur. TO220 kılıfında olup 5mm bacak aralığı bulunmaktadır.
2X25V ve 2X15V gerilim ihtiyacımız olduğuna göre bu diyotlardan 8 adet almalıyız.
Olası zaiyat için ben genellikle daha fazla alırım.
DİKKAT:
Bu diyot 220V girişi için kullanılamaz. Max. reverse gerilim 200V tur.

İlave öneri.
Kendimin bizzat kullanıp test etmiş olduğum şu diyot genel amaçlı kullanım için idealdir.
https://www.direnc.net/by228--35a-1500v-diode
Her ne kadar SMPS devrelerden nefret etsem de, zaman zaman bu tip devrelerle cebelleşmem gerekebilmektedir.
Bu diyot 1000V reverse gerilim özellikli olduğu için 220V girişlerinde de sorunsuzca kullanılabilmektedir.

Adnancoskun

Mr Yamyam hocamın izni ile,
2x25 volt kısmımız yüksek güç tüketeceğimiz kısım, orada MUR460 kullanabiliriz, ki ben daha önce kullandım gayet güzel çalışıyor.
2x15 volt kısım eğer sadece ton kontrol vs için ise UF4007 bile olur.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Temmuz 2019, 17:36:10Mr Yamyam hocamın izni ile,
2x25 volt kısmımız yüksek güç tüketeceğimiz kısım, orada MUR460 kullanabiliriz, ki ben daha önce kullandım gayet güzel çalışıyor.
2x15 volt kısım eğer sadece ton kontrol vs için ise UF4007 bile olur.
Öneriler mantıklı.
Eğer yanlış hatırlamıyorsam MUR460 4A lik bir diyot idi.
Yapılmak istenilen devre için 4A yeterli ise bu diyot uygundur.
Benim önermiş olduğum diyot ise 8A idi.
2X15V kısmı ise ön devreleri ilgilendirdiği için fazlaca akım gereksinimi yoktur. Uygun hızda uygun akımlı bir diyot rahatlıkla kullanılabilir.
Esasen buradaki diyotların amacını irdelediğimizde, hızlı giden diyotlar olması gerektiğinde hemfikiriz.
Ancak SMPS devrenin anahtarlama frekansı bilinmediğine göre tahmini olarak 100KHz diyebiliriz.
100KHz saniyede 100.000 kere açılıp kapandığı için ultra fast diyotlara gereksinimizi hesaplamak gerekir.
1/time formülü ile gidersek...
100.000/1000=100 mikro saniye
Anahtarlama için de bu değeri ikiye katlarsak 50mikro saniye gibi bir değer elde ediyoruz.
Yani diyotlarımız çok hızlı gitmese de olabilir kanaatindeyim. 300Km hız yapmasına gerek olmayıp saatte 100Km hız yapsa bile olur düşüncesindeyim.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam o zaman @Adnancoskun hocamızın önerdiği gibi 4 adet MUR460, 4 adet UF4007 alıyorum.

mbaha

sayın arkadaşlar buraya yeni üye oldum sizden yardımlarınızı bekliyorum bi akıl verin bende vestel slim 10 sub 5+1 ses sistemi var birşeyler oldu ses çıkış kartı yandı galiba emin değilim ama bas hoparlörden acayip bir ses geliyor hoparlör içeri gidiyor bu ses çıkarken yardımcı olursanız sevinirim bide bu kartın pcb felan bilmiyorum bastırmak istersem datasheet dosyasını nereden bulurum nasıl bulurum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın