Ana içeriğe git
Konu: 2.1 Amplifikatör için Yardım (9653 Kez okunmuş)

Ynt: 2.1 Amplifikatör için Yardım

Yanıt #375
Hepisi tamam.

Yanıt #376
Hepisi tamam.

Yeni baskı devre yaptırdım, ona lehimlemeden önce sorayım dedim.
Sonra değiştirmesi sıkıntı oluyor :)
Bir de Cx yerine bir bobin taksam ne olur? Merakımdan soruyorum.
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #377
Bobin ters tepki yaratır :D
Bass kazancını artıracaktır. Ama devredeki indüktif etkiden dolayı osilatör gibi de çalışabilir.

Yanıt #378
Bobin ters tepki yaratır :D
Bass kazancını artıracaktır. Ama devredeki indüktif etkiden dolayı osilatör gibi de çalışabilir.

Hmm...
Kondansatör gibi tehlikeli yani?
Tehlikeyi severim :D
Elimde 5mm ferrit var. Uygun frekans için(doğal olarak 30Hz) kaç tur sarmam gerekir(yaklaşık olarak)??

Yanıt #379
Takribi 1000 tur sararsan 30Hz rezonansa inebilirsin :D

Yanıt #380
Takribi 1000 tur sararsan 30Hz rezonansa inebilirsin :D

Hocam trafo sarsam ondan daha az tur atarım :D

Yanıt #381
Hocam trafo sarsam ondan daha az tur atarım :D
30Hz te 3db kazanç faktörü için iki kat yükseltmeye ihtiyaç var.
Rf direncin 2K olduğuna göre 30Hz te 1K dirence sahip bobin sarmalısın.
Hadi git sor soruştur bu frekans için nasıl bir bobin lazımmış :D

Yanıt #382
xl = 2 * pi * f * L             // bobinin frekansa karşı gösterdiği direnc değerini hesapladığımız formül XL= ENDÜKTİF REAKTANS.

pi=3,14        // sabir pi 3,14
F=(30Hz için)       // HZ cinsinden yazılır sizin için 30HZ istendği için buda sabit.
L= bilinmiyor.     // bobin Henry değeri bilinmiyor.
xl=1000(1K Ohm) ohm
1000=2*3,14*30*L
1000=188.4*L
L=1000/188.4
L=5.30785562633 Henry
Yaklaşık 5.31 Henry diyelim.
Bu Henry değerini pratikte kullanılan MikroHenry değerine dönüştürür isek.

L=5.31 Henry  = 5.310.000 MikroHenry Eder.

İstenilen bobinin değeri  5.310.000 MikroHenry olacak yani.  Gerisini bende bilmiyorum. Buraya kadar doğru ise bir alkış alırım değilse sopayı yer giderim. ( Yalnız bir kaç programda bu değer için hava nüveli bir bobin hesabı yaptırayım dedim. bazısında sonuca ulaşamadım bazısı hata verdi ) :D

Düzenleme 1.05.2019 :

Şimdi bu sabah yeniden araştırma falan yaptım bir site buldum ( ne varsa 320volt.com da var :D ) ordan bir hesap yaptım. bizim mikro Henry cinsinden hesapladığımız bobine cok cok cok yaklaşık bir değerdeki bobinin değerlerini falan hesapladım işte karşınızda buyrun. :D

Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #383
Aynı hesabı bir de yüksek manyetik geçirgenlikli silisli saca göre yaparmısın @Furkan41
Sac kapalı tip olacak. Yani O gibi. Trafo sacı.
Manyetik geçirgenliği 20.000GAUSS olsun.
İşi bu kadar yokuşa sürmeden doğrudan satın alabiliriz de :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/125C?qs=N74Wby3oBT96Ia%252Bd9u2Zzg%3D%3D

Size bakarken kendi aradığım trafoyu buldum :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/1140-LU-G?qs=sGAEpiMZZMv0IfuNuy2LUdRjc0nqI26GNWNBqL04Sv8%3D
100EURO imiş.
Bi amplide 2 tane kullanırsam 200EURO eder. TL olarak 1400TL.

Yanıt #384
Aynı hesabı bir de yüksek manyetik geçirgenlikli silisli saca göre yaparmısın @Furkan41
Sac kapalı tip olacak. Yani O gibi. Trafo sacı.
Manyetik geçirgenliği 20.000GAUSS olsun.
İşi bu kadar yokuşa sürmeden doğrudan satın alabiliriz de :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/125C?qs=N74Wby3oBT96Ia%252Bd9u2Zzg%3D%3D

Size bakarken kendi aradığım trafoyu buldum :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/1140-LU-G?qs=sGAEpiMZZMv0IfuNuy2LUdRjc0nqI26GNWNBqL04Sv8%3D
100EURO imiş.
Bi amplide 2 tane kullanırsam 200EURO eder. TL olarak 1400TL.

En iyisi Mouser den doğrudan satın almak :DDD Abi Simit şeklindeki trafoyu diyorsun değil mi şu OTO AMFİLERİN beslemesindeki bobinlerden. Yalnız ben onlar nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Öğrenmek lazım. Gerçi onun içinde program vardır Bulurum şimdi :D

Bu arada 20.000 GAUSS baya büyük bir değer. Yüksek kaliteli olması gerekiyor.  Normaller galiba 10.000GAUSS falan
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #385
En iyisi Mouser den doğrudan satın almak :DDD Abi Simit şeklindeki trafoyu diyorsun değil mi şu OTO AMFİLERİN beslemesindeki bobinlerden. Yalnız ben onlar nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Öğrenmek lazım. Gerçi onun içinde program vardır Bulurum şimdi :D

Bu arada 20.000 GAUSS baya büyük bir değer. Yüksek kaliteli olması gerekiyor.  Normaller galiba 10.000GAUSS falan
Demir çekirdeğin şekli çok önemli değildir.
Trafolarda olduğu gibi olabilir. Yani O şekli (simit veya poaça) E-I şekli (Ceket) gibi de olabilir.
Audio amaçlı trafoların sacları yüksek kalite olmalıdır. Amaç sarım sayısını mümkün mertebe azaltabilmektir.
Aksi takdirde çok fazla spir olacağından dolayı bakır kayıpları artacaktır.
SMPS lerde kullanılan FERRİT çekirdekler bu gibi uygulamalarda kullanılamaz. Ferrit nüvelerin manyetik geçirgenliği çok daha düşüktür. 8000 veya daha az.
Ancak iyi bir hesaplama ile küçük ve her tarafı kapalı ferrit çekirdek kullanılabilir.
Tahmini sarım omik direnci 300-500ohm civarı olmak koşulu ile 30Hz te 1Kohm empedansı yakalayabilirsek bu uygulama için uygun bir bobin yapılabilir.
Bahsetmiş olduğum trafo silindirik şeklindedir ve içerisindeki bobin tamamen dış ferrit ile kapatılmış olmalıdır.

Yanıt #386
@Mr_YAMYAM
Hocam çok uzun zamandır cevap yazmıyordum, kusura bakmayın.
15-16 Haziran'da sınavım var, üniversiteye hazırlanıyorum.
Bu yüzden ampli ile uğraşacak fazla zamanım olmuyor.
Bir saat boş zamanım var, o zaman diliminde de elimden geldiğince devrelerin eksik kısımlarını hallediyorum.
O sebeple şimdilik projeyi askıya aldım. 17 Haziran'da görüşmek üzere :)

Yanıt #387
@Mr_YAMYAM
Hocam bu devreyi SMPS ile beslemem mümkün müdür?
Zira şu an elimdeki 60W'lık trafo yetersiz kalıyor ve yüksek güçlü bir trafo almak benim için neredeyse imkansız, zira maliyeti çok yüksek oluyor.
Ayrıca şu an kutu ayarlamaya çalışıyorum, eski amfi kutusu bulmaya uğraşıyorum.
Zaten amfi kutusu düşük profil olacağından dolayı 150W'lık bir trafoyu toroidal olarak almadığım sürece içine sığdırmam mümkün değil.
150W'lık toroidal trafonun bütçesi de beni aşıyor.
(Kötek is coming :D)

Yanıt #388
Teknikte SMPS analog yükselticilerin çalıştırılmaması diye bir kural yoktur.
İster SMPS kullanır istersen trafo ile doğrudan besleyebilirsin. Ancak bu işin gerektirmiş olduğu teknik şartları yerine getiremezsen işte o zaman KÖTEK gelir  :alsaa
Bir transformatör en ilkel aygıt olduğu halde en iyi izolasyon aracıdır.
Hatta bir trafonun izolasyon tekniklerine yetişilemediği bile söylenilebilir.
Ancak bir SMPS de izolasyon kuralları kolay değildir. Ek masraf ve ekipmanlar gerekmektedir.
AYRICA:
Bir SMPS kendi başına bir gürültü üreticisidir. Yani bir SMPS devresinin gürültülerini fırçalı bir matkapın yarattığı parazitlere benzetebiliriz.
Bu tür darbeli gerilimlerin filtre edilebilmesi sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, hiç te ucuz değildir.
İyi bir filtreleme için üst seviye ekranlama başta olmak üzere....
Tüm giriş ve çıkışlarda çok kaliteli filtrelerin kullanımı zorunludur.
Çıkış geriliminin filtrelenmesi ve temiz bir gerilim edilmesi gerekmektedir.
Üstelik tasarımdaki grounding kuralları, temel olarak 50-100Hz bölgesindeki indüktif yüklere göre hesaplanıp yapıldığı için, SMPS çıkışındaki 80KHz lik parazitik etkilerin, hem duyulabilmesi mümkün değildir hem de devreye yapabileceği osilasyonlar neticesinde devreye verebileceği zararlar kestirilemez.
Hazır SMPS ürünlerinde iş görebilecek kalitede bir ürünün hiç te ucuz olmadığı görülecektir.
https://urun.n11.com/adaptor/smps-meanwell-nes-200-24ko-200w-24v-dc-ucretsiz-kargo-P312070679
Üstelik bu örnek ürün tek 24V çıkışlı bir ürün olup 2X24V çıkışlı ürünleri temin edebilmek kolaymıdır bilemem.
Senin yapabileceğin bir SMPS güç kaynağının çıkış gürültülerini hiç tahmin edemeyiz.
Tercih senindir.

Yanıt #389
Teknikte SMPS analog yükselticilerin çalıştırılmaması diye bir kural yoktur.
İster SMPS kullanır istersen trafo ile doğrudan besleyebilirsin. Ancak bu işin gerektirmiş olduğu teknik şartları yerine getiremezsen işte o zaman KÖTEK gelir  :alsaa
Bir transformatör en ilkel aygıt olduğu halde en iyi izolasyon aracıdır.
Hatta bir trafonun izolasyon tekniklerine yetişilemediği bile söylenilebilir.
Ancak bir SMPS de izolasyon kuralları kolay değildir. Ek masraf ve ekipmanlar gerekmektedir.
AYRICA:
Bir SMPS kendi başına bir gürültü üreticisidir. Yani bir SMPS devresinin gürültülerini fırçalı bir matkapın yarattığı parazitlere benzetebiliriz.
Bu tür darbeli gerilimlerin filtre edilebilmesi sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, hiç te ucuz değildir.
İyi bir filtreleme için üst seviye ekranlama başta olmak üzere....
Tüm giriş ve çıkışlarda çok kaliteli filtrelerin kullanımı zorunludur.
Çıkış geriliminin filtrelenmesi ve temiz bir gerilim edilmesi gerekmektedir.
Üstelik tasarımdaki grounding kuralları, temel olarak 50-100Hz bölgesindeki indüktif yüklere göre hesaplanıp yapıldığı için, SMPS çıkışındaki 80KHz lik parazitik etkilerin, hem duyulabilmesi mümkün değildir hem de devreye yapabileceği osilasyonlar neticesinde devreye verebileceği zararlar kestirilemez.
Hazır SMPS ürünlerinde iş görebilecek kalitede bir ürünün hiç te ucuz olmadığı görülecektir.
https://urun.n11.com/adaptor/smps-meanwell-nes-200-24ko-200w-24v-dc-ucretsiz-kargo-P312070679
Üstelik bu örnek ürün tek 24V çıkışlı bir ürün olup 2X24V çıkışlı ürünleri temin edebilmek kolaymıdır bilemem.
Senin yapabileceğin bir SMPS güç kaynağının çıkış gürültülerini hiç tahmin edemeyiz.
Tercih senindir.
Hocam peki önerdiğiniz bir çözüm yolu var mı?
Şimdi trafoyu maliyetten dolayı elemek zorunda kalıyoruz.
Bu durumda yapacağım SMPS'yi nasıl iş görecek hale getirebiliriz ona bakmak lazım.