2.1 Amplifikatör için Yardım

Başlatan H_SerhatY, 30 Kasım 2018, 20:42:52

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Nisan 2019, 18:23:03Abi Ground Plane yok ki zaten :)
5532'yi ters takmadım. Ama 5532 yandığında besleme devresi düzgün çalışmıyordu. Onu yaktıktan sonra düzelttim :D
NOT: Kötek is coming :D
Seni ben değil @Kazasker  köteklesin :D
Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Mart 2019, 10:09:36@sasen bu yerleşim planı ornek olsun. Lm1875 test sürecinde kullandığım test şase ve devreleri... atölyemde aktif kullanıyorum. Sıfır sorun İle. Hemde bu hali ile  :D
Herif hurdaya çıkardığı devreleri bile düzenleyip şipirdek çalıştırmış. Tavan arasında keyfediyor.
[attach type=thumb]11841[/attach]

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi bu ton kontrol devresi çalışmıyor.
Ton kontrol yokken herşey mükemmel çalışıyor.
Ama ton kontrolü takınca ampli sapıtıyor.
Sol kanal sinyali çok az geliyor, sağ kanal zaten takar takmaz gürültü üretiyor.
Herhangi bir yerde bir bağlantı hatası da yok.
Bir öneriniz var mı??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Nisan 2019, 01:09:00@Mr_YAMYAM
Sol kanal sinyali çok az geliyor, sağ kanal zaten takar takmaz gürültü üretiyor.
Bir öneriniz var mı??
VARRRR :D
ET'li ve kıym'ETli arkadaşlarımızdan @Kazasker  ve @gokrtl  yi ecik mıncıklayın.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi yardımcı olmak istemiyorsan söyle ki bileyim.
Bana işin teknik kısmı lazım. Sen bana diyeceksin ki;
"Şu devrede bunu dene, düzelebilir."
Ben de yapacağım. Ama sen bir öneri sunmazsan biz bu işin içinden çıkamayız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Nisan 2019, 01:26:18@Mr_YAMYAM
Abi yardımcı olmak istemiyorsan söyle ki bileyim.
Bana işin teknik kısmı lazım. Sen bana diyeceksin ki;
"Şu devrede bunu dene, düzelebilir."
Ben de yapacağım. Ama sen bir öneri sunmazsan biz bu işin içinden çıkamayız.
Ciğer gardaşım.
Elbette yardımcı oluyorum.
Ama sen çıkıp ta iki kişinin yapıp ta civil civil dinlediği devreye bu devre çalışmıyor dersen birşey demem.
Kaldı ki ben bu devreyi hala kullanıyorum ve benim sistemimi dinleyenleri gudurtuyorum.
Yıllar önce @ozgurece  ye yapmış olduğum amplide de aynı ton kontrol devresi var. Bu arkadaşımız da ton kontrolü dilediği gibi mıncıklıyorsa ve keyfine bakıyorsa o devreye kabahat bulamayız.
Devre çok basit gibi görünse de bazı etkenlerden dolayı çalışmayabilir. Hatta bu konuda uzman kişiler bile bu devreyi sağlıklı çalıştıramamışlardır bile.
Biliyorum çünkü daha önce bu devrelerimi birisine satmıştım. O da üretim yapacağı için benden işin inceliklerini alamamıştı.
Ben burada birçok arkadaşımıza sorunları halledebilmeleri için zaten yardımcı oluyorum.
Bak @sasen bile yapamadı sorunlarla boğuşuyor :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.msg74786/topicseen.html#msg74786
Her kişi yapamayabilir gardaşım sorun değil. Herkes herşeyi bilemez ya :D
Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Mart 2019, 10:09:36@sasen bu yerleşim planı ornek olsun. Lm1875 test sürecinde kullandığım test şase ve devreleri... atölyemde aktif kullanıyorum. Sıfır sorun İle. Hemde bu hali ile  :D
[attach type=image]11859[/attach]
Al bak aynı ton kontrol devresi :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Nisan 2019, 01:37:48Ciğer gardaşım.
Elbette yardımcı oluyorum.
Ama sen çıkıp ta iki kişinin yapıp ta civil civil dinlediği devreye bu devre çalışmıyor dersen birşey demem.Kaldı ki ben bu devreyi hala kullanıyorum ve benim sistemimi dinleyenleri gudurtuyorum.
Yıllar önce @ozgurece  ye yapmış olduğum amplide de aynı ton kontrol devresi var. Bu arkadaşımız da ton kontrolü dilediği gibi mıncıklıyorsa ve keyfine bakıyorsa o devreye kabahat bulamayız.
Devre çok basit gibi görünse de bazı etkenlerden dolayı çalışmayabilir. Hatta bu konuda uzman kişiler bile bu devreyi sağlıklı çalıştıramamışlardır bile.
Biliyorum çünkü daha önce bu devrelerimi birisine satmıştım. O da üretim yapacağı için benden işin inceliklerini alamamıştı.
Ben burada birçok arkadaşımıza sorunları halledebilmeleri için zaten yardımcı oluyorum.
Bak @sasen bile yapamadı sorunlarla boğuşuyor :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.msg74786/topicseen.html#msg74786
Her kişi yapamayabilir gardaşım sorun değil. Herkes herşeyi bilemez ya :D [attach type=image]11859[/attach]
Al bak aynı ton kontrol devresi :D

Abi zaten ben devreye çalışmıyor demiyorum.
Devre benim elimde çalışmıyor diyorum.
Ve bunu nasıl çalışır hale getiririm onu soruyorum.
Gereken bütün bilgileri verebilirim. Yeter ki şunu çalıştırayım.

Mr_YAMYAM

Demekki sen birşeyleri yanlış yapmışsın.
İyi de nerde ne yanlış yaptığını buradan nasıl bileceğiz ?   :D

gokrtl

Bir öneriniz var mı??
@H_SerhatY  benim ton kontrolü takarken bir hatam olmuştu.
Bu hatanın sonucunda sesi çok az alıyordum. Benzer bir durum sende de var. Benim hatam ton kontrol ile çıkış katı arasındaki kabloları ters bağlamam dı. Şaseyi ineğe, ineği şaseye bağlamıştım. O kabloları bir kontrol et.

Mr_YAMYAM

@sasen  de ton kontrolü yaparken hatalar yapmıştı.
Devre kartını YALATTIRDIM şimdi keyfi yerine geldi :D
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Nisan 2019, 14:16:36Bazı muhtemel gısa devreler gördüm.
[attach type=image]11895[/attach]
Bu noktalara yakından dikkatlice bak ve gısa devreleri hallet.
Ayrıca devrede görülen pasta çörek gibi kalıntıları da görmeyeceğim.
O pastalar öyle temizlenmelidir ki plaketi yalayabilecek şekilde olmalıdır.
Yoksa KÖTEKLERİM HAA :D
Sizler de devre kartınızı yalayabilirsiniz :D

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi Loudness devresinde çift kontaklı switch var.
Bunun yerine çift kontak röle ve tek kontak switch kullanabilir miyim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Nisan 2019, 14:46:40@Mr_YAMYAM
Abi Loudness devresinde çift kontaklı switch var.
Bunun yerine çift kontak röle ve tek kontak switch kullanabilir miyim?
Yapabilirsin.
Nasıl yapılacağı konusunda şu linkte bilgi var.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.0.html
Röleli loudness devresi PCB ve tasarım detayları vardır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Nisan 2019, 15:55:09Yapabilirsin.
Nasıl yapılacağı konusunda şu linkte bilgi var.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.0.html
Röleli loudness devresi PCB ve tasarım detayları vardır.

Abi onu zaten görmüştüm. Ben kendim düzenlemek istediğim için sordum.
Size göre uygun bir tasarım ise bunu böyle basacağım.

Mr_YAMYAM

Çizim ve şema yanlış olmuş.
O rölelerde C (Common) ucu besleme uçlarının yanındakidir.
Ortadaki uç NC uçlardaki uç ise NO dur.
Yani senin kullanman gereken uçlar C ler ve NO olanlardır.
Ama PCB verileri değiştirilmiş olduğu için kontaklar karışmış bu yüzden C uçları ortada görünmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Nisan 2019, 16:55:56Çizim ve şema yanlış olmuş.
O rölelerde C (Common) ucu besleme uçlarının yanındakidir.
Ortadaki uç NC uçlardaki uç ise NO dur.
Yani senin kullanman gereken uçlar C ler ve NO olanlardır.
Ama PCB verileri değiştirilmiş olduğu için kontaklar karışmış bu yüzden C uçları ortada görünmektedir.

Rölenin datasına tekrar bakınca farkettim. Düzeltmekle uğraşıyorum :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi dün Proteus kafayı yedi. PC'ye format attım, tekrar kurdum, çizdim.

Mr_YAMYAM

7812 nin şase dönüşünü PRE-ST GROUND yapamazsın.
Orada aklının almayacağı parazitler ve hırıltılar vardır.
[attach type=image]11916[/attach]
7812 şase yolunu işaret ettiğim yerden kes.
Kırmızı ile belirttiğim yere pre-st ground padini koy. Bu pad şase metaline vidalanacaktır.
7812 nin kendi akımı kendi dönüş yolundan gitsin.

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Görüldüğü kadarıyla sıkıntı yok.
Sadece montaj planı ve malzeme yerleşimi biraz dağınık o kadar.

Ama sen illa ground plane kullanmayacağım dersen, ve kafana göre montaj planı uygularsan bu devrede de aksaklıklar olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Nisan 2019, 13:23:53Görüldüğü kadarıyla sıkıntı yok.
Sadece montaj planı ve malzeme yerleşimi biraz dağınık o kadar.

Ama sen illa ground plane kullanmayacağım dersen, ve kafana göre montaj planı uygularsan bu devrede de aksaklıklar olacaktır.

Abi ben öyle bir şey demedim ki.
Sadece ground plane için malzeme bulmakta sıkıntı çekiyorum, o kadar.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi son şeklini verdim. Malzemeleri daha toplu hale getiremedim. Ancak bu oldu.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam PCB üzerindeki bu pasif eleman değerlerinden herhangi birini değiştirmem gerekiyor mu?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Nisan 2019, 19:42:22Hepisi tamam.

Yeni baskı devre yaptırdım, ona lehimlemeden önce sorayım dedim.
Sonra değiştirmesi sıkıntı oluyor :)
Bir de Cx yerine bir bobin taksam ne olur? Merakımdan soruyorum.

Mr_YAMYAM

Bobin ters tepki yaratır :D
Bass kazancını artıracaktır. Ama devredeki indüktif etkiden dolayı osilatör gibi de çalışabilir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Nisan 2019, 21:45:01Bobin ters tepki yaratır :D
Bass kazancını artıracaktır. Ama devredeki indüktif etkiden dolayı osilatör gibi de çalışabilir.

Hmm...
Kondansatör gibi tehlikeli yani?
Tehlikeyi severim :D
Elimde 5mm ferrit var. Uygun frekans için(doğal olarak 30Hz) kaç tur sarmam gerekir(yaklaşık olarak)??

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Nisan 2019, 22:30:36Takribi 1000 tur sararsan 30Hz rezonansa inebilirsin :D

Hocam trafo sarsam ondan daha az tur atarım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 30 Nisan 2019, 20:30:04Hocam trafo sarsam ondan daha az tur atarım :D
30Hz te 3db kazanç faktörü için iki kat yükseltmeye ihtiyaç var.
Rf direncin 2K olduğuna göre 30Hz te 1K dirence sahip bobin sarmalısın.
Hadi git sor soruştur bu frekans için nasıl bir bobin lazımmış :D

Furkan KELEŞOĞLU

xl = 2 * pi * f * L             // bobinin frekansa karşı gösterdiği direnc değerini hesapladığımız formül XL= ENDÜKTİF REAKTANS.

pi=3,14        // sabir pi 3,14
F=(30Hz için)       // HZ cinsinden yazılır sizin için 30HZ istendği için buda sabit.
L= bilinmiyor.     // bobin Henry değeri bilinmiyor.
xl=1000(1K Ohm) ohm
1000=2*3,14*30*L
1000=188.4*L
L=1000/188.4
L=5.30785562633 Henry
Yaklaşık 5.31 Henry diyelim.
Bu Henry değerini pratikte kullanılan MikroHenry değerine dönüştürür isek.

L=5.31 Henry  = 5.310.000 MikroHenry Eder.

İstenilen bobinin değeri  5.310.000 MikroHenry olacak yani.  Gerisini bende bilmiyorum. Buraya kadar doğru ise bir alkış alırım değilse sopayı yer giderim. ( Yalnız bir kaç programda bu değer için hava nüveli bir bobin hesabı yaptırayım dedim. bazısında sonuca ulaşamadım bazısı hata verdi ) :D

Düzenleme 1.05.2019 :

Şimdi bu sabah yeniden araştırma falan yaptım bir site buldum ( ne varsa 320volt.com da var :D ) ordan bir hesap yaptım. bizim mikro Henry cinsinden hesapladığımız bobine cok cok cok yaklaşık bir değerdeki bobinin değerlerini falan hesapladım işte karşınızda buyrun. :D

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Aynı hesabı bir de yüksek manyetik geçirgenlikli silisli saca göre yaparmısın @Furkan41
Sac kapalı tip olacak. Yani O gibi. Trafo sacı.
Manyetik geçirgenliği 20.000GAUSS olsun.
İşi bu kadar yokuşa sürmeden doğrudan satın alabiliriz de :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/125C?qs=N74Wby3oBT96Ia%252Bd9u2Zzg%3D%3D

Size bakarken kendi aradığım trafoyu buldum :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/1140-LU-G?qs=sGAEpiMZZMv0IfuNuy2LUdRjc0nqI26GNWNBqL04Sv8%3D
100EURO imiş.
Bi amplide 2 tane kullanırsam 200EURO eder. TL olarak 1400TL.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Mayıs 2019, 20:43:26Aynı hesabı bir de yüksek manyetik geçirgenlikli silisli saca göre yaparmısın @Furkan41
Sac kapalı tip olacak. Yani O gibi. Trafo sacı.
Manyetik geçirgenliği 20.000GAUSS olsun.
İşi bu kadar yokuşa sürmeden doğrudan satın alabiliriz de :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/125C?qs=N74Wby3oBT96Ia%252Bd9u2Zzg%3D%3D

Size bakarken kendi aradığım trafoyu buldum :D
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/Hammond-Manufacturing/1140-LU-G?qs=sGAEpiMZZMv0IfuNuy2LUdRjc0nqI26GNWNBqL04Sv8%3D
100EURO imiş.
Bi amplide 2 tane kullanırsam 200EURO eder. TL olarak 1400TL.

En iyisi Mouser den doğrudan satın almak :DDD Abi Simit şeklindeki trafoyu diyorsun değil mi şu OTO AMFİLERİN beslemesindeki bobinlerden. Yalnız ben onlar nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Öğrenmek lazım. Gerçi onun içinde program vardır Bulurum şimdi :D

Bu arada 20.000 GAUSS baya büyük bir değer. Yüksek kaliteli olması gerekiyor.  Normaller galiba 10.000GAUSS falan
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 01 Mayıs 2019, 21:08:34En iyisi Mouser den doğrudan satın almak :DDD Abi Simit şeklindeki trafoyu diyorsun değil mi şu OTO AMFİLERİN beslemesindeki bobinlerden. Yalnız ben onlar nasıl hesaplanıyor bilmiyorum. Öğrenmek lazım. Gerçi onun içinde program vardır Bulurum şimdi :D

Bu arada 20.000 GAUSS baya büyük bir değer. Yüksek kaliteli olması gerekiyor.  Normaller galiba 10.000GAUSS falan
Demir çekirdeğin şekli çok önemli değildir.
Trafolarda olduğu gibi olabilir. Yani O şekli (simit veya poaça) E-I şekli (Ceket) gibi de olabilir.
Audio amaçlı trafoların sacları yüksek kalite olmalıdır. Amaç sarım sayısını mümkün mertebe azaltabilmektir.
Aksi takdirde çok fazla spir olacağından dolayı bakır kayıpları artacaktır.
SMPS lerde kullanılan FERRİT çekirdekler bu gibi uygulamalarda kullanılamaz. Ferrit nüvelerin manyetik geçirgenliği çok daha düşüktür. 8000 veya daha az.
Ancak iyi bir hesaplama ile küçük ve her tarafı kapalı ferrit çekirdek kullanılabilir.
Tahmini sarım omik direnci 300-500ohm civarı olmak koşulu ile 30Hz te 1Kohm empedansı yakalayabilirsek bu uygulama için uygun bir bobin yapılabilir.
Bahsetmiş olduğum trafo silindirik şeklindedir ve içerisindeki bobin tamamen dış ferrit ile kapatılmış olmalıdır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam çok uzun zamandır cevap yazmıyordum, kusura bakmayın.
15-16 Haziran'da sınavım var, üniversiteye hazırlanıyorum.
Bu yüzden ampli ile uğraşacak fazla zamanım olmuyor.
Bir saat boş zamanım var, o zaman diliminde de elimden geldiğince devrelerin eksik kısımlarını hallediyorum.
O sebeple şimdilik projeyi askıya aldım. 17 Haziran'da görüşmek üzere :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam bu devreyi SMPS ile beslemem mümkün müdür?
Zira şu an elimdeki 60W'lık trafo yetersiz kalıyor ve yüksek güçlü bir trafo almak benim için neredeyse imkansız, zira maliyeti çok yüksek oluyor.
Ayrıca şu an kutu ayarlamaya çalışıyorum, eski amfi kutusu bulmaya uğraşıyorum.
Zaten amfi kutusu düşük profil olacağından dolayı 150W'lık bir trafoyu toroidal olarak almadığım sürece içine sığdırmam mümkün değil.
150W'lık toroidal trafonun bütçesi de beni aşıyor.
(Kötek is coming :D)

Mr_YAMYAM

Teknikte SMPS analog yükselticilerin çalıştırılmaması diye bir kural yoktur.
İster SMPS kullanır istersen trafo ile doğrudan besleyebilirsin. Ancak bu işin gerektirmiş olduğu teknik şartları yerine getiremezsen işte o zaman KÖTEK gelir  :alsaa
Bir transformatör en ilkel aygıt olduğu halde en iyi izolasyon aracıdır.
Hatta bir trafonun izolasyon tekniklerine yetişilemediği bile söylenilebilir.
Ancak bir SMPS de izolasyon kuralları kolay değildir. Ek masraf ve ekipmanlar gerekmektedir.
AYRICA:
Bir SMPS kendi başına bir gürültü üreticisidir. Yani bir SMPS devresinin gürültülerini fırçalı bir matkapın yarattığı parazitlere benzetebiliriz.
Bu tür darbeli gerilimlerin filtre edilebilmesi sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, hiç te ucuz değildir.
İyi bir filtreleme için üst seviye ekranlama başta olmak üzere....
Tüm giriş ve çıkışlarda çok kaliteli filtrelerin kullanımı zorunludur.
Çıkış geriliminin filtrelenmesi ve temiz bir gerilim edilmesi gerekmektedir.
Üstelik tasarımdaki grounding kuralları, temel olarak 50-100Hz bölgesindeki indüktif yüklere göre hesaplanıp yapıldığı için, SMPS çıkışındaki 80KHz lik parazitik etkilerin, hem duyulabilmesi mümkün değildir hem de devreye yapabileceği osilasyonlar neticesinde devreye verebileceği zararlar kestirilemez.
Hazır SMPS ürünlerinde iş görebilecek kalitede bir ürünün hiç te ucuz olmadığı görülecektir.
https://urun.n11.com/adaptor/smps-meanwell-nes-200-24ko-200w-24v-dc-ucretsiz-kargo-P312070679
Üstelik bu örnek ürün tek 24V çıkışlı bir ürün olup 2X24V çıkışlı ürünleri temin edebilmek kolaymıdır bilemem.
Senin yapabileceğin bir SMPS güç kaynağının çıkış gürültülerini hiç tahmin edemeyiz.
Tercih senindir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2019, 18:05:45Teknikte SMPS analog yükselticilerin çalıştırılmaması diye bir kural yoktur.
İster SMPS kullanır istersen trafo ile doğrudan besleyebilirsin. Ancak bu işin gerektirmiş olduğu teknik şartları yerine getiremezsen işte o zaman KÖTEK gelir  :alsaa
Bir transformatör en ilkel aygıt olduğu halde en iyi izolasyon aracıdır.
Hatta bir trafonun izolasyon tekniklerine yetişilemediği bile söylenilebilir.
Ancak bir SMPS de izolasyon kuralları kolay değildir. Ek masraf ve ekipmanlar gerekmektedir.
AYRICA:
Bir SMPS kendi başına bir gürültü üreticisidir. Yani bir SMPS devresinin gürültülerini fırçalı bir matkapın yarattığı parazitlere benzetebiliriz.
Bu tür darbeli gerilimlerin filtre edilebilmesi sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, hiç te ucuz değildir.
İyi bir filtreleme için üst seviye ekranlama başta olmak üzere....
Tüm giriş ve çıkışlarda çok kaliteli filtrelerin kullanımı zorunludur.
Çıkış geriliminin filtrelenmesi ve temiz bir gerilim edilmesi gerekmektedir.
Üstelik tasarımdaki grounding kuralları, temel olarak 50-100Hz bölgesindeki indüktif yüklere göre hesaplanıp yapıldığı için, SMPS çıkışındaki 80KHz lik parazitik etkilerin, hem duyulabilmesi mümkün değildir hem de devreye yapabileceği osilasyonlar neticesinde devreye verebileceği zararlar kestirilemez.
Hazır SMPS ürünlerinde iş görebilecek kalitede bir ürünün hiç te ucuz olmadığı görülecektir.
https://urun.n11.com/adaptor/smps-meanwell-nes-200-24ko-200w-24v-dc-ucretsiz-kargo-P312070679
Üstelik bu örnek ürün tek 24V çıkışlı bir ürün olup 2X24V çıkışlı ürünleri temin edebilmek kolaymıdır bilemem.
Senin yapabileceğin bir SMPS güç kaynağının çıkış gürültülerini hiç tahmin edemeyiz.
Tercih senindir.
Hocam peki önerdiğiniz bir çözüm yolu var mı?
Şimdi trafoyu maliyetten dolayı elemek zorunda kalıyoruz.
Bu durumda yapacağım SMPS'yi nasıl iş görecek hale getirebiliriz ona bakmak lazım.

Mr_YAMYAM

Bir SMPS yapımı o kadar da ucuz olmayacaktır.
Analog bir devrenin beslenebilmesi için SMPS çıkışında kullanılacak ana kondansatörler normal kondansatörlerden olamaz.
Bir SMPS'de kullanılabilecek kondansatörlere örnek.
http://tr.aliexpress.com/i/2028012199.html?spm=a2g10.search0305.3.203.4ffc39e03fll3o&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0_10084_10083_10546_10887_10307_321_453_10548_322_454_10618_536_10065_317_537_10068_319_10059_10103_10884_10696,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=250b35f6-2840-4376-a2a8-d9469a1b9585&algo_expid=250b35f6-2840-4376-a2a8-d9469a1b9585-26
Bulabildiğim en ucuz fiyat itibarı ile iki tanesi yaklaşık 20$ gibi oluyor.
Günümüz koşullarında bu iki kondansatörün ederi 120TL olduğuna göre hesabını sen yapmalısın.

Bak sana bir öneri.
İlla SMPS yapayım dersen şu kondansatörlerden 20 adet al.
http://tr.aliexpress.com/item/32959734511.html?spm=a2g0o.detail.1000023.62.13406541tQMBAb
1000uF35V L-ESR olarak verilmiş.
İyi bir filtreleme için bu kondansatörlerden 5 ya da 6 adedini bir voltaja 5 ya da 6 adedini diğer voltaja takarsın.
Her bir kondansatörün arasına birer tane FERRİTE BEAD takarsın. Aynı zamanda her bir kondansatöre parelel birer tane de 100nF mercimek kondansatör bağlarsan SMPS besleme kullanabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2019, 19:46:18Bir SMPS yapımı o kadar da ucuz olmayacaktır.
Analog bir devrenin beslenebilmesi için SMPS çıkışında kullanılacak ana kondansatörler normal kondansatörlerden olamaz.
Bir SMPS'de kullanılabilecek kondansatörlere örnek.
http://tr.aliexpress.com/i/2028012199.html?spm=a2g10.search0305.3.203.4ffc39e03fll3o&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0_10084_10083_10546_10887_10307_321_453_10548_322_454_10618_536_10065_317_537_10068_319_10059_10103_10884_10696,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=250b35f6-2840-4376-a2a8-d9469a1b9585&algo_expid=250b35f6-2840-4376-a2a8-d9469a1b9585-26
Bulabildiğim en ucuz fiyat itibarı ile iki tanesi yaklaşık 20$ gibi oluyor.
Günümüz koşullarında bu iki kondansatörün ederi 120TL olduğuna göre hesabını sen yapmalısın.
Hocam elimde Nichicon LS serisi Low-ESR 15000uF-35V kondansatörler var, bunlar da iş görmez mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Temmuz 2019, 20:01:23Hocam elimde Nichicon LS serisi Low-ESR 15000uF-35V kondansatörler var, bunlar da iş görmez mi?
İş görür.
Ancak o kondansatörler genel amaçlı oldukları için yüksek frekanslardaki tepkilerini ölçemeyiz.
Yukarda eklediğim üzere bir SMPS filtresi için en ideal yol çoklu kondansatör kullanımıdır.
Yani 5-6 adet kondansatörü parelel bağlayıp aralarına da 100KHz için bir engel bobini koyarak mümkün mertebe yüksek frekansları bloke etmek gerekmektedir.
Bu bağlantıda ground hattının uzunluğu cm ler mertebesinde önem arzettiği için PCB deki ground hattının da anormal kalın yapılması icab edecektir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2019, 20:08:25İş görür.
Ancak o kondansatörler genel amaçlı oldukları için yüksek frekanslardaki tepkilerini ölçemeyiz.
Yukarda eklediğim üzere bir SMPS filtresi için en ideal yol çoklu kondansatör kullanımıdır.
Yani 5-6 adet kondansatörü parelel bağlayıp aralarına da 100KHz için bir engel bobini koyarak mümkün mertebe yüksek frekansları bloke etmek gerekmektedir.
Bu bağlantıda ground hattının uzunluğu cm ler mertebesinde önem arzettiği için PCB deki ground hattının da anormal kalın yapılması icab edecektir.

Hocam ben burada Low-ESR kondansatör bulabiliyorum.
Her ne kadar site içinde belirtilmemiş olsa da ben bu kondansatörlerden almıştım, ve sizin LM1875 ampli yapımı konusunda belirttiğiniz üzere (M) ibareli yani Low-ESR idi.
https://www.direnc.net/1000uf-35v-kondansator-10x20

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Temmuz 2019, 20:12:28Hocam ben burada Low-ESR kondansatör bulabiliyorum.
Her ne kadar site içinde belirtilmemiş olsa da ben bu kondansatörlerden almıştım, ve sizin LM1875 ampli yapımı konusunda belirttiğiniz üzere (M) ibareli yani Low-ESR idi.
https://www.direnc.net/1000uf-35v-kondansator-10x20
Hah o kondansatörler gayet hoş olur.
Akım gereksiniminie göre takribi 6 adet artı voltaja 6 adet te eksi voltaja takarsan 12 adet kondansatör yeterlidir.
Parelel bağlanacak mercimek kondansatörler çok ucuz olup her yerden temin edilebilir.
Geriye kalan tek şey ferrit çekirdek bulup uyarlayabilmektir.
https://www.cfe.com.tw/3-ferrite-core/menu-ferrite-cores-rh.htm
Şu toroid olanların 5mm çaplısına 5-10 tur kalın tel sarılırsa iş görür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2019, 20:25:37Hah o kondansatörler gayet hoş olur.
Akım gereksiniminie göre takribi 6 adet artı voltaja 6 adet te eksi voltaja takarsan 12 adet kondansatör yeterlidir.
Parelel bağlanacak mercimek kondansatörler çok ucuz olup her yerden temin edilebilir.
Geriye kalan tek şey ferrit çekirdek bulup uyarlayabilmektir.
https://www.cfe.com.tw/3-ferrite-core/menu-ferrite-cores-rh.htm
Şu toroid olanların 5mm çaplısına 5-10 tur kalın tel sarılırsa iş görür.

Hocam ferrit çekirdek olarak bunu buldum.
https://www.aliexpress.com/item/32361314469.html
Bir de bu var, küçük gibi geldi bana.
https://www.aliexpress.com/item/32673115788.html
Tel olarak 0.8mm var, hangisinden alıp kaç tur sarayım?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2019, 20:52:34Bence şunlardan al.
https://tr.aliexpress.com/item/32855338224.html?spm=a2g0o.detail.1000015.2.2f0d4424njZOup&scm=1007.14452.136271.0&scm_id=1007.14452.136271.0&scm-url=1007.14452.136271.0&pvid=85517e34-44e0-40a1-b07e-9ec7067a732d&s=p
Hazır sarılmış ve lehime hazır.
100uH olanları ideal
Hocam onun yerine bu olur mu?
https://www.direnc.net/100uh-4a-bobin
Artık aliexpress işi çok sıkıntılı her ürüne gümrük vergisi var bir de ötv falan ödüyoruz, oradan alacağıma buradan alırım.
Bir de sanırım bahsettiğiniz filtre bölümü bu şekilde.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam şimdi SMPS devresinde Ground noktalarını nasıl yapayım?
Çünkü trafo üstünde hem +/-15V hem de +/-24V sargı var.
İki sargı için de bu filtreyi yapıp ayrı ayrı Ground noktaları oluştursam sorun olur mu?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın