2.1 Amplifikatör için Yardım

Başlatan H_SerhatY, 30 Kasım 2018, 20:42:52

Mr_YAMYAM

Olmamış.
Şu linkteki second order LPF devresini bir incele.
https://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_5.html
Daha fazla cut off yapmaya gerek yoktur. Gv10 kazanç için second order yeterli olacaktır.
Bu tür sistemlerde keskin band genişliği istenmez.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Aralık 2018, 19:41:50Olmamış.
Şu linkteki second order LPF devresini bir incele.
https://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_5.html
Daha fazla cut off yapmaya gerek yoktur. Gv10 kazanç için second order yeterli olacaktır.
Bu tür sistemlerde keskin band genişliği istenmez.

Abi ikinci derece bir düşük geçişli filtrenin voltaj kazancı 0.5 oluyor. Bu durumda bunu 1'e getirmek için Op-Amp kazancını 2'ye ayarlamak yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer Op-Amp kazancını 10'a ayarlarsak girişten verilen 1V çıkışta 5V olacaktır.

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Aralık 2018, 20:44:57Abi ikinci derece bir düşük geçişli filtrenin voltaj kazancı 0.5 oluyor. Bu durumda bunu 1'e getirmek için Op-Amp kazancını 2'ye ayarlamak yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer Op-Amp kazancını 10'a ayarlarsak girişten verilen 1V çıkışta 5V olacaktır.
Olmaz.
R2 ve R1 in oranı ile kazanç belirlenir.
Tasarımda R2 yerine bir pot bağlanırsa kazanç ayarlanabilir. Bu kazancın belli seviyeler arasında ayarlanabilmesi istenir ve gereklidir. Aksi takdirde LPF yi rasgele kazanç ayarı ile çıkışlar kalibre edilemez.
LPF nin ideal kazanç ayarı -10db ila +10db arasında ayarlanabilir olması ve sıfırı ortada lineer bir pot kullanımı esastır.
Böylece kullanıcı bu devrenin kazancını kaç yaptığını bilebilecektir.
Bir ton kontrol devresinde de aynı mantık bulunuyor olup, LPF deki tek fark tiz bölgesinin tamamen kapatılmış olmasıdır. Aynı zamanda band kesim frekansındaki keskinlik LPF de daha diktir.
Bu şekilde kalibrasyon yapılmış bir sistemde ton kontrol de kullanılabilecektir. LPF nin kazancı 0 da iken ton kontroldeki bass seslerin kaç db artırıldığı da görülebilir. Böylece LPF de herhangi bir bozulmaya meydan verilmeden ilmine uygun kullanılabilir.
Bir ton kontrolde genel kazanç 20db civarı olabileceği için, bu durum özel koşullara bağlı olarak kullanılmaktadır.
Bir müzik eserinde bass sesler gereğinden az kaydedilmişse, uygun bass kazancı ayarlanarak duyumda eşitlik sağlanabilir. Bu da geniş bir ayar imkanı anlamına gelir.
Ton kontrol kullanılmayacaksa, LPF nin temel kazanç faktörü ile +/-10db ayar imkanı ile eşitlik sağlanmaya çalışılır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Aralık 2018, 21:41:27Olmaz.
R2 ve R1 in oranı ile kazanç belirlenir.
Tasarımda R2 yerine bir pot bağlanırsa kazanç ayarlanabilir. Bu kazancın belli seviyeler arasında ayarlanabilmesi istenir ve gereklidir. Aksi takdirde LPF yi rasgele kazanç ayarı ile çıkışlar kalibre edilemez.
LPF nin ideal kazanç ayarı -10db ila +10db arasında ayarlanabilir olması ve sıfırı ortada lineer bir pot kullanımı esastır.
Böylece kullanıcı bu devrenin kazancını kaç yaptığını bilebilecektir.
Bir ton kontrol devresinde de aynı mantık bulunuyor olup, LPF deki tek fark tiz bölgesinin tamamen kapatılmış olmasıdır. Aynı zamanda band kesim frekansındaki keskinlik LPF de daha diktir.
Bu şekilde kalibrasyon yapılmış bir sistemde ton kontrol de kullanılabilecektir. LPF nin kazancı 0 da iken ton kontroldeki bass seslerin kaç db artırıldığı da görülebilir. Böylece LPF de herhangi bir bozulmaya meydan verilmeden ilmine uygun kullanılabilir.
Bir ton kontrolde genel kazanç 20db civarı olabileceği için, bu durum özel koşullara bağlı olarak kullanılmaktadır.
Bir müzik eserinde bass sesler gereğinden az kaydedilmişse, uygun bass kazancı ayarlanarak duyumda eşitlik sağlanabilir. Bu da geniş bir ayar imkanı anlamına gelir.
Ton kontrol kullanılmayacaksa, LPF nin temel kazanç faktörü ile +/-10db ayar imkanı ile eşitlik sağlanmaya çalışılır.

Yani? Çizdiğim devre oluyor mu, olmuyor mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Aralık 2018, 21:45:48Yani? Çizdiğim devre oluyor mu, olmuyor mu?
Oluyor da kazanç ayarını nasıl yapacaksın.
Dışardan pot bağlayacaksan sorun yok.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Aralık 2018, 21:48:05Oluyor da kazanç ayarını nasıl yapacaksın.
Dışardan pot bağlayacaksan sorun yok.

Abi ben pot bağlamayı düşünmedim ki ;D
Pot bağlayacağım diyelim, nasıl bağlantı yapmam gerekiyor?

Burada kırmızı kutudaki direnç Rf yani feedback direnci. Şimdi, bağlantıyı ses düzey potu bağlarmış gibi mi bağlayacağım yoksa başka bir şekil mi?

memleket

Decoderların görevi ses sinyallerini kanallara ayırmaktadır.Örneğin;sizin elinizde stereo çıkışlı bir ses kaynağı var ve siz bu stereo çıkışlı kaynaktan 2 den daha fazla çıkış elde etmek istiyorsunuz.Tam burda decoderlar karşımıza çıkıyor.Decoder stereo olarak aldığı ses sinyalini çözerek 3,4 veya 5 kanala ayırır.Piyasada 4+1 veya 5+1 lerde bu mantıkla çalışırlar.

Burada başlıktada gördüğünüz gibi decoderlarda surround kavramı geçmektedir.Surround kısaca çevresel ses olarak tanımlanabilir.Yani seslerin çevreden farklı yerlerden gelmesi efektine Surround denir.Surround ses sistemleri özellikle filmlerde bazı sahneler de oldukça keyif verirler.

Yukarıda görmüş olduğunuz 3+1 decoderda (ses çözücü) tl072 opampı kullanılmış.Ses sinyalleri sağ arka,sol arka,merkez ve subwoofer çıkışı olarak opamplar tarafından çözülmüş.Burdaki 4 kanala ayrı ayrı amfiler bağlanacaktır.Aksi taktirde surround özelliği normal olarak çalışmayacaktır.Benim bu devreyi yapacak arkadaşlara tavsiyem,tda2030A entegresi ile her kanala bir amfi yapıp kullanmalarıdır.

http://elektronikblogu.blogspot.com/2010/07/31-surround-decoder-ses-cozucu-devresi.html

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Aralık 2018, 21:59:14Abi ben pot bağlamayı düşünmedim ki ;D
Pot bağlayacağım diyelim, nasıl bağlantı yapmam gerekiyor?

Burada kırmızı kutudaki direnç Rf yani feedback direnci. Şimdi, bağlantıyı ses düzey potu bağlarmış gibi mi bağlayacağım yoksa başka bir şekil mi?
Pot iki şekilde bağlanır.
1) LPF filtrenin kazanç ayarını yapmak için.
2) LPF filtreden sonra bağlanarak bass amplinin seviyesini değiştirmek için.
Hangisini yaparsan yap tek bir kural vardır.
LPF potu kazanç ayarı 10 db azaltır veya 10 db yükseltir.
Sıfırı ortada olan potları düşünürsen pot ortada iken kazanç 0 dır yani sinyaller olduğu gibi geçer.
Potu minumum yaptığında 10db azaltır, max. açtığında ise 10 db artırırsın.
Bunu yapmazsan ne olur.?
Bass potunu rasgele ayarlarsan bass ampliye giren sinyal seviyesini ölçüm dahilinde kontrol edemezsin. Bazı müziklerde bass sesi açarak elde ettiğin iyi sonuç çoğu, eserlerde bass tarafında yırtılmalara sebep olacaktır.
Bu yüzden bass potunda kaç db azaltıp yükselttiğini bilmelisin.
Hele bir de devrede ton kontrol varsa sesler karman çorman olabilir.
Bu yüzden kazanç ayarının belli ölçülerde olması şarttır.
Eğer opamp devresine pot koymak istemiyorsan normal pot kullanabilirsin.
Bu durumda ampli kazancını 10 db artırıp, 100K potun şase bağlantılarına 10K direnç takarsan bu sana yaklaşık 20 db kontrol alanı sağlar demektir. Böylece pot ortada iken bass kazancın 0db olacaktır. Minumum iken ise -10db olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Aralık 2018, 21:22:59Pot iki şekilde bağlanır.
1) LPF filtrenin kazanç ayarını yapmak için.
2) LPF filtreden sonra bağlanarak bass amplinin seviyesini değiştirmek için.

Hangisini yaparsan yap tek bir kural vardır.
LPF potu kazanç ayarı 10 db azaltır veya 10 db yükseltir.
Sıfırı ortada olan potları düşünürsen pot ortada iken kazanç 0 dır yani sinyaller olduğu gibi geçer.
Potu minumum yaptığında 10db azaltır, max. açtığında ise 10 db artırırsın.
Bunu yapmazsan ne olur.?
Bass potunu rasgele ayarlarsan bass ampliye giren sinyal seviyesini ölçüm dahilinde kontrol edemezsin. Bazı müziklerde bass sesi açarak elde ettiğin iyi sonuç çoğu, eserlerde bass tarafında yırtılmalara sebep olacaktır.
Bu yüzden bass potunda kaç db azaltıp yükselttiğini bilmelisin.
Hele bir de devrede ton kontrol varsa sesler karman çorman olabilir.
Bu yüzden kazanç ayarının belli ölçülerde olması şarttır.

Eğer opamp devresine pot koymak istemiyorsan normal pot kullanabilirsin.
Bu durumda ampli kazancını 10 db artırıp, 100K potun şase bağlantılarına 10K direnç takarsan bu sana yaklaşık 20 db kontrol alanı sağlar demektir. Böylece pot ortada iken bass kazancın 0db olacaktır. Minumum iken ise -10db olacaktır.

Kırmızı kısımları anladım ama mavi kısımları anlamadım. Şema ile anlatabilme imkanınız var mı? Zaten küçükken hep resim dersini seçmiştim, yeteneğim de vardır biraz :)

Mr_YAMYAM

Şema çizemem.
Opamp çıkışına pot bağla gerisi kolay.
Potun şase bağlantılarına 10K direnç yeterlidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Aralık 2018, 21:40:24Şema çizemem.
Opamp çıkışına pot bağla gerisi kolay.
Potun şase bağlantılarına 10K direnç yeterlidir.
Yani şöyle;
Potun soldaki ucuna 10k direnç bağlanıp şaseye verilecek,
Potun orta ucundan çıkış alınacak,
Potun sağdaki ucuna giriş yapılacak.
Doğru anlamış mıyım?

Bir de, bu bass kanalda tek giriş var. Yani ya sol kanalı, ya da sağ kanalı bağlayabiliyorum. Yukarıda @memleket abimiz decoderlardan bahsetmiş. O decoder'ı yapıp sadece bass çıkışını kullanmam mümkün müdür?

Mr_YAMYAM

Aynen öyle yapacaksın.
memleketin devresi farklı.
O devrede bass kanal LPF yok.
Senin devrende iki kanal girişleri uygun iki dirençle LPF filtreye bağlayacaksın. Yani SUMMING yapacaksın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Aralık 2018, 22:03:48Aynen öyle yapacaksın.
memleketin devresi farklı.
O devrede bass kanal LPF yok.
Senin devrende iki kanal girişleri uygun iki dirençle LPF filtreye bağlayacaksın. Yani SUMMING yapacaksın.

Yani iki kanalın ucuna birer direnç bağlayacağım, sonra bu dirençlerin uçlarını birleştirip LPF'ye gireceğim, değil mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Aralık 2018, 13:25:34Yani iki kanalın ucuna birer direnç bağlayacağım, sonra bu dirençlerin uçlarını birleştirip LPF'ye gireceğim, değil mi?
He

H_SerhatY

Sonunda bitti :)
Yeşil kısım SUMMING.
Sarı kısım LPF.
Turuncu kısım Rf.
Kırmızı kısım da Ri.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Aralık 2018, 14:22:18Tamamdır.
Yap çalıştır keyfet.

Hocam yapayım yapmasına da, amfideki pasif eleman değerlerini değiştirmeyecek miyiz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Aralık 2018, 14:23:33Hocam yapayım yapmasına da, amfideki pasif eleman değerlerini değiştirmeyecek miyiz?
Sen PCB yi yap gerisi kolay.

taydin

Hayırlı işler Serhat. Devre bittikten sonra bir video at da biz de dinleyelim  :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 14:26:17Hayırlı işler Serhat. Devre bittikten sonra bir video at da biz de dinleyelim  :)
Teşekkürler abi. Önce hoparlörleri tam alayım, sadece woofer sipariş verdim, sağ sol kanal için hoparlöre param yetmedi, ama PCB'yi yapana kadar onu da alırım. Ondan sonra izleriz :)

H_SerhatY

taydin

Serhat, sana güzel bir bass test müziği buldum. Benim sistem ile denedim, beynime işledi.

Eğer senin sistem de havaya uçmadan bunu çalarsa, iş bitmiş demektir  :))

https://www.youtube.com/watch?v=0K4YO3FTslk

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 16:47:45Serhat, sana güzel bir bass test müziği buldum. Benim sistem ile denedim, beynime işledi.

Eğer senin sistem de havaya uçmadan bunu çalarsa, iş bitmiş demektir  :))

https://www.youtube.com/watch?v=0K4YO3FTslk

Abi sağol. Benim şu an kullandığım tek kanal TDA2050 devresinde sesi %60 yaptım, 2 kere dinledim, hoparlörün arkasına dokundum, bayağı ısındı :)
Umarım yeni sistemi patlatmaz da dinlerim ;D

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi, hop. kargoya verilmiş. Geldiği zaman PCB'lere başlarım. Ama, ondan önce aklıma takılan bir şey var.
Virtual Surround sistemini stereo amplilere yapınca 4 kanal olarak çalışıyor. Peki biz Virtual Surround devresini buna yaparsak sistem 4.1 olur mu? Onu çok merak ettim, eğer oluyor ise beni çok zorlar mı? Zorlamaz derseniz bir tane de Virtual Surround yapalım, daha havalı olur ;D

taydin

Sen önce sistemi 2.1 olarak bitir ve temiz çalıştır.

"Onu da ekleyelim, bu da olsun, şu da fena olmaz" olayına gavurlar "featurism" diyor ve birçok projenin uzayıp bitmemesinin de sebebidir. Hedefi koymuşsun işte, o hedefe bir ulaş, onun keyfini yaşa. Sonrası Allah kerim  ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 18:42:09Sen önce sistemi 2.1 olarak bitir ve temiz çalıştır.

"Onu da ekleyelim, bu da olsun, şu da fena olmaz" olayına gavurlar "featurism" diyor ve birçok projenin uzayıp bitmemesinin de sebebidir. Hedefi koymuşsun işte, o hedefe bir ulaş, onun keyfini yaşa. Sonrası Allah kerim  ;)
Tamam abi. Ben mesajı aldım :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Aralık 2018, 18:25:00@Mr_YAMYAM
Abi, hop. kargoya verilmiş. Geldiği zaman PCB'lere başlarım. Ama, ondan önce aklıma takılan bir şey var.
Virtual Surround sistemini stereo amplilere yapınca 4 kanal olarak çalışıyor. Peki biz Virtual Surround devresini buna yaparsak sistem 4.1 olur mu? Onu çok merak ettim, eğer oluyor ise beni çok zorlar mı? Zorlamaz derseniz bir tane de Virtual Surround yapalım, daha havalı olur ;D
Olur. Herhangi bir sorun olmaz. Hallederiz.
Taydın abi ben senin eseri beğenmedim :D
Ben @memleket  i şu eser ile gudurtmuştum.
https://youtu.be/0-GVUuCg2Bw?list=RD0-GVUuCg2Bw
Kaliteli bir sistemde dinlenilen eserler için frekans kompressi aranmamalıdır.
Eser içerisindeki var olan frekans spectrumunu tam anlamıyla verebilmelidir.
Bu eser içerisinde 31-45Hz lik fundamantel bileşenler bulunmaktadır. Bu sesleri sisteminiz verebiliyorsa o sistem kalitelidir.
Memeleket bu eserdeki 31Hz lik frekansları WC den 100dbA şiddetinde duymuş ve kaşınmıştı :D

taydin

Müzik çok güzel ... Ama spektrumu fazla kalabalık  :)) Ben Vangelis'in müziği ile test ediyorum genelde, hem üst sınır hem alt sınır frekanslar var, ve ayrı ayrı duyabiliyorsun

https://www.youtube.com/watch?v=k3S9bbhDBVw

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Hocam LPF devresindeki Summing, Ri ve Rf dirençleri nasıl belirlenecek?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 07 Aralık 2018, 12:30:30@Mr_YAMYAM
Hocam LPF devresindeki Summing, Ri ve Rf dirençleri nasıl belirlenecek?
Giriş empedansına göre belirlenir.
Giriş empedansının 100K olduğunu varsayalım. Girişe 100K serii direnç bağlarsak giriş seviyesini 3db düşürmüş oluruz.
İkinci bir 100K ile diğer kanalı girdiğimizde, diğer kanalın seviyesi de toplamda seviyeyi 2 kat artırdığına göre (3db) giriş çıkış eşitlik mantalitesi tamamlanmış olacaktır.
Peki 100K giriş direncine bağlanan direncimiz 10K olursa ne olur?
Hiç bişey olmaz. Ancak kaynak empedansımız düşük olacağı için diğer kanaladan gelen ses sinyalleri ilk kanalın girişine doğru akmaya çalışacağından dolayı etkileyebilecektir.
Bu etkileme genellikle seviye şeklinde olmayıp, farklı fazdaki sinyallerin birbirlerini öldürmesi şeklindedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Aralık 2018, 13:09:18Giriş empedansına göre belirlenir.
Giriş empedansının 100K olduğunu varsayalım. Girişe 100K serii direnç bağlarsak giriş seviyesini 3db düşürmüş oluruz.
İkinci bir 100K ile diğer kanalı girdiğimizde, diğer kanalın seviyesi de toplamda seviyeyi 2 kat artırdığına göre (3db) giriş çıkış eşitlik mantalitesi tamamlanmış olacaktır.
Peki 100K giriş direncine bağlanan direncimiz 10K olursa ne olur?
Hiç bişey olmaz. Ancak kaynak empedansımız düşük olacağı için diğer kanaladan gelen ses sinyalleri ilk kanalın girişine doğru akmaya çalışacağından dolayı etkileyebilecektir.
Bu etkileme genellikle seviye şeklinde olmayıp, farklı fazdaki sinyallerin birbirlerini öldürmesi şeklindedir.

Peki giriş empedansını benim gibi bir amatör belirleyebilir mi?

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Aralık 2018, 12:26:53Dilediğini belirleyebilir.

Nasıl belirleyeceğim? Elimde neredeyse hiçbir şey yok denebilir, bir adet multimetre var, başka bir şey yok.

Mr_YAMYAM

Mültimetre ile empedans ölçemezsin.
Giriş empedansının belirlenmesini öğrenmelisin.
Giriş empedansı yarı iletken teknolojisinde giriş direnci ila ground arasındaki direnç ile belirlenir.
Bu direnç bilindik direnç değildir. Kapasitif, endüktif ve omik olarak ele alınırlar.
Girişe parelel bağlı bir normal direnç düşünelim. (Şase ila giriş arasında.) Bu direnç önce omik olarak düşünülebilir.
Aynı dirence parelel bir kondansatör bağlarsak ne olur.?
Kondansatörler frekans arttıkça dirençleri düşen elemanlar olduğu için, yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibi düşünülmelidir. 
Demekki böyle bir devrede alçak frekanslardaki giriş empedansımız direnç değerine yakın varsayılırsa yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibidir. Yani hiç direnç yoktur.
Keza direnç yerine bir bobin bağlanırsa, bu sefer de alçak frekanslarda girişimiz kısa devre olmuş olacaktır.
İşte giriş empedansının belirlenmesi, önce frekansa bağlı olmak koşulu ile hangi frekansta ne kadar direnç oluştuğuna bağlı olup, giriş devresinde rezonans devresi varsa Fo frekansının hesaplanması ile tespit edilmektedir.
Fo frekansı rezonans frekansı demek olup, lise seviyesinde nasıl hesaplanacağı zaten anlatılmaktadır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Aralık 2018, 13:48:02Mültimetre ile empedans ölçemezsin.
Giriş empedansının belirlenmesini öğrenmelisin.
Giriş empedansı yarı iletken teknolojisinde giriş direnci ila ground arasındaki direnç ile belirlenir.
Bu direnç bilindik direnç değildir. Kapasitif, endüktif ve omik olarak ele alınırlar.
Girişe parelel bağlı bir normal direnç düşünelim. (Şase ila giriş arasında.) Bu direnç önce omik olarak düşünülebilir.
Aynı dirence parelel bir kondansatör bağlarsak ne olur.?
Kondansatörler frekans arttıkça dirençleri düşen elemanlar olduğu için, yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibi düşünülmelidir. 
Demekki böyle bir devrede alçak frekanslardaki giriş empedansımız direnç değerine yakın varsayılırsa yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibidir. Yani hiç direnç yoktur.
Keza direnç yerine bir bobin bağlanırsa, bu sefer de alçak frekanslarda girişimiz kısa devre olmuş olacaktır.
İşte giriş empedansının belirlenmesi, önce frekansa bağlı olmak koşulu ile hangi frekansta ne kadar direnç oluştuğuna bağlı olup, giriş devresinde rezonans devresi varsa Fo frekansının hesaplanması ile tespit edilmektedir.
Fo frekansı rezonans frekansı demek olup, lise seviyesinde nasıl hesaplanacağı zaten anlatılmaktadır.

Hmm...
Şimdi ben burada Summing direnci olarak istediğim herhangi bir değeri kullanabilir miyim?
Çünkü rezonans frekansı denen şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Lisede bize daha çok transformatörlerin çalışma mantığı, seri bağlı bir direnç, bir bobin ve bir sığacın empedansını hesaplama gibi şeyler gösterildi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Aralık 2018, 13:56:02Hmm...
Şimdi ben burada Summing direnci olarak istediğim herhangi bir değeri kullanabilir miyim?
Çünkü rezonans frekansı denen şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Lisede bize daha çok transformatörlerin çalışma mantığı, seri bağlı bir direnç, bir bobin ve bir sığacın empedansını hesaplama gibi şeyler gösterildi.
Bu durumda hangi direnç iyi netice verirse o direnci takarak kullanmalısın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Aralık 2018, 14:26:09Bu durumda hangi direnç iyi netice verirse o direnci takarak kullanmalısın.

Abi woofer geldi, ama 15TL'lik bir kargo parası ile geldi, neyse...
Mükemmel bir hoparlör. Kağıt koniye sahip. Kenarındaki yumuşak malzeme biraz ince gibi ama sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.
Aynı fotoğraftaki gibi geldi. Ve etrafına 6-7cm kalınlığında karton koruma yapmış, öyle göndermişler. Çok büyük bir paket gibi duruyordu, ama abartı büyük bir hop. değil. Çoook da havalı duruyor ;D

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi, sanal surround olayından vazgeçtim. Peki neden?

İşte bu yüzden. 4 adet 10cm. fullrange hop. ve 4 adet tweeter bu fiyata geldi.
Bir de crossoverlar yapılacak. Amplinin kutusu var, devreleri var...
Derken ben bundan 800 TL vermeden çıkamayacağım. Ondan dolayı sanal surround olmasın. Daha sonra belki yapılır. Ama şimdi değil.

seron

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Aralık 2018, 15:22:24@Mr_YAMYAM
Abi, sanal surround olayından vazgeçtim. Peki neden?

İşte bu yüzden. 4 adet 10cm. fullrange hop. ve 4 adet tweeter bu fiyata geldi.
Bir de crossoverlar yapılacak. Amplinin kutusu var, devreleri var...
Derken ben bundan 800 TL vermeden çıkamayacağım. Ondan dolayı sanal surround olmasın. Daha sonra belki yapılır. Ama şimdi değil.

https://www.vatanbilgisayar.com/logitech-z333-2-1-mutlimedia-speaker.html

H_SerhatY

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi sub için nasıl bir kabin yapılacak? Aklında bir ölçü var mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Aralık 2018, 22:08:19@Mr_YAMYAM
Abi sub için nasıl bir kabin yapılacak? Aklında bir ölçü var mı?
Güzel bir kabin yapılacak :D
Önce hoparlörün özelliklerini öğrenelim.
Şeklini şemalini bi mıncıklayalım.
Ezbere ölçü olmaz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Aralık 2018, 22:25:10Güzel bir kabin yapılacak :D
Önce hoparlörün özelliklerini öğrenelim.
Şeklini şemalini bi mıncıklayalım.
Ezbere ölçü olmaz.
Abi neredeyse hiçbir bilgi yok. Nasıl yapacağız ki :/

seron

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Aralık 2018, 22:05:32Abi, biliyorum. Hazır almayı istesem zaten bu konu açılmazdı.
Virtual Surround özelliği eklemeyi düşünmüştüm. Ama olmadı :/
Yok ben gidip bunu al anlamında değil kıyaslama yapman için verdim.
Yapmak da güzel ona karışmam.

Mr_YAMYAM

DIY mantığı ile fabrikasyon üretim nedir?
Bir fabrikada üretilen ürünlerin maliyetini belirleyen en önemli unsur ÖLÇÜM TEKNİĞİ'dir.
Bir fabrika bir ürünü üretmek için işçilerine belli bir meblağ ödemektedir. Bu meblağ kalifiye elemanlar için elbette daha fazla olacaktır.
LM1875 ile kaliteli ampli yapımında görüleceği üzere, bir üretimde test esnasında çok farklı sorunlar çıkabilmektedir.
Bu sorunlar fabrikasyon üretimlerde de olmaktadır.
Bu sorunların gözlemlenmesi fabrikada çalışan ve ÖLÇÜM TEKNİĞİ'ni bilen kişilerce yapılmaktadır. Yani bizim kıym'ETli @Kazasker  i alıp ta gardaş sen bu amplileri teknik değerlerine göre ölçümden geçir sağlamları ve çürükleri ayır diyemeyiz :D
Ancak forumdaki tüm arkadaşlarımızı MONTAJ bölümünde uygun bir ücretle çalıştırabilir.
Montaj bölümünde çalışmak 1500TL ile ücretlendiriliyorsa, ölçü ve bakım bölümü için bu ücret 3000TL veya daha fazla olabilecektir.
@taydin  abimize ölçü bakım bölümü için 1500TL önerirlerse, tabiri caizse g..çı ile gülecektir :D
İşin bir de zaman boyutu vardır.
Montaj bölümünde bir iş için ortalama süre 10dk ise, bir ölçüm işi 60dk veya daha fazla sürebilmektedir.
(İnanmayanlar amplideki frekans karakteristiğini, distorsiyon seviyelerini ve gürültü ölçümlerini yapabilirler) :D
Üstelik günümüz tekniğinde robotlar çoğu montajları insanlardan çok daha hızlı yapabilmekte, üstelik te hiçbir ücret istememektedirler.
Ancak günümüz çin üretimlerinin çoğu ölçümden geçmemiş basit üretimlerdendir. Çünkü ölçümden geçen (TESTED) üretimler ile masif üretimler arasında 4 katı fiyat farkı olabilmektedir.
Bu kıstasa bir de KALİTE unsuru eklenince, ürünün fiyatları uçuk seviyelere çıkmaktadır.
Önerilen 2.1 ses sistemi için ne diyebiliriz.?
O ürünü değerlendirebilmek için öncelikli olarak teknik özelliklerini bilmeliyiz.
Edinilen teknik bilgilerin kıyaslamaları doğrultusunda, kendi bilgilerimiz dahiinde o teknik özelliklere sahip bir cihazı kendimiz kaça imal edebiliriz?
İşte konu içeriğinin ve forumumuzdaki çoğu konunun esası bu temel üzerinedir.
10.000$ ücretle satılan bir ürüne eşdeğer bir ürünü kendimiz 1000$ gibi bir maliyetle üretebiliyorsak bu bir DEĞER arzeder ve literatürde DIY mantığı ile belirlenmiştir.
Ancak kendin yap mantığı da olsa, ÖLÇÜM TEKNİĞİ olmadan asla bir ürünün üstünlüklerini tartışıp ortaya koyamayız.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi şimdi kabini nasıl yapacağız?
Hoparlör ile ilgili bilgi yok. Yani ben bulamadım. Bir de sen baksan? Belki bir şey çıkar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2018, 12:35:56Yok ben gidip bunu al anlamında değil kıyaslama yapman için verdim.
Yapmak da güzel ona karışmam.
Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğim için özür dilerim.
Amacım sadece kendi yapımım olan bir ürün kullanmak. Yoksa tabii ki fabrikasyon olup kaliteli olan ürünler var. Ama ben kendi yaptığım üründen bir tecrübe kazanıyorsam, bu benim için bir kazançtır.

seron

Destekliyorum yap tabii ki. 8)
Şimdi sen hop.'lara yığınla para verdim diyorsun. Sadece hoparlör fiyatına bittamam yapılmışı da var. Elindekini bitirdiğinde şöyle diyeceksin: "Sadece hoparlörü parasına sıfırını hazır alabilirdim. Ama olsun be, böyle daha mutluyum." Link atmamın nedeni bu. Kendince kıyas edip ne neymiş bizzat görmüş olacaksın. Baktın memnun kalmadın, uğraşıp daha iyisini yapmayı öğrenirsin. İşin hülalası başarılı sonuç elde etmek değil. Elektronik işinde "öyle yapçaama kısayoldan hazırını alırım" diyemiyorsun her zaman. Eğer konu bir ihtiyaç ise hazır satın alırsın. Bizzat hem yapmayı öğrenmek, hem de yaptığım şeyle gurur duymak isterim dediğin an da, kendin yapman gerekiyor. Mesele sende başlıyor sende bitiyor. Madem bu kadar istiyorsun, azmini kaybetme o zaman.

Ben hayatımda topu topu üç tane ampli yaptım. Üçü de transistörlü idi ve "casus kulaklık" diye de bilinen, piyasada satılan işitme cihazlarının klonu idiler. Senin kadar şanslı değildim çünkü >>> üçünde de BAŞARILI OLDUM. Kusursuzca çalıştılar ve beklediğimden daha iyi sonuç elde ettim. Elektronikçi değildim ve bu sonuç beni memnun etmişti. Halbu ki biraz olsun şanslı olsaydım, senin karşılaştığın gibi sorunlarla karşılaşırdım. Karşılaştığım sorunlar bana "neden?" sorusunu sorduracak ve yeni ve doğru şeyler öğretmeye itecekti. Bu nedenle başarısızlık zannettiğin şeyler senin için çok büyük bir şans. Ben bugün elektroniğe olan ilgimi kaybettim. Açıkçası bugüne kadar da kendimi öğrenmek için kasmadım. Pişman değilim. Eğer bir şey arıza yapmazsa, o şeyi öğrenemezsin. Çalışan bir şeyi bozulur diye sökemezsin, öğrenemezsin. Garantisi biter diye sökemezsin, öğrenemezsin. Öğrenemezsin oğlu öğrenemezsin. Neticede başa döndük. Olmadı diyelim. Sen de daha fazla hırslan. Neden diye sor, daha iyisini yapmaya çalış.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın