image

Ana içeriğe git
Konu: 2.1 Amplifikatör için Yardım (1131 Kez okunmuş)

Ynt: 2.1 Amplifikatör için Yardım

Yanıt #75
Sen önce sistemi 2.1 olarak bitir ve temiz çalıştır.

"Onu da ekleyelim, bu da olsun, şu da fena olmaz" olayına gavurlar "featurism" diyor ve birçok projenin uzayıp bitmemesinin de sebebidir. Hedefi koymuşsun işte, o hedefe bir ulaş, onun keyfini yaşa. Sonrası Allah kerim  ;)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #76
Sen önce sistemi 2.1 olarak bitir ve temiz çalıştır.

"Onu da ekleyelim, bu da olsun, şu da fena olmaz" olayına gavurlar "featurism" diyor ve birçok projenin uzayıp bitmemesinin de sebebidir. Hedefi koymuşsun işte, o hedefe bir ulaş, onun keyfini yaşa. Sonrası Allah kerim  ;)
Tamam abi. Ben mesajı aldım :)

Yanıt #77
@Mr_YAMYAM
Abi, hop. kargoya verilmiş. Geldiği zaman PCB'lere başlarım. Ama, ondan önce aklıma takılan bir şey var.
Virtual Surround sistemini stereo amplilere yapınca 4 kanal olarak çalışıyor. Peki biz Virtual Surround devresini buna yaparsak sistem 4.1 olur mu? Onu çok merak ettim, eğer oluyor ise beni çok zorlar mı? Zorlamaz derseniz bir tane de Virtual Surround yapalım, daha havalı olur ;D
Olur. Herhangi bir sorun olmaz. Hallederiz.
Taydın abi ben senin eseri beğenmedim :D
Ben @memleket  i şu eser ile gudurtmuştum.
https://youtu.be/0-GVUuCg2Bw?list=RD0-GVUuCg2Bw
Kaliteli bir sistemde dinlenilen eserler için frekans kompressi aranmamalıdır.
Eser içerisindeki var olan frekans spectrumunu tam anlamıyla verebilmelidir.
Bu eser içerisinde 31-45Hz lik fundamantel bileşenler bulunmaktadır. Bu sesleri sisteminiz verebiliyorsa o sistem kalitelidir.
Memeleket bu eserdeki 31Hz lik frekansları WC den 100dbA şiddetinde duymuş ve kaşınmıştı :D

Yanıt #78
Müzik çok güzel ... Ama spektrumu fazla kalabalık  :)) Ben Vangelis'in müziği ile test ediyorum genelde, hem üst sınır hem alt sınır frekanslar var, ve ayrı ayrı duyabiliyorsun

https://www.youtube.com/watch?v=k3S9bbhDBVw
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #79
Bu eser daha güzel.

Yanıt #80
@Mr_YAMYAM
Hocam LPF devresindeki Summing, Ri ve Rf dirençleri nasıl belirlenecek?

Yanıt #81
@Mr_YAMYAM
Hocam LPF devresindeki Summing, Ri ve Rf dirençleri nasıl belirlenecek?
Giriş empedansına göre belirlenir.
Giriş empedansının 100K olduğunu varsayalım. Girişe 100K serii direnç bağlarsak giriş seviyesini 3db düşürmüş oluruz.
İkinci bir 100K ile diğer kanalı girdiğimizde, diğer kanalın seviyesi de toplamda seviyeyi 2 kat artırdığına göre (3db) giriş çıkış eşitlik mantalitesi tamamlanmış olacaktır.
Peki 100K giriş direncine bağlanan direncimiz 10K olursa ne olur?
Hiç bişey olmaz. Ancak kaynak empedansımız düşük olacağı için diğer kanaladan gelen ses sinyalleri ilk kanalın girişine doğru akmaya çalışacağından dolayı etkileyebilecektir.
Bu etkileme genellikle seviye şeklinde olmayıp, farklı fazdaki sinyallerin birbirlerini öldürmesi şeklindedir.

Yanıt #82
Giriş empedansına göre belirlenir.
Giriş empedansının 100K olduğunu varsayalım. Girişe 100K serii direnç bağlarsak giriş seviyesini 3db düşürmüş oluruz.
İkinci bir 100K ile diğer kanalı girdiğimizde, diğer kanalın seviyesi de toplamda seviyeyi 2 kat artırdığına göre (3db) giriş çıkış eşitlik mantalitesi tamamlanmış olacaktır.
Peki 100K giriş direncine bağlanan direncimiz 10K olursa ne olur?
Hiç bişey olmaz. Ancak kaynak empedansımız düşük olacağı için diğer kanaladan gelen ses sinyalleri ilk kanalın girişine doğru akmaya çalışacağından dolayı etkileyebilecektir.
Bu etkileme genellikle seviye şeklinde olmayıp, farklı fazdaki sinyallerin birbirlerini öldürmesi şeklindedir.

Peki giriş empedansını benim gibi bir amatör belirleyebilir mi?

Yanıt #83
Dilediğini belirleyebilir.

Yanıt #85
Mültimetre ile empedans ölçemezsin.
Giriş empedansının belirlenmesini öğrenmelisin.
Giriş empedansı yarı iletken teknolojisinde giriş direnci ila ground arasındaki direnç ile belirlenir.
Bu direnç bilindik direnç değildir. Kapasitif, endüktif ve omik olarak ele alınırlar.
Girişe parelel bağlı bir normal direnç düşünelim. (Şase ila giriş arasında.) Bu direnç önce omik olarak düşünülebilir.
Aynı dirence parelel bir kondansatör bağlarsak ne olur.?
Kondansatörler frekans arttıkça dirençleri düşen elemanlar olduğu için, yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibi düşünülmelidir. 
Demekki böyle bir devrede alçak frekanslardaki giriş empedansımız direnç değerine yakın varsayılırsa yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibidir. Yani hiç direnç yoktur.
Keza direnç yerine bir bobin bağlanırsa, bu sefer de alçak frekanslarda girişimiz kısa devre olmuş olacaktır.
İşte giriş empedansının belirlenmesi, önce frekansa bağlı olmak koşulu ile hangi frekansta ne kadar direnç oluştuğuna bağlı olup, giriş devresinde rezonans devresi varsa Fo frekansının hesaplanması ile tespit edilmektedir.
Fo frekansı rezonans frekansı demek olup, lise seviyesinde nasıl hesaplanacağı zaten anlatılmaktadır.

Yanıt #86
Mültimetre ile empedans ölçemezsin.
Giriş empedansının belirlenmesini öğrenmelisin.
Giriş empedansı yarı iletken teknolojisinde giriş direnci ila ground arasındaki direnç ile belirlenir.
Bu direnç bilindik direnç değildir. Kapasitif, endüktif ve omik olarak ele alınırlar.
Girişe parelel bağlı bir normal direnç düşünelim. (Şase ila giriş arasında.) Bu direnç önce omik olarak düşünülebilir.
Aynı dirence parelel bir kondansatör bağlarsak ne olur.?
Kondansatörler frekans arttıkça dirençleri düşen elemanlar olduğu için, yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibi düşünülmelidir. 
Demekki böyle bir devrede alçak frekanslardaki giriş empedansımız direnç değerine yakın varsayılırsa yüksek frekans bölgelerinde kısa devre gibidir. Yani hiç direnç yoktur.
Keza direnç yerine bir bobin bağlanırsa, bu sefer de alçak frekanslarda girişimiz kısa devre olmuş olacaktır.
İşte giriş empedansının belirlenmesi, önce frekansa bağlı olmak koşulu ile hangi frekansta ne kadar direnç oluştuğuna bağlı olup, giriş devresinde rezonans devresi varsa Fo frekansının hesaplanması ile tespit edilmektedir.
Fo frekansı rezonans frekansı demek olup, lise seviyesinde nasıl hesaplanacağı zaten anlatılmaktadır.

Hmm...
Şimdi ben burada Summing direnci olarak istediğim herhangi bir değeri kullanabilir miyim?
Çünkü rezonans frekansı denen şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Lisede bize daha çok transformatörlerin çalışma mantığı, seri bağlı bir direnç, bir bobin ve bir sığacın empedansını hesaplama gibi şeyler gösterildi.

Yanıt #87
Hmm...
Şimdi ben burada Summing direnci olarak istediğim herhangi bir değeri kullanabilir miyim?
Çünkü rezonans frekansı denen şeyin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Lisede bize daha çok transformatörlerin çalışma mantığı, seri bağlı bir direnç, bir bobin ve bir sığacın empedansını hesaplama gibi şeyler gösterildi.
Bu durumda hangi direnç iyi netice verirse o direnci takarak kullanmalısın.

Yanıt #88
Bu durumda hangi direnç iyi netice verirse o direnci takarak kullanmalısın.

Abi woofer geldi, ama 15TL'lik bir kargo parası ile geldi, neyse...
Mükemmel bir hoparlör. Kağıt koniye sahip. Kenarındaki yumuşak malzeme biraz ince gibi ama sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.
Aynı fotoğraftaki gibi geldi. Ve etrafına 6-7cm kalınlığında karton koruma yapmış, öyle göndermişler. Çok büyük bir paket gibi duruyordu, ama abartı büyük bir hop. değil. Çoook da havalı duruyor ;D

Yanıt #89
@Mr_YAMYAM
Abi, sanal surround olayından vazgeçtim. Peki neden?

İşte bu yüzden. 4 adet 10cm. fullrange hop. ve 4 adet tweeter bu fiyata geldi.
Bir de crossoverlar yapılacak. Amplinin kutusu var, devreleri var...
Derken ben bundan 800 TL vermeden çıkamayacağım. Ondan dolayı sanal surround olmasın. Daha sonra belki yapılır. Ama şimdi değil.