Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 2.1 Amplifikatör için Yardım (4228 Kez okunmuş)

Ynt: 2.1 Amplifikatör için Yardım

Yanıt #46
@Mr_YAMYAM abi sub filtresini siz mi çizeceksiniz? Yoksa ben mi çizeyim?

Yanıt #47
Şu aralar biraz işlerim var. Sen çiz ben kontrol ederim.

Yanıt #49
@Mr_YAMYAM ve ikinci bir sürpriz daha :)

İyi olmamış biliyorum ama elimden geldiğince yapmaya çalıştım.
Ekleme: Hocam şu an bass hop. almak için görüşme yapıyorum. Büyük ihtimalle yarın alacağım.

Yanıt #50
Olmamış.
Şu linkteki second order LPF devresini bir incele.
https://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_5.html
Daha fazla cut off yapmaya gerek yoktur. Gv10 kazanç için second order yeterli olacaktır.
Bu tür sistemlerde keskin band genişliği istenmez.

Yanıt #51
Olmamış.
Şu linkteki second order LPF devresini bir incele.
https://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_5.html
Daha fazla cut off yapmaya gerek yoktur. Gv10 kazanç için second order yeterli olacaktır.
Bu tür sistemlerde keskin band genişliği istenmez.

Abi ikinci derece bir düşük geçişli filtrenin voltaj kazancı 0.5 oluyor. Bu durumda bunu 1'e getirmek için Op-Amp kazancını 2'ye ayarlamak yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer Op-Amp kazancını 10'a ayarlarsak girişten verilen 1V çıkışta 5V olacaktır.

Yanıt #52

@Mr_YAMYAM hocam bu olmuş mu?

Yanıt #53
Abi ikinci derece bir düşük geçişli filtrenin voltaj kazancı 0.5 oluyor. Bu durumda bunu 1'e getirmek için Op-Amp kazancını 2'ye ayarlamak yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer Op-Amp kazancını 10'a ayarlarsak girişten verilen 1V çıkışta 5V olacaktır.
Olmaz.
R2 ve R1 in oranı ile kazanç belirlenir.
Tasarımda R2 yerine bir pot bağlanırsa kazanç ayarlanabilir. Bu kazancın belli seviyeler arasında ayarlanabilmesi istenir ve gereklidir. Aksi takdirde LPF yi rasgele kazanç ayarı ile çıkışlar kalibre edilemez.
LPF nin ideal kazanç ayarı -10db ila +10db arasında ayarlanabilir olması ve sıfırı ortada lineer bir pot kullanımı esastır.
Böylece kullanıcı bu devrenin kazancını kaç yaptığını bilebilecektir.
Bir ton kontrol devresinde de aynı mantık bulunuyor olup, LPF deki tek fark tiz bölgesinin tamamen kapatılmış olmasıdır. Aynı zamanda band kesim frekansındaki keskinlik LPF de daha diktir.
Bu şekilde kalibrasyon yapılmış bir sistemde ton kontrol de kullanılabilecektir. LPF nin kazancı 0 da iken ton kontroldeki bass seslerin kaç db artırıldığı da görülebilir. Böylece LPF de herhangi bir bozulmaya meydan verilmeden ilmine uygun kullanılabilir.
Bir ton kontrolde genel kazanç 20db civarı olabileceği için, bu durum özel koşullara bağlı olarak kullanılmaktadır.
Bir müzik eserinde bass sesler gereğinden az kaydedilmişse, uygun bass kazancı ayarlanarak duyumda eşitlik sağlanabilir. Bu da geniş bir ayar imkanı anlamına gelir.
Ton kontrol kullanılmayacaksa, LPF nin temel kazanç faktörü ile +/-10db ayar imkanı ile eşitlik sağlanmaya çalışılır.

Yanıt #54
Olmaz.
R2 ve R1 in oranı ile kazanç belirlenir.
Tasarımda R2 yerine bir pot bağlanırsa kazanç ayarlanabilir. Bu kazancın belli seviyeler arasında ayarlanabilmesi istenir ve gereklidir. Aksi takdirde LPF yi rasgele kazanç ayarı ile çıkışlar kalibre edilemez.
LPF nin ideal kazanç ayarı -10db ila +10db arasında ayarlanabilir olması ve sıfırı ortada lineer bir pot kullanımı esastır.
Böylece kullanıcı bu devrenin kazancını kaç yaptığını bilebilecektir.
Bir ton kontrol devresinde de aynı mantık bulunuyor olup, LPF deki tek fark tiz bölgesinin tamamen kapatılmış olmasıdır. Aynı zamanda band kesim frekansındaki keskinlik LPF de daha diktir.
Bu şekilde kalibrasyon yapılmış bir sistemde ton kontrol de kullanılabilecektir. LPF nin kazancı 0 da iken ton kontroldeki bass seslerin kaç db artırıldığı da görülebilir. Böylece LPF de herhangi bir bozulmaya meydan verilmeden ilmine uygun kullanılabilir.
Bir ton kontrolde genel kazanç 20db civarı olabileceği için, bu durum özel koşullara bağlı olarak kullanılmaktadır.
Bir müzik eserinde bass sesler gereğinden az kaydedilmişse, uygun bass kazancı ayarlanarak duyumda eşitlik sağlanabilir. Bu da geniş bir ayar imkanı anlamına gelir.
Ton kontrol kullanılmayacaksa, LPF nin temel kazanç faktörü ile +/-10db ayar imkanı ile eşitlik sağlanmaya çalışılır.

Yani? Çizdiğim devre oluyor mu, olmuyor mu?

Yanıt #56
Oluyor da kazanç ayarını nasıl yapacaksın.
Dışardan pot bağlayacaksan sorun yok.

Abi ben pot bağlamayı düşünmedim ki ;D
Pot bağlayacağım diyelim, nasıl bağlantı yapmam gerekiyor?

Burada kırmızı kutudaki direnç Rf yani feedback direnci. Şimdi, bağlantıyı ses düzey potu bağlarmış gibi mi bağlayacağım yoksa başka bir şekil mi?

Yanıt #57
Decoderların görevi ses sinyallerini kanallara ayırmaktadır.Örneğin;sizin elinizde stereo çıkışlı bir ses kaynağı var ve siz bu stereo çıkışlı kaynaktan 2 den daha fazla çıkış elde etmek istiyorsunuz.Tam burda decoderlar karşımıza çıkıyor.Decoder stereo olarak aldığı ses sinyalini çözerek 3,4 veya 5 kanala ayırır.Piyasada 4+1 veya 5+1 lerde bu mantıkla çalışırlar.

Burada başlıktada gördüğünüz gibi decoderlarda surround kavramı geçmektedir.Surround kısaca çevresel ses olarak tanımlanabilir.Yani seslerin çevreden farklı yerlerden gelmesi efektine Surround denir.Surround ses sistemleri özellikle filmlerde bazı sahneler de oldukça keyif verirler.

Yukarıda görmüş olduğunuz 3+1 decoderda (ses çözücü) tl072 opampı kullanılmış.Ses sinyalleri sağ arka,sol arka,merkez ve subwoofer çıkışı olarak opamplar tarafından çözülmüş.Burdaki 4 kanala ayrı ayrı amfiler bağlanacaktır.Aksi taktirde surround özelliği normal olarak çalışmayacaktır.Benim bu devreyi yapacak arkadaşlara tavsiyem,tda2030A entegresi ile her kanala bir amfi yapıp kullanmalarıdır.

http://elektronikblogu.blogspot.com/2010/07/31-surround-decoder-ses-cozucu-devresi.html

Yanıt #58
Abi ben pot bağlamayı düşünmedim ki ;D
Pot bağlayacağım diyelim, nasıl bağlantı yapmam gerekiyor?

Burada kırmızı kutudaki direnç Rf yani feedback direnci. Şimdi, bağlantıyı ses düzey potu bağlarmış gibi mi bağlayacağım yoksa başka bir şekil mi?
Pot iki şekilde bağlanır.
1) LPF filtrenin kazanç ayarını yapmak için.
2) LPF filtreden sonra bağlanarak bass amplinin seviyesini değiştirmek için.
Hangisini yaparsan yap tek bir kural vardır.
LPF potu kazanç ayarı 10 db azaltır veya 10 db yükseltir.
Sıfırı ortada olan potları düşünürsen pot ortada iken kazanç 0 dır yani sinyaller olduğu gibi geçer.
Potu minumum yaptığında 10db azaltır, max. açtığında ise 10 db artırırsın.
Bunu yapmazsan ne olur.?
Bass potunu rasgele ayarlarsan bass ampliye giren sinyal seviyesini ölçüm dahilinde kontrol edemezsin. Bazı müziklerde bass sesi açarak elde ettiğin iyi sonuç çoğu, eserlerde bass tarafında yırtılmalara sebep olacaktır.
Bu yüzden bass potunda kaç db azaltıp yükselttiğini bilmelisin.
Hele bir de devrede ton kontrol varsa sesler karman çorman olabilir.
Bu yüzden kazanç ayarının belli ölçülerde olması şarttır.
Eğer opamp devresine pot koymak istemiyorsan normal pot kullanabilirsin.
Bu durumda ampli kazancını 10 db artırıp, 100K potun şase bağlantılarına 10K direnç takarsan bu sana yaklaşık 20 db kontrol alanı sağlar demektir. Böylece pot ortada iken bass kazancın 0db olacaktır. Minumum iken ise -10db olacaktır.

Yanıt #59
Pot iki şekilde bağlanır.
1) LPF filtrenin kazanç ayarını yapmak için.
2) LPF filtreden sonra bağlanarak bass amplinin seviyesini değiştirmek için.

Hangisini yaparsan yap tek bir kural vardır.
LPF potu kazanç ayarı 10 db azaltır veya 10 db yükseltir.
Sıfırı ortada olan potları düşünürsen pot ortada iken kazanç 0 dır yani sinyaller olduğu gibi geçer.
Potu minumum yaptığında 10db azaltır, max. açtığında ise 10 db artırırsın.
Bunu yapmazsan ne olur.?
Bass potunu rasgele ayarlarsan bass ampliye giren sinyal seviyesini ölçüm dahilinde kontrol edemezsin. Bazı müziklerde bass sesi açarak elde ettiğin iyi sonuç çoğu, eserlerde bass tarafında yırtılmalara sebep olacaktır.
Bu yüzden bass potunda kaç db azaltıp yükselttiğini bilmelisin.
Hele bir de devrede ton kontrol varsa sesler karman çorman olabilir.
Bu yüzden kazanç ayarının belli ölçülerde olması şarttır.

Eğer opamp devresine pot koymak istemiyorsan normal pot kullanabilirsin.
Bu durumda ampli kazancını 10 db artırıp, 100K potun şase bağlantılarına 10K direnç takarsan bu sana yaklaşık 20 db kontrol alanı sağlar demektir. Böylece pot ortada iken bass kazancın 0db olacaktır. Minumum iken ise -10db olacaktır.

Kırmızı kısımları anladım ama mavi kısımları anlamadım. Şema ile anlatabilme imkanınız var mı? Zaten küçükken hep resim dersini seçmiştim, yeteneğim de vardır biraz :)