2.1 Amplifikatör için Yardım

Başlatan H_SerhatY, 30 Kasım 2018, 20:42:52

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 13:33:10@Mr_YAMYAM
Abi şimdi kabini nasıl yapacağız?
Hoparlör ile ilgili bilgi yok. Yani ben bulamadım. Bir de sen baksan? Belki bir şey çıkar.
Seni iyice bi köteklemek şart oldu  >:(   >:(   :D
Hoparlörle ilgili teknik bilgi olmadıına göre bu bilgileri sen sağlamalısın.
Hoparlörün fiziki özellikleri. Bir resim ile göstermelisin. Ki ben de bakarak genel bir kanaat oluşturayım.
Fiziki özellikler belirlendikten sonra, bazı ölçümler yapılması gereklidir. Bu ölçümleri sen bizzat yaparak test sonuçlarını belgeleyebilmelisin.
Elde edilen sonuçlara göre o zaman bana diyebilirsin ki, nasıl bir kabin yapabiliriz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 15:09:54Seni iyice bi köteklemek şart oldu  >:(   >:(   :D
Hoparlörle ilgili teknik bilgi olmadıına göre bu bilgileri sen sağlamalısın.
Hoparlörün fiziki özellikleri. Bir resim ile göstermelisin. Ki ben de bakarak genel bir kanaat oluşturayım.
Fiziki özellikler belirlendikten sonra, bazı ölçümler yapılması gereklidir. Bu ölçümleri sen bizzat yaparak test sonuçlarını belgeleyebilmelisin.
Elde edilen sonuçlara göre o zaman bana diyebilirsin ki, nasıl bir kabin yapabiliriz.

Tamam abi. 2 dakikaya kadar foto üzerinden çizip gönderirim.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Merhaba abi.
Bu hoparlörün üstten fotosu.

Kırmızı: Hoparlör Körük Çapı
Turuncu: Hoparlör Koni Çapı
Yeşil: Hoparlör Toplam Çap

Bu da alttan fotosu.

Koyu Mavi: Hoparlör Mıknatıs Genişliği
Açık Mavi: Hoparlör Mıknatıs Yüksekliği
Sarı: Hoparlör Gövde Yüksekliği

Olmuş mu? Olmamış ise birkaç foto daha atabilirim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: seron - 09 Aralık 2018, 15:05:27Destekliyorum yap tabii ki. 8)
Şimdi sen hop.'lara yığınla para verdim diyorsun. Sadece hoparlör fiyatına bittamam yapılmışı da var. Elindekini bitirdiğinde şöyle diyeceksin: "Sadece hoparlörü parasına sıfırını hazır alabilirdim. Ama olsun be, böyle daha mutluyum." Link atmamın nedeni bu. Kendince kıyas edip ne neymiş bizzat görmüş olacaksın. Baktın memnun kalmadın, uğraşıp daha iyisini yapmayı öğrenirsin. İşin hülalası başarılı sonuç elde etmek değil. Elektronik işinde "öyle yapçaama kısayoldan hazırını alırım" diyemiyorsun her zaman. Eğer konu bir ihtiyaç ise hazır satın alırsın. Bizzat hem yapmayı öğrenmek, hem de yaptığım şeyle gurur duymak isterim dediğin an da, kendin yapman gerekiyor. Mesele sende başlıyor sende bitiyor. Madem bu kadar istiyorsun, azmini kaybetme o zaman.

Ben hayatımda topu topu üç tane ampli yaptım. Üçü de transistörlü idi ve "casus kulaklık" diye de bilinen, piyasada satılan işitme cihazlarının klonu idiler. Senin kadar şanslı değildim çünkü >>> üçünde de BAŞARILI OLDUM. Kusursuzca çalıştılar ve beklediğimden daha iyi sonuç elde ettim. Elektronikçi değildim ve bu sonuç beni memnun etmişti. Halbu ki biraz olsun şanslı olsaydım, senin karşılaştığın gibi sorunlarla karşılaşırdım. Karşılaştığım sorunlar bana "neden?" sorusunu sorduracak ve yeni ve doğru şeyler öğretmeye itecekti. Bu nedenle başarısızlık zannettiğin şeyler senin için çok büyük bir şans. Ben bugün elektroniğe olan ilgimi kaybettim. Açıkçası bugüne kadar da kendimi öğrenmek için kasmadım. Pişman değilim. Eğer bir şey arıza yapmazsa, o şeyi öğrenemezsin. Çalışan bir şeyi bozulur diye sökemezsin, öğrenemezsin. Garantisi biter diye sökemezsin, öğrenemezsin. Öğrenemezsin oğlu öğrenemezsin. Neticede başa döndük. Olmadı diyelim. Sen de daha fazla hırslan. Neden diye sor, daha iyisini yapmaya çalış.
Abi amaç bu zaten :)
Her zaman işi bir adım öteye taşımak.

Mr_YAMYAM

Hah şöylee. :D
Bizim için önemli olan 12cm olan hareket bölümüdür.
Bu bölüm elektromanyetik alanın gücüne göre hareket ederek bir miktar havayı kabin içerisinde sıkıştırmaktadır.
O halde ne kadarlık havayı sıkıştırabileceğini öğreneceğiz.

Nasıl ölçeriz.?
Hoparlörün üzerine tam ortadan olmak üzere düz bir cetvel koyarız. Herhangi bir düz parça da olabilir. Diğer bir cetveli hoparlör konunun tam ortasına değdirerek dik olarak yerleştiririz.
Bu şekilde iken cetveldeki ölçümü not ederiz. Diyelim 5cm geldi.
Daha sonra hoparlöre zarar vermeyecek şekilde konun ortasından ve dengeli bir şekilde elimizle bastırarak konun kaç mm veya cm içeri gittiğini ölçeriz.
Hoparlörün çapı ile Pi sayısının çarpımı bize reel alanı verecektir.
12X3.14=37.68cm kare imiş. yuvarlak hesap 38cm kare.
Diyelim ki hoparlöre bastırdığımızda 1 cm kare içeri giriyor.
1X38=38 cm küp hava itme kabiliyetimiz varmış.
Daha sonra free air rezonans frekansını ölçeceğiz.
Sonra da kabin yapımına girişeceğiz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 16:15:13Hah şöylee. :D
Bizim için önemli olan 12cm olan hareket bölümüdür.
Bu bölüm elektromanyetik alanın gücüne göre hareket ederek bir miktar havayı kabin içerisinde sıkıştırmaktadır.
O halde ne kadarlık havayı sıkıştırabileceğini öğreneceğiz.

Nasıl ölçeriz.?
Hoparlörün üzerine tam ortadan olmak üzere düz bir cetvel koyarız. Herhangi bir düz parça da olabilir. Diğer bir cetveli hoparlör konunun tam ortasına değdirerek dik olarak yerleştiririz.
Bu şekilde iken cetveldeki ölçümü not ederiz. Diyelim 5cm geldi.
Daha sonra hoparlöre zarar vermeyecek şekilde konun ortasından ve dengeli bir şekilde elimizle bastırarak konun kaç mm veya cm içeri gittiğini ölçeriz.
Hoparlörün çapı ile Pi sayısının çarpımı bize reel alanı verecektir.
12X3.14=37.68cm kare imiş. yuvarlak hesap 38cm kare.
Diyelim ki hoparlöre bastırdığımızda 1 cm kare içeri giriyor.
1X38=38 cm küp hava itme kabiliyetimiz varmış.
Daha sonra free air rezonans frekansını ölçeceğiz.
Sonra da kabin yapımına girişeceğiz.

Yapıldı. 4mm içeri giriyor.
Hesaplama yaptım. 15cm3 hava itebiliyoruz.
Şimdi ne yapılacak?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 16:28:53Yapıldı. 4mm içeri giriyor.
Hesaplama yaptım. 15cm3 hava itebiliyoruz.
Şimdi ne yapılacak?
4 mm değildir o.
Neredeyse hiç titremiyor gibi bir hesap çıkmış. Bu durumda hoparlörün rezonans frekansı çok yüksek olma ihtimali var.
Hoparlöre zarar vermeyecek şekilde biraz daha ittir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 16:34:304 mm değildir o.
Neredeyse hiç titremiyor gibi bir hesap çıkmış. Bu durumda hoparlörün rezonans frekansı çok yüksek olma ihtimali var.
Hoparlöre zarar vermeyecek şekilde biraz daha ittir.

6mm oldu. Ama en son sınır.
Bu şekilde 22,6cm3 hava sıkıştırılabiliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 16:42:386mm oldu. Ama en son sınır.
Bu şekilde 22,6cm3 hava sıkıştırılabiliyor.
Tamaaam. Şimdi kabin için minumum hacim hesaplarımızı yapalım.
Bu örnekler kesin bilgi olmayıp, bir büyüğümden öğrenmiş olduğum bilgilerdir. Bu bilgiler doğrultusunda yapmış olduğum kabinlerin hiç birisi kötü olmadı.
22.6 değerini yuvarlayıp 23cm küp yapabiliriz. Kimbilir hoparlör max güçte daha fazla da tireşebilir.
23cm küpün desi karşılığı 0.23 litredir.
1.41 Katsayısı ile badaştırıldığında ya 141 alacağız ya da 23cm küpü olduğu gibi kullanacağız.
O halde 23X1.41=32.43 yani 33 litredir.
Bu değer free air rezonans frekansına en yakın değer olarak belirlenmiş olup, free air rezonansı daha yüksek ise kabin iç hacmi haliyle daha düşük olacaktır.
Demekki ilmine uygun bir kabin için 33 litre iç hacimi olan kabin yapmalıyız.
Küp şeklinde yapalım ki hesaplar kolay olsun :D
33 ün küp kökünü alabilirsek kabinin kenar ölçüleri ortaya çıkacaktır.
Eğer küp şeklinde değilde dikdörtgen kabin istiyorsak hoparlör dış çapından daha büyük bir referans değer belirlemeliyiz.
Bu da hoparlörümüz 20cm ise en az 25cm eninde bir kabin demektir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 17:11:00Tamaaam. Şimdi kabin için minumum hacim hesaplarımızı yapalım.
Bu örnekler kesin bilgi olmayıp, bir büyüğümden öğrenmiş olduğum bilgilerdir. Bu bilgiler doğrultusunda yapmış olduğum kabinlerin hiç birisi kötü olmadı.
22.6 değerini yuvarlayıp 23cm küp yapabiliriz. Kimbilir hoparlör max güçte daha fazla da tireşebilir.
23cm küpün desi karşılığı 0.23 litredir.
1.41 Katsayısı ile badaştırıldığında ya 141 alacağız ya da 23cm küpü olduğu gibi kullanacağız.
O halde 23X1.41=32.43 yani 33 litredir.
Bu değer free air rezonans frekansına en yakın değer olarak belirlenmiş olup, free air rezonansı daha yüksek ise kabin iç hacmi haliyle daha düşük olacaktır.
Demekki ilmine uygun bir kabin için 33 litre iç hacimi olan kabin yapmalıyız.
Küp şeklinde yapalım ki hesaplar kolay olsun :D
33 ün küp kökünü alabilirsek kabinin kenar ölçüleri ortaya çıkacaktır.
Eğer küp şeklinde değilde dikdörtgen kabin istiyorsak hoparlör dış çapından daha büyük bir referans değer belirlemeliyiz.
Bu da hoparlörümüz 20cm ise en az 25cm eninde bir kabin demektir.

Yapacağımız kabinin boyutu 33,000cm3 oluyor. Bu durumda bir küp şeklinde düşünülür ise her kenarı 32cm olacak.
Peki kabinde port olacak mı? Yoksa düz bir kutu mu yapılacak?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 17:13:31Yapacağımız kabinin boyutu 33,000cm3 oluyor. Bu durumda bir küp şeklinde düşünülür ise her kenarı 32cm olacak.
Peki kabinde port olacak mı? Yoksa düz bir kutu mu yapılacak?
Düz kutu olarak yapılacak.
PORT rezonans frekansını bozarak üstlere çıkmasına sebep olur. Bu da sesin doğrusallığını etkiler.
Ama kabin iç hacmini en az 40-50 litre yapabiliyorsan, o zaman port kullanabilirsin.
Ben bass reflex kabinlere karşı olduğum için port kullanımını da doğru bulmuyorum.
Ama gerçek bir bass reflex kabin yaparak en alt frekansları bile almak istersen o zaman 1000TL civarı bir marangozluk masrafıyla karşılaşabilirsin. Bu yüzden portlara girme bence.
Ben kabaca hesap yaptım.
25cm en 25cm derinlik belirlersek yükseklik için de yaklaşık 52cm çıkmaktadır.
25cmX25cm=6.25 litre.
[attach type=image]10209[/attach]
33 e tamamlamak için yaklaşık 52cm yükseklik yeterli olacaktır.
Bu ölçüler alt taban ve yükseklik olarak daima değiştirilebilmektedir. Önemli olan iç hacime sadık kalabilmektir.
İç hacim ne kadar düşük olursa, rezonans frekansımız o denli yüksek olacak uğultular ile boğuşacağız.
AYRICA BİR HUSUS DAHA VAR.
Kabin içi izolasyon oldukça önemlidir. Boş bir odada yankılanan sesler gibi kabin içerisi yankılar da önemlidir.
Bu yüzden kabin içi izolasyon malzemesi olarak oto döşemelerinde kullanılan 1cm kalınlığında preslenmiş kumaş parçaları en uygun malzemedir.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi peki benim hesap doğru mu? Küp şeklinde, her kenarı 32cm olacak. Olmaz mı?
İç yalıtım için başka malzeme kullanabilir miyiz? Ne bileyim, elyaf falan?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 17:33:17@Mr_YAMYAM
Abi peki benim hesap doğru mu? Küp şeklinde, her kenarı 32cm olacak. Olmaz mı?
İç yalıtım için başka malzeme kullanabilir miyiz? Ne bileyim, elyaf falan?
Senin hesap daha iyi. Neden?
Küp şeklinde bir malzemenin kenar titreşimleri de orantılı olacaktır.  Bu yüzden aşırı titreyen bir başka yüzey ile boğuşmazsın.
Ama küp şekli daha fazla alan kapladığı için genellikle kabinler yüksek yapılmaktadır. Sen küp yapmak istersen elbette daha iyi olur.
Kabin malzemesi olarak kesinlikle sunta kullanılmalıdır. Ne idüğü bilinmeyen MDF kullanılırsa işler sarpa sarabilir.
İç yalıtım malzemesi için en ucuz ve problemsiz malzeme döşeme malzemesidir. Önceleri izocam yünü kullanılmakta idi. Ancak zararlı olduğu gerekçesi ile günümüzde terkedildi.
Üstelik izocamı kesip biçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Elleri ayakları kaşındırır, yüzümüze gözümüze bulaşabilir.
Önerdiğim malzemenin metresini 10-20Tl gibi ücretle oto döşemecilerden alabilirsin.
Bahsettiğim malzeme şu olup forumdan Özgürece için önermiştim. Şimdilerde kendisi de sıklıkla kullanmaktadır.
[attach type=image]10211[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 17:40:48Senin hesap daha iyi. Neden?
Küp şeklinde bir malzemenin kenar titreşimleri de orantılı olacaktır.  Bu yüzden aşırı titreyen bir başka yüzey ile boğuşmazsın.
Ama küp şekli daha fazla alan kapladığı için genellikle kabinler yüksek yapılmaktadır. Sen küp yapmak istersen elbette daha iyi olur.
Kabin malzemesi olarak kesinlikle sunta kullanılmalıdır. Ne idüğü bilinmeyen MDF kullanılırsa işler sarpa sarabilir.
İç yalıtım malzemesi için en ucuz ve problemsiz malzeme döşeme malzemesidir. Önceleri izocam yünü kullanılmakta idi. Ancak zararlı olduğu gerekçesi ile günümüzde terkedildi.
Üstelik izocamı kesip biçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Elleri ayakları kaşındırır, yüzümüze gözümüze bulaşabilir.
Önerdiğim malzemenin metresini 10-20Tl gibi ücretle oto döşemecilerden alabilirsin.

Tamam abi. Sub kısmını bitirdik sanırım.
Şimdi uydu hoparlörlere gelelim.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hoparlor-sifir-kutulu-610373908/detay/
Bu hoparlörü almayı düşünüyorum. Peynir hop. kullansam 2 adet alabilecek, ve 130TL ödeyecektim. Bunu alırsam, 4 adet alabilir ve Virtual Surround olayına girişebilirim. Olmaz mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 17:45:00Tamam abi. Sub kısmını bitirdik sanırım.
Şimdi uydu hoparlörlere gelelim.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hoparlor-sifir-kutulu-610373908/detay/
Bu hoparlörü almayı düşünüyorum. Peynir hop. kullansam 2 adet alabilecek, ve 130TL ödeyecektim. Bunu alırsam, 4 adet alabilir ve Virtual Surround olayına girişebilirim. Olmaz mı?
O aporlörler de olur. Ancak üst frekans bölgesi bilinmediğinden her bir hoparlör için ayrıca TWEETER da almak zorundasın.
Uygun fiyatlı tweeter bulabilirsen ve 4 tene alabilirsen işlem tamam olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 17:48:06O aporlörler de olur. Ancak üst frekans bölgesi bilinmediğinden her bir hoparlör için ayrıca TWEETER da almak zorundasın.
Uygun fiyatlı tweeter bulabilirsen ve 4 tene alabilirsen işlem tamam olacaktır.

Olur. Araştırayım, illa ki bir şey çıkar. Bir, hadi bilemedim iki dakikaya buradayım :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi, tam bu linkte bir tweeter 25 TL. Alayım mı?

Mr_YAMYAM

Angarada birisi satıyor.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-audax-sifir-tweeter-lar-591780726/detay
Bu tweeterları zamanında çok kullanmış ve test etmiştim. 30W lık benim STK lı sistemde bolca yakmıştım :D
5W civarı bir gücü olup son derece iyi bir tweeterdır. Senin uydular birkaç watt gücünde olacağı için güvenle kullanılabilirdi.
Ama ilan sahibi ortalıklarda bile görünmüyor :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 17:57:01Angarada birisi satıyor.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-audax-sifir-tweeter-lar-591780726/detay
Bu tweeterları zamanında çok kullanmış ve test etmiştim. 30W lık benim STK lı sistemde bolca yakmıştım :D
5W civarı bir gücü olup son derece iyi bir tweeterdır. Senin uydular birkaç watt gücünde olacağı için güvenle kullanılabilirdi.
Ama ilan sahibi ortalıklarda bile görünmüyor :D

Abi yukarıda bir link gönderdim. Ona baktın mı?
Eğer ilan sahibini bulabilirsem bundan alırım. Yoksa da diğerine kalacağız :)

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

HAH gördüm.
Bu hoparlörler biraz daha kaliteli elbette. Ama abartılı kalite de değil.
Ama peynirlerle kıyaslandığında sana bahalıya gelecek :D
Sadece tweeter lardan 4 tene alırsan işini görür. 100 gayme masrafın olur.
Ama bassları da almak istersen toplam 4 adet hop için 300 kaat tutar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 18:08:42HAH gördüm.
Bu hoparlörler biraz daha kaliteli elbette. Ama abartılı kalite de değil.
Ama peynirlerle kıyaslandığında sana bahalıya gelecek :D
Sadece tweeter lardan 4 tene alırsan işini görür. 100 gayme masrafın olur.
Ama bassları da almak istersen toplam 4 adet hop için 300 kaat tutar.

Önceden linkini attığım hoparlörlerden 4 adet, bu tweeterlardan da 4 adet alırım. 140 lira masraf olacak.
2 haftaya alırım. Sonra onların kabini yapılır, ve amfiye girişilir.

Bir de, Virtual Surround için devre çizecek miyim? Hoparlör kabinleri içinde bir şey olmasın istiyorum, hepsi ampli kutusunda olsun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 18:51:30Önceden linkini attığım hoparlörlerden 4 adet, bu tweeterlardan da 4 adet alırım. 140 lira masraf olacak.
2 haftaya alırım. Sonra onların kabini yapılır, ve amfiye girişilir.

Bir de, Virtual Surround için devre çizecek miyim? Hoparlör kabinleri içinde bir şey olmasın istiyorum, hepsi ampli kutusunda olsun.
Virtual surround için iki tane 5W direnç ve bir adet hoparlör çıkış konnektörü yeterlidir.
Devreye gerek yok. Dirençleri konnektöre lehimleyip hoparlör fazlarını değiştirirsen arka hoparlörler tamam olur.
@memleket  yapmıştı.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 19:00:49Virtual surround için iki tane 5W direnç ve bir adet hoparlör çıkış konnektörü yeterlidir.
Devreye gerek yok. Dirençleri konnektöre lehimleyip hoparlör fazlarını değiştirirsen arka hoparlörler tamam olur.
@memleket  yapmıştı.

Anladığım kadarı ile iki hoparlörün çıkışını da tek konnektörden alacağız, değil mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 19:16:57Anladığım kadarı ile iki hoparlörün çıkışını da tek konnektörden alacağız, değil mi?
İki ayrı hoparlör grubu için iki ayrı konnektör kullanmalısın.
Yani amplide 3 adet konnektör olmalıdır.
1 L-R ana çıkışlar.
2 L-R arka hop'lar.
3 SUBWOOFER çıkışı.
İki dene bunlardan.
https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/4-lu-hoparlor-terminali-kablo-soketi-391701854?gclsrc=aw.ds&&pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001847*58375852887*%7btype%7d*391701854*pla-372725577336&gclid=CjwKCAiAl7PgBRBWEiwAzFhmmtfANIO4rTG7ytO6qYFlQKIzK5zpEP3__VaaiVMLNJOskVzIuAc6thoCkbMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
Burda daha ucuz.
https://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/1-adet-4lu-4-girisli-kablo-soketi-hoparlor-terminali-P154187811?&cid=601002gclid=CjwKCAiAl7PgBRBWEiwAzFhmmtTDn8zNqZAybUitL6Yaai9MSMLHkADzsMoEcPTyw00nyUHIvcnDrRoCsCMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bi tene de şundan.
https://www.banggood.com/tr/2-Way-Speaker-Terminal-Strip-Block-Push-Release-Connector-Plate-LED-Stereo-p-1142782.html?gmcCountry=TR&currency=TRY&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_union&utm_content=2zou&utm_campaign=ssc-tr-tr-all&gclid=CjwKCAiAl7PgBRBWEiwAzFhmmkrPABIHOVFb9Iuq6bhpYW43pu93Ybf1B5miC3OCtQLcHErQEOL-ehoC5cQQAvD_BwE&cur_warehouse=CN
Aslında sana şundan lazım bi tene.
https://www.ebay.com/itm/3-pcs-have-no-Wire-12-Way-Speaker-Terminal-Board-Connector-Spring-Loaded-New/331881896837?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D25a0654fc5554541905b8875835a84bb%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D112317331968%26itm%3D331881896837&_trksid=p2047675.c100005.m1851
Bu 5.1 sistemler için yapılmış olup, senin sistem 4.1 olacağı için bir tarafı boş bırakılacaktır.

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 19:47:29Tamam abi.
Amplideki pasif eleman değerlerini de belirleyelim, sonra ben malzemeleri toplar, aşama aşama fotoğraflar, buraya yüklerim.
Hangi entegreyi kullanacaksan ona göre değer vereceğiz.
TDA2050 bass kanal için tüm direnç değerleri şemadaki gibi olacaktır.
Diğer kanallar için referans direnci normal değerinden 4 katı büyük olacaktır.
Yani 680X4=2.7Kilo

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 19:59:48Hangi entegreyi kullanacaksan ona göre değer vereceğiz.
TDA2050 bass kanal için tüm direnç değerleri şemadaki gibi olacaktır.
Diğer kanallar için referans direnci normal değerinden 4 katı büyük olacaktır.
Yani 680X4=2.7Kilo

Bir de sağ - sol kanal için giriş kondansatörleri düşürülecekti.
150Hz kesim frekansı için nasıl bir değer belirlemeliyiz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 09 Aralık 2018, 20:27:32Bir de sağ - sol kanal için giriş kondansatörleri düşürülecekti.
150Hz kesim frekansı için nasıl bir değer belirlemeliyiz?
Giriş kondansatörleri takribi 220nF ila 470nF arasında kullanılabilir.
Bass kanalda 2.2uF olmalıdır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Aralık 2018, 21:36:39Giriş kondansatörleri takribi 220nF ila 470nF arasında kullanılabilir.
Bass kanalda 2.2uF olmalıdır.

Tamamdır. Birkaç gün içinde tüm malzemeleri almış olurum. Sonra PCB basarım. Sonra da kutu yapar, bitiririm.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi 4 adet hoparlör alınacaktı, onun için adamla görüştüm. Perşembe günü ödemeyi yapıyorum, büyük ihtimalle pazartesi elimde olur.
Sonra tweeterlar alınacak. Bir de, mid hoparlörleri tweeterlar ile kabin içinde ayırayım mı? Yani tek kabin içinde iki ayrı bölüm yapılacak, alttaki bölüme mid, üstteki bölüme de tweeter yerleştirilecek. Olmaz mı?

Not: Hop. Link:

Mr_YAMYAM

Mid hoparlörler ile tweeterleri ayırma. Küçük birer kabine ikisini de monte etmelisin.
Ancak tweeterlar için de 2.2uf lık kondansatörlere ihtiyacın var. Tweterlar kondansatörsüz bağlanmazlar.

Mustafa281

Aslında bu iş için TDA7377 biçilmiş kaftan değil mi? Datasheetinde ki 3 çıkışlı uygulamayı yapmak daha mantıklı değil miydi, yani yakın zamanda ben yaptım oldu bence bu daha kolay

Kazasker

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 12 Aralık 2018, 09:19:26Aslında bu iş için TDA7377 biçilmiş kaftan değil mi? Datasheetinde ki 3 çıkışlı uygulamayı yapmak daha mantıklı değil miydi, yani yakın zamanda ben yaptım oldu bence bu daha kolay
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

taydin

TDA7377 belki daha kolaydır, ama öğrenmek açısından bence iyi olmaz. Aslında keşke gençlerde gereken sabır olsa da tamamen transistörlü bir amfi yapsalar. Bundan edinecekleri tecrübe onlara ileriki meslek hayatında hep ışık tutacaktır. O kadar beklentiye girmek biraz hayal. Ama en azından bu 3 kanallı amfinin ayrı ayrı bileşenlerini yapıp çalıştırmak, anlamak, öğrenmek, SONRA kolay olması için TDA7377 kullanmak daha mantıklı.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Aralık 2018, 22:04:44Mid hoparlörler ile tweeterleri ayırma. Küçük birer kabine ikisini de monte etmelisin.
Ancak tweeterlar için de 2.2uf lık kondansatörlere ihtiyacın var. Tweterlar kondansatörsüz bağlanmazlar.

Abi zaten tek kabinde olacak. Bir katman ile birbirlerinden ayrılacaklar. Olmaz mı?
Tweeterların kondansatöre ihtiyacı olduğunu biliyorum :)

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 12 Aralık 2018, 09:19:26Aslında bu iş için TDA7377 biçilmiş kaftan değil mi? Datasheetinde ki 3 çıkışlı uygulamayı yapmak daha mantıklı değil miydi, yani yakın zamanda ben yaptım oldu bence bu daha kolay

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Aralık 2018, 16:22:22Abi zaten tek kabinde olacak. Bir katman ile birbirlerinden ayrılacaklar. Olmaz mı?
Tweeterların kondansatöre ihtiyacı olduğunu biliyorum :)

Abi zaten benim hayalim transistörlü bir amfi yapmak.
Ama önce bu projeyi bir bitireyim, sonrası gelir :)
Olmaz. Küçük kabin de olsa iç hacmini bölüp küçültmek doğru değildir.
Elde etmek istediğin rezonans frekansı 100-150Hz iken, küçük iç hacimde belki de 500Hz elde edebileceksin.

Transistörlü amplifikatörler ile entegre devreli amplifikatörler birbirleri ile aynı DNA yapısına sahiptir.
Teknikteki adı YARI İLETKEN TEKNOLOJİSİ'dir.
Sadece bu DNA yapılarındaki kodlama transistörlü tekil elemanlarla yapılmış devrelerde kullanıcıya bağlıdır.
Dilediği şekilde konfigüre edebilir, yeterki yeterli bilgiye sahip olsun.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2018, 16:37:15Olmaz. Küçük kabin de olsa iç hacmini bölüp küçültmek doğru değildir.
Elde etmek istediğin rezonans frekansı 100-150Hz iken, küçük iç hacimde belki de 500Hz elde edebileceksin.

Transistörlü amplifikatörler ile entegre devreli amplifikatörler birbirleri ile aynı DNA yapısına sahiptir.
Teknikteki adı YARI İLETKEN TEKNOLOJİSİ'dir.
Sadece bu DNA yapılarındaki kodlama transistörlü tekil elemanlarla yapılmış devrelerde kullanıcıya bağlıdır.
Dilediği şekilde konfigüre edebilir, yeterki yeterli bilgiye sahip olsun.

Tamam abi. Kabini bölmüyorum.

Bu proje bitsin, gerisi gelir. Tabii yardım ederseniz :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Abi yarın sub kabinini yaptıracağım. Hangi tip ve ne kadar kalınlıkta malzeme ile yaptırayım?

Mr_YAMYAM

2cm kalınlıktaki SUNTA ile.
Konu içerisinde vermiş olduğumuz ölçülerde.
İç kaplaması önemlidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Aralık 2018, 13:54:042cm kalınlıktaki SUNTA ile.
Konu içerisinde vermiş olduğumuz ölçülerde.
İç kaplaması önemlidir.

Tamam abi. Bu hafta içi yapılacak. Hoparlörü monte eder, foto atarım :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM
Benim işlerim hep ters gitmese olmaz zaten...
Neyse.

Abi bu kabini gidip bir marangozda yaptırsam ne kadar tutar? Woofer için kabin yapılacaktı ya, onu diyorum.
Normalde kabini benim arkadaş yapacaktı, yurtdışına gitti. Gelmesi uzun sürecek. Beklemek de istemiyorum, ama çok masraf çıkaracaksa bekleyeyim. Sen ne diyorsun?

Mr_YAMYAM

Marangozlar için birşey diyemem. Bazıları küçük bir işçilikle işi halleder, bazıları ise bir dünya para ister.
Bu iş için tek bir önerim olabilir.
@Kazasker  kendisine uyduruk bir kabin yapmıştı.
Belli ki bu işler elinden geliyor.
Sunta veya kullanılacak malzeme parasını aranızda paylaşıp bir tabaka alabilirsiniz.
Kazasker de bu tabaka malzemeden hem sana hem de kendisine kabin yapabilir.
Böylece maliyet önemli ölçüde azalacaktır.
Tabii ki arkadaşım adına konuşmam doğru olmaz. Yapabilir mi uygun mu? bilemem.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 19:02:34Marangozlar için birşey diyemem. Bazıları küçük bir işçilikle işi halleder, bazıları ise bir dünya para ister.
Bu iş için tek bir önerim olabilir.
@Kazasker  kendisine uyduruk bir kabin yapmıştı.
Belli ki bu işler elinden geliyor.
Sunta veya kullanılacak malzeme parasını aranızda paylaşıp bir tabaka alabilirsiniz.
Kazasker de bu tabaka malzemeden hem sana hem de kendisine kabin yapabilir.
Böylece maliyet önemli ölçüde azalacaktır.
Tabii ki arkadaşım adına konuşmam doğru olmaz. Yapabilir mi uygun mu? bilemem.

O zaman...
@Kazasker
Abi istersen hocamızın önerisini uygulayabiliriz. Ne dersin? Benim için problem yok, sen de onay verirsen yapalım.

Kazasker

sen malzemeyi getir beleş yapayım @H_SerhatY   ;)  ben de bana göre malzeme var.  fazla olsa onu da hallederdik.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 23 Aralık 2018, 23:37:48sen malzemeyi getir beleş yapayım @H_SerhatY   ;)  ben de bana göre malzeme var.  fazla olsa onu da hallederdik.
Abi ben malzemeyi nasıl getireyim ya :) Taaa 1000km yol ;D
Ama eğer uygun görürsen malzemeyi oradan al, ben parasını göndereyim. Olmaz mı?

Kazasker

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın