Laptop Güç kaynağı

Başlatan manipulator, 28 Kasım 2018, 18:57:43

manipulator

Usb osiloskop kullanıyorum ( Digilent analog discovery )

Laptop adaptörle şarj olurken oskiloskop etkileniyor ve sinyali gürültülü gösteriyor. Hatta şarj aletinin laptoba bağlı olmasına bile gerek yok. Alet prize takıldığında gürültü yaymaya başlıyor. Bataryada çalışırken problem yok.Bu nedenle (Aslında kendim uğraş edinmek için)  lineer güç kaynağı yapmak istiyorum. Şarj aleti 19V / 3.16A

LT1038 pahalı bir entegre olduğundan sağlam bir kaynaktan almam gerekecek.
Onun yerine LM317 + pass transistör ile veya Lm338 kullanabilirim. Sanırım pcb, tüm regülatörlerde ortak olarak kullabilecek. (pass transistör haricinde)

https://xtronic.org/circuit/circuit-power-supply-regulated-low-dropout-positive-adjustable-regulators-lt1083/

İkinci bir fikir olarak da (uygun jack bulabilirsem) smps adaptör çıkışına öncelikle kapasitör bloğu bağlayacağım.

Önerilerinizi bekliyorum.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: manipulator - 28 Kasım 2018, 18:57:43Usb osiloskop kullanıyorum ( Digilent analog discovery )

Laptop adaptörle şarj olurken oskiloskop etkileniyor ve sinyali gürültülü gösteriyor. Hatta şarj aletinin laptoba bağlı olmasına bile gerek yok. Alet prize takıldığında gürültü yaymaya başlıyor. Bataryada çalışırken problem yok.Bu nedenle (Aslında kendim uğraş edinmek için)  lineer güç kaynağı yapmak istiyorum. Şarj aleti 19V / 3.16A

LT1038 pahalı bir entegre olduğundan sağlam bir kaynaktan almam gerekecek.
Onun yerine LM317 + pass transistör ile veya Lm338 kullanabilirim. Sanırım pcb, tüm regülatörlerde ortak olarak kullabilecek.

https://xtronic.org/circuit/circuit-power-supply-regulated-low-dropout-positive-adjustable-regulators-lt1083/

İkinci bir fikir olarak da (uygun jack bulabilirsem) smps adaptör çıkışına öncelikle kapasitör bloğu bağlayacağım.

Önerilerinizi bekliyorum.
Benim görüşüm, SMPS adaptörlerin şu an elindekinden bir farkının olmadığı. Hatta kalitesiz bir ürün alınırsa durum daha kötü bile olabilir. O yüzden LT1038CP alman daha mantıklı. Tabii ki 24V 100W transformatör de lazım. Maliyet açısından yüksek olduğuna bakma, gürültü bakımından SMPS'leri döver :) Ayrıca zaten SMPS'ler, normal transformatörler gibi olmadığı için istersen 10F kondansatör tak, bir şey ifade etmez.

taydin

LM317 nin datasheet'ine bakınca 1.5A maksimum akım diyor. Bu analog discovery için yeterli olmayabilir. Ben olsam 3A lik olan LM350 veya 5A lik olan LM338 kullanırdım.

LT1038, 10A lik bir regülatör, yani gereksinimlere göre kapasitesi çok fazla. Regülasyonu LM'lere göre biraz daha iyi. LM338 bazı bir lineer güç kaynağı çok güzel işinizi görür. Tek dikkat edilmesi gereken, trafoyu analog discovery'den mümkün mertebe uzakta bulundurmak.

Bu arada analog discovery'yi çok merak ediyorum. Onunla yaptığınız ölçümler veya projelerde nasıl kullandınız bilgi verebilir misiniz?
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

seron

Yapcağınız güç kaynağı 4Amper çıkışlı olursa daha iyi olur. Söylenmesi gerekenler zaten söylenmiş. İzahatlere bakarak titiz şekilde çalışmalısınız. NOT: LM317 kullanmayın! kaliteli bir devre ve komponent kullanın sonra başınız ağrır.

manipulator

Analog discovery'i tez ile uğraşırken almıştım.

2 kanal osiloskop
2 kanal sinyal üreteci
dijital giriş çıkışlar ve +/-5V güç kaynağı

FFT, protokol analizi yapabiliyor. Kendi scriptinizi yazabiliyorsunuz.
Onun dışında bir kaç komponentle L, C, R ölçümü yapabiliyor.  Özellikle bu kısım çok işime yarıyor.

Çıkış akımı sınırlı olduğu için sinyal üreteci kısmına da LME49600 ile buffer yaptım, o şekilde kullanıyorum.

Çok üst düzey olmasada bir çok konuda yeterli bir cihaz.

taydin

Elektronik eğitimi vermek için ideal bir cihaza benziyor. Ama dolar uçtuktan sonra fiyatı malesef birçok hobici için çok pahalı bir noktada. Benzer bir devre yerli olarak yapılsa ve uygun bir fiyata satılsa ne kadar iyi olur ...
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın