amfi ve preamfi konusundaki görüşler

Başlatan özkanözkaya, 26 Kasım 2018, 23:19:32

özkanözkaya

Arkadaşlar konuyu belki yanlış yere açıyorum yada bir konunun devamı olarak algılanabilir şimdiden özür dilerim.Sene 1998 meslek lisesinde amfi devreleri ile uğraşıyorum ama edindiğim en güzel fikirleri sizinle paylaşayım.Amfi  konusunda denemediğim devre kalmadı.ilk önce tda 1554 ile başladım.Orjinali güzel ses veriyordu.Şimdi nxp kılıfla devam ediyor.Sonra lm3886tf denedim tda basit kaldı.Sonra Stk4241 denedim.Entegreli amfiler tat vermeyince başladım transistörlü amfilere sonu gelmedi.Şunu iyi anladım en güzeli Sesi yükseltmek değil sesi kaliteli almak.Güzel ama kaliteli bir adet yetti.Bir ara devre üzerinde kondansatörlerin kapasitif değerlerini dirençlerin töleranslarını ölçerek amfiye takmaya başladım.Bir ara ses üzerinde kullanılan kondansatörlere merak saldım.Ölçtüğüm değerler 100mf kondansatörlerde 80-95 değerler okudum takmadım.Dibine kadar indim transistörleri ölçerek aldım uyumları hakkında bilgi edindim.Çizdiğim devrelerde kanal kalınlıklarına dikkat ettim pik akım değerine göre kalınlık yada et kalınlığına göre hesap yaptım.Epoxi - normal plaket kullandım.Bir ara saz-gitar- gibi enstrumanları inceledim frekans aralığına göre amfileri inceledim. Saymakla bitmez..En son 3,10mm telden 15-20kğ trafolar sardım.Sonu olmuyor arkadaşlar :)

Preamfilere gelince rc4558-tl072-ne5532 piyasada hepsi sahte hiç bir sonucu güzel alamazsınız.Zaten çin piyasasına bakınca orada ucuz olması gereken bu malzemeler orjinal adı altında yazınca fiyatlar uçuyor.Kontrol edin opa2117 entegresi.

Amfi yaparken birde arkadaşlar transistör uyumları çok önemli mesela mje15032-mje15033 direnç uyumları , 2sc5200-2sa1943 gibi mj15003-15004, mj15024-15025 gibi.Bunları süren sürücü transistörlerinde.Saygılar sevgiler.

Ama ben tamircihasan burası gonyayı özledim sitesi kapandı gitti.Toprağımın :)

Kazasker

Hocam hoşgeldin. Belli ki çok emeğiniz var. Bizde bunlardan istifade etmek isteriz. Şöyle basit stereo transistör.torlu ampli varsa tasarımının paylasirsaniz (PCB) memnun oluruz.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

özkanözkaya

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 27 Kasım 2018, 14:08:20Hocam hoşgeldin. Belli ki çok emeğiniz var. Bizde bunlardan istifade etmek isteriz. Şöyle basit stereo transistör.torlu ampli varsa tasarımının paylasirsaniz (PCB) memnun oluruz.

özkanözkaya

Güzel temiz bir çıkışı olan amfi denedim %100 olumlu sonuç aldım.
Link https://320volt.com/400w-2x200w-transistorlu-anfi-devresi-tip41-tip42/ denemiş arkadaşlar sonuç almışlar.Hatta tartışmalarda tip41-42 yerine 2sc5200-2sa1943 kullanılıyordu bende öyle yapmıştım sanırım.Arkadaşlara hediye etmiştim.

buda lyt dosyası http://dosya.co/hnl8zzdj5dvn/2x200watt_profamp.LYT.html

cevat1

Bu siteleri de ara sıra ziyaret edin.

https://sombox.com.br/

https://www.te1.com.br/categoria/circuito/circuito-amplificador/

Kaliteli bilgiler var.

Kolay gelsin...

Kazasker

Teşekkürler hocam. Elimde üzerine çalıştığım lm 1875 projesi  var. Az kaldı ondan sonra kısmetse birde transistörlü deneyelim.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

cevat1

Buradaki amplifikatörü hep yapmak istemişimdir. http://hobbyelectronicsdri.blogspot.com/2011/07/300-watt-power-amplifier-elektor-111995.html

Ama STK 'nın tonlamalarını daha çok seviyorum.
2 X 100 Watt sistemim var. Bana yetiyor.

özkanözkaya

Yapmak istediğin amfinin aynısı metal kılıf 250w olanda mevcut.Hatta onun geliştirilmiş hali.özellikler ısı , kısa devre ve hoparlör korumada mevcut.Stk lara gelince onlar ise transistörlerin smd hali.Sanyo firmasının iyi geliştirilmiş smd transistör teknolojisi. Transistörlü amfilikatörlerin tek dez avantajı üzerinde mümkün mertebe fazla malzeme oluşu ve yer kaplaması.Size Öner'im her zaman amfilerde metal kılıflı olanları tercih etmeniz.Üzerindeki ısıyı ne kadar transfer eder ise gücü o kadar sağlam artıyor.250w amfinin özellikleri sağlam yapmaya karar verir iseniz eagle şemaları mevcut yollarım basarsınız.A4 kağıdının yarısı kadar epoxy plakette Harika duruyor ve güzel bir görünüme mevcut. Ben kartları uğraşamadığım için bastırdım.Yarın size kendim elde yaptığım devrelerin resimlerini atayım inceleyin çok zor değil ve her kademede teknik Bilgi sağlarım bias ayarlarını da beraber yaparız.Saygılarım ile...

cevat1

Önerdiğim Ampli zaten 300 Watt ve ELEKTOR tasarım.
Sizdeki devre de
Alıntı Yapgeliştirilmiş hali.özellikler ısı , kısa devre ve hoparlör korumada mevcut
Önerdiğim şema da zaten bunlar var. Göremediniz herhalde ...

Alıntı Yapher zaman amfilerde metal kılıflı olanları tercih etmeniz

MJ 15003, MJ 15004 ler zaten metal kılıf... Şema da belirtiliyor.

Alıntı Yapher kademede teknik Bilgi sağlarım bias ayarlarını da beraber yaparız.Saygılarım ile...
Her kategori de yeterli teknik bilgiye sahibim. Teşekkür ederim. Gerekirse tabii ki teknik yardım isterim.

Ampli konusunda; hazır sistemler kullanıyorum. 7-8 tane çok katlı SONY (bir kaç tane) -AIWA-KENWOOD-PIONNER setler var.
Değişik, değişik kullanıyorum. Ampli yapmak artık ilgimi çekmiyor. Yukarıda da yazmıştım, STK serilerinin tonlamalarını seviyorum.  STK orjinal son serilerden modüller de var. Ama şimdilik kullanmıyorum. Belki setler arıza yaparsa; donör olarak orada kullanırım.
Siteye de ara sıra uğrarım nostalji olsun diye... Analog elektronik ilk göz ağrımız. (uykusuz geceler, günler...)
Bir kaç senedir merakım Bilgisayar, Laptop, SMPS, LED TV ler üzerine...

Yardım dilekleriniz için teşekkür ederim. Paylaşmak istediğiniz şema belge olursa, arşivime almak isterim.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

özkanözkaya

Bilgi derken yanlış anladınız ben yaptığım  devreden teknik açıklamalar yaparım sizde bizde ne gibi farklılıklar var diye.Estafurullah bizimde hala geliştirlmesi gereken noktalar var.Mesela KTY81-22 normalde kapalı termostat 80 derece olması lazım ben onu kullandım siz ne kullandınız nasıl verimi ? gibi gibi .....Saygılar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın