Anfi Çıkış Transistörü Isınma Sorunu

Başlatan tayfun601, 25 Kasım 2018, 17:49:14

tayfun601

Merhaba Ustalar
Anfi Var Bitane Elimde Ve Çok Garip Bir Olay Oldu
ilk başta 1 3 4 çıkışlar çalışıyordu sanırsam 2 ci çıkışın tr leri kısa devre olmuş ve bozulmuş bende o anda yedek parça yoktu 3 üncü kanalın tr lerini söküp 2 ye taktım ve ısındı sonra bir çahillik yaypıp test etmeden 3 üncü kanala geri taktım ve en sonunda 3 ve 4 üncü kanalda çalışmaz oldu mevzu garip yanı şu
1 ci çıkış ile 2 ci çıkış tr leri yan yana ve sadece 1 ci çıkış çalışıyor ama ön taraftaki küçük tr ler bazıları ısınıyor ama çalışıyor
4 cü çıkış çalışmıyor ama ısınma felan yok hiç biryerinde acaba sorun nerden kaynaklı olabilir
Anfi jameson usa 505 1400w
mavi ile işaretlediğim tr ler ısınıyor garip olan şeyse 1 ci çıkış tr baglıyken çalışıyordu ısınsada ama 4 cü çıkış çalışmıyor onunda önündeki tr ler ısınmıyor 3 cü çıkıştakiler ısınıyor
en sonunda 1 ci çıkış taki tr leri söküp voltaj ölçtüm geri yerine taktım çalışmadı ses yok çıkışta ve tr ler ısınıyor neden oluyor bu olay anlam veremedim
Hayal Edebildiğin Hayal Etmek İstediğin Kadardır

Furkan KELEŞOĞLU

base direnclerini ölçüp doğru değer verip vermediğine bak. cıkışlarda kısa devre varmı kontrol et. 1 tr yandımı diğerlerine komple yük bindirir cıkışları yaktıysan  güç katındaki mosfetlerde arızalanmış olabilir hepsini kontrol et cıkışların hemen altındaki küçük transistörler var cıkış TR lerini süren onların hepsini kontrol et cıkışlarda ısınma varsa kesin onlardan biris de ateş gibi oluyordur.

Oto amficiye ilk girdiğim de böyle arızalar beni hayattan soğutmuştu. 

amfiye voltaj vermedne önce girişe bir amper metre bağla ve ne kadar bir akım cektiğine bak normal mi ? aşırı mı ? amper metre hep dursun orada cünkü devrede büyük olasılıkta kısa devre yapan elemanı söktüğünü oradan anlayabilirsin.

1 kanalın 2 tr si vardır. 1 tanesi gittimi bilki diğeride artık ruhunu ya teslim etmek üzeredir yada etmiştir. bazen ölçersin arıza göstermez ama komponent voltajı gördüğü an karaktertiği sacmalamaya başlar.    ses katında cıkışından geriye tüm aktif elemanları ölç daha sonra tr baselerindeki direncleri ölç bazı direncler biraz kararmış gibi gözükür ama icten kesilmiş olup sonsuz direnc gibi davranır buda cıkış tr sini yakar.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

tayfun601

teşekkürler ustam aslında cevabım biraz geç oldu ama olsun çıkış tr lerini süren küçük tr lerden sadece bir tanesini değiştirdim ve anfi çalıştı sadece 3 üncü çıkış suanlık tr si elimde yok ama başka kanaldan söktügüm tr ile denedim şuanlık sorunsuz ama tamamen topladıktan sonra tam bir testin ardından tam dogru birşey söylemek mümkün

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: tayfun601 - 29 Kasım 2018, 17:57:25teşekkürler ustam aslında cevabım biraz geç oldu ama olsun çıkış tr lerini süren küçük tr lerden sadece bir tanesini değiştirdim ve anfi çalıştı sadece 3 üncü çıkış suanlık tr si elimde yok ama başka kanaldan söktügüm tr ile denedim şuanlık sorunsuz ama tamamen topladıktan sonra tam bir testin ardından tam dogru birşey söylemek mümkün

Dediğim gibi cıkışlardan 1 tanesi yandımı diğer TR de yanar ayrietten onları süren tr lerde yanar.
amfi tamir ederken ölçüm cok önemlidir. arızayı bulman cok daha kolaylaşır. ayrietten  amfilerde ısınan parcayı bulmakta zordur. nerde nerde diye ararsın termal kamera ile böyle işlere girilirse ısı nerden geliyor anormal olan kısım neresi bunları daha iyi görürsün.

Ayrietten amfilerde calışırken gördüğüm bir diğer sorunlarda şunlar idi . amfiler bayağı ısındığı icin ve uzun zamandan sonra lehimlerde catlamalar oluyor bu catlamalar amfiyi calıştırmıyor heleki cıkış tr si yanan amfilerde o blokta daha fazla görülür catlak lehim cünkü aşırı derecede ısınıyor bakır yol ile dağılıyor sıcaklık amfi düz durduğu için lehim yer cekminden dolayı aşşağı doğru yumuşama yapıp soğuduğunda catlak dediğimiz temassızlık giriyor araya .

kartı ters cevirip az lehim olan veya catlakj diyebileceğin lehimlerin lehimlerini tazele.
selülozik tiner ile güzelcene temizle kartın her yerini.
yağlı kontak sipreyi alıp potlara sık sıkarken potu cevirki tam yağlasın ve temizlesin. zaten yağlandığını daha rahat dönmeye başladığında anlarsın.
o spreyi birde amfinin bas veya ses secimleriniy apan switchlervardır zamanla onların kontaklarıda oksitlenir o kontakların icine sıkıp switchleri sağ sol yaparak kontakların temizlenmesini sağla.

tayfun601

ustam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hepsini biliyorum yeni degilim ama yanlış anlamayın başka arkadaşlar konuyu görürse lazım olur onlar içinde güzel olur hocam dediklerini yaptım dediğim gibi şuanlık sadece çıkışı bekliyorum ama başka bir sorum olacaktı size
ben bir anfi devresi yapacaktım oto anfisi daha önce baskı devreyi kendim evde yapardım bazı arkadaşlar var yurt dışından pcb baskılatıp getirten acaba türkiyede bildiginiz bcb basıp gönderecek bir firma varmı işini güzel yapan yada yurt dışıda olsa olabilir
tekrardan teşekkürler ilgi ve alakanız için

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: tayfun601 - 30 Kasım 2018, 00:28:25ustam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hepsini biliyorum yeni degilim ama yanlış anlamayın başka arkadaşlar konuyu görürse lazım olur onlar içinde güzel olur hocam dediklerini yaptım dediğim gibi şuanlık sadece çıkışı bekliyorum ama başka bir sorum olacaktı size
ben bir anfi devresi yapacaktım oto anfisi daha önce baskı devreyi kendim evde yapardım bazı arkadaşlar var yurt dışından pcb baskılatıp getirten acaba türkiyede bildiginiz bcb basıp gönderecek bir firma varmı işini güzel yapan yada yurt dışıda olsa olabilir
tekrardan teşekkürler ilgi ve alakanız için

Ben daha önce yaptırmadım basit devreler için gerek te duymadım. yotubede bu konu hakkında bir dünya video var nasıl sipariş verilir falan. ama dediğim gibi tecrübem yok.

Evet yurt dışında pcbWAY gibi siteler var ve forumda bu konuyla alakalı tecrübesi olan abilerim arkadaşlarım var. onlar konuya el atar ama yurt için de de var iyi yapan  yurt dışının pisliği en az 10 tane kart bastırıyorsun falan kargosu margosu para yurt içi 1 tane yaptırabilirsin bir yerde.

@Yusuf Usta nickli ustamıza bir danış veya o görürse konuyu yazar.

tayfun601

anladım ustam evet malesef pcb way baktım az önce aklıma geldi youtube ta vidyosunu görmüştüm dediğiniz gibi kart parasını geçiyor kargo aliexpress bu işe bi el atsa çok güzel olurdu :D :D :D
Yusuf ustamıza bir mesaj atayım gerekirse konuyada nerden yaptırdıgımı yazarım ustam

tayfun601

güzelmiş ustam çok teşekkürler aslında tam olarak karar veremedim ustam devre hemen hemen 20 x 30 ebatlarında belki kendim devreyi parçalayarak yapabilirim yada hazır pbc yaptırırım verdiğin link güzel bir ücreti var belkide tek plaket yaptırırım
parçalamak dediğim 2 tane 300 rms anfi devresi ve oto smps devresi birde ton kontrol devresi var sonuç olarak kutu içinde birleştire bilirim ama bakacağım duruma göre

tayfun601

ustalar merhaba sorunu halletim çıkış tr leri elime gelmişti sorunu ise c2316 tr si yapıyormuş galiba degiştirince sorun düzeldi
sadece bitanesini degiştirdim çıkışta tr ler yokken ısınıyorlar galiba anlam veremedim ama neyse
ondan sonra anfide soguk lehim varmış 1 ci çıkış tr lerinin yanındaki tl074 lerin oldugu bölümü tekrar lehimledim sebebi ise sarsınca sadece 2ci kanal sesi gidiyordu şimdi ise düzeldi bir sorun gözükmüyor ve anfiyi toplayıp test ettikten sonra sonuçu daha net olur iyi geceler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın