Temel lehimleme teknikleri

Başlatan taydin, 22 Kasım 2018, 15:40:55

taydin

Temel lehimleme teknikleri ile ilgili hazırlamış olduğum youtube videosu.

https://www.youtube.com/watch?v=IZ9DzP9dwyA
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Kazasker

Hocam elinize sağlık çok iyi olmuş. Devamını bekliyoruz
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

taydin

Teşekkür ederim! Bu arada XLR preamp'i neden yaptığım da ortaya çıkmış oldu  ;) Bu video'da Sony wireless mikrofonu kullandım, ama burada alıcı direkt olarak video kameraya bağlı, problem yok ve XLR preamp da gerekmiyor.

Ama yakında TINA diye bir devre simülasyon programı var, onunla ilgili eğitici video yapacağım. Ve burada video kamera ile değil, ekranı direkt kaydetmem gerekiyor. Burada da işe bilgisayar ses kartından kayıt yapacağım ve XLR preamp gerekecek.

Kazasker

Bi ara bu kayıt isleri için bende merak salmıştım. Ahşap islerinde yakin çekim için ahşap tepeden kızaklar yapmıştım. Sonra elektronik girdi araya  :)  zemin rengi güzel hocam. Tepe çekimde gölgeler de çözüldü mu tamamdır. Kayıt isi zaten sizin uzmanlık alanınız. Takipteyim üstad  8)

taydin

Ahşap işlerine ben de meraklıyım. hobi tutukunları forumuna üyeliğiniz var mıydı? Sanki aynı kullanıcı adını orada hatırlıyor gibiyim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 18:14:18Teşekkür ederim! Bu arada XLR preamp'i neden yaptığım da ortaya çıkmış oldu  ;) Bu video'da Sony wireless mikrofonu kullandım, ama burada alıcı direkt olarak video kameraya bağlı, problem yok ve XLR preamp da gerekmiyor.

Ama yakında TINA diye bir devre simülasyon programı var, onunla ilgili eğitici video yapacağım. Ve burada video kamera ile değil, ekranı direkt kaydetmem gerekiyor. Burada da işe bilgisayar ses kartından kayıt yapacağım ve XLR preamp gerekecek.

HAAA şimdi anlaşıldı :D
Ben de sandım ki, daha özel amaçlar için.
Ne bileyim bir ses analizi, özel örnekleme yöntemleri falan.
Hocam bu amacınız için esasen bu tür karmaşık bir devreye ihtiyacınız yok.
Genel mantık MİXER mantığı olup, esasen sizin küçük çapta bir mixer yapmanız olmalıdır.
Buradaki mixer bir YUMURTA çırpıcı değil takdir edersiniz ki. Sesleri alıp kaarıştıran ve çırpan bir mixer.
NEDEN?
Tek bir mikrofonun alış karakteristiği asla yeterli olamaz. Teknikte, mikrofon referans seviyesi olan 30cm mesafeye kesin bağlı kalınarak kayıtlar alınsa da DINAMIK BAND genişliği son derece sınırlı olacaktır.
Bu sebeple iyi kalite kayıtlar için çoklu mikrofon kullanımı gerekmektedir.
Çoklu mikrofon kullanımı, uygun teknikle yapılabilirse, aynı zamanda STEREO olarak kayıt imkanına sahip olunmakta ve, kayıt frekans spectrumunu çok genişletmektedir.
Karşımıza bir soru daha çıkmaktadır. Aynı mikrofonlardan birkaç tane daha mı alacağım. Masrafa sokma beni >:(  diyebilirsiniz.
Projeye başlarken bir uzmandan görüş almadığınıza göre, bu durumu HAL yoluna gidebiliriz.
Buraya kadar yazdıklarım ön bilgiler olup, gerekli teknikleri görüşlere sunmak için XLR pre ampli yapımı başlıklı konu içerisinde görüşebiliriz.

taydin

Ses kartı zaten full mikser özellikli YAMYAM abi  :)

RME HDSPe AIO

çok sayıda stereo giriş ve çıkış var, ve hepsi de full miks edilebiliyor.

Tabi bu ses kartını ben youtube videoları için almadım  :))  Bununla uzun süreli dinleme testleri yapıyorum. Mesela çalıştığım firmanın geliştirdiği en son üründe 3 tane stereo çıkış var. Bu çıkışların hepsinden 1 KHz ton çalıyorum, ses kartında da özel bir yazılımla bu tonları kesintisiz olarak analiz ettiriyorum. En ufak bir çıtırtı veya başka bozulmada fark ediyor ve raporluyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 18:53:24Ses kartı zaten full mikser özellikli YAMYAM abi  :)

RME HDSPe AIO

çok sayıda stereo giriş ve çıkış var, ve hepsi de full miks edilebiliyor.

Tabi bu ses kartını ben youtube videoları için almadım  :))  Bununla uzun süreli dinleme testleri yapıyorum. Mesela çalıştığım firmanın geliştirdiği en son üründe 3 tane stereo çıkış var. Bu çıkışların hepsinden 1 KHz ton çalıyorum, ses kartında da özel bir yazılımla bu tonları kesintisiz olarak analiz ettiriyorum. En ufak bir çıtırtı veya başka bozulmada fark ediyor ve raporluyor.

ANAMM RME ses kartı.
ŞAPIIRTT ŞUPURRTT ŞURULUFFŞŞ (Ağzımın suyu aktı da) :D
Hocam tüm girişler için bir ekran alıntısı verebilirmisiniz.
PAN özeeliği var mı? Onu görmem lazım. Yoksa bağımsız mı.
Ecik dolaşınca yukarda yapmak istemiş olduğum şeyin yapılmış halini gördüm :D
http://www.rme-audio.de/en/products/quadmic.php#5
Ben de DVD ROM kutusuna böyle birşey yapmayı düşünüyordum. Ama adamlar.. PARDON. BEY'ler zaten yapmışlar.

Kazasker

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 18:38:09Ahşap işlerine ben de meraklıyım. hobi tutukunları forumuna üyeliğiniz var mıydı? Sanki aynı kullanıcı adını orada hatırlıyor gibiyim?
vardı hocam  :D

taydin

Totalmix uygulaması ile geliyor

PAN özelliğini bilmiyorum abi. Benim için asıl önemli olan birden fazla ses kartı olması ve full mix özelliği. Ondan ötesini bilmiyorum  :)

taydin

Bu da ses kartının elektrik giriş/çıkışları. Bir de resimde görülmüyor, ama optik TOSLINK ve ADAT giriş çıkışlar da var.

Mr_YAMYAM

PAN POT kanallar arası girdi dengesidir. Yani PANORAMA.
Bir mikrofon sadece tek kanallı olabilir. Bu mikrofondan alınan sesleri stereo (Çift kanallı) bir sisteme girersek hangi kanala girebiliriz.
L kanala girsek ses soldan çıkar.
R kanala girsek ses sağa gider.
Her iki kanala birden de girersek her iki kanaldan da aynı sesleri işlemiş oluruz.
Mikrofonların doğal yerleşiminden doğan faz farklılıkları sesteki dinamik band genişliğini yükseltmektedir. Bunu insan ile özdeşleştirirsek iki kulağımızla duyma özelliğimizdir.
İşte kayıt mikrofonlarının yerlerinin belirlenmesi ve doğru bir faz farkı sağlanabilmesi amacıyla profesyonel stereo sistemlerde, kanallar arası geçişleri kontrol eden PAN uygulaması bulunmaktadır.

Temel olarak tek bir mikrofondan alınan ses sinyallerini sağ kanala veya sol kanala uygun şekilde vererek mikrofonların doğal durumları set edilir.
Sistem stereo olduğuna göre kaynak sesin de stereo algılanması gereklidir. İşte bunun için kaynak ses uygun açılarla yerleştirilmiş mikrofonlar aracılığı ile alınmalıdır.
Doğru bir stereo kayıt için en az 3 mikrofon kullanılması gereklidir.
3 adet mikrofonla doğru kayıt M/S (Mid-Side) kayıt tekniği ile yapılabilir. Bunun dışında A/B ve X/Y kayıt teknikleri de vardır. Bu tekniklerde doğru kayıt için en az 4 mikrofon gerekmektedir.
Uyduruk bir ürün.
https://www.amazon.com/Behringer-1204USB-BEHRINGER-XENYX/dp/B00871VO5Y?ref_=fsclp_pl_dp_2
Linkteki resme dikkatlice bakılırsa faderler üzerindeki pot PAN POT tur.

taydin

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 21:46:33Anladım, epey detay var iyi bir stüdyo kaydı için.

Studyo kaydı için değil hocam.
Temel kayıt tekniğinin gerekliliği
Bu teknikleri uygulamayabiliriz. Ancak elde edilecek netice pek te hoş olmayacaktır.

Yani doğadaki bir sesi tek mikrofonla kaydetmekle, 4 mikrofonla kaydetmek arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

Tek bir mikrofonla en pahalı ekipmanları kullansak bile, uygun kalitede 4 mikrofon ve sistem kullanarak, çok daha üst seviye kayıt yapabiliriz.

ÖRNEK:
birkaç bin dolara satılan çok hassas bir mikrofon ve bu mikrofona uygun yine birkaç bin dolarlık bir pre ampli. düşünelim.
Bu sistemle yapılabilecek bir kayıt asla yeterli olmayacaktır. Ancak birkaçyüz dolara uygun birkaç mikrofon ve örnek linkteki uyduruk bir mikser kullanılarak yapılacak kayıtlar, binlerce dolar harcanan tek mikrofonlu sistemden kat kat kaliteli olacaktır.

seron

Aslında buraya eklemiştim ama konu sohbete dönmüş. Dışarıdan gelenler en sonda olduğundan göremeyip çıkabilir ben de yeni başlık açtım:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8263.new.html#new

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın