0.5V'yi 5V'ye Yükseltme

Başlatan ibrahimbb, 21 Kasım 2018, 22:11:29

ibrahimbb

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle elektrik-elektronik dünyasında çok yeniyim. Yanlış bir şey söylersem affola. Ben 0.5V 15-20mA güç kaynaklarına sahibim. Bunları paralel bağlayıp 0.5V 1A'ya tamamlayacağım ardından da regülatör ile 0.5V'yi 5V yapacağım. Bunun için bir kart arıyordum. Bunu buldum: https://www.direnc.net/5v-voltaj-yukseltici-regulator
Fakat bunu devreye nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. Daha önce bunu almıştım: https://m.n11.com/mini-dc-dc-09v-5v-u-5v-600a-a-yukseltici-usb-sarj-modulu-P252003470?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAiAodTfBRBEEiwAa1haukrvvRw77FpvwZCCKTFwaTUTC2Ma1PEJ1Ix0kj78UmlsX27EA8punxoCrDEQAvD_BwE bunda VIN+ ve VIN- var, aynı şekilde OUT+ ve OUT- var. Yani her şey açık ve kolay. Ama ilk linktekinde topraklama var ve nasıl bağlanacağı ne yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

0.5V Güç kaynağı olmaz ki 5 volttur o. yanlışın vardır.  0.5 volt ile led bile yakamazsın ki kaldı ki güc kaynağı olsun.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ibrahimbb - 21 Kasım 2018, 22:11:29Arkadaşlar merhaba. Öncelikle elektrik-elektronik dünyasında çok yeniyim. Yanlış bir şey söylersem affola. Ben 0.5V 15-20mA güç kaynaklarına sahibim. Bunları paralel bağlayıp 0.5V 1A'ya tamamlayacağım ardından da regülatör ile 0.5V'yi 5V yapacağım. Bunun için bir kart arıyordum. Bunu buldum: https://www.direnc.net/5v-voltaj-yukseltici-regulator
Fakat bunu devreye nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. Daha önce bunu almıştım: https://m.n11.com/mini-dc-dc-09v-5v-u-5v-600a-a-yukseltici-usb-sarj-modulu-P252003470?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAiAodTfBRBEEiwAa1haukrvvRw77FpvwZCCKTFwaTUTC2Ma1PEJ1Ix0kj78UmlsX27EA8punxoCrDEQAvD_BwE bunda VIN+ ve VIN- var, aynı şekilde OUT+ ve OUT- var. Yani her şey açık ve kolay. Ama ilk linktekinde topraklama var ve nasıl bağlanacağı ne yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

0.5 volt'u 1A yapmak için (5 tanesi 100mV) elli tane paralel bağlaman gerekecek. sonuç? yarım watt... tüm güç yarım watt...
0.5Voltu on tane seri bağla. etti 5volt 20mA. kalanları da seri bağla. elli taneden 5 adet beş volt 20mA grup oldu. bunların beşini de paralel bağla şimdi. ne etti? 5 volt 100mA. kaç watt peki? 5x0.1=0.5W. ne tesadüf yine yarım watt...
devreye gerek kaldı mı? bence kalmadı...

sen devre ile amperi 1 olarak aktarabiliyor musun bilmem. beş volt 1 amper 5W güç demektir. 0.5W güçten on katı güç 5W üretilebiliyorsa bunu mühendis arkadaşlar bilir ben bilmem.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ibrahimbb

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 22 Kasım 2018, 07:22:170.5 volt'u 1A yapmak için (5 tanesi 100mV) elli tane paralel bağlaman gerekecek. sonuç? yarım watt... tüm güç yarım watt...
0.5Voltu on tane seri bağla. etti 5volt 20mA. kalanları da seri bağla. elli taneden 5 adet beş volt 20mA grup oldu. bunların beşini de paralel bağla şimdi. ne etti? 5 volt 100mA. kaç watt peki? 5x0.1=0.5W. ne tesadüf yine yarım watt...
devreye gerek kaldı mı? bence kalmadı...

sen devre ile amperi 1 olarak aktarabiliyor musun bilmem. beş volt 1 amper 5W güç demektir. 0.5W güçten on katı güç 5W üretilebiliyorsa bunu mühendis arkadaşlar bilir ben bilmem.

Başta dediğiniz gibi seri bağlayacaktım fakat pil benzeri bir şey olmadığı için bağlanmıyor. İlla bir sorun çıkıyor, kısa devre yapıyor.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 21 Kasım 2018, 23:36:270.5V Güç kaynağı olmaz ki 5 volttur o. yanlışın vardır.  0.5 volt ile led bile yakamazsın ki kaldı ki güc kaynağı olsun.

Tecrübesizim demiştim zaten

asma

Merhaba
Bahsi geçen pil benzeri olmayan güç kaynaklarını tanıyalım.
Resmini görüp , özelliklerini öğrenirsek yardımcı olmaya çalışırız.

ibrahimbb

Alıntı yapılan: asma - 22 Kasım 2018, 14:23:34Merhaba
Bahsi geçen pil benzeri olmayan güç kaynaklarını tanıyalım.
Resmini görüp , özelliklerini öğrenirsek yardımcı olmaya çalışırız.

Merhaba, kimsenin zamanını boş yere çalmak istemiyorum. Öğrenmek istediğim tek şey konuyu açarken belirtmiş olduğum regülatör kartı devreye nasıl bağlayacağım.

taydin

Elindeki 0.5V, 20mA kaynaklar ile ilgili daha detaylı bilgi ver kardeşim. Şeması varsa onu ver, hazır ürün ise linkini ver. Sistemi tam olarak anlamadan kimse sana yardımcı olamaz.

Eğer "sadece gerektiğini düşündüğüm kadar bilgi vereyim, buradan tiyo'yu kapıp gideyim" diyorsan, o zaman bu büyük bir  haksızlık olur. Neticede buradaki insanlar da birşeyler öğrenmek için buradalar.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

ibrahimbb

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 15:05:56Elindeki 0.5V, 20mA kaynaklar ile ilgili daha detaylı bilgi ver kardeşim. Şeması varsa onu ver, hazır ürün ise linkini ver. Sistemi tam olarak anlamadan kimse sana yardımcı olamaz.

Eğer "sadece gerektiğini düşündüğüm kadar bilgi vereyim, buradan tiyo'yu kapıp gideyim" diyorsan, o zaman bu büyük bir  haksızlık olur. Neticede buradaki insanlar da birşeyler öğrenmek için buradalar.

Öyle bir şey imâ etmek istemedim yanlış anlaşıldıysam affola. Elektrik hakkında gerçekten  bilgim yok ki fikrim olsun. Benim elimde bir + bir de - kutup var bunları nasıl bu şeye bağlayıp kurtulacağımı öğrenmek istedim. Benim uğraşım, projemin konusu yazılım bu yüzden kestirip atmaya çalışıyor gibiyim.

taydin

Kaynakları seri bağlarsan, daha yüksek voltaj elde edersin. İç direnci çok düşük, kaliteli kaynaklar ise, akım verme kapasitesi pek değişmez. Ama iç dirençleri yüksek kaynaklar ise, akım verme kapasitesi kötüleşir.

Kaynakları paralel bağlarsan, voltaj aynı kalır, ama akım kapasitesi artar. Ama bunu pratikte temin etmek kolay değildir. Kaynakların voltajlarının birbirine çok yakın olması lazım. Eğer değilse, kaynaklar birbirleri üzerinden akım akıtır ve büyük kayıplar oluşur.

Güneş panellerinin bağlantı şekilleri ile ilgili internette araştırma yap. Oradaki hücreler minimum kayıpla nasıl paralel bağlanıyor gör.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın