Ana içeriğe git
Konu: MANYETİZE DEMANYETİZE CİHAZI (141 Kez okunmuş)

MANYETİZE DEMANYETİZE CİHAZI

Sayın Öğretmenlerim sınıfta herkez bir proje yapacak bende 320 volt bizim forumda bu kolay ve ucuz maliyet ile yapabilecğim basit bir proje buldum. Ama bu devre üzerinde birkaç eleman eklemem gerekiyor aynı olmasın. Daha gelişmiş bişey olsun .Bu devreye benim aklıma gelen girişe bir sigorta    takıcam. Başka hangi elemanlar olabilir. Kapasitör ,varistör eklemek istiyorum ama kapasite ne olmalı 250volt kaç mikrofarat ve devreye nasıl bağlayacağım kutupları ters olmasın yardım edermisiniz.


Ynt: MANYETİZE DEMANYETİZE CİHAZI

Yanıt #1
Birşeyler öğrenmek istiyorsan, manyetizasyon derecesini ayarlanabilir yapabilirsin. Bunun için da faz dilimlemeli bir triyak devresi gerekir. Araştır, daha fazla soru sor, yardım eden mutlaka olur.

Ama yok verip kurtulacağım diyorsan, bağla sigortayı, bir tane de 1 nF 400V kutupsuz kondansatör at fiş uçlarına, ver gitsin. Sen bilirsin.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Ynt: MANYETİZE DEMANYETİZE CİHAZI

Yanıt #2
Aydın Öğretmenim elimde eski abajurün dimmer devresi var .Çalışır durumda. Bundan parça sökebilirim. Nasıl yapacağım.?

Ynt: MANYETİZE DEMANYETİZE CİHAZI

Yanıt #3
Öncelikle devreyi dimmer ile çalıştır. Dimmer'i olduğu gibi kullan. Eğer çalışırsa, dimmer'daki PCB'yi senin projeye dahil edebilirsin.

Ama ne olup bittiğini anlamak içiln dimmer'i devresini çıkar. Bu devreyi de anlamaya çalış, anlamadığın yerleri sor. Projeyi verirken de öğretmenine anlat devrenin nasıl çalıştığını. Sen o devrenin nasıl çalıştığını anladıktan sonra öğretmenin "olmamış devreyi senin yapman lazımdı" dememesi lazım.

Diyelim öyle dedi. Önemli değil. Önemli olan hocanın verdiği not değil, birşeyler öğrenmek.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...