TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Başlatan H_SerhatY, 20 Kasım 2018, 17:55:36

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 15:35:597815/7915 iş görür. Entegrenin vereceği maksimum gücü alamazsın, ama olsun. 10W güçle temiz bir şekilde çalıştır. Güç artırımı ayrı bir proje olsun.
O zaman şimdi çıkıyorum ben. Malzemeleri alıp geleyim. Bir de soğutucu almam lazım, lazım da burada bulamazsam iş kötü :)

memleket

Hiç bulamazsan alüminyum kornişten bi parça kes o bile işini görür...

H_SerhatY

@taydin abi malzemeleri aldım. Şu an amplideki kabloları sökmeye hazırlanıyorum, birkaç dakikaya bitmiş olur.

taydin

Resim de koy Serhat. Seni gören başkaları da gaza gelsin birşeyler yapsın  ;)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 18:19:37Resim de koy Serhat. Seni gören başkaları da gaza gelsin birşeyler yapsın  ;)
Tamam abi. Bitince atarım birkaç foto :)

H_SerhatY

Abi, köprü diyotu patlattım ;D Ama neyse ki elimde yedek var. Onu takıyorum şimdi. Bitince regüle güç kaynağının fotosunu atacağım. Köprü diyot havada asılı kalacak ama, ona uygulayabileceğim bir şey yok maalesef. Elimdeki yedek köprü, delikli plakete girmiyor.
Ekleme: Abi bitti :)

Sağ tarafta kalın üç kablo var, onlar çıkış. Kondansatör yeşil olanlar tantal 4.7u, gri olanlar da polyester 100n.

taydin

İyi görünüyor. Boşta iken çıkış voltajını ölç. Elinde uygun bir yük varsa şöyle 1 Amper çek ve hala voltajın sabit olduğunu gör.

İş bittiğinde bu regülatörlere de soğutucu lazım olacak  ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 21:12:55İyi görünüyor. Boşta iken çıkış voltajını ölç. Elinde uygun bir yük varsa şöyle 1 Amper çek ve hala voltajın sabit olduğunu gör.

İş bittiğinde bu regülatörlere de soğutucu lazım olacak  ;)
Abi amfiye bağladım. Test ettim. Tüm derdimi çözdü. Jak takılı değilken maks. seviyede çok az cızırtı var, takılıyken zaten zerre bir şey duyamıyorum :) Bir de, amfi bağırıyor resmen :) 1kHz frekans verdim, kulaklarım çınlamaya devam ediyor ;D

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 22 Kasım 2018, 21:33:02Abi amfiye bağladım. Test ettim. Tüm derdimi çözdü. Jak takılı değilken maks. seviyede çok az cızırtı var, takılıyken zaten zerre bir şey duyamıyorum :) Bir de, amfi bağırıyor resmen :) 1kHz frekans verdim, kulaklarım çınlamaya devam ediyor ;D

Hayırlı olsun kardeşim :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 21:34:09Hayırlı olsun kardeşim :)
Umarım bozulmaz da rahat rahat kullanırım şunu. Regülatörler ısınmıyor, entegre çok ısınıyor. Onu da soğutucu ile hallederim. Yarın vida alacağım. Uygun bir tane bulabilirsem şimdi de takarım. Zaten büyük bir soğutucu var. Bir de fan olaydı :)

taydin

Bu projeyi bitirmiş olman, sana bundan sonraki projeler için de büyük motivasyon olacak, çünkü şu anda yaşadığın keyfi özleyeceksin :) İstersen bunu stereo haline getir, güzel bir metal kutuya koy. Veya ton kontrol yapabilirsin. Veya yeni bir proje!

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 21:41:27Bu projeyi bitirmiş olman, sana bundan sonraki projeler için de büyük motivasyon olacak, çünkü şu anda yaşadığın keyfi özleyeceksin :) İstersen bunu stereo haline getir, güzel bir metal kutuya koy. Veya ton kontrol yapabilirsin. Veya yeni bir proje!
Regülatörler patladı :/ Opamp bağladım bir tane, sonra dedi güm ;D Yani ısınma falan değil, bayağı patladı. Çok da iğrenç bir koku çıktı :( Halbuki dünkü testte gayet iyiydi. Neyse. Regülatör alıp yeniden takayım mı, yoksa regülatörsüz çalışsın mı?

taydin

Kısa devre korumalı onlar ya, nasıl patlattın onu?  :)) Herhalde ters voltaj veya aşırı yüksek voltaj geldi girişine veya çıkışına.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Kasım 2018, 22:31:11Kısa devre korumalı onlar ya, nasıl patlattın onu?  :)) Herhalde ters voltaj veya aşırı yüksek voltaj geldi girişine veya çıkışına.
Anlaşıldı. Regülatörsüz olmuyor :)

taydin

Sen gene dua et. Ben elimdeki UPS'i tamir ederken 8'er 8'er patlatıyordum mosfetleri  :o Selanik çarşısında mosfet bitti, ben UPS'i tamir ettim  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Kasım 2018, 23:28:52Sen gene dua et. Ben elimdeki UPS'i tamir ederken 8'er 8'er patlatıyordum mosfetleri  :o Selanik çarşısında mosfet bitti, ben UPS'i tamir ettim  :))
O da iyiymiş ;D
Hocam bir de bunu karton kutuya koyacağım, olur mu? Ben ciddiyim ama :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Kasım 2018, 23:28:52Sen gene dua et. Ben elimdeki UPS'i tamir ederken 8'er 8'er patlatıyordum mosfetleri  :o Selanik çarşısında mosfet bitti, ben UPS'i tamir ettim  :))
Laaaaaaaaaaaaaaaaannnn!! Kafayı yedim. TDA2050 patladı. Ses giriş kablosuna dokundum, carrrr diye bi ses, kafayı bi çevirdim, entegre yanıyor ;D
Harbiden çok sinirimi bozdu yaa. Yarın gidip entegre alacağım, şimdi de baskı devresini çizip size göstereyim, bir yorum yaparsınız.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Kasım 2018, 23:33:23Hocam bir de bunu karton kutuya koyacağım, olur mu? Ben ciddiyim ama :)

Sen şimdi kendini gelecekte elektronik mühendisi olarak göreceksin, "mesleğim benim AR'ımdır diyeceksin", sonra da yaptığın devreyi karton kutuya koyacaksın. Oldu mu şimdi Serhat?   :o  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Kasım 2018, 23:52:21Sen şimdi kendini gelecekte elektronik mühendisi olarak göreceksin, "mesleğim benim AR'ımdır diyeceksin", sonra da yaptığın devreyi karton kutuya koyacaksın. Oldu mu şimdi Serhat?   :o  :))
Olmadı abi.
@taydin abi sonraki mesajıma baktın mı? Bir problem var.

Mr_YAMYAM

:)) :)) :))

Kazasker

hacı serhat  :) olur böyle şeyler.
müsait oldukça resim at sana zahmet. orda neler dönüyor bir bakalım..
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 02:02:24hacı serhat  :) olur böyle şeyler.
müsait oldukça resim at sana zahmet. orda neler dönüyor bir bakalım..
Abi sanırım entegre patates. Çıkıştan ground'a bağlı bir 2.2R direnç ve ona seri bağlı 680nF kondansatör vardı. İkisi de yanmış.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Kasım 2018, 11:15:45Abi sanırım entegre patates. Çıkıştan ground'a bağlı bir 2.2R direnç ve ona seri bağlı 680nF kondansatör vardı. İkisi de yanmış.

Nasıl yanar onlar yav? İki ihtimal var: Ya senin devreye yıldırım düştü, yada sen devreye direkt olarak 220V verdin  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 24 Kasım 2018, 11:45:03Nasıl yanar onlar yav? İki ihtimal var: Ya senin devreye yıldırım düştü, yada sen devreye direkt olarak 220V verdin  :))
@taydin abi ben bu devreye gıcık kaptım :) Regülatörler yandı, direnç yandı, entegre yandı ;D
Aslında benim isteğim de bunu yapmak değildi ama hazır elde trafo varken ve malzemelerin tamamı varken yapayım dedim. Yani bir nevi test.
Şimdi, önümde 3 seçenek var.
1 - Baskı devre yapacağım, malzemeleri yeniden alıp bunu düzgünce çalıştıracağım.
Baskı devreleri çizildi.
2 - Bunu atacağım, trafoyu rafa kaldırıp 5V ile çalışan güzel bir devre yapacağım.
5V ile çalışan ve 8R yükte 5W güç veren bir şema buldum. Onu uygulayacağım.
3 - Yine bunu atacağım, ama trafoyu rafa kaldırmadan çok daha karmaşık bir işe girişeceğim.
Daha karmaşık bir işten kastım, Yamyam ustanın LM1875'li ampli projesi. Ne kadar karmaşık olduğu anlaşılabilir :)
Hangisi daha mantıklı? Üçünü de yapabilirim. Önemli olan bir şeyleri düzgünce, entegre patlatmadan yapmak :)

H_SerhatY

@asma abi ortada entegre vs. kalmadığına göre konuyu kapatalım, olur mu? Bahsettiğim şemaları ben gerekirse(yani yapamazsam, bir sorun çıkarsa falan) ayrı bir başlıkta gösteririm. Amaç konu çok uzamasın.

memleket

Sayfalar dolusu yazı. Elde var kos koca bir SIFIR..
Konu kirliliğinden başka bişey değil. Resim koy diyoruz hiç oralı olduğun yok...

H_SerhatY

...

memleket

70 nolu mesaj.
İşi yokuşa sürmekten başka bişey değil...
O yandı bu yandı
Bu patladı şu patladı uç kırıldı.
Yan yandı çamura battı.

H_SerhatY

...

H_SerhatY

...

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Kasım 2018, 18:34:24Bu arada profil fotonuzun hakkını veriyorsunuz...

Serhat,
Biraz olsun bilgili ağabeylerine saygı göster. Onlar seni eleştirdiği zaman, tıpkı okulda öğretmenin eleştirmiş gibi kulak ver. Senin amacın bu değil belki farkında değilsin, ama uzaktan bu saygısızlık olarak görülüyor. Bu devirde kimse kimseyi terbiye etmek istemez. Ya uzaklaşır ya da uzaklaştırır. Şahsa ettiğin hakareti kaldırıp memleket rumuzlu kullanıcıdan özür dilemek senin için şu an bir erdem olacaktır.

Kimse kimsenin nazını çekmek zorunda değil. Yaşın küçük belki biraz acemisin diye seni soğutmamak için yardımcı olmaya çalıştı herkes. ama sen tda bilmem kaç diye başladığın konuyu LM diye bitiriyorsun. Bir şeye başla, bitir ve öğren. Sen daha 2050 amplifikatör bitiremeden daha zoru olan 1875 projesine atlamaya karar verdin şimdi...

Sana bir şey gerekti, eksik oldu, istedin vermedik mi? ama artık sen de bir çizgi tuttur değil mi? soruyorsun cevaplanıyor sorun. Bak bunca insan seni teşvik etmek ve yardımcı olmak çin çok kıymetli "ZAMAN" larını harcıyor. Sen ise halen küçük Emrah ajitasyonundasın. Kendine zarar veriyorsun. Niye mi? Ya bu forumdakiler seni umursamaz, ya sen kızar gidersin böylece öğreneceğin her şey kaçar gider. Fırsatları değerlendir. İnsanlara yazarken konuşurken iki kere düşün. Bak ben sen kırılma diye seçerek yazıyorum kelimeleri. Ve bak her mesajımın altında ne yazıyor benim?

Eğitim sadece cehaleti alır. sen ise erdemli, saygılı ve azimli bir kişilik olmayı "kendin seçmelisin"...
değil mi?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

@memleket
Abi çok özür dilerim. Ortalık karıştı, sinirliydim, siz de öyle söyleyince kendimi tutamadım. :-[
@Yusuf usta
Hocam şu an zaten yapılacak bir şey yok ki. Elimi attığım her şey patlıyor maaşallah :)
İlk başta köprü diyot yandı. O benim hatamdı. Voltaj ölçerken DC ile AC'yi birleştirdim.
Sonra regülatörler yandı. Halbuki testte mükemmel çalışan regülatörler nedendir bilmem Op-Amp bağlayınca patladı.
Sonra da entegre yandı. Ses kablosuna ne yaparsam yapayım bir şey olmayan devre, ses kablosu bilgisayara bağlıyken kabloya dokununca duman altında kaldı. Kabloya hiçbir şekilde sert bir müdahale de yapmadım ha, sadece elim değdi. Kafayı bir çevirdim, entegre şişmiş, duman çıkarıyor.
Sonra kendime dedim ki "Serhat, bu devreden hayır gelmeyecek. En iyisi başka bir şey yap."
Ve eski günlerime döndüm. Hani foruma ilk katıldığım gün transistörlü amplilere bakıyordum ya, işte onu yapmaya devam ettim. Elimdeki malzemeler ile kurulacak 4-5 tane devre buldum, test ortamını breadboard'a kurdum. Çalışsa delikli plakete yapacağım, o derece kararlıydım, hiçbiri de çalışmadı. Toplam 40 liralık malzeme de çöp oldu. Malum, öğrenciler bundan nefret eder :) Ben de sinirden kudurdum.
Foruma girdim, moderatörlerden konuyu kapatmalarını rica ettim. Olayın gerisi zaten belli.

H_SerhatY

Hocalarım, abilerim, kardeşlerim.
Öncelikle belirtmek isterim ki kararsız bir yapıya sahibimdir. Bir konuya çok çabuk bağlanabilir, aynı zamanda da anında kopabilirim. Sağım solum belli değil desek yeridir.
Bir özelliğim daha vardır ki hiç sevmiyorum. Anlık olarak duygularım değişebiliyor. Bir şeye anlık olarak çok sinirleniyorum, bir şey yapıyorum, ama sonrasında pişman oluyorum.
Ama bazı şeyler farkettim. Bu olay bana ciddi manada zarar veriyor. Hem sevdiğim şeylerden soğumama, hem de insanlarla gereksiz yere tartışmama sebebiyet veriyor. Bunun ciddi bir örneği dün oldu.
Bu işlere ilk giriştiğimden beri @Mr_YAMYAM hocamız beni tanıyor. Bana birçok bilgi verdi, ve hala ondan bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Ama bu forumda açtığım bir konu içerisinde kendisi ile tartıştım, ve şimdi dönüp baktığımda bana yardım etmeye çalışan bir insanı gereksiz yere kendimden uzaklaştırmışım. Çok kötü bir duygu.
Sonrasında bu konuda @memleket abimizin söyledikleri üzerine kendisine çok fazla yüklendim. Sonra sakinleştim, yazdıklarımı okudum, ve kendime dedim ki, "Serhat, etrafına dikkatli bak, kendine ve çevrendeki insanlarla olan ilişkilerine zarar veriyorsun. Yapma."
@Yusuf usta abi, sen haklısın. İnsanlık, ne para, ne mevkii, ne de bilgi ile oluyor. İnsanlık, saygı, sevgi, ve erdemle oluyor. Etrafa baktığımızda görülüyor bu, para var, mevkii var, bilgi de var ama başkalarına saygı, sevgi yok. Sonra kafamızı çeviriyoruz, elinde para, mevkii ve bilgi olmayan insanlar da var. Ama bir konuşsan, öyle hoşuna gider ki, "keşke herkes böyle olsa" dersin.

Uzun lafın kısası, şu ana kadar istemeden kötü davrandığım ne kadar insan varsa, hepsinden çok özür dilerim.

H_SerhatY

Konumuza geri dönelim.
@taydin abi, baskı devre çizdim, ve kafaya koydum, bu devre çalışacak.
Bir bakar mısın, nasıl olmuş?
Bu çıkış katı:

Bu da güç katı:

Ne diyorsun, bunlardan işe yarar bir şey çıkar mı?

Kazasker

bravo serhat.  ;)
ilk tespitlerim.  graund pad için ayırdığın yer yanlış. orayı komple iptal et.
girişteki 2.2 uf kutupsuz kullan yerini ona göre geniş tut
devre tek besleme çalışacak şekilde tasarlanmış. normalde  3 nolu bacak -vss  5 nolu bacak +vcc  olmalı.
birde elemanları sola kaydır biraz..
şimdilik bu kadar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 20:10:57bravo serhat.  ;)
ilk tespitlerim.  graund pad için ayırdığın yer yanlış. orayı komple iptal et.
girişteki 2.2 uf kutupsuz kullan yerini ona göre geniş tut
devre tek besleme çalışacak şekilde tasarlanmış. normalde  3 nolu bacak -vss  5 nolu bacak +vcc  olmalı.
birde elemanları sola kaydır biraz..
şimdilik bu kadar.
Teşekkürler abi 8)
Sanırım besleme devresindeki ground pad'den bahsediyorsunuz. Ben burada regülatörleri kartın uç kısmına değil de ortasına yerleştirdiğim için böyle yapmak daha mantıklı geldi.
Girişte 2.2uF kutupsuz var. Ancak ufak tiplerden :)
Ampli çift beslemeli tasarlandı. Aşağıdaki klemensin 4 ucu sırayla: +V, GND, -V, Out. Hoparlör GND'yi besleme devresinden alacağım.
Aslında mantıklı. Ya da kartı sol taraftan küçülteyim. Bence daha iyi olur.

H_SerhatY

Abi besleme kartını elimden geldiğince küçülttüm, nasıl olmuş?

Kazasker

güzel olmuş . trafon kaç volt çıkış veriyor normalde..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 22:02:21güzel olmuş . trafon kaç volt çıkış veriyor normalde..
2x15VAC 60W.

Kazasker

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Kasım 2018, 22:02:582x15VAC 60W.
78xx serilerinin stabil çalışmaları için giriş vojlarının bir kaç voltaj fazla olmalı diye biliyorum. montajdan sonra bir sorun yaşarsan buralara bakmayı unutma.

taydin

Kolay gelsin Serhat. Konuya mesaj yazarken genel olarak yardım istemelisin. Yoksa @xxx @yyy lütfen bak nasıl olmuş gibi ifadeler kullanma. Onun yerine "şimdi nasıl olmuş?" gibi genel bir ifade kullan. Bu şekilde herkese hitap ediyorsun ve herkes de yardım etmeye istekli olur. Niyetin bu olmasa da, bunu yapmayınca başkalarının fikirlerine itibar etmediğini gösteriyorsun. Bu konuda sana daha önce den @seron isimli kullanıcı bir uyarıda bulundu. Bu önemli, lütfen bunu dikkate al.

Mr_YAMYAM

GROUNDING kavramını mühendislere bile anlatabilmeyi başaramamışken, amatör bir arkadaşa anlatabilmeyi ummuyorum.
Sadece bu konuda yazılmış binlerce sayfa dökümanları okumak değil, anlatılanları anlayabilmek uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir.
Amatör arkadaşların bunları anlamasını beklemek doğru olmaz. Ancak önerileri de dikkate almalarını görmek isterim.
Bir güç kaynağında yolları basitçe birleştirip te devre yaptım demek, son derece yanlış olup, yapılan devredeki istenmeyen olguların ölçülebilmesi gerekmektedir. Bu olguların ölçülebilmesi ise basit ölçü aletleri ile imkansız olup, son derece pahalı ölçü aletleri gerekmektedir.
Örnek çizimlerde belirtilmiş olan güç kaynağındaki AC bileşenlerin (Bunlar istenmeyen parazitlerdir) akış yolları çizilmiş olup, diğer elemanlara olan etkileşimleri (ENTERFERE) anlatılmaya çalışılmıştır.
[attach type=image]10090[/attach]
Bir DC güç devresinde sadece DC akımlar bulunmaz. Milyonlarca farklı frekanslarda AC bileşenler de bulunmaktadır.
Bu AC bileşenlerin EN KISA YOLDAN ve diğer elemanları etkilemeden dönüş yoluna ulaşılması esas olup, bu tekniğe GROUNDING denilmektedir.
AC bileşenler diğer devreleri etkilerse ne olacaktır?
AC bileşenler diğer elemanlara karışıyorsa, kendi gerilim değeri doğrultusunda diğer elemanın potansiyelini de değiştirmektedir.
Değişken bu potansiyel farkı, elemanın çalışma eğrisini değiştirip, farklı şekillerde çalışmasına sebebiyet vermektedir.
İşte bu etkileşimin olmaması veya en az seviyede olabilmesi için PCB çiziminde yollar birbirlerini etkilemeyecek şekilde düzenlenmeli, ayrı yollardan ground noktasına verilmelidir.
Seron'un bir zamanlar TEL İLE BİRLEŞTİRME olayını anlayamamış olması bu mühmal üzere olmuştur. Yani PCB çizilirken yollar birbirlerini kesiyorsa bu yanlış olup, ayrı bir yoldan bir iletkenle birleştirmek çok daha mantıklı olacaktır.
Kaçınılmaz gerçek ise ayrı olarak konulmuş ta olsa bu iletkenin bir direnci olduğu ve üzerinde mutlaka AC bileşenler olabileceğidir.
Önemli olan bu AC bileşenlerin devremize olan etkileridir.
Benim tasarlamış olduğum güç kaynağında da dezavantajlar bulunmaktadır. Çünkü amatör bir tasarımda her şartı yerine getirebilmemiz zordur. Ya çok hassas bir devre tasarlamalıyız, ya da teniğine uygun olarak en ideal yolu bulabilmeliyiz.
[attach type=image]10092[/attach]
Görüleceği üzere benim tasarımımda da PCB yol uzunluğu dezavantajdır. Ancak devredeki AC bileşenler takip edildiğinde birbirini etkilemeden AYRI yollardan sistem sıfır noktasına ulaştığı açıkça görülmektedir.
İşte bu AC bileşenler bazen öyle seviyelere ulaşabimektedir ki, devremiz DC de çalışacağı yerde yüksek frekanslı bir AC güç yükselteci olarak çalışmaktadır. Zaten tüm elektronik devreler bu gibi yüksek frekanslarda çalışmaya meyilli ve osilasyonlara açıktır.
Yapmış olduğun ve nasıl yandığını anlayamadığın TDA2050 devresinde kullanmakta olduğun teller, esasen birer bobin gibi davranıyor olup, DC güç kaynağı başta olmak üzere yükselticinin de yüksek frekans bölgelerinde çalışmasına meyletmiştir.
İlk başlarda az kazançla çalıştığı için çok fazla AC osilasyon olmayan devrene op-amplı bir yükseltici ilavesi ile tüm yüksek frekans bölgesindeki kazancını max. düzeye getirip, çıkış katının 20Hz 20KHz arasında değil, belki de 200KHz 500KHz gibi frekanslarda max. kazanç ile çalışmasına sebep olmuşsundur. Bu frekanslardaki max kazanç ve çıkış seviyesi duyulup ölçülemediğinden amplin ve devrelerin YANIYORUM diyemeden kavrulmuştur. :D

taydin

Forumdaki emektar kullanıcılarının Serhat'a gösterdikleri tepkinin mantığını anlayabiliyorum. Eğer forumda onun yaşında, elektroniğe çok meraklı, bir şeylerle uğraşan çok sayıda kullanıcı olsa, ben de bazan sert tepki gösterebilirdim (nitekim üye olduğum yabancı forumlarda ukalalık yapanlara, küfür de ederek ayar çektiğim olmuştur). Ama benim bildiğim başka YOK! Belki bilmediğim bir iki kişi daha vardır, ama demek istediğim sayı çok çok az. Diğer Türkçe forumlarda da durum pek iç açıcı değil.

Durum böyle olunca, bizlerin bu genç insanın hevesini kırmamak için beklentilerimizi epey azaltmamız lazım diye düşünüyorum. Ülkemizde bilgili, yetkin, meraklı, sorgulayıcı kişilerin sayılarının çoğalması çok önemli. Gönül ister ki bu kişiler davranış olarak da bizim alışık olduğumuz standartları sağlayabilsin, ama bu her zaman mümkün olmayabiliyor. O yüzden, lütfen, saygısızlık, ukalalık ve başka olumsuz durumlarla karşılaşsak bile, yardımcı olmaktan geri durmayalım. Zaten kişisel gelişimin bir parçası olarak bu olumsuzluklar da git gide azalacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 25 Kasım 2018, 22:54:24Kolay gelsin Serhat. Konuya mesaj yazarken genel olarak yardım istemelisin. Yoksa @xxx @yyy lütfen bak nasıl olmuş gibi ifadeler kullanma. Onun yerine "şimdi nasıl olmuş?" gibi genel bir ifade kullan. Bu şekilde herkese hitap ediyorsun ve herkes de yardım etmeye istekli olur. Niyetin bu olmasa da, bunu yapmayınca başkalarının fikirlerine itibar etmediğini gösteriyorsun. Bu konuda sana daha önce den @seron isimli kullanıcı bir uyarıda bulundu. Bu önemli, lütfen bunu dikkate al.

Tamam abi. Bundan sonra daha dikkatli olurum.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 23:09:20Yapmış olduğun ve nasıl yandığını anlayamadığın TDA2050 devresinde kullanmakta olduğun teller, esasen birer bobin gibi davranıyor olup, DC güç kaynağı başta olmak üzere yükselticinin de yüksek frekans bölgelerinde çalışmasına meyletmiştir.
İlk başlarda az kazançla çalıştığı için çok fazla AC osilasyon olmayan devrene op-amplı bir yükseltici ilavesi ile tüm yüksek frekans bölgesindeki kazancını max. düzeye getirip, çıkış katının 20Hz 20KHz arasında değil, belki de 200KHz 500KHz gibi frekanslarda max. kazanç ile çalışmasına sebep olmuşsundur. Bu frekanslardaki max kazanç ve çıkış seviyesi duyulup ölçülemediğinden amplin ve devrelerin YANIYORUM diyemeden kavrulmuştur. :D
Abi, sen burada entegrenin yanmasını Op-Amp'a bağlamışsın, ancak amplinin yanması ben Op-Amp'ı çıkarttıktan sonra oldu. Ses kablosuna elim değdi, bilgisayara takılıydı. Müzik dinliyordum. Ses kablosuna elim değince carrrr diye bir ses geldi, bir baktım entegreden duman çıkıyor. Ben bir şey anlamadım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Kasım 2018, 16:01:39Tamam abi. Bundan sonra daha dikkatli olurum.
Abi, sen burada entegrenin yanmasını Op-Amp'a bağlamışsın, ancak amplinin yanması ben Op-Amp'ı çıkarttıktan sonra oldu. Ses kablosuna elim değdi, bilgisayara takılıydı. Müzik dinliyordum. Ses kablosuna elim değince carrrr diye bir ses geldi, bir baktım entegreden duman çıkıyor. Ben bir şey anlamadım.

Farketmez.
Elin değdiği anda entegreye milyonlarca farklı frekansları vererek osilasyon yapmasına sebep olmuşsun.
Ama çıkış katını ve besleme devresini belirtilen disiplin ile yapmış olsaydın, elin giriş kablosuna değse bile devrede sorun olmazdı.
Örnek bizim @Kazasker   ve LM1875 li devresi
Kimbilir kaç kere giriş kablolarına elini ayağını ve hatta burnunu bile değdirmiştir. Ama entegreleri yanmadı.

taydin

PCB'yi nasıl yapmayı düşünüyorsun Serhat? Kendin kalemle çizip mi eriteceksin, yoksa hazır mı yaptıracaksın?

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Kasım 2018, 19:30:29Farketmez.
Elin değdiği anda entegreye milyonlarca farklı frekansları vererek osilasyon yapmasına sebep olmuşsun.
Ama çıkış katını ve besleme devresini belirtilen disiplin ile yapmış olsaydın, elin giriş kablosuna değse bile devrede sorun olmazdı.
Örnek bizim @Kazasker   ve LM1875 li devresi
Kimbilir kaç kere giriş kablolarına elini ayağını ve hatta burnunu bile değdirmiştir. Ama entegreleri yanmadı.

aynen değmedik yerim kalmadı  :D  :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 26 Kasım 2018, 21:11:46PCB'yi nasıl yapmayı düşünüyorsun Serhat? Kendin kalemle çizip mi eriteceksin, yoksa hazır mı yaptıracaksın?
Bilgisayar hocamızla birlikte yaptık. Birkaç yerde yolları çizmeyi unutmuşum :) Oraları alttan kablo ile birleştirdim. Onun harici bir problem yok. 2050 devresini monte ettim. Güç kaynağı devresi kaldı. Şimdi okuldayım, eve gidince onu da bitirir, ikisinin de fotosunu atarım. Bu arada güç kaynağı devresi çok güzel oldu. Plaketi eritince fiberglass gibi bir görüntü çıktı :)

H_SerhatY

Devreler kuruldu. Herşey olması gerektiği gibi bağlandı. Hoparlör bağlantısı yapıldı, ses girişi bilgisayara takıldı ve sisteme enerji verildi.
Test koşulları:
Bilgisayar ses düzeyi %50. Devreye pot eklemedim. Bilgisayardan kontrol ediyorum.
Hoparlör kabinli değil. Eski Mikado 2.1 sistemin bass kanal hop. kullanıyorum.
Testlerim:
Öncelikle hop. frekans aralığını ölçtüm. 40 - 16500Hz frekansları duyulabilecek şekilde verebiliyor. Buradan elimdeki hop. sadece bir woofer olmadığını anlayabiliyorum.
Sonra biraz müzik dinledim. Basslı müzikleri seven bir kişi olarak(tabii ki çok yüksek olmamalı) duyduğum ses çok tatmin ediciydi. Hatta bazen bass vurduğunda hoparlör yerinden oynuyordu :)
Test koşullarında sırasıyla 20, 30 ve 40Hz verdim. Ve sırasıyla 0.1V, 1.7V ve 8V okudum.
1kHz veremedim çünkü evin her tarafına dağılıyor ve kulak çınlatıyor. Babamdan fırça yemek istemiyorum :)

Sonuç benim için iyiydi. Dediğim gibi, müsait olunca fotoğrafları atarım.

H_SerhatY

...