TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Başlatan H_SerhatY, 20 Kasım 2018, 17:55:36

H_SerhatY

Arkadaşlar merhaba. TDA2050 entegre kullanarak yaptığım mono amplifikatörde sorun var. Hoparlörü taktım, trafoyu prize bağladım. Girişi taksam da takmasam da çekirge sesi çıkıyor. Başka ses yok. Devrenin fotoğrafları aşağıda.

Bu da trafonun fotoğrafı.

memleket

Şimdiye kadar gördüğüm en kötü lehimleme bu olsa gerek. O kabloların yukarıda ne işi var. Neden alttan delikleri lehim ile birleştirmedin
TDA ya soğutucu takmadan çalıştırırsan ufff olur..

taydin

Öncelikle devreyi güç kaynağından ayır. Şemayı önüne al, ve devrenin tam olarak şemaya uyduğundan emin ol. Göz kontrolü tamir işlerinde yapılması gereken ilk iş.

Göz kontrolünde sorun görünmüyorsa, güç kaynağının boştaki gerilimini ölç. Doğru ise, devreye bağla ve devrenin ne kadar akım çektiğini gör. Bu da normal ise, devrede ısınan birşeyler var mı diye elle kontrol et. Isınan da yoksa, şemayı burada paylaş. Devrenin bazı noktalarında ne kadar voltaj görmen gerekiyor sana birileri söyler mutlaka.

Bu arada multimetre olduğunu varsayıyorum. Yoksa söyle.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 20 Kasım 2018, 18:11:48Şimdiye kadar gördüğüm en kötü lehimleme bu olsa gerek. O kabloların yukarıda ne işi var. Neden alttan delikleri lehim ile birleştirmedin
TDA ya soğutucu takmadan çalıştırırsan ufff olur..
Lehim makinasının ucu parçalandı. Gidip bir tane iyisinden alayım diyorum, bulamıyorum :(
Alıntı yapılan: taydin - 20 Kasım 2018, 18:35:08Öncelikle devreyi güç kaynağından ayır. Şemayı önüne al, ve devrenin tam olarak şemaya uyduğundan emin ol. Göz kontrolü tamir işlerinde yapılması gereken ilk iş.

Göz kontrolünde sorun görünmüyorsa, güç kaynağının boştaki gerilimini ölç. Doğru ise, devreye bağla ve devrenin ne kadar akım çektiğini gör. Bu da normal ise, devrede ısınan birşeyler var mı diye elle kontrol et. Isınan da yoksa, şemayı burada paylaş. Devrenin bazı noktalarında ne kadar voltaj görmen gerekiyor sana birileri söyler mutlaka.

Bu arada multimetre olduğunu varsayıyorum. Yoksa söyle.
Besleme katı ile çıkış katı aynı kartta. Kabloları mı keseyim?
Şemaya bakıp devreyi yaptım ama yine de bir kontrol ederim.
Devreye bağlasam da herhangi bir tepki yok ama yine de ölçerim.
Peki. Normal olarak ne kadar akım görmem gerekiyor?

taydin

Evet kabloları ayır. Devreleri bloklara bölüp her bir bloğu çalışır hale getirmek her zaman daha iyi bir strateji. Önce güç kaynağının çalıştığını göreceksin, doğru voltaj ürettiğini, ve yüklendiğinde voltajı muhafaza ettiğini göreceksin. Güç kaynağına güvendikten sonra diğer bloklara geç.

O devreyi hiç kurmadım, ama boşta iken az akım çekiyor olması lazım. 100 mA veya altı diyelim. Devreyi daha önce kuran varsa sana daha sağlıklı değer söyleyebilir. Şemayı da koy onun üzerinden gidelim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 20 Kasım 2018, 18:50:51Evet kabloları ayır. Devreleri bloklara bölüp her bir bloğu çalışır hale getirmek her zaman daha iyi bir strateji. Önce güç kaynağının çalıştığını göreceksin, doğru voltaj ürettiğini, ve yüklendiğinde voltajı muhafaza ettiğini göreceksin. Güç kaynağına güvendikten sonra diğer bloklara geç.

O devreyi hiç kurmadım, ama boşta iken az akım çekiyor olması lazım. 100 mA veya altı diyelim. Devreyi daha önce kuran varsa sana daha sağlıklı değer söyleyebilir. Şemayı da koy onun üzerinden gidelim.
Sıkıntı güç katında büyük ihtimal. Çünkü eksi tarafta -21,1V okudum. Ama artıda hiçbir şey yok. Sıfır.
Ekleme: Besleme kondansatörlerinde problem olursa sıkıntı olur mu?

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Kasım 2018, 18:58:10Ekleme: Besleme kondansatörlerinde problem olursa sıkıntı olur mu?

Büyük sıkıntı olur! Ters bağladıysan suratına patlayabilir! Yönlerini iyice kontrol et.

Ters bağladığını farkettiysen artık o kondansatörleri at, yenilerini tak, çünkü ters bağlanan kondansatör artık vermesi gereken randımanı veremez.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 20 Kasım 2018, 19:10:38Büyük sıkıntı olur! Ters bağladıysan suratına patlayabilir! Yönlerini iyice kontrol et.

Ters bağladığını farkettiysen artık o kondansatörleri at, yenilerini tak, çünkü ters bağlanan kondansatör artık vermesi gereken randımanı veremez.
Yok, ters bağlı değil. Ama voltaj gelmiyor. Köprü diyota bakmadım gerçi. Ona bir bakayım. Hemen dönüyorum.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Kasım 2018, 19:24:39Yok, ters bağlı değil. Ama voltaj gelmiyor. Köprü diyota bakmadım gerçi. Ona bir bakayım. Hemen dönüyorum.

Eğer ticari sır değilse şu şemayı da alabilir miyiz?  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 20 Kasım 2018, 19:25:23Eğer ticari sır değilse şu şemayı da alabilir miyiz?  :))
;D

Hocam datasheet şemasının aynısı.
Trafo ölçüldü. 2 tarafta da 15V var. Köprü diyot GND noktası baz alınarak(başka nereyi baz alabilirim diye bir soru sordum kendime, saçmalıyorum) ölçüldü. +14,7V - 0 - -21,1V görüldü. Sanırım sorun diyotlarda.

taydin

Sorun güç kaynağındaysa, onun da şeması lazım Serhat. Onu kafadan yaptıysan, bir kağıda çiz resmini koy.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 20 Kasım 2018, 19:38:37Sorun güç kaynağındaysa, onun da şeması lazım Serhat. Onu kafadan yaptıysan, bir kağıda çiz resmini koy.
Şemada görülen filtre kondansatörleri, bir de köprü diyot. Ayrıca, şimdi köprü diyotu değiştirdim. Düzgün voltaj okursam sıkıntı kalmayacak(?) gibi görünüyor.

H_SerhatY

@taydin hocam sorunu hallettim. Diyotlarda sıkıntı varmış. Kabloları çıkartıp havada(eldeki imkanlarla bu kadar oldu) elimdeki köprü diyotu bağladım. Sorun çözüldü :)
Ses konusunda, son ses deneyemiyorum tabii ama şu an denediğim kadarı ile sesi gayet iyi. Kendim yapınca tabii ;D
Yanlız jak cihaza takılı değilken hafif bir gürültü var. Devre açıkta olduğu için normal diye düşünüyorum. Jak takılı iken çalışmıyormuş hissiyatı veriyor. Eee kimin öğrencisiyiz @Mr_YAMYAM ;D

Yusuf usta

LM1875 amplifikatör yapmıyor muydun en son? ne ara 2050'ye geçtin?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

memleket

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Kasım 2018, 22:02:59LM1875 amplifikatör yapmıyor muydun en son? ne ara 2050'ye geçtin?
Üstad güldürdün beni :D  :D :D
Hatta bir ara fotoğraf yüklemek için hiç birşey yoktu...

Kazasker

hayırlı olsun @H_SerhatY;)   bak gördün mü uğraşınca birşeyler çıkıyor ve bir sürü tecrübe kazanıyorsun.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

taydin

Evet şimdi o boştaki vınıltıyı çözmeye geldi. O vınıltı neden olabilir, nedir tahminin?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Kasım 2018, 22:02:59LM1875 amplifikatör yapmıyor muydun en son? ne ara 2050'ye geçtin?
LM1875 yapıyorum, yapıyorum da baskı devreyi ben yapamıyorum, dışarı çıkmam lazım, zaman yok. Ondan dolayı kalıyor. Ama yarın gideceğim.
Alıntı yapılan: memleket - 20 Kasım 2018, 22:22:23Üstad güldürdün beni :D  :D :D
Hatta bir ara fotoğraf yüklemek için hiç birşey yoktu...
Kendime ait telefonum olmak zorunda mı arkadaş? Başkasının cihazından fotoğraf çektim belki??

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Kasım 2018, 01:01:07hayırlı olsun @H_SerhatY;)   bak gördün mü uğraşınca birşeyler çıkıyor ve bir sürü tecrübe kazanıyorsun.
Sağol abi. Gördüğüm tek yapıcı yönlü yorum...
Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 14:59:14Evet şimdi o boştaki vınıltıyı çözmeye geldi. O vınıltı neden olabilir, nedir tahminin?
Ekranlama yok, ondan olabilir. Giriş kablosu koaksiyel değil, ondan da olabilir. Ha bir de devrenin tasarımı pek iyi değil, ondan da olabilir. Başka tahminim yok.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 16:10:46Ekranlama yok, ondan olabilir. Giriş kablosu koaksiyel değil, ondan da olabilir. Ha bir de devrenin tasarımı pek iyi değil, ondan da olabilir. Başka tahminim yok.

İyi tahminler. Bunların da etkisi olabilir, ama bence vınıltının en büyük sebebi şunlar:

1) Köprü doğrultucudan sonra sanki lineer voltaj regülatörü yok. Dolayısıyla şebekenin 50 Hz'i besleme hatlarının üzerine binmiş vaziyette olacak. Uygun bir voltaj regülatörü kullanırsan vınıltıyı epey azaltacaktır.

2) "köprü çıkışına herhangi bir süzme kondansatörü koymadım, amfi şemasındaki 220 uF var sadece" demiştin. Bu kondansatörün değerini 1000 uF yaparsan vınıltıyı azaltır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 16:16:38İyi tahminler. Bunların da etkisi olabilir, ama bence vınıltının en büyük sebebi şunlar:

1) Köprü doğrultucudan sonra sanki lineer voltaj regülatörü yok. Dolayısıyla şebekenin 50 Hz'i besleme hatlarının üzerine binmiş vaziyette olacak. Uygun bir voltaj regülatörü kullanırsan vınıltıyı epey azaltacaktır.

2) "köprü çıkışına herhangi bir süzme kondansatörü koymadım, amfi şemasındaki 220 uF var sadece" demiştin. Bu kondansatörün değerini 1000 uF yaparsan vınıltıyı azaltır.

1- 2 farklı voltaj regülatörü kullanmam lazım. LM317 ve LM337 olabilir. Ancak yapımı çok zaman alır. Ve malzemeleri ancak yarın alabilirim. Fakat tam yükte çalışırken sıkıntı olmaz mı?

2- Şemada verilen değer yetersiz olsa zaten daha yüksek bir değer yazılırdı diye düşünüyorum. Ama yarın çıkarım. 1000uF 25V kondansatör bulmaya çalışırım. Ancak büyük ihtimalle oraya sığmaz. Ayrı bir plakete devre yapabilirim.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 16:27:311- 2 farklı voltaj regülatörü kullanmam lazım. LM317 ve LM337 olabilir. Ancak yapımı çok zaman alır. Ve malzemeleri ancak yarın alabilirim. Fakat tam yükte çalışırken sıkıntı olmaz mı?

Evet pozitif ve negatif besleme için ayrı regülatör lazım. Gereken akım kapasitesi çok fazla değildir bu devrenin, 15V için 7815 ve 7915 kullanabilirsin. Tam yükte nasıl bir sıkıntı olacağını düşünüyorsun? Asıl regülatör kullanmazsan tam yükte bu devre kurt gibi ulur  :))

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 16:27:312- Şemada verilen değer yetersiz olsa zaten daha yüksek bir değer yazılırdı diye düşünüyorum. Ama yarın çıkarım. 1000uF 25V kondansatör bulmaya çalışırım. Ancak büyük ihtimalle oraya sığmaz. Ayrı bir plakete devre yapabilirim.

Şemada verilen kapasitör, amfinin kendi dekuplaj kapasitörü. Onun amacı, güç kaynağının doğrultucusuna destek olmak değil. Doğrultucuya takacağın süzme kapasitörü en az 1000 uF olması gerekir, 2200 uF de olabilir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 16:33:25Evet pozitif ve negatif besleme için ayrı regülatör lazım. Gereken akım kapasitesi çok fazla değildir bu devrenin, 15V için 7815 ve 7915 kullanabilirsin. Tam yükte nasıl bir sıkıntı olacağını düşünüyorsun? Asıl regülatör kullanmazsan tam yükte bu devre kurt gibi ulur  :))

Şemada verilen kapasitör, amfinin kendi dekuplaj kapasitörü. Onun amacı, güç kaynağının doğrultucusuna destek olmak değil. Doğrultucuya takacağın süzme kapasitörü en az 1000 uF olması gerekir, 2200 uF de olabilir.
15V değil de 18V daha iyi olur sanki. Ama böyle daha iyi olacaksa 15V kullanayım. Ya da şimdi devreyi tam yüke alayım, 1kHz frekans vereyim, çektiği akımı ölçeyim. Öyle daha mantıklı olur. Kondansatör için elimde 2200uF 35V kondansatörler var. Onları kullanırım.

taydin

7818/7918 de kullanabilirsin. Ama o kadar önemli değil, 18 yerine 15V sadece biraz gücü düşürür.

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 16:43:14Ya da şimdi devreyi tam yüke alayım, 1kHz frekans vereyim, çektiği akımı ölçeyim. Öyle daha mantıklı olur.

İyi bir bakış açısı. @Mr_YAMYAM abinin lafıyla, "bilimsel"  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 17:52:257818/7918 de kullanabilirsin. Ama o kadar önemli değil, 18 yerine 15V sadece biraz gücü düşürür.

İyi bir bakış açısı. @Mr_YAMYAM abinin lafıyla, "bilimsel"  :))
Akımı ölçemedim, sinirimi bozdu :/ Multimetrenin bir ucunu GND noktasına aldım, diğer ucunu +V noktasına dokundurdum, ark yaptı. -V noktasında da durum aynı. AC akım ölçemiyorum. Multimetrede özellik yok. DC ölçmeye çalışınca da dediğim gibi ark yapıyor.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 18:05:25Akımı ölçemedim, sinirimi bozdu :/ Multimetrenin bir ucunu GND noktasına aldım, diğer ucunu +V noktasına dokundurdum, ark yaptı. -V noktasında da durum aynı. AC akım ölçemiyorum. Multimetrede özellik yok. DC ölçmeye çalışınca da dediğim gibi ark yapıyor.

Serhat olmadı şimdi ... Akım öyle mi ölçülür? Sen direkt güç kaynağını kısa devre ediyorsun  :o

Multimetreyi DC Amper moduna al, sonra da +15V ile +VS arasına bağla. Sonra aynı şeyi -15V ile -VS için yap.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 18:11:51Serhat olmadı şimdi ... Akım öyle mi ölçülür? Sen direkt güç kaynağını kısa devre ediyorsun  :o

Multimetreyi DC Amper moduna al, sonra da +15V ile +VS arasına bağla. Sonra aynı şeyi -15V ile -VS için yap.
Abi ne bileyim, pillerde öyle ölçüyordum...

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 18:12:53Abi ne bileyim, pillerde öyle ölçüyordum...

Baya bir pil telef etmişsindir bugüne kadar  ;D Neyse, doğrusunu yap şimdi, bir daha bu bilgiyi unutmazsın. Böyle hatalar oluyor, ben aynı hatayı meslek lisesinde okurken 380V ile yapmıştım. Ölçü aleti patlamıştı ve bir saat boyunca kulaklarım ağır işitti  :))

Kazasker

Konu gelmişken yazayım  şuraya hızlıca  :)
@taydin   ve @Mr_YAMYAM . Üstatlar benim gibi yamyam amatörler için; yaptığımız devreleri basit bir şekilde olcebilebilecegimiz teknikler için bir çalışma yapıp başlık açarmısiniz.  Mesela multimetre ile.. Ampli devrelerinde sinyal ölçümü gibi... Çok dua ederiz  O:)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 18:17:03Baya bir pil telef etmişsindir bugüne kadar  ;D Neyse, doğrusunu yap şimdi, bir daha bu bilgiyi unutmazsın. Böyle hatalar oluyor, ben aynı hatayı meslek lisesinde okurken 380V ile yapmıştım. Ölçü aleti patlamıştı ve bir saat boyunca kulaklarım ağır işitti  :))
Yok, hiçbir pile bir şey olmadı. Zaten çok uzun süre tutmuyordum, bir saniye tutup maks. akım değerine bakıp çekiyordum.
Ekleme: @taydin abi bunda bir problem var. 0.01A gösteriyor. Tam yükte, 1kHz frekans verdim. Frekanstan çok cızırtı geliyor. Bir süre sonra da cızırtı arttı. Tırstım, fişi çektim :)

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 18:59:21Yok, hiçbir pile bir şey olmadı. Zaten çok uzun süre tutmuyordum, bir saniye tutup maks. akım değerine bakıp çekiyordum.
Ekleme: @taydin abi bunda bir problem var. 0.01A gösteriyor. Tam yükte, 1kHz frekans verdim. Frekanstan çok cızırtı geliyor. Bir süre sonra da cızırtı arttı. Tırstım, fişi çektim :)

Bir ampere veya daha fazla akım çekiyor olması lazım tam yükte. AC Amper kademesinde ölçüyor olabilir misin? Veya ölçü aleti yanlış ölçüyor olabilir mi? Ölçü aletinin doğru ölçtüğünden emin ol. Bir pile bilinen bir direnci bağla. Hesaplanan akım ile ölçülen aynı olması lazım. Ama bağlayacağın direnç generince watlı olsun, yoksa direnci bağladığiın anda imha olur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 20:00:55Bir ampere veya daha fazla akım çekiyor olması lazım tam yükte. AC Amper kademesinde ölçüyor olabilir misin? Veya ölçü aleti yanlış ölçüyor olabilir mi? Ölçü aletinin doğru ölçtüğünden emin ol. Bir pile bilinen bir direnci bağla. Hesaplanan akım ile ölçülen aynı olması lazım. Ama bağlayacağın direnç generince watlı olsun, yoksa direnci bağladığiın anda imha olur.
1ohm 5W direnç var. Li-Ion pile bağlayayım mı?( İşte şimdi harbi tırstım ;D ) 9V pil de var.
@taydin abi 3.7V pile bağladım. 10A ölçüyor. 1R 5W dirence bağladım. Normalde 3.7A olması gerekmiyor muydu?

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 20:03:561ohm 5W direnç var. Li-Ion pile bağlayayım mı?( İşte şimdi harbi tırstım ;D ) 9V pil de var.
@taydin abi 3.7V pile bağladım. 10A ölçüyor. 1R 5W dirence bağladım. Normalde 3.7A olması gerekmiyor muydu?

Yeni bir 1.5V tombul pile bağla o direnci. Ohm kanununa göre 1.5A akım geçmesi lazım. Geçmiyorsa, artık o ölçü aletini emekli et.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 21:08:14Yeni bir 1.5V tombul pile bağla o direnci. Ohm kanununa göre 1.5A akım geçmesi lazım. Geçmiyorsa, artık o ölçü aletini emekli et.
Hocam bu düzenekte nereden ölçüm yapacağız? Yani ölçü aletinin uçlarını nereye dokunduracağız? Şimdi ölçtüm, 3.75V pilde, 1.2ohm direnç ile 0,4A veriyor. Yanlış değer, ama ben yanlış ölçüyor olabilirim. Pilin + kutbu ile dirence bağlanan + kutup kablosunu alacağım, değil mi?

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 21:42:39Hocam bu düzenekte nereden ölçüm yapacağız? Yani ölçü aletinin uçlarını nereye dokunduracağız? Şimdi ölçtüm, 3.75V pilde, 1.2ohm direnç ile 0,4A veriyor. Yanlış değer, ama ben yanlış ölçüyor olabilirim. Pilin + kutbu ile dirence bağlanan + kutup kablosunu alacağım, değil mi?

Akım ölçerken her zaman ölçülecek noktada devre kesilir, ve araya ampermetre konur. Yani normalde direnç uçları pil uçlarına bağlı. Direncin üst tarafından akım ölçeceksen, oradaki hattı kesiyorsun ve ampermetreyi araya sokuyorsun.

Bir de şuna dikket et. Eğer 1.5V tombul pil ve 1 Ohm ile ölçeceksen, 1.5A akım geçecek ya ... Birçok ölçü aletinin bir düşük akım ölçme, bir de yüksek akım ölçme terminali vardir. Senin ölçü aletinde belki 1.5A için yüksek akım terminalini kullanman gerekebilir. Tereddüt versa ölçü aletinin marka modelini yaz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 21 Kasım 2018, 21:47:07Akım ölçerken her zaman ölçülecek noktada devre kesilir, ve araya ampermetre konur. Yani normalde direnç uçları pil uçlarına bağlı. Direncin üst tarafından akım ölçeceksen, oradaki hattı kesiyorsun ve ampermetreyi araya sokuyorsun.

Bir de şuna dikket et. Eğer 1.5V tombul pil ve 1 Ohm ile ölçeceksen, 1.5A akım geçecek ya ... Birçok ölçü aletinin bir düşük akım ölçme, bir de yüksek akım ölçme terminali vardir. Senin ölçü aletinde belki 1.5A için yüksek akım terminalini kullanman gerekebilir. Tereddüt versa ölçü aletinin marka modelini yaz.
Zaten yüksek akım terminalinde :)
Yani ampermetreyi bir kablo gibi kullanıyoruz, doğru mu anladım?
Ekleme: Doğru anlamışım :) 3.7V pilde 1.3ohm direnç ile 2.88A çekiyor. Hesaplamada da 2.85A görülüyor. Yani ölçü aletinde sadece biraz kayma var, o kadar.
@taydin abi şimdi soru şu. Bu amplinin çektiği akımı ölçtüğümde neden 0.01A gördüm? Acaba akım multimetre yerine devre üzerinden mi geçiyordu?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Kasım 2018, 21:48:24Zaten yüksek akım terminalinde :)
Yani ampermetreyi bir kablo gibi kullanıyoruz, doğru mu anladım?
Ekleme: Doğru anlamışım :) 3.7V pilde 1.3ohm direnç ile 2.88A çekiyor. Hesaplamada da 2.85A görülüyor. Yani ölçü aletinde sadece biraz kayma var, o kadar.
@taydin abi şimdi soru şu. Bu amplinin çektiği akımı ölçtüğümde neden 0.01A gördüm? Acaba akım multimetre yerine devre üzerinden mi geçiyordu?

Ampli boşta pek bir şey cekmez zaten son sese getirdiğinde görürsün 10mA görmüşsün ölçü aletinde sen Doğru akım kaynağının + kısmına ölcü aletinin + probunu devreye + girişi yerinede - probunu takarsan devrenin cekeceği toplam akım multimetren üzerinden akacaktır. buda sana devrenin toplam ne kadar akım cektiğini gösterecektir.

akım multimetre yerine devre üzerinden geciyor gibi bir şey olamaz ampermetre devreye seri bağlanır sen paralel mi bağladın naptın ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Kasım 2018, 02:13:59Ampli boşta pek bir şey cekmez zaten son sese getirdiğinde görürsün 10mA görmüşsün ölçü aletinde sen Doğru akım kaynağının + kısmına ölcü aletinin + probunu devreye + girişi yerinede - probunu takarsan devrenin cekeceği toplam akım multimetren üzerinden akacaktır. buda sana devrenin toplam ne kadar akım cektiğini gösterecektir.

akım multimetre yerine devre üzerinden geciyor gibi bir şey olamaz ampermetre devreye seri bağlanır sen paralel mi bağladın naptın ?
Bilgisayarda son sesteydi. Potu da sonuna kadar çevirdim. 1kHz sinyal verdim, sonra besleme kısmındaki + gerilim geçen nokta ile entegrenin + gerilime bağlı bacağını birleştirdim. 10mA gördüm. Bana bayağı anormal geldi.

memleket

Paralel bağlamışsın... Öyle ölçüm olmaz. Besleme ucunu doğrultma devresinden ayır, araya ölçü aletini bağla.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 22 Kasım 2018, 14:47:16Paralel bağlamışsın... Öyle ölçüm olmaz. Besleme ucunu doğrultma devresinden ayır, araya ölçü aletini bağla.
Tamam abi. Hemen deneyeyim, sonucu yazarım.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 22 Kasım 2018, 14:04:44Bilgisayarda son sesteydi. Potu da sonuna kadar çevirdim. 1kHz sinyal verdim, sonra besleme kısmındaki + gerilim geçen nokta ile entegrenin + gerilime bağlı bacağını birleştirdim. 10mA gördüm. Bana bayağı anormal geldi.

Bir saniye şimdi ... Yani bilgisayarı son sese getirdin, amfinin sesini sonuna kadar açtın, ve buna sen "tam yükte" mi diyorsun?

Hoparlör bağlı mıydı? Bağlı ise, tam yük durumunda bu amfinin evi gümbürdetiyor olması lazımdı. Komşuların, sana dayak atmak için kapıya dayanmış olması lazımdı  :)) Eğer hoparlör bağlı değilken ölçüm yaptıysan, o zaman senin yaptığın ölçümün hiçbir anlamı yok. Geçen akım da 10 mA çıkabilir.

Eğer dayak yemeden tam yük durumunu ölçmek istiyorsan, 4 Ohm ve 8 Ohm'luk, 50 Watt lık aluminyum direnç al ve bunları bağla hoparlör yerine. Tabi bu durumda hiç ses çıkmayacağı için, yanlış bağlantı durumunda TDA2050 nin can çekişmelerini duyamacaksın  :o

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 14:55:33Bir saniye şimdi ... Yani bilgisayarı son sese getirdin, amfinin sesini sonuna kadar açtın, ve buna sen "tam yükte" mi diyorsun?

Hoparlör bağlı mıydı? Bağlı ise, tam yük durumunda bu amfinin evi gümbürdetiyor olması lazımdı. Komşuların, sana dayak atmak için kapıya dayanmış olması lazımdı  :)) Eğer hoparlör bağlı değilken ölçüm yaptıysan, o zaman senin yaptığın ölçümün hiçbir anlamı yok. Geçen akım da 10 mA çıkabilir.

Eğer dayak yemeden tam yük durumunu ölçmek istiyorsan, 4 Ohm ve 8 Ohm'luk, 50 Watt lık aluminyum direnç al ve bunları bağla hoparlör yerine  :)) Tabi bu durumda hiç ses çıkmayacağı için, yanlış bağlantı durumunda TDA2050 nin can çekişmelerini duyamacaksın  :o
Aabi bu ne yaaa... Yine ölçtüm, 20mA. Hop bağlı, bilgisayardan son ses verdim, pot sonda. Kafayı yiycem.

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 22 Kasım 2018, 14:58:33Aabi bu ne yaaa... Yine ölçtüm, 20mA. Hop bağlı, bilgisayardan son ses verdim, pot sonda. Kafayı yiycem.
Ev gümbürdüyor mu ev!  :))

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 15:01:00Ev gümbürdüyor mu ev!  :))
Ne gümbürdemesi abi. PAM8403'ü bridge yaptım, 6W. Ondan daha az ses çıkıyor. Şimdi yine ölçtüm, 30mA. :/

taydin

O zaman senin amfi zaten doğru çalışmıyor. Amfiyi tamir etmek için de güç kaynağının iyi olması lazım.

Yani bir yumurta tavuk durumu ortaya çıktı. İyi kaynak yapmak için tam yük akımı ölçmek lazım. Tam yük akımı ölçmek için iyi kaynak lazım :))

Sen en iyisi 3A lik lineer voltaj regülatörü bul ve kullan. 3A o amfi için yeterli olur. Böylece iyi bir kaynak olur elinde ve amfiyi tamir etmeye başlayabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 15:08:26O zaman senin amfi zaten doğru çalışmıyor. Amfiyi tamir etmek için de güç kaynağının iyi olması lazım.

Yani bir yumurta tavuk durumu ortaya çıktı. İyi kaynak yapmak için tam yük akımı ölçmek lazım. Tam yük akımı ölçmek için iyi kaynak lazım :))

Sen en iyisi 3A lik lineer voltaj regülatörü bul ve kullan. 3A o amfi için yeterli olur. Böylece iyi bir kaynak olur elinde ve amfiyi tamir etmeye başlayabilirsin.
Trafo zaten 2A veriyor. 3A kullansam ne olur, kullanmasam ne olur. Ayrıca TDA2050 datasheet'de bayağı dolandım dün, 1A yeterli olacak gibi görünüyor. Bir de dün 7815 aldım. Bugün de 7915 almayı düşünüyorum. Şimdi almayayım mı?

taydin

taydin

Bu arada şunu da belirteyim: Sakın pes etme, kimsenin dediklerini de gökten inmiş ayet gibi kabul etme (ben dahil). Kendi akıl süzgecinden geçir.

Şu anda içinde bulunduğun "sürünme" durumu, birşeyler öğrenmek için EN İDEAL ORTAM. Sonuna kadar git ve bu amfiyi çalışır hale getir. İnan bana, okulda 1 senede öğretilen bilgiden daha fazla bilgi öğrenmiş olacaksın!

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 22 Kasım 2018, 15:12:09Bu arada şunu da belirteyim: Sakın pes etme, kimsenin dediklerini de gökten inmiş ayet gibi kabul etme (ben dahil). Kendi akıl süzgecinden geçir.

Şu anda içinde bulunduğun "sürünme" durumu, birşeyler öğrenmek için EN İDEAL ORTAM. Sonuna kadar git ve bu amfiyi çalışır hale getir. İnan bana, okulda 1 senede öğretilen bilgiden daha fazla bilgi öğrenmiş olacaksın!
Hangi okulda? Daha üniversiteye başlamadım abi ;D
Ayrıca pes edeceğimi kim söyledi ki :) Gerekirse bu devrede 50 entegre yakarım, yine de vazgeçmem. Zaten 50 entegre yakarsam devre de komple çöp olmuş demektir ama neyse :)

taydin

7815/7915 iş görür. Entegrenin vereceği maksimum gücü alamazsın, ama olsun. 10W güçle temiz bir şekilde çalıştır. Güç artırımı ayrı bir proje olsun.