Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: TDA2050 Amplifikatör Sorunu (1284 Kez okunmuş)

Ynt: TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Yanıt #90
Kolay gelsin Serhat. Konuya mesaj yazarken genel olarak yardım istemelisin. Yoksa @xxx @yyy lütfen bak nasıl olmuş gibi ifadeler kullanma. Onun yerine "şimdi nasıl olmuş?" gibi genel bir ifade kullan. Bu şekilde herkese hitap ediyorsun ve herkes de yardım etmeye istekli olur. Niyetin bu olmasa da, bunu yapmayınca başkalarının fikirlerine itibar etmediğini gösteriyorsun. Bu konuda sana daha önce den @seron isimli kullanıcı bir uyarıda bulundu. Bu önemli, lütfen bunu dikkate al.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #91
GROUNDING kavramını mühendislere bile anlatabilmeyi başaramamışken, amatör bir arkadaşa anlatabilmeyi ummuyorum.
Sadece bu konuda yazılmış binlerce sayfa dökümanları okumak değil, anlatılanları anlayabilmek uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir.
Amatör arkadaşların bunları anlamasını beklemek doğru olmaz. Ancak önerileri de dikkate almalarını görmek isterim.
Bir güç kaynağında yolları basitçe birleştirip te devre yaptım demek, son derece yanlış olup, yapılan devredeki istenmeyen olguların ölçülebilmesi gerekmektedir. Bu olguların ölçülebilmesi ise basit ölçü aletleri ile imkansız olup, son derece pahalı ölçü aletleri gerekmektedir.
Örnek çizimlerde belirtilmiş olan güç kaynağındaki AC bileşenlerin (Bunlar istenmeyen parazitlerdir) akış yolları çizilmiş olup, diğer elemanlara olan etkileşimleri (ENTERFERE) anlatılmaya çalışılmıştır.
X
Bir DC güç devresinde sadece DC akımlar bulunmaz. Milyonlarca farklı frekanslarda AC bileşenler de bulunmaktadır.
Bu AC bileşenlerin EN KISA YOLDAN ve diğer elemanları etkilemeden dönüş yoluna ulaşılması esas olup, bu tekniğe GROUNDING denilmektedir.
AC bileşenler diğer devreleri etkilerse ne olacaktır?
AC bileşenler diğer elemanlara karışıyorsa, kendi gerilim değeri doğrultusunda diğer elemanın potansiyelini de değiştirmektedir.
Değişken bu potansiyel farkı, elemanın çalışma eğrisini değiştirip, farklı şekillerde çalışmasına sebebiyet vermektedir.
İşte bu etkileşimin olmaması veya en az seviyede olabilmesi için PCB çiziminde yollar birbirlerini etkilemeyecek şekilde düzenlenmeli, ayrı yollardan ground noktasına verilmelidir.
Seron'un bir zamanlar TEL İLE BİRLEŞTİRME olayını anlayamamış olması bu mühmal üzere olmuştur. Yani PCB çizilirken yollar birbirlerini kesiyorsa bu yanlış olup, ayrı bir yoldan bir iletkenle birleştirmek çok daha mantıklı olacaktır.
Kaçınılmaz gerçek ise ayrı olarak konulmuş ta olsa bu iletkenin bir direnci olduğu ve üzerinde mutlaka AC bileşenler olabileceğidir.
Önemli olan bu AC bileşenlerin devremize olan etkileridir.
Benim tasarlamış olduğum güç kaynağında da dezavantajlar bulunmaktadır. Çünkü amatör bir tasarımda her şartı yerine getirebilmemiz zordur. Ya çok hassas bir devre tasarlamalıyız, ya da teniğine uygun olarak en ideal yolu bulabilmeliyiz.
X
Görüleceği üzere benim tasarımımda da PCB yol uzunluğu dezavantajdır. Ancak devredeki AC bileşenler takip edildiğinde birbirini etkilemeden AYRI yollardan sistem sıfır noktasına ulaştığı açıkça görülmektedir.
İşte bu AC bileşenler bazen öyle seviyelere ulaşabimektedir ki, devremiz DC de çalışacağı yerde yüksek frekanslı bir AC güç yükselteci olarak çalışmaktadır. Zaten tüm elektronik devreler bu gibi yüksek frekanslarda çalışmaya meyilli ve osilasyonlara açıktır.
Yapmış olduğun ve nasıl yandığını anlayamadığın TDA2050 devresinde kullanmakta olduğun teller, esasen birer bobin gibi davranıyor olup, DC güç kaynağı başta olmak üzere yükselticinin de yüksek frekans bölgelerinde çalışmasına meyletmiştir.
İlk başlarda az kazançla çalıştığı için çok fazla AC osilasyon olmayan devrene op-amplı bir yükseltici ilavesi ile tüm yüksek frekans bölgesindeki kazancını max. düzeye getirip, çıkış katının 20Hz 20KHz arasında değil, belki de 200KHz 500KHz gibi frekanslarda max. kazanç ile çalışmasına sebep olmuşsundur. Bu frekanslardaki max kazanç ve çıkış seviyesi duyulup ölçülemediğinden amplin ve devrelerin YANIYORUM diyemeden kavrulmuştur. :D

Yanıt #92
Forumdaki emektar kullanıcılarının Serhat'a gösterdikleri tepkinin mantığını anlayabiliyorum. Eğer forumda onun yaşında, elektroniğe çok meraklı, bir şeylerle uğraşan çok sayıda kullanıcı olsa, ben de bazan sert tepki gösterebilirdim (nitekim üye olduğum yabancı forumlarda ukalalık yapanlara, küfür de ederek ayar çektiğim olmuştur). Ama benim bildiğim başka YOK! Belki bilmediğim bir iki kişi daha vardır, ama demek istediğim sayı çok çok az. Diğer Türkçe forumlarda da durum pek iç açıcı değil.

Durum böyle olunca, bizlerin bu genç insanın hevesini kırmamak için beklentilerimizi epey azaltmamız lazım diye düşünüyorum. Ülkemizde bilgili, yetkin, meraklı, sorgulayıcı kişilerin sayılarının çoğalması çok önemli. Gönül ister ki bu kişiler davranış olarak da bizim alışık olduğumuz standartları sağlayabilsin, ama bu her zaman mümkün olmayabiliyor. O yüzden, lütfen, saygısızlık, ukalalık ve başka olumsuz durumlarla karşılaşsak bile, yardımcı olmaktan geri durmayalım. Zaten kişisel gelişimin bir parçası olarak bu olumsuzluklar da git gide azalacaktır.

Yanıt #93
Kolay gelsin Serhat. Konuya mesaj yazarken genel olarak yardım istemelisin. Yoksa @xxx @yyy lütfen bak nasıl olmuş gibi ifadeler kullanma. Onun yerine "şimdi nasıl olmuş?" gibi genel bir ifade kullan. Bu şekilde herkese hitap ediyorsun ve herkes de yardım etmeye istekli olur. Niyetin bu olmasa da, bunu yapmayınca başkalarının fikirlerine itibar etmediğini gösteriyorsun. Bu konuda sana daha önce den @seron isimli kullanıcı bir uyarıda bulundu. Bu önemli, lütfen bunu dikkate al.

Tamam abi. Bundan sonra daha dikkatli olurum.

Yapmış olduğun ve nasıl yandığını anlayamadığın TDA2050 devresinde kullanmakta olduğun teller, esasen birer bobin gibi davranıyor olup, DC güç kaynağı başta olmak üzere yükselticinin de yüksek frekans bölgelerinde çalışmasına meyletmiştir.
İlk başlarda az kazançla çalıştığı için çok fazla AC osilasyon olmayan devrene op-amplı bir yükseltici ilavesi ile tüm yüksek frekans bölgesindeki kazancını max. düzeye getirip, çıkış katının 20Hz 20KHz arasında değil, belki de 200KHz 500KHz gibi frekanslarda max. kazanç ile çalışmasına sebep olmuşsundur. Bu frekanslardaki max kazanç ve çıkış seviyesi duyulup ölçülemediğinden amplin ve devrelerin YANIYORUM diyemeden kavrulmuştur. :D
Abi, sen burada entegrenin yanmasını Op-Amp'a bağlamışsın, ancak amplinin yanması ben Op-Amp'ı çıkarttıktan sonra oldu. Ses kablosuna elim değdi, bilgisayara takılıydı. Müzik dinliyordum. Ses kablosuna elim değince carrrr diye bir ses geldi, bir baktım entegreden duman çıkıyor. Ben bir şey anlamadım.

Yanıt #94
Tamam abi. Bundan sonra daha dikkatli olurum.
Abi, sen burada entegrenin yanmasını Op-Amp'a bağlamışsın, ancak amplinin yanması ben Op-Amp'ı çıkarttıktan sonra oldu. Ses kablosuna elim değdi, bilgisayara takılıydı. Müzik dinliyordum. Ses kablosuna elim değince carrrr diye bir ses geldi, bir baktım entegreden duman çıkıyor. Ben bir şey anlamadım.

Farketmez.
Elin değdiği anda entegreye milyonlarca farklı frekansları vererek osilasyon yapmasına sebep olmuşsun.
Ama çıkış katını ve besleme devresini belirtilen disiplin ile yapmış olsaydın, elin giriş kablosuna değse bile devrede sorun olmazdı.
Örnek bizim @Kazasker   ve LM1875 li devresi
Kimbilir kaç kere giriş kablolarına elini ayağını ve hatta burnunu bile değdirmiştir. Ama entegreleri yanmadı.

Yanıt #95
PCB'yi nasıl yapmayı düşünüyorsun Serhat? Kendin kalemle çizip mi eriteceksin, yoksa hazır mı yaptıracaksın?

Yanıt #96

Farketmez.
Elin değdiği anda entegreye milyonlarca farklı frekansları vererek osilasyon yapmasına sebep olmuşsun.
Ama çıkış katını ve besleme devresini belirtilen disiplin ile yapmış olsaydın, elin giriş kablosuna değse bile devrede sorun olmazdı.
Örnek bizim @Kazasker   ve LM1875 li devresi
Kimbilir kaç kere giriş kablolarına elini ayağını ve hatta burnunu bile değdirmiştir. Ama entegreleri yanmadı.

aynen değmedik yerim kalmadı  :D  :D
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #97
PCB'yi nasıl yapmayı düşünüyorsun Serhat? Kendin kalemle çizip mi eriteceksin, yoksa hazır mı yaptıracaksın?
Bilgisayar hocamızla birlikte yaptık. Birkaç yerde yolları çizmeyi unutmuşum :) Oraları alttan kablo ile birleştirdim. Onun harici bir problem yok. 2050 devresini monte ettim. Güç kaynağı devresi kaldı. Şimdi okuldayım, eve gidince onu da bitirir, ikisinin de fotosunu atarım. Bu arada güç kaynağı devresi çok güzel oldu. Plaketi eritince fiberglass gibi bir görüntü çıktı :)

Yanıt #98
Devreler kuruldu. Herşey olması gerektiği gibi bağlandı. Hoparlör bağlantısı yapıldı, ses girişi bilgisayara takıldı ve sisteme enerji verildi.
Test koşulları:
Bilgisayar ses düzeyi %50. Devreye pot eklemedim. Bilgisayardan kontrol ediyorum.
Hoparlör kabinli değil. Eski Mikado 2.1 sistemin bass kanal hop. kullanıyorum.
Testlerim:
Öncelikle hop. frekans aralığını ölçtüm. 40 - 16500Hz frekansları duyulabilecek şekilde verebiliyor. Buradan elimdeki hop. sadece bir woofer olmadığını anlayabiliyorum.
Sonra biraz müzik dinledim. Basslı müzikleri seven bir kişi olarak(tabii ki çok yüksek olmamalı) duyduğum ses çok tatmin ediciydi. Hatta bazen bass vurduğunda hoparlör yerinden oynuyordu :)
Test koşullarında sırasıyla 20, 30 ve 40Hz verdim. Ve sırasıyla 0.1V, 1.7V ve 8V okudum.
1kHz veremedim çünkü evin her tarafına dağılıyor ve kulak çınlatıyor. Babamdan fırça yemek istemiyorum :)

Sonuç benim için iyiydi. Dediğim gibi, müsait olunca fotoğrafları atarım.

Yanıt #99
...

Yanıt #100
2050 yi 7812 ile beslemedin umarım?