Ana içeriğe git
Konu: TDA2050 Amplifikatör Sorunu (1031 Kez okunmuş)

Ynt: TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Yanıt #45
O zaman senin amfi zaten doğru çalışmıyor. Amfiyi tamir etmek için de güç kaynağının iyi olması lazım.

Yani bir yumurta tavuk durumu ortaya çıktı. İyi kaynak yapmak için tam yük akımı ölçmek lazım. Tam yük akımı ölçmek için iyi kaynak lazım :))

Sen en iyisi 3A lik lineer voltaj regülatörü bul ve kullan. 3A o amfi için yeterli olur. Böylece iyi bir kaynak olur elinde ve amfiyi tamir etmeye başlayabilirsin.
Trafo zaten 2A veriyor. 3A kullansam ne olur, kullanmasam ne olur. Ayrıca TDA2050 datasheet'de bayağı dolandım dün, 1A yeterli olacak gibi görünüyor. Bir de dün 7815 aldım. Bugün de 7915 almayı düşünüyorum. Şimdi almayayım mı?

Yanıt #47
Bu arada şunu da belirteyim: Sakın pes etme, kimsenin dediklerini de gökten inmiş ayet gibi kabul etme (ben dahil). Kendi akıl süzgecinden geçir.

Şu anda içinde bulunduğun "sürünme" durumu, birşeyler öğrenmek için EN İDEAL ORTAM. Sonuna kadar git ve bu amfiyi çalışır hale getir. İnan bana, okulda 1 senede öğretilen bilgiden daha fazla bilgi öğrenmiş olacaksın!
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #48
Bu arada şunu da belirteyim: Sakın pes etme, kimsenin dediklerini de gökten inmiş ayet gibi kabul etme (ben dahil). Kendi akıl süzgecinden geçir.

Şu anda içinde bulunduğun "sürünme" durumu, birşeyler öğrenmek için EN İDEAL ORTAM. Sonuna kadar git ve bu amfiyi çalışır hale getir. İnan bana, okulda 1 senede öğretilen bilgiden daha fazla bilgi öğrenmiş olacaksın!
Hangi okulda? Daha üniversiteye başlamadım abi ;D
Ayrıca pes edeceğimi kim söyledi ki :) Gerekirse bu devrede 50 entegre yakarım, yine de vazgeçmem. Zaten 50 entegre yakarsam devre de komple çöp olmuş demektir ama neyse :)

Yanıt #49
7815/7915 iş görür. Entegrenin vereceği maksimum gücü alamazsın, ama olsun. 10W güçle temiz bir şekilde çalıştır. Güç artırımı ayrı bir proje olsun.

Yanıt #50
7815/7915 iş görür. Entegrenin vereceği maksimum gücü alamazsın, ama olsun. 10W güçle temiz bir şekilde çalıştır. Güç artırımı ayrı bir proje olsun.
O zaman şimdi çıkıyorum ben. Malzemeleri alıp geleyim. Bir de soğutucu almam lazım, lazım da burada bulamazsam iş kötü :)

Yanıt #51
Hiç bulamazsan alüminyum kornişten bi parça kes o bile işini görür...

Yanıt #52
@taydin abi malzemeleri aldım. Şu an amplideki kabloları sökmeye hazırlanıyorum, birkaç dakikaya bitmiş olur.

Yanıt #53
Resim de koy Serhat. Seni gören başkaları da gaza gelsin birşeyler yapsın  ;)

Yanıt #55
Abi, köprü diyotu patlattım ;D Ama neyse ki elimde yedek var. Onu takıyorum şimdi. Bitince regüle güç kaynağının fotosunu atacağım. Köprü diyot havada asılı kalacak ama, ona uygulayabileceğim bir şey yok maalesef. Elimdeki yedek köprü, delikli plakete girmiyor.
Ekleme: Abi bitti :)

Sağ tarafta kalın üç kablo var, onlar çıkış. Kondansatör yeşil olanlar tantal 4.7u, gri olanlar da polyester 100n.

Yanıt #56
İyi görünüyor. Boşta iken çıkış voltajını ölç. Elinde uygun bir yük varsa şöyle 1 Amper çek ve hala voltajın sabit olduğunu gör.

İş bittiğinde bu regülatörlere de soğutucu lazım olacak  ;)

Yanıt #57
İyi görünüyor. Boşta iken çıkış voltajını ölç. Elinde uygun bir yük varsa şöyle 1 Amper çek ve hala voltajın sabit olduğunu gör.

İş bittiğinde bu regülatörlere de soğutucu lazım olacak  ;)
Abi amfiye bağladım. Test ettim. Tüm derdimi çözdü. Jak takılı değilken maks. seviyede çok az cızırtı var, takılıyken zaten zerre bir şey duyamıyorum :) Bir de, amfi bağırıyor resmen :) 1kHz frekans verdim, kulaklarım çınlamaya devam ediyor ;D

Yanıt #58
Abi amfiye bağladım. Test ettim. Tüm derdimi çözdü. Jak takılı değilken maks. seviyede çok az cızırtı var, takılıyken zaten zerre bir şey duyamıyorum :) Bir de, amfi bağırıyor resmen :) 1kHz frekans verdim, kulaklarım çınlamaya devam ediyor ;D

Hayırlı olsun kardeşim :)

Yanıt #59
Hayırlı olsun kardeşim :)
Umarım bozulmaz da rahat rahat kullanırım şunu. Regülatörler ısınmıyor, entegre çok ısınıyor. Onu da soğutucu ile hallederim. Yarın vida alacağım. Uygun bir tane bulabilirsem şimdi de takarım. Zaten büyük bir soğutucu var. Bir de fan olaydı :)