Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: TDA2050 Amplifikatör Sorunu (1273 Kez okunmuş)

TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Arkadaşlar merhaba. TDA2050 entegre kullanarak yaptığım mono amplifikatörde sorun var. Hoparlörü taktım, trafoyu prize bağladım. Girişi taksam da takmasam da çekirge sesi çıkıyor. Başka ses yok. Devrenin fotoğrafları aşağıda.

Bu da trafonun fotoğrafı.

Ynt: TDA2050 Amplifikatör Sorunu

Yanıt #1
Şimdiye kadar gördüğüm en kötü lehimleme bu olsa gerek. O kabloların yukarıda ne işi var. Neden alttan delikleri lehim ile birleştirmedin
TDA ya soğutucu takmadan çalıştırırsan ufff olur..

Yanıt #2
Öncelikle devreyi güç kaynağından ayır. Şemayı önüne al, ve devrenin tam olarak şemaya uyduğundan emin ol. Göz kontrolü tamir işlerinde yapılması gereken ilk iş.

Göz kontrolünde sorun görünmüyorsa, güç kaynağının boştaki gerilimini ölç. Doğru ise, devreye bağla ve devrenin ne kadar akım çektiğini gör. Bu da normal ise, devrede ısınan birşeyler var mı diye elle kontrol et. Isınan da yoksa, şemayı burada paylaş. Devrenin bazı noktalarında ne kadar voltaj görmen gerekiyor sana birileri söyler mutlaka.

Bu arada multimetre olduğunu varsayıyorum. Yoksa söyle.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #3
Şimdiye kadar gördüğüm en kötü lehimleme bu olsa gerek. O kabloların yukarıda ne işi var. Neden alttan delikleri lehim ile birleştirmedin
TDA ya soğutucu takmadan çalıştırırsan ufff olur..
Lehim makinasının ucu parçalandı. Gidip bir tane iyisinden alayım diyorum, bulamıyorum :(
Öncelikle devreyi güç kaynağından ayır. Şemayı önüne al, ve devrenin tam olarak şemaya uyduğundan emin ol. Göz kontrolü tamir işlerinde yapılması gereken ilk iş.

Göz kontrolünde sorun görünmüyorsa, güç kaynağının boştaki gerilimini ölç. Doğru ise, devreye bağla ve devrenin ne kadar akım çektiğini gör. Bu da normal ise, devrede ısınan birşeyler var mı diye elle kontrol et. Isınan da yoksa, şemayı burada paylaş. Devrenin bazı noktalarında ne kadar voltaj görmen gerekiyor sana birileri söyler mutlaka.

Bu arada multimetre olduğunu varsayıyorum. Yoksa söyle.
Besleme katı ile çıkış katı aynı kartta. Kabloları mı keseyim?
Şemaya bakıp devreyi yaptım ama yine de bir kontrol ederim.
Devreye bağlasam da herhangi bir tepki yok ama yine de ölçerim.
Peki. Normal olarak ne kadar akım görmem gerekiyor?

Yanıt #4
Evet kabloları ayır. Devreleri bloklara bölüp her bir bloğu çalışır hale getirmek her zaman daha iyi bir strateji. Önce güç kaynağının çalıştığını göreceksin, doğru voltaj ürettiğini, ve yüklendiğinde voltajı muhafaza ettiğini göreceksin. Güç kaynağına güvendikten sonra diğer bloklara geç.

O devreyi hiç kurmadım, ama boşta iken az akım çekiyor olması lazım. 100 mA veya altı diyelim. Devreyi daha önce kuran varsa sana daha sağlıklı değer söyleyebilir. Şemayı da koy onun üzerinden gidelim.

Yanıt #5
Evet kabloları ayır. Devreleri bloklara bölüp her bir bloğu çalışır hale getirmek her zaman daha iyi bir strateji. Önce güç kaynağının çalıştığını göreceksin, doğru voltaj ürettiğini, ve yüklendiğinde voltajı muhafaza ettiğini göreceksin. Güç kaynağına güvendikten sonra diğer bloklara geç.

O devreyi hiç kurmadım, ama boşta iken az akım çekiyor olması lazım. 100 mA veya altı diyelim. Devreyi daha önce kuran varsa sana daha sağlıklı değer söyleyebilir. Şemayı da koy onun üzerinden gidelim.
Sıkıntı güç katında büyük ihtimal. Çünkü eksi tarafta -21,1V okudum. Ama artıda hiçbir şey yok. Sıfır.
Ekleme: Besleme kondansatörlerinde problem olursa sıkıntı olur mu?

Yanıt #6
Ekleme: Besleme kondansatörlerinde problem olursa sıkıntı olur mu?

Büyük sıkıntı olur! Ters bağladıysan suratına patlayabilir! Yönlerini iyice kontrol et.

Ters bağladığını farkettiysen artık o kondansatörleri at, yenilerini tak, çünkü ters bağlanan kondansatör artık vermesi gereken randımanı veremez.

Yanıt #7
Büyük sıkıntı olur! Ters bağladıysan suratına patlayabilir! Yönlerini iyice kontrol et.

Ters bağladığını farkettiysen artık o kondansatörleri at, yenilerini tak, çünkü ters bağlanan kondansatör artık vermesi gereken randımanı veremez.
Yok, ters bağlı değil. Ama voltaj gelmiyor. Köprü diyota bakmadım gerçi. Ona bir bakayım. Hemen dönüyorum.

Yanıt #8
Yok, ters bağlı değil. Ama voltaj gelmiyor. Köprü diyota bakmadım gerçi. Ona bir bakayım. Hemen dönüyorum.

Eğer ticari sır değilse şu şemayı da alabilir miyiz?  :))

Yanıt #9
Eğer ticari sır değilse şu şemayı da alabilir miyiz?  :))
;D

Hocam datasheet şemasının aynısı.
Trafo ölçüldü. 2 tarafta da 15V var. Köprü diyot GND noktası baz alınarak(başka nereyi baz alabilirim diye bir soru sordum kendime, saçmalıyorum) ölçüldü. +14,7V - 0 - -21,1V görüldü. Sanırım sorun diyotlarda.

Yanıt #10
Sorun güç kaynağındaysa, onun da şeması lazım Serhat. Onu kafadan yaptıysan, bir kağıda çiz resmini koy.

Yanıt #11
Sorun güç kaynağındaysa, onun da şeması lazım Serhat. Onu kafadan yaptıysan, bir kağıda çiz resmini koy.
Şemada görülen filtre kondansatörleri, bir de köprü diyot. Ayrıca, şimdi köprü diyotu değiştirdim. Düzgün voltaj okursam sıkıntı kalmayacak(?) gibi görünüyor.

Yanıt #12
@taydin hocam sorunu hallettim. Diyotlarda sıkıntı varmış. Kabloları çıkartıp havada(eldeki imkanlarla bu kadar oldu) elimdeki köprü diyotu bağladım. Sorun çözüldü :)
Ses konusunda, son ses deneyemiyorum tabii ama şu an denediğim kadarı ile sesi gayet iyi. Kendim yapınca tabii ;D
Yanlız jak cihaza takılı değilken hafif bir gürültü var. Devre açıkta olduğu için normal diye düşünüyorum. Jak takılı iken çalışmıyormuş hissiyatı veriyor. Eee kimin öğrencisiyiz @Mr_YAMYAM ;D

Yanıt #13
LM1875 amplifikatör yapmıyor muydun en son? ne ara 2050'ye geçtin?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.