PAM8403 Modül Hakkında

Başlatan H_SerhatY, 18 Kasım 2018, 00:33:16

H_SerhatY

Öncelikle merhabalar. Bugün biraz boş zaman bulup üzerinde uğraştığım PAM8403 modülü hakkında konuşacağım.
5V beslemede 2x3W çıkış gücü sağladığı söyleniyor. Tabii ki benim gibi amatör kişilerin bunu ölçmesi mümkün değil.
Mikado marka 2.1 sistemin uydularının birinin kabinini kullandım. Üzerindeki hop. 5W 4R idi. Elimde bulunan 10W 8R hop. bu kabine uyduğu için onu taktım. Kabinin arkasında bulunan delikten de sinyal ve güç kablosunu çıkarttım. 5V besleme istediğinden bilgisayarımın USB girişi üzerinden gücü aldım. Sinyal kablosu da doğrudan PC'ye bağlı.
Potans bağlamadım. Ses kontrolünü bilgisayardan sağlıyorum. Maksimum seviyede 10Hz frekansı hissettirecek güçte. Bilgisayardan ses seviyesini yüzde otuz yaptığımda ise 30Hz frekansları rahatlıkla duyulabiliyor. Sinyal kablosu cihaza takılı değilken biraz cızırtı var. Ancak rahatsız edici düzeyde değil. Tek kanal bağlayabildim. Boşta duran Mikado kabini için güzel bir değerlendirme oldu. Herhangi bir öneriye açıktır. Hepinize kolay gelsin.

H_SerhatY

Arkadaşlar hoparlörü sabahtan beridir dinliyorum. Ses güzel fakat bilgisayardan sesi maksimum seviyeye getrince müziklerde bozulma olduğu duyulabilir oluyor. Modülün gücü yetmiyor diye düşünüyorum. Şimdi ise aklıma bir şey geldi.

Modül üzerinde 2 adet hoparlör çıkışı var. Fakat elimde sadece fotoğrafını attığım kabin var. Başka kabinli hoparlörüm yok. Şimdi ben bu iki çıkışı aynı anda tek hoparlöre nasıl bağlayacağım?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Kasım 2018, 15:45:11Arkadaşlar hoparlörü sabahtan beridir dinliyorum. Ses güzel fakat bilgisayardan sesi maksimum seviyeye getrince müziklerde bozulma olduğu duyulabilir oluyor. Modülün gücü yetmiyor diye düşünüyorum. Şimdi ise aklıma bir şey geldi.

Modül üzerinde 2 adet hoparlör çıkışı var. Fakat elimde sadece fotoğrafını attığım kabin var. Başka kabinli hoparlörüm yok. Şimdi ben bu iki çıkışı aynı anda tek hoparlöre nasıl bağlayacağım?
modülün gişine fazla yüklendiğin için ses bozuluyordur. zaten o elinde modülden ne kadar ses bekliyorsun ki.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 18 Kasım 2018, 15:59:58modülün gişine fazla yüklendiğin için ses bozuluyordur. zaten o elinde modülden ne kadar ses bekliyorsun ki.
4ohm yükte 3W bekliyorum :)
Şaka bir yana, 10W 8ohm hoparlör ile çok iyi iş görüyor. Bir de maksimum seviyede iken bozulma olmasa çok daha iyi olur.

seron

Girişe uyguladığın ses sinyalinin şiddeti arttıkça seste yırtılmalar patlamalar olur. Bu normaldir her cihazda oluyor o. Sesi belli bir seviyeye aldıktan sonra pot kullanmalısın. Bir de cihazın belgelerinde kullanmanı önerdikleri hop türleri varsa onlardan kullan bir sorun yaşamazsın.
Anlattığın sorun çok normal. Yanlış uyguluyorsun.

Yusuf usta

Pam modülü Mono olarak yani altı watt olarak kullanmak için her iki hoparlör çıkışının + yazan uçlarını tek hoparlore bağlamak  yeterli. Ses girişi olarak ya l ya da r girişine ses verilir. Her ikivgiris birden asla kullanılmaz. Ses karaoke olur o zaman

Ayrıca
Besleme olarak pc usb kullanılamaz. Pc usb 0.5 amper destekler. 5 volt 6w ise bir amperden fazla eder
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Kasım 2018, 18:35:18Pam modülü Mono olarak yani altı watt olarak kullanmak için her iki hoparlör çıkışının + yazan uçlarını tek hoparlore bağlamak  yeterli. Ses girişi olarak ya l ya da r girişine ses verilir. Her ikivgiris birden asla kullanılmaz. Ses karaoke olur o zaman

Ayrıca
Besleme olarak pc usb kullanılamaz. Pc usb 0.5 amper destekler. 5 volt 6w ise bir amperden fazla eder
Anladım hocam. Çok sağolun. Şimdi deneyip sonuçları yazıyorum.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Kasım 2018, 18:35:18Pam modülü Mono olarak yani altı watt olarak kullanmak için her iki hoparlör çıkışının + yazan uçlarını tek hoparlore bağlamak  yeterli. Ses girişi olarak ya l ya da r girişine ses verilir. Her ikivgiris birden asla kullanılmaz. Ses karaoke olur o zaman

Ayrıca
İlk denememde besleme akımını arttırdım. Sonuç: Ses biraz yükseldi.

İkincisinde her ses girişinin önüne 1k direnç bağlayıp bu dirençleri birbirine bağladım. Sonrasında bunu bir kanala verip devreyi mono yaptım. Sonuç: Ses çıkışı ilk halinden daha düşük oldu. Ancak ses seviyesi aynı noktaya geldiğinde bozulma daha çoktu.

Son olarak 1k dirençleri kaldırdım. İki kanalın giriş kablosunu birbirine direkt bağlayıp yine tek kanala bağladım ve devreyi mono çalıştırdım. Sonuç: Ses çıkışı ilk haline göre daha yüksek oldu. Ancak ikinci denemede olduğu gibi bozulma çok.

Sonuç: Önceden bridge yapılmış amplifikatörleri tekrar bridge yapmıyoruz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Kasım 2018, 19:27:36İlk denememde besleme akımını arttırdım. Sonuç: Ses biraz yükseldi.

İkincisinde her ses girişinin önüne 1k direnç bağlayıp bu dirençleri birbirine bağladım. Sonrasında bunu bir kanala verip devreyi mono yaptım. Sonuç: Ses çıkışı ilk halinden daha düşük oldu. Ancak ses seviyesi aynı noktaya geldiğinde bozulma daha çoktu.

Son olarak 1k dirençleri kaldırdım. İki kanalın giriş kablosunu birbirine direkt bağlayıp yine tek kanala bağladım ve devreyi mono çalıştırdım. Sonuç: Ses çıkışı ilk haline göre daha yüksek oldu. Ancak ikinci denemede olduğu gibi bozulma çok.

Sonuç: Önceden bridge yapılmış amplifikatörleri tekrar bridge yapmıyoruz.

baştan sona alakasız şeyler denemişsin. ben ne yazdım? çıkışı hoparlör artılardan tek hoparlöre verip giriş ucunun bir tanesini kullanacaksın. bak bakalım senin denemelerinle bunun bir benzerliği var mı?

önceden bridge yapılan neymiş? sonradan yapılamayan neymiş? hatalı denemelerinle hemen bilimsel veri üretmişsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Kasım 2018, 19:48:00baştan sona alakasız şeyler denemişsin. ben ne yazdım? çıkışı hoparlör artılardan tek hoparlöre verip giriş ucunun bir tanesini kullanacaksın. bak bakalım senin denemelerinle bunun bir benzerliği var mı?

önceden bridge yapılan neymiş? sonradan yapılamayan neymiş? hatalı denemelerinle hemen bilimsel veri üretmişsin.
Eww. Kusura bakmayın. Ben bridge yapılmış derken modülün kendi yapısını kastettim. Açık şemaya bakılınca görülebiliyor. Onu tekrar bridge yapmak mümkün değil diye biliyordum.

Benim istediğim iki kanalın sesini birden kullanmak, ve bunu 6W çıkış gücü ile tek hoparlöre iletmekti. Bunu açık bir biçimde yazsam daha iyi olurdu sanırım. Tekrar kusura bakmayın.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Kasım 2018, 19:54:14Eww. Kusura bakmayın. Ben bridge yapılmış derken modülün kendi yapısını kastettim. Açık şemaya bakılınca görülebiliyor. Onu tekrar bridge yapmak mümkün değil diye biliyordum.

Benim istediğim iki kanalın sesini birden kullanmak, ve bunu 6W çıkış gücü ile tek hoparlöre iletmekti. Bunu açık bir biçimde yazsam daha iyi olurdu sanırım. Tekrar kusura bakmayın.

sana sallamasyon yazmıyorum ben. Denenmiş üretilmiş devreleri tarif ediyorum. eğer istediğin şey 6W güç ise dediğimi yaparsın, sorun olursa buraya yazar sorarsın. iki çıkışın canlı ucunu alıyorsun. tek tarafın polaritesi sabit kalmalı ki ses bozulmasın, çıkış da neyi vereceğini bilsin. tek bir girişe sinyal uygulayacaksın. nedeni gayet basit ve açık: Yaptığın anfi MONO oluyor sonuçta. mono anfinin iki girişi olmaz. olmayınca da birleştirilecek "iki" giriş de olmaz. ha Left ha RIGHT, sadece birisinden sinyal verebilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Kasım 2018, 20:00:16sana sallamasyon yazmıyorum ben. Denenmiş üretilmiş devreleri tarif ediyorum. eğer istediğin şey 6W güç ise dediğimi yaparsın, sorun olursa buraya yazar sorarsın. iki çıkışın canlı ucunu alıyorsun. tek tarafın polaritesi sabit kalmalı ki ses bozulmasın, çıkış da neyi vereceğini bilsin. tek bir girişe sinyal uygulayacaksın. nedeni gayet basit ve açık: Yaptığın anfi MONO oluyor sonuçta. mono anfinin iki girişi olmaz. olmayınca da birleştirilecek "iki" giriş de olmaz. ha Left ha RIGHT, sadece birisinden sinyal verebilirsin.
Hocam ben bunu buraya bırakayım, sen müsait olduğun bir zaman bunun neresini nereye nasıl bağlarsam en iyi sonucu alırım onu çiz, bana gönder. Çünkü benim bu tip bilimsel anlatımlara kafam basmıyor. Ama sen bunu çizip bana gösterirsen hemen anlarım.

Sağdaki gri kablo: Sol Kanal Sinyal Girişi
Sağdaki kırmızı kablo: Sağ Kanal Sinyal Girişi
Soldaki kırmızı kablo: Hop. Artı
Soldaki siyah kablo: Hop. Eksi

Yusuf usta

Ben sana bir şey çizmeyeceğim Serhat. Çünkü yazdıklarımı anlayacak kadar zeka sende var. lafın tamamı deliye söylenir. Sen söylediklerimden hareketle bu bağlantıyı yaparsın.
çok basit bir cümle:
hoparlör çıkışı artılarını hoparlöre verip.  giriş ucunun herhangi "bir" tanesini kullanacaksın.