XLR giriş/çıkışlı mikrofon preamp tasarımı

Başlatan taydin, 17 Kasım 2018, 01:50:55

Mr_YAMYAM

@taydin  abi.
Bir de max output level ölçümü yaparmısın.
Çıkışın kırpılmaya uğramadığı max seviye.

taydin

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 29 Kasım 2018, 20:52:429mVrms'e kadar temiz çıkış veriyor.
9V/0.707=12.72Vp
Besleme gerilimi 15V ise, 15-12.72=2.28V dropout
Yük empedansı 10K veya yukarısı ise  şüpheli.
Yük empedansı 1K-2K  ise gayet iyi.
Tam devrede dropout değeri empedansa göre önem arzettiğinden, RME giriş empedansı önem arzeder.
RME giriş empedansı düşük ise un-bal to balanced yarı iletkenlerinin BUFFER özellikli olması gereklidir.
RME giriş empedansı yüksek ise hesaplar şimdilik bu doğrultuda devam edecektir.

manipulator

Alışverişlerde neden Türkiye temsilciliklerini kullanmıyorsunuz?

Mouser'in Rom Elektronik'miş mesela.

Ben bir kaç kez RS ve Farnellden, Türkiye temsilcileri aracılığıyla alışveriş yaptım. Gümrük falan uğraşmıyorsunuz.

Kafanız rahat oluyor.

taydin

Alıntı yapılan: manipulator - 30 Kasım 2018, 21:07:50Alışverişlerde neden Türkiye temsilciliklerini kullanmıyorsunuz?

Mouser'in Rom Elektronik'miş mesela.

Ben bir kaç kez RS ve Farnellden, Türkiye temsilcileri aracılığıyla alışveriş yaptım. Gümrük falan uğraşmıyorsunuz.

Kafanız rahat oluyor.

Bunu öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler. Bundan sonra o firma aracılığı ile getirteceğim. Zaten daha da ucuz olurdu. 30 Avroluk sipariş için 20 Avro kargo ödedim ...

manipulator

Fiyat olarak kim daha avantajlı bilmiyorum.

https://tr.rsdelivers.com/

Ben RS'ten bakıyorum fiyatlara. Fiyatlar TL olarak yazıyor.  Sepete KDV'yi de ekliyorlar.. 

taydin

Evet farnell ve RS sitelerine bakmıştım. Ama bunlarda gümrük ile uğraşılıyor mu yoksa herşey dahil fiyat mı net değil ...

Piyasa bilgim oldukça kısıtlı. Elektronik mühendisliği mezunuyum ama bütün kariyerim boyunca firmware ve sistem yazılımı üzerine çalıştım. Artık elektronik hobim oldu  :)

manipulator

Bende uzun zamandır alışveriş yapmıyorum yurt dışından. En çok lazım olan malzemeleri stokladım.
LME49600 ben aldığımda 25 TL mi neydi. Şimdi uçmuş. Onun yerine BUF634 var neyse ki :))

Rs sepette KDV dahil (gümrük yok) fiyatlar + 5-10 tl yurt içi kargo

Farnell fiyatı TL ye çevriliyor + KDV + yurt içi kargo sanırım.

Malzeme stok kodlarını liste halinde TR temsilcisine mail atıyorsunuz. Onlarda size ödemeniz gereken tutarı söylüyor. Gümrük vs prosedür kısımları sizi ilgilendirmiyor. Malzemeler yaklaşık 10 gün içinde elinizde..

Forumu daha önceden takip ediyordum.
Bende EE mühendisiyim yakın zamanda memurluğa başlayacağım. KPSS nedeniyle uzaklaşmıştım elektronikten. Boş vaktim çok olacağı
için buralardayım yine :) Deneyimli meslektaşları aramızda görmek güzel.

taydin

Cihaz kutusu da buldum burada bir otomasyoncudan

Aslında daha önce düşüncem XLR giriş ve XLR çıkışı kutunun karşılıklı uçlarına koymak idi. Ama konnektörlerin tam olarak oturacak şekilde PCB'yi ayarlamam hem zor olacak, hem de çıkış sinyali boşuna uzun yol katedecek. O yüzden giriş ve çıkışı kutunun aynı tarafına yan yana yapacğım. Bu arada erkek olan konnektörü yan almışım, o yüzden 90 derece dik olarak görünüyor. Napalım, o kadar kusur kadı kızında da olur  :o

taydin

Artık şemayı güncelleyeceğim. Ara yükselteç kalkacak.

Servo offset kontrolü koyacağım. Aslında çok da gerekli değil, o olmadan bile performansı gereğinden fazla iyi, ama gene de yapıp nasıl bir fark yarattığını görmek iyi olur.

Opamp olarak AD8692 yi kullanamayacağım, çünkü 15V ile çalışmıyor. Onun yerine uygun bir opamp bakacağım. OPA827 olabilir. Bunu hem çıkıştaki balanslı dönüşümü için hem de offset kontrol için kullanacağım.

Devreyi tamamen SMD olarak yapacağım. Bu hem boyutu baya küçültecek hem de gürültü duyarlılığını daha da azaltacaktır.

5V'tan 30V elde edecek olan devrede bir problemle karşılaştım. TİNA'da İdeal kaynaklarla devre doğru olarak çalışıyor, ama ideal kaynaklar yerine çıkışa push/pull transistör bağlayınca voltaj yeterince yükselmiyor. Muhtemelen sorun transistörlerin ON direncinden kaynaklanıyor. Transistör yerine MOSFET ile yapmak lazım diye düşünüyorum, biraz uğraştıracak.

taydin

30 V elde edecek "charge pump" devresi de tamam

Devrenin MOSFET'lerden sonraki kısmı, standart "dickson charge pump" devresi. Buradaki en büyük zorluk, MOSFET'lerden meydana gelen yarım köprü yapısının doğru bir şekilde sürülmesi. Her zaman, ya üst taraftaki MOSFET ON olacak, yada alt taraftaki. Ama dikktasiz bir şekilde yapılınca, çok kısa bir süre olsa da iki MOSFET birden ON oluyor ve bu da tabii PC'nin USB portunu kısa devre eder.

Burada flip flop ve NOR kapılardan meydana gelen bir devre oluşturdum. NE555'den gelen 20 KHz civarındaki clock'un yükselen kenarında, NOR kapıları kullanılarak her iki MOSFET'de OFF yapılıyor. Kısa süre sonra flip flop çıkışında yeni MOSFET durumu oluşuyor. Clock'un düşen kenarında da NOR kapıları tekrar geçit verecek şekilde açılıyor ve flip flop'daki durum MOSFET'lere yansıtılıyor.

Aslında burada İnfineon'un IR2103 half bridge driver entegresini kullanmaya çalıştım. TİNA'da modeli de var. Ama nedense çalıştıramadım. O yüzden mecbur sıfırdan yapmak zorunda kaldım. MOSFET olarak düşük Rds(ON) değerine sahip ve birbirini tamamlayan N kanal ve P kanal seçmem gerekecek.

Bu şekilde simulasyonu yaptım. 30V çıkış alıyorum ve 30 mA akım çekebiliyorum. Muhtemelen daha fazla da akım alabilirim, ama bu bile yeterli.

Mr_YAMYAM

Bu tür devreleri nedense hiç sevemedim :D
Esasen yıllar önce bu mantıkla çalışan bir cihazdan çok ekmek te yemiştim.
Bir marka siyah beyaz TV de voltaj üçleyicisi diye anlılan benzer bir devre bulunmaktaydı.
Bu devre sıklıkla arıza yapıp TV nin görüntüsünün gitmesine sebep oluyordu. Haliyle ben de değiştirip ücret-i vekaletimi kapıyordum :D
Gürültü konusu ise merak konusu olup, sabırla sonucu beklemekteyim. Umarım böylesi anahtarlanan bir devrenin parazitik etkileri sorunsuzca halledilebilir.
Ayrıca sistem ground yapısını da büyük bir merakla beklemekteyim. Yapılması planlanan virtual ground ile tüm sistemin groundları arasında neler olacak bilemiyorum :)

taydin

Evet gürültü konusu belirsiz. SMPS'den de kötü çıkabilir  :D Ama baya bir marjımız var gürültüde ... Şu anda 90 dB den fazla bir SNR var elimizde. Bu 60 - 65 lere düşse bile gene devre yeterince sessiz olur diye düşünüyorum.

Bir de clock frekansını özellikle 20 KHz seçtim ki duyulabilir sınırın üzerinde olsun  ;)

Bütün SMD malzemeleri temin ettikten sonra güncel full devreyi çizeceğim. Sonra PCB'ye el atarız ... PCB'yi de gene Çin'e göndermek gerekiyor, acaba bizim gümrük'ten gol yer miyiz? Hep korka korka iş yapıyoruz  ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 03 Aralık 2018, 16:32:05Evet gürültü konusu belirsiz. SMPS'den de kötü çıkabilir  :D Ama baya bir marjımız var gürültüde ... Şu anda 90 dB den fazla bir SNR var elimizde. Bu 60 - 65 lere düşse bile gene devre yeterince sessiz olur diye düşünüyorum.

Bir de clock frekansını özellikle 20 KHz seçtim ki duyulabilir sınırın üzerinde olsun  ;)

Bütün SMD malzemeleri temin ettikten sonra güncel full devreyi çizeceğim. Sonra PCB'ye el atarız ... PCB'yi de gene Çin'e göndermek gerekiyor, acaba bizim gümrük'ten gol yer miyiz? Hep korka korka iş yapıyoruz  ::)
60db kazanç için gürültü seviyesi -60 db oldukça iyi bir değerdir. Belli belirsiz hissedilebilir. O da kaliteli sistemlerde.
Ancak devre elemanları ve ekranlama işin içerisine girdiğinde, bu değeri yakalarmı bilemem.
20KHz iyi de, filtrelerken uygun kondansatörler acaba ne tür olabilir.
Piyasadaki iyi kalite kondansatörler çoğunlukla 100KHz civarı ele alınmaktadır.
[attach type=image]10173[/attach]
20KHz için kapasite hesaplanabilir.
[attach type=image]10175[/attach]
Genel kıyas ve devre örneği.
[attach type=image]10177[/attach]

PCB yi çine göndermesen de olur. Prototip olarak yapabiliriz. PCB çiziminde ben de varım.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Aralık 2018, 17:08:14PCB yi çine göndermesen de olur. Prototip olarak yapabiliriz. PCB çiziminde ben de varım.

Abi süper olur. Ama şemayı nasıl paylaşacağım seninle? Malum bendeki 8.8, seninkisi 7. Eski versiyona export koymamış bu herifler ... Sıfırdan şema çizmen gerekecek  ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 03 Aralık 2018, 17:30:32Abi süper olur. Ama şemayı nasıl paylaşacağım seninle? Malum bendeki 8.8, seninkisi 7. Eski versiyona export koymamış bu herifler ... Sıfırdan şema çizmen gerekecek  ::)
Dert değil hocam. Sıfırdan çizmek benim için daha kolay.
Önce sen çizer ve çizimin ekran görüntüsünü sunarsın.
Olmadı ise..
Şemayı sen ISIS çizimi ekran görüntüsü ile verirsin, ben de o şemaya göre PCB çizerim.
Baskı için hiç uğraşmadan burda prototip bastırırım iş biter.
Sadece özel malzeme var ise bacak bağlantı ve kılıf şekillerinin değerlerini verirsen yeterli olur.

taydin

Tamam öyle yapalım. İki komponent için yeni ayak izi oluşturmak gerekebilir:

Birisi PCB tipi XLR konnektörler. Hem pinler için özel ölçüler var, hem de iki konnektörün yan yana konmasında ayak izleri arasındaki mesafe.

Diğeri de USB Type B soketinin ayak izi. Uygun bir şekilde yerleştirilmeli ki, PCB monte edildiğinde yeterince kutunun dışına çıksın.

Bir de 4 tane civata deliği olacak kutuya montaj için.

taydin

Full SMD yapayım diyordum ama komponentleri tedarik etmek çok zor olacak. Sanırım ne bulursam onu kullanacağım :)

Baskıyı nasıl yapacaksın abi? Serigrafi yöntemi mi? pozitif 20 mi? Ütü yöntemi mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 03 Aralık 2018, 20:13:10Tamam öyle yapalım. İki komponent için yeni ayak izi oluşturmak gerekebilir:

Birisi PCB tipi XLR konnektörler. Hem pinler için özel ölçüler var, hem de iki konnektörün yan yana konmasında ayak izleri arasındaki mesafe.

Diğeri de USB Type B soketinin ayak izi. Uygun bir şekilde yerleştirilmeli ki, PCB monte edildiğinde yeterince kutunun dışına çıksın.

Bir de 4 tane civata deliği olacak kutuya montaj için.
Bunlar benim için sorun değil. Her birisi için yeniden kompenent bile yapabilirim.

Önemli olan SMD olması değil, baskı devrenin tek taraflı olmasıdır. Çift taraflı PCB olursa iş zorlaşıyor.
Baskıyı ütü yöntemi ile yapıyordum ama artık evde ütü yok.
Konya sokakta bir işyerinde bastırıyorum.

taydin

Bir de yarım köprü MOSFET çifti için SI4511DY kullandım. Bu da proteus kütüphanelerinde yok. Onu da en azından şemayı tamamlamak için eklemem lazım. Bu proteus'u da yeni öğreniyorum, biraz zaman alacak  :D

taydin

Erkek XLR, Neutrik firmasının NC3MBHL model numaralı ürünü. CAD çiziminin de bulunduğu sayfa şurada: https://www.neutrik.com/en/product/nc3mbhl

Dişi XLR da gene Neutrik'in NC3FBH1-0 modeli: https://www.neutrik.com/en/product/nc3fbh1

USB soketini Türkiye'den ısmarladım, muhtemelen jenerik, isimsiz bir Çin malı. Datasheet falan olacağını sanmıyorum, onu kumpasla falan ölçeceğiz. Veya datasheet olan bir ürünle kıyaslayıp uyuyorsa oradaki datasheet'i referans alacağız.

taydin

USB soket'ler de elime ulaştı

YAMYAM abi eğer istersen sana bu USB soketi, XLR konnektörler ile kutuyu göndereyim ölçüp biçmen gerekiyorsa.

Mr_YAMYAM

taydin

Tüm şema bu şekilde. %70'i power supply, gerisi preamp  :))

Şu MOSFET çiftini yeni komponent olarak tanımyana kadar göbeğim çatladı. Daha önce Altium CS ve Eagle kullanmıştım, bu kadar zor değildi.

Yalnız bu şemayı tekrar çizmek epey uğraştıracak seni YAMYAM abi. Eğer KiCad kullanabilirsek, bunu ben KiCad'de tekrar çizeyim ve proje dosyalarını vereyim sana. Ben de KiCad'i fazla kullanmadım, ama tekrar çizmekten daha verimli olur gibime geliyor.

manipulator

@taydin Hocam gerilim yükseltici kısım kalabalık görünüyor. Kalabalık devreler hep korkutmuştur beni.
Basitleştirecek bir çözüm bulabiliriz diye düşünüyorum.  (Simplicity is the ultimate sophistication - Da vinci )

Şöyle bir şey olabilir mi mesela?

https://www.robotistan.com/ayarlanabilir-step-up-boost-voltaj-regulator-karti-xl6009-4-a?lang=tr&h=e068646d&gclid=Cj0KCQiAi57gBRDqARIsABhDSMppeED-AybaTB5c9dbcMmEGyhO8wJ9vnt1l84PvK-QjehYEUboAKyIaAk7_EALw_wcB

taydin

SMPS'nin parazit yayacağını, ama bu charge pump'un neredeyse hiç yaymayacağını varsayıyorum. O yüzden bu zahmete girdim. Ama gerçek devre bir ortaya çıksın, göreceğiz bunun doğru olup olmadığını  ;)

Mr_YAMYAM

@taydin  abi.
Resimde görülen USB soketler sizin amacınıza uygun değil gibi görünmektedir.
Amaç 5V besleme temini olduğu için bu tür soketlere USB kabloları uymayacaktır.
Ancak kabloyu özel yapmalısınız.

taydin

Buna uyacak olan, standart "Type B" USB kablosu abi, piyasada bolca bulunabiliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 14:12:27Buna uyacak olan, standart "Type B" USB kablosu abi, piyasada bolca bulunabiliyor.
Yoh ondan dolayı demedim.
Bu tür soketlerde 5V bağlantısı olmaz. Sadece data in ve data out bağlantıları bulunur.
Piyasadan alınacak herhangi bir kabloda bağlantılar bu şekilde olacağı için 5V u sokete ilişkilendiremezsiniz.

taydin

Resimde çok net görülmiyor ama soketin dibinde 4 sinyalin hepsi için pin var, yani 5V ve GND de geliyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 14:21:55Resimde çok net görülmiyor ama soketin dibinde 4 sinyalin hepsi için pin var, yani 5V ve GND de geliyor.
Test çok kolaydır.
Standart kablo bu sokete bağlanır. Kablonun diğer ucu PC ye irtibatlanır.
Dişi soket pinlerinde 5V aranır.
Bulunabilirse siz haklısınız.

taydin

taydin

Bu şemada dekuplaj kapasitörleri yok. Onu artık uygun yerlere atmak gerekecek. Özellikle 74HC74'e çok yakın belki özel dekuplaj yapmak gerekebilir. HC serisi rise time'ları çok küçük, durum değiştirirken beslemeye dip yaptırabilir. Bunların 4000 serisi olsaydı çok daha rahat olacaktı, neticede bize hız gerekmiyor.

Mr_YAMYAM

taydin

OPA2604 de elime ulaştı bugün. Hatta yedek iki tane de OPA2134 almıştım. Bant genişliği daha fazla olduğu için 2604'ü tercih edeceğim, ama duruma göre belki diğeri daha iyi sonuç verebilir.

Mr_YAMYAM

Abi o konnektör şu mu?
[attach type=image]10187[/attach]

taydin

Ona çok benziyor. Eğer birden fazla çeşit o görüntüye sahip ayak izi yoksa, doğrusu odur herhalde.

taydin

Bu arada SI4511DY SMD bir entegre (SO8 ayak izine sahip). Diğer entegrelerin hepsi DIP. Dirençler standart 1/4W direnç ayak izi, 1N5819 Schottky diyotları ise 1N4001 ayak izine sahip. Kapasitörlere biraz daha detaylı bakmam lazım. Oradaki terminolojiye tam hakim değilim.

Ama şöyle tarif edeyim: 100nF lık kondansatörler, eskiden "thompson" diye satılan sarı kondansatörler vardı, onların ayak izinde. 10uF olanlar da zaten tantal, damla şeklinde. charge pump'taki kondansatörler de dik duran 47 uF standart ayak izinde yapabiliriz. Onların değerinin fazla büyüme ihtimali yok.

taydin

Yamyam abi, devre üzerinde düşünürken bir tane düzeltme, bir tane de iyileştirme aklıma geldi:

Düzeltme: 74HC74'ün ilk güç verildiğinde belirli bir duruma sokulması lazım, yoksa rastgele bir durum ile açılabilir. Bunun için de R girişlerine bir pasif reset devresi koymamız lazım. Bu da bir pull up direnci ve R girişi ile şaseye bağlı 10 uF gibi bir kapasitör.

İyileştirme: Devre, bu şekliyle, 74HC74'lerin tam olarak senkronize çalıştığı varsayımına göre gidiyor. Gerçekte de durum %99.99 böyle olacaktır. Ama devre bir şekilde güçlü bir parazite maruz kalırsa, bu iki flip flop senkronizasyonu kaybedebilir. Bu durumda dickson charge pump artık voltaj üretemez duruma gelecektir. Burada iyileştirme olarak, ilk flip flop'un Q çıkışı (ters Q), ikinci flip flop'un R (reset) girişine bağlayabiliriz. Böyle olunca, her clock'da iki flip flop'u zorla senkronizasyona sokmuş oluyoruz. Anlık bir parazit ile senkronizasyon kaybolsa bile, bir sonraki clock ile tekrar tesis edilecektir.

Hmm, bir saniye. aslında sadece iyileştirmeyi yapsak yeterli :) O zaman rastgele durumla açılsalar dahi bir sonraki clock ile durum düzelecek. Evet, yani sadece U4:A Q sinyali, U4:B R ye bağlanacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 16:35:12Ona çok benziyor. Eğer birden fazla çeşit o görüntüye sahip ayak izi yoksa, doğrusu odur herhalde.
PCB disiplini.
Taydın abi. Şu aralar ecik işlerim yoğunlaştı ama belirtmem lazım ki.
PCB yi kim çizerse çizsin önemli değildir. Tek sorunumuz var proteus versiyonları.
Bu sorunu aşmak için çizimlerin ROUTER ile yapılmaması, doğrudan, yolların ve elemanların kullanıcı tarafından yerleştirilmesidir.
Yani sen bana tek bir çizgi ve birkaç pad li bir devre çizip gönderdiğinde ben onu açabiliyorsam (Ki sadece LYT içermelidir) hiçbir sorun kalmayacaktır.
İkinci olarak ise.
Ben devreyi çizerim. Sana buradan postalarım. Sen devreyi açar ve foto kağıda PRINT edersin.
Bu baskı PCB gibi kesilip delinerek tüm kılıflar ve pad'ler kontrol edilebilecektir.
Yani benim göndereceğim çizimi sen açıp print ettiğinde elinde kağıttan bir PCB olacak. Sanki devreyi yapıyormuş gibi malzemeleri üzerine yerleştirdiğinde herşey açıkça görülecektir.
Olası sorunlar çizim üzerinde işaretlenerek gösterilir ve bir JPEG dosyası olarak yayınlanır.
Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra son bir test için yine karşılıklı gönderilir.
Hiç sorun yoksa PCB baskıya gönderilir. İş biter.

taydin

Evet abi pek disiplin olayı olmuyor hakkaten  :)) Şimdi konnektörü kumpas ile ölçüp sana göndermem lazım, senin teyit etmen lazım. Aynı şel XLR konnektörleri için de geçerli. Anlamsız bir şekilde seni yormuş olacağımdan çekiniyorum. Belki de bazı bilgileri yanlış vereceğim ve sen ona göre gideceksin.

İkimiz de aynı yazılımı kullansak belki olur ama yazılım da farklı olunca iş iyice zorlaşacak. İstersen ben burada başlayayım bunun layout'una. Yaptığım en son layout bundan 12 sene önceydi, o yüzden senden epey kötek yiyeceğim herhalde, ama senin eleştirilerine göre benim burada düzeltme yapmam daha verimli  olacak gibime geliyor. Ne dersin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 06 Aralık 2018, 18:46:34Evet abi pek disiplin olayı olmuyor hakkaten  :)) Şimdi konnektörü kumpas ile ölçüp sana göndermem lazım, senin teyit etmen lazım. Aynı şel XLR konnektörleri için de geçerli. Anlamsız bir şekilde seni yormuş olacağımdan çekiniyorum. Belki de bazı bilgileri yanlış vereceğim ve sen ona göre gideceksin.

İkimiz de aynı yazılımı kullansak belki olur ama yazılım da farklı olunca iş iyice zorlaşacak. İstersen ben burada başlayayım bunun layout'una. Yaptığım en son layout bundan 12 sene önceydi, o yüzden senden epey kötek yiyeceğim herhalde, ama senin eleştirilerine göre benim burada düzeltme yapmam daha verimli  olacak gibime geliyor. Ne dersin?
Yoh öyle değil. Ben asla yorulmam. Tüm arkadaşlarım için ciğerimi bile kebap ederim.
Sadece ailevi sebeplerden dolayı.
Profesyonel birisi olarak bu PCB yi miktarlı bastıracağını düşün. İyi bir firmaya gönderirsen bu firmalar devreyi testten geçireceklerdir. Ve sana soracaklardır.
Burada kullanılan konnektör padleri standart değil onaylıyormusunuz. Sen onay verdiğinde basarlar. Düzeltme yaparsan düzeltilmiş devreyi gönderirsin.
İşte buradaki olay buna benziyor. PCB yi ben bastıracağım ama versiyondan dolayı test olanağımız yok. Bu testi yine sen kağıda basarak onaylayacaksın.
Onay okeylendikten sonra versiyon ne olursa olsun ben o dosyayı olduğu gibi götürüp te bastırabilirim.
Benim çizmemdeki amaç, grounding konularında az da olsa guduruk olmamdan kaynaklanmaktadır.
Bir ikinci yol ise sen çizersin. Resim olarak yayınlarsın. Ben düzeltmeleri yaparım sen yine çizersin. Seni iyice kötekledikten sonra okeyleşiriz. Sen LYT dosyasını bana gönderirsin ben bastırtırım sonra da kafana atarım :D
Zaten forumumuzda bu şekilde yapıyorduk.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın