Bluetooth ile araç kapılarını açıp kapamak

Başlatan 07 Osman, 11 Kasım 2018, 21:16:55

07 Osman

Merhaba arkadaşlar, yine geldi başınızın belası  :D

Aracımda sonradan taktırdığım alarm sistemi var. Ama ben aynı zamanda anahtar yanımda olmadığı zamanlarda  aracımın kapılarını akıllı telefonumdan bluetooth  modül ile açıp kapatmak  ve  bazen aracımın içinden bir şeyler almak istiyorum.   Bluetooth modül ile bu işi yapmayı başardım ancak;

O anda alarm kurulu olduğu için bluetooth modül ile kapı kilitlerini açınca sıkıntı yok, ama kapıyı açıp ta içeri girince alarm ciyyak ciyyak bağırıyor. 

Nasıl yapmalıyız da  bluetooth  ile kapıları açınca alarm sistemi bu işlemi kendi kumandası ile yapılmış bilsin. Ve sonra kilitleyince yine kendisi kilitledi zannetsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Kapıların acıldığını anlayan sistemin donanıma yolladığı sinyali kendi modülünden anahtarlar isen , bluetooth ile arabayı actığında senin modülün kapılar kapalıymış gibi sinyal göndersin. böylelikle ötmüş olmaz kapıları kitleyince sistem sensörden veri almaya başlar.

zaten hazır bir modül kullanmanız bile çok sağlıklı bir şey değil.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

stk4221

söyle bir durum oluşturulabilir mi ?
bluetot modülünün Çıkış kontağı  alıcı rf modülünün çıkısına baglansa sanki kumandadan sinyal gelmiş gibi açabilir diye düşünüyorum.

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

07 Osman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Kasım 2018, 01:22:47Kapıların acıldığını anlayan sistemin donanıma yolladığı sinyali kendi modülünden anahtarlar isen , bluetooth ile arabayı actığında senin modülün kapılar kapalıymış gibi sinyal göndersin. böylelikle ötmüş olmaz kapıları kitleyince sistem sensörden veri almaya başlar.

zaten hazır bir modül kullanmanız bile çok sağlıklı bir şey değil.

Hazır modülün sağlıklı olmamasını anlayamadım. Zaten bluetooth modül çok sık kullanılacak bir şey değil, elzem de değil. 
Diğer taraftan sizin dediğiniz gibi alarmın tetiklemesini bypass edersem o zaman normal alarm işini yapmamış olur. 

Kapıların açıldığını anlayan sinyal, ilk resimdeki diyagramda 13 pinlik soketteki beyaz kablo.   Onu nasıl bluetooth üzerinden ters tetikleyebilirim. Bluetooth üzerinde 2 kanal var, birisi kapıları açmaya diğeri de kapatmaya yarar.

Dur bir dakika aklıma ne geldi bak.  Çift kontaklı bir röle bulsam. Eskiden okulda  buton köprüleme vardı. Kontaktörün normalde açık kontağının birisi ile butonu köprülerdik.   Bunda da aynı şekilde  alarmı tetikleyen sinyal rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden  sisteme bağlı.
Kapıları alarmın kumandasından açıp kapattığında sıkıntı yok. Bluetoothtan açarsan o röle kontaklarını çekse ve köprü yardımıyla öyle kalsa, o zaman sinyal ile sistem arası kesilmiş olur. Kapılar açılsa bile alarm ötmez,  sonra bluetoothun kapı kapat rölesinin normalde kapalı kontağı üzerinden de ilk röleyi besledik. Kapıları kapatınca da sistem eski haline gelse nasıl olur ?

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Kasım 2018, 08:55:45söyle bir durum oluşturulabilir mi ?
bluetot modülünün Çıkış kontağı  alıcı rf modülünün çıkısına baglansa sanki kumandadan sinyal gelmiş gibi açabilir diye düşünüyorum.

Sizin dediğiniz konuya yabancı kaldım biraz. Fazla bilgim yok,  açıklayabilirmisiniz ?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Kasım 2018, 10:50:10Hazır modülün sağlıklı olmamasını anlayamadım. Zaten bluetooth modül çok sık kullanılacak bir şey değil, elzem de değil. 
Diğer taraftan sizin dediğiniz gibi alarmın tetiklemesini bypass edersem o zaman normal alarm işini yapmamış olur. 

Kapıların açıldığını anlayan sinyal, ilk resimdeki diyagramda 13 pinlik soketteki beyaz kablo.   Onu nasıl bluetooth üzerinden ters tetikleyebilirim. Bluetooth üzerinde 2 kanal var, birisi kapıları açmaya diğeri de kapatmaya yarar.

Dur bir dakika aklıma ne geldi bak.  Çift kontaklı bir röle bulsam. Eskiden okulda  buton köprüleme vardı. Kontaktörün normalde açık kontağının birisi ile butonu köprülerdik.   Bunda da aynı şekilde  alarmı tetikleyen sinyal rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden  sisteme bağlı.
Kapıları alarmın kumandasından açıp kapattığında sıkıntı yok. Bluetoothtan açarsan o röle kontaklarını çekse ve köprü yardımıyla öyle kalsa, o zaman sinyal ile sistem arası kesilmiş olur. Kapılar açılsa bile alarm ötmez,  sonra bluetoothun kapı kapat rölesinin normalde kapalı kontağı üzerinden de ilk röleyi besledik. Kapıları kapatınca da sistem eski haline gelse nasıl olur ?

Sizin dediğiniz konuya yabancı kaldım biraz. Fazla bilgim yok,  açıklayabilirmisiniz ?

kumanda dan öyle transparent bir veri geldiğini sanmıyorum tetik sinyali diye bir şeyde yok zaten. kumanda bir veri gönderir mikro denetleyici onu işleyip o veriye göre bir şey yapar eğer kumandanın ne verisi gönderdiğini öğrenirsen blutoothun veri cıkışını mikro denetleyicinin veri girişine paralel bağlarsın. bleutooth tan da o veriyi gönderdiğin takdirde  orjinal kumandaymış gibi calışır.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 11 Kasım 2018, 21:16:55Merhaba arkadaşlar, yine geldi başınızın belası  :D

Aracımda sonradan taktırdığım alarm sistemi var. Ama ben aynı zamanda anahtar yanımda olmadığı zamanlarda  aracımın kapılarını akıllı telefonumdan bluetooth  modül ile açıp kapatmak  ve  bazen aracımın içinden bir şeyler almak istiyorum.   Bluetooth modül ile bu işi yapmayı başardım ancak;

O anda alarm kurulu olduğu için bluetooth modül ile kapı kilitlerini açınca sıkıntı yok, ama kapıyı açıp ta içeri girince alarm ciyyak ciyyak bağırıyor. 

Nasıl yapmalıyız da  bluetooth  ile kapıları açınca alarm sistemi bu işlemi kendi kumandası ile yapılmış bilsin. Ve sonra kilitleyince yine kendisi kilitledi zannetsin.

arkadaş yedek kumantanı bluetooth modülunun yanına koyacaksın. bluetooth modülünün çıkış kontagınıda kumandanın açma tuşunu tetikleyeceksin. bukadar.  diğer türlü seni uğraştırır. köprü falan gerek yok bence. yedek kumanda yaptır.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Alıntı yapılan: i3uz - 12 Kasım 2018, 10:58:40arkadaş yedek kumantanı bluetooth modülunun yanına koyacaksın. bluetooth modülünün çıkış kontagınıda kumandanın açma tuşunu tetikleyeceksin. bukadar.  diğer türlü seni uğraştırır. köprü falan gerek yok bence yedek kumanda yaptır.

Akıl akıldan üstündür diye boşa dememişler.  Ayrıca doğru platformda olduğumu tekrardan anlamış oldum, teşekkür ederim sayın @i3uz       Şimdi sıra yedek kumanda almaya geldi. Eskisini   1 haftadır evde  bulamıyorum da :)

stk4221

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Kasım 2018, 10:57:35kumanda dan öyle transparent bir veri geldiğini sanmıyorum tetik sinyali diye bir şeyde yok zaten. kumanda bir veri gönderir mikro denetleyici onu işleyip o veriye göre bir şey yapar eğer kumandanın ne verisi gönderdiğini öğrenirsen blutoothun veri cıkışını mikro denetleyicinin veri girişine paralel bağlarsın. bleutooth tan da o veriyi gönderdiğin takdirde  orjinal kumandaymış gibi calışır.
dedigi de mantıklı kumandadan çıkış sinyali geldiginde mikro işlemci bir kontagına çıkış verecek o kontağına paralel mdülden çıkış verilirse sorunsuz çalışır sanırım.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

07 Osman

Sayın @i3uz      oldu olacak uyumlu kumanda konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.  Çünkü aliexpresste 433 ve 433,92 mhz olarak iki çeşit kumanda var.  Bazıları da birebir şu çip veya entegrelerle uyumludur diye satılıyor.  Ben bu uyumu nasıl öğreneceğim ?  Yani orada bahsi geçen entegre rf modüldeki o minicik entegre mi ?  Yada mevcut kumandamı açıp onun içinden mi bir değere bakmam lazım ?

07 Osman

Alıntı yapılan: stk4221 - 12 Kasım 2018, 11:28:43dedigi de mantıklı kumandadan çıkış sinyali geldiginde mikro işlemci bir kontagına çıkış verecek o kontağına paralel mdülden çıkış verilirse sorunsuz çalışır sanırım.

Haklı olabilirsiniz, çok teşekkür ediyorum.
Ancak bahsettiğiniz kadar (mikro anlamda)  elektronik bilgisi sahibi değilim.  Meslek lisesi elektrik bölümü çıkışlıyım. Gerisi kendi çabalarımla.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Kasım 2018, 11:38:04Sayın @i3uz      oldu olacak uyumlu kumanda konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.  Çünkü aliexpresste 433 ve 433,92 mhz olarak iki çeşit kumanda var.  Bazıları da birebir şu çip veya entegrelerle uyumludur diye satılıyor.  Ben bu uyumu nasıl öğreneceğim ?  Yani orada bahsi geçen entegre rf modüldeki o minicik entegre mi ?  Yada mevcut kumandamı açıp onun içinden mi bir değere bakmam lazım ?

herhangi anahtarcıya gitsen 35tlye yeni kumanda yapıyorlar. eğer senin anlaman için içindeki  entegrelimi ciplimi yoksa manuel mi kodlama yaparak yapılanlardanmı resmini ve de iç yapısını koy bakalım.. manuel se anahtarının şifresini görmüş olucaz..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

veyselolaş

Blutut modülünün cikislarina ek röle koy koydugun ek rölenin kapalı kontağından kapı sınır anahtarını bağla veya alarmın sınır anahtarı kablosuna uygula bu işlemi gelelim çalışma mantığına kapı acma rölesi çektiğinde sınır anahtarı hattına bağlı kapalı kontaklı röle kontaklarını açık tutsun ., Kapı kapatma rölesi çektiğinde isi sınınır anahtarı hattına bağlı röle tekrar kontaklarını kapatıcak  ha gelelim diğer bir soruna kapı açma rölesi sınır anahtarı rölesini çekili bırakması gerek (mühürleme) kapatma rölesi ise mühürlemeyi bozmasi lazim  mühürleme için çift kontaklı röle kullanman gerek. Benim düşüncem bu .

07 Osman

Alıntı yapılan: veyselolaş - 12 Kasım 2018, 12:36:41Blutut modülünün cikislarina ek röle koy koydugun ek rölenin kapalı kontağından kapı sınır anahtarını bağla veya alarmın sınır anahtarı kablosuna uygula bu işlemi gelelim çalışma mantığına kapı acma rölesi çektiğinde sınır anahtarı hattına bağlı kapalı kontaklı röle kontaklarını açık tutsun ., Kapı kapatma rölesi çektiğinde isi sınınır anahtarı hattına bağlı röle tekrar kontaklarını kapatıcak  ha gelelim diğer bir soruna kapı açma rölesi sınır anahtarı rölesini çekili bırakması gerek (mühürleme) kapatma rölesi ise mühürlemeyi bozmasi lazim  mühürleme için çift kontaklı röle kullanman gerek. Benim düşüncem bu .

Veysel bey, yukarıda bahsettiğim
"Dur bir dakika aklıma ne geldi bak.  Çift kontaklı bir röle bulsam. Eskiden okulda  buton köprüleme vardı. Kontaktörün normalde açık kontağının birisi ile butonu köprülerdik.   Bunda da aynı şekilde  alarmı tetikleyen sinyal rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden  sisteme bağlı. Kapıları alarmın kumandasından açıp kapattığında sıkıntı yok. Bluetoothtan açarsan o röle kontaklarını çekse ve köprü yardımıyla öyle kalsa, o zaman sinyal ile sistem arası kesilmiş olur. Kapılar açılsa bile alarm ötmez,  sonra bluetoothun kapı kapat rölesinin normalde kapalı kontağı üzerinden de ilk röleyi besledik. Kapıları kapatınca da sistem eski haline gelse nasıl olur ?" 
 fikri ile aynı şeyleri düşünüyoruz.  Teşekkür ederim ilginiz için.  Ancak sayın @i3uz   un dediği gibi daha sade olacağı için şimdilik ona yöneldim. Bakalım o şekilde olmaz sa sizin dediğiniz gibi yapacağım.

Alıntı yapılan: i3uz - 12 Kasım 2018, 12:23:40herhangi anahtarcıya gitsen 35tlye yeni kumanda yapıyorlar. eğer senin anlaman için içindeki  entegrelimi ciplimi yoksa manuel mi kodlama yaparak yapılanlardanmı resmini ve de iç yapısını koy bakalım.. manuel se anahtarının şifresini görmüş olucaz..

Resim aşağıda,
Chip: PT2240B 

Aksi gibi aliexpreste her türlü chip varken ve fiyatı 2-3 doları geçmezken, bu chipten bir tane buldum ve çok pahalı. :(

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Kasım 2018, 11:06:25Akıl akıldan üstündür diye boşa dememişler.  Ayrıca doğru platformda olduğumu tekrardan anlamış oldum, teşekkür ederim sayın @i3uz       Şimdi sıra yedek kumanda almaya geldi. Eskisini   1 haftadır evde  bulamıyorum da :)

Sen telefon diye actın yedek kumandaya geldiniz ben anlamadım ki.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Kasım 2018, 17:07:50Sen telefon diye actın yedek kumandaya geldiniz ben anlamadım ki.
Arabanın anahtarının aynısından bulunacak.
Bu anahtar elektronik biliyorsun. (Ya da biliyor musun?)
Kapının kendi anahtarı tarafından açılması gerekiyor yoksa alarm, anahtarın uzakta olduğunu anlıyor ZIR ZIR çalıyor.
Bunu önlemek için bir anahtar daha alırsın.
Bu anahtarı arabanın içine bir yere gizlersin.
Anahtarın "ula gapıyı aç/gapat" düğmesini tetikleyecek ufak bir "büllüğü-tut" modülü eklersin.
Uzaktan telefonla, "kumandanın açıl sinyalini taklit eden bir sinyal" gönderdin mi,
Aracın kapısı açılırken alarm da "du bakıyım enekderler arabanın yakınında mı" diye kontrol eder==>yakınında o zaman kapatayım çenemi der,
Ve sorun çözülmüş olunur...
Çaktın köfteyi? :D

@i3uz tebrik ederim çok güzel bir çözüm.

@07 Osman abi,
Herşey çinden alınmaz.
Oto yedek parçacılara git. Kazıklanmaycak şekilde yansanayi-man sanayi anahtarından bul.
Parçacıya uyumlu olup olmamasını denemek istediğini ona göre alacağını söyle.
Uyarsa al.
Ben daha evvel oto yedek parçacıda çalıştım. Genellikle paketleri açmak yasak idi ama böyle uç ürünlerde müşterinin deneme yapmasına müsaade ediyorduk.
İyi çalışmalar.

07 Osman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Kasım 2018, 17:07:50Sen telefon diye actın yedek kumandaya geldiniz ben anlamadım ki.

Seron Antalya ağızı  ile çok iyi açıklamış. :)   Allah razı olsun hepinizden.  Kısaca basit olarak aracın yedek kumandasını araca koyarak bluetoothun röle kontakları kumandanın kapı aç ve kapa   butonlarını kısa devre edecek, bu şekilde sistem yine kumandadan açılıp kapanmış gibi olacak.

Amma  bende sorun bitmez;

Şimdi yukarıdaki bluetooth modül toggle modda  yani anahtar şeklinde çalışıyor.  Yani bir butona (ON) basıyorsun röle kontaklarını çekiyor,  diğer butona (OFF) basıyorsun kontaklarını bırakıyor.   Şimdi bu modülü momentary yani buton  şeklinde çalıştırmanın basit bir yolu varmıdır ?  Örneğin (ON) butonuna basınca röle kontaklarını çekecek,  elimi butondan çekince de kontakları bırakacak.

Umarım çok fazla olmadım.

Furkan KELEŞOĞLU

@07 Osman madem her şey acık kaynak , bir profesyonellik yok , gizlilik yok bu işte bir arduino al küçücük bir program ile röleleri istediğin gibi kontrol et.

Hatta ben sana  Arduino programını yazacağım.

i3uz

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Kasım 2018, 19:55:46Seron Antalya ağızı  ile çok iyi açıklamış. :)   Allah razı olsun hepinizden.  Kısaca basit olarak aracın yedek kumandasını araca koyarak bluetoothun röle kontakları kumandanın kapı aç ve kapa   butonlarını kısa devre edecek, bu şekilde sistem yine kumandadan açılıp kapanmış gibi olacak.

Amma  bende sorun bitmez;

Şimdi yukarıdaki bluetooth modül toggle modda  yani anahtar şeklinde çalışıyor.  Yani bir butona (ON) basıyorsun röle kontaklarını çekiyor,  diğer butona (OFF) basıyorsun kontaklarını bırakıyor.   Şimdi bu modülü momentary yani buton  şeklinde çalıştırmanın basit bir yolu varmıdır ?  Örneğin (ON) butonuna basınca röle kontaklarını çekecek,  elimi butondan çekince de kontakları bırakacak.

Umarım çok fazla olmadım.

Kardeş kartın üzerinde jumber var. bulunduğu konumdan diğer konuma al.. istediğin şekilde çalışacaktır. kumanda olayını bence kumandacıda hallet derim. yanlış bişey aldırmayalım. senin kumanda kodlanan kumanda galiba. tusları basılıp tutup ayarlananlardan..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

07 Osman

Arkadaşlar teşekkür ederim. 

Sayın @seron   muhtemelen ilk linkindeki bluetooth değil muhtemelen wifi ile  kontrol sağlıyor. İkinci linkindeki ise zaten  bende var,  bildiğin kumandayla rf kontrol, aynı araç alarm, merkezi kilit, garaj kapı kontrol gibi sistemlerde kullanılan altyapı.

Sayın @Furkan41  teşekkür ederim, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.  Birkaç gün içinde kumanda işini halledeceğim. O şekilde çözülecek.

Sayın @i3uz   o jumperler benim de baktığım ilk olay  ama, hayır onların yerini değiştirince sistem hiç çalışmıyor. Devreyi aldığım yerin açıklamasında da hiç bahsi geçmiyor. Ben onun için dedim kendimiz bir şeyler yapabilirmiyiz diye.

07 Osman

Tekrardan merhaba,  ürünün üreticisi ile iletişime geçtim. Ürünü momentary modunda kullanmak için farklı bir aplikasyon varmış. Şu anda işlem tamamdır. Sadece araca montajı kaldı.   

Bu arada devre boştayken 12 ma  çekiyor. Sabit bağlamalımıyım yoksa aracın dışarısından gizli bir şekilde açılabilecek bir anahtara mı bağlamalıyım ?  Çektiği akımın önemi yok ta  sürekli (araç stop halinde iken)  çalışacağı için  devrenin ömrü kısalacak.   Sizlerin fikri nedir ? 

seron

12mA çok birşey değil abi neden devrenin ömrünü yesin? 120mA çekiyor olsaydı ısıdır şudur budur yerdi. Ama illaki için rahat edecekse tampon ya da çamurluklardan birinin içine gizli anahtar yaparsın ama çamurdan çaptan bozulabilir. su geçirirsen devreye sürekli sinyal gönderir bozar.
12mA = 0.012A demek. Devre boştayken ısınmadan çalışıyorsa sıkıntı olmaz o kadar amper.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın