Hoparlör Kabini Onarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 09 Kasım 2018, 17:41:55

Mr_YAMYAM

Bir süredir ihtiyacım olan küçük hoparlörlerden arıyordum.
Zor da olsa belli teknik özelliklerde bir çift hoparlörü sahibinden sitesinden temin ettim.
Gel gelelim 850TL gibi ücretle satın almış olduğum hoparlörler, bana neredeyse 1200TL ye mal oldu.
Üretici firma kabin iç izolasyonunu uygun şekilde yapmış olabilir. Bu normal bir durumdur. Ancak bilinçsizce yapılan tamirat veya değişiklikler baş belası olmaktadır.
[attach type=image]9785[/attach]
Herifler kablo çıkışını siyah bir madde ile kaplayıp, hoparlörün tüm özelliklerini mahvetmişler.

Mecburen bu deliği kapatmak gerekti. Önce GRUNDIG hoparlör fişlerinden aldım, uymadı.
[attach type=image]9779[/attach]
Sonra orijinal diye hoparlör konnektörleri aldım kafası attı. Ben de JAPONLADIM çirkin oldu.
[attach type=image]9781[/attach]
Bu sefer de gidip kaliteli bananlar aldım uymadı.
[attach type=image]9783[/attach]
Çünkü eskileri metal olanların civata kenarları yassı idi.
En sonunda kötü üretim diye satılan banan fişleri uydurdum.
[attach type=image]9787[/attach]
Tabii ki gittisi geldi malzemesi ıvırı zıvırı derken bir yığın masraf ettim.
Siz siz olun bizzat görmeden bu gibi yerlerden alışveriş yapmayın. Ben bu işlerden iyi anladığımı söylesem de karşıma çıkabilecek her türlü aksiliği asla bilemiyorum.

Kazasker

Abi geçmiş olsun. Can sıkıcı bir durum. Elimde bir çift yedek vardı lazımsa göndereyim
[attach type=thumb]9791[/attach]

bende bugün eski amfilere bakarken rastgele 50 tl fiyat verdiğim bir satıcı dönüş yaptı osaka marka amfi aldım gittiğim yerde denedim.  Arka soket gevşemiş bozuk zannetmiş.soketi sıktım   Bu arızalı değil dedim. Taktim calisti. Bu arada bayan kuaförü içerisi cıvıl cıvıl
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

stk4221

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Kasım 2018, 21:28:34Abi geçmiş olsun. Can sıkıcı bir durum. Elimde bir çift yedek vardı lazımsa göndereyim
[attach type=thumb]9791[/attach]

bende bugün eski amfilere bakarken rastgele 50 tl fiyat verdiğim bir satıcı dönüş yaptı osaka marka amfi aldım gittiğim yerde denedim.  Arka soket gevşemiş bozuk zannetmiş.soketi sıktım   Bu arızalı değil dedim. Taktim calisti. Bu arada bayan kuaförü içerisi cıvıl cıvıl
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Üstad nette kabin şekilleri gördüm çok farklı iç yapısı var muhtemeldir ki akustik içindir.
https://youtu.be/LNGSNqz7-rs

stk4221

Kazasker

Alıntı yapılan: stk4221 - 09 Kasım 2018, 21:33:23osowa olma ihtimali varmı  hocam
DUZELTME

HOCAM  boost  imiş

stk4221

Kazasker

O vcd lerden arıyorum bir turlu bulamadım. Bide temizleyicisi vardı.. Bende ona bir turlu anlam veremiyordum vay be ..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Kasım 2018, 21:28:34Abi geçmiş olsun. Can sıkıcı bir durum. Elimde bir çift yedek vardı lazımsa göndereyim

Hallettim adamım sağolasın.

Alıntı yapılan: stk4221 - 09 Kasım 2018, 21:37:46https://youtu.be/yUlG8PJczcQ

Bu kabinin herhangi bir bilimsel tarafı yok.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar GRUNDIG kabinlerin tamiratı gerçekleştirilmiş olup hizmete girmiştir.
Küçük alan dahilinde DEPREM hissi yaratsalar da bazı kayıpların olduğu ne yazık ki gerçektir.
OLASI NEDENLER.
1) Firma hoparlörleri INFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel) olarak tasarlamış, üretimde kabin içi havanın bir miktarı alınmıştır.
Kullanıcı bazı tamirat işlerine girişince kabin içi hava basıncı dış basınçla eşdeğer olmuş, bu sebeple kabin iç hacmi temel rezonans hesaplarına göre küçük kalmıştır.
Bu unsuru bildiğim için hoparlör montajında bir miktar havayı almaya çalıştım. Ne yazık ki kullandığım konnektörlerden olsa gerek, bir süre zarfında (Yaklaşık 2dk) yine kabin içi basıncı dengelenmiş görülmektedir.
Konnektörlerin hava kaçırması engellenebilir olsa da bu iş için asla yapıştırıcı kimyasallar kullanmak istemiyorum.
2) Firma üretim maliyetlerini düşük tutmak ve küçük ebatta hoparlör temini için bazı değerlerden feragat etmiştir.
Bu unsurun tam olarak bilinebilmesi kabinlerin teknik değerlerine ulaşabilmek ile mümkündür. Şimdilik araştırma halinde olup, bu bilgilere ulaşabilirsem. konu içeriğinde paylaşım yapıp teknik tartışmalarımızı yapabiliriz.

Hoparlörler bir ses sisteminin uç noktaları oldukları için son derece önemlidirler. Bu sebeple iyi kalite ampli yapım aşamalarını bitirdikten sonra sizlerle uygun kalite hoparlör ve kabin yapımlarını tartışabilir, kendi bilgilerim dahilinde, sizlere de yol gösterebilirim.
Arkadaşlarım @Kazasker‍  ve @memleket  bu konuda girişim yapmak isterlerse, ayrı bir başlık altında HOPARLÖR KABİN YAPIM TEKNİKLERİ'ne değinebiliriz.

Kazasker

halletmene sevindim abi. bende şuan kullandığım hoparlör deliklerini kapatıp yumurta sünger koymuştum arkasına. daha iyi bas alıyorum. tabiki abi. şu sistemi bir tamamlayalım. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 10 Kasım 2018, 21:11:44halletmene sevindim abi. bende şuan kullandığım hoparlör deliklerini kapatıp yumurta sünger koymuştum arkasına. daha iyi bas alıyorum. tabiki abi. şu sistemi bir tamamlayalım.

Yımırta süngerler pek iş görmez.
İlerde daha iyi bir kabin için konu açar yapım aşamasına gireriz.

Kazasker

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın