Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (22706 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #1275
Hocam 100K direç yerine elimde 56K vardı onu taktım.47nf yerine 82nf vardı onu taktım.Şimdi loudness switchini açtığım zaman hemen fark hissediliyor.Ancak 56K yerine 68K daha mı iyi olurdu?
Kondansatör değeri yükseldikçe bas frekanslarının volumü yükseliyor mu?Nasıl oluyor?
ANLATAYIM:
Ampli giriş empedansı doğrultusunda bir alçak geçiren filtre yapılır. Bu filtrenin akitvitesi volüm potunun direnci doğrultusunda belirlenir.
Yani volüme potu ne denli kısık ise, filtrede elde edilmiş olan bass sesler volüme potunun orta ucu vasıtasıyla doğrudan ampliye gönderilmektedir. Böylece ampliye gönderilen sinyallerin bass bileşenleri daha fazlaca gönderilir ki kısık seslerde bass seslerde kazanç sağlansın.
Buradaki kondansatörümüz bass sesin roll-off frekansını belirler. Yani kondansatörümüz ne denli yüksek ise o denli alçak frekanslı bass sesler yükseltilmektedir. Diğer iki direnç ise elde edilen bu bass sesin kesim noktasını ve ampliye verilen kazancı belirler.
Bu uygulama en basit uygulama olup, fizyolojik ses düzeltme olarak adlandırılmıştır.
68K kullandığında loudness etkisi daha azalır. Ancak alt frekans bölgesi daha alçak frekanslara doğru eğilim gösterir.
Elindeki sony hoparlörlerle değil de, son derece pahalı bir hoparlörün olsaydı, o zaman 68K veya biraz daha yüksek değer kullan diyebilirdim.
30Hz gibi frekansları sağlıklı olarak verebilen hoparlörler son derece pahalı olup güç faktörüne göre binlerce dolardan satılmaktadır.
Bizim @gokrtl  ye almış olduğumuz hoparlörler de  30Hz bölgesinde tatminkar kazanç verebilmektedir.

Bir de dinamik süper loudness denilen bir uygulama vardır ki günümüzde unutulmuş bir uygulamadır.
İnsan kulağının en fazla duyduğu 1KHz ila 5KHz arası frekansları giriş empedansına göre belli seviyede azaltma esasına göre çalışmaktadır.
Eski tarihli lambalı cihazlarda sıklıkla kullanılan bu devre için 5 uçlu potansiyometre veya sınırlı koşullarda 4 uçlu potansiyometreler kullanılmaktadır.
Kendi üretimlerde bu devreyi kullanmaktayım.
X
5 uçlu potansiyometrelerin zor bulunmasından dolayı, devreyi modifiye ederek her türlü pot için kullanılabilir hale getirmiştim. :D
Ancak böyle bir devreyi sadece şema ile yapabilmek pek mümkün olmamaktadır.

Yanıt #1276
ANLATAYIM:
Ampli giriş empedansı doğrultusunda bir alçak geçiren filtre yapılır. Bu filtrenin akitvitesi volüm potunun direnci doğrultusunda belirlenir.
Yani volüme potu ne denli kısık ise, filtrede elde edilmiş olan bass sesler volüme potunun orta ucu vasıtasıyla doğrudan ampliye gönderilmektedir. Böylece ampliye gönderilen sinyallerin bass bileşenleri daha fazlaca gönderilir ki kısık seslerde bass seslerde kazanç sağlansın.
Buradaki kondansatörümüz bass sesin roll-off frekansını belirler. Yani kondansatörümüz ne denli yüksek ise o denli alçak frekanslı bass sesler yükseltilmektedir. Diğer iki direnç ise elde edilen bu bass sesin kesim noktasını ve ampliye verilen kazancı belirler.
Bu uygulama en basit uygulama olup, fizyolojik ses düzeltme olarak adlandırılmıştır.
68K kullandığında loudness etkisi daha azalır. Ancak alt frekans bölgesi daha alçak frekanslara doğru eğilim gösterir.
Elindeki sony hoparlörlerle değil de, son derece pahalı bir hoparlörün olsaydı, o zaman 68K veya biraz daha yüksek değer kullan diyebilirdim.
30Hz gibi frekansları sağlıklı olarak verebilen hoparlörler son derece pahalı olup güç faktörüne göre binlerce dolardan satılmaktadır.
Bizim @gokrtl  ye almış olduğumuz hoparlörler de  30Hz bölgesinde tatminkar kazanç verebilmektedir.

Bir de dinamik süper loudness denilen bir uygulama vardır ki günümüzde unutulmuş bir uygulamadır.
İnsan kulağının en fazla duyduğu 1KHz ila 5KHz arası frekansları giriş empedansına göre belli seviyede azaltma esasına göre çalışmaktadır.
Eski tarihli lambalı cihazlarda sıklıkla kullanılan bu devre için 5 uçlu potansiyometre veya sınırlı koşullarda 4 uçlu potansiyometreler kullanılmaktadır.
Kendi üretimlerde bu devreyi kullanmaktayım.
X
5 uçlu potansiyometrelerin zor bulunmasından dolayı, devreyi modifiye ederek her türlü pot için kullanılabilir hale getirmiştim. :D
Ancak böyle bir devreyi sadece şema ile yapabilmek pek mümkün olmamaktadır.

Yamyam Hocam değerli vaktinizi ayırıp bu güzel bilgilenlendirmeleri yaptığınız için teşekkür ederim.Hiç değilse yaptığımız devrelerin çalışma prensiplerini öğrenmek ,neyi niçin yaptığımızı bilmek gerçekten önemli.İyi ki varsınız  ve bizlerle paylaşıyorsunuz.

Hocam  loudness devremiz de tamam diyebilir miyiz artık?Bu kullandığım 56K direnç ve 82nf kondansatörler kalsın mı?

Sizin kendi üretiminiz anfileri dinleyen kesin guduruyordur  :D  :D

Yanıt #1277

Hocam  loudness devremiz de tamam diyebilir miyiz artık?Bu kullandığım 56K direnç ve 82nf kondansatörler kalsın mı?

Sizin kendi üretiminiz anfileri dinleyen kesin guduruyordur  :D  :D
Kondansatör ve dirençler öyle kalsın. İlerde hoparlör değiştirirsen modifiye edebilirsin.

Benim amplilerimi dinleyenler guduruyo tabii.
Bunlarda birisi de bizim @ozgurece  dir.
Aynı ampliden ona da yapmıştım.

Yanıt #1278
Onursal Hocam benim için yaptığınız anfi projesi 10 üzeri 10 Ses Muhteşem ötesi DIN PPM (Orjinal 3915 Bulmak neredeyse imkansız) Ve Tabiki Estetik orjinal bir Technics anfi kutusu. Sesi dinleyen kesinlikle bakın şu kelimelerle cümle kuruluyor. " Aboooooo Vay japon yapmış gardaş be hele bak bak sese bak . Ben diyorum ki Mr_YAMYAM projesi.  Dinleyici : Yav gardaş Japon bu işi biliyo be.  :D

Yanıt #1279
Yamyam hocamızın eline sağlık .çok güzel görünüyor iyi günlerde keyifle dinleyin.

Yanıt #1280
Yapmış olduğumuz LM1875 anfimizin bütün aşamalarını Yamyam hocamın yardımlarıyla boğuşarak atlattık.Ama boğuşmalar bitmez gibi geliyor bana  :D

Şimdiki sorunum şöyle:  ön panel dizayn edeceğim ama alüminyum alaşım  pot başlığı bulamıyorum. İnternette de göremedim.Tek seçenek Aliexpress mi?Sizlerin bildiği satışını yaptığı  bir yer varsa bildirirseniz memnun olurum.Aliexpressde 1 aydan önce elime ulaşması zor.Bir tane volume için 32mm  diğer 4 adet de 11 veya 13mm olabilir diye düşünüyorum.

Yanıt #1281
PPM in entegreleri en son ingilterede 12 sterlin civarı idi.
Almadığıma hala pişmanım.
Günümüz piyasasına göre değerlendirecek olursak..
12X4 adet entegre = 48 sterlin.
Bir sterlin kaç guruş bilmiyom da 9TL olsa sadece entegreler 400-450TL civarı ediyor.

Yapmış olduğumuz LM1875 anfimizin bütün aşamalarını Yamyam hocamın yardımlarıyla boğuşarak atlattık.Ama boğuşmalar bitmez gibi geliyor bana  :D

Şimdiki sorunum şöyle:  ön panel dizayn edeceğim ama alüminyum alaşım  pot başlığı bulamıyorum. İnternette de göremedim.Tek seçenek Aliexpress mi?Sizlerin bildiği satışını yaptığı  bir yer varsa bildirirseniz memnun olurum.Aliexpressde 1 aydan önce elime ulaşması zor.Bir tane volume için 32mm  diğer 4 adet de 11 veya 13mm olabilir diye düşünüyorum.
https://www.direnc.net/tl44-potansiyometre-basligi
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hpb1-hi-fi-pot-basligi-ert-muzik-557854279/detay

Yanıt #1282
PPM in entegreleri en son ingilterede 12 sterlin civarı idi.
Almadığıma hala pişmanım.
Günümüz piyasasına göre değerlendirecek olursak..
12X4 adet entegre = 48 sterlin.
Bir sterlin kaç guruş bilmiyom da 9TL olsa sadece entegreler 400-450TL civarı ediyor.
https://www.direnc.net/tl44-potansiyometre-basligi
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hpb1-hi-fi-pot-basligi-ert-muzik-557854279/detay

Hocam bunları da buldunuz ya süpersiniz :)

Yanıt #1283
Slmlar .
Yorucu 2 haftadan sonra yeniden dondum yuvaya. Bizim 1875 amplideki CX kapsitoru test ettim nihayet. Bu testi ayni devre üzerinde tda2050 ses entegresi kullanarak gerçekleştirdim. Probun bir ucunu cx  e bagli olan direncin np capasitore bağlı tarafına probun diğer ucunu da trimpotun sasesine değdirip Potu 500 ohm olarak ayarladım. Öncelikle 220n kondansatorle başladım  verdim sesi.
Bu değerde tizler baya belirgin ve yüksekti.. Potu yükseltince 2.2k ya  tizler normale dondu. 500 ohm ve daha altında ton kontrolde ki tizi kıssam bile gizler gayet net duyuluyordu.
Sonra 150 nf denedim 500 r de tizler biraz azaldı . Yinede tiz Potu kisik iken duyuluyordu.
100nf de ise tizler 500 r de pek az hissediliyor 10 , 20, 30, ohm ayarlarında bariz hissediliyordu.. fakat 100 ohmdan sonra biraz bas alıyordu..  yani  Bu cx testinde tiz bölgesinde bir fark oluştu. Basta fark tespit edemedim 😀
Bu arada cx i gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.. entegrede isi değişikliği ve başka sorun gizlemlemedim. Ayrıca @Mr_YAMYAM abinin ton devresinde kendi yaptığım kabinde loudness açık iken kısık seste bile 28 hz duyulabiliyor.  Ayrıca @sasen  basit loudness düşük seste gayet iyi çalışıyor sorunsuz..
Kolay gelsin 😁😃
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1284
@Mr_YAMYAM   Abi yurt dışından bir grup parca sipariş ettim. Orada analog voltmetre de var. Gelince  hoparlöre başlayacam kısmetse.. unutmadim 😊😉😂
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #1286
Slmlar .
Yorucu 2 haftadan sonra yeniden dondum yuvaya. Bizim 1875 amplideki CX kapsitoru test ettim nihayet. Bu testi ayni devre üzerinde tda2050 ses entegresi kullanarak gerçekleştirdim. Probun bir ucunu cx  e bagli olan direncin np capasitore bağlı tarafına probun diğer ucunu da trimpotun sasesine değdirip Potu 500 ohm olarak ayarladım. Öncelikle 220n kondansatorle başladım  verdim sesi.
Bu değerde tizler baya belirgin ve yüksekti.. Potu yükseltince 2.2k ya  tizler normale dondu. 500 ohm ve daha altında ton kontrolde ki tizi kıssam bile gizler gayet net duyuluyordu.
Sonra 150 nf denedim 500 r de tizler biraz azaldı . Yinede tiz Potu kisik iken duyuluyordu.
100nf de ise tizler 500 r de pek az hissediliyor 10 , 20, 30, ohm ayarlarında bariz hissediliyordu.. fakat 100 ohmdan sonra biraz bas alıyordu..  yani  Bu cx testinde tiz bölgesinde bir fark oluştu. Basta fark tespit edemedim 😀
Bu arada cx i gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.. entegrede isi değişikliği ve başka sorun gizlemlemedim. Ayrıca @Mr_YAMYAM abinin ton devresinde kendi yaptığım kabinde loudness açık iken kısık seste bile 28 hz duyulabiliyor.  Ayrıca @sasen  basit loudness düşük seste gayet iyi çalışıyor sorunsuz..
Kolay gelsin 😁😃
Hatırlarsanız konumu içerisinde biryerlerde amplimizin frekans karakteristiği testini yapmıştık.
PC bazlı frekans üretici ile 20Hz ten 20KHz e kadar frekansları verip, LM1875 li ampli çıkışımızı gerilim olarak ölçmüştük.
Ölçümlerden emin olamamakla birlikte, çıkış katımızın tiz bölgesindeki kayıpları genel bir referans ile belirlenebilir.
Çünkü ölçümlerden emin olabilmemizin tek yolu TRUE RMS özellikli bir güvenilir voltmetredir.
Bu tür ürünler ne yazık ki pek bulunamıyor, veya bulunabilse bile bütçemizi fazlasıyla aşabiliyor.
https://www.ebay.com/p/HP-Agilent-8903A-Audio-Analyzer-20hz-to-100khz/1326476670?iid=232715222144
Bu ürün çok eski bir model AUDIO ANALIZER'dir.
Kendi sinyal üreteci ile istenilen frekansı amplimize girip, ampli çıkışımızı cihaza bağlayarak, hem çıkış gerilimini dbV olarak hem de istenirse distorsiyon oranımızı  ölçebilmekteyiz.
Bir ampli üretimi yapan fabrika için bu tür cihazlar adeta GÖZ KULAK gibidir.
Böyle bir cihazı temin edemeyeceğimize göre, elimizdeki ölçü aletimizi amacımıza uygun kullanabiliriz.
Giriş seviyemizi ölçüp not ettikten sonra çıkış seviyemizi de ölçüp giriş ile çıkış seviyesi arasındaki farkı rahatlıkla görebiliriz. İşte bu farklar tüm frekans bölgesi için bizlere amplimizin FREKANS KARAKTERİSTİĞİ ni vermektedir.
Konu içerisinde yer alan Cx kondansatör uygulaması, amplimizin yüksek ses frekansları bölgesindeki kayıplarının ölçülerek, eşitlenebilmesi amacıyla konulmuş bir ek uygulamadır.
Dikkatli bir kullanıcı bir tasarımdaki kayıpları belirleyip, Cx kondansatörü ve trimpot vasıtasıyla amplinin frekans karakteristiğini üst frekans bölgelerinde eşitleyebilir, böylece daha lineer bir karakteristik elde edebilir.
Kulak ile yapılan ölçümler relatif olacağı için muteber olamaz.
Kondansatörün ve direncin değeri doğrultusunda hangi frekansları daha fazla yükseltmiş olduğumuzu kulağımızla anlayamayız. Bu işin tek çaresi uygun ölçü aletleri kullanabilmektir.

Yanıt #1287
Kod: [Seç]
#include <12F675.h>    // MİKRO DENETLEYİCİNİN KÜTÜPHANESİ 
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT   // SİGORTA AYARLARI
#use delay(clock=4000000)  
#use standard_io(A)      
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin    // BUTON GPI0-4 E BAĞLI
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin    // ROLE GPIO-2 E BAĞLI
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin     // LED GPIO-0 A BAĞLI
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin     // LED1 GPIO-1 E BAĞLI

int sayici=0;     // İNT TİPİNDE TAM SAYI TUTAN SAYİCİ ADINDA DEĞİŞKEN OLUŞTURULDU. BAŞLANGIC DEĞERİ OLARAK 0 ATANDI.

void mcu_init()    // mcu_init FONKSİYONU  GERİ DÖNÜŞSÜZ FONKSİYON
{
    setup_comparator( NC_NC_NC_NC ); // disable comparators
    setup_vref(FALSE);         // REFERANS VOLTAJI KULLANILMAYACAĞI İCİN KAPATILDI.
    setup_adc_ports( NO_ANALOGS ); // disable analog inputs
    setup_adc( ADC_OFF ); // disable A2D
    set_tris_a(0b11111000);        // PORTUN HANGİ BİTLERİNİN GİRİŞ VE CIKIŞ OLACAĞI REGİSTERE KAYDEDİLDİİ.
    disable_interrupts(int_timer1);  // TİMER1 KAPATILDI
    disable_interrupts(GLOBAL);  // GLOBAL KESMELER KAPATILDI
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);   // PORTLARDAKİ DAHİLİ PULL-UP DİRENCLERİNİ AKTİF ET.

}
void main()   // ANA PROGRAM BAŞLANGICI
{
         output_a(0x00);  // PORTU RESETLE
         delay_ms(255);
         output_high(led1);  // CİHAZA ENERJİ VERİLDİ , SİSTEMDE ENERJİ VAR.
         mcu_init();  // MCU_İNİT FONKSİYONUNU CAĞIR VE MCU YU KUR.

while(1)  // SONSUZ DÖNGÜ BAŞLANGICI
      {

if(input(buton)==0)   // BUTONA BASILDIMI ?
         {
             sayici++;  // SAYICIYI 1 ARTTIR.
             delay_ms(250); // 250 MS BEKLE
             while(input(buton)==0);  // SAYİCİYİ TEKRAR ARTTIRMASIN DİYE BOŞ DÖNGÜDE KİTLİYORUZ BUTONDAN PARMAK CEKİLENE KADAR.
         }

if(sayici==1)   // BUTONA 1 DEFA BASILMIŞ MI ?
        {
          output_high(ROLE);  // RÖLEYİ CEK VEYA ENERJİLENDİREREK AMFİYE GÜC VERİLMESİNİ SAĞLA
          output_high(LED);   //  AMFİNİN CALIŞTIĞINI GÖSTERMEK İCİN LEDİ YAK.
        }

if(sayici==2)
        { 
            output_low(ROLE);   // RÖLEYİ BIRAK VE AMFİYİ KAPAT.
            output_low(LED);   // CİHAZIN OFFLİNE KONUMUNDA OLDUĞUNU BİLDİRMEK İÇİN LEDİ SÖNDÜR.
            sayici=0;
        }

}  // SONSUZ DÖNGÜ BİTİŞİ
} // ANA PROGRAM BİTİŞİ

@sasen     Arkadaşım şunu bir derleyip yükle pic'e bakalım sorun yaşayacakmısın ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1288
Kod: [Seç]
#include <12F675.h>    // MİKRO DENETLEYİCİNİN KÜTÜPHANESİ 
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT   // SİGORTA AYARLARI
#use delay(clock=4000000)  
#use standard_io(A)      
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin    // BUTON GPI0-4 E BAĞLI
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin    // ROLE GPIO-2 E BAĞLI
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin     // LED GPIO-0 A BAĞLI
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin     // LED1 GPIO-1 E BAĞLI

int sayici=0;     // İNT TİPİNDE TAM SAYI TUTAN SAYİCİ ADINDA DEĞİŞKEN OLUŞTURULDU. BAŞLANGIC DEĞERİ OLARAK 0 ATANDI.

void mcu_init()    // mcu_init FONKSİYONU  GERİ DÖNÜŞSÜZ FONKSİYON
{
    setup_comparator( NC_NC_NC_NC ); // disable comparators
    setup_vref(FALSE);         // REFERANS VOLTAJI KULLANILMAYACAĞI İCİN KAPATILDI.
    setup_adc_ports( NO_ANALOGS ); // disable analog inputs
    setup_adc( ADC_OFF ); // disable A2D
    set_tris_a(0b11111000);        // PORTUN HANGİ BİTLERİNİN GİRİŞ VE CIKIŞ OLACAĞI REGİSTERE KAYDEDİLDİİ.
    disable_interrupts(int_timer1);  // TİMER1 KAPATILDI
    disable_interrupts(GLOBAL);  // GLOBAL KESMELER KAPATILDI
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);   // PORTLARDAKİ DAHİLİ PULL-UP DİRENCLERİNİ AKTİF ET.

}
void main()   // ANA PROGRAM BAŞLANGICI
{
         output_a(0x00);  // PORTU RESETLE
         delay_ms(255);
         output_high(led1);  // CİHAZA ENERJİ VERİLDİ , SİSTEMDE ENERJİ VAR.
         mcu_init();  // MCU_İNİT FONKSİYONUNU CAĞIR VE MCU YU KUR.

while(1)  // SONSUZ DÖNGÜ BAŞLANGICI
      {

if(input(buton)==0)   // BUTONA BASILDIMI ?
         {
             sayici++;  // SAYICIYI 1 ARTTIR.
             delay_ms(250); // 250 MS BEKLE
             while(input(buton)==0);  // SAYİCİYİ TEKRAR ARTTIRMASIN DİYE BOŞ DÖNGÜDE KİTLİYORUZ BUTONDAN PARMAK CEKİLENE KADAR.
         }

if(sayici==1)   // BUTONA 1 DEFA BASILMIŞ MI ?
        {
          output_high(ROLE);  // RÖLEYİ CEK VEYA ENERJİLENDİREREK AMFİYE GÜC VERİLMESİNİ SAĞLA
          output_high(LED);   //  AMFİNİN CALIŞTIĞINI GÖSTERMEK İCİN LEDİ YAK.
        }

if(sayici==2)
        { 
            output_low(ROLE);   // RÖLEYİ BIRAK VE AMFİYİ KAPAT.
            output_low(LED);   // CİHAZIN OFFLİNE KONUMUNDA OLDUĞUNU BİLDİRMEK İÇİN LEDİ SÖNDÜR.
            sayici=0;
        }

}  // SONSUZ DÖNGÜ BİTİŞİ
} // ANA PROGRAM BİTİŞİ

@sasen     Arkadaşım şunu bir derleyip yükle pic'e bakalım sorun yaşayacakmısın ?

Furkan arkadaşım eline, emeğine sağlık, şu anda yükledim,gayet sağlıklı çalışıyor.Buton arkları da yok.Benim yazdığımın çalışması mucizeymiş heralde :D Karşılaştırıyorum zaten en başında set_tris_a (0b11111011) iken nasıl ledler yanıyordu hala anlamış değilim.Ama sayende güzel oldu.Çok teşekkür ederim.
Bir de sormak istediğim 12F675 in pull up dirençleri aktif .Ama ben de 4,7K takmıştım.10K taktığımda çalışmamıştı.Bu sorun yaratır mı ? 4,7K dursun mu, çıkartayım mı?

Yanıt #1289
@sasen  Arkadaşım , Devrenin istediğin gibi çalışmasına sevindim ve mutlu oldum. Yazılım üzerine kendini geliştirmeye devam et küçük hatalar seni yıldırmasın. zamanla onlarında üstesinden gelirsin.

PULL-up direnclerine gelirsek 10K ohm da calışmaması ANORMAL Çünkü ; yine calışması lazımdı. ben genellikle 5.6K ohm veya 10K ohm yapıyorum PULL-UP veya PULL-DOWN dirençlerini. eğer senin ki böyle sıkıntı cıkarmıyor ise devam etmeni öneririm. cihaz sende tecrübe edersin. varsa bir sıkıntı bakarız yine sorun olmaz güle güle kullan. :)
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.