LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Nisan 2019, 23:37:22@Mr_YAMYAM Hocam bakın arkadaş hop filtre için kondansatör sormuş bende 3 sene önce araştırıp durmuştum sonra sizin önerdiğiniz modifiyeye açık hop filtrelerini alıp eski hop. montaj yapıp keyfime bakmıştım. Demek istediğim bir iki kondansatör ile yapılan hop filtresi hiç iyi bir sonuç vermiyor.

Bu filtredeki kondansatörler sarı olan daha ucuz ama iş görür.
Kırmızı daha pahalı ama yerli yerinde kullanılmış.
Bu siparişi verirken çok pahalı bir ürün daha vardı. Tüm kondansatörleri kırmızı idi hatırlarsan.
Kırmızılardan da üstün olanlar var ki bir iki tanesini sana göndermiştim.
Mavi renkli kağıt ERO kondansatörler.
Muadilleri 10 doların üzerinde satılıyordu.

ozgurece

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 23 Nisan 2019, 10:21:57Bende duruyorlar. Bunların 1 tanesi mi 10$ ?

Yaklaşık.
Geçenlerde bir sitede benzer kondansatörleri 4 dolar civarı görmüştüm.
O kondansatörler tweeterlar için en iyi kondansatörlerdendir.
Kıyaslama için link vereyim.
https://tr.aliexpress.com/item/1Piece-Audiophiler-MKP-Kondensotor-250VDC-100uf-3-Audio-Capacitor-Free-Shipping/32628390470.html?aff_platform=api&cpt=1556013574268&onelink_item_from=32628390470&dp=25800-8093.6542008&onelink_thrd=0.015&onelink_page_from=ITEM_DETAIL&onelink_item_to=32628390470&pvid=c3031cac-e90c-4478-8e1f-656cfdab102a&onelink_duration=0.734026&sk=CvTpymU&aff_trace_key=fa6649213bfe40b59826cdf6bee31de7-1556013574268-03010-CvTpymU&onelink_status=noneresult&scm=1007.22893.125780.0&terminal_id=cdc5f7e350f54d18b55db4b2e8543031&onelink_page_to=ITEM_DETAIL
Bu linkteki kondansatörler tested ürün olmayan markasız ürünlerdendir.
Daha önce göstermiş olduğum sarı renkli kondansatörlerden daha iyi ürünlerdendir.
Senin hoparlör filtrendeki kırmızı kondansatöre dikkat edersen markalı ve daha iyi kalite olduğu görülmektedir.
İşte bu sınıfın bir de amiral gemisi vardır ki, bu marka dünyada ERO olarak bilinmektedir.
Kalite unsurları birbirleri ile çok fazla fark oluşturmazlar.
Yani sarı kondansatörün yerine kırmızı veya en iyi kalite ERO kondansatörü taksan da aradaki farkı insan kulağı anlayamaz.
Ancak sistem uçuk seviyede kaliteli ise ve gerçekten tekniğin limitlerinde bir üretim yapılmışsa, o zaman bu gibi ürünlerin kalite faktörleri ölçülüp anlaşılabilmektedir.
En üst kalite ürünlerden örnek.
https://www.devremarketim.com/?product=capacit-1-uf-250-vdc125-vac-20-3-mm-pme260ac7100kr30
Bu ürünün farklı değerlerini görebiliriz.
https://www.devremarketim.com/?product_cat=elektronikler-otomasyon-pasif-komponentler-kondansatorler-folyolu-kondansatorler-metal-kagit-kondansatorler

sasen

Yamyam hocam merhaba,Pic 12F675 ile yapmış olduğum devreyi tamamladım. Anfimize bağladım.Ancak daha ön panel hazır olmadığı için standby ledi devre üzerinde ve buton monte edilmemiş durumda.Test amaçlı çalışır halini sizlerle paylaşmak istedim.Yanlış bir şey görürseniz ve uyarırsanız memnun olurum.

Mr_YAMYAM

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2019, 01:15:48Video bloke olmuş.
Telif haklarına takılmış galiba

Evet çalan şarkının telif hakkı nedeniyle bloke olmuş.Umarım bu takılmaz.Yoksa kendim çalıp söyleyeceğim :D

https://www.youtube.com/watch?v=z38iaHssBw8&feature=youtu.be

Mr_YAMYAM

Ses duyamadık ki.
Sadece butonun çalıştığı gösterilmiş. Tamam buton çalışıyo da amplinin durumu ne alemde.
Bass tiz çalışıyor mu loudness ne alemde.
Bir de şu durum var.
Dünya üzerinde hiçbir video formatı 9:16 değildir. 16:9 dur veya 4:3 tür. 14:9 dur falan. Uzun kenar daima yatıktır.
Yani açık bir kapıdan bakıyormuş gibi video olmaz.
Bu kapıyı yan yatırmak lazım ki daha geniş alanı görebilelim.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2019, 13:55:21Ses duyamadık ki.
Sadece butonun çalıştığı gösterilmiş. Tamam buton çalışıyo da amplinin durumu ne alemde.
Bass tiz çalışıyor mu loudness ne alemde.
Bir de şu durum var.
Dünya üzerinde hiçbir video formatı 9:16 değildir. 16:9 dur veya 4:3 tür. 14:9 dur falan. Uzun kenar daima yatıktır.
Yani açık bir kapıdan bakıyormuş gibi video olmaz.
Bu kapıyı yan yatırmak lazım ki daha geniş alanı görebilelim.

Bas ve tiz tamam sorun yok güzel çalıyor.Devrede herhangi bir parazit de yok.

Hocam loudness için switch bağladım.1-3  / 2-4  olarak ama loudnessda  hayat belirtisi yok :(

Bir daha ki video kaydında kapıyı yan yatıracağım . :D

Mr_YAMYAM

Switch bağlantın yanlış.
Açık sarı kabloyu yeşilin yanındaki uç kontağa bağla.
Loudness efekti volüme potunun üst seviyelerinde etkin değildir.
İdeal volüme seviyesi 3 civarında iken iyi loudness etkisi alınır.
Yani volüm potunu 3-4 civarı açarak test et.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2019, 20:02:36Switch bağlantın yanlış.
Açık sarı kabloyu yeşilin yanındaki uç kontağa bağla.
Loudness efekti volüme potunun üst seviyelerinde etkin değildir.
İdeal volüme seviyesi 3 civarında iken iyi loudness etkisi alınır.
Yani volüm potunu 3-4 civarı açarak test et.

Hocam dediğiniz gibi bağladım .Dinliyorum ama pek bir değişiklik yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 21 Nisan 2019, 22:16:34Tabi anfi kaplıyken devre stanbyda kalıyor.Trafomuzda daima elektrik oluyor.Bu böyle midir yoksa standby devresi için ayrı trafo gerekir mi?Ben parazit yapar korkusu ile  düşünmedim.Hocam biraz aydınlatırsanız memnun olurum.Teşekkürler.

TEKNİK BİLGİ:
İdeal bir transformatör sekonderinde yük yok iken prensipte şebekeden akım çekmez.
Bakır ve demir kayıpları hesaba katılırsa bile 200W lık bir transformatörün boşta fazla akım çekmemsi gerekmektedir.
Ancak her ürün kaliteli yapılmayacağı için bu soru'nun bilimsel açıklaması yapılabilir.
transformatörümüz sadece PIC devresini beslerken 220V tarafından çekilen akımı ölçülür.
Bu akım ne kadar düşükse o denli iyidir.
Güç formülüne göre ve çekilen akımın ölçümüne göre hesap yaparsak...
P=UXI
U sabit 220V AC dir.
I yi AC ampermetre ile ölçeceğiz.
Bulduğumuz sonuç 4W veya aşağısında çıkıyorsa ana transformatör kullanılabilir. Ama sen 10W standby gücüne de razı olabilirsin. Bu durumda tercih senindir.
Yok benim için enerji sarfiyatı heç önemli değil kaç watt çekerse çeksin dersen ana trafoyu kullanabilir veya stanby durumunda az elektrik harcasın dersen kutu içerisine bir 5-6W civarı trafo koyup başına iş alabilirsin :D

Alıntı yapılan: sasen - 24 Nisan 2019, 20:34:44Hocam dediğiniz gibi bağladım .Dinliyorum ama pek bir değişiklik yok.
Son bağlantının resimlerini de koy bakiim.
Resmi inceledim. Bağlantın doğru.
Switchi devreden çıkartarak on ve off durumunda devreyi açıp kapatıyor mu ölç.
Kablolarını ve devre kartını ölçerek iyice kontrol et.
Ton kontrolde olduğu gibi yine pasta börek çörek olmasın.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: sasen - 21 Nisan 2019, 23:16:28Tamam hocam sağ olun.

PIC ile ilgili yaşadığınız sorun nedir ? Yardımcı olayım.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 24 Nisan 2019, 21:28:16PIC ile ilgili yaşadığınız sorun nedir ? Yardımcı olayım.

Merhaba Furkan arkadaşım, pic proglamasından kaynaklanan ara sıra buton arkları oluşuyordu.Gerçi son yaptığım programlama ile sorunum çözüldü gibiydi .Artık yapmıyor derken yine yapmaya başladı. kontrol ederseniz sevinirim.Çok amatörce olmuş olabilir. :) baştan söyleyeyim.Teşekkürler.

#include <12F675.h>
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT
#use delay(clock=4000000)
#use standard_io(A)
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin
void mcu_init()
{
    setup_comparator( NC_NC_NC_NC ); // disable comparators
    setup_vref(FALSE);
    setup_adc_ports( NO_ANALOGS ); // disable analog inputs
    setup_adc( ADC_OFF ); // disable A2D
    set_tris_a(0b11111011);
    disable_interrupts(int_timer1);
    disable_interrupts(GLOBAL);
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);

}
void main()
{
         output_a(0x00);

output_low(ROLE);
         delay_ms(255);

mcu_init();
      while(1)
      {
         output_high(led1);

if(!input(buton)==0)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);

while(input(buton)); 

}
        if(!input(buton)==1)

{   delay_ms(255);
            output_high(ROLE);
            output_high(LED);
            while(input(buton));
        }

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));         
      }
        delay_ms(70);
      }
}

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2019, 20:37:02TEKNİK BİLGİ:
İdeal bir transformatör sekonderinde yük yok iken prensipte şebekeden akım çekmez.
Bakır ve demir kayıpları hesaba katılırsa bile 200W lık bir transformatörün boşta fazla akım çekmemsi gerekmektedir.
Ancak her ürün kaliteli yapılmayacağı için bu soru'nun bilimsel açıklaması yapılabilir.
transformatörümüz sadece PIC devresini beslerken 220V tarafından çekilen akımı ölçülür.
Bu akım ne kadar düşükse o denli iyidir.
Güç formülüne göre ve çekilen akımın ölçümüne göre hesap yaparsak...
P=UXI
U sabit 220V AC dir.
I yi AC ampermetre ile ölçeceğiz.
Bulduğumuz sonuç 4W veya aşağısında çıkıyorsa ana transformatör kullanılabilir. Ama sen 10W standby gücüne de razı olabilirsin. Bu durumda tercih senindir.
Yok benim için enerji sarfiyatı heç önemli değil kaç watt çekerse çeksin dersen ana trafoyu kullanabilir veya stanby durumunda az elektrik harcasın dersen kutu içerisine bir 5-6W civarı trafo koyup başına iş alabilirsin :D
Son bağlantının resimlerini de koy bakiim.
Resmi inceledim. Bağlantın doğru.
Switchi devreden çıkartarak on ve off durumunda devreyi açıp kapatıyor mu ölç.
Kablolarını ve devre kartını ölçerek iyice kontrol et.
Ton kontrolde olduğu gibi yine pasta börek çörek olmasın.

Yamyam Hocam, loudness devresini söktüm.Pasta çörek aradım .Maalesef bulamadım :D Ama her ihtimale karşı tekrar temizleyip kısa devre var mı diye  bütün bağlantıları ölçtüm.Bir sorun yoktu.Şimdi tekrar mont ettim.Dediğiniz gibi 3-4 seviyelerinde  dinliyorum bass var ama loudness etkisi oluşmuyor.

Teknik bilgi için de çok teşekkür ederim.Ama 5-6w lık trafo ile başıma bir iş daha çıkartmayayım diyorum.Zaten  boğuşmalarım bitmiyor.Ama standby için trafo kullanım şekli kafamda soru işaretiydi.Bu konuda doğru bilgiye ulaşmış oldum.Sağ olun.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: sasen - 24 Nisan 2019, 22:20:47Merhaba Furkan arkadaşım, pic proglamasından kaynaklanan ara sıra buton arkları oluşuyordu.Gerçi son yaptığım programlama ile sorunum çözüldü gibi .Artık yapmıyor.Ama bir kontrol ederseniz sevinirim.Çok amatörce olmuş olabilir. :) baştan söyleyeyim.Teşekkürler.

#include <12F675.h>
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT
#use standard_io(A)
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin
void mcu_init()
{
    setup_vref(FALSE);
    set_tris_a(0b11111011);
    disable_interrupts(int_timer1);
    disable_interrupts(GLOBAL);
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);

}
void main()
{
         output_a(0x00);

output_low(ROLE);
         delay_ms(255);

mcu_init();
      while(1)
      {
         output_high(led1);

if(!input(buton)==0)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);

while(input(buton)); 

}
        if(!input(buton)==1)

{   delay_ms(255);
            output_high(ROLE);
            output_high(LED);
            while(input(buton));
        }

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));         
      }
        delay_ms(70);
      }
}

Sorunu cözdüyseniz sıkıntı yok. ark sorunları için pull down direnc kullandınız mı ?  ve devre amfi içinnde ise . butonu lojik1 de bırakıp butona basılınca sıfıra cekmek daha mantıklı olur. şase hattına enterferans olan elektromanyetik dalgalar (parazit-gürültü) lojik 1 seviyesine kadar atarsa butona basılmış gibi algılar. eğer buton ssürekli lojik1 de kalırsa böyle şeylere karşı daha korunur olur.

Mikro denetleyicinin besleme pinlerine en yakın yere 100nf kondansatör koyularak iç gürültüsünü ve dış gürültüleri ciddi oranda azaltır. ve besleme ye de 470 Mikro Faradlık bir kondansatör ekleyerek sistemin daha stabil calışmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılımdan önce donanımsal sorunları cözmek lazım.  Unuttuğum şeyler de olabilir.

Yazılıma gelirsek.

set_tris_a(0b11111011);   GPIO portunun sadece 3.bitini 0 vererek GPIO2 yi cıkış yapmışsın buda yaptığın # define tanımlamasına göre  röleye denk geliyor. tamam bu calışır fakat diğerlerinin hepsini giriş olarak kayıt etmişsin yani ledlerin bu durumda calışmaması lazım.

Şartlara gelirsek

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));       
      }

Bu şartı iki kere yazmışsın pic burada tam bir BUG yaşayacaktır. Bunu şöyle yaparsın. buton ile bir COUNTER kurarsın. ilk başlangıc değerini main icersinde sıfırlarsın sonsuz döngüde butona bastıkca. counter artar 1 olursa cihazı acsın. eğer 2 olur ise cihazı acsın cihazı actıktan hemen sonrada counteri sıfırlasın. eğer tekrardan butona basılır ise cihaz kapanır bu böyle birbirini değilleyerek gider.

Fakat cihaz her enerjisi kesilip acıldığında sıfırdan başlayacak 12f675 in dahili EEPROMU var cihaz durumlarını EEPROMA yazarak. aniden elektrik gittiğinde tekrar geldiğinde cihaz acık ise acık olmaya devam eder mesela . bu biraz daha güzel bir özellik.

Birde  if(!input(buton)==1) bunu böyle kullanmana hiç gerek yok. if(input(buton)) desen de olur. lakin buton durumlarını değiştirsin bura da da değişiklik yapman gerekecektir.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bu kadar eğer istediğin şeyi tam olarak yazarsan sana yardım edebilirim. Bu arada arkları yazılımsal olarak önlemek icin while döngüsüne sokmak ve girmeden önce biraz delay ile bekletmek güzel bir düşünce ama dediğim gibi herşeyide yazılıma yüklememek lazım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 24 Nisan 2019, 22:35:22Yamyam Hocam, loudness devresini söktüm.Pasta çörek aradım .Maalesef bulamadım :D Ama her ihtimale karşı tekrar temizleyip kısa devre var mı diye  bütün bağlantıları ölçtüm.Bir sorun yoktu.Şimdi tekrar mont ettim.Dediğiniz gibi 3-4 seviyelerinde  dinliyorum bass var ama loudness etkisi oluşmuyor.
Loudness etkisi biraz da hoparlörlere bağlıdır.
Hoparlörlerin belirtilen frekanslarda zayıf ise bu etkiyi algılamıyor olabilirsin.
Bu durumu test etmek için loudness devresindeki 47K dirençleri söküp yerine 22K tak.
Sonucu yaz.

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 24 Nisan 2019, 23:02:09Sorunu cözdüyseniz sıkıntı yok. ark sorunları için pull down direnc kullandınız mı ?  ve devre amfi içinnde ise . butonu lojik1 de bırakıp butona basılınca sıfıra cekmek daha mantıklı olur. şase hattına enterferans olan elektromanyetik dalgalar (parazit-gürültü) lojik 1 seviyesine kadar atarsa butona basılmış gibi algılar. eğer buton ssürekli lojik1 de kalırsa böyle şeylere karşı daha korunur olur.

Mikro denetleyicinin besleme pinlerine en yakın yere 100nf kondansatör koyularak iç gürültüsünü ve dış gürültüleri ciddi oranda azaltır. ve besleme ye de 470 Mikro Faradlık bir kondansatör ekleyerek sistemin daha stabil calışmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılımdan önce donanımsal sorunları cözmek lazım.  Unuttuğum şeyler de olabilir.

Yazılıma gelirsek.

set_tris_a(0b11111011);   GPIO portunun sadece 3.bitini 0 vererek GPIO2 yi cıkış yapmışsın buda yaptığın # define tanımlamasına göre  röleye denk geliyor. tamam bu calışır fakat diğerlerinin hepsini giriş olarak kayıt etmişsin yani ledlerin bu durumda calışmaması lazım.

Şartlara gelirsek

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));       
      }

Bu şartı iki kere yazmışsın pic burada tam bir BUG yaşayacaktır. Bunu şöyle yaparsın. buton ile bir COUNTER kurarsın. ilk başlangıc değerini main icersinde sıfırlarsın sonsuz döngüde butona bastıkca. counter artar 1 olursa cihazı acsın. eğer 2 olur ise cihazı acsın cihazı actıktan hemen sonrada counteri sıfırlasın. eğer tekrardan butona basılır ise cihaz kapanır bu böyle birbirini değilleyerek gider.

Fakat cihaz her enerjisi kesilip acıldığında sıfırdan başlayacak 12f675 in dahili EEPROMU var cihaz durumlarını EEPROMA yazarak. aniden elektrik gittiğinde tekrar geldiğinde cihaz acık ise acık olmaya devam eder mesela . bu biraz daha güzel bir özellik.

Birde  if(!input(buton)==1) bunu böyle kullanmana hiç gerek yok. if(input(buton)) desen de olur. lakin buton durumlarını değiştirsin bura da da değişiklik yapman gerekecektir.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bu kadar eğer istediğin şeyi tam olarak yazarsan sana yardım edebilirim. Bu arada arkları yazılımsal olarak önlemek icin while döngüsüne sokmak ve girmeden önce biraz delay ile bekletmek güzel bir düşünce ama dediğim gibi herşeyide yazılıma yüklememek lazım.

Maalesef sorunum çözülmemiş.Çünkü metal butonu  panele monte edince dediğiniz gibi oldu.Butona basmadan anfinin fişini takınca flaşör gibi çalışmaya başladı .
Pull up direnci kullandım. Pic  +/-  uçları arasına 100nF kondansatör bağlı. PCB ye bir bakabilir misiniz? Ben beslemede100Uf kullanmıştım 470 uF ile mi değiştireyim.

Yazılımı isisde simulasyon yaparken sorun çıkmıyor .Devre üzerinde sıkıntı oluyor.Yazılım için dediklerinizi yapmaya çalışacağım.Umarım başarırım.İlginiz için teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 24 Nisan 2019, 23:59:38Maalesef sorunum çözülmemiş.Çünkü metal butonu  panele monte edince dediğiniz gibi oldu.Butona basmadan anfinin fişini takınca flaşör gibi çalışmaya başladı .
Pull up direnci kullandım. Pic  +/-  uçları arasına 100nF kondansatör bağlı. PCB ye bir bakabilir misiniz? Ben beslemede100Uf kullanmıştım 470 uF ile mi değiştireyim.
ÖNERİ:
Butonun PCB deki 2 numaralı bağlantısını PCB ye kablo ile değil, en kısa yoldan metal şaseye (Butonun şasesi) yakınından yapınız.
Bu bağlantıda blendajlı kablo kullanımı da olası etkileri azaltacaktır.
Blendajlı kablo kullanımı.
Butondaki şase ucu en kısa yoldan yakındaki şaseye bağlanır. Butonun 1 nolu ucu blendajlı kablonun canlısı olurken butonun 2 nolu bacağına blendajlı kablonun örgüsü bağlanır.
PCB tarafında sadece canlı uç (Butonun 1 nolu bacağı) bağlanmalıdır.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  hocamızın blendajlı önerisi süper. katılıyorum.

Yalnız sizin yazılımınız sıkıntılıı aynı şartı 2 kere yazmışsınız ve aynı şartların iç yapısı farklı bu yüzden flaşör gibi calışmasının sebebi yazılım . siz bana devrenin senaryosunu yapın anlatın yazın buraya ben size kodu vereyim deneyin isterseniz. hem benim yaptığıma bakarka mantığı anlamış olursunuz bir nevi.

NOT :
Şemada butona bağlanmış pull direnci 4.7k ohm  10K ohm ile değiştirniz.

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Nisan 2019, 00:19:27@Mr_YAMYAM  hocamızın blendajlı önerisi süper. katılıyorum.

Yalnız sizin yazılımınız sıkıntılıı aynı şartı 2 kere yazmışsınız ve aynı şartların iç yapısı farklı bu yüzden flaşör gibi calışmasının sebebi yazılım . siz bana devrenin senaryosunu yapın anlatın yazın buraya ben size kodu vereyim deneyin isterseniz. hem benim yaptığıma bakarka mantığı anlamış olursunuz bir nevi.

NOT :
Şemada butona bağlanmış pull direnci 4.7k ohm  10K ohm ile değiştirniz.

Devre şöyle çalışacak:anfinin fişi takılıyken led1 standby olarak yanacak.Butona basınca röle çekicek aynı zamanda led yanacak.Butona basınca röle bırakacak aynı zamanda led sönecek.  Led1 her zaman yanık olacak

Ben demin biraz yapmaya çalıştım olmadı iyice karıştı

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Nisan 2019, 23:54:25Loudness etkisi biraz da hoparlörlere bağlıdır.
Hoparlörlerin belirtilen frekanslarda zayıf ise bu etkiyi algılamıyor olabilirsin.
Bu durumu test etmek için loudness devresindeki 47K dirençleri söküp yerine 22K tak.
Sonucu yaz.

Hocam günaydın, 47K yerine 22K taktım daha belirgin oldu.Ancak çok dikkat edince belli oluyor.Tamam işte loudness açıldı hissi olmuyor.Sony 6ohm hoparlör ile test ediyorum.Bu devre açıkken hoparlörümüz de destekliyorsa hangi frekansa kadar verir?

Mr_YAMYAM

Bu durumda ampli giriş empedansımız önemli.
LM1875 amplinin giriş dirençlerini ölçerek yaz.
Bir de volüme potunun değerini ölçmelisin. Pot üzerinde her ne kadar 100K yazsa da o değerde olmayabilir.
Bu verilere göre değerleri belirleyelim.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Nisan 2019, 11:43:41Bu durumda ampli giriş empedansımız önemli.
LM1875 amplinin giriş dirençlerini ölçerek yaz.
Bir de volüme potunun değerini ölçmelisin. Pot üzerinde her ne kadar 100K yazsa da o değerde olmayabilir.
Bu verilere göre değerleri belirleyelim.

LM1875 in giriş dirençleri sağ ve sol ölçüm sonucu 52,1K

Lm1875 devresinde ki 51K dirençleri ben temin edemediğim için siz 52K olur demiştiniz ben de sağ -sol ampli için hep ölçerek aynı değerde 52K takmıştım

Volume potunun sol çıkışı 108,3K  ,  sağ çıkışı 104,1K

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 25 Nisan 2019, 12:42:24LM1875 in giriş dirençleri sağ ve sol ölçüm sonucu 52,1K

Lm1875 devresinde ki 51K dirençleri ben temin edemediğim için siz 52K olur demiştiniz ben de sağ -sol ampli için hep ölçerek aynı değerde 52K takmıştım

Volume potunun sol çıkışı 108,3K  ,  sağ çıkışı 104,1K
Değerler tutuyor.
Bu durumda şunları yap.
Loudness devresindeki 2 adet 100K direnci 68K civarı yap.
47nF kondansatörleri de 56, 68nF veya 82nF yap.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Nisan 2019, 14:16:02Değerler tutuyor.
Bu durumda şunları yap.
Loudness devresindeki 2 adet 100K direnci 68K civarı yap.
47nF kondansatörleri de 56, 68nF veya 82nF yap.
Hocam 100K direç yerine elimde 56K vardı onu taktım.47nf yerine 82nf vardı onu taktım.Şimdi loudness switchini açtığım zaman hemen fark hissediliyor.Ancak 56K yerine 68K daha mı iyi olurdu?
Kondansatör değeri yükseldikçe bas frekanslarının volumü yükseliyor mu?Nasıl oluyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 25 Nisan 2019, 18:36:34Hocam 100K direç yerine elimde 56K vardı onu taktım.47nf yerine 82nf vardı onu taktım.Şimdi loudness switchini açtığım zaman hemen fark hissediliyor.Ancak 56K yerine 68K daha mı iyi olurdu?
Kondansatör değeri yükseldikçe bas frekanslarının volumü yükseliyor mu?Nasıl oluyor?
ANLATAYIM:
Ampli giriş empedansı doğrultusunda bir alçak geçiren filtre yapılır. Bu filtrenin akitvitesi volüm potunun direnci doğrultusunda belirlenir.
Yani volüme potu ne denli kısık ise, filtrede elde edilmiş olan bass sesler volüme potunun orta ucu vasıtasıyla doğrudan ampliye gönderilmektedir. Böylece ampliye gönderilen sinyallerin bass bileşenleri daha fazlaca gönderilir ki kısık seslerde bass seslerde kazanç sağlansın.
Buradaki kondansatörümüz bass sesin roll-off frekansını belirler. Yani kondansatörümüz ne denli yüksek ise o denli alçak frekanslı bass sesler yükseltilmektedir. Diğer iki direnç ise elde edilen bu bass sesin kesim noktasını ve ampliye verilen kazancı belirler.
Bu uygulama en basit uygulama olup, fizyolojik ses düzeltme olarak adlandırılmıştır.
68K kullandığında loudness etkisi daha azalır. Ancak alt frekans bölgesi daha alçak frekanslara doğru eğilim gösterir.
Elindeki sony hoparlörlerle değil de, son derece pahalı bir hoparlörün olsaydı, o zaman 68K veya biraz daha yüksek değer kullan diyebilirdim.
30Hz gibi frekansları sağlıklı olarak verebilen hoparlörler son derece pahalı olup güç faktörüne göre binlerce dolardan satılmaktadır.
Bizim @gokrtl  ye almış olduğumuz hoparlörler de  30Hz bölgesinde tatminkar kazanç verebilmektedir.

Bir de dinamik süper loudness denilen bir uygulama vardır ki günümüzde unutulmuş bir uygulamadır.
İnsan kulağının en fazla duyduğu 1KHz ila 5KHz arası frekansları giriş empedansına göre belli seviyede azaltma esasına göre çalışmaktadır.
Eski tarihli lambalı cihazlarda sıklıkla kullanılan bu devre için 5 uçlu potansiyometre veya sınırlı koşullarda 4 uçlu potansiyometreler kullanılmaktadır.
Kendi üretimlerde bu devreyi kullanmaktayım.
[attach type=image]11946[/attach]
5 uçlu potansiyometrelerin zor bulunmasından dolayı, devreyi modifiye ederek her türlü pot için kullanılabilir hale getirmiştim. :D
Ancak böyle bir devreyi sadece şema ile yapabilmek pek mümkün olmamaktadır.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Nisan 2019, 19:14:35ANLATAYIM:
Ampli giriş empedansı doğrultusunda bir alçak geçiren filtre yapılır. Bu filtrenin akitvitesi volüm potunun direnci doğrultusunda belirlenir.
Yani volüme potu ne denli kısık ise, filtrede elde edilmiş olan bass sesler volüme potunun orta ucu vasıtasıyla doğrudan ampliye gönderilmektedir. Böylece ampliye gönderilen sinyallerin bass bileşenleri daha fazlaca gönderilir ki kısık seslerde bass seslerde kazanç sağlansın.
Buradaki kondansatörümüz bass sesin roll-off frekansını belirler. Yani kondansatörümüz ne denli yüksek ise o denli alçak frekanslı bass sesler yükseltilmektedir. Diğer iki direnç ise elde edilen bu bass sesin kesim noktasını ve ampliye verilen kazancı belirler.
Bu uygulama en basit uygulama olup, fizyolojik ses düzeltme olarak adlandırılmıştır.
68K kullandığında loudness etkisi daha azalır. Ancak alt frekans bölgesi daha alçak frekanslara doğru eğilim gösterir.
Elindeki sony hoparlörlerle değil de, son derece pahalı bir hoparlörün olsaydı, o zaman 68K veya biraz daha yüksek değer kullan diyebilirdim.
30Hz gibi frekansları sağlıklı olarak verebilen hoparlörler son derece pahalı olup güç faktörüne göre binlerce dolardan satılmaktadır.
Bizim @gokrtl  ye almış olduğumuz hoparlörler de  30Hz bölgesinde tatminkar kazanç verebilmektedir.

Bir de dinamik süper loudness denilen bir uygulama vardır ki günümüzde unutulmuş bir uygulamadır.
İnsan kulağının en fazla duyduğu 1KHz ila 5KHz arası frekansları giriş empedansına göre belli seviyede azaltma esasına göre çalışmaktadır.
Eski tarihli lambalı cihazlarda sıklıkla kullanılan bu devre için 5 uçlu potansiyometre veya sınırlı koşullarda 4 uçlu potansiyometreler kullanılmaktadır.
Kendi üretimlerde bu devreyi kullanmaktayım.
[attach type=image]11946[/attach]
5 uçlu potansiyometrelerin zor bulunmasından dolayı, devreyi modifiye ederek her türlü pot için kullanılabilir hale getirmiştim. :D
Ancak böyle bir devreyi sadece şema ile yapabilmek pek mümkün olmamaktadır.

Yamyam Hocam değerli vaktinizi ayırıp bu güzel bilgilenlendirmeleri yaptığınız için teşekkür ederim.Hiç değilse yaptığımız devrelerin çalışma prensiplerini öğrenmek ,neyi niçin yaptığımızı bilmek gerçekten önemli.İyi ki varsınız  ve bizlerle paylaşıyorsunuz.

Hocam  loudness devremiz de tamam diyebilir miyiz artık?Bu kullandığım 56K direnç ve 82nf kondansatörler kalsın mı?

Sizin kendi üretiminiz anfileri dinleyen kesin guduruyordur  :D  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 25 Nisan 2019, 21:53:32Hocam  loudness devremiz de tamam diyebilir miyiz artık?Bu kullandığım 56K direnç ve 82nf kondansatörler kalsın mı?

Sizin kendi üretiminiz anfileri dinleyen kesin guduruyordur  :D  :D
Kondansatör ve dirençler öyle kalsın. İlerde hoparlör değiştirirsen modifiye edebilirsin.

Benim amplilerimi dinleyenler guduruyo tabii.
Bunlarda birisi de bizim @ozgurece  dir.
Aynı ampliden ona da yapmıştım.

ozgurece

Onursal Hocam benim için yaptığınız anfi projesi 10 üzeri 10 Ses Muhteşem ötesi DIN PPM (Orjinal 3915 Bulmak neredeyse imkansız) Ve Tabiki Estetik orjinal bir Technics anfi kutusu. Sesi dinleyen kesinlikle bakın şu kelimelerle cümle kuruluyor. " Aboooooo Vay japon yapmış gardaş be hele bak bak sese bak . Ben diyorum ki Mr_YAMYAM projesi.  Dinleyici : Yav gardaş Japon bu işi biliyo be.  :D

sasen

Yamyam hocamızın eline sağlık .çok güzel görünüyor iyi günlerde keyifle dinleyin.

sasen

Yapmış olduğumuz LM1875 anfimizin bütün aşamalarını Yamyam hocamın yardımlarıyla boğuşarak atlattık.Ama boğuşmalar bitmez gibi geliyor bana  :D

Şimdiki sorunum şöyle:  ön panel dizayn edeceğim ama alüminyum alaşım  pot başlığı bulamıyorum. İnternette de göremedim.Tek seçenek Aliexpress mi?Sizlerin bildiği satışını yaptığı  bir yer varsa bildirirseniz memnun olurum.Aliexpressde 1 aydan önce elime ulaşması zor.Bir tane volume için 32mm  diğer 4 adet de 11 veya 13mm olabilir diye düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

PPM in entegreleri en son ingilterede 12 sterlin civarı idi.
Almadığıma hala pişmanım.
Günümüz piyasasına göre değerlendirecek olursak..
12X4 adet entegre = 48 sterlin.
Bir sterlin kaç guruş bilmiyom da 9TL olsa sadece entegreler 400-450TL civarı ediyor.

Alıntı yapılan: sasen - 25 Nisan 2019, 23:03:16Yapmış olduğumuz LM1875 anfimizin bütün aşamalarını Yamyam hocamın yardımlarıyla boğuşarak atlattık.Ama boğuşmalar bitmez gibi geliyor bana  :D

Şimdiki sorunum şöyle:  ön panel dizayn edeceğim ama alüminyum alaşım  pot başlığı bulamıyorum. İnternette de göremedim.Tek seçenek Aliexpress mi?Sizlerin bildiği satışını yaptığı  bir yer varsa bildirirseniz memnun olurum.Aliexpressde 1 aydan önce elime ulaşması zor.Bir tane volume için 32mm  diğer 4 adet de 11 veya 13mm olabilir diye düşünüyorum.
https://www.direnc.net/tl44-potansiyometre-basligi
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hpb1-hi-fi-pot-basligi-ert-muzik-557854279/detay

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Nisan 2019, 23:08:09PPM in entegreleri en son ingilterede 12 sterlin civarı idi.
Almadığıma hala pişmanım.
Günümüz piyasasına göre değerlendirecek olursak..
12X4 adet entegre = 48 sterlin.
Bir sterlin kaç guruş bilmiyom da 9TL olsa sadece entegreler 400-450TL civarı ediyor.
https://www.direnc.net/tl44-potansiyometre-basligi
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hpb1-hi-fi-pot-basligi-ert-muzik-557854279/detay

Hocam bunları da buldunuz ya süpersiniz :)

Kazasker

Slmlar .
Yorucu 2 haftadan sonra yeniden dondum yuvaya. Bizim 1875 amplideki CX kapsitoru test ettim nihayet. Bu testi ayni devre üzerinde tda2050 ses entegresi kullanarak gerçekleştirdim. Probun bir ucunu cx  e bagli olan direncin np capasitore bağlı tarafına probun diğer ucunu da trimpotun sasesine değdirip Potu 500 ohm olarak ayarladım. Öncelikle 220n kondansatorle başladım  verdim sesi.
Bu değerde tizler baya belirgin ve yüksekti.. Potu yükseltince 2.2k ya  tizler normale dondu. 500 ohm ve daha altında ton kontrolde ki tizi kıssam bile gizler gayet net duyuluyordu.
Sonra 150 nf denedim 500 r de tizler biraz azaldı . Yinede tiz Potu kisik iken duyuluyordu.
100nf de ise tizler 500 r de pek az hissediliyor 10 , 20, 30, ohm ayarlarında bariz hissediliyordu.. fakat 100 ohmdan sonra biraz bas alıyordu..  yani  Bu cx testinde tiz bölgesinde bir fark oluştu. Basta fark tespit edemedim
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

@Mr_YAMYAM   Abi yurt dışından bir grup parca sipariş ettim. Orada analog voltmetre de var. Gelince  hoparlöre başlayacam kısmetse.. unutmadim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 26 Nisan 2019, 13:40:20@Mr_YAMYAM   Abi yurt dışından bir grup parca sipariş ettim. Orada analog voltmetre de var. Gelince  hoparlöre başlayacam kısmetse.. unutmadim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 26 Nisan 2019, 13:36:37Slmlar .
Yorucu 2 haftadan sonra yeniden dondum yuvaya. Bizim 1875 amplideki CX kapsitoru test ettim nihayet. Bu testi ayni devre üzerinde tda2050 ses entegresi kullanarak gerçekleştirdim. Probun bir ucunu cx  e bagli olan direncin np capasitore bağlı tarafına probun diğer ucunu da trimpotun sasesine değdirip Potu 500 ohm olarak ayarladım. Öncelikle 220n kondansatorle başladım  verdim sesi.
Bu değerde tizler baya belirgin ve yüksekti.. Potu yükseltince 2.2k ya  tizler normale dondu. 500 ohm ve daha altında ton kontrolde ki tizi kıssam bile gizler gayet net duyuluyordu.
Sonra 150 nf denedim 500 r de tizler biraz azaldı . Yinede tiz Potu kisik iken duyuluyordu.
100nf de ise tizler 500 r de pek az hissediliyor 10 , 20, 30, ohm ayarlarında bariz hissediliyordu.. fakat 100 ohmdan sonra biraz bas alıyordu..  yani  Bu cx testinde tiz bölgesinde bir fark oluştu. Basta fark tespit edemedim

Furkan KELEŞOĞLU

#include <12F675.h>    // MİKRO DENETLEYİCİNİN KÜTÜPHANESİ
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT   // SİGORTA AYARLARI
#use standard_io(A)       
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin    // BUTON GPI0-4 E BAĞLI
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin    // ROLE GPIO-2 E BAĞLI
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin     // LED GPIO-0 A BAĞLI
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin     // LED1 GPIO-1 E BAĞLI

int sayici=0;     // İNT TİPİNDE TAM SAYI TUTAN SAYİCİ ADINDA DEĞİŞKEN OLUŞTURULDU. BAŞLANGIC DEĞERİ OLARAK 0 ATANDI.

void mcu_init()    // mcu_init FONKSİYONU  GERİ DÖNÜŞSÜZ FONKSİYON
{
    setup_vref(FALSE);         // REFERANS VOLTAJI KULLANILMAYACAĞI İCİN KAPATILDI.
    set_tris_a(0b11111000);        // PORTUN HANGİ BİTLERİNİN GİRİŞ VE CIKIŞ OLACAĞI REGİSTERE KAYDEDİLDİİ.
    disable_interrupts(int_timer1);  // TİMER1 KAPATILDI
    disable_interrupts(GLOBAL);  // GLOBAL KESMELER KAPATILDI
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);   // PORTLARDAKİ DAHİLİ PULL-UP DİRENCLERİNİ AKTİF ET.

}
void main()   // ANA PROGRAM BAŞLANGICI
{
         output_a(0x00);  // PORTU RESETLE
         delay_ms(255);
         output_high(led1);  // CİHAZA ENERJİ VERİLDİ , SİSTEMDE ENERJİ VAR.
         mcu_init();  // MCU_İNİT FONKSİYONUNU CAĞIR VE MCU YU KUR.

while(1)  // SONSUZ DÖNGÜ BAŞLANGICI
      {

if(input(buton)==0)   // BUTONA BASILDIMI ?
         {
             sayici++;  // SAYICIYI 1 ARTTIR.
             delay_ms(250); // 250 MS BEKLE
             while(input(buton)==0);  // SAYİCİYİ TEKRAR ARTTIRMASIN DİYE BOŞ DÖNGÜDE KİTLİYORUZ BUTONDAN PARMAK CEKİLENE KADAR.
         }

if(sayici==1)   // BUTONA 1 DEFA BASILMIŞ MI ?
        {
          output_high(ROLE);  // RÖLEYİ CEK VEYA ENERJİLENDİREREK AMFİYE GÜC VERİLMESİNİ SAĞLA
          output_high(LED);   //  AMFİNİN CALIŞTIĞINI GÖSTERMEK İCİN LEDİ YAK.
        }

if(sayici==2)
        { 
            output_low(ROLE);   // RÖLEYİ BIRAK VE AMFİYİ KAPAT.
            output_low(LED);   // CİHAZIN OFFLİNE KONUMUNDA OLDUĞUNU BİLDİRMEK İÇİN LEDİ SÖNDÜR.
            sayici=0;
        }

}  // SONSUZ DÖNGÜ BİTİŞİ
} // ANA PROGRAM BİTİŞİ

@sasen     Arkadaşım şunu bir derleyip yükle pic'e bakalım sorun yaşayacakmısın ?

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Nisan 2019, 19:52:29#include <12F675.h>    // MİKRO DENETLEYİCİNİN KÜTÜPHANESİ
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT   // SİGORTA AYARLARI
#use standard_io(A)       
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin    // BUTON GPI0-4 E BAĞLI
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin    // ROLE GPIO-2 E BAĞLI
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin     // LED GPIO-0 A BAĞLI
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin     // LED1 GPIO-1 E BAĞLI

int sayici=0;     // İNT TİPİNDE TAM SAYI TUTAN SAYİCİ ADINDA DEĞİŞKEN OLUŞTURULDU. BAŞLANGIC DEĞERİ OLARAK 0 ATANDI.

void mcu_init()    // mcu_init FONKSİYONU  GERİ DÖNÜŞSÜZ FONKSİYON
{
    setup_vref(FALSE);         // REFERANS VOLTAJI KULLANILMAYACAĞI İCİN KAPATILDI.
    set_tris_a(0b11111000);        // PORTUN HANGİ BİTLERİNİN GİRİŞ VE CIKIŞ OLACAĞI REGİSTERE KAYDEDİLDİİ.
    disable_interrupts(int_timer1);  // TİMER1 KAPATILDI
    disable_interrupts(GLOBAL);  // GLOBAL KESMELER KAPATILDI
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);   // PORTLARDAKİ DAHİLİ PULL-UP DİRENCLERİNİ AKTİF ET.

}
void main()   // ANA PROGRAM BAŞLANGICI
{
         output_a(0x00);  // PORTU RESETLE
         delay_ms(255);
         output_high(led1);  // CİHAZA ENERJİ VERİLDİ , SİSTEMDE ENERJİ VAR.
         mcu_init();  // MCU_İNİT FONKSİYONUNU CAĞIR VE MCU YU KUR.

while(1)  // SONSUZ DÖNGÜ BAŞLANGICI
      {

if(input(buton)==0)   // BUTONA BASILDIMI ?
         {
             sayici++;  // SAYICIYI 1 ARTTIR.
             delay_ms(250); // 250 MS BEKLE
             while(input(buton)==0);  // SAYİCİYİ TEKRAR ARTTIRMASIN DİYE BOŞ DÖNGÜDE KİTLİYORUZ BUTONDAN PARMAK CEKİLENE KADAR.
         }

if(sayici==1)   // BUTONA 1 DEFA BASILMIŞ MI ?
        {
          output_high(ROLE);  // RÖLEYİ CEK VEYA ENERJİLENDİREREK AMFİYE GÜC VERİLMESİNİ SAĞLA
          output_high(LED);   //  AMFİNİN CALIŞTIĞINI GÖSTERMEK İCİN LEDİ YAK.
        }

if(sayici==2)
        { 
            output_low(ROLE);   // RÖLEYİ BIRAK VE AMFİYİ KAPAT.
            output_low(LED);   // CİHAZIN OFFLİNE KONUMUNDA OLDUĞUNU BİLDİRMEK İÇİN LEDİ SÖNDÜR.
            sayici=0;
        }

}  // SONSUZ DÖNGÜ BİTİŞİ
} // ANA PROGRAM BİTİŞİ

@sasen     Arkadaşım şunu bir derleyip yükle pic'e bakalım sorun yaşayacakmısın ?

Furkan arkadaşım eline, emeğine sağlık, şu anda yükledim,gayet sağlıklı çalışıyor.Buton arkları da yok.Benim yazdığımın çalışması mucizeymiş heralde :D Karşılaştırıyorum zaten en başında set_tris_a (0b11111011) iken nasıl ledler yanıyordu hala anlamış değilim.Ama sayende güzel oldu.Çok teşekkür ederim.
Bir de sormak istediğim 12F675 in pull up dirençleri aktif .Ama ben de 4,7K takmıştım.10K taktığımda çalışmamıştı.Bu sorun yaratır mı ? 4,7K dursun mu, çıkartayım mı?

Furkan KELEŞOĞLU

@sasen  Arkadaşım , Devrenin istediğin gibi çalışmasına sevindim ve mutlu oldum. Yazılım üzerine kendini geliştirmeye devam et küçük hatalar seni yıldırmasın. zamanla onlarında üstesinden gelirsin.

PULL-up direnclerine gelirsek 10K ohm da calışmaması ANORMAL Çünkü ; yine calışması lazımdı. ben genellikle 5.6K ohm veya 10K ohm yapıyorum PULL-UP veya PULL-DOWN dirençlerini. eğer senin ki böyle sıkıntı cıkarmıyor ise devam etmeni öneririm. cihaz sende tecrübe edersin. varsa bir sıkıntı bakarız yine sorun olmaz güle güle kullan. :)

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Nisan 2019, 15:26:26Diyot siparişi vermediysen pastırma yaparım seni :D

:D  diyot elimde var abi. 2, 4, 6, 8, 10, 25 ve 50  amper mevcut. şu an görülen tek sıkıntı 2v ac nasıl ayarlanacak.  :du:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 27 Nisan 2019, 01:30:24:D  diyot elimde var abi. 2, 4, 6, 8, 10, 25 ve 50  amper mevcut. şu an görülen tek sıkıntı 2v ac nasıl ayarlanacak.  :du:
ZOPA yok mu ZOPA  >:(   :D
Küçük gerilimler için düşük eşik gerilimli diyot gereklidir.
Bu sebeple ya özel hızlı diyotlar kullanılır ya da AA119 gibi germanyum diyotlar kullanılır.
Bu diyotların eşik gerilimi 0.2, 0.3V civarıdır. Bilindik diyotların eşik gerilimi 0.7, 0.8V civarıdır.
Isırırım haaa :D

sasen

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Nisan 2019, 00:37:31@sasen  Arkadaşım , Devrenin istediğin gibi çalışmasına sevindim ve mutlu oldum. Yazılım üzerine kendini geliştirmeye devam et küçük hatalar seni yıldırmasın. zamanla onlarında üstesinden gelirsin.

PULL-up direnclerine gelirsek 10K ohm da calışmaması ANORMAL Çünkü ; yine calışması lazımdı. ben genellikle 5.6K ohm veya 10K ohm yapıyorum PULL-UP veya PULL-DOWN dirençlerini. eğer senin ki böyle sıkıntı cıkarmıyor ise devam etmeni öneririm. cihaz sende tecrübe edersin. varsa bir sıkıntı bakarız yine sorun olmaz güle güle kullan. :)

Yardımın ve güzel düşüncelerin için teşekkür ederim.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Nisan 2019, 01:38:31ZOPA yok mu ZOPA  >:(   :D
Küçük gerilimler için düşük eşik gerilimli diyot gereklidir.
Bu sebeple ya özel hızlı diyotlar kullanılır ya da AA119 gibi germanyum diyotlar kullanılır.
Bu diyotların eşik gerilimi 0.2, 0.3V civarıdır. Bilindik diyotların eşik gerilimi 0.7, 0.8V civarıdır.
Isırırım haaa :D

Hemen bakıyorum abi  :)

sasen

Yamyam hocam merhaba,önerdiğiniz siteden pot başlarının siparişini verdim.Yarın elimde olacak.
Size sormak istediğim  bir konu var.Açma kapama butonunda kullandığım 7805 regülatörü çok ısınıyor.Yeni bir 7805 taktım soğutucusunu da daha büyük taktım ama ateş gibi oluyor.Bu  devrenin giriş voltajı 18V olduğu için olabilir mi ?Yoksa devrede bu kadar akım çeken ne olabilir ki? Biz hoparlör korumasını da 18V ile beslemiştik 12V a düşürmüştük.Onda  böyle bir ısınma yok. PCB şemasına bir bakabilir misiniz?Ne yaparsam bu ısınmayı önleyebilirim?

Mr_YAMYAM

18V u 5V a düşürünce geride kalan 13V gerilim direk entegreyi ısıtır.
Devreden 0.25A yani 250mA bile çeksen  3-4W civarı bir güç düşümü olur ki bu güç te entegreyi soba gibin ısıtır.
Mecburen büyük soğutucu kullanmalısın.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Mayıs 2019, 22:16:1118V u 5V a düşürünce geride kalan 13V gerilim direk entegreyi ısıtır.
Devreden 0.25A yani 250mA bile çeksen  3-4W civarı bir güç düşümü olur ki bu güç te entegreyi soba gibin ısıtır.
Mecburen büyük soğutucu kullanmalısın.

Tamam hocam teşekkürler.

sasen

Yamyam hocam sizin pic Adc ile ses seviyesini lcd ye yazdırmak yerine PPM öneriniz çok daha güzel geldi bana.Ben PPM yapmaya karar verdim.Bulduğum şema ile ilgili önerilerinizi almak isterim.Bu şemada LF351 ve LF353 kullanılmış.Bizim kullanmamız gerekecek mi?Yoksa biz zaten  gerekli ppm için gerekli  sinyali bu anfimizden alabiliyor muyuz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 22 Mayıs 2019, 16:43:30Yamyam hocam sizin pic Adc ile ses seviyesini lcd ye yazdırmak yerine PPM öneriniz çok daha güzel geldi bana.Ben PPM yapmaya karar verdim.Bulduğum şema ile ilgili önerilerinizi almak isterim.Bu şemada LF351 ve LF353 kullanılmış.Bizim kullanmamız gerekecek mi?Yoksa biz zaten  gerekli ppm için gerekli  sinyali bu anfimizden alabiliyor muyuz?
Devrede kullanılan LF353 FET girişli OP-AMP tır.
FET girişli olmasının nedeni yüksek empedanslı giriş uygulaması içindir.  Çünkü PPM display gerilim aralığı çok geniş olmaktadır.
LM2915-LM3916 serisi entegreler 0-10V referans aralığında çalıştırılabilen display entegreleridir. LF353 ise display entegreleri için DC gerilim doğrultmaçlarıdır.
Yani burada kullanılan LF353 lü devreyi basitçe bir KÖPRÜ DİYOT gibi düşünebiliriz.
Ancak bir diyodun ileri yönde iletim gerilimi de bulunmaktadır. Modern silisyum diyotlarının ileri yöndeki iletim gerilimi 0.7V civarıdır.
HOPPALAAA ve de CUPPALAAAA  ;D
Biz seviye ölçümü için 0.7V un aşağısını ölçemeyeceksek ne anlamı kalır ki. Zaten 0dbFs seviyemiz bu gerilimden azcık yüksek yani 1Vpp
Demekki bir köprü diyot kullandığımızda 0.7V a kadar olan gerilimleri ölçemeyeceğiz, bu voltajdan sonraki gerilimleri ölçebileceğiz.
İşte bu sebeple bir OP-AMP vasıtasıyla daha düşük gerilimleri doğrultabilir ve ölçüm aralığımızdaki minumum gerilim seviyesi olan 10mV lar gibi seviyeleri doğrultarak display entegrelerimize verebiliriz
BU SEBEPLE PPM YAPIMINDA REDRESÖR DEVRELERİNİN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR.
Redresörümüz amplimizin çıkışındaki AC gerilimleri doğrudan DC ye çevirmektedir. Display entegrelerimiz ise bu DC gerilimleri LED'ler ile displayde göstermektedir.
Bu ön bilgiler ışığında eğer bir PPM yapımına başlayacaksak, başka bir konu başlığında tartışarak hem bilgileri toparlayabilir, hem de ilgili dökümanların erişilmesine kolaylık sağlayabiliriz.
PPM ler ile ilgili olarak benim çalışmalarım bulunduğu için şimdilik o devreyi yapmanı önermiyorum.
Benim devrem en basitten en profosyenel PPM lere kadar hesaplanmıştır.
Gerekirse yeniden PCB çizerek senin yapabileceğin seviyede bir PPM yapabilmeni sağlayabilirim.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Mayıs 2019, 17:05:36Devrede kullanılan LF353 FET girişli OP-AMP tır.
FET girişli olmasının nedeni yüksek empedanslı giriş uygulaması içindir.  Çünkü PPM display gerilim aralığı çok geniş olmaktadır.
LM2915-LM3916 serisi entegreler 0-10V referans aralığında çalıştırılabilen display entegreleridir. LF353 ise display entegreleri için DC gerilim doğrultmaçlarıdır.
Yani burada kullanılan LF353 lü devreyi basitçe bir KÖPRÜ DİYOT gibi düşünebiliriz.
Ancak bir diyodun ileri yönde iletim gerilimi de bulunmaktadır. Modern silisyum diyotlarının ileri yöndeki iletim gerilimi 0.7V civarıdır.
HOPPALAAA ve de CUPPALAAAA  ;D
Biz seviye ölçümü için 0.7V un aşağısını ölçemeyeceksek ne anlamı kalır ki. Zaten 0dbFs seviyemiz bu gerilimden azcık yüksek yani 1Vpp
Demekki bir köprü diyot kullandığımızda 0.7V a kadar olan gerilimleri ölçemeyeceğiz, bu voltajdan sonraki gerilimleri ölçebileceğiz.
İşte bu sebeple bir OP-AMP vasıtasıyla daha düşük gerilimleri doğrultabilir ve ölçüm aralığımızdaki minumum gerilim seviyesi olan 10mV lar gibi seviyeleri doğrultarak display entegrelerimize verebiliriz
BU SEBEPLE PPM YAPIMINDA REDRESÖR DEVRELERİNİN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR.
Redresörümüz amplimizin çıkışındaki AC gerilimleri doğrudan DC ye çevirmektedir. Display entegrelerimiz ise bu DC gerilimleri LED'ler ile displayde göstermektedir.
Bu ön bilgiler ışığında eğer bir PPM yapımına başlayacaksak, başka bir konu başlığında tartışarak hem bilgileri toparlayabilir, hem de ilgili dökümanların erişilmesine kolaylık sağlayabiliriz.
PPM ler ile ilgili olarak benim çalışmalarım bulunduğu için şimdilik o devreyi yapmanı önermiyorum.
Benim devrem en basitten en profosyenel PPM lere kadar hesaplanmıştır.
Gerekirse yeniden PCB çizerek senin yapabileceğin seviyede bir PPM yapabilmeni sağlayabilirim.

O zaman yeni bir başlık altında  ppm çalışmasına başlarsak çok memnun olurum hocam.Teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın