LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 18:11:42Abi Şuan müzik te sıkıntı var. Sinyali 10v almayı başardık ta müzik 4-5v larda
Müziğin 4.5V olması şu aşamada önemli değildir.
Demekki o müzik ile ve o müziğin seviyesi ile 4-5W güç elde edebiliyorsun.
Sorun değil, Ampli giriş seviyen 0db yani 1Vpp seviyesinde olursa belirtilen güce 25W ulaşabiliyorsun.
Yani tasaramımızdaki entegreden yeterli gücü alabiliyorsun.
Sana orijinal CD player ve bazı kaynakları önermem bu sebepledir.
Ampli tam olarak bittiğinde bağlamış olduğun kaynak seviyesi düşükse düşük güç alacaksın, normal ise normal güce ulaşabileceksin, kaynak seviyesi yüksek olursa örneğin 2Vpp veya daha fazlası, ampliyi yarım açtıktan sonra ses bozulmaya girecek, hoparlörler zortlamaya başlayacaktır.
Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 17:51:28Abi kalite testini şuan yapıyorum. Ses iyi ama loud ve bass'ı kapatmama rağmen hala çok fazla bass var. Sanki yerler duvarlar zangır zangır titriyor...
Hoparlörlerinde mid ve tiz sesler yeterince olmadığı için müzikteki üst frekans bölgelerini yeterince duyamıyorsun.
O frekans bölgelerini eşdeğer duyabilmek için ses seviyesini olağandan daha fazla açmak zorunda kalıyorsun.
Bu da sana bass bölgelerinde yoğun duyma ve yüklenme yaratıyor.
Bu da normal bir durumdur.
SCHENIDER hoparlörler geldiğinde tüm bölgeleri daha eşit duyabilecek, normal dinleme seviyesini çok çok daha altlara çekerek ideal duyum seviyesine geleceksin.
BURADAKİ ÖNEMLİ OLAN ŞEY ŞUDUR
Sen daha önce bir çok ampli katı yapmış ve test etmiş birisisin.
Yapmış olduğun ampliler ile bu amplinin aralarındaki farkları anlamış olmalısın.
Hangisi daha iyi. Hangisi daha güçlü. Hangisi daha kaliteli çalışıyor.
Bunlara karar verecek olan yine sensin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 18:24:32Müziğin 4.5V olması şu aşamada önemli değildir.
Demekki o müzik ile ve o müziğin seviyesi ile 4-5W güç elde edebiliyorsun.
Sorun değil, Ampli giriş seviyen 0db yani 1Vpp seviyesinde olursa belirtilen güce 25W ulaşabiliyorsun.
Yani tasaramımızdaki entegreden yeterli gücü alabiliyorsun.
Sana orijinal CD player ve bazı kaynakları önermem bu sebepledir.
Ampli tam olarak bittiğinde bağlamış olduğun kaynak seviyesi düşükse düşük güç alacaksın, normal ise normal güce ulaşabileceksin, kaynak seviyesi yüksek olursa örneğin 2Vpp veya daha fazlası, ampliyi yarım açtıktan sonra ses bozulmaya girecek, hoparlörler zortlamaya başlayacaktır.Hoparlörlerinde mid ve tiz sesler yeterince olmadığı için müzikteki üst frekans bölgelerini yeterince duyamıyorsun.
O frekans bölgelerini eşdeğer duyabilmek için ses seviyesini olağandan daha fazla açmak zorunda kalıyorsun.
Bu da sana bass bölgelerinde yoğun duyma ve yüklenme yaratıyor.
Bu da normal bir durumdur.
SCHENIDER hoparlörler geldiğinde tüm bölgeleri daha eşit duyabilecek, normal dinleme seviyesini çok çok daha altlara çekerek ideal duyum seviyesine geleceksin.
BURADAKİ ÖNEMLİ OLAN ŞEY ŞUDUR
Sen daha önce bir çok ampli katı yapmış ve test etmiş birisisin.
Yapmış olduğun ampliler ile bu amplinin aralarındaki farkları anlamış olmalısın.
Hangisi daha iyi. Hangisi daha güçlü. Hangisi daha kaliteli çalışıyor.
Bunlara karar verecek olan yine sensin.

Schneiderler bir aksilik olmazsa yarın elimde ve ben yarın izinliyim. Bu testleri bir de onlarla yapacağım.
Aynı gün başlayıp bitirdiğim amplilerle uzaktan yakından alakası yok. Emeğin sesi bu hoparlörlerden bile geliyor.
Eminim yarın daha net kararlar vereceğim.

Giriş frekansı nasıl ölçülür?
Basit bir preamplim var. TL081 yada LM741 den yapmıştım. Sinyali kuvvetlendirmek için kullansam sıkıntı olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 18:35:34Schneiderler bir aksilik olmazsa yarın elimde ve ben yarın izinliyim. Bu testleri bir de onlarla yapacağım.
Aynı gün başlayıp bitirdiğim amplilerle uzaktan yakından alakası yok. Emeğin sesi bu hoparlörlerden bile geliyor.
Eminim yarın daha net kararlar vereceğim.

Giriş frekansı nasıl ölçülür?
Basit bir preamplim var. TL081 yada LM741 den yapmıştım. Sinyali kuvvetlendirmek için kullansam sıkıntı olur mu?
Frekansı ölçmeyeceksin. Seviyeyi ölçeceksin.
Seviyeyi de VU metreler veya PPM lerle ölçebilirsin.

gokrtl

Mr_YAMYAM

Anlaşıldığı kadarıyla ampli hizmete girmiş :D
SCHENEIDER ler gelince müzik dinlemenin doruklarına erişeceksin.
Tabii ki bazı bilimsel konular da olacaktır.
Bu konulardan şimdiye kadar bahsetmedim.
Odanın büyüklüğü ve genel durumu ile ilgili olup, en ideal dinleme için gerekli hesaplamaları yapacağız.
Şimdilik o sistem ÜTÜ yapabilir :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 23:20:09Anlaşıldığı kadarıyla ampli hizmete girmiş :D
SCHENEIDER ler gelince müzik dinlemenin doruklarına erişeceksin.
Tabii ki bazı bilimsel konular da olacaktır.
Bu konulardan şimdiye kadar bahsetmedim.
Odanın büyüklüğü ve genel durumu ile ilgili olup, en ideal dinleme için gerekli hesaplamaları yapacağız.
Şimdilik o sistem ÜTÜ yapabilir :D

Aslın da büyük bir hata yaptım. :D
Ön panel için photoshop da görsel çizip sticker çıktı alacaktım. Böyle simsiyah görünmeyecekti.
Ama amplinin içine öyle kaptırdımki kendimi dışını unuttum. Delikleri deldikten sonra da o deliklere denk gelecek yerleri tutturmak çok zor.

Oda ile ilgili bazı fikirlerim var ama bunun en maliyetsiz olanını senin önereceğinden eminim.
TRT'nin Sesten Müziğe Adlı bir programı var. Youtube da 8-9 bölümünü izledim. Orada bir bölüm de oda yerleşiminden bahsediyor.
İzlemediysen eğer kesinlikle tavsiye ederim abi. O seri bana çok şey kattı...

https://www.youtube.com/results?search_query=sesten+m%C3%BCzi%C4%9Fe

taydin

Gravür ile ön panele yazıları yazdırıp içini altın renk boya ile doldursan çok yakışıklı durur bence :)
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 06 Şubat 2019, 23:44:04Gravür ile ön panele yazıları yazdırıp içini altın renk boya ile doldursan çok yakışıklı durur bence :)

Abi yazım çok kötü benim  :)
Ön panel gümüş metaldi. Siyah yapışkan kağıt ile kapladım.
Pot skalası koyayım dedim ama potları birbirine yakın delmişim o da olmadı. İlerde yeni ön panel tasarlayacağım artık. Bu sefer acemiliğime geldi. LM3886 kalfalık çalışmam olacak

taydin

CNC ile yazdıracaksın zaten, elle değil :) Oluklara da boya doldurdunmu yazılar meydana çıkacak.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mr_YAMYAM

Plastik kaplı stickerler var.
Onlardan birkaç tane al.
PC de panel boyutları ölçüsünde panel yazı ve şekillerini çiz.
Sonra sticker'e PRINT ET. Ya da ızgara ET) :D
Çıktıyı ön panele yapıştır bitti.

H_SerhatY

@gokrtl
Hoparlörlerin gelmiş. Hayırlı olsun. Ses nasıl çıkıyor? Evi sallıyor musun bari ;D

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 07 Şubat 2019, 14:36:18@gokrtl
Hoparlörlerin gelmiş. Hayırlı olsun. Ses nasıl çıkıyor? Evi sallıyor musun bari ;D

Gayet iyi ve kaliteli ancak evi sallayacak güçte değil ampli yada sinyal her neyse...
Son ses açmama rağmen odadan salona geçtiğim de çok az ses geliyor. Dolayısıyla komşu gelecek stresine kapılmıyorum.
Aslına bakarsan benim sesli müzik dinlemek gibi bir amacım da yok. Bass vursun evi titretsin filan bana göre değil.
Hafif bas ve treeble yetiyor. Benim aradığım kalite!!! Onu da LM3886 Da bulacağıma inanıyorum.
Bu amplinin kalitesi gerçekten çok iyi. Ve bana gerçekten çok şey kattı. Ancak beni mest edecek kadar artı sağlamadı.
"Aman Tanrım, Sese Bak" demedim mesela. Ama düne kadar da böyle kaliteli bir müzik çalarım yoktu. Para verip aldığım Philips 2.1 lerim de dahil. Videolar Biraz Uzun Sürecek Ama Yükleyeceğim.

gokrtl

Lan ben duyum yeteneğimi kaybediyor olmuyum?  :du:
Bizde ırsi. Sen kimin oğlusun dediklerinde, "Sağır Süleymanın Torunuyum" dedim mi hemen tanıyorlar dı. :D :D :D

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Şubat 2019, 14:49:44Lan ben duyum yeteneğimi kaybediyor olmuyum?  :du:
Bizde ırsi. Sen kimin oğlusun dediklerinde, "Sağır Süleymanın Torunuyum" dedim mi hemen tanıyorlar dı. :D :D :D
işin garibi ben de sağır süleymanın torunuyum nelocak şimdi  :D  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Şubat 2019, 15:17:10işin garibi ben de sağır süleymanın torunuyum nelocak şimdi  :D  :D

Benim zaten sana kanım ısındıydı. Kardeş yada kuzen filan çıkmayak? :D :D

gokrtl

Videoyu Diğer konuya ekledim.
Test Videosu
Yerli Parça
Yabancı parça olmak üzere 3 videoyu bireştirip attım.
Yalnız soldaki hoparlörün test videosundan sonra parça çalarken vumetre gibi davranması çok hoşuma gitti :D :D :D

Mr_YAMYAM

Doğru bir bass için, hoparlörler odada köşelere yakın ve belli mesafede konumlandırılmalıdır.
Dinleyici iki hoparlörün tam ortasında ve 60 derecelik bir açı yaratacak şekilde iki hoparlörün ortasında olmalıdır.
[attach type=image]11087[/attach]
LOUDNESS etkisi en ideal volume seviyesi 2-3 seviyelerinde etkilidir.
Ton kontrolden bass kontrolü azaltmak loudness etkisini azaltacaktır.

gokrtl

Alıntı yapılan: taydin - 07 Şubat 2019, 23:24:58Eline sağlık Gökhan, gayet başarılı bir sonuç!

Ama ufak bir düzeltme de gerekiyor. Balans potu ters çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Potun ibresi nereye bakıyorsa, ses oradan çıkması lazım.
Videoyu çekerken farkettim bende abi. Düzelticem kapağı açtığım da.

Alıntı yapılan: taydin - 07 Şubat 2019, 23:32:36Bir de loundness açıkken biraz daha fazla bass kazancı verebilirsin.
Bunun için önerin nedir abi?

Mr_YAMYAM

Balans potu headerdan sökülüp rahatlıkla ters çevrilebilir.
Loudness etkisi volume seviyesi ile doğrudan ilgilidir.
Volüme 3 seviyesinde takribi +6db olup oldukça idealdir. (POT ile ilgilidir)
Volüme potu açıldıkça loudness etkisi azalmaktadır.
Loudness etkisinin tam anlaşılabilmesi için volüme potunu 2-3 seviyesinde ve bass kontrol max iken test etmelisiniz.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Şubat 2019, 13:47:55Balans potu headerdan sökülüp rahatlıkla ters çevrilebilir.
Loudness etkisi volume seviyesi ile doğrudan ilgilidir.
Volüme 3 seviyesinde takribi +6db olup oldukça idealdir. (POT ile ilgilidir)
Volüme potu açıldıkça loudness etkisi azalmaktadır.
Loudness etkisinin tam anlaşılabilmesi için volüme potunu 2-3 seviyesinde ve bass kontrol max iken test etmelisiniz.

Bu şekilde yapınca ciddi fark ediyor bass  ;)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Yeni potlarım nasıl olmuş? MF-A01 Pot başlığı.
Yalnız potları yarısından taşlama ile kesmek zorun da kaldım.

[attach type=image]11108[/attach]

Mustafa281

@gokrtl fan devresini bir daha paylaşabilir misin sana zahmet

Mustafa281

sasen

Mr.Yamyam hocam  Evox Rifa  2.2uF 50V kondansatörleri önermiştiniz.Ben aldım ancak üzerinde evox veya rifa yazmıyor.Bunları firma orjinal diye satıyor.Orjinal olup olmadığını anlamak mümkün mü?Sadece değerin başında bir amblem var.Sizin fikrinizi alabilir miyim?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Şubat 2019, 17:52:14Mr.Yamyam hocam  Evox Rifa  2.2uF 50V kondansatörleri önermiştiniz.Ben aldım ancak üzerinde evox veya rifa yazmıyor.Bunları firma orjinal diye satıyor.Orjinal olup olmadığını anlamak mümkün mü?Sadece değerin başında bir amblem var.Sizin fikrinizi alabilir miyim?
EVOX RIFA yazmaz.
O kondansatörün başındaki markanın amblemidir. Yani SIEMENS
İdeal kalitede ve son derece kullanışlıdır. Ben yıllarca kullanmıştım onlardan.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Şubat 2019, 00:35:56EVOX RIFA yazmaz.
O kondansatörün başındaki markanın amblemidir. Yani SIEMENS
İdeal kalitede ve son derece kullanışlıdır. Ben yıllarca kullanmıştım onlardan.

Mr.Yamyam hocam öncelikle teşekkür ederim.Arkadaşlar ile yapmış olduğunuz bu güzel ,zevkli çalışmaları ilk sayfadan itibaren tekrar tekrar okuyorum.Gerçi siz bu çalışmaları yapıp bitirdiniz.Ancak takıldığım konularda özellikle devrelerdeki malzemelerin şiparişini yaparken yanlış bir malzeme vermemek için (forumda cevabını bulamadıklarım için)size danışsam size rahatsızlık vermiş olur muyum?

Mr_YAMYAM

Danışmanlık hizmetlerimiz ücrete tabii değildir :D
Her forum üyesi bir konuda bilgi talep eden üyeye yardımcı olmaya çalışmaktadır.
Talep edilen bilgi için yeterli done sunulursa, konu daha bilimsel olacak ve çok az mesaj ile sorun çözülebilecektir.
Ancak yeterli veri sunulmayıp geniş anlam içeren bilgi talepleri hem forumda karmaşaya hem de tartışmalara yol açabilmektedir.
Bu sebeple bilgi taleplerinde bile bilimsel olunmalıdır.
ÖRNEK
Amplim çalışmıyor ne yapabilirim demek yanlış bir ifadedir.
ANCAK:
Amplim çalışmıyor ana başlığı ile aşağıdaki doneler de sunulabilirse sonuca daha çabuk gidilecektir.
Ampli ana besleme devresi çıkışları ölçülmüş ve +/-30V görülmüştür.
Ampli çıkış entegresi veya transistörlerine bu gerilim aynen ulaşmakta olup şu değerler okunmuştur.
Varsa, amplimizin şeması şudur. Diyerek şema ekini sunmak.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Kasım 2018, 18:48:01Arkadaşlarım @memleket  ve  @Kazasker‍   için LM1875 li ampli tasarımı sunuyorum.
İyi bir ampli tasarımında çıkış devresinin önemi çok ta fazla değildir.
Çıkış devresinin önemi, istenilen güç bandı doğrultusunda kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani çok fazla güç istenmeyen veya yüksek sesle müzik dinlenilmesini sevmeyen kişiler elbette daha düşük güçte çıkış katını tercih edebilecekleri gibi, yüksek güç isteyen kişiler de elbette çok daha yüksek çıkış gücü verebilen çıkış katlarını tercih edebilirler.
Konumuz esas itibarı ile iyi kalite bir ampli tasarımı olup, integrated bir amplinin teknik özelliklerini tartışıp, gereğini yerine getirebilmektir.
Bir integrated amplide çıkış katı haricinde ton kontrol, pre amplifikatör gibi ön devreler de bulunabilmektedir.
Esasen, genel dinleme amaçlarını gözönünde bulundurduğumuzda bu ön devreleri de mecburen kullanmalıyız.
Tasarıma gelelim.
Her cihazda olduğu gibi, bir amplideki besleme devresinin önemi tartışılmazdır.
Bu sebeple ilk olarak uygun bir besleme devresi sunuyorum.
Bu besleme devresi genel amaç için tasarlanmış olup, LM1875 veya benzer özelliklerde başka bir çıkış katını ve ön devreleri besleyebilecek özelliktedir.

Hocam Merhaba,
Kendi amfim için bu besleme devresini kullanacağım. Ton kontrol vb. devreler olmadığı için üstündeki +-15 volt için kullandığınız LM337 ve LM317 ikilisini devre üstünde kullanmayacağım. Elemanları dizmeyi düşünmüyorum.
Asıl sormak istediğim soru şudur :
Devre üstünde kullandığınız 1R 10W direncin hesabını kendi devrem için şu şekilde mi yapmalıyım ?

Kullanılacak amfi entegresi  : LM3886
Toplam tek entegre güç harcaması : 135 W ( iki entegre için 270 W )
+- 34 dc ile beslediğimizde toplam çekilen akım : 3,97A
Direnç üstünde oluşan gerilim: 3,97 V ( V=I*R )
Direnç gücü : 15,76W ( P=I*V )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 15 Şubat 2019, 17:59:18Hocam Merhaba,

Kullanılacak amfi entegresi  : LM3886
Toplam tek entegre güç harcaması : 135 W ( iki entegre için 270 W )
+- 34 dc ile beslediğimizde toplam çekilen akım : 3,97A
Direnç üstünde oluşan gerilim: 3,97 V ( V=I*R )
Direnç gücü : 15,76W ( P=I*V )
Hesaplama doğru ama gidişat yanlış.
LM3886 nın verilen değerleri uygun yük empedansı ve yük akımı doğrultusunda belirlenmektedir.
4 ohm yük altında peak akımı 4.5A olarak verilmiştir.
Tepe akımı 4.5A ise kaba bir hesapla continous akımı 3.97 gibi bulabiliriz.
Bulunan bu akım değerimiz bizlere tüm besleme devresi ve trafoya varıncaya kadar akım yollarından akan akımı belirtir.
Yani aradaki direncimizden de bu kadar akım akmaktadır.
Direnç değerimiz LM1875 entegresi için 1ohm olarak verilmiş olup bu değere bağlı kalmak zorunluluğu yoktur.
Eğer direncimizi 1 ohm değil de 0.5ohm yaparsak üzerinde harcanan gücün yarı yarıya düşeceğini hesaplayıp tespit edebiliriz.
Hatta tasarımımızı en uygun grounding kurallarına göre yapabiliyorsak bu direnci kaldırabiliriz de.
Böylece güç kaybımızı en aza indirmiş oluruz.

sasen

Lm1875 ampli devresi için malzeme almaya başladım. İnternetten satış yapan bir İstanbul firmasından 2 adet LM1875T aldım.Kendi sitesinde malzeme bilgisi olarak" NATIONAL LM1875T 20W Audio Power Amplifier (Fü) " yazıyor.Ancak bana gönderdikleri malzemenin ikisinin görüntüsü aynı değil.Acaba sahte olma olasılığı nedir?Bir değerlendirme yapabilir misiniz?Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Sağdaki ürün daha kaliteli.
Üzerinde bazı üretim parametreleri var.
Her iki firma da INFERNO. Baskı olup olmadığı şüpheli.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Mart 2019, 18:12:52Sağdaki ürün daha kaliteli.
Üzerinde bazı üretim parametreleri var.
Her iki firma da INFERNO. Baskı olup olmadığı şüpheli.

Hocam teşekkür ederim.Her iki firma da inferno demişsiniz .National üreten firma mı, yoksa bir marka mı?Size sormadan önce İnternette araştırdım inferno olarak bir bilgiye ulaşamadım. Açıklayabilirseniz öğrenmiş olurum. Benim bunları iade etmem daha doğru olacak galiba.

Mr_YAMYAM

National firmasından bazı mühendisler ayrılıp kendi şirketlerini kurunca national firması bir süre daha üretimlerine devam etti.
Üretim maliyetlerini karşılayamayınca firmayı kapatım INFERNO olarak yeniden yapılandı.
Orijinal NATIONAL logosu üst üste iki adet N dir. Inferno ise senin entegrelerdeki eğri N harfidir.
Inferno önceleri tested ürün yapıp National lisansı ile piyasaya sürüyordu. Ama çinlilerin üretim piyasasına girmesi ile bu firma da üretim haklarını farklı firmalara devredip üretimden pay almayı tercih etti.
Üretim lisansları tek bir firmaya bağlı olmadığı için abuk sabuk firmalar aynı logolarla veya benzer logolarla kötü üretimleri yapıp piyasayı laçka ettiler.
[attach type=image]11534[/attach]

sasen

Bu değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

sasen

Hocam besleme devresinin montajını yaptım.Besleme devresinin regülesiz çıkışı da +26dcv  - 26 dcv  çıkış veriyor. Ancak bir sorunla karşılaştım. LM337 5K trimpotu -11 volta kadar ayar yaptı.Trimpotları ölçtüğümde 4,46   ve  4,76 değerler aldım Değiştirdim yine aynısı oldu .Sonra yerine 10K trimpot taktım onunla -15 dcv  olarak ayarlayabildim. R1   için 240R metalfilm bulamadım karbon direnç kullandım. LM317 regüle devre şemalarını incelediğimde R1 değerini hep 240R olarak vermiş.249R metal film direncim var onu kullansam sorun olur mu Regüle çıkış voltajları tam +15  -15  olarak mı ayarlayacağız yoksa biraz yüksek mi?

Hocam vermiş olduğunuz pro tone control .LYT dosyası proteusta boş çıkıyor.Tekrar yüklemeniz mümkün mü?Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Besleme devresi 1.25V tan 37V a kadar ayar yapmalıdır.
Aksi takdirde arızalıdır.
Başta entegreler olmak üzere tüm devre elemanları ölçülüp sağlamlığından emin olunmalıdır.
Günümüzde çoğu entegreler çin üretimi kötü kalite üretimlerdir.
Bu ürünlerden emin olunamıyorsa daha kaliteli ürün temin etmelisiniz.
Devre elemanlarının hassasiyeti çok fazla değildir. Karbon veya metal film kullanımı önemli değildir.
Hatta 240ohm olarak verilmiş Rf direncinin toleransı da çok önem arzetmez. 200 ohm bile kullanılabilir.
Kötü üretim entegrelerin osilasyonlarından kaçınmak için öncelikle trimpota parelel bağlı kondansatör takılmamalıdır.
Sağlıklı bir çıkış gerilimi alındığında bu kondansatör yerine takılabilir..
Bu direncin değeri 5Kohm dan büyük olamaz. Daha büyük dirençler entegreyi akım kaynağı olarak çalıştıracaktır.
15V çıkış geriliminin sağlıklı ayarı için 3.3K civarı bir trimpot bile kullanılabilecektir.

sasen

Hocam önce 10K tirmpotu söküp dediğiniz gibi 5K trimpotu taktım ve diğer elemanların lehimlerini kontrol ettim . 5K ile  -15v  ayarlayabildim. Teşekkür ederim.

sasen

Alıntı yapılan: sasen - 12 Mart 2019, 18:12:05Hocam besleme devresinin montajını yaptım.Besleme devresinin regülesiz çıkışı da +26dcv  - 26 dcv  çıkış veriyor. Ancak bir sorunla karşılaştım. LM337 5K trimpotu -11 volta kadar ayar yaptı.Trimpotları ölçtüğümde 4,46   ve  4,76 değerler aldım Değiştirdim yine aynısı oldu .Sonra yerine 10K trimpot taktım onunla -15 dcv  olarak ayarlayabildim. R1   için 240R metalfilm bulamadım karbon direnç kullandım. LM317 regüle devre şemalarını incelediğimde R1 değerini hep 240R olarak vermiş.249R metal film direncim var onu kullansam sorun olur mu Regüle çıkış voltajları tam +15  -15  olarak mı ayarlayacağız yoksa biraz yüksek mi?

Hocam vermiş olduğunuz pro tone control .LYT dosyası proteusta boş çıkıyor.Tekrar yüklemeniz mümkün mü?Teşekkürler.

Hocam .LYT dosyası proteus versiyonundan kaynaklanıyormuş sorunu çözdüm .

sasen

Hocam geçen LM1875 devresinde kullandığınız 47uF NP kondansatör için  siparişi vermiştim. 47uF BP olarak geldi. İnternette "german elcaps often use bp = bipolar - in english np = non polarised." olarak bir bilgi buldum.Doğru mudur?47uF BP kondansatörü anfi devresinde kullanabilir miyim?Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Doğrudur.
NP ile BP arasında anlam farkı yoktur. Yani her ikisi de aynıdır.
Türk üretimi olsaydı ve Türkçe de kutup yok ibaresi kullanılsaydı kısaltması KY olacaktı :D
Bir ingilaz bu ürünü alsaydı belki senin gibi tereddüt edebilirdi :D
NOT:
O kondansatörler şipirdekmiş.

sasen

Hocam ton kontrol devresinin montajını yaptım ve saçtan bir kutu yaptım. Devreyi metal kutu içerisine monte etmedim.Sizin söyleyecekleriniz doğrultusunda devam edeceğim.Görsel olarak kutu çirkin oldu ama  :)  iş görür mü?

Mr_YAMYAM

Gayet şipirdek.
İşterse yamyam gibi olsun. Kutu daima iş görür.
Ama montaj planı son derece önemlidir. Bu sebeple şaseleme için metal yükseltme aparatları kullanmalısın.
Grounding planı da LM1875 li ampli tasarım konusu içerisinde verilmiştir.
Kablolamaya da dikkat edersen cenıfır sistem yapabilirsin.

sasen

Hocam yine ben :) Lm1875 ampli devresinde 0,1uF kondansatör için aldığım bu multilayer kondansatörler olur mu?Olmazsa yarın tekrar arayacağım.Ayrıca devredeki 51K direnci metal film olarak bulamadım karbon var elimde.Ama 52K metal film direnç var. 52K hesapları bozar mı?

Not:Diyeceksiniz ki biz bu işleri yapıp bitirdik sen nereden çıktın  :) Ama bitiyor az kaldı :) Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 17 Mart 2019, 18:04:45Hocam yine ben :) Lm1875 ampli devresinde 0,1uF kondansatör için aldığım bu multilayer kondansatörler olur mu?Olmazsa yarın tekrar arayacağım.Ayrıca devredeki 51K direnci metal film olarak bulamadım karbon var elimde.Ama 52K metal film direnç var. 52K hesapları bozar mı?

Not:Diyeceksiniz ki biz bu işleri yapıp bitirdik sen nereden çıktın  :) Ama bitiyor az kaldı :) Teşekkürler
Aynı kondansatörleri ben de kullanıyorum. Ama hassas devrelerde değil.
ML olan bu kondansatörler oldukça oynak. Hem tolerans olarak hem de ESR olarak kesin bir değer belirlenemiyor.
Ampli beslemesinde kullanılabilecek en ideal kondansatör MERCİMEK diye tabir edilen seramik kondansatörlerdir.
İyi kalite MKT polyester kondansatörler de iyi netice vermektedirler.
Bu kondansatörleri kullanabilirsin. Olası bir osilasyon sorunu olursa diğer tiplerden temin edip değiştirebilirsin.
Ne 52K hesapları bozar ne de karbon dirençler hesapları bozar.
Buradaki dikkat edilmesi gereken tek unsur, sağ kanala takılan değer ile sol kanala takılan değerin mümkün mertebe aynı olmasıdır. %5lik tolerans farkı bile bu gibi basit devrelerde önem arzetmeyecektir.
Ancak feedback ve sinyal yollarında kullanılan kondansatörlerin önemi büyüktür.
Her ne kadar devremiz bir amatör için tasarlanmış olsa da, tekniğin gereğini inkar etmemeliyiz.
Bu kondansatörleri ölçmeden asla devreye eklemeyiniz. Olası bir anormallik görülüyorsa uzman kişilere sorup bilgi alabilirsiniz.
NOT'una NOT:
Biz bu işleri birçok arkadaşlar yapsın diye yaptık. Sen de yap. Hatta eşin dostun amcan dayın kim olursa yapsın.
Hatta börtü böcekler bile yapsa konumuz için büyük kazanç demektir. Çünkü ne kadar fazla yapabilen olursa o kadar konu amacına ulaşmış demektir.
Yapılan cihazların şu konumuz içerisindeki paylaşımı ise konumuzun  değerini belirleyecektir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.0.html

sasen

Hocam bugün 0.1uf olarak bu kondansatörü aldım.Bunlar Lm1875 ampli devresi için uygun mudur?

sasen

Hocam merhaba LM1875 entegresi için büyük soğutucu kullansak fan devresi kullanmasak sorun yaşar mıyız?Eğer uygun derseniz kaç cmlik soğutucu almalıyım?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın