Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (17037 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #1140
Hocam besleme devresinin montajını yaptım.Besleme devresinin regülesiz çıkışı da +26dcv  - 26 dcv  çıkış veriyor. Ancak bir sorunla karşılaştım. LM337 5K trimpotu -11 volta kadar ayar yaptı.Trimpotları ölçtüğümde 4,46   ve  4,76 değerler aldım Değiştirdim yine aynısı oldu .Sonra yerine 10K trimpot taktım onunla -15 dcv  olarak ayarlayabildim. R1   için 240R metalfilm bulamadım karbon direnç kullandım. LM317 regüle devre şemalarını incelediğimde R1 değerini hep 240R olarak vermiş.249R metal film direncim var onu kullansam sorun olur mu Regüle çıkış voltajları tam +15  -15  olarak mı ayarlayacağız yoksa biraz yüksek mi?

Hocam vermiş olduğunuz pro tone control .LYT dosyası proteusta boş çıkıyor.Tekrar yüklemeniz mümkün mü?Teşekkürler.

Hocam .LYT dosyası proteus versiyonundan kaynaklanıyormuş sorunu çözdüm .

Yanıt #1141
Hocam geçen LM1875 devresinde kullandığınız 47uF NP kondansatör için  siparişi vermiştim. 47uF BP olarak geldi. İnternette "german elcaps often use bp = bipolar - in english np = non polarised." olarak bir bilgi buldum.Doğru mudur?47uF BP kondansatörü anfi devresinde kullanabilir miyim?Teşekkürler.

Yanıt #1142
Doğrudur.
NP ile BP arasında anlam farkı yoktur. Yani her ikisi de aynıdır.
Türk üretimi olsaydı ve Türkçe de kutup yok ibaresi kullanılsaydı kısaltması KY olacaktı :D
Bir ingilaz bu ürünü alsaydı belki senin gibi tereddüt edebilirdi :D
NOT:
O kondansatörler şipirdekmiş.

Yanıt #1143
Hocam ton kontrol devresinin montajını yaptım ve saçtan bir kutu yaptım. Devreyi metal kutu içerisine monte etmedim.Sizin söyleyecekleriniz doğrultusunda devam edeceğim.Görsel olarak kutu çirkin oldu ama  :)  iş görür mü?

Yanıt #1144
Gayet şipirdek.
İşterse yamyam gibi olsun. Kutu daima iş görür.
Ama montaj planı son derece önemlidir. Bu sebeple şaseleme için metal yükseltme aparatları kullanmalısın.
Grounding planı da LM1875 li ampli tasarım konusu içerisinde verilmiştir.
Kablolamaya da dikkat edersen cenıfır sistem yapabilirsin.

Yanıt #1145
Hocam yine ben :) Lm1875 ampli devresinde 0,1uF kondansatör için aldığım bu multilayer kondansatörler olur mu?Olmazsa yarın tekrar arayacağım.Ayrıca devredeki 51K direnci metal film olarak bulamadım karbon var elimde.Ama 52K metal film direnç var. 52K hesapları bozar mı?

Not:Diyeceksiniz ki biz bu işleri yapıp bitirdik sen nereden çıktın  :) Ama bitiyor az kaldı :) Teşekkürler

Yanıt #1146
Hocam yine ben :) Lm1875 ampli devresinde 0,1uF kondansatör için aldığım bu multilayer kondansatörler olur mu?Olmazsa yarın tekrar arayacağım.Ayrıca devredeki 51K direnci metal film olarak bulamadım karbon var elimde.Ama 52K metal film direnç var. 52K hesapları bozar mı?

Not:Diyeceksiniz ki biz bu işleri yapıp bitirdik sen nereden çıktın  :) Ama bitiyor az kaldı :) Teşekkürler
Aynı kondansatörleri ben de kullanıyorum. Ama hassas devrelerde değil.
ML olan bu kondansatörler oldukça oynak. Hem tolerans olarak hem de ESR olarak kesin bir değer belirlenemiyor.
Ampli beslemesinde kullanılabilecek en ideal kondansatör MERCİMEK diye tabir edilen seramik kondansatörlerdir.
İyi kalite MKT polyester kondansatörler de iyi netice vermektedirler.
Bu kondansatörleri kullanabilirsin. Olası bir osilasyon sorunu olursa diğer tiplerden temin edip değiştirebilirsin.
Ne 52K hesapları bozar ne de karbon dirençler hesapları bozar.
Buradaki dikkat edilmesi gereken tek unsur, sağ kanala takılan değer ile sol kanala takılan değerin mümkün mertebe aynı olmasıdır. %5lik tolerans farkı bile bu gibi basit devrelerde önem arzetmeyecektir.
Ancak feedback ve sinyal yollarında kullanılan kondansatörlerin önemi büyüktür.
Her ne kadar devremiz bir amatör için tasarlanmış olsa da, tekniğin gereğini inkar etmemeliyiz.
Bu kondansatörleri ölçmeden asla devreye eklemeyiniz. Olası bir anormallik görülüyorsa uzman kişilere sorup bilgi alabilirsiniz.
NOT'una NOT:
Biz bu işleri birçok arkadaşlar yapsın diye yaptık. Sen de yap. Hatta eşin dostun amcan dayın kim olursa yapsın.
Hatta börtü böcekler bile yapsa konumuz için büyük kazanç demektir. Çünkü ne kadar fazla yapabilen olursa o kadar konu amacına ulaşmış demektir.
Yapılan cihazların şu konumuz içerisindeki paylaşımı ise konumuzun  değerini belirleyecektir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.0.html

Yanıt #1147
Hocam bugün 0.1uf olarak bu kondansatörü aldım.Bunlar Lm1875 ampli devresi için uygun mudur?

Yanıt #1148
Uygundur.

Yanıt #1149
Hocam merhaba LM1875 entegresi için büyük soğutucu kullansak fan devresi kullanmasak sorun yaşar mıyız?Eğer uygun derseniz kaç cmlik soğutucu almalıyım?

Yanıt #1150
Hocam merhaba LM1875 entegresi için büyük soğutucu kullansak fan devresi kullanmasak sorun yaşar mıyız?Eğer uygun derseniz kaç cmlik soğutucu almalıyım?

Sürekli son ses çalıştırmayacaksan sorun olmaz.
Ben fan devresi yaptım ama daha hiç devreye girmedi. Sana bağlı yani. Soğutucu da devre kartı ile aynı uzunlukta. eni de 6-7cm civarı.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #1151
@gokrtl  nin kullandığı soğutucu fan olmadan da rahat soğutur.

Yanıt #1152
Mr.Yamyam hocam  bu kutu yerleştirmesi için ne söylersiniz?Kutu büyük ama ileride başka devreler de ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

Yanıt #1153
Cihaz yerleşim planı ezbere yapılmamıştır.
Birçok orijinal cihazı incelersen hepsinde ortak bir tasarım şekli vardır.
Güç kaynağının orta kısımlara yerleştirilmesi dönüş yollarının diğer devrelere eşit ve mümkün mertebe kısa olmasını sağlar.
Trafonun sol arka tarafta olması, diğer devrelere olan uzaklığını sağlayabilmek içindir.
Ton kontrol devresi ön panele yakın yerleştirilir ki, potlara kablolama yapılacaksa bu kabloların en kısa olarak yapılabilmesi içindir. Unutma her uzun kablolama bize bir gürültü unsurudur.
Volüme devresi de bir gelenek olarak sağ tarafa alınır ki, hem gürültülerden etkilenmesin, hem de oralarda bir referans noktası oluşturabilelim. Çünkü buradaki referans noktası sistemin anahtarıdır ve PRE-ST GROUND noktasını ifade eder.
Bu nokta çoğu pre devrelerin akımlarının dönüş noktası olarak ta tasarlanabilmektedir.
X
Ayrıca önemli bir husus daha var.
Metal aksamın ve bağlantı dirençlerinin önemi son derece büyüktür. Öyle ki bazı yerlerde miliohmlar mertebesinde önem arzetmektedir. Bu sebeple power plane tip grounding sistemlerde metal aksamın boyalı olmaması gerekmektedir.
Eğer boya yapılmışsa şaseye tespit vidalarının ve yükseltme aparatlarının son derece iyi temas etmesi gerekmektedir.
Bu hususu gözardı edersen ciddi aksaklıklarla karşılaşabilirsin.