LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 16:53:22Swicthe bak :D
Bu swicth değil ŞARTEL bana göre :D
İnsan ecik ilmine uygun olanlardan sipariş verirdi.
https://www.interkomelektronik.com/toggle-switch-ic-145-on-off-on-6mm
Neyse büyük te olsa o kullanılabilir.

Abi verdiğin linktekinden var elim de. Bunun üzerin de on -off yazıyor diye hoşuma gitti. Resimde de küçük görünüyordu. :))

Bu gün wharfedle hoparlörlere bakmaya gittim. Kapalı kutu. Açılır yanı yok. Yani içine çapıt filan doldur dersen zor iş. Kredi kartı geçmediği için alamadım. Mecbur maaşı beklicez. Bide gözüme küçük geldi. A3 kağıttan biraz daha küçük görünüyor. :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Ocak 2019, 16:59:06Abi verdiğin linktekinden var elim de. Bunun üzerin de on -off yazıyor diye hoşuma gitti. Resimde de küçük görünüyordu. :))

Bu gün wharfedle hoparlörlere bakmaya gittim. Kapalı kutu. Açılır yanı yok. Yani içine çapıt filan doldur dersen zor iş. Kredi kartı geçmediği için alamadım. Mecbur maaşı beklicez. Bide gözüme küçük geldi. A3 kağıttan biraz daha küçük görünüyor. :))
O hoparlörler alacağım dediğin PEYNIIR hoparlörleri yer. Bakma boyunun ufak olduğuna. KARATE bilir :D
İyi kalite üretim olduğu için firma zaten içerisine çul çaput doldurmuştur.  Buna rağmen sen daha iyi modifiye yapmak istersen, bass hoparlörü vidalarından sökerek kabin içerisine ulaşabilir istediğin çul çaputu yerleştirebilirsin.
Al da ne zaman alırsan al. Ama o hoparlörleri uyduruk ampli testlerinde kullanma. Ampli DC kaçırırsa hoparlörlere yazık edersin.
Denemeleri uyduruk ucuz hoprlörlerle yap cihaz tamam olunca o hoplara bağlayıp dinleyebilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 17:07:32O hoparlörler alacağım dediğin PEYNIIR hoparlörleri yer. Bakma boyunun ufak olduğuna. KARATE bilir :D
İyi kalite üretim olduğu için firma zaten içerisine çul çaput doldurmuştur.  Buna rağmen sen daha iyi modifiye yapmak istersen, bass hoparlörü vidalarından sökerek kabin içerisine ulaşabilir istediğin çul çaputu yerleştirebilirsin.
Al da ne zaman alırsan al. Ama o hoparlörleri uyduruk ampli testlerinde kullanma. Ampli DC kaçırırsa hoparlörlere yazık edersin.
Denemeleri uyduruk ucuz hoprlörlerle yap cihaz tamam olunca o hoplara bağlayıp dinleyebilirsin.

Zaten o parayı verince gözüm gibi bakarım. Hatta dc alğılayan devre yapar koyarım önüne. Dc geldimi direk akımı keser. Hoparlör koruma devrelerinin mantığını bilmiyorum ama onlarda böyle birşeydir herhal :))

Ayrıca lm3915 ler için almanya ile görüştüm eniştem eve geçince sipariş verecek ama yazın elime ulaşacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 22 Ocak 2019, 17:25:36Ayrıca lm3915 ler için almanya ile görüştüm eniştem eve geçince sipariş verecek ama yazın elime ulaşacak.
Ecik bilinçli davran.
Enişten o ürünlerin kalitesini bilebiliyor mu? Bilebiliyorsa sorun yok.
Ama bilemiyorsa en azından ilgili satıcıdaki ürünlerin resmini sana gönderebilir.  Sen de bizlere postalarsın.
Resimlerden anlayabilirsek sana OK ya da NOT deriz.
Böylece iyi kalite ürün ise fiyatına göre hiç olmazsa 40-50 tene sipariş veririz.
10 tenesini sen alsan 10 tenesini Özgürece alsa kalan 30 tenesini de ben alırım.

gokrtl

Kendisi makine mühendisi. Muhtemelen anlar.
Anlamasa bile resimdekinin aynısı gelecek diye uyardım.
Gelince aynısı değilse iade edebilecek. Buradaki gibi sıkıntılı değilmiş iade. Yanlız aşağıdaki resimden de anlayacağınız üzere adamın elin de sadece 5 tane orjinal var mış. Toplu alma ihtimalini ben de değerlendirdim. Sizi unutur muyum hiç? Ama adam da yok.

[attach type=image]10748[/attach]

Mr_YAMYAM

Cahal civelek Gökhan :D
Onu demek istemedim.
Madem alamanyada tanıdığın var. Parça numarasını yaz ver eline.
O da gidip elektronikçileri dolaşsın.
Alamanyada bu gibi ekipmanlar için son derece çeşit bulunduran mağazalar varmış.
Haliyle  Alamanyada orijinal istiyorum diyince firma çin işi gibi üçkağıt yapamaz. Yani sahte ürünler oralarda ayak altında dolaşmaz.
Mağazadan önce baksın. Ürünü sana resimlesin. Biz al dersek alsın.
Sonra da gelirken mi getirir. Oradan sana mı postalar heç möhüm değil.

stk4221

Konu sakinleri bir ara stk entegre si  ile orta yollu amfiklator yapma gibi bir düşünce var idi. Yamyam reis su işe bir el at.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Ocak 2019, 21:35:16Konu sakinleri bir ara stk entegre si  ile orta yollu amfiklator yapma gibi bir düşünce var idi. Yamyam reis su işe bir el at.
Hangi STK ile
STK465 ise zaten forumda paylaşmıştım. @Adnancoskun  hoca yapmıştı bile plaketi.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 20:48:42Cahal civelek Gökhan :D
Onu demek istemedim.
Madem alamanyada tanıdığın var. Parça numarasını yaz ver eline.
O da gidip elektronikçileri dolaşsın.
Alamanyada bu gibi ekipmanlar için son derece çeşit bulunduran mağazalar varmış.
Haliyle  Alamanyada orijinal istiyorum diyince firma çin işi gibi üçkağıt yapamaz. Yani sahte ürünler oralarda ayak altında dolaşmaz.
Mağazadan önce baksın. Ürünü sana resimlesin. Biz al dersek alsın.
Sonra da gelirken mi getirir. Oradan sana mı postalar heç möhüm değil.

Abi benim enişte pek öyle dükkan dükkan dolanacak tip değil. Bir de her parça lazım olduğunda uğraşacağını sanmam. Birkere de ne istiyorsam toptan söylemem lazım. Şunu öğrendim, orada tamir olayı olmadığından parça tüketimi de yokmuş. Orjinal parçalar elektronikçi tezgahların da dolanıyor muş. Yani biz gidip 5 lira verince patates verip gönderiyorlar ya, orada direk orjinal veriyorlarmış. Bulursa eğer 20-30 tane alacak.

Diğer ilgilendiğimiz ilanın da çin merkezli olduğunu ve dolandırıcı olduğunu söyledi. Almanyadan bakıp bulacak.

[attach type=image]10750[/attach]

Düşün kendisiyle halam aracılığı ile konuşabiliyorum :)) :))

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 22:00:31Hangi STK ile
STK465 ise zaten forumda paylaşmıştım. @Adnancoskun  hoca yapmıştı bile plaketi.

Eski konu mu? Ben konuyu görmedim.

stk4221

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ocak 2019, 22:00:31Hangi STK ile

.
Kaçırdım mı ne konuyu acaba?  bende stk 4251 var  Bende reis  bu entegre nasıl.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Ocak 2019, 22:07:01.
Kaçırdım mı ne konuyu acaba?  bende stk 4251 var  Bende reis  bu entegre nasıl.
O entegreyi test etmedim.
Ancak şunu belirteyim.
Hangi STK olursa olsun genel karakteristikleri birbirlerine yakındır. Bazı özel STK serileri düşük distorsiyon, bazıları yüksek güçlü bazıları ise korumalı olarak lanse edilmişlerdir.
STK4151 2X30W olarak belirtilmiş. STK465 e özdeş diyebiliriz.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/41599/SANYO/STK4151.html

gokrtl

Ön panel işi tamam sayılır.

[attach type=image]10775[/attach]

Mr_YAMYAM

Nerede yaptırdın?
Gayet HOŞŞT olmuş :D
Ancak bir eksik daha var.
Ön panelin sağlıklı kullanılması, üzerinde herhangi bir vida veya bağlantıların olmaması ile mümkündür.
Bu sebeple ön panelin hemen arkasında ve şaseye sıkıca tutturulmuş ikinci bir panel daha kullanılmaktadır.
Bu ikinci panele tüm potlar ve switchler monte edilerek, ön panel ile ilişkisi kesilmektedir.
Böylece potlar veya kontrol elemanları ön panele uyumlu olmaktadır.
Bu aşamada ikinci panelin yapımı uygun ise şimdiden yaptırmalısın. Aksi takdirde tüm potları ve kontrol elemanlarını ön panele monte etmek zorunda kalacaksın.
Benim amplideki ikinci U şeklindeki ön panel resimde görülmektedir.
[attach type=image]10777[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ocak 2019, 16:40:04Nerede yaptırdın?
Gayet HOŞŞT olmuş :D
Ancak bir eksik daha var.
Ön panelin sağlıklı kullanılması, üzerinde herhangi bir vida veya bağlantıların olmaması ile mümkündür.
Bu sebeple ön panelin hemen arkasında ve şaseye sıkıca tutturulmuş ikinci bir panel daha kullanılmaktadır.
Bu ikinci panele tüm potlar ve switchler monte edilerek, ön panel ile ilişkisi kesilmektedir.
Böylece potlar veya kontrol elemanları ön panele uyumlu olmaktadır.
Bu aşamada ikinci panelin yapımı uygun ise şimdiden yaptırmalısın. Aksi takdirde tüm potları ve kontrol elemanlarını ön panele monte etmek zorunda kalacaksın.
Benim amplideki ikinci U şeklindeki ön panel resimde görülmektedir.
[attach type=image]10777[/attach]

Az kaldı intihar edecem.
Abi ben bu panelin üzerine delik delip potları ve switch leri vidalayacaktım iş bitecekti. Sen şimdi ikinci bir panelden bahsediyorsun. Anlamadım olayı. Potların bağlı olduğu panel metal olacak, ayrıca önünde plastik bir panel mi olacak? Hoş anlamış olsam da 1 lira param kalmadı.
Bu havalandırma bacaları yapan bir yer denk geldi orada yaptırdım. Son 25tl paramı verdim. En az 15 gün daha bir kuruş harcayamam.  :(
Baştan diyeydin ikinci bir panel var diye onu da 25tl içine şıkıştırırdım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 17:02:15Az kaldı intihar edecem.
Abi ben bu panelin üzerine delik delip potları ve switch leri vidalayacaktım iş bitecekti. Sen şimdi ikinci bir panelden bahsediyorsun. Anlamadım olayı. Potların bağlı olduğu panel metal olacak, ayrıca önünde plastik bir panel mi olacak? Hoş anlamış olsam da 1 lira param kalmadı.
Bu havalandırma bacaları yapan bir yer denk geldi orada yaptırdım. Son 25tl paramı verdim. En az 15 gün daha bir kuruş harcayamam.  :(
Baştan diyeydin ikinci bir panel var diye onu da 25tl içine şıkıştırırdım.
O zaman DUR. İSTOP ET :D
Ben illa yaptırt demiyorum. Ama bilimsel olarak yaklaşıyorum.
O halde önerim şudur.
Bu proje senin için bir başlangıç olacaktır. Öyle ya da böyle bu projeyi başarı ile bitirebilirsen aynı projeyi daha bilimsel disiplinle geliştirebilir, bir üst seviyeye geçebilirsin.
Bu gibi projelerde kutu en önemli etken olduğuna göre, sen bu işi bir şekilde halletmiş gibisin.
Daha sonra aynı ustaya giderek dünya standartlarında bir kutu yaptırabilir, böylece LM1875 li çıkış katı değil de biraz daha güçlü çıkış katlarından birisini kullanabilirsin.
Böylece adım adım üst seviyeye doğru ilerlemiş olur, ve karşılaşacağın aksaklıkları anlayarak tekniği de öğrenmiş olursun.
Acele etmek değil, işin tekniğini kaparak biryerlere varabilmek önemlidir. Varsın bir sene sonra olsun.
Şu aşamada sana hoparlör lazımdır.

Panel için bilimsel yerleşim planı.
[attach type=image]10779[/attach]
Ölçüler orantısal olmayabilir. Takribi belirlenmiştir.
Montaj planını bu doğrultuda tasarlamalısın. Acele etme. Önce ölç biç ve eleman yerleşimlerini kontrol et.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ocak 2019, 17:13:22O zaman DUR. İSTOP ET :D
Ben illa yaptırt demiyorum. Ama bilimsel olarak yaklaşıyorum.
O halde önerim şudur.
Bu proje senin için bir başlangıç olacaktır. Öyle ya da böyle bu projeyi başarı ile bitirebilirsen aynı projeyi daha bilimsel disiplinle geliştirebilir, bir üst seviyeye geçebilirsin.
Bu gibi projelerde kutu en önemli etken olduğuna göre, sen bu işi bir şekilde halletmiş gibisin.
Daha sonra aynı ustaya giderek dünya standartlarında bir kutu yaptırabilir, böylece LM1875 li çıkış katı değil de biraz daha güçlü çıkış katlarından birisini kullanabilirsin.
Böylece adım adım üst seviyeye doğru ilerlemiş olur, ve karşılaşacağın aksaklıkları anlayarak tekniği de öğrenmiş olursun.
Acele etmek değil, işin tekniğini kaparak biryerlere varabilmek önemlidir. Varsın bir sene sonra olsun.
Şu aşamada sana hoparlör lazımdır.

Panel için bilimsel yerleşim planı.
Ölçüler orantısal olmayabilir. Takribi belirlenmiştir.
Montaj planını bu doğrultuda tasarlamalısın. Acele etme. Önce ölç biç ve eleman yerleşimlerini kontrol et.

Abi zaten aklım Lm3886 da. O sistem için altınkaya dan kasa alıcam. Bun da acemiliğimi atıyorum yavaştan.
O sistem daha stabil olacak çünkü 1.sayfadan itibaren başlayacağım yapmaya. Buna 25.sayfadan başladım. Biraz ucunu kaçırdım. Preamplideki potlar kaç K olacaktı? 55 sayfanın içinde bulamadım konunun geçtiği yeri...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 17:31:16Abi zaten aklım Lm3886 da. O sistem için altınkaya dan kasa alıcam. Bun da acemiliğimi atıyorum yavaştan.
O sistem daha stabil olacak çünkü 1.sayfadan itibaren başlayacağım yapmaya. Buna 25.sayfadan başladım. Biraz ucunu kaçırdım. Preamplideki potlar kaç K olacaktı? 55 sayfanın içinde bulamadım konunun geçtiği yeri...
LM3886 çok meşakkatli olsa da ilmine göre yapabilirsen son derece iyi bir cihaz sahibi olursun.
ŞARTNAME:
2X22V ve 2X22V en az 4A akım verebilen 4 adet voltaj çıkışı için takribi güç 300W üzeri.
2X15V1A çıkış için 30W güç gereksinimi.
Haliyle böyle bir trafo ilmine göre hesaplandığında 350-400W gücünde olmalıdır ki LM3886 yı besleyebilsin.
LM3886 nın SPike özelliğini önemsemezsek takribi güç gereksinimimiz 200-250W olacaktır.
Demekki öncelikli işimiz bu değerlerde trafo teminidir.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Content=TrafoOlculeri
Linkteki firmadan fiyat bilgileri alınabilir.
Pre-ampli sizlerin tasarımında kullanılmıyor. Ton kontrol kullanılmaktadır.
Ton kontrolün giriş potları tasarım özelliklerine göre 25K ila 100K arasında değişmektedir.
Bass ve tiz potları ise 100K dır.
Volüme potu 100K referans olarak belirlenmiştir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ocak 2019, 17:58:53LM3886 çok meşakkatli olsa da ilmine göre yapabilirsen son derece iyi bir cihaz sahibi olursun.
ŞARTNAME:
2X22V ve 2X22V en az 4A akım verebilen 4 adet voltaj çıkışı için takribi güç 300W üzeri.
2X15V1A çıkış için 30W güç gereksinimi.
Haliyle böyle bir trafo ilmine göre hesaplandığında 350-400W gücünde olmalıdır ki LM3886 yı besleyebilsin.
LM3886 nın SPike özelliğini önemsemezsek takribi güç gereksinimimiz 200-250W olacaktır.
Demekki öncelikli işimiz bu değerlerde trafo teminidir.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Content=TrafoOlculeri
Linkteki firmadan fiyat bilgileri alınabilir.
Pre-ampli sizlerin tasarımında kullanılmıyor. Ton kontrol kullanılmaktadır.
Ton kontrolün giriş potları tasarım özelliklerine göre 25K ila 100K arasında değişmektedir.
Bass ve tiz potları ise 100K dır.
Volüme potu 100K referans olarak belirlenmiştir.

Bu bilgileri yeni başlık açtığımız da tekrar isteyeceğiz :))

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ocak 2019, 17:13:22Panel için bilimsel yerleşim planı.

@Mr_YAMYAM abi görsele balans çizmişsin ama ton kontrolde sadece bass ve tiz girişi var. Balans girişini bulamadım. Onu fazla mı çizdin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 23 Ocak 2019, 21:42:35@Mr_YAMYAM abi görsele balans çizmişsin ama ton kontrolde sadece bass ve tiz girişi var. Balans girişini bulamadım. Onu fazla mı çizdin?
Konu içerisindeki LOUDNESS devresini bul.
İyice incele ve mıncıkla.

Al ben senin için buldum.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.165.html
Sayfa 12 de.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi bu wharfeadle denton 2 hoparlörler 18 watt mış doğru mu? Eğer öyleyse LM3886 da bana yetmez.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 08:14:13@Mr_YAMYAM abi bu wharfeadle denton 2 hoparlörler 18 watt mış doğru mu? Eğer öyleyse LM3886 da bana yetmez.

Mr_YAMYAM

Kazasker

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi bizim besleme devresinde 2 adet capasitör kullanımında 1r 10w  direnci  capasitörden önce mi yoksa sonra mı koyayım.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Abi balans için 200k pot yerine 220k olur mu?

[attach type=image]10785[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 17:39:34@Mr_YAMYAM

Abi balans için 200k pot yerine 220k olur mu?

[attach type=image]10785[/attach]
Şipirdek.
Balance için 220K olur.
Tasarımdaki hatalar.
LOUDNESS switchi taa orada olmaz. Volüme devresinde kontrol yapacağın için oraya kadar olan kablolama sorun yaratacaktır. Bu yüzden loudness switchi volüme potuna yakın olmalıdır.
3 kanal olarak yazdığın switch giriş selektörü ise yeri gayet iyi. Hemen yanına loudness switchini yerleştirebilirsin.
Loudness switchi çift kontak olmalıdır. Yani iki ayrı devreyi açıp kapayabilmelidir.
İşler iyi giderse bu ampliye ilerde bir de 10 LED PPM yaparız ve LED'leri sol tarafa sıralarsak dadından yinmez.
DÜZELTMELER.
[attach type=image]10787[/attach]
PPM için şimdiden yer ayrıldı. Dikey ya da yatay olabilmesi için hesaplamalar yapıldı.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 12:00:11Gücünü bilmem.
Ama ileriye yönelik ampli için almak istiyorsan o başka.
Tabiiki LM3886 için maliyet hesabına daha girmedik.

Bak aynı adamda neler varmış.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-panasonic-sa-eh700-647053258/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-xb8av-644565380/detay
Bu ürünler üst sınıf olmayıp, uyduruk denilebilecek kalitededir.
Ancak hoparlörleri muhtelif amaçlar için kullanılabilir.
Amplileri ise senin yapacağın ampli ile kıyaslamak için bir done olacaktır. Yani yapacağın ampli ile bu ampliyi kıyaslayabilirsin.

DİĞER ÖNERİ:
Eğer uğraşırım dersen Serhatın aldığı hoparlörlerden alabilirsin.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-hi-fi-bass-woofer-sifir-urun-527122453/detay/
İlk etapta bass hoparlörler için 100TL gerekiyor.
Haliyle tweeter da lazım. Antalyada sormuştum. Tanesi 75 kaat idi. Eder 150TL Üstelik mid hoparlör de gerekebilir.
Bir de crossover filtresi ..
Kabin falan da yapacaksın.
Yani elde yapacak olsan bile 500TL den çok fazla harcamalısın.

Hazır ismim geçmişken söyleyeyim, burada midrange hoparlörler ucuz. 4" 20W 4Ohm hoparlörlerin tanesini 15 TL'ye aldım.
@gokrtl eğer isterse buradan alıp kargo yapabilirim. Tabii aynısından bulabilirsem :)
Tweeter için bir önerim var.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-son-4-cift-sifir-tweeter-her-turlu-arac-ve-kolonlar-icin-645031462/detay
Son 4 çift kalmış. 1 çift 60 TL. Bence gayet uygun. Eğer onay verirseniz ben de almayı düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

gokrtl

Hoparlör işini ne yapacağımı bilmiyorum şuan. Tamamen gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalakaldım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 19:14:41Hoparlör işini ne yapacağımı bilmiyorum şuan. Tamamen gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalakaldım.

Ya hazır alacaksın ya da kendin yapacaksın. Başka yol yok.
Serhatın bass hoparlörünü gözüm tutmuştu. Ama tweeter da lazım.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 19:10:11https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-yamaha-orjinal-hoparlor-ve-tweeter-630010626/detay
Buradakiler olur mu? Çifti 50 TL oluyor.
Bu tweeterlardan 3 tane kullanmalısın. Yani sendeki bass hoparlör ile kabin yapılacaksa.
Bu tweeterları da zamanında test etmiştim.
Son derece dayanıksız ve üst band karakteristiği çok ta iyi değildi.
HAH BULDUM.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-muzik-sahne-sistemleri-fostex-fh300-tweeter-650243378/detay
Sağlamsa herkese tavsiye ederim.
Serhatın bass hopları ile kullanılabilir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 19:18:43Bu tweeterlardan 3 tane kullanmalısın. Yani sendeki bass hoparlör ile kabin yapılacaksa.
Bu tweeterları da zamanında test etmiştim.
Son derece dayanıksız ve üst band karakteristiği çok ta iyi değildi.
Neden 3 adet kullanılacak ki? Her kabine 1 adet yetmez mi?
Ekleme:
Abi onları alabilmek için 3 ay beklemek lazım ;D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 19:18:43Ya hazır alacaksın ya da kendin yapacaksın. Başka yol yok.

Hazır almaktan yanayım ama bulamıyorum. Schneider, summit, wharfedale.... aklım da ne kadar marka varsa bakıyorum ama olmuyor. Parasından da vazgeçtim yine de bulamıyorum. 600-700 gözden çıkardım ama resmen kaliteli hoparlörleri kapmış millet.
Kendim yapayım dicem ama hoparlör, kabğn, crossever filan derken hem aynı parayı verecem hem de kabin yapma becerim filan yok. Ne yapsam orjinali gibi olmaz.
Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ocak 2019, 19:25:45Neden 3 adet kullanılacak ki? Her kabine 1 adet yetmez mi?
Ekleme:
Abi onları alabilmek için 3 ay beklemek lazım ;D
Her hoparlörün belli bir duyarlılığı vardır.
Senin almış olduğun bass hoparlör ile tek tweeter kullanıldığında sesler eşit olmaz. Tizler az kalacaktır.
Üstelik bu tweeterler düşük güçlü oldukları için rahatlıkla yanabilmektedir.
Ben de zamanında kullanmıştım biliyorum Çok yaktım :D
Konya sokakta ganimet gibiydi bir zamanlar
Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 19:36:35Hazır almaktan yanayım ama bulamıyorum. Schneider, summit, wharfedale.... aklım da ne kadar marka varsa bakıyorum ama olmuyor. Parasından da vazgeçtim yine de bulamıyorum. 600-700 gözden çıkardım ama resmen kaliteli hoparlörleri kapmış millet.
Kendim yapayım dicem ama hoparlör, kabğn, crossever filan derken hem aynı parayı verecem hem de kabin yapma becerim filan yok. Ne yapsam orjinali gibi olmaz.
Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum.
Bak sana anlatayım.
Eline para geçtikçe bir kenara koy.
En az haftada bir o tanıyorum dediğin mağazaya git. Otur böcüklü çay iç sohbet ET. Izgara ET'te iyidir :D
Hoparlör arayışında olduğunu söyle.
Oradaki her ürünü bu siteden resimlerle belgele.
Ben al dersem al. Yoksa ekşi ALMA :D
Çaktın mı vaziyeti.
Bizim @ozgurece  böyle yapardı. Bir sürü ganimet topladı. Hatta çoğusunu BELEŞE bile aldı.
AĞAYA BELEŞ :D

Mr_YAMYAM

Sizi ecik kızdırayım :D
Bu hoplarda dikkatimi çeken tek özellik şudur.
Black stone-plated baffle
Türkçe anlamı: Siyah mermer kaplı arkalık. (ENGEL)
Bi de fiyatına bakın da gudurun :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-gauder-akustik-berlina-rc-11-diamond-tweeter-hi-end-speaker-634205606/detay

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ocak 2019, 19:55:22Sizi ecik kızdırayım :D
Bu hoplarda dikkatimi çeken tek özellik şudur.
Black stone-plated baffle
Türkçe anlamı: Siyah mermer kaplı arkalık. (ENGEL)
Bi de fiyatına bakın da gudurun :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-gauder-akustik-berlina-rc-11-diamond-tweeter-hi-end-speaker-634205606/detay

Aaabi ben o paraya uzay istasyonu kurarım ;D ;D

Mr_YAMYAM

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam doğru söylediniz. Audio kabin almakla iş bitmiyor ki arkadaşlar. Belki üst seviye kabinlerde çok gerekli olmasada orta seviye tüm Audio kabinlerde Hop Filtresini değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bakın E51 Sony kabinleri modifiye yapmıştık medium ve tweter ları onursal hocam gönderdi ayrıca Hop filtresi için öneride bulundu bende Ebay dan satın almıştım. Ama iyikide almışım. resimde eski ve yeni hali .Evet görünüş güzel ama önemli olan tabiki sesi. Peynir :)  Pionner (Onursal Hocamın önerisi  woofer ) ilavesiyle süper oldular. Kabinlerde izolasyonuda unutmayın derim.

[IMG]https://resmim.net/f/P7poaM.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/4mWrXS.gif[/img]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 24 Ocak 2019, 20:05:45Mr_YAMYAM Hocam doğru söylediniz. Audio kabin almakla iş bitmiyor ki arkadaşlar. Belki üst seviye kabinlerde çok gerekli olmasada orta seviye tüm Audio kabinlerde Hop Filtresini değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bakın E51 Sony kabinleri modifiye yapmıştık medium ve tweter ları onursal hocam gönderdi ayrıca Hop filtresi için öneride bulundu bende Ebay dan satın almıştım. Ama iyikide almışım. resimde eski ve yeni hali .Evet görünüş güzel ama önemli olan tabiki sesi. Peynir :)  Pionner (Onursal Hocamın önerisi  woofer ) ilavesiyle süper oldular. Kabinlerde izolasyonuda unutmayın derim.

Hatırlarsan o filtreleri alırken bazı kondansatörlerin önemine değinmiştim.
Diğeri aşırı pahalı olduğu için en uygun bu ürünleri almıştık.
Bak aynı kondansatörlerden kullanan bir kişi daha :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-muzik-sahne-sistemleri-eminence-psd-2002-8-tweeter-2-yollu-crossower-set-son-fiyat-624904679/detay
EMİNE gıız :D

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam Ben çok anlamam siz çok daha iyi bilirsiniz ama bu filtre devresine voltaj mı uygulanıyor Aktif Hop devresi mi.  ?
[IMG]https://resmim.net/f/7HnBIn.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/N0wy4R.jpg[/img]

Mr_YAMYAM

O devrede koruma özelliği var sanırım.
Belli bir gücün üzerinde arsız sinyal gelirse devreyi anlık kesiyor. Ya da overload lambasını yakıyor.

gokrtl

[attach type=image]10789[/attach]

[attach type=image]10791[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 24 Ocak 2019, 21:02:10[attach type=image]10789[/attach]

[attach type=image]10791[/attach]
Çok iyi olmuş. Canım çekti akşam akşam ;D

Mr_YAMYAM

Bence de şipirdek olmuş.
Sağlam ve emin adımlarla gidiyorsun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın