LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 18:40:08Üle ne kavga ediyorsunuz :D
İyi baksanıza BP yazıyor.
Petrol şirketi değil bu yazı. Bi Polar yani kutupsuz demektir.

bi polar transistör değilmiydi ya. no polar kutupsuzdu hani  ;D  ;D  ;D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 18:40:08Üle ne kavga ediyorsunuz :D
İyi baksanıza BP yazıyor.
Petrol şirketi değil bu yazı. Bi Polar yani kutupsuz demektir.

:D  ;D  ;D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Eksikler Tamamlanıyor...
Bu arada LM3886T Orjinal Metal Kılıf Tanesi 47TL.

[attach width=300]10634[/attach]

[attach width=300]10636[/attach]

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 10 Ocak 2019, 16:10:59Eksikler Tamamlanıyor...
Bu arada LM3886T Orjinal Metal Kılıf Tanesi 47TL.

[attach width=300]10634[/attach]

[attach width=300]10636[/attach]
Gökhan bunu dediğim yerden mi aldın. Lm3886 da varmıymış.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 10 Ocak 2019, 23:08:58Gökhan bunu dediğim yerden mi aldın. Lm3886 da varmıymış.
Beyaz kağıttakileri dediğin yerden aldım. Yazan fiyatlar dolar olarak yazılmış.
Lm3886t metal kılıf var dedi. Tanesi 47tl dedi.
Diğer alttakileri çemendardan aldım. Başka yerde bulamadım.

Kazasker

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi aşağıdaki resimdeki kondansatörü low esr olarak gönderdiler. Üzerinde (m) yazmadığı için emin olamadım ama daha önce görmediğim bir yazı var. Bu yazıya bakarak düşük esr diyebilir miyiz?

(Ayrıca orjinal LM1875 ler ve LM4562 geldi )

[attach width=300]10647[/attach]

gokrtl

@Kazasker

Malzemeler geldi. Adam kargosunu bile ödemiş.
50TL ödemiştim 10TL kargo düş. 40TL ye geldi malzemeler.  :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 11:12:53@Mr_YAMYAM abi aşağıdaki resimdeki kondansatörü low esr olarak gönderdiler. Üzerinde (m) yazmadığı için emin olamadım ama daha önce görmediğim bir yazı var. Bu yazıya bakarak düşük esr diyebilir miyiz?

(Ayrıca orjinal LM1875 ler ve LM4562 geldi )

[attach width=300]10647[/attach]
LM4562 orijinal değildir :D
Orijinaller burada.
https://www.ebay.com/itm/1pc-GENUINE-LM4562-Dual-HiFi-Audio-OpAmp-LM4562NA-DIP-8-USA-Texas-Instruments-/172236298164
Ben 10$ a aldıklarımı çöpe attım :)
Burda daha bahalı.
https://tr.aliexpress.com/item/LM4562NA-NS-High-Performance-Audio-OPAMP-IC-LM4562/32496301020.html?spm=a2g10.search0104.3.37.38e51801KKSdLA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103-10890,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6-6&algo_pvid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6&transAbTest=ae803_5

Bu tür kondansatörler besleme devresinde aktif akım yolunda kullanılmıyorsa ESR çok önemli değildir.
Devrede bi polar kullanılma amacı, polarizasyonun belirsiz olduğu durumda eşdeğer bir dolma boşalma eğrisi içindir.
Bu kondansatör LM1875 gibi devrelerin inverting girişlerindeki sinyallerin eşdeğer polarite ile dolma boşalma eğrisinin sağlanabilmesi için tercih edilmiştir.
Eğer devremiz tek beslemeli ve tek akım yönlü olmuş olsaydı, kutuplu kondansatörler de kullanılabilirdi.

Kazasker

aaa
Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 11:16:44@Kazasker

Malzemeler geldi. Adam kargosunu bile ödemiş.
50TL ödemiştim 10TL kargo düş. 40TL ye geldi malzemeler.  :))
aaa çok iyi olmuş. gidersem dükkan resmini atarım. büyük bir yer.  :D

Kazasker

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ocak 2019, 11:35:00LM4562 orijinal değildir :D
Orijinaller burada.
https://www.ebay.com/itm/1pc-GENUINE-LM4562-Dual-HiFi-Audio-OpAmp-LM4562NA-DIP-8-USA-Texas-Instruments-/172236298164
Ben 10$ a aldıklarımı çöpe attım :)
Burda daha bahalı.
https://tr.aliexpress.com/item/LM4562NA-NS-High-Performance-Audio-OPAMP-IC-LM4562/32496301020.html?spm=a2g10.search0104.3.37.38e51801KKSdLA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103-10890,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6-6&algo_pvid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6&transAbTest=ae803_5

Bu tür kondansatörler besleme devresinde aktif akım yolunda kullanılmıyorsa ESR çok önemli değildir.
Devrede bi polar kullanılma amacı, polarizasyonun belirsiz olduğu durumda eşdeğer bir dolma boşalma eğrisi içindir.
Bu kondansatör LM1875 gibi devrelerin inverting girişlerindeki sinyallerin eşdeğer polarite ile dolma boşalma eğrisinin sağlanabilmesi için tercih edilmiştir.
Eğer devremiz tek beslemeli ve tek akım yönlü olmuş olsaydı, kutuplu kondansatörler de kullanılabilirdi.

@Mr_YAMYAM Abi bu lm1875 kartındaki besleme girişinde 2 tane 100uf kutuplu kondansatör varya onlardan bahsediyorum. Bu elimdeki kutuplu 100uf kondansatör. Sadece low esr mi değil mi onu anlayamadım sana soruyorum?

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi orjinal olmasa da kaliteliye benziyor.

[attach type=image]10649[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 12:07:01@Mr_YAMYAM Abi bu lm1875 kartındaki besleme girişinde 2 tane 100uf kutuplu kondansatör varya onlardan bahsediyorum. Bu elimdeki kutuplu 100uf kondansatör. Sadece low esr mi değil mi onu anlayamadım sana soruyorum?
LM1875 in girişindekilerin de low esr olmasına elzem gereklilik  yoktur.
Parelel olarak kullanılan 100nF kondansatörler iyi kalite olursa zaten yeterince o bölgedeki esr yi düşürecektir.
Ana beslemedeki kondansatörler low-esr ise diğerleri normal de olabilir.
Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 12:23:16@Mr_YAMYAM abi orjinal olmasa da kaliteliye benziyor.
Orijinal bir entegre ile yan sanayii entegre arasındaki farkı belirleyemezsin.
Bu devrede kullanılan LM4562 ila herhangi bir LM5532 veya TL082 gibi entegrelerin kullanımında amatör bir tasarımda çok fark görülemez.
Hatta bir başka entegre orada senin tasarımında daha iyi performans bile verebilir.
Bu sebeple bu tür entegrelerden farklı seçenekler ile test ederek en iyisini sen seçebilirsin.
Benim o devrede bu entegreyi kullanma sebebim, ön devrelerin çıkış katına yüklediği gürültü değerinin azaltılması içindi.
20 sene öncesi yapmış olduğum aynı devre, toplam gürültü olarak -65db idi. Günümüzde ancak -68db ye inebildim.
Bakınız ampli testleri.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
LM4562 yi ampli toplam S/N değerinin çok daha aşağılara çekilebilmesi için kullanmış olsam da, tasarımımdaki GROUNDING hassasiyeti doğrultusunda daha aşağılara çekemedim.
Çünkü devrede artık cm ler mertebesinde montaj ve manyak seviyede shielding kuralları gerekiyor.
Üstelik bunun ölçümleri basit osiloskoplar veya bendeki desibel metre ile mümkün olmuyor.
Besleme devresinin gürültü faktörleri de hesaba katılınca entegreye yapılan yatırım cazip olmuyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 11 Ocak 2019, 12:02:03lm4558  de olur mu? elimde orjinal var. cihazdan sökme @Mr_YAMYAM  abi.  ;)
Gayet şipirdek olur.
Ben eski entegreler ile daha iyi netice almıştım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ocak 2019, 12:38:26LM1875 in girişindekilerin de low esr olmasına elzem gereklilik  yoktur.
Parelel olarak kullanılan 100nF kondansatörler iyi kalite olursa zaten yeterince o bölgedeki esr yi düşürecektir.
Ana beslemedeki kondansatörler low-esr ise diğerleri normal de olabilir.Orijinal bir entegre ile yan sanayii entegre arasındaki farkı belirleyemezsin.
Bu devrede kullanılan LM4562 ila herhangi bir LM5532 veya TL082 gibi entegrelerin kullanımında amatör bir tasarımda çok fark görülemez.
Hatta bir başka entegre orada senin tasarımında daha iyi performans bile verebilir.
Bu sebeple bu tür entegrelerden farklı seçenekler ile test ederek en iyisini sen seçebilirsin.
Benim o devrede bu entegreyi kullanma sebebim, ön devrelerin çıkış katına yüklediği gürültü değerinin azaltılması içindi.
20 sene öncesi yapmış olduğum aynı devre, toplam gürültü olarak -65db idi. Günümüzde ancak -68db ye inebildim.
Bakınız ampli testleri.
LM4562 yi ampli toplam S/N değerinin çok daha aşağılara çekilebilmesi için kullanmış olsam da, tasarımımdaki GROUNDING hassasiyeti doğrultusunda daha aşağılara çekemedim.
Çünkü devrede artık cm ler mertebesinde montaj ve manyak seviyede shielding kuralları gerekiyor.
Üstelik bunun ölçümleri basit osiloskoplar veya bendeki desibel metre ile mümkün olmuyor.
Besleme devresinin gürültü faktörleri de hesaba katılınca entegreye yapılan yatırım cazip olmuyor.

@Mr_YAMYAM abi  :D  ;D  :):))

Hepsini geçtim. Bu adamlar bana normal kondansatör mü gönderdi yoksa hakkaten low esr mi bunlar? Bu üzerindeki koddan anlayabiliyor muyuz ben şuan onun derdindeyim...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 12:58:27@Mr_YAMYAM abi  :D  ;D  :):))

Hepsini geçtim. Bu adamlar bana normal kondansatör mü gönderdi yoksa hakkaten low esr mi bunlar? Bu üzerindeki koddan anlayabiliyor muyuz ben şuan onun derdindeyim...
Onu ben de bilemem.
Tek ve gerçek açıklaması o kondansatörün, üretici firmasınca verilmiş katalog doğrultusunda anlaşılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ocak 2019, 18:12:32Onu ben de bilemem.
Tek ve gerçek açıklaması o kondansatörün, üretici firmasınca verilmiş katalog doğrultusunda anlaşılabilir.

Tamam abi. Ben aldığım yerden yazışmalar sonucu low esr olduğunu öğrendim.

Mr_YAMYAM

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ocak 2019, 18:28:19Beleşe yok haaa.
Proje bitince bu konu içerisinde video ve mümkünse teknik özellikleri paylaşmalısın ki konuya bakanlar gudursun :D
Ama cıbıldak hoparlörlerle test yapıyorsan hiç yapma bence.
Kendine iyi bir kabin yapmalısın.

Çok başını ağrıtıcam gibime geliyor abi. Bu konu 80 sayfa bile olabilir

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 11 Ocak 2019, 20:54:041875 ler için şu soğutucu uygun mu?

https://www.marketdijital.com/urun/15x3cm-sogutucu-6li-line-pcb-icin
Uygun değil.
Soğutucunun amacı üzerinde oluşan ısının dışarı atılabilmesidir.
Isının dışarı atılabilmesi için ise soğutucunun yüzeyinin dikey olması, böylece ısınan havanın yukarı yükselmesi esasına göre tasarlanmalıdır.
https://www.marketdijital.com/urun/24-lu-kare-pcb-icin-sogutucu-165x130mm
Bu soğutucunun ebatları biraz büyük olmakla birlikte, ortadan ikiye bölünürse iki adet ampli için kullanılabilir.
Veya aynı soğutucunun 6x6cm ebatlarında olanlar varsa o kullanılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Ocak 2019, 21:27:42Uygun değil.
Soğutucunun amacı üzerinde oluşan ısının dışarı atılabilmesidir.
Isının dışarı atılabilmesi için ise soğutucunun yüzeyinin dikey olması, böylece ısınan havanın yukarı yükselmesi esasına göre tasarlanmalıdır.
https://www.marketdijital.com/urun/24-lu-kare-pcb-icin-sogutucu-165x130mm
Bu soğutucunun ebatları biraz büyük olmakla birlikte, ortadan ikiye bölünürse iki adet ampli için kullanılabilir.
Veya aynı soğutucunun 6x6cm ebatlarında olanlar varsa o kullanılabilir.

Bu gün 47uf BiPolar kondansatörlerim de geldi.
Son olarak yarın için beklediğim 16cmX13cm soğutucu gelecek. Onu da testere ile ikiye böldükten sonra dvd kutusuna toplamayı düşünüyorum.
Yanlız en büyük eksiğim olan hoparlörleri henüz bulabilmiş değilim. Schneider lara mesaj gönderdik ama geri dönüş olmadı. Başka hangi marka-model ürünlere bakmak lazım acaba

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ocak 2019, 14:23:18Bu gün 47uf BiPolar kondansatörlerim de geldi.
Son olarak yarın için beklediğim 16cmX13cm soğutucu gelecek. Onu da testere ile ikiye böldükten sonra dvd kutusuna toplamayı düşünüyorum.
Yanlız en büyük eksiğim olan hoparlörleri henüz bulabilmiş değilim. Schneider lara mesaj gönderdik ama geri dönüş olmadı. Başka hangi marka-model ürünlere bakmak lazım acaba

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ocak 2019, 15:17:00Bir ürün sınıfı ile değerlendirilmektedir.
Alt sınıf ürünlerden üst sınıfa doğru geçildikçe her kademede 5-10 katı fiyat farkı bile olabilmektedir.
Uygun kalite bir çift hoparlöre 500TL gibi bir ücret belirlersek, bir üst katagori için 1000-2000TL gibi ücretler sözkonusudur.
Keza amplifikatörler için de aynı durum sözkonusudur.
İŞTE BİR ÜRÜN.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-philips-muzik-seti-full-fonksiyon-sifir-gibi-640196717/detay
Bu ürün hoparlörleri ile birlikte 300TL ye satılmaktadır. Temin etmek istediğimiz hoparlörler için ortalama 200TL gibi bütçe belirlediğimize göre, bu ürünün hoparlörleri ilk etapta işimize çok yarayacaktır.
Aynı zamanda cihazı da bazı amaçlarımız için kullanmamız son derece normaldir.
Bu üründen bir üst katagoriye geçtiğimizde sadece ampli için bile daha fazla fiyat görmekteyiz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-vintage-amfi-plus-radyo-made-in-japan-637896800/detay
Üst sınıf olmayan bu ürün bizler için bir referans teşkil edebilir.
Kendi imalatımıza daha fazla para harcadığımıza göre bu ürün hiç te pahalı sayılmaz. Muhtemel çıkış katı STK41XX olan bu ürün, üst sınıf kıyaslaması için elimizde iyi bir referans olabilir.
Kendi yapacağımız amplifikatörler ile bu ürünü kıyaslarsak, sonuçlara göre ne kadar yol aldığımızı belirleyebileceğiz.
Kendimizi geliştirdikçe daha üst seviye cihazlarla kıyaslama yaparak, aldığımız yolu görebiliriz.
Ancak bu amaca ulaşabilmek hiç te kolay olmadığı gibi ucuz da değildir.
Şu ürünler üst seviye değildir. Ancak giriş seviyesi için birçok ihtiyaca yanıt verebilecek karakteristiktedir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-pioneer-set-kolonu-cs-797-645516839/detay
Bu sınıf hoparlör için ortalama fiyat bu olduğuna göre üst sınıf hoparlörlere şimdilik giremiyeceğiz.
Firma ürünleri ve fiyatları değerlendirildiğinde fiyatların oldukça makul olduğunu görmekteyim.
Antalyada olduğuna göre bizzat gidip yerinde teşhiş yapman öneriler doğrultusunda da alacağın ürünü seçmen kendi inisiyatifindedir.

Bu hi-fi ci arkadaşın birkaç ilanını daha favorilerime eklemiştim. Ziyaret etmek şart oldu.

Mr_YAMYAM

ÜST SEVİYE ÜRÜNLERE BAKIŞ.
Uygun kalitede üst seviye alt model hoparlör.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-infinity-el-30-hoparlor%2Chatasiz%2Cmade-in-denmark%2Cucretsiz-kargo-608339446/detay
Bu ürün @ozgurece  nin schneider hoparlörleri ile eşdeğer sınıfta olup aynı katagoridedir.
Makul fiyatlı iyi bir ürün.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-heco-superior-730-takim-kule-hoparlor.hatasiz...made-in-germany-622245140/detay
Bu ürünler son derece kaliteli olup, yapım disiplini gereğince aynı karakteristikte bir çift hoparlör daha ucuza imal edilemez.
Kaliteye gerçekten değer veren bir kişi için oldukça uygun bir ürün denilebilir.

Aynı katagoride yer alıp ta, rağbet görmemiş bazı ürünler.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-quadral-vintage-kule-hoparlor-150watt-616399737/detay
Şu ürün bence kaçmaz :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
Şu ürün benim hayran olduğum bir markadır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-xp150-646138590/detay
Görüldüğü üzere üst sınıfa doğru fiyatlar bir anda artmaktadır.
Üst sınıfın uç noktalarına doğru ilerledikçe fiyatların katlanarak arttığını görebiliriz.

Şu ürünün fotosunda yanda görülen INFINITY marka hoparlörleri Ankarada bir arkadaşım 4500TL ye satın aldı.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-definitive-bp-2006-bipolar-kule-hoparlor.made-in-usa.kargo-dahil-598330617/detay
Bu hoparlörler ile benim özel yapım hoparlörleri kıyasladık.
İnfinity lerin duyarlılığı benim hoparlörlerden birkaç db daha yüksek olmakla birlikte, alt frekans bandının dar olduğu gözlemlenmiştir. Zaten üretici firma bunu belirtmiş olup 50Hz olarak açıklamıştır.
Benim üretimim ise 32Hz tir.
Üst frekans bölgesinde ise benim hoparlörlerim daha geniş spectruma sahip olup, bu bölgedeki kazancı daha lineerdir.

ozgurece

Ben en çok bu kabinleri beğendim. Ama dediğiniz gibi sistemin karşısına geçip kabinlerin sesini dinleyerek karar vermek sonrada satıcı ile sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. :) (Fiyatlar çok yükselmiş)
HECO Superior 730  sizin anfi bu kabinleri konuşturur Onursal Hocam. Ben eminim resimdeki ses sistemini pataklarız.

gokrtl

Abi sağol benim için mesai yapmışsın. Güzel hoparlörler var. Kısa zaman da birine karar vericem inşallah.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2019, 16:41:05Ben en çok bu kabinleri beğendim. Ama dediğiniz gibi sistemin karşısına geçip kabinlerin sesini dinleyerek karar vermek sonrada satıcı ile sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. :) (Fiyatlar çok yükselmiş)
HECO Superior 730  sizin anfi bu kabinleri konuşturur Onursal Hocam. Ben eminim resimdeki ses sistemini pataklarız.

Kabinlerde herhangi bir arıza yoksa ben o markaya kefilim.
Oldukça kaliteli bir üründür. Sendeki schneider hoparlörler ile kıyaslanmaz bile. Akranı değil yani.
Ama bir amatör görüşü ile bakarsak senin hoparlörler de hiç fena değildir. Hatta birçok kişinin arayıp ta bulamayacağı kalitede hoparlörlerdir.
Resimdeki ses sistemi ile benim ampliyi yarıştırmaya kalkarsan dayak yersin :D
Benim ampli övünmek gibi olmasın ama bilimsel disiplin ile yapılmıştır. Teknik değerler ölçümlendiğinde, o ses sisteminin DİNAMİK BAND GENİŞLİĞİ, benim amplinin yarısı kadar bile olmaz.
Bakma o ses sisteminin şatafatlı görüntüsüne :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ocak 2019, 16:48:17Abi sağol benim için mesai yapmışsın. Güzel hoparlörler var. Kısa zaman da birine karar vericem inşallah.
Eğer paran varsa şunları kaçırma bence.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
Bakma uyduruk görüntüsüne. Birçok hoparlörleri katlar da üzerinde zıplar. Hatta Özgürün hoparlörleri bile katlar diyebilirim. Üç aşağı beş yukarı.
Aynı hoparlörleri Ankarada bit pazarında 1000TL ye satıyordu vatandaşın biri. Ben ecik pazarlık edip uygun fiyatla kapmaya çalışırken, başka bir vatandaş geldi. Bunları sordu. Dükkan sahibi de bana kızmış olacak ki, vatandaşa 1500TL diyiverdi.
Vatandaş pazarlık bile yapmadı. Ödedi parasını alıp götürdü kabinleri.
Ben de ŞAP gibi oturup kalmıştım.
Sonra dükkan sahibi bana dönüp...
GÖRDÜNMÜ? BİR DE PAZARLIK YAPIYORSUN. diye dalga geçti benimle.
Eee ne demişler. Avlamak isterken elimdekinden oldum.

ozgurece

Onursal Hocam doğru söylediniz dinleyen  Technics dinleyen Guduruyo vay vay birde Ledleri yani sizin deyimizle  ses seviye ölçü devresi DIN PPM i görünce Aboooooooo Lan Japon yapmış ya şuna bak vay be diyorlar. Ben Her ne kadar modifiye Mr_YAMYAM desemde yok gelde anlat . Herşey yerli yerinde anfi kutusu  On numara Anfi devresi o yıldızlı 10 hepsi orjinal gibi  o nedenle ben diyorum ki Gardaşım bu anfi SU-V4A eşi yok.  :) Geçen gün içini açıp temizledim. Genel göz kontrol.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2019, 17:12:22Onursal Hocam doğru söylediniz dinleyen  Technics dinleyen Guduruyo vay vay birde Ledleri yani sizin deyimizle  ses seviye ölçü devresi DIN PPM i görünce Aboooooooo Lan Japon yapmış ya şuna bak vay be diyorlar. Ben Her ne kadar modifiye Mr_YAMYAM desemde yok gelde anlat . Herşey yerli yerinde anfi kutusu  On numara Anfi devresi o yıldızlı 10 hepsi orjinal gibi  o nedenle ben diyorum ki Gardaşım bu anfi SU-V4A eşi yok.  :) Geçen gün içini açıp temizledim. Genel göz kontrol.

Şaka değil Özgür.
Yakınımda oturan bir vatandaşta şu ampli ve sistemi var.
http://www.hi-tronics.ca/shop/amplifiers/dbx-bx3-stereo-power-amplifier/
Elbette bu ampli oldukça yüksek güç üreten bir amplidir.
150W peak ve 6db headroom %10 distorsiyon için 600W üreten bir amplidir.
Benim yani senin amplin ise 30W RMS çıkış gücü ile 3db headroom dahilinde %10 distorsiyon ile 50-60W çıkış gücü üretebilen bir amplidir.
Elbette ki bir mekan içerisinde bu kadar güç gereklimidir tartışılabilir. Ancak 30W çıkış gücü, uygun mekanlar ve hoparlörler ile son derece yeterli bir güçtür.
Linkteki ampli entegre ampli olmayıp, sadece power amplidir. Bu amplinin bir de ayrıca PRE-AMP katı bulunmaktadır.
İşte benim komşu bu ampli ile benim ampliyi kapıştırmak gibi bir gaflete düşmüştü.
Uygun çıkış gücünde 100dbA ses şiddetindeki 30Hz leri ve üst frekansları duyunca kafayı sıyırıp kaşınarak gitmişti :D

ozgurece

Onursal Hocam doğrudur ben verdiğiniz linkteki anfinin sesini duymadım ama sizin yaptığınız anfinin  teknik ölçüm değerlerini inceleyenler ve tabiki dinleyerek tecrübe edenler  kesinlikle kaliteyi anlayacaklardır.
Ben sizin paylaştığınız Teknik verileri burada tekrar paylaşıyorum.

LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)

NEUTRIK test sonuçları.
Ön ayarlarda 2db lik genel hatalar görülse de bunlar zaten normal olup neutrik ile düzeltildi.
Gürültü seviyesi max volume seviyesinde -62 olarak ölçüldü. Trafonun yarattığı HUM olmasa genel değer -65 olmalıydı. Bu da 40db genel ampli kazanç faktörü için 102 db dinamik alana takabbül etmektedir.
Max seviyedeki (30W çıkış ve ton kontroller defeat) ölçülen distorsiyonlar şöyledir.
THD+N olarak
30Hz %0.5
250Hz %0.2
500Hz %0.1
1KHz %0.1
5KHz %0.1
10KHz %0.2
20KHz %0.3
1W çıkış gücü için ölçülen değerler STK 465 in genel kataloğunda verilen değerlere hemen hemen eşdeğerdir. %0.08
+3db overload için ölçülen distorsiyon %10 dur. Temel standartlara uygundur.
Frekans karakteristiği ise 10Hz ila 30KHz arasında sadece +/-2db lik sapma ile ölçülmüştür.

Yüksek çözünürlüklü resimler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Ocak 2019, 17:37:14Onursal Hocam doğrudur ben verdiğiniz linkteki anfinin sesini duymadım ama sizin yaptığınız anfinin  teknik ölçüm değerlerini inceleyenler ve tabiki dinleyerek tecrübe edenler  kesinlikle kaliteyi anlayacaklardır.
Ben sizin paylaştığınız Teknik verileri burada tekrar paylaşıyorum.

LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)

NEUTRIK test sonuçları.
Ön ayarlarda 2db lik genel hatalar görülse de bunlar zaten normal olup neutrik ile düzeltildi.
Gürültü seviyesi max volume seviyesinde -62 olarak ölçüldü. Trafonun yarattığı HUM olmasa genel değer -65 olmalıydı. Bu da 40db genel ampli kazanç faktörü için 102 db dinamik alana takabbül etmektedir.
Max seviyedeki (30W çıkış ve ton kontroller defeat) ölçülen distorsiyonlar şöyledir.
THD+N olarak
30Hz %0.5
250Hz %0.2
500Hz %0.1
1KHz %0.1
5KHz %0.1
10KHz %0.2
20KHz %0.3
1W çıkış gücü için ölçülen değerler STK 465 in genel kataloğunda verilen değerlere hemen hemen eşdeğerdir. %0.08
+3db overload için ölçülen distorsiyon %10 dur. Temel standartlara uygundur.
Frekans karakteristiği ise 10Hz ila 30KHz arasında sadece +/-2db lik sapma ile ölçülmüştür.

Ne hileler yapmışım beee :D
Bir tanesini söyleyim de forumdaki AUDIO-FİL ler görürse gudursunlar :D
Resimde görülen ve audio yollarında kullanılan AG POLYPROPYLENE kondansatörleri kimseler bilmez.
Kullanılan OP_AMP lar orijinal olup, günümüzde temini pek mümkün değildir.
O yıllardaki tasarım ile -65db gürültü seviyesine ulaşabilmiştik. (Trafo etkisinden dolayı seninkisi -62db dir)
Günümüzde bu tasarımı uç seviyede geliştirip binlerce lira harcadıktan sonra ancak -68db gürültü seviyesine ulaşabildim.
Ölçüm sonuçları konu içeriğinde bulunmaktadır.
Çıkış katının frekans band genişliği 100KHz olarak verilmişse de tasarımda 40KHz band genişliğine ulaşılabilmiştir.
Ancak 40KHz te düşme eğrisi roll off gereğince 6db den fazla olduğu için 30KHz te ele alınmaktadır.
Bu frekansa kadar olan sapma eğrisi sadece +/-2db olup 20Hz 20KHz arasında sadece +/-0.2db civarıdır.
Bir cihazın ederi bu gibi teknik verilerle belirlenebilir.
Çoğu kandırmaca üretimlerde olduğu gibi, 20Hz 20KHz yazarak bir sonuç elde edilemez. Kaç db lik tolerans aralığında olduğu belirtilmelidir.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi bu soğutucular lm317 ve 337 ye yeter mi? Bir büyüğü sığmıyor.

[attach type=image]10674[/attach]

Mr_YAMYAM

+/-12 veya +/-15V AC giriş olursa ısınmazlar bile.
+/-18V tan +/-24V AC girişe kadar ton kontrol beslemesi için yeterlidir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ocak 2019, 22:07:09+/-12 veya +/-15V AC giriş olursa ısınmazlar bile.
+/-18V tan +/-24V AC girişe kadar ton kontrol beslemesi için yeterlidir.

@Mr_YAMYAM

Peki trafoyu 2x24v 100w olanı mı kullanayım? Yoksa teyp den çıkan 3x18v + 2x10v olanı mı kullanayım?

[attach width=300]10676[/attach]

[attach width=300]10678[/attach]

[attach width=300]10680[/attach]

[attach width=300]10682[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ocak 2019, 22:43:00@Mr_YAMYAM

Peki trafoyu 2x24v 100w olanı mı kullanayım? Yoksa teyp den çıkan 3x18v + 2x10v olanı mı kullanayım?

[attach width=300]10676[/attach]

[attach width=300]10678[/attach]

[attach width=300]10680[/attach]

[attach width=300]10682[/attach]
Ne yapacaksın?
STK için 150W 2X24V lazım
LM için 2X18V 100-120W lazım.
Ton kontrol beslemesi için 2X12V lazım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Ocak 2019, 23:34:08Ne yapacaksın?
STK için 150W 2X24V lazım
LM için 2X18V 100-120W lazım.
Ton kontrol beslemesi için 2X12V lazım.

LM1875 yapıcam abi. teyp den çıkanın watt değerini bilemiyorum üzerinde yazmıyor. diğer 2x24v trafo 100watt

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 14 Ocak 2019, 23:43:41LM1875 yapıcam abi. teyp den çıkanın watt değerini bilemiyorum üzerinde yazmıyor. diğer 2x24v trafo 100watt
LM1875 için 24V AC kullanamazsın. Pişerler.
En fazla 2X20V AC kullanabilirsin.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi şu ebuppm  yada dın ppm nedir ne değildir ?  @ozgurece ece  hocam sağolsun  konuyu renklendirip iştahımızı kabarttı.  :)
var mıdır şeması. bizim 1875 li ampli ile çiftleşme durumu nedir? biraz ayrıntı katarsan sevinirim :)

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Ocak 2019, 10:47:42@Mr_YAMYAM  abi şu ebuppm  yada dın ppm nedir ne değildir ?  @ozgurece ece  hocam sağolsun  konuyu renklendirip iştahımızı kabarttı.  :)
var mıdır şeması. bizim 1875 li ampli ile çiftleşme durumu nedir? biraz ayrıntı katarsan sevinirim :)

@Kazasker 'in söyleyeceklerine ekleyecek bir şeyim yoktur. Aynı duygular içerisinde beklemekteyim  :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Ocak 2019, 10:47:42@Mr_YAMYAM  abi şu ebuppm  yada dın ppm nedir ne değildir ?  @ozgurece ece  hocam sağolsun  konuyu renklendirip iştahımızı kabarttı.  :)
DIN PPM, Alman endüstriel standardını belirtir.
Avrupa broadcast (Yayın) tekniğinde kullanılacak audio seviye ölçümü içindir.
Genel standardı db başına 10mS burst hızı ile çalışan hızlı VU metreleri ifade eder.
Bilindik ibreli VU metreler müziğin peak seviyesini göstermede çok yavaş kalmaktadırlar. Çünkü ibrelerin bir ataleti vardır ve müziğin peak seviyesinde ibre yerinden kalkıncaya kadar müziğin seviyesi çoktan aşağılara düşmüş olmaktadır.
Bu ölçüm hataları yayıncılıkta çok önemli olduğu için DIN PPM yani, DIN Peak Programm Meter standardı geliştirilmiştir.
DIN standardında ölçüm aralığı -50 db den +5db ye kadardır.
Biz üretimimizde uygun maliyet için -40 tan +3db seviyesine kadar belirledik. Böylece iki adet display entegresi ile sonuca ulaştık.
DİSPLAY ŞEMASI:
[attach type=image]10686[/attach]
LM3915 ve LM3916 entegreleri ile -40 tan +3db ye kadar display seviyesini görebiliyoruz.

Bir müzik eserinde ölçülmek istenen sinyaller AC olduğu için bu sinyallerin önce doğrultulması gerekmektedir.
Bu doğrultmaç devresine redresör, dedectör, veya rectifier denilmektedir.
Her doğrultmacın bir dolma boşalma eğrisi bulunur ve hızlı bir erişim için bazı hassas elemanlara ihtiyacı vardır.
[attach type=image]10688[/attach]
Şema incelendiğinde görülecektir ki bu devrenin çalışma karakteristiği Alman DIN standartlarına uygundur.
İşte Özgürün amplisindeki devrenin şeması bu iki temel unsurdan oluşmaktadır.

gokrtl

gokrtl

TRY 7.17 | 5 PCS LM3915N-1 DIP18 LM3915-1 DIP LM3915N LM3915 DIP-18 yeni ve orijinal IC
 https://s.click.aliexpress.com/e/bjKwVqiy

TRY 6.28  11%OFF | Ücretsiz kargo 5 PCS LM3915N-1 LM3915N LM3915 DIP18 yeni kalitesi çok iyi iş 100% IC çip
 https://s.click.aliexpress.com/e/bMEUPUXO

LM3915 i 5 tanesini 6-7tl ye satıyorlar. Satıcılar iddialı alanlar memnun. Hatta yorum yapanlardan  bir tanesi "şu kapasitörle şöyle olur, bununla böyle olur" gibi ayrıntılı yorum yapmış.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 15 Ocak 2019, 13:51:53TRY 7.17 | 5 PCS LM3915N-1 DIP18 LM3915-1 DIP LM3915N LM3915 DIP-18 yeni ve orijinal IC
 https://s.click.aliexpress.com/e/bjKwVqiy

TRY 6.28  11%OFF | Ücretsiz kargo 5 PCS LM3915N-1 LM3915N LM3915 DIP18 yeni kalitesi çok iyi iş 100% IC çip
 https://s.click.aliexpress.com/e/bMEUPUXO

LM3915 i 5 tanesini 6-7tl ye satıyorlar. Satıcılar iddialı alanlar memnun. Hatta yorum yapanlardan  bir tanesi "şu kapasitörle şöyle olur, bununla böyle olur" gibi ayrıntılı yorum yapmış.
İkisi de ÇÖPÜRDEK :D
Biz özgür ile 20 tane entegreyi çöpe attık :)

gokrtl

LF353 için de şu arkadaş kalite garantisi veriyormuş.

TRY 11.40  11%OFF | 10 PCS LF353N 353N LF353 orijinal Stok
 https://s.click.aliexpress.com/e/wkhayWc

gokrtl

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın