Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (7224 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #675
Bir ürün sınıfı ile değerlendirilmektedir.
Alt sınıf ürünlerden üst sınıfa doğru geçildikçe her kademede 5-10 katı fiyat farkı bile olabilmektedir.
Uygun kalite bir çift hoparlöre 500TL gibi bir ücret belirlersek, bir üst katagori için 1000-2000TL gibi ücretler sözkonusudur.
Keza amplifikatörler için de aynı durum sözkonusudur.
İŞTE BİR ÜRÜN.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-philips-muzik-seti-full-fonksiyon-sifir-gibi-640196717/detay
Bu ürün hoparlörleri ile birlikte 300TL ye satılmaktadır. Temin etmek istediğimiz hoparlörler için ortalama 200TL gibi bütçe belirlediğimize göre, bu ürünün hoparlörleri ilk etapta işimize çok yarayacaktır.
Aynı zamanda cihazı da bazı amaçlarımız için kullanmamız son derece normaldir.
Bu üründen bir üst katagoriye geçtiğimizde sadece ampli için bile daha fazla fiyat görmekteyiz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-vintage-amfi-plus-radyo-made-in-japan-637896800/detay
Üst sınıf olmayan bu ürün bizler için bir referans teşkil edebilir.
Kendi imalatımıza daha fazla para harcadığımıza göre bu ürün hiç te pahalı sayılmaz. Muhtemel çıkış katı STK41XX olan bu ürün, üst sınıf kıyaslaması için elimizde iyi bir referans olabilir.
Kendi yapacağımız amplifikatörler ile bu ürünü kıyaslarsak, sonuçlara göre ne kadar yol aldığımızı belirleyebileceğiz.
Kendimizi geliştirdikçe daha üst seviye cihazlarla kıyaslama yaparak, aldığımız yolu görebiliriz.
Ancak bu amaca ulaşabilmek hiç te kolay olmadığı gibi ucuz da değildir.
Şu ürünler üst seviye değildir. Ancak giriş seviyesi için birçok ihtiyaca yanıt verebilecek karakteristiktedir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-pioneer-set-kolonu-cs-797-645516839/detay
Bu sınıf hoparlör için ortalama fiyat bu olduğuna göre üst sınıf hoparlörlere şimdilik giremiyeceğiz.
Firma ürünleri ve fiyatları değerlendirildiğinde fiyatların oldukça makul olduğunu görmekteyim.
Antalyada olduğuna göre bizzat gidip yerinde teşhiş yapman öneriler doğrultusunda da alacağın ürünü seçmen kendi inisiyatifindedir.

Bu hi-fi ci arkadaşın birkaç ilanını daha favorilerime eklemiştim. Ziyaret etmek şart oldu.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #676
ÜST SEVİYE ÜRÜNLERE BAKIŞ.
Uygun kalitede üst seviye alt model hoparlör.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-infinity-el-30-hoparlor%2Chatasiz%2Cmade-in-denmark%2Cucretsiz-kargo-608339446/detay
Bu ürün @ozgurece  nin schneider hoparlörleri ile eşdeğer sınıfta olup aynı katagoridedir.
Makul fiyatlı iyi bir ürün.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-heco-superior-730-takim-kule-hoparlor.hatasiz...made-in-germany-622245140/detay
Bu ürünler son derece kaliteli olup, yapım disiplini gereğince aynı karakteristikte bir çift hoparlör daha ucuza imal edilemez.
Kaliteye gerçekten değer veren bir kişi için oldukça uygun bir ürün denilebilir.

Aynı katagoride yer alıp ta, rağbet görmemiş bazı ürünler.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-quadral-vintage-kule-hoparlor-150watt-616399737/detay
Şu ürün bence kaçmaz :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
Şu ürün benim hayran olduğum bir markadır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-xp150-646138590/detay
Görüldüğü üzere üst sınıfa doğru fiyatlar bir anda artmaktadır.
Üst sınıfın uç noktalarına doğru ilerledikçe fiyatların katlanarak arttığını görebiliriz.

Şu ürünün fotosunda yanda görülen INFINITY marka hoparlörleri Ankarada bir arkadaşım 4500TL ye satın aldı.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-definitive-bp-2006-bipolar-kule-hoparlor.made-in-usa.kargo-dahil-598330617/detay
Bu hoparlörler ile benim özel yapım hoparlörleri kıyasladık.
İnfinity lerin duyarlılığı benim hoparlörlerden birkaç db daha yüksek olmakla birlikte, alt frekans bandının dar olduğu gözlemlenmiştir. Zaten üretici firma bunu belirtmiş olup 50Hz olarak açıklamıştır.
Benim üretimim ise 32Hz tir.
Üst frekans bölgesinde ise benim hoparlörlerim daha geniş spectruma sahip olup, bu bölgedeki kazancı daha lineerdir.

Yanıt #677
Ben en çok bu kabinleri beğendim. Ama dediğiniz gibi sistemin karşısına geçip kabinlerin sesini dinleyerek karar vermek sonrada satıcı ile sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. :) (Fiyatlar çok yükselmiş)
HECO Superior 730  sizin anfi bu kabinleri konuşturur Onursal Hocam. Ben eminim resimdeki ses sistemini pataklarız.

Yanıt #678
Abi sağol benim için mesai yapmışsın. Güzel hoparlörler var. Kısa zaman da birine karar vericem inşallah.

Yanıt #679
Ben en çok bu kabinleri beğendim. Ama dediğiniz gibi sistemin karşısına geçip kabinlerin sesini dinleyerek karar vermek sonrada satıcı ile sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. :) (Fiyatlar çok yükselmiş)
HECO Superior 730  sizin anfi bu kabinleri konuşturur Onursal Hocam. Ben eminim resimdeki ses sistemini pataklarız.

Kabinlerde herhangi bir arıza yoksa ben o markaya kefilim.
Oldukça kaliteli bir üründür. Sendeki schneider hoparlörler ile kıyaslanmaz bile. Akranı değil yani.
Ama bir amatör görüşü ile bakarsak senin hoparlörler de hiç fena değildir. Hatta birçok kişinin arayıp ta bulamayacağı kalitede hoparlörlerdir.
Resimdeki ses sistemi ile benim ampliyi yarıştırmaya kalkarsan dayak yersin :D
Benim ampli övünmek gibi olmasın ama bilimsel disiplin ile yapılmıştır. Teknik değerler ölçümlendiğinde, o ses sisteminin DİNAMİK BAND GENİŞLİĞİ, benim amplinin yarısı kadar bile olmaz.
Bakma o ses sisteminin şatafatlı görüntüsüne :D

Yanıt #680
Abi sağol benim için mesai yapmışsın. Güzel hoparlörler var. Kısa zaman da birine karar vericem inşallah.
Eğer paran varsa şunları kaçırma bence.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
Bakma uyduruk görüntüsüne. Birçok hoparlörleri katlar da üzerinde zıplar. Hatta Özgürün hoparlörleri bile katlar diyebilirim. Üç aşağı beş yukarı.
Aynı hoparlörleri Ankarada bit pazarında 1000TL ye satıyordu vatandaşın biri. Ben ecik pazarlık edip uygun fiyatla kapmaya çalışırken, başka bir vatandaş geldi. Bunları sordu. Dükkan sahibi de bana kızmış olacak ki, vatandaşa 1500TL diyiverdi.
Vatandaş pazarlık bile yapmadı. Ödedi parasını alıp götürdü kabinleri.
Ben de ŞAP gibi oturup kalmıştım.
Sonra dükkan sahibi bana dönüp...
GÖRDÜNMÜ? BİR DE PAZARLIK YAPIYORSUN. diye dalga geçti benimle.
Eee ne demişler. Avlamak isterken elimdekinden oldum.

Yanıt #681
Onursal Hocam doğru söylediniz dinleyen  Technics dinleyen Guduruyo vay vay birde Ledleri yani sizin deyimizle  ses seviye ölçü devresi DIN PPM i görünce Aboooooooo Lan Japon yapmış ya şuna bak vay be diyorlar. Ben Her ne kadar modifiye Mr_YAMYAM desemde yok gelde anlat . Herşey yerli yerinde anfi kutusu  On numara Anfi devresi o yıldızlı 10 hepsi orjinal gibi  o nedenle ben diyorum ki Gardaşım bu anfi SU-V4A eşi yok.  :) Geçen gün içini açıp temizledim. Genel göz kontrol.

Yanıt #682
Onursal Hocam doğru söylediniz dinleyen  Technics dinleyen Guduruyo vay vay birde Ledleri yani sizin deyimizle  ses seviye ölçü devresi DIN PPM i görünce Aboooooooo Lan Japon yapmış ya şuna bak vay be diyorlar. Ben Her ne kadar modifiye Mr_YAMYAM desemde yok gelde anlat . Herşey yerli yerinde anfi kutusu  On numara Anfi devresi o yıldızlı 10 hepsi orjinal gibi  o nedenle ben diyorum ki Gardaşım bu anfi SU-V4A eşi yok.  :) Geçen gün içini açıp temizledim. Genel göz kontrol.

Şaka değil Özgür.
Yakınımda oturan bir vatandaşta şu ampli ve sistemi var.
http://www.hi-tronics.ca/shop/amplifiers/dbx-bx3-stereo-power-amplifier/
Elbette bu ampli oldukça yüksek güç üreten bir amplidir.
150W peak ve 6db headroom %10 distorsiyon için 600W üreten bir amplidir.
Benim yani senin amplin ise 30W RMS çıkış gücü ile 3db headroom dahilinde %10 distorsiyon ile 50-60W çıkış gücü üretebilen bir amplidir.
Elbette ki bir mekan içerisinde bu kadar güç gereklimidir tartışılabilir. Ancak 30W çıkış gücü, uygun mekanlar ve hoparlörler ile son derece yeterli bir güçtür.
Linkteki ampli entegre ampli olmayıp, sadece power amplidir. Bu amplinin bir de ayrıca PRE-AMP katı bulunmaktadır.
İşte benim komşu bu ampli ile benim ampliyi kapıştırmak gibi bir gaflete düşmüştü.
Uygun çıkış gücünde 100dbA ses şiddetindeki 30Hz leri ve üst frekansları duyunca kafayı sıyırıp kaşınarak gitmişti :D

Yanıt #683
Onursal Hocam doğrudur ben verdiğiniz linkteki anfinin sesini duymadım ama sizin yaptığınız anfinin  teknik ölçüm değerlerini inceleyenler ve tabiki dinleyerek tecrübe edenler  kesinlikle kaliteyi anlayacaklardır.
Ben sizin paylaştığınız Teknik verileri burada tekrar paylaşıyorum.

LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)

NEUTRIK test sonuçları.
Ön ayarlarda 2db lik genel hatalar görülse de bunlar zaten normal olup neutrik ile düzeltildi.
Gürültü seviyesi max volume seviyesinde -62 olarak ölçüldü. Trafonun yarattığı HUM olmasa genel değer -65 olmalıydı. Bu da 40db genel ampli kazanç faktörü için 102 db dinamik alana takabbül etmektedir.
Max seviyedeki (30W çıkış ve ton kontroller defeat) ölçülen distorsiyonlar şöyledir.
THD+N olarak
30Hz %0.5
250Hz %0.2
500Hz %0.1
1KHz %0.1
5KHz %0.1
10KHz %0.2
20KHz %0.3
1W çıkış gücü için ölçülen değerler STK 465 in genel kataloğunda verilen değerlere hemen hemen eşdeğerdir. %0.08
+3db overload için ölçülen distorsiyon %10 dur. Temel standartlara uygundur.
Frekans karakteristiği ise 10Hz ila 30KHz arasında sadece +/-2db lik sapma ile ölçülmüştür.

Yüksek çözünürlüklü resimler

Yanıt #684
Onursal Hocam doğrudur ben verdiğiniz linkteki anfinin sesini duymadım ama sizin yaptığınız anfinin  teknik ölçüm değerlerini inceleyenler ve tabiki dinleyerek tecrübe edenler  kesinlikle kaliteyi anlayacaklardır.
Ben sizin paylaştığınız Teknik verileri burada tekrar paylaşıyorum.

LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)

NEUTRIK test sonuçları.
Ön ayarlarda 2db lik genel hatalar görülse de bunlar zaten normal olup neutrik ile düzeltildi.
Gürültü seviyesi max volume seviyesinde -62 olarak ölçüldü. Trafonun yarattığı HUM olmasa genel değer -65 olmalıydı. Bu da 40db genel ampli kazanç faktörü için 102 db dinamik alana takabbül etmektedir.
Max seviyedeki (30W çıkış ve ton kontroller defeat) ölçülen distorsiyonlar şöyledir.
THD+N olarak
30Hz %0.5
250Hz %0.2
500Hz %0.1
1KHz %0.1
5KHz %0.1
10KHz %0.2
20KHz %0.3
1W çıkış gücü için ölçülen değerler STK 465 in genel kataloğunda verilen değerlere hemen hemen eşdeğerdir. %0.08
+3db overload için ölçülen distorsiyon %10 dur. Temel standartlara uygundur.
Frekans karakteristiği ise 10Hz ila 30KHz arasında sadece +/-2db lik sapma ile ölçülmüştür.

Ne hileler yapmışım beee :D
Bir tanesini söyleyim de forumdaki AUDIO-FİL ler görürse gudursunlar :D
Resimde görülen ve audio yollarında kullanılan AG POLYPROPYLENE kondansatörleri kimseler bilmez.
Kullanılan OP_AMP lar orijinal olup, günümüzde temini pek mümkün değildir.
O yıllardaki tasarım ile -65db gürültü seviyesine ulaşabilmiştik. (Trafo etkisinden dolayı seninkisi -62db dir)
Günümüzde bu tasarımı uç seviyede geliştirip binlerce lira harcadıktan sonra ancak -68db gürültü seviyesine ulaşabildim.
Ölçüm sonuçları konu içeriğinde bulunmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
Çıkış katının frekans band genişliği 100KHz olarak verilmişse de tasarımda 40KHz band genişliğine ulaşılabilmiştir.
Ancak 40KHz te düşme eğrisi roll off gereğince 6db den fazla olduğu için 30KHz te ele alınmaktadır.
Bu frekansa kadar olan sapma eğrisi sadece +/-2db olup 20Hz 20KHz arasında sadece +/-0.2db civarıdır.
Bir cihazın ederi bu gibi teknik verilerle belirlenebilir.
Çoğu kandırmaca üretimlerde olduğu gibi, 20Hz 20KHz yazarak bir sonuç elde edilemez. Kaç db lik tolerans aralığında olduğu belirtilmelidir.

Yanıt #685
@Mr_YAMYAM abi bu soğutucular lm317 ve 337 ye yeter mi? Bir büyüğü sığmıyor.

X

Yanıt #686
+/-12 veya +/-15V AC giriş olursa ısınmazlar bile.
+/-18V tan +/-24V AC girişe kadar ton kontrol beslemesi için yeterlidir.

Yanıt #687
+/-12 veya +/-15V AC giriş olursa ısınmazlar bile.
+/-18V tan +/-24V AC girişe kadar ton kontrol beslemesi için yeterlidir.

@Mr_YAMYAM

Peki trafoyu 2x24v 100w olanı mı kullanayım? Yoksa teyp den çıkan 3x18v + 2x10v olanı mı kullanayım?

Yanıt #688
@Mr_YAMYAM

Peki trafoyu 2x24v 100w olanı mı kullanayım? Yoksa teyp den çıkan 3x18v + 2x10v olanı mı kullanayım?

Ne yapacaksın?
STK için 150W 2X24V lazım
LM için 2X18V 100-120W lazım.
Ton kontrol beslemesi için 2X12V lazım.

Yanıt #689
Ne yapacaksın?
STK için 150W 2X24V lazım
LM için 2X18V 100-120W lazım.
Ton kontrol beslemesi için 2X12V lazım.

LM1875 yapıcam abi. teyp den çıkanın watt değerini bilemiyorum üzerinde yazmıyor. diğer 2x24v trafo 100watt