Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (12136 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #660
lm4558  de olur mu? elimde orjinal var. cihazdan sökme @Mr_YAMYAM  abi.  ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #661
LM4562 orijinal değildir :D
Orijinaller burada.
https://www.ebay.com/itm/1pc-GENUINE-LM4562-Dual-HiFi-Audio-OpAmp-LM4562NA-DIP-8-USA-Texas-Instruments-/172236298164
Ben 10$ a aldıklarımı çöpe attım :)
Burda daha bahalı.
https://tr.aliexpress.com/item/LM4562NA-NS-High-Performance-Audio-OPAMP-IC-LM4562/32496301020.html?spm=a2g10.search0104.3.37.38e51801KKSdLA&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10890_319_10546_317_10548_10696_453_10084_454_10083_10618_431_10307_537_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103-10890,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6-6&algo_pvid=7a8f7c2d-1b1a-40e5-ab12-8f5812aa31e6&transAbTest=ae803_5

Bu tür kondansatörler besleme devresinde aktif akım yolunda kullanılmıyorsa ESR çok önemli değildir.
Devrede bi polar kullanılma amacı, polarizasyonun belirsiz olduğu durumda eşdeğer bir dolma boşalma eğrisi içindir.
Bu kondansatör LM1875 gibi devrelerin inverting girişlerindeki sinyallerin eşdeğer polarite ile dolma boşalma eğrisinin sağlanabilmesi için tercih edilmiştir.
Eğer devremiz tek beslemeli ve tek akım yönlü olmuş olsaydı, kutuplu kondansatörler de kullanılabilirdi.

@Mr_YAMYAM Abi bu lm1875 kartındaki besleme girişinde 2 tane 100uf kutuplu kondansatör varya onlardan bahsediyorum. Bu elimdeki kutuplu 100uf kondansatör. Sadece low esr mi değil mi onu anlayamadım sana soruyorum?
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #662

@Mr_YAMYAM abi orjinal olmasa da kaliteliye benziyor.

X

Yanıt #663
@Mr_YAMYAM Abi bu lm1875 kartındaki besleme girişinde 2 tane 100uf kutuplu kondansatör varya onlardan bahsediyorum. Bu elimdeki kutuplu 100uf kondansatör. Sadece low esr mi değil mi onu anlayamadım sana soruyorum?
LM1875 in girişindekilerin de low esr olmasına elzem gereklilik  yoktur.
Parelel olarak kullanılan 100nF kondansatörler iyi kalite olursa zaten yeterince o bölgedeki esr yi düşürecektir.
Ana beslemedeki kondansatörler low-esr ise diğerleri normal de olabilir.
@Mr_YAMYAM abi orjinal olmasa da kaliteliye benziyor.
Orijinal bir entegre ile yan sanayii entegre arasındaki farkı belirleyemezsin.
Bu devrede kullanılan LM4562 ila herhangi bir LM5532 veya TL082 gibi entegrelerin kullanımında amatör bir tasarımda çok fark görülemez.
Hatta bir başka entegre orada senin tasarımında daha iyi performans bile verebilir.
Bu sebeple bu tür entegrelerden farklı seçenekler ile test ederek en iyisini sen seçebilirsin.
Benim o devrede bu entegreyi kullanma sebebim, ön devrelerin çıkış katına yüklediği gürültü değerinin azaltılması içindi.
20 sene öncesi yapmış olduğum aynı devre, toplam gürültü olarak -65db idi. Günümüzde ancak -68db ye inebildim.
Bakınız ampli testleri.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
LM4562 yi ampli toplam S/N değerinin çok daha aşağılara çekilebilmesi için kullanmış olsam da, tasarımımdaki GROUNDING hassasiyeti doğrultusunda daha aşağılara çekemedim.
Çünkü devrede artık cm ler mertebesinde montaj ve manyak seviyede shielding kuralları gerekiyor.
Üstelik bunun ölçümleri basit osiloskoplar veya bendeki desibel metre ile mümkün olmuyor.
Besleme devresinin gürültü faktörleri de hesaba katılınca entegreye yapılan yatırım cazip olmuyor.

Yanıt #665
LM1875 in girişindekilerin de low esr olmasına elzem gereklilik  yoktur.
Parelel olarak kullanılan 100nF kondansatörler iyi kalite olursa zaten yeterince o bölgedeki esr yi düşürecektir.
Ana beslemedeki kondansatörler low-esr ise diğerleri normal de olabilir.Orijinal bir entegre ile yan sanayii entegre arasındaki farkı belirleyemezsin.
Bu devrede kullanılan LM4562 ila herhangi bir LM5532 veya TL082 gibi entegrelerin kullanımında amatör bir tasarımda çok fark görülemez.
Hatta bir başka entegre orada senin tasarımında daha iyi performans bile verebilir.
Bu sebeple bu tür entegrelerden farklı seçenekler ile test ederek en iyisini sen seçebilirsin.
Benim o devrede bu entegreyi kullanma sebebim, ön devrelerin çıkış katına yüklediği gürültü değerinin azaltılması içindi.
20 sene öncesi yapmış olduğum aynı devre, toplam gürültü olarak -65db idi. Günümüzde ancak -68db ye inebildim.
Bakınız ampli testleri.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.0.html
LM4562 yi ampli toplam S/N değerinin çok daha aşağılara çekilebilmesi için kullanmış olsam da, tasarımımdaki GROUNDING hassasiyeti doğrultusunda daha aşağılara çekemedim.
Çünkü devrede artık cm ler mertebesinde montaj ve manyak seviyede shielding kuralları gerekiyor.
Üstelik bunun ölçümleri basit osiloskoplar veya bendeki desibel metre ile mümkün olmuyor.
Besleme devresinin gürültü faktörleri de hesaba katılınca entegreye yapılan yatırım cazip olmuyor.

@Mr_YAMYAM abi  :D  ;D  :):))

Hepsini geçtim. Bu adamlar bana normal kondansatör mü gönderdi yoksa hakkaten low esr mi bunlar? Bu üzerindeki koddan anlayabiliyor muyuz ben şuan onun derdindeyim...

Yanıt #666
@Mr_YAMYAM abi  :D  ;D  :):))

Hepsini geçtim. Bu adamlar bana normal kondansatör mü gönderdi yoksa hakkaten low esr mi bunlar? Bu üzerindeki koddan anlayabiliyor muyuz ben şuan onun derdindeyim...
Onu ben de bilemem.
Tek ve gerçek açıklaması o kondansatörün, üretici firmasınca verilmiş katalog doğrultusunda anlaşılabilir.

Yanıt #667
Onu ben de bilemem.
Tek ve gerçek açıklaması o kondansatörün, üretici firmasınca verilmiş katalog doğrultusunda anlaşılabilir.

Tamam abi. Ben aldığım yerden yazışmalar sonucu low esr olduğunu öğrendim. 👍
Pek bir eksiğim kalmadı. Yakında tamamlarım projeyi.

Yanıt #668
Tamam abi. Ben aldığım yerden yazışmalar sonucu low esr olduğunu öğrendim. 👍
Pek bir eksiğim kalmadı. Yakında tamamlarım projeyi.
Beleşe yok haaa.
Proje bitince bu konu içerisinde video ve mümkünse teknik özellikleri paylaşmalısın ki konuya bakanlar gudursun :D
Ama cıbıldak hoparlörlerle test yapıyorsan hiç yapma bence.
Kendine iyi bir kabin yapmalısın.

Yanıt #669
Beleşe yok haaa.
Proje bitince bu konu içerisinde video ve mümkünse teknik özellikleri paylaşmalısın ki konuya bakanlar gudursun :D
Ama cıbıldak hoparlörlerle test yapıyorsan hiç yapma bence.
Kendine iyi bir kabin yapmalısın.

Çok başını ağrıtıcam gibime geliyor abi. Bu konu 80 sayfa bile olabilir 😁😁

Yanıt #670
Çok başını ağrıtıcam gibime geliyor abi. Bu konu 80 sayfa bile olabilir 😁😁
Sen yap ta benim başım ağrımaz.
Hatta @taydin  abi bile sana destek olur. Arada bir O da seni kötekleyebilirse de zaten senin iyiliğin içindir.
Hele hele birkaç kişi daha yaparsa, bu konu çok kalite bir konu olur.

Yanıt #672
1875 ler için şu soğutucu uygun mu?

https://www.marketdijital.com/urun/15x3cm-sogutucu-6li-line-pcb-icin
Uygun değil.
Soğutucunun amacı üzerinde oluşan ısının dışarı atılabilmesidir.
Isının dışarı atılabilmesi için ise soğutucunun yüzeyinin dikey olması, böylece ısınan havanın yukarı yükselmesi esasına göre tasarlanmalıdır.
https://www.marketdijital.com/urun/24-lu-kare-pcb-icin-sogutucu-165x130mm
Bu soğutucunun ebatları biraz büyük olmakla birlikte, ortadan ikiye bölünürse iki adet ampli için kullanılabilir.
Veya aynı soğutucunun 6x6cm ebatlarında olanlar varsa o kullanılabilir.

Yanıt #673
Uygun değil.
Soğutucunun amacı üzerinde oluşan ısının dışarı atılabilmesidir.
Isının dışarı atılabilmesi için ise soğutucunun yüzeyinin dikey olması, böylece ısınan havanın yukarı yükselmesi esasına göre tasarlanmalıdır.
https://www.marketdijital.com/urun/24-lu-kare-pcb-icin-sogutucu-165x130mm
Bu soğutucunun ebatları biraz büyük olmakla birlikte, ortadan ikiye bölünürse iki adet ampli için kullanılabilir.
Veya aynı soğutucunun 6x6cm ebatlarında olanlar varsa o kullanılabilir.

Bu gün 47uf BiPolar kondansatörlerim de geldi.
Son olarak yarın için beklediğim 16cmX13cm soğutucu gelecek. Onu da testere ile ikiye böldükten sonra dvd kutusuna toplamayı düşünüyorum.
Yanlız en büyük eksiğim olan hoparlörleri henüz bulabilmiş değilim. Schneider lara mesaj gönderdik ama geri dönüş olmadı. Başka hangi marka-model ürünlere bakmak lazım acaba 🤔

Yanıt #674
Bu gün 47uf BiPolar kondansatörlerim de geldi.
Son olarak yarın için beklediğim 16cmX13cm soğutucu gelecek. Onu da testere ile ikiye böldükten sonra dvd kutusuna toplamayı düşünüyorum.
Yanlız en büyük eksiğim olan hoparlörleri henüz bulabilmiş değilim. Schneider lara mesaj gönderdik ama geri dönüş olmadı. Başka hangi marka-model ürünlere bakmak lazım acaba 🤔
Bir ürün sınıfı ile değerlendirilmektedir.
Alt sınıf ürünlerden üst sınıfa doğru geçildikçe her kademede 5-10 katı fiyat farkı bile olabilmektedir.
Uygun kalite bir çift hoparlöre 500TL gibi bir ücret belirlersek, bir üst katagori için 1000-2000TL gibi ücretler sözkonusudur.
Keza amplifikatörler için de aynı durum sözkonusudur.
İŞTE BİR ÜRÜN.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-philips-muzik-seti-full-fonksiyon-sifir-gibi-640196717/detay
Bu ürün hoparlörleri ile birlikte 300TL ye satılmaktadır. Temin etmek istediğimiz hoparlörler için ortalama 200TL gibi bütçe belirlediğimize göre, bu ürünün hoparlörleri ilk etapta işimize çok yarayacaktır.
Aynı zamanda cihazı da bazı amaçlarımız için kullanmamız son derece normaldir.
Bu üründen bir üst katagoriye geçtiğimizde sadece ampli için bile daha fazla fiyat görmekteyiz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-vintage-amfi-plus-radyo-made-in-japan-637896800/detay
Üst sınıf olmayan bu ürün bizler için bir referans teşkil edebilir.
Kendi imalatımıza daha fazla para harcadığımıza göre bu ürün hiç te pahalı sayılmaz. Muhtemel çıkış katı STK41XX olan bu ürün, üst sınıf kıyaslaması için elimizde iyi bir referans olabilir.
Kendi yapacağımız amplifikatörler ile bu ürünü kıyaslarsak, sonuçlara göre ne kadar yol aldığımızı belirleyebileceğiz.
Kendimizi geliştirdikçe daha üst seviye cihazlarla kıyaslama yaparak, aldığımız yolu görebiliriz.
Ancak bu amaca ulaşabilmek hiç te kolay olmadığı gibi ucuz da değildir.
Şu ürünler üst seviye değildir. Ancak giriş seviyesi için birçok ihtiyaca yanıt verebilecek karakteristiktedir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-pioneer-set-kolonu-cs-797-645516839/detay
Bu sınıf hoparlör için ortalama fiyat bu olduğuna göre üst sınıf hoparlörlere şimdilik giremiyeceğiz.
Firma ürünleri ve fiyatları değerlendirildiğinde fiyatların oldukça makul olduğunu görmekteyim.
Antalyada olduğuna göre bizzat gidip yerinde teşhiş yapman öneriler doğrultusunda da alacağın ürünü seçmen kendi inisiyatifindedir.