LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

ET'li ve de kıym'ETli @Kazasker
Loudness yüksek volüme seviyelerinde etkin olmaz.
Volüme potu 5 seviyesinin altında iken daha etkindir.
LOUDNESS doğrudan bass sesler ile ilgili olduğundan, hoparlörlerinin karakteristiği de önemlidir.
Bu sebeple sana o KOCA KABİN'i yaptırttım.
Bu detaylara da dikkat edersen sevinirim.
SOnraki videoyu da sabırsızlıkla bekliyoruz.
@Adnancoskun  hocamız da büyük bir ilgi ile konumuza icabet etti :D
Anlaşıldığı üzere iyi kalite ampli yapabilme teknikleri ile O da ilgili :D
Amplimizi tam anlamıyla yapıp ta iyi bir tanıtım yapabilirsek, konumuzu kilitleyip başka projelere yelken açabiliriz.
Arızalar sebebiyle konumuz çok uzamış olsa da, iyi bir cihaz yapabilmenin kolay olmadığı gerçektir.
Tüm ilgili arkadaşlara sabırlarından dolayı teşekkür eder yanaklarından ısırırım. [attach type=image]10404[/attach]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Aralık 2018, 00:26:00ET'li ve de lıym'ETli @Kazasker
Loudness yüksek volüme seviyelerinde etkin olmaz.
Volüme potu 5 seviyesinin altında iken daha etkindir.
LOUDNESS doğrudan bass sesler ile ilgili olduğundan, hoparlörlerinin karakteristiği de önemlidir.
Bu sebeple sana o KOCA KABİN'i yaptırttım.
Bu detaylara da dikkat edersen sevinirim.
SOnraki videoyu da sabırsızlıkla bekliyoruz.
@Adnancoskun  hocamız da büyük bir ilgi ile konumuza icabet etti :D
Anlaşıldığı üzere iyi kalite ampli yapabilme teknikleri ile O da ilgili :D
Amplimizi tam anlamıyla yapıp ta iyi bir tanıtım yapabilirsek, konumuzu kilitleyip başka projelere yelken açabiliriz.
Arızalar sebebiyle konumuz çok uzamış olsa da, iyi bir cihaz yapabilmenin kolay olmadığı gerçektir.
Tüm ilgili arkadaşlara sabırlarından dolayı teşekkür eder yanaklarından ısırırım. [attach type=image]10404[/attach]
Mr_YAMYAM hocam yazılanları satır satır okuyup takip ediyorum...   Hatmediyorum...   :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 28 Aralık 2018, 00:27:47Mr_YAMYAM hocam yazılanları satır satır okuyup takip ediyorum...   Hatmediyorum...   :)
Tüm okuyucuların da anlayabilmesi en büyük dileğimdir.

seron

Gökhan KARTAL...
Yav abicim beleşten nerden buldun onları...
Sol alttaki gara şeyin aynından bende de var :) Tıpatıp. Çok iyi alettir o boş gözüken yere 9V pil takacaksın. Alet 12V ile falan çalışıyor. Birini takmazsan öbürleri işe yaramıyor. Pilleri de düzgünce şarj et. Yıllarca kullanırsın onu değerini bilirsen. Öbürlerini bilmiyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2018, 14:45:04Gökhan KARTAL...
Yav abicim beleşten nerden buldun onları...
Sol alttaki gara şeyin aynından bende de var :) Tıpatıp. Çok iyi alettir o boş gözüken yere 9V pil takacaksın. Alet 12V ile falan çalışıyor. Birini takmazsan öbürleri işe yaramıyor. Pilleri de düzgünce şarj et. Yıllarca kullanırsın onu değerini bilirsen. Öbürlerini bilmiyorum.
Amcam sağolsun. Elektronikle alakası yoktur, nerden bulmuşsa atmış bir kenara 2-3 senedir yatıyormuş. Muhabbet esnasında bende var dedi. Bende elkoydum hemen

Kazasker

@gokrtl  kardeşim. Çok teşekkür ederim.  :-[ Düşünmen yeter.  @seron da methettiğine göre siyahından bulursam alayım.  ;)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Aaaaa :D  tam yüklüyordum linki  ;D  ;D
Benden hızlısın furkan hocam  :))
Sağolasın  teşekkür ederim

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 28 Aralık 2018, 18:33:18Aaaaa :D  tam yüklüyordum linki  ;D  ;D
Benden hızlısın furkan hocam  :))
Sağolasın  teşekkür ederim
Güle güle kullan. Eminim çok iyidir sesi. Ben kayıttan dinlediğim için pek memnun kaldığımı söyleyemicem

Mr_YAMYAM

Video yükleme ve dinlemede kayıplar olsa da sesteki lineerite anlaşılabiliyor.
Görüldüğü üzere, basit bir çıkış katı ile iyi kalite ses elde edebilmişiz.
Hoparlörlerin uygun olmamasına ve dengesiz olmasına rağmen seste bir anormallik olmadığı görülmektedir.
Daha kalite hoparlörler ile dinlenilirse, kalite unsuru daha belirgin olarak anlaşılacaktır.
Ancak kaliteli hoparlörler de oldukça pahalıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Aralık 2018, 18:56:39Video yükleme ve dinlemede kayıplar olsa da sesteki lineerite anlaşılabiliyor.
Görüldüğü üzere, basit bir çıkış katı ile iyi kalite ses elde edebilmişiz.
Hoparlörlerin uygun olmamasına ve dengesiz olmasına rağmen seste bir anormallik olmadığı görülmektedir.
Daha kalite hoparlörler ile dinlenilirse, kalite unsuru daha belirgin olarak anlaşılacaktır.
Ancak kaliteli hoparlörler de oldukça pahalıdır.

Tabi bizde usta kulağı olmadığından anlayamıyoruz

Kazasker

Kaydı şimdi lm1875 le dinledim. Gerçek ses ile arasında inanılmaz bir fark varmış . Telefonun bu kadar kötü çekim yaptığını bilmiyordum. Eski telefon daha iyi kayıt yapıyordu.  Aynı müziği youtube den açıyorum daha kaliteli ve mükemmel ses . Birde diğer konudan açılmıştı ya. Orjinal cd çekimi.. yok böyle bir ses.  ;)

stk4221

Ben zamanında birkaç ses sisteminden sokmustum 3 adet elimde var. Modelleri tam hatırlamıyorum. Bakmam lazım bu STK serilerinde ses gücü hangisinde iyi hocam
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 28 Aralık 2018, 22:45:54Ben zamanında birkaç ses sisteminden sokmustum 3 adet elimde var. Modelleri tam hatırlamıyorum. Bakmam lazım bu STK serilerinde ses gücü hangisinde iyi hocam
En iyi STK lardan birisi STK4048XI

gokrtl

Mustafa281

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 21:44:44Arkadaşlar...

Buradaki kondansatörleri daha detaylı inceledim. Orijinal ürün oldukları belirtilmiş.
2.2uF 50V 5mm Polyester Kondansatör ( 100 Adet )
EVOX RIFA - Orjinal - Sıfır Ürün - Faturalı
Sanırım eski atıl ürünlerden oldukları için elden çıkartıyorlar. Site ile ilginiz varsa kaçırmayın derim.

Usta resimdeki olur mu?

[attach width=300]10461[/attach]

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

memleket

Kazasker

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Abi çıkış katı için netten şunları sipariş ediyorum. Uygun mudur?

[attach width=300]10467[/attach]

Bir de 100uf 25v kondansatör licon (m) ve LTec (m) var. Müziksetinden söktüm. Bunlar uyar mı?

[attach width=300]10469[/attach]

H_SerhatY

@gokrtl
Eğer 1R direnç çıkış noktasındaki filtre için seçildi ise o direnci en az 1W alın. Denemelerimde gördüm ki düşük güçlü dirençler oradaki filtrede yanıyor. TDA2050 entegresinde de aynı şekilde bir filtre var. Oradaki direnç 1/4W idi, patladı, ve entegrenin de yanmasına sebep oldu. 1W yaptım, şu an gayet güzel çalışıyor.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 01 Ocak 2019, 15:34:51@gokrtl
Eğer 1R direnç çıkış noktasındaki filtre için seçildi ise o direnci en az 1W alın. Denemelerimde gördüm ki düşük güçlü dirençler oradaki filtrede yanıyor. TDA2050 entegresinde de aynı şekilde bir filtre var. Oradaki direnç 1/4W idi, patladı, ve entegrenin de yanmasına sebep oldu. 1W yaptım, şu an gayet güzel çalışıyor.
Ortaya çıkacak duruma göre hareket ederiz.

gokrtl

@Kazasker 47uf np kondansatörü nereden, kaça aldın?
Entegredünyasında 19tl o ürün.
Bir de bu 2.2uf kondansatör vardı. Yamyam abi n11 den linkini vermişti. Ondan aldıysan yarısını bana satar mısın?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Ocak 2019, 14:54:12@Mr_YAMYAM
Abi çıkış katı için netten şunları sipariş ediyorum. Uygun mudur?

Bir de 100uf 25v kondansatör licon (m) ve LTec (m) var. Müziksetinden söktüm. Bunlar uyar mı?

Kondansatör bacak aralığı 5mm olmazsa uymaz.
100uF kondansatörler PSU regüle devresinde kullanılabilir.

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Ocak 2019, 16:46:21@Kazasker 47uf np kondansatörü nereden, kaça aldın?
Entegredünyasında 19tl o ürün.
Bir de bu 2.2uf kondansatör vardı. Yamyam abi n11 den linkini vermişti. Ondan aldıysan yarısını bana satar mısın?

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ocak 2019, 18:01:49Kondansatör bacak aralığı 5mm olmazsa uymaz.
100uF kondansatörler PSU regüle devresinde kullanılabilir.

Anlamadım.
100nf ları çıkış katının besleme bacakları için alıyorum.
Bunların toleransı %3 iyi olduğunu düşünüyorum.

100uf ise yine aynı çıkış katının besleme bacakları için.
Bacak aralarını kondansatöre göre ayarlarım. Ama 25v lm1875 için yeterli mi onu bilemiyorum. Bunları low-esr ve kaliteli olduklarını düşündüğüm için takmak istiyorum. Yoksa 100uf 35v normal kondansatör takabilirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Ocak 2019, 22:08:57Anlamadım.
100nf ları çıkış katının besleme bacakları için alıyorum.
Bunların toleransı %3 iyi olduğunu düşünüyorum.

100uf ise yine aynı çıkış katının besleme bacakları için.
Bacak aralarını kondansatöre göre ayarlarım. Ama 25v lm1875 için yeterli mi onu bilemiyorum. Bunları low-esr ve kaliteli olduklarını düşündüğüm için takmak istiyorum. Yoksa 100uf 35v normal kondansatör takabilirim.
Benim paylaştığım devrelerde kondansatör bacak aralıkları 5mm dir.
Senin almak istediğin kondansatörün bacak aralığı farklı ise karta monte edemezsin.
Almış olduğun kondansatöre göre kart yaparsan o başka tabii.

Elektrolitik kondansatörlerin bacak aralıkları da 5 mm olarak hazırlanmıştır.
Ancak bu tür kondansatörlerin tel uzunlukları fazla olduğu için kullanılabilmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ocak 2019, 22:32:18Benim paylaştığım devrelerde kondansatör bacak aralıkları 5mm dir.
Senin almak istediğin kondansatörün bacak aralığı farklı ise karta monte edemezsin.
Almış olduğun kondansatöre göre kart yaparsan o başka tabii.

Elektrolitik kondansatörlerin bacak aralıkları da 5 mm olarak hazırlanmıştır.
Ancak bu tür kondansatörlerin tel uzunlukları fazla olduğu için kullanılabilmektedir.

Abi taktın elemanların bacaklarına

gokrtl

Türkiyede low esr nin ne olduğunu bilen satıcı yok mu? yoksa başka bir adı mı var bu kondansatörlerin? Nette low esr bulamıyorum...

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Ocak 2019, 12:03:12Türkiyede low esr nin ne olduğunu bilen satıcı yok mu? yoksa başka bir adı mı var bu kondansatörlerin? Nette low esr bulamıyorum...

NO POLARI  Bile bilmiyorlar dostum. low wsr hak getire :) normaldir  yani . ama vaktin varsa karaköye uğradığımda bakayım.  bu üzerinde m işreti olanlardan demi. özelden yaz telini.  haberleşelim.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 14:18:00NO POLARI  Bile bilmiyorlar dostum. low wsr hak getire :) normaldir  yani . ama vaktin varsa karaköye uğradığımda bakayım.  bu üzerinde m işreti olanlardan demi. özelden yaz telini.  haberleşelim.

Çıkış Katı
100uf 35v veya 50v low esr 4adet
47uf 35v veya 50v No Polar 2adet
2K2 Trim pot 2adet

Ton Kontrol
4.7uf film 2adet
25K Trimpot 2adet

Loudness
100K stereo Potansiyometre

Bunları Nette Bulamıyorum.
Çok yağmur yağdığı için buradaki elektronikçileri dolaşamadım.
Bu gün yarın bir tur atarım. Olmazsa Haber Veririm Sana zahmet bakarsın.  ;)

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi slm :) bizim amplinin fan kntrolu için lm317 şemasına uygun olarak çizdim. sana zahmet kontrol edebilirmisin.  trafonun harici olarak boşta 16 volt çıkışı var.  ordan güç alıp 10 volt vereceğim.  nasıl olmuş ?  :D
[attach type=thumb]10471[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 15:16:39@Mr_YAMYAM  abi slm :) bizim amplinin fan kntrolu için lm317 şemasına uygun olarak çizdim. sana zahmet kontrol edebilirmisin.  trafonun harici olarak boşta 16 volt çıkışı var.  ordan güç alıp 10 volt vereceğim.  nasıl olmuş ?  :D

Bence bir tane de termik bağlayıp sıcaklığa göre aktif olmasını sağlayabilirsin
Hatta biraz araştırmayla sıcaklığa göre fan'a hız bile verilebilir. 10dereceyse 5v ver 15derece ise 10v ver gibi. Harika olur

gokrtl

Ben de tip31c mosfet ile müziğin ritmine göre led koymak istiyorum ön panele ama sağlam kötek yerim diye söyleyemiyorum

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Ocak 2019, 15:58:45Bence bir tane de termik bağlayıp sıcaklığa göre aktif olmasını sağlayabilirsin
Hatta biraz araştırmayla sıcaklığa göre fan'a hız bile verilebilir. 10dereceyse 5v ver 15derece ise 10v ver gibi. Harika olur

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 16:29:25Fikir güzel ama Bu nasıl olur. Sema var mi bunun için.
Led vumetre bende düşünüyorum kısmetse

gokrtl

Aha da çizdim devreyi.
 Termik belli sıcaklığa ulaşınca akım kestiği için, akım kesilince devreyi tamamlayan bir transistör kullanıcaz.

[attach width=300]10474[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

gokrtl

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ocak 2019, 18:41:28Transistörü fandan sonra koy NPN bir transistör o.

NPN ler devrenin eksi (-) kutbuna
PNP ler devrenin artı (+) kutbuna bağlanıyordu sanırım.
Ben aklıma ilk geleni çizdiğim için dikkat etmedim kutuplara

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 02 Ocak 2019, 19:04:37NPN ler devrenin eksi (-) kutbuna
PNP ler devrenin artı (+) kutbuna bağlanıyordu sanırım.
Ben aklıma ilk geleni çizdiğim için dikkat etmedim kutuplara

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 15:16:39@Mr_YAMYAM  abi slm :) bizim amplinin fan kntrolu için lm317 şemasına uygun olarak çizdim. sana zahmet kontrol edebilirmisin.  trafonun harici olarak boşta 16 volt çıkışı var.  ordan güç alıp 10 volt vereceğim.  nasıl olmuş ?  :D

Bu olmamış. :D
Böyle olmalıdır.
[attach type=image]10478[/attach]
Ayarlı dirence bağlı olan 2 pin HEADER 60'C bir termik bağlantısıdır.
Bu termik normalde kısa devre olup, 60'C  ısınınca kontakları açmaktadır.
Açılan kontaklar ikinci ayarlı direnci devreye almaktadır. Böylece LM317 nin çıkış gerilimi 10V a yükseltilmektedir.
FAN devresi ve bazı tasarımlarımın PCB LYT dosyaları ektedir.
LM3886 devresi de olup, dileyen arkadaşlar kullanabilirler.

Kazasker

@Mr_YAMYAM abi  :D  :D  harika bu projeler. Ellerine sağlık. Bu fan devresi led de mi sürüyor? Ayrıca parçalar dan ikinci tek olan diyot ne icin?
İşlemcilerde bulunan termik aynı görevi görür mu. Yoksa önerini alabilirmiyim.
Soldaki 2 çıkışın altında ki besleme kondansatörü üstünde bulunan yere trimpot mu konulacak.
Direnç 240
Kondansatör kutupsuz 104
Besleme için 1000 uf yeterli mi.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 21:48:42@Mr_YAMYAM abi  :D  :D  harika bu projeler. Ellerine sağlık. Bu fan devresi led de mi sürüyor? Ayrıca parçalar dan ikinci tek olan diyot ne icin?
Soldaki 2 çıkışın altında ki besleme kondansatörü üstünde bulunan yere trimpot mu konulacak.
Direnç 240
Kondansatör kutupsuz 104

Eleman değerleri ve neyin ne olduğu yazaydı iyiydi. Bende fransız kaldım. Eve gidince aynı soruları sormayı planlıyordum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Ocak 2019, 21:48:42@Mr_YAMYAM abi  :D  :D  harika bu projeler. Ellerine sağlık. Bu fan devresi led de mi sürüyor? Ayrıca parçalar dan ikinci tek olan diyot ne icin?
Direnç 240
Kondansatör kutupsuz 104
Seni de iyice köteklemek lazım :D
Ufkunu daraltmayacaksın. Daima geniş tutacaksın.
LM317 pozitif voltaj regülatörüdür. Biz gereksinimimiz olan gerilimi bu entegre ile elde edebiliriz.
Öyleyse birçok amaca uygun olarak bu entegreyi kullanabiliriz.
Ben bu devreyi genel amaç için tasarladım ve önce bir prototip hazırlayarak bazı testlerden geçirdim.
PROTOTİPİNDİRİK DEVRE.
[attach type=image]10480[/attach]
NEDEN PROTOTİP?
Kullanım amacına göre devre elemanları farklılık gösterebilmektedir.
Bu sebeple bir prototipte test için üst seviye bileşenler kullanılır ve acımasızca test edilir.
Test sonuçlarının müspet olması halinde ise...
Bir FAN devresinde kullanılacaksa, fan'ın parazitik özellikleri doğrultusunda belli tipte ve kalitede malzeme kullanımı gerekebilir.
Bir LED gerilimi amacıyla kullanılacaksa, belli değerlerde malzeme kullanımı gerekebilir.
Keza röle sürmek amacıyla da kullanılacaksa, ona göre konfigüre edilir.
Ben aynı devreyi muhtelif amaçlarla kendi amplimde yıllardır kullanmaktayım.
[attach type=image]10482[/attach]
Aynı devreyi 18V gerilime ayarlayarak hoparlör koruma devresini de beslemişim. Darılıyor :D

Kazasker

Koteklenmeden ogrenilmiyor bazen

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 00:42:45Bence o devreden 5-6 tane yap. Mutlaka biryerlerde lazım olacaktır.
0-22V güç kaynağı yüksek akım için tasarlanmış LM317 li devredir. İyi bir kutulama ile yapabilirsen ilerde çok işine yarayacaktır.
Benim amplilerim müzik seçmez.
Türkü de çığırır, caz söyleyip CAZGIRLIK ta yapar :D

Abi kaç A akım geçiyor o devreden.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın