LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Kazasker

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 19:26:48Plaketler hazır  ;)
[attach type=thumb]9744[/attach][attach type=thumb]9746[/attach][attach type=thumb]9748[/attach]

Yollar çok güzel çıkmış. Ütü ilemi yapıyorsun?

H_SerhatY

Hocam biz okuldaki bilgisayar hocasıyla birlikte baskı devreleri hazırlayacaktık, dün bir tane deneme için baskı devre çizdim. Sonra bunu çıkarttık, ütüledik, sonra aside attık. 10sn içinde asit yemyeşil oldu ve devreyi çıkarttığımızda tüm yollar erimişti, üstelik sarı plexiglass gibi oldu. Sebebi ne olabilir?

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Kasım 2018, 19:33:34Hocam biz okuldaki bilgisayar hocasıyla birlikte baskı devreleri hazırlayacaktık, dün bir tane deneme için baskı devre çizdim. Sonra bunu çıkarttık, ütüledik, sonra aside attık. 10sn içinde asit yemyeşil oldu ve devreyi çıkarttığımızda tüm yollar erimişti, üstelik sarı plexiglass gibi oldu. Sebebi ne olabilir?
1 Ölçek perhidrol ve 3 ölçek tuz ruhu. Ben normalde böyle kullanıyorum.
Sanırım siz perhidrol ayarını fazla kaçırdınız...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 06 Kasım 2018, 19:36:251 Ölçek perhidrol ve 3 ölçek tuz ruhu. Ben normalde böyle kullanıyorum.
Sanırım siz perhidrol ayarını fazla kaçırdınız...
Biz 1 ölçek perhidrol, 4 ölçek tuz ruhu koyduk. Sanki ayar kaçmış gibi :)

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 06 Kasım 2018, 19:28:28Yollar çok güzel çıkmış. Ütü ilemi yapıyorsun?
@memleket  utu ile yapıyorum üstad. 2dk 30 saniye standart. O sırada önceden hazirladigim ilik su oluyor. Banyo sıcaklığında

Kazasker

Bugünlük bu kadar. Baskı aldım biraz montaj yaptım. Eksik olan malzemeler var onlarida yarin tamamlarım.
[attach type=thumb]9752[/attach][attach type=thumb]9754[/attach][attach type=thumb]9756[/attach][attach type=thumb]9758[/attach][attach type=thumb]9760[/attach]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 19:51:23@memleket  utu ile yapıyorum üstad. 2dk 30 saniye standart. O sırada önceden hazirladigim ilik su oluyor. Banyo sıcaklığında
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Kazasker

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Kasım 2018, 23:57:44kağıt olarak ne kullanıyorsunuz?   :)
hocam fuarlarda firmaların kaliteli tanıtım dergileri var kuşe kağıttan ama ne ince ne kalın. Ordan alıyorum biraz..  Genelde onlardan kullanıyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 23:36:53Bugünlük bu kadar. Baskı aldım biraz montaj yaptım. Eksik olan malzemeler var onlarida yarin tamamlarım.
[attach type=thumb]9752[/attach][attach type=thumb]9754[/attach][attach type=thumb]9756[/attach][attach type=thumb]9758[/attach][attach type=thumb]9760[/attach]

ŞİPİRDEK :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 06 Kasım 2018, 19:27:06@Mr_YAMYAM‍ Devre şemasında İNEK dirençleri R14, R18 diye gösterilen dirençler, devre üzerinde R3 ve R4 diye gösterilmiş ve değeri 1K

O dirençleri sök AT.
47-50K takabilirsin. Hatta hiç takmasan da olur ama girişin boşta kalırsa GÖRÜLTÜLER ortaya çıkabilir.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 00:48:43O dirençleri sök AT.
47-50K takabilirsin. Hatta hiç takmasan da olur ama girişin boşta kalırsa GÖRÜLTÜLER ortaya çıkabilir.

Ben oraya 100K veya 220K trimpot takayım. Basın en ideal noktasını bulup, daha sonra oraya sabit direnç taksam olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 07 Kasım 2018, 01:35:07Ben oraya 100K veya 220K trimpot takayım. Basın en ideal noktasını bulup, daha sonra oraya sabit direnç taksam olur mu?

Ayarlı dirençlerle bass seviyesini pek ölçemezsin.
Giriş empedansın roll-off frekansına etkili olacağı için doğrudan bir etki göremezsin.
İdeal olarak 47K tak test et.

H_SerhatY

Hocam LM4562 yerine TL072 kullansam çok fark hisseder miyim? LM4562 hem pahalı, hem de bir sitede satılıyor. TL072 bulmak kolay, hem de ona göre biraz daha uygun fiyatlı. Ondan dolayı dedim. Osiloskopta bir fark görmeyeceksem kullanmayayım.
Ekleme: Hocam bir şey daha sorayım. Besleme devresinde siz metal oksit kondansatör kullandığınızı daha önceden belirtmiştiniz ve bulamayanların tantal ve polyester kondansatörleri paralel bağlaması gerektiğini de söylemiştiniz. Ancak bu durumda LM317 ve LM337'lerin yanında 3 adet kondansatör boşluğu bulunması gerekmiyor mu? Çünkü bir tanesi elektrolitik olacak. Geriye bir boşluk kalıyor. Ne bağlayayım, polyester mi tantal mı?

Kazasker

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi. yanlış bağlama olmaması açısından sizin ton kontrolun pot bağlantı şeklini çizip atabilirmisin ?

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Kasım 2018, 16:48:21@Mr_YAMYAM  abi. yanlış bağlama olmaması açısından sizin ton kontrolun pot bağlantı şeklini çizip atabilirmisin ?

Daha önce çizmiştim.
[attach type=image]9762[/attach]
Bir tasarımda bazı inceliklerin bilinmesi profesyonelliğie yönelik ilk adımdır.
Bir konnektör ve bağlantıları, Bir JUMPER ve en uygun kullanımı, bir devreyi bazen çok çekici hale getirebilmektedir.
Dikkatli bakılırsa ton kontrol devremde PRECITION soketler kullanılmıştır. Bu soketler sıralı olarak satılabildiği gibi, özel amaçlara uygun olarak kesik olarak ta satılabilmektedir.
Ton kontrolün potları bu konnektörler aracılığı ile yapılmış olup, resimde numaralı olarak gösterilmiştir.
1 Potun kenar uzu. CUT yani azaltam yanı. Pot bu yöne dönüyorsa kazanç azalacak demektir.
2 Potun orta ucu. Kontrol.
3 Potun üst kenar ucu yani boost ucu. Bu yöne doğru çevrilirse kazanç artacaktır.
4 numara ile 1 ler aynı, 2 numara ile 5 ler aynı 6 numaralar ile 3 ler aynıdır.
Jumper kullanımları ile ilgili bir konu içeriği ve tasarım şekli.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7705.0.html
LM3886 entegresi kullanılmış olsa da prensip olarak LM1875 ten hiçbir farkı yoktur.
Bu konu içeriğindeki tasarım şekli ile hemen hemen aynı olup, sadece çıkış entegresi farklıdır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 07 Kasım 2018, 16:36:54Ekleme: Hocam bir şey daha sorayım. Besleme devresinde siz metal oksit kondansatör kullandığınızı daha önceden belirtmiştiniz ve bulamayanların tantal ve polyester kondansatörleri paralel bağlaması gerektiğini de söylemiştiniz. Ancak bu durumda LM317 ve LM337'lerin yanında 3 adet kondansatör boşluğu bulunması gerekmiyor mu? Çünkü bir tanesi elektrolitik olacak. Geriye bir boşluk kalıyor. Ne bağlayayım, polyester mi tantal mı?

Elektrolitik 47uF LOW-ESR.
Yok ise 1uF polyester.
O da yoksa 4.7uF HANTAL.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 17:10:48Daha önce çizmiştim.
[attach type=image]9762[/attach]
Bir tasarımda bazı inceliklerin bilinmesi profesyonelliğie yönelik ilk adımdır.
Bir konnektör ve bağlantıları, Bir JUMPER ve en uygun kullanımı, bir devreyi bazen çok çekici hale getirebilmektedir.
Dikkatli bakılırsa ton kontrol devremde PRECITION soketler kullanılmıştır. Bu soketler sıralı olarak satılabildiği gibi, özel amaçlara uygun olarak kesik olarak ta satılabilmektedir.
Ton kontrolün potları bu konnektörler aracılığı ile yapılmış olup, resimde numaralı olarak gösterilmiştir.
1 Potun kenar uzu. CUT yani azaltam yanı. Pot bu yöne dönüyorsa kazanç azalacak demektir.
2 Potun orta ucu. Kontrol.
3 Potun üst kenar ucu yani boost ucu. Bu yöne doğru çevrilirse kazanç artacaktır.
4 numara ile 1 ler aynı, 2 numara ile 5 ler aynı 6 numaralar ile 3 ler aynıdır.
Jumper kullanımları ile ilgili bir konu içeriği ve tasarım şekli.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7705.0.html
LM3886 entegresi kullanılmış olsa da prensip olarak LM1875 ten hiçbir farkı yoktur.
Bu konu içeriğindeki tasarım şekli ile hemen hemen aynı olup, sadece çıkış entegresi farklıdır.

abi resmin isime yarayacak kısmı çıkmamış

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 18:08:55iyi bak :D
yeşil bölgenin hemen üstünde bass ve tiz yazıları var.
O yazıların üstünde HEADER'lar var.
Headarların hemen üstünde POT şekilleri var.

simdi oldu

Mr_YAMYAM

Hiç birisi kullanılamaz.
Girişteki kondansatör benim devrede 4.7uF olsa da sizler aynı değerde kullanmak zorunda değilsiniz.
Çünkü ben tüm sistemin roll off frekansını 5Hz e göre yapmaktayım.
Yani benim tasarım amplilerim 5Hz i bile yükseltmektedirler.
İnsan kulağı bu frekansı asla duyamaz. Benimkisi gıcıklık :D
Plak dinlerken iğnenin sallantılarında hoparlörler de oynasın diye yapıyorum :D
Sizler için ideal değer 50K empedans için 1-2uF civarıdır. Ama doğrudan 2.2uF kullanabilirsiniz.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 18:50:27Hiç birisi kullanılamaz.
Girişteki kondansatör benim devrede 4.7uF olsa da sizler aynı değerde kullanmak zorunda değilsiniz.
Çünkü ben tüm sistemin roll off frekansını 5Hz e göre yapmaktayım.
Yani benim tasarım amplilerim 5Hz i bile yükseltmektedirler.
İnsan kulağı bu frekansı asla duyamaz. Benimkisi gıcıklık :D
Plak dinlerken iğnenin sallantılarında hoparlörler de oynasın diye yapıyorum :D
Sizler için ideal değer 50K empedans için 1-2uF civarıdır. Ama doğrudan 2.2uF kullanabilirsiniz.

montajlıyorum. 1 saate kadar deneme için burdayım ayrılmayın  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Kasım 2018, 19:07:09montajlıyorum. 1 saate kadar deneme için burdayım ayrılmayın  :D

Anlaşılan kötek yemeyi seviyorsun >:(  

H_SerhatY

Kazasker

son bir soru
besleme devresinde ki 47 uflar ve ampli devresindeki 100 ufların kutuplarını karıştırdım galiba abi. ormalde hepinin eksilerini gnd ye  vermişim. bir yanlışlık var burda. yani kısaca 1 artı 2 eksi mi oluyor. 

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Kasım 2018, 19:17:47son bir soru
besleme devresinde ki 47 uflar ve ampli devresindeki 100 ufların kutuplarını karıştırdım galiba abi. ormalde hepinin eksilerini gnd ye  vermişim. bir yanlışlık var burda. yani kısaca 1 artı 2 eksi mi oluyor. 
Hocam isterseniz ben çizip göndereyim.
Ekleme: Vazgeçtim. Yamyam hoca yazıyor, beni dövmesin ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Kasım 2018, 19:17:47son bir soru

Voltajları takip et.
Köprü diyottan çıkan eksi voltajlara kondansatörlerin eksi uçları, artı voltajlara da artı uçları bağlanacak.
Aynı şekilde amplideki beslemeler için de aynı kural geçerlidir. Beslemenin polaritesi ne ise kondansatörün polaritesi de o olmalıdır.
NOT:
Devreyi bu haliyle monte edersen dayak yiyebilrsin haa :D

Kazasker

Kazasker

Montajlar bitti şükür.  ;)
@Mr_YAMYAM  abi bi kontrol edermisin.
[attach type=thumb]9767[/attach][attach type=thumb]9769[/attach][attach type=thumb]9771[/attach][attach type=thumb]9773[/attach]
[attach type=thumb]9775[/attach]

Kazasker

Mr_YAMYAM

Gayet şipirdekler.
Ancak konnektör ve header hakkında ecik terbiye edilmelisin.
Tabiiki kablolamanın önemi de çok fazladır. Ancak şimdilik bunları erteleyip, montaj planının hesaplarına geçebiliriz.
İlk unsur metal power ground plane denilen alüminyum plaka.
L şeklinde olması şiddetle önerilmektedir.
Tahmini ölçüleri 35 en (Standart mini cihazlar) 8 yükseklik ve 25 derinlik.
Yükseklik ölçüsü, trafo ve soğutucu doğrultusunda değişebilir.

NOT:
Ampli besleme kabloları için renk kodlaması.
Kırmızı artıdır.
Mavi eksidir.
Siyah veya renksiz ground tur.
Bunların da uygulanması bilimsel olarak gereklidir.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 22:21:18İlk unsur metal power ground plane denilen alüminyum plaka.
L şeklinde olması şiddetle önerilmektedir.

bu devreyi montaj yapacağımız kutunun içine ilave olarak mı konulacak  abi ::)

edit: kabloları düzenleyeceğim :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Kasım 2018, 22:30:03bu devreyi montaj yapacağımız kutunun içine ilave olarak mı konulacak  abi ::)

edit: kabloları düzenleyeceğim :)

Devreler metal şase üzerine montajlanacak.
L nin ön panel tarafına POT'lar yerleşecek.
Montaj planı çok önemli olup, metal şase temin edildikten sonra resim çizilerek anlatılacaktır.
Soğutucu montajı ve potlar için kullanıcı gerekli hesapları yapmalıdır şimdiden.
Eğer kutu L şeklinde değil de U şeklinde bükülebilirse daha iyi olacaktır. çünkü giriş konnektörleri de önemlidir.
Ayrıca ampliye bir selektör (Teyp radyo pikap ) gibi girişler yapılacaksa belli bir kural dahilinde ön panel de düzenlenecektir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2018, 23:18:32Devreler metal şase üzerine montajlanacak.
L nin ön panel tarafına POT'lar yerleşecek.
Montaj planı çok önemli olup, metal şase temin edildikten sonra resim çizilerek anlatılacaktır.
Soğutucu montajı ve potlar için kullanıcı gerekli hesapları yapmalıdır şimdiden.
Eğer kutu L şeklinde değil de U şeklinde bükülebilirse daha iyi olacaktır. çünkü giriş konnektörleri de önemlidir.
Ayrıca ampliye bir selektör (Teyp radyo pikap ) gibi girişler yapılacaksa belli bir kural dahilinde ön panel de düzenlenecektir.

Hocam direkt olarak metal kutu alınması daha mı iyi olur? Yoksa sadece L şeklinde bükülmüş bir metal parçası yeterli midir?

Mr_YAMYAM

Amaca ve tekniğine uygun metal kutu bulunabilirse daha iyi olur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Kasım 2018, 18:31:53Amaca ve tekniğine uygun metal kutu bulunabilirse daha iyi olur.

Hocam birkaç sorum var.
1 - Şase noktasını kaç mm uç ile delmem gerekiyor?
2 - Hangi tür metalin kutu için kullanılması daha iyi olacaktır?
3 - LM4562 yerine TL072 kullanmak istiyorum. Uygun mudur?
4 - Loudness devresini ne zaman yapacağız?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Kasım 2018, 18:45:46Hocam birkaç sorum var.
1 - Şase noktasını kaç mm uç ile delmem gerekiyor?
2 - Hangi tür metalin kutu için kullanılması daha iyi olacaktır?
3 - LM4562 yerine TL072 kullanmak istiyorum. Uygun mudur?
4 - Loudness devresini ne zaman yapacağız?

1) 3mm lik matkap ucu ile delinmeli. Metal işçiliğiniz iyi değilse 3.5mm olabilir.
2) İdeal malzeme GROUND PLANE için alüminyum veya bakır. Ground plane kutunun alt kısmı olacaksa demir de olabilir.
Ground birleşme yerleri son derece önemli olup, kaliteli civata somun ve yükseltme aparatları kullanılmalıdır.
https://www.altinkaya.com.tr/Yukseltme-Parcalari/YP-400.html
YP410 idealdir.
Kutu ise isteğe bağlı olup U1.5 veya U2 alınabilir.
RM 115-20 ideal ölçülerdedir.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/RM-115.html
Aynı ürünün RM120-20 modelinin yüksekliği 8cm dir.
3)LM4562 yerine NE5532. TL072, TL082. NE4558 gibi entegreler kullanılabilir.
4) Arkadaşlardan birisi kutuyu hazırlayıp resmini iliştirdikten sonra loudness devre tasarımını da çizeceğim.
Loudness devresi için ayrıca potansiyometre de yapısına göre PCB de uyarlanmalıdır.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  Abi bakarmısın  bağlantı doğru mu

Kazasker

Bu gün kutu çalışmasına başladım. İlk olarak elimdeki malzemeleri kullanmak istedim. Eski asansör panosunun saçı vardı..
İste bu .
[attach type=thumb]9795[/attach]

saçın bir kısmı bozuk olduğundan parca parca kullanmak zorunda kaldım
Kesim,
[attach type=thumb]9797[/attach]

sonra düzgün bir şekilde bükmek için iskence  yaptım

Kazasker

Kutulamaya devam. 
Sıra geldi GRAUND PLANE YE iste bu
[attach type=thumb]9805[/attach]
[attach type=thumb]9807[/attach]

on ve arka paneli delmesi ve islemesi kolay olacağı için aliminyum levha dan yaptım
[attach type=thumb]9809[/attach]
[attach type=thumb]9811[/attach]
[attach type=thumb]post_tmp_12646_268c228b55b37b0528f7e96bd751cbba[/attach]

bu parçalar yine aliminyum köşebent ile birbirine montaj yapilacak.

Hava delikleri açılacak.. Devam ediyor.....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Kasım 2018, 21:44:37Kutulamaya devam. 
Sıra geldi GRAUND PLANE YE iste bu
[attach type=thumb]9805[/attach]
[attach type=thumb]9807[/attach]

on ve arka paneli delmesi ve islemesi kolay olacağı için aliminyum levha dan yaptım
[attach type=thumb]9809[/attach]
[attach type=thumb]9811[/attach]

bu parçalar yine aliminyum köşebent ile birbirine montaj yapilacak.

Hava delikleri açılacak.. Devam ediyor.....

Kutuyu beğendim.
Montaj planını ben söyleyeceğim. Senin planların yanlış.
Acele etme birlikte yapalım. Ben montaj planını çizerim yarın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Kasım 2018, 20:55:23@Mr_YAMYAM  Abi bakarmısın  bağlantı doğru mu [attach type=thumb]9789[/attach]

Bağlantı doğru ama kablolar çok uzun.
Böylesine bir cihazda kablolamanın etkileri son derece önemlidir.
Şimdilik böyle kalsın. Etkilerini birlikte görüp düzeltiriz.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Kasım 2018, 22:49:21Kutuyu beğendim.
Montaj planını ben söyleyeceğim. Senin planların yanlış.
Acele etme birlikte yapalım. Ben montaj planını çizerim yarın.

tamam abi bekliyorum

H_SerhatY

Hocam kusura bakmayın giremedim daha yeni cevap veriyorum. Bu gösterdiğiniz kutu biraz fazla pahalı değil mi? En azından öğrenci bütçesi için? Zira bir kutuya 200 TL vermek benim için zor.
Link: https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz mı? Biliyorum biraz ufak ama diğer kutu çok pahalı. Eğer olmaz derseniz bugün sanayiye gidip alüminyumdan bir kutu yaptıracağım.

Mr_YAMYAM

YERLEŞİM PLANI VE TEKNİK HESAPLAMALAR.
[attach type=image]9813[/attach]
Literatüre göre yüksek akım ve şebeke giriş tarafı daima kutunun solunda bulunmaktadır.
Bilimsel disiplin gereği, bir standart olmasa da bu kurala uyulmalıdır.
Bu yüzden trafo kutunun solunda ve arkaya doğru monte edilmiştir.
Hoparlör çıkışları yüksek akım bölgesidir. Dolayısı ile ana 220V girişinden hemen sonra yerleştirilir.
Hoparlör çıkışlarından sonra ampli çıkış katı yerleştirilmektedir.
Soğutucu dışarda kalacaksa kutu uygun şekilde kesilebilir.
Soğutucu içerde yapılacaksa alttan ve üstten hava delikleri yapılmalıdır.
Ya da soğutucu karşısına bir fan konulabilir.
Ampli çıkış modülümüzün hemen önüne ana besleme devresi konulmalıdır.
Böylece ampli katı akım dönüşleri direkt buradan sistem sıfır noktasına akacak, bu hat üzerine başka hiçbir akım karışmayacaktır.
Kutu arka sağ bölümleri ise zayıf akım bölgesidir. Tüm girişler ve varsa ön devreler bu bölgede konumlandırılmalıdır.
Bir pikap ön kuvvetlendiricisi, bir pre ampli katı veya mikrofon yükseltici devresi gibi.
Tasarımımızda bu devrelere ihtiyaç duyulmadığı için yer verilmemiştir.
PRE STATE GROUND NOKTASI.
Bu noktanın belirlenmesi oldukça zordur. Çünkü sistem ana besleme katı ile doğrudan ilişkilidir. Eğer devremizde ikinci bir güç kaynağı kullanılmış olsaydı, bu gü kaynağımızın ZERO POINT noktası, hem ana güç kaynağı sistem sıfır noktasına yakın olmalı, hem de ön devrelerin akımları birbirleri ile karışmayacak şekilde hem yerleşim hem de PCB tasarımı olarak hesaplanmalıydı.
Ana volüme devresinin GROUND noktası bize referans teşkil etmektedir. Dolayısı ile, hem pre devrelerin, hem de giriş şaselenmelerinin buradan yapılması son derece önem taşımaktadır. Böylece güç katındaki dönüş akımları ile pre devrelerdeki dönüş akımları birbirleri ile karışmadan en kısa yoldan dönüşlerini tamamlayacaklardır.
Tek ciddi hesap, pre-state ground noktası ile ana PSU system zero point noktası arasındaki omik, kapasitif ve indüktif dirençlerin hesabıdır.
Bizler metal ground plane kullandığımıza göre gerek indüktif, gerek omik gerekse kapasitif olarak kayda değer bir dirençle boğuşmayacağız. Çünkü kalın bir metal iletkenin bu dirençler ile fazlaca ilgisi bulunmamaktadır.
Ton kontrol devresine dikkat edilirse sistem zero point noktasına yakın olup, hem pre state ground noktası ile hem de ana besleme noktası ile bir üçgen oluşturmaktadır. Buradan akması gereken akımları kabaca gözönüne getirdiğimizde, başka hiçbir  akım ile karışmadığı görülebilir. Sadece ton kontrol devresinin kendi akımları bu bölge dahilinde direkt sistem zero point noktasına ulaşmaktadır.
Eğer ton kontrol devremizi kutunun sol tarafına alıp akım yollarını uzatmamız gerekseydi, bu sefer başka hesaplar yapıp tasarımımızı değiştirmemiz gerekebilirdi.
LOUDNESS devremiz henüz çizilmemiş olup kabaca boyut belirlenmiştir. Bu devreyi çizdiğimizde sorunsuzca yerine monte edebilir, başka hesaplarla boğuşmadan doğrudan takabiliriz.
Öyleyse bu plan dahilinde amplimizi monte ederek testlerini yapmaya başlayabiliriz. LOUDNESS devresi ne zaman yapılırsa o zaman yerine koyabileceğiz. Ancak volume potansiyometresinin yakınıa ton kontrol giriş grounduna da yakın olarak bir ground point yani bir civata somun atarak burada bir şase noktası oluşturmamız gereklidir.

H_SerhatY

Hocam öncelikle tekrar merhaba. Ben sizin linkini gönderdiğiniz kutuya ve kutu için gereken diğer malzemelere baktım, toplamda 400 TL civarı bir rakam çıkıyor. Bu benim için bayağı fazla. Ancak uygun görürseniz bunu alabilirim.
https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz derseniz uygun fiyatlı hangi kutu alınabilir? Çünkü diğeri ciddi anlamda pahalı bir kutu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 10 Kasım 2018, 17:22:12Hocam öncelikle tekrar merhaba. Ben sizin linkini gönderdiğiniz kutuya ve kutu için gereken diğer malzemelere baktım, toplamda 400 TL civarı bir rakam çıkıyor. Bu benim için bayağı fazla. Ancak uygun görürseniz bunu alabilirim.
https://www.altinkaya.com.tr/Metal-Proje-Kutulari/MP-165.html
Bu olmaz derseniz uygun fiyatlı hangi kutu alınabilir? Çünkü diğeri ciddi anlamda pahalı bir kutu.

Kutu uygunluğuna ben karar veremem.
Kutunun içerisine devreleri yerleştirecek olan sensin.
Oldukça kalın ve demirden yapılmış bu kutuya gerekli delikleri delebilecekmisin?
Malzemeleri tekniğine uygun yerleştirebilecekmisin.?
Firma tarafından elektrostatik boya ile boyanıp fırınlanmış bu kutuda şaseleme işlemlerini yapabilecekmisin ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın